Golfplannen bij kasteel Duivenvoorde Meningen verdeeld over doorgaande route Warmond Bewoners Sweilandstraat willen asfalt, bewoners Oranje Nassaulaan en Herenweg aarzelen Halve mille boete voor bekrassen auto buurman rrirm WARMOND - De Warmonders die woonachtig zijn aan de doorgaande route door hun dorp (Oranje Nassaulaan - Sweilandstraat - Herenweg) zijn rijkelijk verdeeld over de vraag of hun straat nu bete geld of geasfalteerd moet wor den. Dat is eigenlijk de enige conclusie die B en W kunnen trekken uit de twee hoorzit tingen die zij hebben gehou den. Gisteravond waren de bewoners van de Sweilandstraat en de Oran je Nassaulaan aan de beurt om hun zegje te doen. In de eerste straat zijn 37 bewoners, dat is 70 procent, vóór asfalt. In de Oranje Nassau laan en aan de Herenweg zijn der gelijke uitgesproken merderheden niet te vinden. Bovendien begaan de Sweilandstraatbewoners vol gens wethouder mevrouw Dalhui- sen (openbare werken Progressief Warmond) de vergissing te dénken dat hun problemen - trillingen en geluidsoverlast - alleen maar met asfalt kunnen worden opgelost. Welke vernieuwing van het huidi ge abominabele wegdek er ook uit de bus zal rollen, iedereen kan op verbeteringen rekenen, betoogt de wethouder. Ondanks de grote verdeeldheid toonde Dalhuisen zich aan het eind van de zitting toch gelukkig met de resultaten van de inspraak. "We hebben veel nuttige suggesties kunnen opschrijven". Discussië ren was gisteravond niet toege staan. "B en W willen alleen weten wat u op uw hart heeft", legde Dal huisen aan het begin uit. Ze deelde nog mede dat B en W een voorlopig standpunt hebben ingenomen waarin een voorkeur voor be- tonklinkers ligt besloten. Veel insprekers hebben grote moeite met dat voorlopige stand punt. Waarom hebben B en W al een standpunt als de hoorzittingen nog moeten beginnen, vroeg men zich voor en na maar niet tijdens de hoorzitting af. Jos Willemse van de Herenweg 41 was de enige die vroeg naar het waarom van die voorkeur voor betonklinkers. Wet houder mevrouw Dalhuisen toon de zich niet bereid die achter grondinformatie te geven. Dat zou een op dit moment ongewenste discussie kunnen aanwakkeren. Zij somde slechts een onafzienbare rij aspecten op, die hebben meege speeld in de qverwegingen: de stroefheid, de geluidshinder, de trillingen, de gevolgen voor de bo men, de overlast van het verleggen van de diverse leidingen onder de grond, het karakter van het dorp, de kosten, de snelheid van het ver keer en het comfort. De klachten over de huidige si: tuatie waren niet van de lucht. Fel le kritiek kwam er op de chauf feurs van de NZH-bussen, vooral die de eerste en de laatste bussen van de dag besturen. Zij zouden het dorp met 90 kilometer per uur "doorsjezen" waardoor bewoners in hun bed aan de tril zouden ra ken. nenalve over het wegdek werd er ook over de inrichting van de doorgaande route gesproken. Waar zijn mogelijkheden voor vrijliggen- de fietspaden, tweezijdig parkeren, extra voetgangersoversteekpaat- sen en snelheidsbeperkend straat- meubilair? Als straks de Haarlem mertrekvaart voor gemotoriseerd verkeer open gaat, dan kan van de doorgaande route in Warmond misschien wel een woonerf wor den gemaakt, is een ander geluid. Wethouder mevrouw Dalhuisen gaf de beperkingen aan. Zij wees erop dat het van groot belang is dat de doorgaande route in Warmond zijn status als tertiaire weg be houdt. Die status gaat verloren als er één langgerekt woonerf van wordt gemaakt. En dan krijgt War mond geen provinciale subsidies meer voor onderhoud en aanleg. Thans ontvangt Warmond 17.000 gulden per jaar voor het onder houd. De aanlegkosten worden ge schat op 1,7 miljoen gulden. De provincie zal daarvan - ook al weer naar schatting - acht ton voor haar rekening nemen. Aftakking Belangwekkend was de bijdrage van de heer Bonjer, bewoner van de Oranje Nassaulaan, eens de fractie-voorzitter van de VVD en nog altijd actief in die partij. Hij stelde vast dat er "blijkbaar" klachten zijn over geluidsoverlast en trillihgen. Daar moet de ge meente dan wat aan doen. Maar volgens Bonjer is het verkeerd om de burgers de vraag voor te leggen welk wegdek zij willen om van die trillingen af te komen. "Dat is een kwestie voor B en W, de raad en de directeur gemeentewerken. Het sóórt weg gaat de burgers indirect Bonjer koppelde aan zijn verhaal een aloud WD-plannetje vast. Hij pleitte weer eens voor een aftak king van de Oranje Nassaulaan naar de Haarlemmertrekvaart. Dat lijkt hem zinvoller dan het verkeer te ontmoedigen door Warmond te rijden. Vooral met het oog op het industrieterrein "waarvoor wij ja ren propaganda hebben gemaakt", lijkt het de prominente Warmon- der een slechte zaak om de toegang tot het dorp moeilijker te maken. Het is beter het verkeer te verlei den een andere weg te nemen. De heer Sanders, woordvoerder van de Sweilandstraat en een fel pleiter voor een brede geasfalteer de doorgangsroute, bracht de nodi ge hilariteit in de zaal teweeg. San ders is zich ervan bewust dat een brede asfaltweg de snelheid van het verkeer alleen maar zal op schroeven maar wil van straatmeu- bilair toch niets weten. Hij wil per manente camera's langs de weg op stellen die alle snelheidsduivels re gistreren zodat deze kunnen wor den bestraft. "De trillers moeten betalen, dat moet de vervuiler toch ook?". Sanders' Orwelliaanse betoog bracht de discussie op het punt 'politietoezicht'. Insprekers vroe gen zich af of daar überhaupt nog wel sprake van is. Wethouder Dal huisen gaf het probleem aan: "Voor dergelijke controle is een speciale politie-auto nodig en die is heel af en toe beschikbaar. Stee vast om twee uur 's middags. En dan weet dus iedereen alles al". VRIJDAG 21" AUGUSTUS Alkemade finale penalty-schieten bij ROAC'79, aanvang 18.30 uur. Katwijk vlootschouw voor Boule vard met 20 schepen, 18.00 tot 22.00 uur. bridgemarathon in Tripo dia, aanvang 19.00 uur. muziek op Bdulevard met diverse bands, 19.00 tot 22.30 concert door David San ger uit Londen op het Van de Heuvelorgel van de Nieuwe Kerk, Voorstraat, aanvang 20.15 uur. vuurwerk op Boulevard i vanaf schepen, aanvang Leiden antiekbeurs in de Groenoordhallen, tot 21.00 disco Lesbiese Vrouwen, Langegracht 65, 21.00 tot 2.00 in kader van de Franse week: Jeu de boules-wed strijden en demonstraties, wielerronde, aanvang 19.00 uur, Vierkant. Noordwijk vlooienmarkt in de Gras- hoekhal, 18.00 tot 22.00 uur. show van Noordwijkse bijeenkomst club alleen staanden 'Grandioos', Dorps huis de Kuip, Zeestraat, aan vang 21.30 uur. disco-avond voor jongeren van 11 tot 15 jaar, JOIN-cen- trum, Weteringkade, van 19.30 tot 22.00 uur. soos voor jongeren vanaf 15 jaar, Evangelisch Ontmoe tingscentrum De Ark, Pické- plein, aanvang 20.00 uur. Sassenheim dropping, start Oosthaven, 21.30 uur. Ter Aar tijdens de kermis: AVRO's Toppop Discolympics met Krijn Torringa, aanvang 19.00 uur. Zoeterwoude zomer'drive Leiderdorpse Bridgeclub, Eendenkooi, Kooikerspad, aanvang 20.00 uur, opgeven tot 19.50 uur. Alphen film in speeltuin Vreug deoord, Vorsselenburgstraat. triathlon, start zuidpost KRB, 7.30 uur. wandelmars georgani seerd door Lions, start 9.00 uur, paviljoen Zee en Zon. open huis bij bedrijven langs Prins Hendrikkanaal Leiden Summer Jazz Festival '87, Rapenburg/Douzastraat, 16.00 uur. wandel-orgelconcert, Har- tebrugkerk, aanvang 12.15 antiekbeurs in de Groenoordhallen, 11.00 tot 17.00 uur. rommelmarkt, IJs-en Eve nementenhal, Vondellaan, 10.00 tot 17.00 uur. in kader van Franse week: 10.00 uur, marktkramen; 11.00 uur, auto-show met ou de Franse auto's; 12.00 uur, modeshow; 20.00 uur, Franse avond met wijn en muziek. Noordwijkerhout wandeling door de Am sterdamse waterleidingdui nen onder deskundige lei ding, vertrek 7.00 uur vanaf parkeerterrein Joppeweg 1, Het weidegebied tussen het bos van Duivenvoorde (r) en de Leidschendamse Noorthexjstraat. Waar nu de koeien nog vredig grazen en pootje ba den willen golfers straks gaan golfen. Defoto is genomen vanafdeVeurseweg, in de verte ligt de spoorbaan. (folo R. Nicolai) zwembad Het Wedde. Golfclub Fo- rescate constateerde dat er nog maar één goede mogelijkheid over bleef in de geliefde woonplaats: Duivenvoorde. En Luns bezocht de Stichting Duivenvoorde. "Het was toen duidelijk nog niet lm Fra- ge", zegt de Voorschotenaar. "Boe ren moesten benaderd worden en er dienden veel andere stappen ge nomen te worden. Daar gaat tijd overheen". De zaak kwam in een stroomver snelling toen eerder dit jaar een en thousiaste club golfers uit Leid- schendam en Den Haag eveneens eén oogje liet vallen op de grond van de Stichting Duivenvoorde. Volgens de heren kent de exclusie ve regio rond Den Haag een groot tekort aan golfmogelijkheden. De stichting, die zich de Voorschoten- se aanvraag nog herinnerde, bracht de twee haanloze clubs tot elkaar en er groeide iets moois. "Samen sta je nu eenmaal ster ker", verduidelijkt Luns. "Als je een flinke vinger aan de pols wilt hebben, rendabel wilt draaien, moet je minstens 500 tot 600 leden hebben. Dat lukt niet in Voorscho ten en dus hebben we ook anderen nodig". De andere club dacht er al net zo over en een overkoepelende vereniging is in de maak. Als het aan Luns ligt beheert deze club de eventuele baan en bepaalt zij hoe veel leden de verschillende ge meenten mogen leveren. Volgens burgemeester M. Th. van de Wouw van Voorhout is het niet mogelijk gebleken het stuk grond van de eigenaar M. Ver schoor, in goed onderling overleg, te kopen. De onderhandelingen met de eigenaar zijn gevoerd door de projectontwikkelaar Noorlan- der. Van de Wouw: "Noorlander is niet eens aan een prijsopgave toe gekomen. Verschoor is om princi piële redenen tegen en blijft op zijn standpunt staan". Volgens Van de Wouw blijft het gemeentebestuur niets anders over dan het beginnen van een onteige ningsprocedure. De burgemeester: "Alleen de gemeente Sassenheim kan tegemoet komen aan de be zwaren die Verschoor heeft. Noch Noorlander noch Voorhout kun nen hieraan iets doen. Gezien het belang van de Oosthoutlaan moe ten we wel gaan onteigenen". Verschoor heeft nabij het betrok ken stuk grond een kraanverhuur bedrijf. Het grootste deel van de Openbaar Hij waakt echter voor te grote be slotenheid: "De baan moet een openbaar karakter krijgen. Zodra mensen bewezen hebben de regels en etiketten te beheersen, kunnen ze voor een etwintig tot veertig gul den een balletje slaan". Vooral Den Haag, de congresstad zonder al te veel golfmogelijkheden, zou flink wat aspirant-golfers kunnen leve ren. Voor het instandhouden van de baan is minstens één beheerder nodig en een clubhuis in een mo numentale boerenhoeve lijkt hem zeer charmant. üok de rentmeester gelooft dat de plannen goed inpasbaar zijn. Een goede landschapsarchitect kan het landschap zelfs helpen verfraaien en verbeteren. Ook L.G. Boreel, bestuurslid van de Stich ting Duivenvoorde, vindt dat golf een terrein "levendiger en mooier kan maken, vol keurige velden en kleurige mensen met karretjes". Deze Wassenaarse jonkheer, die in Warmond de grond bezit waar de Leidse Maier golfplannen wil verwezenlijken, heeft tien jaar ge leden zelf ook geprobeerd een golf baan van de grond te krijgen. De Leidse Baan was van de baan en hij hoopte tussen Duivenvoorde en Wassenaar zaken te te kunnen doen met provincie en andere grondeigenaren. De hoop bleek vals: zijn plannen strandden. Ditmaal zou het anders kunnen uitpakken. De stichting Duiven voorde heeft meerdere lappen in haar bezit. Ook aan de andere kant van de spoorbaan, de overzijde van de Veurseweg en de 'Voorschoten- se' heeft de stichting vele hectaren. De mogelijkheid is dus open om een paar holes hier en een paar ho les daar te creëeren. Daar wordt in de wereld van de golf niet moeilijk over gedaan. Boreel doet daar voorzichtig over. Vooral de oplossing aan de overkant van de Veurseweg heeft zijn bezwaren. De grond is daar in handen van veel pachters en ligt in de zichtas van het kasteel. Het be tekent dat de geachte bewoners en bezoekers vanuit Duivenvoorde uitzien op de golfers. En dat wil de stichting nu juist voorkomen. Wethouder J.D. van Dalen heeft de stichting inmiddels laten weten dat hij, op persoonlijke titel geen zwaarwegende bezwaren heeft te gen de plannen aan de zuidkant van Duivenvoorde. Het landschap ter plekke is volgens hem minder kwetsbaar dan het cultuurland schap tussen Wassenaar en Voor schoten. De worden de vergezich ten volgens hem toch al onderbro ken door bouwsels en bomen. "De waarde is gewoon wat minder pregnant", aldus de wethouder. Bovendien zou de EEG met zijn beperkende maatregelen de econo mische grondslag van boerenbe drijven dusdanig aantasten dat nie mand de boeren kan dwingen te blijven. Volgens Van Dalen passen golf baan-plannen misschien wel het best in de groene long tussen Voor schoten en Leidschendam. Een baan "is het aankijken waard" en zou de vogels meer broedmogelijk- heden geven. Zijn positieve woor den zeggenechter nog niet veel. Gemeente en provincie geven pas een échte reactie zodra de officiële plannen binnen zijn. Zo moet nog blijken of de baan dicht bij de weg komt te liggen, dan wel opschuift richting spoor baan. Evenmin is duidelijk of de golfers veel versieringen willen aanbrengen of ervan uitgaan dat het landschap er al is en er alleen wat courses worden aangelegd. In zijn algemeenheid stelt een woord voerder van de provincie dat kas teel en direct omliggende gronden de bestemming landgoedgronden en natuurgebied hebben. Hier ma ken golfplannen geen enkele kans. Het gebied er omheen heeft de be stemming ontwikkelingszone voor recreatie, natuur en landschaps bouw en zou eventueel wél plaats kunnen gaan bieden aan een golf baan. VOORSCHOTEN - Achter geslo ten deuren hebben Voorschotense raadsleden gisteravond twintig mi nuten gesproken over de proble men bij de Algemene Woning bouwvereniging Voorschoten. De ze woningbouwvereniging moest woensdag het slaan van een eerste paal voor 27 woningen afgelasten omdat een lening op het laatste moment niet rondkwam en het mi nisterie de vergunning weigerde. Volgens wethouder J. Visser hebben leden van commissie en college wat "heen en weer gepraat" over de vraag wat gemeentebestu ren in dergelijke gevallen kunnen doen. Of het gepraat iets concreets heeft opgeleverd wil hij niet zeg gen. Auto in brand; rijksweg dicht OEGSTGEEST - Waarschijnlijk door kortsluiting is gisteren een auto op de rijksweg bij Oegstgeest geheel uitgebrand. De bestuurder van de auto kon zijn wagen op tijd verlaten omdat hij was gealar meerd door de geur van rook. Pas serende automobilisten hadden er geen trek in de man te helpen, zo dat zijn auto, totaal was verwoest voordat de brandweer ter plaatse was voor het bluswerk. De rijks weg, richting Den Haag, moest daarbij enige tijd worden afgeslo ten. DEN HAAG/ZOETERWOUDE - Een 20-jarige Zoetermeerder is door het Haagse gerechtshof veroordeeld tot een boete van vijfhon derd gulden, omdat hij de auto van zijn Zoeterwoudse buurman met een riek had bekrast. Bovendien moet de 20-jarige de schade aan de auto - ruim driehonderd gulden - vergoeden. De twee buren ruziën al jaren over de varkens van de familie van de Zoetermeerder. Uiteindelijk is door de Raad van State bepaald dat de varkens moesten worden verwijderd. De stal van de Zoeter- meerders staat op Zoeterwouds grondgebied. De varkens-ruzie heeft geleid tot grote onenigheid tussen de bu ren, die elkaar van allerlei daden beschuldigen. De kans dat het geschil wordt bijgelegd, is nihil, zolang het varkensverbod blijft bestaan, zo zei de Zoetermeerder twee weken geleden tijdens de zitting. Hij ontkende overigens dat hij de auto van de buurman met een riek had bekrast. Een en ander zou zijn gebeurd toen de Zoeter meerder groente-afval aan het uitladen was. Op het moment dat zijn buurman passeerde, zou hij op de weg zijn gesprongen en de auto hebben bekrast. door Paul v.d. Kooij VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense rioolrechten kunnen vanaf 1 januari tien procent omhoog. De tariefstijging zal de meeste riole- ringskosten te dekken, maar levert niet voldoende op om de gewenste vervangingen te betalen in Hya- cinthstraat en Willem de Zwijger laan. Dit bleek gisteravond tijdens een gecombineerde commissieverga dering, waar unanimiteit heerste over de verhoging en vervanging. In het verleden hadden de partijen al afgesproken dat Voorschoten de tarieven gedurende een flink aan tal jaren flink zou laten stijgen. Tien procent is hierbij het plafond. En wanneer de baten in een be paald jaar de kosten niet dekken, probeert de gemeente in volgende jaren de zaak recht te trekken. Problemen met woningbouw in geniep bekeken VOORSCHOTEN - Golfers uit Voorschoten, Leidschen dam en Den Haag hebben een oogje laten vallen op het weidegebied naast het Voorschotense kasteel Duivenvoor de. De Stichting Duivenvoorde, die een groot deel van die grond bezit, heeft geen 'nee' gezegd tegen de golfers. De boeren, die de grond al generaties lang pachten, krijgen het steeds moeilijker en hun financiële sores kan de exploita tie van het landgoed in gevaar brengen. "We verwachten bepaald proble men in de toekomst en dit zou een erg mooi, milieuvriendelijk alter natief kunnen zijn, een mogelijk heid om een oud erfgoed in stand te houden", zegt de rentmeester van de Stichting Duivenvoorde, P.H. Pels Rijcken. Evenals de be stuursleden van zijn stichting houdt hij echter veel slagen om de arm. Al zijn zinnen hebben wel een 'maar': "We zijn bij A begonnen, maar moeten nog zien of we Z ha len", zegt hij bijvoorbeeld. Ook de vier boeren die grond pachten tussen de bossen van het kasteel, de Leidschendamse Noor- theystraat, spoorbaan en Veurse weg hebben nog geen hartgrondig ja of volmondig nee laten horen. Ze weten niet precies welke land- bouwmaatregelen nog allemaal on heil zullen brengen en vragen zich af hoeveel de golfers bieden. Die indruk hield de rentmeester ten minste over aan de gesprekken met deze direct betrokkenen. Onderzoek In het bewuste gebied, dat van uit het kasteel niet te zien is, zitten twee 'volwaardige boeren' met een boerderij op het land. Twee ande ren pachten losse stukken grond: zij hebben hun bedrijf elders of 'boeren erbij'. Vooral voor de eer ste twee zijn de gevolgen aanzien lijk: zij zouden zoveel grond kwij traken dat een zelfstandig bedrijf er niet langer inzit. Wanneer de golfbaan 40 hectare gaat tellen, missen ze de ongeveer de helft van hun land. Wanneer de golfbaan 55 tot 60 hectare groot wordt, moeten ze aanzienlijk meer afstaan. "Toch hebben ze stuk voor stuk voor laten weten dat het een alternatief kan zijn", zegt de rent meester. "Ze hebben zoiets van: laat ons maar eens zien wat het ons brengt". De golfers lieten zich dat geen twee keer zeggen. Een land bouwkundig ingenieur heeft de graslanden inmiddels onderzocht en vond de kwaliteit niet té slecht. Zeer onlangs zetten de golfers zich vervolgens aan een financiële op zet. Het liefst willen ze 18 holes aan leggen, maar wanneer dat niet lukt zijn negen holes ook "heel mooi". De Duivenvoorde-geschiedenis gaat enkele jaren terug. J. Luns, de oprichter van de Voorschotense tennis- en hockeyclubs Forescate, wilde graag goed golfen in zijn ge meente en besloot de mogelijkhe den te verkennen. In den beginne zocht hij in zijn eentje, driejaar ge leden liet hij zich omringen door zo'n 200 mede-enthousiastelingen. Voorschoten had naast een afde- Golfer J. Luns (archieffoto) ling van de Stichting Openbaar Golf Den Haag en omstreken, nu ook een heuse golfclub binnen haar grenzen. 'Forescate' was - al weer - de naam. Aanvankelijk richtte de vlieger/ kapitein-luitenant ter zeer zich vooral op de Leidse Baangronden langs de Papelaan. Hij hoopte zelfs op een samenwerking met J. Vos, het golfende WD-raadslid uit Wassenaar. Wanneer die aan de Wassenaarse kant van de wetering grond zou kunnen verwerven, lag een 18 holes baan in het verschiet. Terwijl Vos een lap grond versier de aan de zeekant van zijn gemeen te, zorgden milieu-beschermers er voor dat Luns zijn droom kon af schrijven. Samen sterk De Stichting Openbaar Golf, die zich op een gegeven moment ook op de Leidse Baan-gronden stortte, beperkte zich tot het afslagveld bij Rioolrechten Voorschoten fors omhoog

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13