Meerderheid DSM in handen staat hlntt 111 handen staatsssssss 'Lage vliegtarieven zijn topje van de ijsberg' Massa-ontslag Zuid-Afrika Enquête: boeren zijn ook maar gewone mensen 'KLM betaalt te weinig aan vrouwelijke pursers' KLM-topman Orlandini sceptisch over vrije luchtvaart ROTTERDAM (ANP) - De boeren in ons land die gebukt gaan onder de veronderstelling dat hun imago onder de Nederlandse bevolking slecht is, kuitnen de rug weer rech ten. Uit een NIPO-enquête is naar -■ "BI ~B voren gekomen dat het publiek in I Ém I I n het algemeen de agrariër ziet als A W ken als landbouwoverschotten en zure regen. DEN HAAG/HEERLEN (ANP/GPD) - Het staatsconcern DSM wordt deels verkocht. De boeren irTonsland"'noemde'voór6 staat wil volgend jaar dertig tot veertig procent van de aandelen op de beurs brengen, zo zitter M. Varekamp'van het Land- blijkt uit een brief van minister R.W. de Korte (economische zaken) aan de Tweede b°uwschap (waarin agrarische or- Kamer. DSM moet dan aan de staat een extra dividend van 350 miljoen gulden uitkeren, g£n hetTnSneu die Si" een vergoeding vooi^het feit dat het concern het beheer houdt over de winstgevende renRotterdamwerden gfprlJ aardgasactiviteiten. DSM en de staat zijn het in hoofdlijnen eens over de verkoop. senteerd. Die opkikker hadden de Neder landse boeren hard nodig. Want de laatste tijd drongen volgens Vare kamp tot de landbouworganisaties veelvuldig signalen door dat hun achterban te kampen had met ge voelens van 'minderwaardigheid 'die soms zelfs leidden tot agressivi teit onder de boeren'. Dit werd vooral veroorzaakt door de nega tieve publiciteit over onder andere landbouw- en mestoverschotten en bodemloze subsidieputten. Veel agrariërs vreesden dat het publiek de boer hiervoor als hoofdschuldi ge beschouwde. Uit het onderzoek, dat overigens eerdere onderzoeken uit de jaren zeventig en tachtig bevestigt, komt onder meer naar voren dat een meerderheid van de Nederlandse bevolking (97 pet.) de boeren be langrijk vindt voor de voedselvoor ziening in Nederland en voor de Nederlandse export (93 pet.). Uit het resultaat dat 90 procent van de ondervraagden geen bezwaar zou hebben tegen een huwelijk van een dochter met een boerenzoon, con cluderen de onderzoekers dat de boer 'maatschappelijk volkomen is geaccepteerd'. Fabrieken (48 pet.) en autover keer (43 pet.) worden aangewezen als belangrijkste veroorzakers van de zure regen; 9 procent wijst de boer aan als veroorzaker (door de mestoverschotten). Voor de land bouwoverschotten stelt 65 procent de Europese Gemeenschap verant woordelijk, 39 procent minister Braks (landbouw en visserij) en 24 procent de boeren. Een ruime meerderheid (83 procent) blijkt verder van mening dat de overheid boeren na gedwongen bedrijfsslui ting met speciale financiële maat regelen moet ondersteunen. Volgens het regeerakkoord tussen CDA en WD moet de verkoop van DSM minstens 1,9 miljard gulden opbrengen. Dit geld is bedoeld voor het terugdringen van het fi nancieringstekort. De beursgang van DSM wordt eind volgend jaar verwacht. Voor de verkoop van de staatsaandelen is ëen wetswijzi ging nodig, die aan het eind van dit jaar aan het parlement wordt voor gelegd. Besprekingen over de verkoop van DSM-aandelen aan particulie ren zijn al enkele jaren aan de gang en in de afgelopen maanden heb ben DSM-directie en de overheid hierover herhaaldelijk van gedach ten gewisseld. Een bijzonder pro bleem bij deze zaak vormde de op lossing voor de positie die DSM heeft met betrekking tot het Ne derlandse aardgas. Het bedrijf neemt deel in de NAM, die aardgas en olie wint, en de Gasunie, die het gas verkoopt. Overeengekomen is nu dat DSM belast blijft met het beheer. De aandelen DSM Aardgas zullen in handen blijven van de staat, waardoor deze tevens het ei gendom houdt van de aardgasre serves. "Het gaat nu om een minder- heidsdeel dat zal worden verkocht, wat er verder in de toekomst ge beurt, zien we later wel", aldus mi nister De Korte. De Industriebonden van FNV en CNV vinden dat bij de verkoop van DSM garanties nodig zijn tegen gewenste twee bonden is het gevaar 'overval door derden' niet denk beeldig. Zij wijzen daarbij op de re cente ervaringen met de uitgevers bedrijven Kluwer en Elsevier. Minister De Korte zei gisteren dat er geen angst behoeft te be staan voor een 'overval'. "In het' wetsvoorstel over de verkoop van de aandelen-DSM zal duidelijk worden gemaakt dat er vormen zijn van privatisering waarbij geen gevaar is van overname door der den". De Industriebond FNV vindt pri vatisering van het chemieconcern niet nodig. Maar nu privatisering van DSM onderdeel uitmaakt van het regeerakkoord moet de over heid in het belang van de werkne mers een fors minderheidsaandeel behouden om de rol peerd in zes divisies: agro, chemi sche. produkten, kunststoffen, har sen, kunststofverwerking en ener gie. DSM telt over de hele wereld 27.500 medewerkers en beschikt over produktiebedrijven in tien landen. Deze ondernemingen zijn merendeels gevestigd in West-Eu ropa en in de VS. In Nederland werken meer dan 18.000 Brandmerk op langdurig werklozen DEN HAAG (ANP) - Langdurig werklozen komen niet in aanmer king voor bijna een derde van de openstaande vacatures, hoewel ze beschikken over de vereiste oplei ding en ervaring en onmiddellijk kunnen worden ingezét. Er is dui delijk sprake van brandmerking van langdurig werklozen door werkgevers. Dat schrijft de Organi satie voor Strategisch Arbeids marktonderzoek (OSA) in Den Haag in een gisteren verschenen onderzoeksrapport over open staande banen bij bedrijven met met meer dan tien werknemers. De OSA constateert dat de afwij zende houding ten opzichte van de 0groep .langdurig, maar gekwalifi- Volgens de ceerde werklozen lang standhoudt. Zelfs bij forse loonkostensubsidies veranderen maar weinig bedrijven hun mening. Alleen de kleinere on dernemers lijken redelijk positief te staan tegenover de wet Ver meend/Moor (vier jaar lang premie- vrijstelling voor een aangenomen langdurig werkloze). Zij zeggen bij. 55 procent van hun v langstelling te hebben voor vervul ling langs de weg Vermeend/Moor. Het probleem van de moeilijk vervulbare vacatures hangt blij kens het OSA-onderZoek sterk sa men met een bepaalde soort func tie, vooral onder verplegend en au tomatiseringspersoneel. Factoren die ten grondslag liggen aan het 'moeilijk vervulbaar zijn, blijken nogal verschillend. Bij de gezond heidszorg speelt het negatieve beeld van hoge werkdruk METEREN-Het zijn hun vacatures'be- ^dienen. De gebroede ontvangen ze 'niet meer dan 50 cent per kilo. r de pruimenliefhèbbers. Voor de kwekers is er echter nauwelijks iets te i 79 jaar oud) plukken met hun knechten heel wat af, maar door de grote DSM 'als motor van de indus- ontslaggolf door de bezuinigingen trie in Limburg' te kunnen garan deren.. Verder moet ervoor worden gezorgd dat derden, geen greep op het concern kunnen krijgen of dat DSM-aandelen een speculatie-ob ject worden. Dat de staat dan een dividenduitkering wil opeisen van 350 miljoen gulden vindt de bond een aantasting van het eigen ver mogen van DSM die neerkomt op cature langer open blijft staan rol. Bij automatiseringsperso neel is de sterk gestegen vraag ver antwoordelijk voor dé schaarste. Werkgevers adverteren gemid deld voor twee van de drie vacatu res. Ongeveer de helft van de vaca tures wordt aangemeld bij de ar beidsbureaus. De kans dat dit ge beurt wordt groter greep in de kas'. groter als de vacature moeilijk DSM werkt internationaal met vulbaar wordt geacht. De bedrij- chemie als belangrijkste activiteit. die deze vacatures niet Over 1986 werd een omzet geboekt melden, laten dit achterwege van 17,7 miljard gulden. Wanneer dat ze toch geen geschikte kandi- de aardgas-activiteiten worden af- daat verwachten gesplitst zal de concernomzet 9 miljard gulden bedragen. Het ba lanstotaal beloopt dan ruim 7,5 miljard gulden met een eigen ver mogen van ruim 3 miljard, gulden. Opleiding en ervaring zijn de be langrijkste eisen die de werkgevers aan kandidaten stellen. Onge schoolden komen slechts in aan merking voor 7 procent Het concern omvat een groot openstaande banen. Voor 64 pro- aantal ondernemingen, gegroe- cent wordt werkervaring vereist. De gemiddelde duur daarvan be draagt acht maanden voor algeme ne werkervaring en twee jaar voor bijzondere werkervaring. JOHANNESBURG (AFP/Rtr/UPI) - De grote mijnbouwgoncerns in Zuid-Afrika zijn tot massa-ontsla gen overgegaan. Gisteren heeft Anglo American, het grootste con cern dat ook het hardst door de sta king is getroffen, ongeveer 2500 stakers naar huis gestuurd. Eén van de mijnschachten van de Vaal Reefs heeft de mijndirectie geslo ten, gedwongen door de staking, gesloten. Ook in enkele andere mijnen hebben de directies een ultimatum gesteld en met ontslag gedreigd als het werk niet wordt hervat. De mijnstaking is legaal, maar werk gevers zijn niettemin gerechtigd arbeiders te ontslaan wegens het BOM - De BOM, de Brabantse Ontwikkelings Maatschappij, heeft een waarnemend directeur aange steld die voorlopig een deel van de taken van de onlangs ontslagen di recteur F. Spits gaat behartigen. Het is drs. J.Th. Pronk, directeur van de Helmondse ontwikkelings maatschappij Induma. Hij heeft van zijn werkgever, de gemeente Helmond, toestemming gekregen zich een dag per week met de BOM bezig te houden. niet nakomen van hun arbeidscon- zoals vakantiedagen, veiligheids- tract. In totaal worden tienduizen- voorzieningen en uitkeringen bij den mensen met ontslag bedreigd, overlijden. Anglo heeft herhaalde- Anglo heelt ook gedreigd met lijk gezegd dat de loononderhande- sluitmg van een schacht van de lingen niet worden heropend. Western Holdings goudmijn Oranje Vrijstaat, als de 4000 staT h< hervatten. In de kolenmijn Landau stakers wel door de knieën het ultimatum van de directie. In mêrs"dTe" eind "juni - De vakbond van Werknemers in ïfSjST f de posterijen en telecommunicatie in de kolenmijn van maakte gisteren bekend dat ïnmid- Transvaal gingen 700 dels de eerste ontslagen zijn geval- H |g||§ jjggj len onder 14.000 zwarte werkne- mérs die eind juni in staking gin- Angio gen in een verklaring van de bond werd gesteld dat de overheid ken- De maatschappij Gencor dreigt nelijk liever mensen met 20 of 30 met disciplinaire maatregelen jaar werkervaring ontslaat dan waarbij ontslag niet is -■ -• tegen de 24.000 stakers zijn goudmijnen in Transyaal. Een woordvoerder van Gencor erkende dat er geen tekenen zijn dat de sta- kingswil begint te verslappen. In de Bracken-goudmijn uitgesloten, hun rechtvaardige eisen tegemoet in tnor tmn komt. Het weekblad New Nation, dat nauwe banden onderhoudt met de zwarte arbeidersbeweging, be richtte gisteren dat Zuid-Afrika dag pas 20 procent van de werkne- "op de rand staat mers aan de staking meedeed, i het percentage stakers gisteren op gelopen tot 70 procent. Hij weet dat aan intimidatie door de mijn werkersvakbond NUM. President-directeur Gavin Relly 'zei gisteren op de jaarvergadering van Anglo American dat zijn be drijf met de NUM wil praten over de secundaire arbeidsvoorwaarden landelij ke staking uit solidariteit met de mijnwerkers". Volgens New Na- tion heeft de COSATU, de grootse landelijke vakvereniging waarbij ook de NUM is aangesloten, deze week voortdurend vergaderd over de wenselijkheid van een solidari- teitsstaking. Een dergelijke sta king is ifi Zuid-Afrika overigens niet wettelijk toegestaan. DEN HAAG (ANP) - De commissie gelijke behandeling van de Loon- technische Dienst van het ministe rie van sociale zaken heeft de KLM beschuldigd van het onderbetalen van vrouwelijke pursers. De KLM handelt volgens de commissie in strijd met wettelijke bepalingen 'die gelijk loon voor mannen en vrouwen in dezelfde functies voor schrijven. On daulcs verlies toch optimisme bij Nedlloyd ROTTERDAM (ANP) - Koninklij ke Nedlloyd Groep heeft in de eer ste helft van dit jaar een nettover lies geleden van 56 miljoèn gulden. Het tweede halfjaar zal naar ver wachting beter zijn en de raad van bestuur vertrouwt erop dat het ver lies van het eerste halfjaar dan zal worden gecompenseerd. Sterker nog, 1987 zal mogelijk nog een ge ring positief resultaat kunnen ople veren. Dit heeft de maatschappij gisteren bekendgenfaakt. De omzet is in het eerste halfjaar met ruim negen procent gestegen tot.2233 miljoen gulden, wat voor een deel werd veroorzaakt door de overgenomen Van Gend Loos- bedrijven. Daarentegen nam de omzet van de zeescheepvaart en de energie af, grotendeels ten gevolge van de lagere waarde van de dollar. Het bedrijfsresultaat is aanzien lijk achtergebleven bij dat van het eerste halfjaar 1986 (14,7 miljoen tegen 72,2 mihoen gulden). Deze ontwikkeling is voornamelijk toe te schrijven aan het effect van de harde gulden op de activiteiten en het uitblijven van een verwachte verbetering in de sector zeescheep vaart. In de sector zeescheepvaart daal de de omzet met negen procent tot 910 miljoen gulden, wat in belang rijke mate is veroorzaakt door het effect van de dollarkoers. De lijn diensten vooral op Noord-Amerika hadden met problemen te kampen. Het zwaar transport over zee lever de nog steeds geen winst op. De ontwikkeling van de buikvaart bleef achter bij de verwachtingen. De bijdrage die de sector overig transport aan de netto-omzet lever de steeg met 58 procent tot 984 mil joen gulden. Daarmee werd de toe treding van Van Gend Loos weerspiegeld. Dit is ook een van de factoren waardoor de nettowinst in het tweede halfjaar aanzienlijk kan KIEL (DPA) - Twee Nederlandse worden opgekrikt. Zeescheepvaart vissersschepen zijn deze week bij enige Helgoland in de Duitse Bocht aan gehouden omdat zij werkten met te i Hoewel ze precies hetzelfde werk verrichten, kunnen de ver schillen in beloning tussen vrou welijke en mannelijke pursers .en assistent-pursers oplopen tot meer dan duizend gulden bruto per maand. Als de KLM hier niets aan doet, maken de betrokken vrou wen een goede kans om via de rechter een loonnavordering af te dwingen, aldus M. van Rand wij ck- Van de Poll, secretaris van de com missie gelijke behandeling. Een eventuele nabetaling kan de KLM enkele miljoenen kosten, aange zien een kleine driehonderd vrou welijke personeelsleden wórden onderbetaald. Tot ruim tien jaar geleden kon den bij de KLM alleen mannen be noemd worden tot chef van het ca bine-personeel. De. KLM-directie maakte eindjaren zeventig nieuwe cao-afspraken met de Vereniging van Cabinepersoneel. Stewardes sen kregen voordien bij de KLM slechts een tijdelijk arbeidscon tract van maximaal vijfjaar. Sinds dien kunnen de stewardessen ge woon in dienst blijven. Stewardes sen krijgen sinds die tijd ook de mogelijkheid chef cabine-perso neel te worden, maar wel met een aparte en lagere beloning. De man nelijke pursers behielden de hoge re schalen. De KLM is het niet eens met de commissie gelijke behandeling. Volgens een woordvoerder van de KLM zijn de salarissen van het vrouwelijk en het mannelijk cabi nepersoneel in 1977 gelijk getrok ken. Een uitzondering op de toen gemaakte afspraken geldt voor de pursers van het zogeheten kern korps, die voor 1977 in die functie in dienst waren. Volgens de KLM zijn de cao- voorwaarden na 1977 in goed over leg met alle bonden van werkne mers vastgesteld, Op dit moment zijn 70 van de 280 KLM pursers vrouwen. In de toekomst zal het aantal vrouwen in deze functie vol gens de KLM-verwachtingen sterk toenemen. Pursers worden aange- steld uit het korpis assistent-pur sers. Dit telt momenteel 287 mede werkers, Boete wegens vissen met te kleine-mazen energie zullen opleving te zien geven. De resultaten van de sector netten luchtvaart zijn bemoedigend, met zijn. Na bijna een dag uitzondering van die van Netherli- ting te hebben gelegen nes, waar de gan, zeer teleurstellenc een sterke daling van de omzet ge troffen Europe Container Termi nus leverde een negatieve bijdrage. Bührmann Voor Bührmann-Tetterode (pa pier, grafische machines) is de gang van zaken in de eerste helft van dit jaar voorspoedig geweest. De nettowinst steeg met 44,5 pro cent, van 32,4 miljoen tot 46,8 mil joen gulden. De raad van bestuur ziet de rest van het jaar met ver trouwen tegemoet en verwacht dat de jaarwinst de 120 miljoen gulden AMSTELVEEN - "Misschien dat zal overschrijden. De nettowinst ik hier en daar wel eens met iets over 1986 bedroeg 93 miljoen gul- zou .mogen meepraten, den. rol zoals die twee illustere heden, die voor mij zijn afgetreden, zie ik voor mij in het geheel niet". Aan kleine verlaging aan het het woord is drs. Sergio Orlandini, deze week wordt benzi- de scheidende president-directeur de KLM. Op 1 september hij na veertien jaar de lei- Benzine Na begin ne opnieuw goedkoper. Morgen gaat de prijs van superbenzine door Marjolein Lenting/ANP de zelftankpomp met twee cent ding van de nationale luchtvaart- omlaag naar 161 cent per liter. Nor- maatschappij over aan zijn huidige male benzine wordt een cent per plaatsvervanger, mr. J. de Soet. liter goedkoper en gaat 157 cent kosten. De prijs van een liter diesel gaat eveneens met een cent omlaag tot 89,4 cent per liter. Geveke Geveke Electronics heeft in de eerste helft van dit jaar een netto winst behaald van 7 miljoen gul den, dat is 45 procent meer dan in dezelfde periode van 1986. De om zet steeg met 55 procent naar 136 miljoen gulden en het bedrijfsre sultaat ging van 8,9 naar 12,9 mil joen gulden. Olieprijzen Egypte verlaagt zijn olieprijzen voor de periode tot eind deze maand met 1,25 dollar per vat (159 liter). Het is de eerste verlaging van de olieprijzen in het land sinds 15 februari. Door de verlaging komt olie van de kwaliteit Suez en Ras Bahar op 17,50 dollar per vat. Voor de andere oliesoorten komen de prijzen op tussen de 16,80 en-15,70 dollar. Egypte is geen lid van de OPEC (Organisatie van Olie Ex porterende Landen) en bepaalt zjjn olieprijzen aan de hand van de ont wikkelingen op de oliemarkt. de helft groter zal zijn. En deze groei komt volgens hem niet voort uit overname van andere lucht vaartmaatschappijen. Herhalend wat hij de laatste weken bij diverse gelegenheden heeft gesteld: "Ik kan me geen grote fusie in Europa voorstellen. In Europa zijn we in een stadium waarin we veel met el kaar praten, wat overigens niet on gebruikelijk is. We praten over sa menwerking, maar niet over fusies Concurrentie Samenwerking in Europa bete- Hij vindt het terecht dat de voor malige Philips-topman Dekker en de vroegere Shell-topman Wagner na het neerleggen van hun functies bij deze bedrijven door de regering verzocht zijn op diverse terreinen adviezen uit te brengen. "Ik denk dat ze daarin ook veel meer be kwaam zijn dan ik", en op de voor hem kenmerkende wijze afstand nemend van het onderwerp voegt hij daar aan toe "zou de regering zo onvoorzichtig zijn om mij te vra- kent volgens Orlandini op dit ment onder meer praten gezamenlijk computer-i ringssysteem. Samen met British Airways, Swissair en een dochter maatschappij van de Amerikaanse United Airlines richtte de KLM in [juli Gallileo op. Inmiddels hebben zich drie andere luchtvaartmaat- de landsgrenzen heen. Dat schappijen bij dit consortium ge- ik de eerste jaren ook niet". voegd. Vier andere Europese lucht vaartmaatschappijen lanceerden tegelijkertijd hun eigen computer- reserveringssysteem dat Amadeus gaat heten. "Zeker concurrentie", erkent Orlandini. "We zullen bei den proberen zoveel mogelijk aan sluitingen van onze systemen bij de verkopers van onze produkten te plaatsen". Bedrijfseconoom Orlandini, nu 66 jaar, begon zijn KLM-loopbaan in 1951 bij het bureau Centrale Planning. Zijn beschouwingen over de toekomst van de KLM heb ben het voorzichtige karakter, dat Orlandini vrijwel in al zijn uitspra ken aanbrengt. Met stelligheid voorspelt hij ech ter dat de KLM over vijf tot zes jaar opgeheven'moeten zijn. "Ik denk, maar het is een negatieve benade ring, dat het onontkoombaar zal blijken-. Er zijn daarvoor overwe gingen die zwaarder zijn dan die van de luchtvaart. De economische realiteit zal een steeds zwaardere rol in dat geheel gaan krijgen", al dus Orlandini. Op dit moment heeft hij nog wei nig waardering voor de Europese luchtvaartpolitiek. "Het hele debat en rumoer draaien om het tarieven- beleid. Dat is alleen het puntje van de ijsberg. Praten over vrije lucht vaart betekent praten over vrije routes en vrije capaciteit, maar daar draait men omheen". Het belangrijkste is voor Orlan dini de groei van de totale activitei ten in het lijndienstvervoer. Een groei die hij voor de komende ja ren voorspelt op zes tot zeven pro- Samenwerking is volgens Orlan- dini verder de handhaving van de coördinatie van dienstregelingen, het op elkaar afstemmen vanmate- rieelaankopen en het verzorgen van trainingen. Later kan worden gedacht aan een gezamenlijk ver kooppunt in kleinere landen en het gezamenlijk ontwikkelen van nieu- we routes. Belemmeringen Hoewel niet geheel zonder twij fels gelooft Orlandini dat in 1992 Europa vrij zal zijn van grensbe- lemmeringen die de luchtvaart nu nog parten spelen. De EG-minis- ters hebben zoals bekend besloten met de luchthavendirectie over welke plannen er de komende vier tot vijf jaar moeten worden gereali seerd. Die plannen gaan steeds concretere vormen aannemen, zo als de aanleg van een nieuwe, vijf de pier". Dit geldt volgens Orlandini ook voor het vrachtvervoer. De capaci teit op Schiphol zal de komende ja ren sterk worden uitgebreid. Daar bij denkt Orlandini aan een ver dubbeling van de huidige vracht accommodatie in vijf tot zes jaar. Het inzetten van een Boeing 747 in de volledige vrachtuitvoering, een vliegtuig waarover de KLM op dit moment nog niet beschikt, zal mo- dat alle belemmeringen in dat jaar gelijk al eerder gebeuren. Bij de verwezenlijking nu mogelijk lijkt, stelt Orlandini wel een aantal voorwaarden aan de overheid. Behalve voortgaande ac tiviteiten 'een heel mild woord' voor het verkrijgen van luchtvaar trechten en het beschermen van de huidigé, wenst Orlandini concurre rende tarieven voor de noodzake lijke faciliteiten zoals luchtver keersbeveiliging en voor heffin gen, onder meer voor milieumaat regelen. Maar ook op het lijstje staat een gezonde ontwikkeling van de Ne derlandse economie, waarin de KLM haar concurrentiepositie kan verbeteren. "Daarbij behoort be heersing van de loonkosten, verla ging van de sociale lasten en de loon- en inkomstenbelasting. We kunnen ons niet permitteren ach ter te blijven bij wat er in de landen om ons heen gebeurt". In 1986 verminderde de Neder landse staat haar aandeel in de KLM. Van een meerderheidsaan deel werd het aandeel 39,4 procent. Orlandini vond dat een uitsteken de ontwikkeling, omdat zijns in ziens de KLM financieel op eigen benen moet staan. De Nederlandse staat heeft zich volgens Orlandini nooit met de bedrijfsvoering be moeid. "Dat gold voor alle kabinet ten, van welke signatuur dan ook. De staat heeft zich altijd een voor treffelijk partner getoond". Na 1 september zal Orlandini als adviseur voor de raad van commis sarissen van de KLM optreden. Wanneer zich daar een vacature zal voordoen, zal die door hem worden vervuld. de ket- JBüsum in zaken nog de deelstaat Sleeswijk Holstein Ook het door mochten de Breehorn en de Zee meeuw weer vertrekken. Volgens de Westduitse autoritei ten overtraden de Nederlandse schepen de regels die de Europese Gemeenschap heeft ingesteld met het oog op het op peil houden van het visbestand. De EG-grens ligt bij mazen van 80 millimeter, maar de twee schepen gebruikten netten [met een maaswijdte van 70 mmm. De schépen hebben een boete ge kregen van 6000 mark. Ook moes- |ten zij nog eens 7000 mark betalen voor het terugkopen van de onge- veer 500 kilo vis die door de Duitse [wat autoriteiten in beslag genomen Naar een woordvoerder van de bond verklaarde, komt het herhaal delijk voor dat Nderlandse vissers met netten werken waarvan de ma zen te nauw zijn. Hij wees er op dat schepen deze 'verboden' netten zelfs niet aan boord mogen hebben, ook als ze daar niet mee vissen. In 1986 zijn Ook ettelijke Nederlandse vissersschepen door de Westduitse zeepolitie opgebracht omdat zij werkten met netten waarvan de mazen te nauw waren. ADVERTENTIE Interessante fuchsia expositie door fuchsiavrienden van afd. Rijnland bij Jaap Kooy's Tuincentrum in Lisse van woensdag 19 tot en met zaterdag 22 augustus van 9.00 tot 17.00 uur Toegang gratis

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7