VS wilden Contra's »en via Z-Afrika -Ahïka =£fr£~ Leden Rode Zora waarschijnlijk 'gewoon' huisvrouw ONMISBARE GIDS VOOR LEERGIERIGE STUDENTEN. PLAYBOY TEST 17 STUDENTENSTEDEN. Onthulling CIA-functionaris Stadje vreest dat graf Hess neo-nazi's aantrekt Sandinisten overwegen einde staat van beleg Iran legt wel mijnen, maar 'in eigen water' Steeds meer Polen zoeken heil in Italië VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1987 BUITENLAND PAGINA 5 WUNSIEDEL (AFP/Rtr) - Het stof felijk overschot van Rudolf Hess is gisteren per Brits militair vliegtuig overgebracht van West-Berlijn naar Beieren. De familie heeft mee gedeeld dat de begrafenis niet vóór volgende week zal plaatshebben. Hess krijgt zijn laatste rustplaats in een familiegraf in het plaatsje Wunsiedel. Het lichaam Z pig naar een onbekende plaats A a* A overgebracht om demonstraties van de kroonprins van Hitler met enige bezorgdheid af. Zij zijn bang dat hun stad een bedevaartsoord WASHINGTON (UPI/AP) - De regering-Reagan keurde een plan goed waarbij Zuid- }™dt van mensen die heimwee Afrika hulp zou geven aan de Nicaraguaanse Contra's. Maar ze zag van het plan af uit tionaa"sociaUsmedd^a tomaanEe' angst dat het toch al omstreden hulpprogramma voor de Contra's verder in diskrediet vende poutieke stroming in Duits- zou raken. Dit blijkt uit documenten die zijn gepubliceerd door de speciale Irangate- land was. commissies van het Amerikaanse Congres Volgens de vrijgegeven stukken in een internationaal isolement gingen hoge regeringsfunctionaris- verkeert wegens zijn apartheidsbe- sen, zoals minister van buitenland- leid. se zaken Shultz en CIA-directeur De mogelijke rol van Zuid-Afri- Casey, begin 1984 akkoord met het ka bij de steunverlening aan de idee om de contra's te laten oplei- Contra's werd op 4 augustus jl. ont- den en uitrusten door Zuid-Afrika. huid door Dewey Clarridge, een Het plan werd echter geschrapt na- CIA-functionaris die achter geslo- dat het leggen van Amerikaanse ten deuren werd gehoord door de mijnen voor de Nicaraguaanse ha- twee commissies van het Congres vens voor veel opschudding had die een onderzoek instellen naar de gezorgd en sommige Amerikaanse Irangate-affaire. Woensdag werd functionarissen lieten blijken een verslag gepubliceerd van zijn moeite te hebben met het aanvaar- getuigenis. De naam van Zuid den van hulp van Zuid-Afrika, dat Afrika was weggelaten uit de tekst, functionarissen bevestigden hij met Hakim dreef. Maar Walsh Rust vormt de béste typering van Wunsiedel, een stadje van 10.700 inwoners in het hart van het i de Tsjecho-Slowakije en de DDR. Door Rudolf Hess krijgt Wunsiedel plotseling bekendheid in de hele TTocc ic wereld. Vóór zijn dood heeft Hess ness is oono de weng te kennen gegeven daar begraven te worden, in het familie graf waar eerder de stoffelijke res ten ter aarde besteld werden van Fritz en Klara Hess, zijn ouders, van zijn broer Alfred en zijn zwa ger Erwin. Volgens Karl Walter, de burge meester van Wunsiedel, staan de bewoners in meerderheid positief tegenover het idee dat de vroegere nazi-bons in hun midden zijn laat ste rustplaats krijgt: „De mensen vinden dat Rudolf Hess een oude man was die in vrede wilde rusten, en dat men zijn wens moet respec teren". Velen vrezen echter dat Wunsiedel „het Mekka wordt voor hen die niets van de geschiedenis hebben geleerd", zoals de burge- mpoctor het uitdrukt. Politiemannen in burger die het kerkhof van Wunsiedel in de gaten houden, hebben al een jongeman aangehouden die een krant bij zich had waarin er voor gepleit wordt dat Hess de Nobelprijs voor de vre de krijgt. Een man die de 60 al ge passeerd is, zei dat hij gekomen was om de laatste eer te bewijzen aan Hess. „Ik ben er sinds 1933 by en blijf het trouw", zei hij in een verwijzing naar het jaar waarin Hit- Ier aan de macht kwam. In ver scheidene Westduitse kranten stonden gisteren overlijdensadver tenties, die waren opgegeven door rechtse radicalen. Een vrouw uit Berlijn heeft in Wunsiedel een krans gelegd op het familiegraf. Tussen Rudolf Hess en Wunsie del bestaan alleen indirecte ban den: hij is er zelf niet geboren en heeft er ook nooit gewoond. Zijn grootvader van vaderszijde, Chris tian Hess, was het laatste 'kind van de stad'. Op 13-jarige leeftijd ver trok hij, in 1849, naar Egypte. Daar werd Rudolf geboren, in 1894 in Alexandrië. „Maar de familie Hess heeft altyd nauwe banden met on ze stad onderhouden", tekent bur gemeester Walter hierbij aan. Hess heeft van het aangename leefklimaat in het Beierse stadje kennis kunnen nemen toen hy in 1917 in een militair ziekenhuis in de buurt herstelde van verwondin gen die hy in de Eerste Wereldoor log had opgelopen. In december 1917 speelde hy in Wunsiedel in een toneelstuk. De stad benoemde hem tot ereburger in 1933, het jaar waarin de nationaal-socialisten in Duitsland aan de macht kwamen. In Wunsiedel bestaat zelfs een Hess-straat. „Maar niet vernoemd naar de Hess aan wie u denkt", zegt een plaatselijke middenstander, „wel naar een voorvader van Ru- dolf Hess die in de 19e eeuw belast was met de gezondheidszorg in de stad". Maar die Hess is iedereen al lang vergeten. MEXICO STAD (GPD/AP) - De Sandinistische regeerders van Ni caragua lijken bereid om op korte termijn de staat van beleg op te heffen en alle burgelijke vrijheden, inclusief de persvrijheid, te her stellen. Het Zwitserse Hooggerechtshof heeft gisteren de weg vrijgemaakt voor bijstand van Zwitserland aan het onderzoek naar de Irangate-af faire. Het Hof heeft het bankge heim terzijde geschoven en heeft de betrokken Zwitserse bankfunc- tionarissen gelast alle medewer king te verlenen aan het Ameri kaanse onderzoek. Drie belangrijke figuren bij de fi nanciële verwikkelingen van de Iran-zaak, ex-luchtmachtofficier Secord en de Iraanse zakenlieden Hakim en Ghorbanifar, hadden op het Hof een beroep gedaan om het Zwitserse bankgeheim te laten prevaleren. Via banken in Zwitserland wer den de winsten van de Amerikaan se wapenleveranties aan Iran over gemaakt naar de Contra's in Nica- Het afgelopen weekeinde had de ®eld?tromen Victor Hugo Tïnoco, de Sandinisti- kan P sche staatssecretaris van buiten landse zaken, aan de nieuwe Gua- temalaanse minister van buiten landse zaken Alfonso Cabrera toe vertrouwd .dat Managua op het punt stond om dergelijke maatre gelen te nemen. Nadat Cabrera die onthulling in het nieuws had gebracht, werden ze in Nicaragua fel ontkent. Zoiets zal niet gebeuren zolang er geen einde wordt gemaakt aan de Ame rikaanse agressie, zo heette het op nieuw. Gisteren was er echter weer een Sandinistische leider die een mogelijke versoepeling in het vooruitzicht stelde. Dit keer was het Bayardo Arce, volgens veel westerse diplomaten in Managua de meest radikale van de negen Sandinistische comman danten. Voor een studentencon gres beschuldigde hij de regering- Reagan ervan oorlog te voeren te gen het twee weken geleden onder tekende Middenamerikaanse vre desakkoord. „Om die strategie te doorkruisen zijn wij bereid om reeds voor de officiële datum van 7 november een aantal van de aange gane compromissen in de praktijk te brengen," zo onthulde de Sandi nistische commandant, „inclusief het opheffen van de staat van be- Arce maakte duidelijk dat de Sandinisten behalve een herstel van burgerlijke vryheden ook het opheffen van de speciale revolutio naire rechtbanken bestuderen en de vrijlating van mensen die op be schuldiging van contra-revolutio naire activiteiten achter de tralies zitten. Ook bevestigde hij de ge ruchten dat de Sandinisten van plan zijn om kardinaal Miguel Obando y Bravo, hun ideologische aartsvijand, in de nationale verzoe ningscommissie te kiezen uit de drie kandidaten die zijn voorge steld door de Nicaraguaanse bi- schoppenconferentie. Bloedbad Soedan De Soedanese regering heeft met kracht ontkend dat het leger in de zuidelijke stad Wau 600 burgers zou hebben vermoord. "Wau is rus tig en veilig. Het bericht is onge grond en volstrekt onwaar", zei mi nister van defensie Nasser. Het ra diostation van de SPLA, de rebel lengroepering die strijdt voor auto- i zuid-Soedan, had belangrijk onderdeel men voor de bewijsvoering van aanklager Walsh, die bezig is aan een strafrechtelijk vooronderzoek tegen de betrokkenen bij Irangate. Walsh heeft instemmend op het Zwitserse besluit gereageerd nadat hij verleden week had laten weten dat zijn onderzoek werd vertraagd omdat hij geen toegang had tot Zwitserse bankinformatie. In de uitspraak van het Hof is geen antwoord gegeven op de vraag van wie de tegoeden van 8 miljoen dollar op Zwitserse bank rekeningen zijn die Walsh heeft la ten blokkeren. Volgens Secord be horen die de onderneming toe die ADVERTENTIE Libanese soldaten bewaken de christenen en moslims oostelijke stadsdeel, wc enselijke keten die gisteren in Beiroet werd gevormd door in het wit geklede alle leeftijden. De rij van,twee kilometer lengte, op de grens van het westelijke en demonstratie voor eenheid van het volk ondanks twaalf jaren van burgeroorlog. Interessante fuchsia expositie door fuchsiavrienden van afd. Rijnland bij Jaap Kooy's Tuincentrum in Lisse van woensdag 19 tot en met zaterdag 22 augustus van 9.00 tot 17.00 uur Toegang gratis Hart mogelijk toch weer presidents kandidaat MADISON (Rtr/AFP) - Gary Hart, die drie maanden geleden uit de race om het president schap in de Verenjgde Staten moest stappen na een schan daal over een buitenechtelijke verhouding, zal waarschijnlijk toch weer mee doen aan de ver kiezingscampagne. Dat heeft zijn voormalige campagne-lei- der Bill Dixon gisteren in een radiogesprek in Madison (Wis consin) verklaard. Het besluit zou volgende maand worden bekendgemaakt. Hart trok zich terug uit de campagne voor de presidents verkiezingen van 1988, een maand nadat deze van start was gegaan en terwijl opiniepeilin gen hem aanwezen als favoriet. Het besluit volgde op een dis cussie over zijn privé-leven. De krant Miami Herald had be weerd dat Hart, die getrouwd is en twee kinderen heeft, een nacht had doorgebracht met het jonge fotomodel Donna Ri- Kernwapenvrij Vervuild water In de door droogte geteisterde De helft van de Filippijnse Se- Indiase deelstaat Rajasthan zyn de naat heeft onlangs een wetsont- afgelopen twee weken zeker veer- werp ingediend dat alle kernwa- tien mensen, onder wie negen kin pens uit de Filippijnen moet ban- deren, om het leven gekomen na nen. De wet verbiedt de import van het drinken van vervuild water, kernwapens, ook in havens en het Het dagblad Statesman meldde dat luchtruim, wat betekent dat kern- de slachtoffers van het vervuilde onderzeeërs van de Verenigde Sta- water gedronken hadden, omdat ten geweerd zullen gaan worden alle andere waterbronnen in de uit Filippijnse havens als het ont- omgeving van het dorp Barmer werp kracht van wet krijgt. droog waren komen te liggen. MANAMA (AP) - Iran heeft gister- hadden haltgehouden. Gevreesd avond toegegeven mijnen te heb- werd dat zand- en stofstormen het ben gelegd in de Golf „om onze onmogelijk zouden maken de heli- kustlinies te verdedigen". kopters te gebruiken die eventuele In een uitzending van radio Te- mijnen moeten opsporen. heran werd gezegd dat de maatre- gel gerechtvaardigd was door een uitbreiding van de Amerikaanse militaire aanwezigheid in het ge bied. Iran gebruikt de mijnen om zijn kust te verdedigen, niet om de veiligheid van de scheepvaart in gevaar te brengen, zei het hoofd van de Iraanse informatiedienst, Kamal Kharrazi. Kharrazi zei dat Iran in staat is de mijnen te verwijderen, maar niet kan toestaan dat buitenlandse vlo ten in het gebied rondvaren. Giste ren maakte Iran bekend de Straat van Hormoez en de Golf van Oman te hebben vrijgemaakt van mijnen. De aanwezigheid van de explosie ven buiten de toegang tot de Golf werd bekend toen een door Ameri kanen bevaren olietanker op 11 au gustus op een ankerplaats even buiten de Perzische Golf op een mijn liep. Woensdag werd een Joegosla- visch containerschip door Iraanse commando's vanuit een rubber bootje onder vuur genomen en doorzocht. Kharrazi zei dat het leg gen van mijnen in de Golf van Om an en de aanval op het container schip door de Amerikanen werden gebruikt „om hun aanwezigheid in de regio te rechtvaardigen". Bronnen in het Golfgebied die banden onderhouden met de rede rij van de Koeweitse tankers in het derde Amerikaanse konvooi ver telden dat de schepen gisteravond voor de kust van Saoedi-Arabië Walesa geeft miljoen dollar uit VS aan Poolse staat ROME - Geïnspireerd door hun r*r illustere landgenoot in het Vati- caan, paus Johannes Paulus II, be proeven steeds meer Polen hun ge luk in Italië. Sinds het begin van dit jaar is er sprake van een was sende stroom, die de Italiaanse au toriteiten voor grote problemen stelt. Ook gisteren (zie foto) meld den zo'n zestig Polen zich als asiel zoeker in het sinds de oorlog be staande vluchtelingenkamp van Latinabij Rome. Dat is echter overvol. De regering heeft zich tot het Rode Kruis moeten wenden, dat enkele vakantiekolonies in Noord- Italië ter beschikking heeft gesteld. Een groep van 260 Polen is al on dergebracht in Levico, een toeris tenplaatsje in de buurt van Trente. Intussen heeft de douane opdracht gekregen strenger op te treden. Ver scheidene Poolse toeristen, die ver- WARSCHAU (UPI) - De stichter van de verboden vrije vakcentrale Solidariteit in Polen, Lech Walesa, heeft gisteren laten bekendmaken dat hij een miljoen dollar steun, die hij uit de Verenigde Staten heeft gekregen, schenkt aan de Poolse gezondheidszorg. Het besluit van Walesa heeft de Poolse regering verrast. De autori teiten hadden kritiek op Solidari teit uitgeoefend omdat de vakcen trale het geld had aangenomen. Zij was daarmee volgens de regering een "bezoldigd agent van de Ver enigde Staten" geworden. Walesa schreef op 11 augustus aan het Amerikaanse Congres dat hoewel Solidariteit het geld goed had kunnen gebruiken voor de ver sterking van de bond, men priori teit gaf aan de gezondheidsdienst. "Een van de pijnlijke kwesties in Polen is dat de medische zorg te kortschiet, de ziekenhuizen slecht zijn toegerust en er een ontoerei kende voorraad medicijnen is," al dus Walesa. In veel ziekenhuizen staan bed den op de gang en er zijn te weinig geneesmiddelen voor de behande ling van bloedsomloopziekten en kanker, te weinig antibiotica, te weinig babyvoedsel en te weinig verdovingsmiddelen. De Poolse minister van gezond heid, Miroslaw Cybulko, zei on langs dat er op een bevolking van 38 miljoen mensen maar 243.000 ziekenhuisbedden waren. Spionage De Sowjet-Unie heeft beschuldi gingen geuit aan het adres van drie Japanners, en twee van hen opge dragen het land te verlaten. Vol gens woordvoerder Gerasimov hadden twee van de drie spionage- activiteiten bedreven in de haven stad Odessa. De derde had gepro beerd handelsgeheimen los te krij gen van het ministerie van buiten landse handel. Japan heeft op zijn beurt een Rus uitgewezen. De Rus is beschuldigd van industriële spionage. dan tegen z BONN - De Westduitse centrale cherche ziet in de extremistische bedrijf heeft vrouwenorganisatie 'Rode Zora' dernemingen een niet te onderschatten gevaar den voor de veiligheid in de Bondsre publiek. Dat verklaarde Gerhard Boeden, de president van dit or gaan, dat zich voornamelijk bezig zijn. door Hans Hoogendijk in Haibach in brand te steken, was mislukt omdat de bom werd ont dekt. Adler, een dochteronderne ming van de handelsreus Asko miljard gulden. Dit moedt, een baan hebben of 'ge- ;n aantal dochteron- woon'huisvrouw zijn. n Derde-Wereldlan- De Rode Zora dead m 1975 v°or zeer lage lonen kle- het eerst van zl£h spreken mét ding voor "de Europese markt bomaanslagen. Zeker in het begin Saarbrücken, heeft 33 verkoopt!- wordt gemaakt. Volgens Boeden kon de êr°ep rekenen op redelijk lialen en 6000 werknemers, maakt de vlekkeloos uitgevoerde brede steun onder radicale femi- serie aanslagen duidelijk dat deze nisten; Er bestonden in eerste aan- vrouwen buitengewoon gevaarlijk *e6 zelfs contacten met het vrou wenblad Emma, maar naarmate het aantal aanslagen toenam, slonk De Rode Zora komt voort uit de houdt met de bestrijding var risme, in een interview. Rode Zora kwam vorige week tlveren ihet zogenoemde Revolutionaire Cel len. Begin jaren 80 vormde I Zora binnen deze beweging 'autonome vrouwengroep'. Doel was en is het revolutionaire poten tieel in de vrouwenbeweging te ac- om een sociale revolutie te ontketenen. Tot nu toe heeft de Het afgelopen weekeinde sloeg Rode Zora acht maal toe bij het 2ÏÏÏ2S- textielconcern Adler, nadat een eerdere poging het hoofdkantoor dan de helft bij dochterbe drijven in de Derde Wereld in dienst zijn. De firma maakt recla me met de leus: 'Waar mode zo on beschaamd goedkoop is'. In de brief waarin Rode Zora zich ver antwoordelijk stelt voor de aansla gen, staat onder meer: 'Ook wij konden niet aan de attractieve dis- countmarkten voorbij lopen'. De reden voor de aanslagen is de uitbuiting van vrouwen op Sri Lanka en in Zuid-Korea, schrijven de dames. In Zuid-Korea trad de concernleiding hard op tegen sta kende werkneemsters bij de doch ter Flair Fashion, Daar werken meer dan 1000 vrouwen voor uur lonen tussen de twee kwartjes en een gulden, twaalf uur per dag, zes dagen in de week. Bikkelharde tijd- en kwaliteitscontroles leiden tot veel arbeidsongelukken, waar tegen de werkneemsters niet zijn verzekerd. Een onafhankelijk on derzoek door plaatselijke kerken bevestigde onlangs de misstanden bij deze Adler-dochter. Het moederconcern zei dat Flair Fashion geen nieuwe opdrachten krijgt. Het bedrijf voegde daar wel aan toe dat deze produktiebeper- king in de fabriek, die als enige on derneming in Zuid-Korea voor 100 procent in Duits bezit is, tot ar beidstijdverkorting en verlies van arbeidsplaatsen kan leiden. De Rode Zora schreef in de brief waarin de aanslag werd opgeëist onder meer dat dit 'een vlammen de groet was aan de uitgebuite werkneemsters in Zuid-Korea'. ADVERTENTIE der gemeld dat regeringstroepen acht bomaanslagen. Doel was de 6roeP ongeveer 250 brand-en bom- op 11 en 12 augustus in drie woon- textielgroep Adler met ongeveer gepleegd, steevast^ naar wijken van Wau 600 mensen had- 6000 werknemers c den vermoord. De radio riep de i a omzet v j van Wau op zich te bege ven naar gebieden die onder con trole staan van de SPLA. Bommenwerper Een bommenwerper van de Franse luchtmacht is gisteren in Zuid-Frankrijk neergestort. Daar bij zijn een piloot en tien burgers op de grond gewond geraakt. Het vliegtuig, afkomstig van de lucht machtbasis Jstres^ kwam terecht naast het zwembad van een hotel in het uitgaansoord Les-Baux-de- Provence. De gewonden werden getroffen door rondvliegende brokstukken en moesten zich voor brandwonden laten behandelen. aanleiding van een actueel politiek conflict waarbij het vrouwelijk peet een hoofdrol speelde. Volgens de centrale recherche is het een bewuste strategie van de Rode Zora om, in tegenstelling tot de RAF, nooit mensen om te bren gen. De leden van Rode Zora wer den onlangs door een veiligheids expert afgeschilderd als 'vrije-tijd- sterroristen', maar de perfect uitge voerde serie aanslagen van afgelo pen weekeinde duidt op professio nalisme. De centrale recherche geeft toe geen enkel spoor te heb ben van de daders. Ook heeft men geen idee over het aantal leden. De opsporing wordt bemoeilijkt door dat de vrouwen niet zijn onderge doken maar, naar de politie ver- Welk type studenten, waar ze wonen, hoe ze dollen, dansen, versieren en vrijen, en wat en waar ze eten. Ook in dit nummer: heldin v^n James Bond, Maryam D'Abo laat u zien wat u in de bioscoop niet te zien krijgt. •Wereldkampioene bodybuilding Erika Mes spier-naakt. Een sensationeel interview met het miljardair echtpaar Marcos De nieuwe PLAYBOY KJ1 Nü overal te koop. EJ

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5