Reclame 'voor het goede doel' slaat aan Vrijwillige aids-test bij operatie Onderzoek: te hoge huur in woningen beleggers Ook rnr. Masson voor ABP-enquêtecommissie Adviesraad kraakt korting huursubsidie Stichting Ideële Reclame bestaat twintig jaar 987" Als een patiënt virusdrager blijkt, gaan de chirurgen bij het opereren "nog zorgvuldiger en voorzichtiger te werk", aldus Buijze. "Niemand kan met ons drukke operatiepro gramma garanderen dat elke ope ratie vlekkeloos volgens het boekje gaat, maar in deze gevallen pas je er wel voor om het met de regels niet zo nauw te nemen. Dan ga je echt stipt te werk". Buijze kent één geval "buiten het AMC maar wel in Nederland", waarbij een chirurg heeft gewei gerd een patiënt te opereren omdat Horeca: politie niet erg welkom deze met aids besmet zou zijn. In het AMC is dit uit den boze, aldus Buijze. "Er is onder de chirurgen wel even gesproken over het ver plicht stellen van een aids-test. Die gedachte heeft met echter weer la ten varen". Gewacht wordt op het advies van de Gezondheidsraad dat in september zal komen. Eind vorig jaar stond de raad op het stand punt dat zonder toestemming van de patiënt geen aids-test mag wor den uitgevoerd. Uit het medisch vraaggesprek voor de operatie zal moeten blijken of een patiënt tot de risicogroep be hoort. Ook zal de patiënt vragen krijgen voorgelegd over zijn sek suele leven - ongeacht de aard van de operatie - om te kunnen vast stellen hoe risicovol zijn gedrag is. "We vragen niet alleen meer wat hij eet of drinkt maar ook hoe hij vrijt", aldus Buijze. "Het is te ho pen dat de patiënt die vragen wil beantwoorden, want we willen en kunnen hem daartoe niet dwingen. Daar komt ook nog bij dat ook bui ten de risicogroepen al mensen met het virus besmet zijn. Hele maal zeker zijn we dus nooit". De Nederlandse Vereniging voor Heelkunde, een vereniging waarbij achthonderd chirurgen zijn aange sloten, zal trachten om op de leden vergadering in september met een standpunt over chirurgie en aids te komen, aldus een woordvoerster. huursubsidie, die pas een jaar gele den in werking trad, niet veel waard is. Het adviesorgaan van de staatssecretaris verwacht dat de bouw van nieuwe woningen, voor al in oude stadswijken, een opdof fer krijgt. Woningbouwverenigin gen en gemeentebesturen zullen zich zich wel twee keer bedenken voordat zij tot nieuwbouw van huurwoningen besluiten. De ver huurbaarheid komt immers in ge vaar. DEN HELDER (GPD) - De ge meentepolitie van Den Helder heeft uit een garage in de Helderse binnenstad acht kisten met explo sieven gehaald. In de kisten zaten onder meer hand- en mortiergrana ten, diverse soorten patronen en potten met ontplofbare stoffen als kruit. Een 31-jarige man, die de uit de Tweede Wereldoorlog stam mende explosieven in zijn bezit had, is aangehouden. De man dook de spullen op uit zee en breidde zijn verzameling ook uit door met een metaaldetec tor de oude slagvelden bij Nijme gen en Arnhem af te zoeken, aldus de politie. De gemeentepolitie kwam woensdagavond in actie na DORDRECHT (ANP) - Ter voor bereiding van de militaire oefe ning Reforger waren kwartierma kers gisteren bezig in een fabrieks hal in Dordrecht bedden te installe ren voor Amerikaanse militairen die in de loop van de volgende week arriveren. (foto anp> Acht lasten munitie bij verzamelaar aangetroffen Volgens een politiewoordvoer der had de verzamelaar het groot ste deel van de munitie zelf al on klaar gemaakt. Het kruit uit de gra naten en dergelijke stopte hij in glazen potten. De verzameling is volgens de politie in overleg met de eigenaar uit de garage gehaald. De vondst is volgens recher- DEN HAAG (GPD) - De huren van veel beleggerswoningen zijn te hoog in verhouding tot de kwaliteit ervan. Woningen die de laatste tien tot vijftien jaar zijn gebouwd door beleggers (pensioenfondsen of ver zekeringsmaatschappijen die geld in de huizenbouw investeren) zijn niet beter dan woningwetwonin gen die woningbouwcorporaties bouwen. Maar de huren van die zo- geoemde beleggerswoningen zijn veel hoger dan die van de woning bouwcorporaties. DEN BOSCH (ANP) - Justitie weet niet goed waar ze heen moet met mensen die misdrijven plegen om dat ze zijn verslaafd aan gokken. Dat bleek gisteren in Den Bosch tijdens een rechtszaak tegen een 25-jarige man uit Sittard. Om aan geld te komen voor fruitautomaten pleegde hij vorig jaar september een overval op een winkeltje in Boxtel. In de afgelopen twintig jaar wer den totaal vijftig campagnes opge zet en uitgevoerd waarvan plaat sing in de media normaal gespro ken ruim veertig miljoen gulden gekost zou hebben. Hij wijst erop dat Nederland daarmee een unieke positie in de wereld inneemt. In andere Europe se landen en de Verenigde Staten - waar de ideële reclame tijdens de Tweede Wereldoorlog onstond met als doel het nationaal bewustzijn te stimuleren - bestaat wel ideële re clame, maar daar moet meestal voor worden betaald. "Dat dit in Nederland allemaal zonder winst oogmerk gebeurt, komt denk ik cneur J. Moorman geen unicum. Het Helderse korps komt jaarlijks enkele malen in actie tegen men sen die wapens en/of munitie in huis verzamelen. Gemiddeld een maal per jaar zit er een 'zwaarder' geval tussen, aldus Moorman. Vol gens hem behoort de collectie in de garage van de 31-jarige man zeker tot die laatste categorie. De aanhouding verliep volgens Moorman zonder problemen. "De man was uiterst medewerkend. Hij weet ook veel van wapens en mu nitie, heeft er tal van boeken over, heeft veel geld gestoken in zijn hobby. Hij is al op zijn zesde jaar - zij het heel onschuldig - gestart met verzamelen. Er is hier sprake van uit de hand gelopen verzamel woede". Dat blijkt uit een onderzoek van het Nederlands Verbond van Huurders. Woordvoerder Bobbe: "Met andere woorden: de huurder krijgt een zelfde kwaliteit bij een corporatie als bij een belegger. Maar bij een belegger moet hij veel meer betalen". Driekwart van de huurwoningen in Nederland is eigendom van wo ningbouwcorporaties; z'n tien pro cent van alle huurwoningen (onge- De man is vorig jaar al daarvoor voor de rechtbank geweest. Toen werd besloten hem te laten opne men in een therapeutische woon gemeenschap. Zijn goklust had de man toch weer op het dievenpad gedreven. Hoe het nu verder moest wist ook de reclassering niet. De officier eiste een gevangenisstraf van acht maanden. Uitspraak op 3 september. DEN HAAG (GPDJ- De parlemen taire enquête-commissie zal tij dens haar verhoren in ieder geval de voormalige directeur beleggin gen van het Algemeen Burgerlijk Pensioen, mr. drs. A. Masson, ver horen. Dit heeft de voorzitter van de commissie, de Pvd A'er Klaas de Vries, gisteren gezegd. Masson is eerder veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf wegens omkoop praktijken en valsheid in geschrif te. veer 300.000) worden gebouwd door beleggers als het ABP en Na tionale Nederlanden. Onderzoek van het ministerie van volkshuisvesting heeft vorig jaar uitgewezen dat beleggers min der onderhoud aan hun woningen plegen dan woningbouwcorpora ties. "Zeventig procent van de wo ningen van woningbouwcorpora ties verkeren in goede staat. Van de particuliere verhuurders ver keert maar 38 procent van de wo ningen in goede staat", aldus de woordvoerder van het verbond van huurders. Zowel woningbouwcorporaties als beleggers krijgen subsidies van het ministerie van VROM bij de bouw van woningen. Uit het on derzoek blijkt dat de beleggers 10 procent meer subsidie ontvangen dan een woningbouwcorporatie per jaar voor een woning krijgt. Het onderzoek is uitgevoerd door de Technische Universiteit in Delft; het materiaal is voor een groot deel door de leden van het verbond verzameld. De Vries wilde zich niet uitlaten over de overige getuigen die de commissie zal oproepen. De open bare verhoren beginnen op 31 au gustus. Bekend is in ieder geval dat als een van de eerste getuigen de Maastrichtse officier van justitie mr. J. Rijntjes zal verschijnen. Het openbaar ministerie in Maastricht is bezig met een strafrechtelijk on derzoek naar knoeierijen met bouwsubsidies door het ABP. In de afgelopen maanden heeft de commissie informele gesprek ken met mogelijke getuigen ge voerd. Een groot deel van hen zal tijdens de openbare verhoren weer worden opgeroepen. Die informele gesprekken hadden volgens Klaas de Vries verschillende functies. Ze hebben de commissieleden meer inzicht in de materie verschaft, maar waren ook bedoeld om getui gen voor te bereiden op de openba re verhoren. Van alle gesprekken zijn steno grafische verslagen gemaakt en ie dere getuige kan die op verzoek in zien. De commissie onderzoekt een periode van 20 jaar. Voor veel men sen is het moeilijk om zich nog te herinneren hoe bepaalde zaken ja ren geleden zijn gelopen. De en quête-commissie wil de getuigen daarbij zoveel mogelijk te helpen. De Vries: "Wij zijn er niet op uit om mensen voor de mal te houden. Wij zijn ervoor om te zorgen dat ze hier zo goed mogelijk hun verkla ring af kunnen leggen". Tijdens de openbare verhoren zullen de getuigen onder ede staan. Ze zijn dus verplicht om de waar heid te spreken. Dat was bij de in formele gesprekken niet het geval. De commissie zal de verslagen van de informele gesprekken overi gens niet als materiaal tijdens de verhoren gebruiken. De commissie zal naar verwach ting eind dit jaar met haar eindrap port komen. Daarin zijn dan de uit komsten van de openbare verho- uit de voorgesprekken en uit een aantal onderzoeken die de com missie de afgelopen maanden heeft laten doen. Het gaat daarbij om twee onderzoeken naar grond- en bouwkosten, een studie naar de rol van institutionele beleggers in de woningbouw, een onderzoek naar de effectiviteit van de subsidiere gelingen in de volkshuisvesting en een studie van de Nederlandsche Bank over de ontwikkelingen op de kapitaalmarkt in de periode 1960-1986, de rol van de beleggers en de financiering van de volks huisvesting. Kans op order M-fregatten Griekenland SCHIPHOL/VLISSINGEN (GPD) - De Koninklijke Maatschappij De Schelde (KMS) in Vlissingen en Wilton Fijenoord in Rotterdanvrna- ken een reële kans op een order van de Griekse regering voor de le vering van M-fregatten. De Griekse overheid zal hierover binnen af zienbare tijd een beslissing nemen. Dit heeft staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) gistermid dag op Schiphol gezegd voor zijn vertrek naar Athene. In de Griekse hoofdstad zal hij met zijn ambtge noot Sthatis, onderminister van defensie, deze order bespreken- Aanvankelijk zag het ernaar uit dat Nederland niet voor deze order in aanmerking zou komen Maar nu lijkt er 'voortgang te zitten in een zaak die hopeloos leek'. Hoeveel fregatten Griekenland zal gaan bestellen, staat nog niet vast. Dit aantal varieert tussen de vier en de zes, die als Nederland de order krijgt volgens Van Houwe lingen 'zeker niet allemaal' in Ne derland zullen worden gebouwd. Griekenland wil een aantal sche pen zelf bouwen. KMS-directeur drs. A. de Smit bevestigde gisteren dat zijn bedrijf kans maakt op de order. De KMS- directeur wees erop dat 'zoals ge bruikelijk' ook Duitse en Engelse werven in de markt zijn. Jongen verdronken DEN BURG (ANP) - Tijdens een spelletje wie het langst onder wa ter kon blijven, is de 20-jarige Mar co Beekhuis uit Den Burg gisteren voor de ogen van zijn vrienden in het openluchtzwembad Molen koog verdronken. Mond-op-mond beademing door zwembadperso neel mocht niet meer baten. Vol gens de badmeester van het zwem bad was de jongen een geoefend ADVERTENTIE Slechts 1 dag LIQUIDATIE VERKOOP Oosterse tapijten in alle maten tot 3.80x2.80 kortingen tot 70% Geen velling, maar persoonlijk advies Alle tapijten met certificaat van echtheid. Pak uw kans, deze verkoop is één malig Zat. 22/8 van 11.00-17.00 uur Cult. Centr. "Trlpodla", Hoornesplein 155 Katwijk DEN HAAG (GPD) - De politie is geen graag geziene gast in horeca bedrijven. De meeste exploitanten bars, cafés, discotheken en res taurants roepen bij ongeregeldhe den alleen in uiterste nood de hulp de politie in. De horeca-onder- ners vinden dat de politie meestal te laat komt of niet hard genoeg optreedt. Bovendien heb ben ze weinig vertrouwen in het justitieel apparaat dat te lichte straffen oplegt. Dat concludeert het vakblad Missets Horeca uit de resultaten van een onderzoek naar moeilijkheden in horecabedrijven DEN HAAG (ANP) - De Raad voor de Volkshuisvesting (RAVO) heeft gisteren geen spaan heel gelaten het plan van staatssecretaris Heerma om volgend jaar opnieuw te bezuinigen op de huursubsidie. Volgens de raad zullen de mensen met de laagste inkomens het hardst door de bezuinigingen wor den getroffen. De RAVO is het be langrijkste adviesorgaan van de bewindsman van Volkshuisves ting. Staatssecretaris Heerma heeft eerder dit jaar aangekondigd dat hij in 1988 wil snijden in de indivi duele huursubsidie omdat hij voor dit jaar, maar ook voor volgende ja- n, met een tekort aan geld zit. Het ministerie is te optimistisch geweest met het schatten van het aantal huishoudens dat recht heeft op huursubsidie. Hij had er 1,4 mil jard gulden per jaar voor gereedlig gen, maar alleen al dit jaar is 1,6 miljard gulden nodig. Heerma wil de subsidie afschaf fen voor jongeren tot 22 jaar. Ver der wil hij huurders boven deze leeftijd minder subsidie geven naarmate hun woning duurder is. Bovendien is hij van plan om het subsidiebedrag te "bevriezen" bij huurprijzen boven 700 gulden per maand. Tot slot wil hij de huurbij- drage aan gezinnen in stadsver nieuwingsgebieden beperken tot een jaar. De adviesraad stelt dat veel huurders door deze maatregelen aanzienlijk minder te besteden zul len hebben. Dat verlies aan koop kracht wordt groter naarmate het inkomen lager is. Dit is volgens de raad in strijd met de afspraken van CDA en VVD in het regeerak koord. De raad is "zeer onaangenaam verrast" omdat uit de plannen van Heerma blijkt dat de wet op de ADVERTENTIE Interessante fuchsia expositie door fuchsiavrienden van afd. Rijnland bij Jaap Kooy's Tuincentrum in Lisse van woensdag 19 tot en met zaterdag 22 augustus van 9.00 tot 17.00 uur Toegang gratis AMSTERDAM (ANP) - Ideële re- clame, gratis gemaakt door ervaren reclamebureaus. Dat lijkt in de commercieel gerichte reclamewe reld een onmogelijke zaak. De rea liteit bewijst echter het tegendeel: al twintig jaar lang werken mensen uit het reclamevak geheel belange loos samen in de Stichting Ideële Reclame (SIRE). Doel van deze stichting is actuele onderwerpen met een grote maat schappelijke en sociale waarde on der de aandacht van de Nederland se bevolking te brengen. "En dan niet door het belerende vingertje op te steken van de strenge school meester die het allemaal beter weet, maar door de mensen een spiegel voor te houden, hen op een positieve manier te beïnvloeden", vertelt secretaris-penningmeester L. de Haan van SIRE. Hij vormt samen met een deel tijd-medewerkster - tevens de eni ge betaalde kracht van SIRE - de 'anderhalve man en een paarde- kop' die het in Amsterdam geves tigde bureau draaiend houden. Ze senzestig jaar is hij en gepensio neerd chef reclame van de centrale directie van de PTT. Twee jaar ge leden begon hij bij de stichting, die daarmee veel praktische ervaring in huis haalde en ook veel enthou- Uniek "Dit werk is vreselijk leuk. Je voelt hier niet de hete adem van je concurrent in je nek en je hoeft ook niet zonodig een campagne erdoor te drukken. Daardoor wordt het vak hier nog puur bedreven", al dus De Haan. Het enthousiasme van De Haan wordt door bijna iedereen die op de één of andere manier met SIRE te maken heeft of heeft gehad ge deeld. Reclamebureaus die wor den gevraagd een campagne voor SIRE te maken - "dat kost enorm veel inzet, moeite en geld voor een bureau" - hebben nog nooit 'nee' verkocht op een verzoek mee te werken. Penningmeester De Haan van de SIRE "Ze vinden het zelfs leuk. Ze worden nu niet gedwongen de campagne aan de hand van een marketingbeleid een bepaald stempel op te drukken. Ze kunnen zich met een opdracht voor SIRE eens met wat heel anders, buiten het geijkte patroon bezighouden", legt De Haan uit. Voor iedere nieu we campagne wordt een andere re clamebureau in het land benaderd. Maar ook de media blijken steeds weer bereid om zonder ver goeding een plaatsje voor een ad vertentie van de SIRE in te rui men. Zelfs de STER stelt op televi sie geheel gratis zendtijd voor spotjes van SIRE-campagnes be schikbaar. oto ANP) door onze volksaard. Wij zijn wat socialer bewogen. Kijk maar naar de grote acties voor die voor aller lei goede doelen worden gevoerd. Daar werken de Nederlanders meestal goed aan mee". Succesvol De campagnes van SIRE blijken volgens De Haan over het alge meen goed aan te slaan. Enkele hoogtepunten waren de campag nes over 65-plussers - een door SI RE geïntroduceerde term die sindsdien algemeen wordt ge bruikt - het voorlichten van (aan staande) huisdierenbezitters, erfelijkheidsvoorlichting, epilep- drugs, vuurwerk ('toen Joop me dat bosje rotjes gaf was ik in één klap van mijn puistjes af), doofheid, geslachtsziekten ('nee dat zweertje deed geen pijn, bleek 't notabene syfilis te zijn') en de campagne die momenteel volop loopt over stotteren ('zeg niet met een appelmoes als iemand a-a-a-an- dijvie bedoelt'). De Haan kan zich slechts één campagne herinneren die minder succesvol verliep: de anti-discrimi natiecampagne. "Deze werd ver keerd begrepen. Bovendien heeft zo'n onderwerp al snel een politiek karakter. Daar wordt dan naar mijn gevoel door sommige groepe ringen willens en wetens een punt van gemaakt". Juist om dit soort zaken te voor komen, worden de onderwerpen die voorgesteld worden voor een campagne uitvoerig gewikt en ge wogen door het bestuur, waarin mensen uit alle belangrijke secto ren in de reclame vertegenwoor digd zijn. Ook moeten ze te maken hebben met het welzijn van de Ne derlander, actueel zijn en het alge meen belang dienen. Ondanks de bekendheid van het publiek met de SIRE-campagnes valt volgens De Haan niet precies aan te geven wat de resultaten er van zijn. Hij heeft wel enkele cij fers die in ieder geval een indicatie geven van de effecten van campag nes: van de folders die bij de erfelijkheidscampagne hoorden, werden er 60.000 besteld, over alco holmisbruik werden 300.000 boek jes verstuurd en over drugs bijna een half miljoen. Naar aanleiding van een campag ne voor nierdonors nam het aan bod van nierdonors bij de diverse bloedbanken in het land sterk toe. En in de periode dat de vuurwerk campagne werd gevoerd (van 1982 tot 1986) nam het aantal mensen dat ernstig letsel opliep als gevolg van het gebruik van vuurwerk van 1.600 af tot 280. Opvallende aanpak alcoholmisbruik DEVENTER (GPD) - Door buurt- en clubhuizen het ver lies te vergoeden dat ze lijden door de geringere omzet in de verkoop van sterke drank, wil len B en W van Deventer het al coholmisbruik onder de jeugd aanpakken. De anti-alcohol- campagne is gericht op jonge ren van twaalf tot zeventien jaar en kost in totaal 125.000 gulden. Het initiatief van deze opmer kelijke aanpak komt van de Stichting Sociaal-Cultureel Werk, de Stichting Wijkwerk en het Deventer Speeltuinver- bond. De drie organisaties sluiten daarmee vrijwilig aan op het ontmoedigingsbeleid van B en W. Het college verwacht dat de achteruitgang in de alcoholom- zet in twee jaar kan worden ge compenseerd met de verkoop van frisdranken. Justitie omlioog met gokker Chirurgen AMC: AMSTERDAM (ANP) - Het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam zal patiënten uit de zogeheten risico groepen vragen om voor de operatie een aids-test te onder gaan. De operatie gaat overigens gewoon door, ook al wei gert de patiënt de test of is de uitslag positief. De bijna veertig chirurgen van het AMC hebben hiertoe besloten, omdat ze bang zijn tijdens de operatie met het aids-virus besmet te raken. Dit heeft voorlichter R. Buijze van het ziekenhuis gisteren meegedeeld.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3