E] Q binnen Hollywood valt alsnog Nicaragua King Kong heeft verkering Fonda's geheugenverlies niet spannend Lancaster en Douglas als twee oude boeven i Auuuim iyy, BIOSCOPEN Tough Guys'; regie: Jeff Kanew; hoofd rollen: Kirk Douglas en Burt Lancaster; theater: Euro, Alphen Bij de uitreiking van de Oscars een paar jaar geleden voerden Kirk Douglas en Burt Lancaster een pauzenummer op. Hun nostalgi sche act sprak tot de verbeelding van de scenarioschrijvers James Oir en Jim Cruickshank en het tweetal schreef een verhaal voor de twee Hollywood-veteranen. En dat in een tijd dat de Amerikaanse filmindustrie zich steeds meer toe legt op films voor jongeren. Dwars tegen deze trend in spelen Lancaster en Douglas twee bejaar de criminelen. Bij het begin van de film hebben ze er net een gevange nisstraf van dertig jaar opzitten. Tijdens hun kennismaking met de jaren tachtig komen ze al snel tot de conclusie dat er veel is veran derd. "Zulke boeven maken ze niet meer", zegt één van hen als hij met heimwee terugdenkt aan de tijd dat de wereld nog overzichtelijk was. Tot hun verdriet hebben de punkers en discogangers geen en kel historisch besef. Hebben nog nooit gehoord van deze tough- guys (harde jongens), die toch tót de grootste treinrovers van de eeuw kunnen worden gerekend. Als vreemde eenden in de bijt lo pen ze door het moderne stadsle ven. Even proberen ze zich aan te passen. Douglas begint een ver houding met een aerobic-meisje en Lancaster laat zich gedwee in een verzorgingstehuis stoppen. Het is de verdienste van regis seur Jeff Kanew dat hij de nostalgi sche ondertoon zo goed vasthoudt. Er ligt een mooie dosis ironie in het spel van het voortreffelijke duo en de vlot geschreven dialogen hou den de vaart erin. Halverwege zakt de film echter even in. De ontwik keling van het verhaal stokt en de makers verslikken zich in een overdaad aan anekdotische terzij des. Maar als Douglas en Lancaster een nieuwe uitdaging hebben ge vonden, krijgt 'Tough Guys' weer voldoende vaart. ALBERT KOK GRANADA (AP) - Terwijl presi dent Reagan blijft waarschuwen voor het Rode Gevaar in Nicaragua en de Contra's nog steeds worden betaald met Amerikaanse dollars, is Hollywood neergestreken in de kustplaats Granada om een film te maken over een eerdere Ameri kaanse invasie van Nicaragua. Op 26 november 1856 werd de oude stad Granada, aan de oevers van het Nicaragua-meer, met de grond gelijk gemaakt door het huurlingenleger van de Ameri kaanse avonturier William Walker. Walker, een overtuigd aanhanger van de slavernij in zijn vaderland, bombardeerde zichzelf tot presi dent en deed zijn best Nicaragua en omringende landen te hervor men tot slavenmaatschappijen. De rol van Walker wordt in de ge lijknamige film gespeeld door Ed Harris, eerder te zien in 'The Right Stuff en 'Under Fire'. De regie is in handen van de Britse regisseur Alex Cox. Grappen Cox, die eerdere films als 'Repo Man' en 'Sid Nancy' surrealisti sche tikjes meegaf, heeft in het ver haal over de gringo malo, de ge schifte yankee, aardig wat visuele grappen gestopt. Het zijn anachro nismen die moeten wijzen op de overeenkomsten tussen de jaren 1856 en 1987. In het herstelde 19de- eeuwse straatbeeld van Granada liggen autowrakken en zelfs een neergestort vliegtuig. De film, gemaakt met een be scheiden budget van zes miljoen dollar, wordt volledig opgenomen in Nicaragua. De overeenkomsten tussen Walkers waanzinnige po ging een slavenrijk te stichten en het moderne buitenlandse beleid van de regering Reagan zijn het centrale thema. Cox hoopt dat de film een bijdra ge zal leveren aan de strijd tegen de Amerikaanse interventie en tegen de steun van de regering-Reagan 'King Kong 2'; regie: John Guillermin; hoofdrollen: Linda Hamilton en Brian Kerwin; theater: City, Katwijk aan de Contra's. Hij gelooft niet dat de grappen die hij voor dat doel ge bruikt het publiek zullen afleiden van de ernst van de zaak. Voor één van de scènes is een dag lang gebruik gemaakt van een helikopter van de Sandinistische luchtmacht. Daarin worden Wal ker en zijn mannen geëvacueerd uit de ruïnes van een kathedraal. Het toestel kwam een dag te laat op de set, omdat de luchtmacht het nog even nodig had om gewonden op te halen uit de oorlogszone. „Te gen de tijd dat wij hem kregen, za ten er bloedvlekken in," zei Loren zo O'Brien, producent van de film. Ed Harris speelde in 'Under Fire' een Amerikaanse huurling die vocht in de nationale garde van de Nicaraguaanse dictator Somoza te gen de Sandinisten. Naast Harris speelt Marlee Matlin de rol van Walkers dove verloofde. Marlee Matlin kreeg dit jaar een Oscar voor haar hoofdrol in 'Children of a Lesser God'. Een groot deel van de film wordt miste die film van regisseur John Guillermin de houterige charme van het origineel. De weg naar een eventueel vervolg leek aan het eind afgesneden: Kong werd door lom pe militairen over de rand van een van de twee wolkenkrabbers van het World Trade Centre in New York afgeduwd. Maar zo heel erg dood blijkt King Kong niet geweest te zijn. In coma wordt hij naar een ziekenhuis ver voerd, alwaar men het noodzake lijk acht om een kunsthart in te planten. Nadat ergens op Borneo een vrouwelijke soortgenoot van Kong met dezelfde bloedgroep is gevangen, staat niets de operatie meer in de weg. Om kort te gaan: Kong blijft in leven. Zijn herstel verloopt zo spoedig, dat hij uitbreekt en op zoek gaat naar de van Borneo naar Amerika ovèrgebrachte vrouwtjes- aap. Wetenschappers, agressieve militairen en sensatiebeluste sou- veniijagers jagen op het stelletje. Slechts dokter Linda Hamilton en opgenomen in Granada, ongeveer 50 kilometer ten zuiden van Mana gua aan het meer van Nicaragua. In de stad staan nog veel Spaanse ko loniale gebouwen en Walker ver bleef in werkelijkheid ook geruime tijd in Granada. Om een deel van de stad in 19de- eeuwse staat terug te brengen, hoefde de filmploeg alleen de ka bels van telefoon en elektriciteit te verwijderen en zand over de ver harde wegen te gooien. Er worden honderden Nicaraguaanse figuran ten ingezet die per dag 6.000 cordo- bas krijgen, ongeveer een dollar. Maria Veronica Sandoval, een fi gurante die als fruitverkoopster te zien is, klaagt niet over het, be scheiden dagloon. Haar maandsa laris als kok bedraagt slechts 13.000 cordobas bedraagt. Verjaagd De bewoners van Granada ken nen het verhaal over William Wal ker goed. Hij was een jaar aan de macht tot hij werd verjaagd. Hij ontdekkingsreiziger Brian Kerwin hebben het hart op de goede plaats. Tijdens hun gezamelijke pogingen om de twee apen van de vrijheid te laten genieten, maken ze zelf ook een mooie romance door. De erotische toespelingen uit het origineel (tussen aap en meisje) zijn hier dus ingewisseld voor lief des tussn aap-aap en man-vrouw. Heel gewoon, niks bijzonders en typerend voor een film die waar schijnlijk alleen de meest senti mentele zielen onder ons zal kun nen bekoren. De film zou ongetwijfeld leuker en beter verteerbaar zijn geweest als de twee grote-mensen rollen door jongere acteurs waren ge speeld. 'King Kong 2' is nu een kin derfilm zonder kinderen en met volwassenen die zich kinderachtig gedragen. Het raffinement, dat vroeger bij King Kong in het sce nario zat, is nu alleen nog maar in de trucages terug te vinden. A.K. vluchtte naar de Verenigde Staten waar hij als een held werd inge haald, mede als gevolg van de wij ze waarop zijn verrichtingen in de pers werden beschreven. Een paar jaar later keerde hij te rug naar Nicaragua om te proberen de macht weer te grijpen. Hij werd echter door de Britse marine ge vangen genomen en door een Hon- durees vuurpeloton geëxecuteerd. Jose Joaquin Cuadra, de eige naar van een drukkerijtje in Grana da, kent de verhalen over Walker nog uit de eerste hand. "De neef van mijn grootvader, Mateo Mayor- ga Cuadra, werd door de mannen van Walker doodgeschoten. Hij ligt in ons familiegraf," vertelt hij, ter wijl Amerikaanse acteurs in Wal ker-uniformen door de straat stam pen. De executie van Mateo Mayor- ga Cuadra is intussen gerecon strueerd en op film vastgelegd. Producent O'Brien: "De film gaat over een man die bezeten is. Rambo is de moderne versie vqn Walker." (OP)NIEUW 'The Morning After' - Lido, Leiden 'Tough Guys' - Euro, Alphen 'King Kong 2' - City, Katwijk BLIJVERS 'Superman IV' - in aflevering 4 brengt Superman de wereldmachten nader tot elkaar, Trianon, Leiden 'Round Midnight' - Dexter Gordon speelt sterren van de hemel in deze jazz-film, Greenway, Voorschoten 'The secret of my success' - het ge heim van het succes in deze aardige komedie is Michael J. Fox, Lido, Lei den en Euro, Alphen. 'Outrageous Fortune' - Bette Midler en Shelley Long vinden elkaar in uit zinnige komedie, Lido, Leiden 'Lethal Weapon' - goed gemaakte ac tiefilm met Mel Gibson in sterke hoofdrol, Luxor, Leiden en Euro, Al- A vontuur met een staartje' - Walt Dis- ney-achtige tekenfilm over muizenfa milie in Amerika, Lido, Leiden en Eu ro, Alphen 'The Living Daylights' - de nieuwe Bond neemt het op tegen Jeroen Krabbé, Lido, Leiden en Euro, Al- 'Police Academy 4' - vierde variatie op bekend thema, City, Katwijk, Greenway, Voorschoten en Lido, Noordwijk 'The name of the rosé' - Franciscaner monnik op zoek naar oplossing van reeks moorden in kloostergemeen schap - Lido, Leiden 'Platoon' - Oscar-winnende film over oorlog in Vietnam, Greenway, Voor schoten, Lido, Noordwijk en City, Katwijk 'Crocodile Dundee' - Paul Hogan als Australische woudloper in New York, Euro, Alphen SEKSFILMS 'Spelen met vuur' - Rex, Leiden 'Tiroler slipjes' - City, Katwijk NACHTFILMS 'Heartphrobs' - Rex, Leiden 'The Living Daylights' - Euro, Alphen 'Lethal Weapon' - Euro, Alphen 'Night Dreams' - Euro, Alphen 'White Hot' - Euro, Alphen DEN HAAG 'Outrageous Fortune' - Asta (463500), al. 'Burglar', Asta, 16 jr. 'Nitwits' - Asta, al. 'Secret of my success' - Babylon (471656), al 'Avontuur met een staartje' - Babyion, al 'Project X' - Babyion, al. 'Children of a lesser God' - Babylon, al. 'Superman 4' - Cineac (630637), al. 'Mannequin' - Cineac, al. 'Lethal Weapon' - Cineac, 16 jr. 'The sound of music' - Euro (667066), al The Morning After' - Euro, 16 jr. 'Naam van de roos' - Metropole (456756), 16 jr. 'The Living Daylights' - Metropole, al. 'Three Amigos' - Metropole, al. 'Blue Velvet' - Metropole, 16 jr 'La femme de ma vie' - Metropole, 16 jr. 'Police Academy 4' - Odeon (462400), al. 'The Living Daylights' - Odeon, al. 'Mannequin' - Odeon, 16 jr. 'Platoon' - Odeon, 16 jr. 'Desperately seeking Susan' - Le Pa ris (656402), al. 'Blonde Heat' - Le Paris, 18 jr. 'Silky' - Le Paris, 18 jr. AMSTERDAM 'Burglar' - Alfa (278806), 16 jr.. 'Project X' Alfa, al. 'Nitwits' - Alfa, al. 'Prick up your ears' - Alfa, 16 jr. 'Naam van der roos' - Alhambra (233192), 16 jr. 'Blue Velvet' - Alhambra, 16 jr. 'Avontuur met een staartje' - Bellevue Cinerama (234876), al. 'Outrageous Fortune' - Cinerama, al. 'Children of a lesser God' - Cinerama, al. 'Secret of my success' - Calypso (234876), al. 'Black widow' - Calypso, al. 'Room with a view' - Cinecenter (236615), 16 jr. 'Tenue de soiree' - Cinecenter, 16 jr. 'Working Girls' - Cinecenter, 16 jr. 'Chimps Onder Elkaar' - Cinecenter, al. 'Monument voor een gorilla' - Cine center, al. 'Hannah and her sisters' - Cinecenter, al. 'Three Amigos' - Cinema Int. (15124), al. 'The Living Daylights' - Cinema Int., al. 'Mannequin' - City (234579), al.. 'Platoon' - City, 16 jr. 'Cross Country' - City, 16 jr. 'Lethal Weapon' - City, 16 jr. 'The morning after' - City, 16 jr. 'Superman 4' - City, 12 jr. 'Police Academy IV' - City, al. 'Working Girls' - Kriterion (2317080, 16 jr. 'La Terrazza' - Kriterion, 16 jr 'Temptation' - Parisien (246540), 18 jr. 'Stimulator' - Parisien, 16 jr. 'Tenue de soiree' - The Movies (245790), 16 jr. 'Prick up your ears' - The Movies, 16 jr. 'Gandhi' - The Movies, 16 jr. 'The Living Daylights' - Tuschinski (262633), al. 'Platoon' - Tuschinski, 16 jr. 'Blue Velvet' - Tuschinski, 16 jr. 'Golden Chid - Tuschinski, 12 j. 'Superman 4' - Tuschinski, al. 'Flodder' - Tuschinski Cineac (243639), al 'Noir et blanc' - De Uitkijk (237460), 16 jr. Videodistributeurs gaan er van uit dat het in de zomer soms zo- rs weer is en ze passen daar een deel van de films bij aan. In juli en augustus komen er altijd veel cassettes op de markt waar in jeugd centraal staat en het weer zonnig is. Een greep uit de voorraad. 'Big Wednesday' van John Mi- lius draait om drie vrienden, alle drie liefhebbers van surfen in de branding. In lange scènes toont Milius hun ontwikkeling: van branie tot jong-volwassene. Vooral de tweede helft van de film is goed, met een knappe rol van Jan-Michael Vincent. Lief hebbers van surfen zullen plezier beleven aan knappe staaltjes 'golfrijden'. Van Warner Video. Op een surfplank kun je ook een zeil zetten en dan kun je een film als 'Windrider' gaan maken. Dit keer staat één jongen cen traal: een yuppie die een stuk rustiger wordt als een haai een stuk van zijn plank heeft opge vreten. Vincent Morton regis seerde het voorspelbare verhaal waarin duidelijk wordt uitgelegd dat het heel belangrijk is als je al surfend over de kop kunt. Van RCA. Op de fiets kun je ook moe worden, zeker als je hard wilt. John Badham laat dat zien in 'American flyers', een knap ver haal over twee broers die mee doen aan de zwaarste (amateur) wielerwedstijd die Amerika kent. Warner zet'het parkoers uit. Een serie films die geheel voor de liefhebber is, is 'Lemon Pop- sicle'. De neven Globus en Golan bedachten de serie en verdien den er geld als water mee. De de len 1 en 2 waren aardig, maar daarna ben ik afgehaakt. De dik ke Zachi Noy werd ouder, maar bleef steeds dezelfde avontuurtje beleven. Dan Wolman filmde deel zes: 'Up your anchor'. Van Esselte. Veel beter is 'Fandango' van Kevin Reynolds. Een fantasierij ke komedie die soms op hol slaat, maar waar je heel wat om kunt lachen. Een groep geintrap- pende vrienden gaan op de wilde toer en laten de zaken flink uit de hand lopen. Kevin Costner, Judd Nelson en Sam Robards acteren uitstekend en Reynolds toont zich een goed regisseur. Opval lend is vooral Judd ('Breakfast club') Nelson die nu eens geen branie speelt, maar die lijkt op het Amerikaanse broertje van de jongeheer Rozewater. Van War ner Home Video. PETER DE ZWAAN 'Mean Streets' is de film waar mee regisseur Martin Scorsese en acteur Robert de Niro voor het eerst de aandacht op zich vestigden. Het geeft een beeld van het leven in Little Italy, tie Italiaanse wijk in New York, Scorsese vertelt het verhaal van een groepje kleine criminelen en de pogingen om aan het milieu te ontsnappen. Behalve De Niro speelt ook Harvey Keitel mee. Woensdag in het Kijkhuis te zien (20.00 en 22.15 uur). De hele week draait hier 'Plen ty' van Fred Schepisi. In dit ver haal van David Hare speelt Meryl Streep een labiele vrouw. Haar leven wordt gevormd door de Tweede Wereldoorlog. De ge beurtenissen in bezet Frankrijk drukken een stempel op haar verdere leven als echtgenote van een Engelse diplomaat. Naast Streep spelen Sting en Sam Neill mee (19.30 en 21.45 uur, zondag en maandag is het Kijkhuis dicht). 'Dr. Zhivago' is een groots epos van een jaar of twintig geleden. Deze verfilming van de roman van Boris Pasternak speelt ten tijde van de Russische revolutie en bood Omar Shariff en Julie Christie alle gelegenheid de re gisters open te trekken (vrijdag, 20.00 uur). In 'The world according to Garp' van George Roy Hill is Ro bin Williams het buitenbeentje dat in boekvorm werd beschre ven door John Irving (dinsdag, 19.30 en 22.15 uur). Volgende week donderdag kunnen de be zoekers van de Madonna-concer ten haar nog een keer zien in 'Desperately seeking Susan'. Ze speelt een vrijgevochten type dat wordt achtervolgd door sinistere figuren (20.00 en 22.15 uur). 'Round Midnight' vertelt het gevoelige verhaal van de saxofo nist Dale Turner die in het Parijs van dertig jaar geleden tot de verbeelding van een jonge Frans man speelde. Dexter Gordon speelt de saxofonist op onverge telijke wijze (donderdag, 19.30 en 21.45 uur). James Bond heeft in zijn nieuwste film verkering gekregen; King Kong blijkt in 'King Kong 2' ook al een vaste partner gevonden te heb ben. Het gedoe met deze mensaap begon allemaal in 1933. Toen maakten Merian C. Cooper en Er- nest B. Schoedsack hun inmiddels klassiek geworden rolprent over de ontdekking van een prehistori sche aap door een groepje reislusti ge avonturiers en journalisten. De kolossale aap ontvoerde bij die gelegenheid een vrouwelijk lid van het gezelschap, waarna er een gecompliceerde vertrouwensband tussen die twee ontstond. Nadat het dier gevangen was en op de kermis werd geëxploiteerd, volgde een vreselijke wraak. De remake uit 1976 genoot uiter aard het voordeel van een surplus aan technische kennis. Maar toch 'The Morning After'; regie: Sidney Lu- met; hoofdrollen: Jane Fonda, Jeff Brid ges en Raul Julia; theater: Lido, Leiden. Er zijn van die films die tal van mo gelijkheden hebben om uit te groeien tot iets bijzonders, maar el ke keer net de plank misslaan. Een interessant gegeven, uitgewerkt met behulp van uitstekende ac teurs door een regisseur die een ouderwetse vakman is, dat alles heeft niet kunnen verhinderen dat 'The Morning After' een grote te leurstelling is geworden. Jane Fonda speelt een aan lager wal geraakte actrice die door over matig drankgebruik zich nooit iets van de vorige avond kan herinne ren. Echt vervelend wordt dat wan neer ze in een onbekend apparte ment wakker wordt naast een man met een mes in zijn borst. De vol gende morgen bevindt het lijk zich opeens in haar eigen woning. Ge lukkig krijgt de cynische en tegen iedereen uitvarende vrouw intus sen steun van een behulpzame goeierd, die toevallig ook nog een afgekeurde politie-agent is. Je moet van goede huize komen om een slechte actrice te spelen. Fonda kreeg een Oscar-nominatie voor haar rol, maar met haar ze nuwachtig opsteken en uitdruk ken van sigaretten zet ze wel een heel stereotiep personage neer. De tranen schieten haar nog altijd te snel in de ogen, waardoor zij zich, zoals haar goede vader zei, keer op keer schuldig maakt aan overacte- Het spel van Jeff Bridges daaren tegen staat als een huis. Hij impo neert als randfiguur die zijn dagen slijt met het opknappen van afge dankte rotzooi. Zo mag hij probe ren van de verlopen alcoholiste weer iets moois te maken. Ook Raul Julia overtuigt na zijn rol in 'The Kiss of the Spiderwoman' nu als de op macht beluste ex-man van Fonda. Sidney Lumet heeft ondanks de capaciteiten van de acteurs een op vallend ongeïnspireerde film ge maakt, waarin hij elke kans op spanning en diepgang voorbij heeft laten gaan. Niets is dodelijker dan een thriller die verveelt. LEONARD ENGEL TELEVISIE Jane Fonda - tranen schieten haar te snel in de ogen. (foto afp> Duitsland twee besteedde dezer weken aandacht aan recente films die prijzen hadden be haald. Vorige week was 'Wether- by' aan de beurt, deze week wordt 'Ascendancy' uitgezon den. Deze film van Edward Ben nett werd een paar jaar geleden op het filmfestival van Berlijn bekroond, maar (nog) niet goed genoeg bevonden voor de Neder landse bioscopen. 'Ascendancy' speelt in het Noord-Ierland van 1920, vlak na het uitroepen van de Ierse repu bliek. De verkiezingen staan voor de deur en de eigenaar van een werf in Belfast is kandidaat voor de protestanten. Zijn doch ter heeft zich van alles en ieder een afgezonderd na de dood van haar broer. Op subtiele manier geeft Bennett aan dat de politie ke verhoudingen in al die jaren nauwelijks zijn veranderd (woensdag, 22.10 uur). Twee dagen later op Duitsland 1 de verfilming van het toneel stuk 'Same time, next year'. Twee ongelukkig getrouwden treffen elkaar toevallig in een motel. Hun verhouding is storm achtig en schijnbaar kortstondig omdat beiden de huwelijkse staat niet willen opgeven. Maar ze spreken af elkaar het volgend jaar in hetzelfde motel weer te ontmoeten. Dat gaat jaren zo door. Als hun ontmoeting haar 25-jarig jubileum bereikt, komen ze alsnog in een moeilijk parket. Robert Mulligan leidde de verflming, Alan Alda en Ellen Burnstyn spelen de hoofdrollen (23.25 uur). Burnstyn is dezefde avond op BBC 1 te zien in één van de eer ste vrouwenfilms ooit gemaakt: 'Alice doesn't live here anymo re'. Haar brute echtgenoot komt bij een ongeluk om het leven. Voor haar het moment om met zoon Tom naar Californië te i zen. Ze blijft hangen in Tucson en leert daar Kris Kristofferson kennen (0.25 uur). 'Acting Masterclass' is soort workshop voor acteurs die dezelfde avond op BBC 2 wordt uitgezonden (22.30 uur). Michael Caine is hierin te gast. Hij is die middag ook al op België 1 te zien (16.00 uur). In 'Siver Bears' speelt hij een handige oplichter die in Zwitserland met Perzisch zilver en zwart Mafia-geld r< melt. Ivan Passer maakte deze aardige komedie in 1977. Minstens even komisch 'Everything you always wanted to know about sex but were raid to ask'. Een oudje Woody Allen, die wordt uitge zonden in het kade van de hu- mormaand bij de VPRO. In ven scenes steekt hij de draak met een seksuele handleiding die even daarvoor in Amerika was uitgekomen. Het bood Allen de kans om te verschijnen als hofnar die liefdesdrankjes drinkt, als 'latin lover' en als laffe zaadcel (zondag, Nederland 2, 22.18 uur). FILMHUIZEN FILMS OF VIDEO Burt Lancaster (linksen Kirk Douglas stoeien wat. (foto GPD) Hamilton en Kerwin kijken op tegen Kong. (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17