Route Koudekerk wordt verbeterd Verwachtingen Plantarium hooggespannen Rechter geeft kabeljauwvissers geen extraatje Tentoonstelling boomkwekerij vakbeurs in Boskoop CHAUFFEURS REGELEN VERKEER I Provincie geeft subsidie opknappen Hoogewaard Marga Bult en Gerard Joling trekpleister jaarmarkt Alphen Tot morgen... PAGINA 12 Will VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1987 BOSKOOP - Voor de vy fde achter eenvolgende maal wordt in de Beurshal Florida in Boskoop vol gende week de boomkwekerijvak beurs voor pot- en containerteelt, Plantarium, gehouden. Deze beurs, die ook toegankelijk is voor particulieren, wordt officieel ge opend op woensdag 26 augustus door de minister van landbouw en visserij, G. Braks. Dit is een bewijs dat deze vakbeurs, die in 1983 als eendaags evenement werd georga niseerd, is uitgegroeid tot een in ternationaal hoog gewaardeerde tentoonstelling. Ook dit jaar wordt grote belangstelling verwacht. Vijf jaar geleden nam een groep kwekers het initiatief tot het orga niseren van een vakbeurs die spe ciaal gewijd moest zijn aan de snel opkomende teelt van boomkweke rijgewassen in pot en container. Een container is overigens ook een pot, maar dan een met een inhoud van meer dan 1,5 liter. De eerste vakbeurs die alleen toegankelijk was voor de vakman, duurde slechts een dag, maar trok wel zes tienhonderd bezoekers. Dat was een aantal waarvan de organisato ren van het eerste uur slechts durf den dromen. In het daaropvolgende jaar werd het Plantarium al vier dagen open gesteld, waarvan twee voor pu bliek. Dat is zo gebleven. Vorig jaar bedroeg het aantal bezoekers ruim elfduizend. Het Plantarium 1987 heeft een oppervlakte van 3750 vierkante meter en beslaat naast de Florida- hal nog twee grote tentoonstel lingstenten die met de beurshal verbonden zijn via een corridor. Het aantal deelnemende bedrijven is 95. Dat is bijna het dubbele van het aantal waarmee vijf jaar gele den werd begonnen. Overigens is het opvallend dat van de 53 bedrijven die het eerste jaar meededen, er slechts drie zijn afgevallen. Niet alleen zij doen mee, ook de exporteurs zien het belang in van een goede promotie. Ook zy zijn dus van de partij. Mede hierdoor heeft Plantarium een in ternationaal accent gekregen. Was er vorig jaar al veel belang stelling vanuit het buitenland, dit jaar wordt nog meer verwacht. Duitsland is de belangrijkste afne mer van Nederlandse boomkweke rij produkten. Daarop volgen Groot Brittanië, Frankrijk, Italië en Bel gië/Luxemburg. Van de afname van Nederlandse boomkwekerij- produkten nemen de landen van de Europese Gemeenschap 79 pro cent voor hun rekening. Van alle boomkwekerij-export in Neder land neemt Boskoop met vijftig procent daarvan een belangrijke plaats in. Het gaat goed met de boomkwe kerij, want ze staat nummer twee op de lijst van snelgroeiende agra rische sectoren op het gebied van de export. Met de teelt in pot en container gaat het zelfs heel goed, want naar schatting zijn vorig jaar tweehonderdmiljoen planten op deze wijze geteeld. Dat is maar liefst vijftig miljoen meer dan in 1985. Op Plantarium 1987 is voor de tuinliefhebber weer veel te zien. Er is een uitgelezen keur van boom kwekerijgewassen in pot. Ondanks het feit dat het de eerste twee da gen een duidelijke vakbeurs is, is er toch een zeer aantrekkelijke ten toonstelling van gemaakt. Evenals vorig jaar is er als basis voor het arrangement gebruik gemaakt van zwarte verzendkisten en lichtge kleurde pallets. Hierdoor krijgt het Plantarium een geheel eigen ka rakter. In de opbouw zijn drieduizend pallets en twaalfduizend kisten verwerkt. Uiteraard gaat het om planten en bomen en die zijn er ge noeg. De totale waarde wordt ge schat op 150.000 gulden. Er valt veel te bewonderen: sierconiferen, heesters, vaste planten, heide, klimplanten, bodembedekkers, laan- en sierbomen, vruchtbomen Bij elke plant staat de Latijnse benaming omdat deze zeer belang rijk is. Bezoekers doen er daarom goed aan om papier en pen mee te nemen zodat ze de Latijnse naam kunnen opschrijven en die kunnen ze by een kweker of tuincentrum een bepaalde plant willen hebben. Veel aandacht wordt besteed aan voorlichting. Diverse instellingen waaronder de Boskoopse tuin bouwscholen zijn aanwezig om mensen voorlichting te geven. Er is informatie te krijgen over van alles en nog wat. Ook zijn er demonstra ties en wedstrijden in het opmaken van plantenbakken. De Boskoopse VW verzorgt weer rondvaarten door het Boskoopse boomkweke- rijgebied. Volgens R. Hageraats, voorlich ter van het stedelijk groen van het ministerie van landbouw en visse rij, vervult de consument een sleu telrol bij het belang van pot- en containerteelt omdat er meer voor- dan nadelen zijn. Planten uit een pot zijn het gehele jaar leverbaar en pootbaar. Bovendien is er meer zekerheid dat een plant uit een pot of container wil groeien. Volgens Hageraats is de consument zich de ze voordelen lang niet altijd be wust. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van. 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwynenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Janssen, tel. 155010, spreekuur: Rijn en Schiekade 16. ALPHEN AAN DEN RIJN - De buschauffeurs ko- Op de weg tot stoppen dwingen. Na het openstellen van mend vanaf het Stationsplein in Alphen hoeven niet de Verlengde Conradstraat is het vooral tijdens de meer eindeloos te wachten totdat ze met hun voertuig spitsuren bijna onmogelijk om in de voortdurende de drukbereden Prins Bernhardlaan op kunnen. Sinds stroom auto's in te voegen. Op de foto wordt het sys- gisterochtend kunnen ze met een druk op de knop ei- teem in gebruik genomen. genhandig de verkeerslichten bedienen en het verkeer (foto Nanno Bioupot) KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Koudekerk gaat ook het tweede gedeelte van de belangrijke doorgaande ver binding, de Hoogewaard, opknappen. Dat is voor deze ge meente financieel mogelijk geworden na een toezegging van gedeputeerde T. Jansen dat ruim een derde van de kosten wordt gesubsidieerd. Tegelijk met de reconstructie van de weg worden de rioleringen en de persleiding voor het rioolwater naar Alphen onder handen genomen. In to taal is met het werk een bedrag van 3,2 miljoen gulden gemoeid. Het resterende gedeelte van de Hoogewaard tot aan de grens met Alphen wordt in een later stadium aangepakt. De kosten daarvan be dragen ongeveer achthonderddui zend gulden. In juni 1981 was de gemeente raad het er al over eens dat de Hoo gewaard een opknapbeurt moest krijgen. Aangezien de financiële middelen toen niet toereikend wa ren om de weg in z'n geheel aan te pakken, werd besloten om voorlo pig met het gedeelte tot de Weide- dreef te volstaan. Zodra meer geld beschikbaar zou zijn, zou het reste rende gedeelte van de op sommige punten zeer gevaarlijke weg wor den opgeknapt. Dat geld komt er nu. Vorige week heeft provinciaal bestuurder Jansen de gemeente Koudekerk laten weten dat subsi die wordt verstrekt. Om voorbe reid te zijn op eventuele vragen hierover aan gedeputeerde staten, heeft Jansen meteen de situatie ter ALPHEN AAN DEN RIJN - Marga Bult en Gerard Joling be horen tot de trekpleisters tijdens de Alphense jaarmarkt op woensdag 16 september. De nummer vyf van het Eurovisie songfestival van dit jaar en de Nederlandse deelnemer van vol gend jaar zyn 's avonds te zien op een podium voor het winkelcen trum Aarhof. Aan het avondpro gramma wordt ook meegewerkt door de George Baker Selection en door de winnaars van de soundmix- en playbackwed- strijd. Deze competitie wordt 's middags eveneens bij de Aarhof afgewerkt. De jaarmarkt-nieuwe-stijl heeft dit jaar voor de dertiende keer plaats. De verwachting is dat het gebeuren evenals voor gaande jaren enkele honderddui zenden mensen trekt. Om de be zoekers zo veel mogelijk over het centrum van Alphen te spreiden, streeft de organiserende Stich ting Jaarmarkt er naar om de kermis voor het eerst op twee verschillende plaatsen te hou den. Voorzitter J. de Back van de stichting: "We zijn daarover nog in onderhandeling. In ieder geval is er kermis op het Thorbecke- plein en daarnaast waarschijnlijk in de Paradijslaan. Het hangt er vanaf of we daar een trekker kunnen krijgen, een spectaculair onderdeel van de kermis. Dan zijn andere exploitanten ook wel bereid om mee te gaan. Op die manier hopen we de verschrik kelijke drukte die we verwach ten nog beter dan andere jaren te kunnen opvangen". Aan de jaarmarkt nemen vijf honderd standhouders deel. Zij zijn in actie van 's morgens ne gen tot 's avonds zes uur. Dit keer is afgezien van een avond- markt. Een enquête onder de middenstanders heeft uitgewe zen dat het experiment van vorig jaar als mislukt moet worden be schouwd. De Back: "Het gaf toen allerlei organisatorische proble men. Sommigen waren al voor de avond uitverkocht. Zij ver trokken na de middag, waardoor we 's avonds met lege kramen za ten. Een verschil met vorig jaar is ook dat we in plaats van 's mor gens om tien uur al om negen uur met de markt beginnen". Een nieuw onderdeel van de jaarmarkt is de Aarhofloop. In het verleden stond deze wed strijd altijd geprogrammeerd vóór de wielerronde van Alphen. Aangezien deze profronde dit jaar plaatsheeft op dezelfde dag (zondag 13 september), waarop de Nederlandse kampioenschap pen atletiek worden afgewerkt, is besloten om de Aarhofloop te koppelen aan de jaarmarkt. De start van dit evenement is op het terrein van de AAV'36 aan de Sportlaan. Daar begint tegelij kertijd de traditionele estafette loop voor verenigingen, scholen, bedrijven, recreanten en socië teiten. De festiviteiten rond de jaar markt beginnen dinsdagmiddag 15 september om vier uur met de kermis. Tijdens de atletiekwed strijden 's avonds is er een op tocht van verenigingen en mu ziekkorpsen in het centrum van Alphen om nog eens extra de aandacht te vestigen op de jaar markt. Tot de vaste attracties op de jaarmarkt behoren onder meer een poppenkast, een de monstratie van stoomwalsen, po- Marga Bult. nyrijden, een motortrial, ringry- den met aangespannen paarden, optredens van streetbands en folkloristische dansgroepen, ou de ambachten en het Alphens journaal in een van de zalen van Eurocinema. Tussen de Stations straat en de Raadhuisstraat vaart de hele dag een pontje. Op het programma staat ook weer de soundmix- en playback- wedstrijd. Daaraan zijn voor het eerst prijzen verbonden. De win naar van de soundmix-wedstrijd krijgt vierhonderd gulden, de nummer twee tweehonderd gul den, terwijl degene die als derde eindigt honderd gulden ont vangt. Voor de playback-wed- strijd is de helft van die prijzen beschikbaar. Nieuw is een dans- demonstratie door oud-Neder lands kampioen Ruud Vermey op het kruispunt Julianastraat/ Castellumstraat. plekke nog eens genomen. Bij de nu op handen zijnde re constructie wordt de hoogste prio riteit gegeven aan de aanleg van een fietspad. Het stukje fietspad op het kruispunt met de Weidedreef wordt verlengd tot het punt waar het fietspad langs de Rijn begint. Met de aanleg van dit fietspad wordt de veiligheid voor de fiet sende schooljeugd in hoge mate verbeterd. Vorig jaar kwam Koudekerk nog niet op de prioriteitenlijst voor subsidie voor. Koudekerk staat nu op de lijst voor 1988/1992 en mag volgend jaar beginnen. Er wordt voorlopig 37 procent van het be drag vergoed. Dat vloeit voort uit de regeling voor tertiaire wegen binnen de bebouwde kom. Buiten de bebouwde kom is dit percenta ge 75. "Wij menen nu aanspraak te mogen maken op 75 procent, om dat ruim zestig procent van het doorgaande verkeer via deze ter tiaire weg gaat", aldus wethouder M. Ie Large. "Daar zijn we achter gekomen door de verkeerstelling voor het rapport in verband met de tweede brug over de Oude Rijn". Burgemeester L: Elfers is zeer content over de gang van zaken: "Hoewel het wel de nodige hoofd brekens zal kosten om het geld op tafel te krijgen". Volgens Elfers is de reconstructie financieel gezien een 'geweldige krachtsinspanning' die noodzakelijk is voor de ver keersveiligheid. Alle fracties heb ben er op aangedrongen om de Hoogewaard veiliger te maken. El fers: "We moeten er maar wat ex tra's voor over hebben". Hoewel de formele vaststelling door gedeputeerde staten nog moet volgen, wordt er naar ge streefd om in de eerste helft van volgend jaar met de werkzaamhe den te beginnen. Directeur ge meentewerken A. Goemaat ver wacht niet veel afsluitingen van de weg: "Waarschijnlijk alleen tijdens de asfaltering". Varken valt uit vrachtwagen ALPHEN AAN DEN RIJN - De politie heeft op de Nieuwkoopse- weg in Aarlanderveen een varken aangetroffen dat licht gewond was. Vermoed wordt dat het beest van een vrachtwagen is gevallen. De ei genaar wordt verzocht zich in ver binding te stellen met de politie in Aarlanderveen. Voorlopig is het varken ondergebracht bij een boer in Aarlanderveen. molen 2. ogenschouw Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent. Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: E. de Lange, tel. DEN HAAG/KATWIJK - De groep van twintig 'kleine' kabeljauwvissers, de zoge naamde k-documenthouders, krijgt geen groter aandeel in het kabeljauwquotum voor dit jaar. De president van de Haagse rechtbank, mr. M.R. Wijnholt, bepaalde gistermiddag dat de k-documenthouders na de verdeling van de extra vangsthoe- veelheid voor dit jaar, niet méér zijn bena deeld dan de groep van overige rondvis.- vissers. De documenthouders hebben daarmee opnieuw een kort geding tegen de Staat verloren. De kleine vissers, onder wie elf Katwij- kers, kregen de afgelopen jaren steeds ruim 18 procent van het landelijke kabel jauwquotum. Nu de vangsthoeveelheid tussentijds is verhoogd, met een extra quotum van 4810 ton van de EG en een vangstruil met Duitsland, is dat aandeel van de kleine vissers gezakt tot ongeveer 12 procent. De documenthouders zijn vooral de dupe van de handelwijze van de zogenaamde boomkorvissers, die veel meer kabeljauw hebben aangevoerd dan wettelijk was toegestaan en daarmee ook de quota van hun collega's hebben opge vist. De rechtbankpresident meent nu dat het niet mogelijk is de kleine vissers een groter aandeel in het kabeljauwquotum te gunnen. Een extra vangsthoeveelheid voor de k-documenthouders zou namelijk ten koste gaan van de groep overige rond- visvissers, die eveneens voornamelijk van de vangst van kabeljauw afhankelijk is. Zowel het aandeel van de k-document houders als de rondvisvissers is door de illegale aanvoer van de boomkorvissers met ongeveer een derde teruggelopen. Boosdoeners Secretaris J. Ouwehand van de Katwijk- se Vereniging van Schipperseigenaren en advocaat J. van der Plas, die de belangen van de documenthouders behartigen, de uitspraak van de Haagse rechtbank teleurstellend. Rechtbankpre sident Wijnholt gaat er volgens hen, net als het ministerie van landbouw en visse rij, ten onrechte van uit dat de groep ove rige rondvisvissers net zo_ afhankelijk is van de kabeljauwvangst als de document houders. "Al tijdens de zitting hebben wij gezegd dat er zeker 37 van deze ongeveer 100 schepen ook op tong en schol mogen vissen, maar dit quotum voor veel geld hebben verhuurd of verkocht", aldus Van der Plas. Zowel Ouwehand als Van der Plas noe men het verder eenzijdig om alleen de boomkorvissers, de groep die traditioneel vist op tong en schol maar kabeljauw als 'bijvangst' aanvoert, aan te wijzen als de boosdoeners die veel meer kabeljauw hebben aangevoerd dan officieel was toe gestaan. "De afgelopen weken is opnieuw gebleken dat ook de overige rondvisvis sers zich hieraan schuldig maken", aldus de Katwijker Ouwehand. "De grote partij en kabeljauw die zeer recent in beslag zijn genomen, waren allemaal van deze rond visvissers afkomstig". Ouwehand noemt het dan ook niet te recht dat de rondvisvissérs net zo in be scherming worden genomen als de docu menthouders. "Dat is de afgelopen jaren ook nooit gebeurd. Door het ministerie werd alleen de bijzondere positie van de documenthouders erkend omdat zij van oudsher van de vangst van kabeljauw af hankelijk zijn", meent raadsman Van der Plas. Schadevergoeding Door de uitspraak van de Haagse recht bank blijft de vangsthoeveelheid van de k-documenthouders gehandhaafd op 2450 ton. Dat is net zoveel als aan het begin van dit jaar aan de groep werd toegewezen. Secretaris Ouwehand verwacht dat de kleine vissers hiermee tot oktober uit dë voeten kunnen. "Dan is het quotum waar schijnlijk volgevist en zal de vangst door het ministerie worden gesloten. Daar is het uiteindelijk toch allemaal om begon nen", concludeert hij bitter. Met een extra toewijzing van de geëiste 900 ton zouden de documenthouders wel het hele jaar door hebben kunnen vissen. Volgens raadsman Van der Plas heeft het geen zin om tegen de uitspraak van de rechter in beroep te gaan. "Tegen de tijd dat die procedure in gang is gezet, is de vangst al lang gesloten". Wel overweegt Van der Plas een eis tot schadevergoeding in te dienen. "We kunnen zowel het minis terie als de groep boomkorvissers aan sprakelijk stellen voor de gederfde in komsten", aldus Van der Plas. Elke week dat de twintig kleine kabeljauwvissers voortijdig in de haven moeten blijven be tekent volgens Ouwehand een schadepost van 400.000 gulden. 212025, spreekuur: Bronckhorststraat 43-45. zo 8 uur tot 24 uur: A. van Luyk, Was- straat 2a, tel. 122522. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en v.d. Muysenbergh: J. Stolk, Burggra- gracht 116, tel. 125820, spreekuur: Burg- Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: B. Roos, Zocher- straat 1, tel. 766123. zo 8 uur tot 24 uur: A. Boer, v.d.Helm- laan 5, tel. 310420, spreekuur: Haagweg 60. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: C. Keyer, tel 140124. zo 8 uur tot 24 uur: H. de Jong, Noord- eindeplein 4a, tel. 123752. Leiderdorp za: M. Lesuis, tel. 221467, spreekuur: Hoofdstraat 8, tel. 894539. zo: J. van der Leden, tel. 894539, spreek uur: Hoofdstraat8, Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: J. J. Voor zaat, Jan Campertlaan 20, tel. 176867. Voorschoten za: C. Meyer, J.W. Frisolaan 13, tel. 2493; zo: S.M. Platteel, Diepenbrocklaan 5. tel. 5417. Warmond Huisartsenpraktijk Sleeboom/Hoorn weg, Prof. Aalberselaan 2, Voorhout, tel. 02522-11393. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 21 tot vr 28 aug. door: Apotheek Centraal, Breestraat 74 Lei den, tel. 071-120552. Apotheek van Breest Smallenburg, Loevestein 6, - Leiderdorp, tel. 071- 890000. DIERENARTSEN Voor de praktyk van Muurling, Helder. Roest: G. Roest, Ockenrode 14, Leiderdorp, tel. R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt. Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. 768616. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: R. van der Grijp, P. Moensweg 54, Lei den, tel. 071-314917. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswyk, Simon Vestdyklaan 28. Oegstgeest, is tandarts de Minjer telefo nisch bereikbaar onder nummer 071- 155375; tevens spreekuur van 11-12 en 17-18 uur. Doen dienst in eigen praktyk: W. Kuiters, Hoge Rijndijk 38, Leiden, tel. 125215. S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeter- woude-Ryndyk, tel. 071-414547/410950. Volkstuinen tijdens vakantie geplunderd ALPHEN AAN DEN RIJN - On bekenden hebben een grote hoe veelheid groente weggehaald uil de volkstuinen aan de Oostkanaal weg in Alphen. Dat is gebeurd tij dens de oogsttijd in juni, juli en au gustus. De waarde van de gestolen groente is niet bekend. Het oude Leiderdorp leeft, terwijl Leiden Mid Summer Jazz geeft. HET PROMOTIE-TEAM KOMT OVERAL!!! In Leiderdorp en daarna in Leiden kunt u zich morgen op onze zomerpuzzel a voorbereiden. w WIJ ZIJN HET PROMOTIE-TEAM VAN UW DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12