Zwemzilver doet Sitters goed ;poorpttv Van Poppel blijft nu wel bij de les Waterpoloploeg ploetert verder De Zijl/LGB blij met loting Renners doen het rustig aan es scoren Oudj er flink op los Estafette-ploeg zet traditie voort Belg nog steeds in ziekenhuis Zware tegenstand voor AZC Kanoduo in rechtstreeks halve finale VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1987 SPORT PAGINA 15 GRONINGEN (GPD) - Van het front in de Profronde van Nederland andermaal weinig nieuws, of het moet de sprintzege zijn van Jean-Paul van Poppel. De rappe Bilt- hovenaar (24) liet zich nu eens niet kaas van het brood eten en demonstreerde in een massa-aankomst zijn superieure sprintkracht. Van Poppel, met de groene trui uit de Tour de France gekomen, zette in Groningen op zijn conduite staat van dit jaar zijn veertiende streepje in de kolom over winningen. Voor hem begint het professionele fietsen zo zoetjes aan een lucratieve bezigheid te worden. Het sprinters festival was het enige hoogtepunt van weer een kleurloze etappe. Evenals een dag tevoren tussen Huizen en Almelo, voelde het peloton zich niet geroepen om het evenement van ronde-direc teur Breukink van enige jus te voorzien. Op weg naar het 'hoog ste' puntje van de nationale rond reis vierde passiviteit opnieuw hoogtij. Het wordt toch eens hoog tijd dat Breukink de renners op hun verplichtingen wijst. Slechts voor de start in Almelo wensten de heren coureurs zich even druk te maken. Men had zich nogal gestoord aan de 'negatieve' verslaggeving in sommige media. Gemakshalve gingen ze voorbij ze er ook een handje van. In elk ge val spoorde de bijtende kritiek in Almelo hen in de derde etappe niet aan tot het halen van ook maar een klein beetje gram. Integendeel, ge nietend van het mooie weer en de mooie wegen peddelden ze er weer uiterst ontspannen op los. Na twee uur koers was er slechts 74 kilome ter afgelegd, wat neerkomt op moyenne van 37. Zou het ietsje minder zijn geweest (35 per uur), dan had de organisatie met het reglement in de hand kunnen drei gen met halvering van het prijzen geld. Zoals gebruikelijk werd de snel heid tijdens het laatste deel van het traject opgevoerd, maar over hield Titelstrijd over twee jaar uitgebreid i Poppel wint afgetekend de derde etappe van de Ronde het feit dat zij daarvoor zelf het allemaal niet. Tussen Hooge- verantwoordelijk zijn. Wat dat be treft zijn de oude Griekse tijden, waarin de boodschapper van het slechte nieuws de schuld van alle ellende kreeg, niet veranderd. Ontspannen Wielrenners hoor je nog wel eens verkondigen dat voetballers hun vak slecht verkopen, zelf hebben zand en Haren stak een trimmer zelfs no'g even de gek met het pelo ton door met een piepklein verzet (48 x 18) kilometers lang voor het veld uit te rijden. Toen hij vervol gens een lange neus trok, kreeg hij van de profs een regen van bidons op zich afgevuurd. Pas na de vierde en laatste tus- sensprint in Haren, waar de Friese debutant Eddie Schurer weer en kele seconden bonificatie bijeen sprokkelde, kon er voor het eerst een serieuze ontsnapping worden gemeld. Acht renners waren hier bij betrokken, met Phil Anderson, Johan van de Velde, Gerrit Solle- veld en landskampioen Adrie van der Poel als meest prominente gangmakers. Veel speelruimte kre gen zij echter niet. Onder aanvoe ring van de ploeg van Hennie Kui per kwam de hele zaak weer bij- deraerden en Planckaert dienden zich als gerenommeerde opponen ten aan. Geen van allen bleek tegen Van Poppel opgewassen, die en passant opklom naar de tweede plaats in het algemeen klassement. Ook van Teun van Vliet kon weer op het erepodium klauteren. Hij behield in dit weinig verheffen de secondenspel de oranje leiders trui. Dat was ook niet zo'n heksen toer, want hij had het verre van zwaar te verduren. Serieuze aan vallers op Van Vliets positie heb ben zich nog niet aangediend. Maar wat niet is, kan nog komen. Al begint de tijd te dringen, zeker Raas gaven dit als men bedenkt dat er vanavond tussen Wychen en Nijmegen nog een ploegentijdrit op de rol staat, vel Van Poppel keurig naar diens Weliswaar een discipline waarin de geliefde massasprint. Arras, Van- jongens van Post, onder wie ook Van Vliet, niet meer de allerbesten zijn, doch in dit deelnemersveld zullen ze zeker hun mannetje staan. STRAATSBURG (ANP) - Het mag vreemd klinken, maar de Neder landse waterpoloploeg heeft bij het Europees kampioenschap voor B- landen een blamerende overwin ning „gevierd" op Groot-Brittan- nië. De slechte wedstrijd (10-4) le verde de eerste punten van het toernooi op. Bij de manier waarop ze werden vergaard, met „slootpo- lo", paste absoluut geen vreugde. De Nederlandse selectie was na de teleurstellende verrichtingen te gen Polen en Frankrijk door de twee dagen rust opgefokt, gefru streerd en lamgeslagen tegelijk. Aan goede wil om nog iets van het in Straatsburg verder beschadigde prestige te restaureren, ontbrak het niet. De haast waarmee dat ge beurde en het volstrekte gebrek aan zelfvertrouwen en overleg - ook bij de weinige overgebleven routiniers - verhinderde dat her stel. Knullig balverlies, slecht afwer ken van de mogelijkheden en vaak chaotisch spel deden de Britten, die voor de gelegenheid de Neder landse coach Piet de Zwarte weer tijdelijk hebben ingehuurd, zelfs Knetemann, opnieuw Anderson en Van Vliet probeerden het ver volgens nog even op de solotoer. Draaijer tekent bij Gisbers GRONINGEN (GPD) - De na tionale wielerkampioen bij de amateurs, Johannes Draaijer, heeft gisteren in Groningen een contract getekend dat hem voor twee jaar aan de ploeg van Jan Gisbers verbindt. Draaijer, 25 jaar en woonachtig in het Friese Sondel, heeft dit s niet alleen nationaal aan de weg getimmerd. Hij won ook twee etappes in de hooggeno- teerde Vredekoers, de 'Tour' van het Oostblok. Johan Lammerts heeft zijn congé gekregen bij de Franse ploeg van Toshiba. Lammerts, op voorspraak van Greg Le- mond (die naar Gisbers gaat) aangetrokken, hoopt nu bij een Nederlandse ploeg onderdak te komen. Langeraar - Oud-internatio nals: 6-7. Ruim twaalfhonderd toeschouwers zorgden gister avond in Langeraar samen voor een opbrengst van tweedui zend gulden ten bate van Uni cef. Op het veld deden de spe lers ook een flinke duit in de zak. Dertien doelpunten vielen er in dit aantrekkelijke duel. Acht daarvan werden gescoord door de oud-internationals. Rob Rensenbrink (2), Andre van der Ley (2), Henk van Leeuwen (2) en Sjaak Swart zorgden voor de positieve kant tekeningen, terwijl Hugo Ho- venkamp de bal in eigen doel deponeerde. Voor Altior, dat halverwege een 4-3 voorsprong bezat, scoorden Peter Ouwer- kerk (2), Henry Verkerk, Hans den Hartogh en Wilco van Riet hoven. LAREN (ANP) - De Belgische profwielrenner Jean-Pierre Heyn derickx uit de ploeg-De Baeremae- ker vertoefde gisteren nog steeds in het Sint-Jansziekenhuis in La ren. Hij was daar dinsdag na een val in de eerste etappe van de Ron de van Nederland terecht geko- Aanvankelijk maakte de directie van de ronde bekend, dat de bles sures bij Heynderickx wel meevie len. Donderdag bleek, dat hij bij de valpartij een borst- en nierkneu zing heeft opgelopen. Volgens het medisch bulletin van de ronde-arts zal Heynderickx het ziekenhuis echter nog voor het weekeinde mo gen verlaten. STRAATSBURG (GPD) - Eindelijk brak dan toch de zon door voor de Nederlandse afvaardiging in Straatsburg. De eerste twee dagen van de Europese zwemkampioen- schappen stond men vaak maar wat stilletjes naar alle huldigingen te kijken, om vervol gens in volledige anonimiteit door niet in het oog springende resultaten weer naar het hotel terug te keren. Gisteren stond de Franse ceremoniemeester echter op van de zenu wen om de Nederlandse meisjes te roepen, want Marianne en Mildred Muis, Diana van der Plaats en Karin Brienesse werden nu wel op het ereschavot verwacht. Traditiege trouw sloeg Oranje op de 4 x 100 meter vrije slag-estafette toe, net als op de vijf voorgaan de EK's. Het zilver straalde er niet minder door. Marianne Muis, Diana van der Plaats, Mildred Muis en Karin Brienes se steken de handen opgewekt omhoog na hun zilveren succes op de 4x100 meter. <foto api LEIDEN - De Zijl/LGB lijkt het getroffen te hebben met de lo ting voor de Europa Cup voor be kerwinnaars. In Straatsburg kre gen de Leidse waterpoloërs gis teren het Joegoslavische Jug Du- brovnic en Graz uit Oostenrijk als tegenstanders in hun poule toegewezen. Twee teams gaan na de eerste ronde, die van 25 tot en met 27 september wordt afge werkt, over naar de volgende ronde, die volgens het knock' out-systeem wordt verspeeld. Van de tegenstanders van De Zijl staan alleen de Joegoslaven als Europse toppers bekend. Tot volle tevredenheid van de plaats vervangend bekerwinnaar van Nederland (verliezend finalist van AZC Alphen) mag het team van trainer Frits Welling Jug en Graz in eigen bad ontvangen. De Zijl kwam één keer eerder uit in dit toernooi om Europese beker en strandde toen in de derde ron de. Voor AZC/Tarvo pakte de lo ting minder goed uit. De Alphe- naren gaan voor de eerste ronde van de Europa Cup voor lands kampioenen naar Berlijn. Daar krijgen zij pittige tegenstand te verduren van de Duitse kam pioen Spandau '04, het Franse Marseille en de kampioen van Oostenrijk. AZC-speler Ewoud van Win- sen schat de kansen voor zijn ploeg om zich in groep A voor de kwartfinales te plaatsen redelijk hoog. "Spandau is natuurlijk de sterkste van de vier. Om de twee de plaats zal het gaan tussen Marseille en ons. Voor ons een goede gelegenheid om ons te re vancheren voor de nederlagen van het nationale zevental tegen Frankrijk op de WK van vorig jaar en de EK van nu in Straats burg. We hebben Marseille in EC-verband nog niet eerder ont moet. Wel hebben we vorig jaar op een toernooi in Parijs net ge lijkgespeeld (10-10) tegen ze. Ons voordeel is dat we ze nu op neu traal terrein ontmoeten". De loting van de Europa Cup 1 ziet er verder als volgt uit: groep B: Glyfada (Griekenland), Parti- zan Belgrado (Joegoslavië), Chorzov (Polen) en Odense (De nemarken), groep C: Pescara (Italië), BVSC (Hongarije) en de kampioenen van Tsjechoslowa- kije en Turkije, groep D: Dyna mo Boekarest (Roemenie), CN Barcelona (Spanje) en Polytech nic (Engeland). „Natuurlijk vergoedt dit iets", rea geerde een stralende bondscoach Bert Sitters, die in de aanloop naar de Europese titelstrijd werd gecon fronteerd met talloze afmeldingen, waaronder die van 'estafette-spe cialisten' als Conny van Bentum en Annemarie Verstappen. „Ik vind dit reuze leuk voor die meiden. Ze zijn jong (de gemiddelde leeftijd van het viertal dat gisteravond in het water lag bedraagt 18 jaar, red.) en ze kunnen dus nog wel tijdje mee. Volgend jaar", keek Sitters echter onmiddellijk vooruit naar de door hem zo gepropageerde concurrentiestrijd in Seoul, „be schik ik over wel zeven meiden voor de estafettes. En zijn er toch maar vier weg te geven. Dat zal dus aanpoten worden voor iedereen". Beteuterd Ingrid Baars zat er in alle feest vreugde wat beteuterd bij. De Dol fijn-zwemster had 's ochtends in de series niet voldaan en werd dan ook voor de A-finale, die de ploeg als tweede achter de volgens ver wachting zegevierende DDR-equi- pe binnenstapte, aan de kant gela ten. „Altijd moeilijk om te doen", aldus Sitters, ,maar de besten zwemmen nu eenmaal". Voor haar in de plaats kwam Karin Brienes se, die het als slotzwemster uitste kend zou doen. De oudste helft van de Ommense tweeling Muis, Marianne, ver scheen op eigen verzoek als eerste op het startblok, maar raakte on danks een nieuw persoonlijk re cord (57.23) ver achterop bij de rest van het veld. Oranje lag zesde, toen Diana van der Plaats mocht over nemen, en dat was het moment waarop de naam van Holland steeds verder opschoof op het im posante scorebord in het Schiltig- heim-bad. Van der Plaats tikte aan als vierde, Mildred Muis passeerde de ploeg van West-Duitsland en Karin Brienesse consolideerde de tweede rangschikking in een slot- tijd van 3.45.93. Tweehonderdste sneller dan de tijd waarmee de ge zusters Muis, aangevuld met Van Bentum en Baars, op de Universia- de van dit jaar de gouden medaille pakten. „We wisten dat Bert (Sitters, red.) een medaille van ons ver wachtte, maar we hebben het er onderling vooraf helemaal niet over gehad", zei Mildred Muis na derhand. „Ik denk dat we het alle maal een beetje eng vonden. We hebben gewoon gezwommen voor wat we waard waren. Prachtig toch i zilveren plak Twijfelachtig Annemarie Verstappen volgde de race op de bank naast Sitters en assistent-coach Kees Vervoorn. Volgens Sitters had ze het toch wel even "moeilijk gehad tijdens de pakkende tweestrijd met West- Duitsland, maar Verstappen zelf ontkende dat later. „Waarom zou ik het moeilijk hebben gehad? Ik heb bewust voor deze EK afge zegd, dus heb ik me ook totaal ner gens op ingesteld". Haar aanwezig heid in Straatsburg en de brieven die Conny van Bentum ter aan moediging aan de EK-ploeg heeft gestuurd, duiden er echter wel op dat beide zwemdiva's de binding met de sport zeker nog niet zijn verloren. Van Bentum gaat zeker door tot de Spelen van volgend jaar, de weifelende houding van Verstappen neemt met de dag min der overtuigende vormen aan. In tegenstelling tot de zilveren estafette-ploeg vielen de overige Nederlandse zwemmers weer let terlijk in het water. Erik Ran en Ron Dekker (met een nieuw per soonlijk record) werden respectie velijk 21e en 22e op de 100 vrij en Ingrid Moers kon zich net niet voor de B-finale plaatsen van de 400 vrij vrouwen. Desondanks stapte de gehele ploeg goedgemutst in de bus om een (kortstondig, want het toernooi is pas op de helft) feestje te vieren ter gelegenheid van de eerste medaille. Wereldkampioene Heike Frie- drich had ook reden tot juichen, hoewel #de Oostduitse meisjes er om bekend staan hun emoties ach ter tot voor iedereen gesloten deu ren te houden. De inwoonster van Karl-Marx-Stadt versloeg in een nek-aan-nek-race op de 400 vrij tweevoudig Europees kampioene en landgenote Astrid Strauss. Frie- drich, ook al goed voor goud op de 200 vrij. deed dat in de nieuwe Eu ropese toptijd van 4.06.39, de twee de van het toernooi. De fans van de Franse sprinter Stephan Caron waren gisteren massaal (het bad was voor de eer ste keer deze week uitverkocht) uitgerukt om hun 22-jarige idool zijn Europese titel op de 100 vrij te zien prolongeren. De organisatie had speciaal ter ere van het eerste Franse succes staatssecretaris Ber- gelin, belast met sportzaken, uitge nodigd om de uitgesproken favo riet het goud te overhandigen. Het nationale feest van het gastland werd echter wreed verstoord door Sven Lodziewsky. Caron kon een slechte start niet meer herstellen, en moest voor de eerste keer in de geschiedenis de hoofdprijs op deze afstand aan een Oostduitse collega afstaan. Lodziewsky tekende daar mee meteen voor het eerste gou den succes van de Oostduitse man nen, een schril contrast met de DDR-vrouwen die inmiddels al ze ven van de acht races voor zich op eisten. DUISBURG (ANP) - De Neder landse vrouwen K 2 Annemiek Derckx - Annemarie Cox heeft zich gisteren rechtstreeks geplaatst voor de halve finales van de we reldkampioenschappen kanovaren in Duisburg. Voorts drongen An nemiek Derckx in de K 1 - klasse 500 meter en de mannen K 2 - 500 meter Jan Dirk Nijkamp - Rick Da- man via de herkansingen door tot de halve eindstrijden. Jan Dirk Nijkamp en Rick Da- man bereikten een dag eerder in Duisburg de halve finales op de 1.000 meter zonder vrijwel een krachtsinspanning te hebben gele verd doordat in hun klasse slechts één van de 25 boten werd uitge- geloven in een kansje. B(j het be gin van de derde periode stond Oranje, dat alleen nog gebaat was bij een royale score, pas met 3-2 voor door treffers van Mare van Belkum, Noordegraaf en Jansen. In het derde kwart werd die welis waar door Te Kulve, Havekotte en Van Groen uitgebreid tot 6-3, maar het patroon, waarmee werd ge werkt, telde nog steeds vooral los se steken. Een iets betere oppo nent, Polen bijvoorbeeld, had de moed op dat moment nog zeker niet verloren. Groot-Brittannie raakte met de adem echter ook het laatste beetje overzicht kwijt. Met een sporadische goede actie be paalden Jansen (2), De Vries en Stan van Belkum de eindstand op 10-4. Alleen op het oog een redelijk resultaat. Om maar te mogen den ken aan promotie naar de A-groep en een uitnodiging voor het Olym pisch kwalificatietoernooi is iets heel anders nodig. Wijziging De waterpolocommissie van de Europese zwemfederatie (LEN), voorgezeten door de Italiaan Ser gio Catalani, heeft gisteren offi cieel de uitkomst van de bijzonde re ledenvergadering in Straatsburg gepresenteerd. Belangrijkste wijzi ging in het reglement is de ophef fing van de A-, B- en C-categorie en de uitbreiding van het Europees kampioenschap waterpolo naar zestien landen. Bij de volgende ti telstrijd over twee jaar in Bonn worden de toegelaten teams inge deeld in vier poules van vier. Te vens werd de instelling definitief van een vrouwen Europa Cup-toer nooi voor landskampioenen, al ja renlang een wens van onder ande ren het Nederlandse commissielid Thea de Witt, een van de belang rijkste pleitbezorgsters van vrou wenpolo. In de nieuwe opzet van de Euro pese titelstrijd bij de mannen wor den de eerste tien landen van het voorgaande kampioenschap - en negen als het organiserende land daar niet bij is - rechtstreeks ge plaatst. De andere zes deelnemen de nationale ploegen worden aan gewezen in een kwalificatie-toer nooi. Als zeven bonden daarvoor een team inschrijven volstaat één evenement, dat vóór 31 mei in het jaar van het Europees kampioen schap moet worden afgewerkt. Acht tot elf kandidaten betekent twee afzonderlijke toernooien - de beste drie plaatsen zich - en bij meer dan twaalf zelfs drie. Voor de kandidaten, die zich niet kwalifice ren zal bij de Europese kampioen schappen een troosttoernooi wor den georganiseerd. De poule-inde ling wordt gemaakt aan de hand van de rangschikking bij de vorige editie en het kwalificatietoernooi. Om de populariteit van waterpo lo in Europa - in Straatsburg zijn twintig landen vertegenwoordigd met een mannenteam en zeven met een vrouwenploeg - te stimuleren wordt eens in de twee jaar naast het junioren- definitief een Euro pees jeugdkampioenschap gehou den voor spelers tot zeventien jaar. Bij wijze van proef wordt ook een Europees toernooi voor vrouwen- junioren op de agenda gezet. schakeld. Annemiek Derckx en Annemarie Cox daarentegen dank ten gisteren de volgende ronde aan een sterk gevaren race in de voor- wedstrijden. De Limburgse combinatie had in de serie in de Oostduitsen en Hon- gaarsen te sterke tegenstandsters. Bekwaam verdedigde het tweetal echter de derde plaats, die nog recht gaf op deelneming aan de halve finales, tegen de Roemeen- sen Marina Ciurcur en Luminita Munteanu. Alle vier Nederlandse boten, die zijn ingeschreven voor de titel strijd, hebben zich dus voor de voorlaatste ronde geplaatst. Welke waarde aan die verrichtingen moet worden gehecht wordt pas duide lijk als vrijdag de halve finales zijn gevaren. Immers, vaak werden in series en herkansingen slechts en kele deelnemers uitgeschakeld. Van de negentien gestarte boten in de K 1 - klasse vrouwen zijn er nog altijd vijftien over. VRIJDAG: 14.45-17.10 BBC 1: Cricket: Bicentenary Test vanuit Lords. 16.03-16.55 BBC 2: Only a Ga me: serie over voetbal. 17.00-19.10 BBC 2: Cricket: Bicentenary Test vanuit Lords. 17.25-19.00 BRT 2: EK zwem men: rechtstreeks verslag van uit Straatsburg. 17.40-18.10 Ned 1: Tros Sport. 17.50-18.15 Ned 2: Studio Sport: met het EK hockey voor heren in Moskou, de wedstrijd Nederland-Spanje. 19.24-19.50 Ned 2: Sportpano- rama special. 22.30-23.35 SCH: Super Sport: met de ronde van Groot- Brittan nië. 22.45-23.45 SKY: Dutch Foot ball: Nederlands eredivisie voetbal. 22.50-00.05 Did 2: Die Sport- Reportage. Met atletiek: ver slag van de atletiekmanifesta- tie, ISTAF vanuit Berlyn, zwemmen vanuit Straatsburg (EK) en voetbal: Bundesliga- voetbal. 23.45-00.15 SKY: Ronde van Nederland: verslag. 23.50-00.20 Ned 1: Studio Sport: met de EK zwemmen en waterpolo vanuit Straatsburg. 00.35-01.05 BBC 2: Cricket: samenvatting.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15