'S! Automatiseren NMB kost geen banen ËtUUIBKUK O verlegbond en mij ndirectie mislukt Ontslag na weigering werk Koeweit 'Kritiek op rol beursbestuur bij strijd om Kluwer niet terecht' Wet voor Nederlands bedrijf in Zuid-Afrika Hoger bod op Gillette ■u..ni DIRK VflNDIN BROEK I Sïtunii lMS VAN DERHEUOEN HMïïLSiiDIGROS en DIRKSQN LITERBAK WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1987 ECONOMIE PAGINA 7 Half jaarwinst gedaald AMSTERDAM (ANP) - Anders dan door de vakbonden voorspeld neemt het aantal arbeidsplaatsen bij de Neder landse Middenstandsbank (NMB) ondanks verdergaande automatisering de komende jaren niet af. De bank ver wacht dat het verdwijnen van tot nu toe jaarlijks twee- tot driehonderd banen, door de invoering van nieuwe compu tersystemen, ruimschoots wordt opgevangen door een uit breiding van haar activiteiten. Aldus reageerde NMB-bestuurslid miljoen tot 2.356 miljoen. Het ba- drs. A.A. Soetekouw gisteren bij de lanstotaal steeg ten opzichte van presentatie van de halfjaarcijfers eind 1986 met 8 procent tot 76,9 Mie bank op een onderzoek dat miljard gulden. Het aantal perso- AMSTERDAM (GPD) - De over namestrijd rond de uitgeverij Klu wer is uiteindelijk met een sisser afgelopen. Maar dat bleek pas op vrijdagmiddag 14 augustus toen de Vereniging voor de Effectenhandel liet weten dat aan Wolters Samsom 50,9 procent van het gewone aan delenkapitaal van Kluwer was ge leverd en aan Elsevier 48,7 procent. Daarmee was de fusie tussen Wolters Samsom en Kluwer een feit. Ondanks verwoede aankopen op de beurs was Elsevier er niet in geslaagd een meerderheid van de gewone aandelen Kluwer in han den te krijgen. Vreemd was dat ei genlijk niet. Immers, op 31 juli had Wolters Samsom al bekend ge maakt dat het na sluiting van de aanmeldingstermijn over nage noeg 51 procent van de Kluwer- aandelen beschikte. En Elsevier verklaarde op 3 augustus dat 1.209.973 stukken of 48,25 procent bij haar waren aangemeld. Toch kwam. er daarna ineens een geweldige geruchtenmachine op gang. De teneur daarvan was dat de banken, waarbij de stukken Klu- wer moesten worden aangemeld, wel eens niet goed geteld zouden kunnen hebben of waren verlinkt door beleggers die weliswaar had den aangemeld maar helemaal niet in het bezit waren van aandelen Kluwer. Er werd kortom gesugge reerd dat de strijd nog geheel open "Voor Nederland is het", aldus de algemeen secretaris van de ef fectenbeurs, mr. G. H. de Marez Oyens, "een uniek feit dat door twee bieders gelijktijdig een bod wordt uitgebracht op de aandelen van dezelfde onderneming beide bieders na het sluiten aanmelding nagenoeg eenzelfde percentage opgeven". Onbekendheid met een dergelijk fenomeen, heeft ongetwijfeld tot merkwaardige toestanden geleid. Hoe is het anders te verklaren dat de koers van Kluwer ongekend op liep van pakweg 450 gulden bègin augustus tot het astronomische be drag van 3 TOO gulden. Dat moet aan kopers hebben gelegen, die geloof den dat er in de al gemelde verhou dingen toch nog wel wat was te ver anderen. In de laatste dagen van het ge vecht om Kluwer heeft de beurs forse kritiek gekregen. De vraag was of het bestuur van de Vereni- de ging voor de Effectenhandel wel had gezorgd voor het waarborgen van een ordelijke koersvormïng, wat officieel zijn taak is. Eerder tij dens de ruim twee maanden die de overnamestrijd heeft geduurd, was er al kritiek geweest van handela ren, omdat op bepaalde momenten één of twee of alle drie de betrok ken uitgevers tijdelijk uit de note ring waren gehaald. De Marez Oyens stelt dat vooral de onzekere uitkomst van de feite lijke leveringen tot onrust heeft ge leid. Daarbij moet wórden bedacht dat juridisch gezien een aanmel ding (dus meedelen dat op het boe wordt ingegaan) niet hetzelfde is als levering. Levering vindt name lijk op een later tijdstip plaats, al moet bij aanmelding worden aan getoond dat er ook daadwerkelijk kan worden geleverd. De banken dienen zich daarvan te overtuigen. Tot nu toe hoefde de beurs zich er nooit druk over te maken dat bij biedingen het aantal leveringen niet zou overeenkomen met het aantal aanmeldingen. Maar bij Klu wer was dat anders, omdat de mar ge tussen Wolters en Elsevier zo klein was. Dat leidde tot hectische toestanden. Elsevier probeerde met alle macht - dus voor veel geld - toch nog zoveel mogelijk stukken Kluwer in handen te krijgen. De koers steeg daardoor met spron gen. Het beursbestuur heeft toen een aantal maatregelen genomen om een ordelijk koersverloop mogelijk te maken. De Marez Oyens: "De koersstijging van 1000 naar 3100 gulden is dan ook tot stand geko men in een voor alle partijen door zichtige situatie". Als er partijen overblijven die koste wat kost de ander willen overbieden, dan krijg je inderdaad een situatie van wat de gek ervoor geeft. De beurs kan daarin echter niet ingrijpen, aldus de secretaris. de Dienstenbond FNV bij haar col lega de Algemene Bank Nederland (ABN) heeft gedaan. Volgens de bond zouden bij de ABN de ko mende vijfjaar 2500 tot 4000 banen verdwij: ring. neelsleden bedroeg per 30 juni 11.865 tegen 11.948 eind 1986. Bestuursvoorzitter W.E. Scher- penhuijsen Rom wees er gisteren in een toelichting op de cijfers op door de automatise- dat dat zij weliswaar lager zijn dan in het zeer goede eerste halfjaar hoger dan in de tweede DEN HAAG (ANP) - De regering r hun personeelsbestand bereidt een wet voor die Neder- 9079 werknemers in dienst, landse bedrijven met vestigingen 4527 zwarten. De gedragscode be- of dochterondernemingen in Zuid- veelt een loon van de helft boven Afrika verplicht verslag uit te bren- het noodzakelijke bestaansmini mum aan, maar vaker dan in de rige verslagperiode werd of N* gen over de manier waarop zij met zwarten omgaan. Dit wordt beke- In de eerste helft van dit jaar is 19. de winst van de NMB ten opzichte helft van 1986. Het gematigde opti- de ken aan de hand van de EG-code loon uitbetaald dat nog lager hiervoor, die in 1985 nog is aange- dan het bestaansminimum, öf fiat het eerste halfjaar 1986 met 15 de NMB-top procent gedaald (7 miljoen gulden) winstontwikkeling in het hele jaar Lot 101 miljoen gulden. De toevoe- is onder meer gebaseerd op de ver ging aan de voorziening algemene wachting dat de kosten zullen af- (de zogenaamde stroppen- s met 250 miljoen gulden 11 Ook wordt gerekend op i iets betere rentemarge, beneden het bestaansminimum plus vijftig procent bleef. De aanbevelingen van de code door zwarten gelei- hebben verder betrekking op, be- steun aan projec- halve de lonen, de activiteit van vakbonden, buitenlandse en plat- scherpt op het punt van vertegen woordiging, scholing en loopbaan bevordering voor zwarten stimuleren v? de bedrijven ten om de levensomstandighed procent minder dan in de eerste door de brutowinst kan stijgen De nettowinst zal mogelijk bo- verbeteren. de zwarte gemeenschappen te telandsarbeiders ('trekarbeid'), het De kredietverlening steeg ten vendien gunstig worden beïnvloed opzichte van eind 1986 met 3,8 mil- door een wat lagere toevoeging aan jard gulden (8 procent) tot 52,2 mil- de stroppenpot dan vorig jaar, al jard. Toevertrouwde en opgeno- gelden gingen met 5,4 miljard i Schërpenhuijsen Rom nog nig inzicht te hebben gulden omhoog tot 73,6 miljard geld die de bank over het hele jaar (buitenlandse zaken) gulden. Het groepsvermogen nam mogelijke stroppen opzij sinds eind december toe met 40 moet leggen. NEW YORK (Rtr) - Het Ameri kaanse cosmeticaconcern Revlon heeft zijn bod op,Gillette, een pro ducent van scheermesjes en ande re toiletartikelen, verhoogd van 40,50 dollar tot 47 dollar per deel, 2 Het niet naleven van de aanbeve lingen kan ook in de toekomst on gestraft, zo blijkt voorts uit de brief die de ministers Van den Broek De Korte (economische zaken) de Tweede Kamer hebben gestuurd over de naleving van de code in de periode juli 1985 tot en met juli 1986. Alle veertien bedrijven die in aanmer king kwamen voor rapportage over de manier waarop zij de code toe pasten hebben dit ook gedaan. In het voorafgaande jaar i beginsel van gelijk loon voor gelij ke arbeid, opheffing van de rassen scheiding op plaatsen waar wordt gewerkt, verbetering van de le vensomstandigheden van de werk nemers en hun gezinnen door pen sioenen, verhoging van de kwali teit en toegankelijkheid van onder wijs, uitbreiding van het pakket verzekeringen, en voorzieningen voor huisvesting, woon-werkver- voer en gezondheidszorg. Uit -protest tegen de houding van de Hyundai-directie gingen gisteren zó'n dertigduizend arbeiders de straat op. (fotoAP) Einde staking bij Hyundai SEOEL (UPI/Rtr) - Aan het ar beidsconflict bij de Zuidkoreaanse industriële reus Hyundai in de ha venstad Ulsan is voorlopig een ein de gekomen. Onder bemiddeling van de onderminister van arbeid Han Jin-Hee, die door de regering r Ulsan was gestuurd, werd gis teren overeenstemming bereikt tussen de directie van Hyundai en de pas opgerichte 'representatieve bond', die alle werknemers in de verschillende fabrieken van het concern wil vertegenwoordigen. Hyundai heeft op verzoek van de regering de nieuwe bond erkend, aldus de directie. Een woordvoer der van de werknemers zei dat de circa 40.000 stakende arbeiders morgen weer aan de slag zullen gaan en bereid zijn met de bedrijfs leiding te onderhandelen over hun looneisen. Zo'n dertigduizend arbeiders zijn gisteren nog in de Zuidkore aanse industriestad Ulsan de straat opgegaan om te protesteren tegen de grootste werkgever van het land Hyundai. der de avances van Revlon en zijn topman, de 'raider' Ronald Perel- oj man, heeft afgewezen wordt het ten zeventien bedrijven rapporte- zeer moeilijk om het nieuwe, royale ren, over de periode juli 1986-juli bod je verwerpen^ aldus beuredes- 1987 zullen nog maar elf bedrijven amelijk Geweld houdt aan bij staking in Zuid-Afrik a kundigen. Zij wijzen erop dat Gil- verslag uitbrengen, New York bekendge- lette dan rekening moet houden ais gevolg van het afstoten van be- maakt. Daarmee heeft het bod een waarde van 5,4 miljard dollar 111,2 miljard gulden), met protesten van aandeelhouders. Revlon en Gillette sloten vorig de grootste transacties buiten de ondernemingen"da'rövéVeenkwa' i akkoord, i de twee lever PLC rapporteren aan de En- oliesector in de Amerikaanse ge schiedenis. Hoewel Gillette al twee keer Dollar De koers van de dollar is gisteren op de Europese valutamarkten fors gedaald. Valutahandelaren schre ven dit toe aan het wegebben van de spanningen in de Perzische Golf en de nog steeds doorwerkende te leurstelling over de vrijdag gepu bliceerde cijfers over de Ameri kaanse handelsbalans. De Neder landse banken hebben hun advies- koersen met twee cent verlaagd tot 2,16 gulden bij verkoop van dollars en 2,04 gulden bij aankoop. De da ling van de dollarkoers ging Zoals gewoonlijk gepaard met meer be langstelling van de beleggers voor goud. Standard De Britse bank Standard Charte red heeft in de eerste helft van dit jaar een fors verlies geleden door dat 503,2 miljoen pond sterling (bij na 1,7 miljard gulden) is toege voegd aan de voorziening voor du bieuze leningen, in het bijzonder leningen aan schuldenlanden. De bank ziet zich hierdoor genood zaakt een aantal belangen te verko pen om haar kapitaalbasis te ver sterken, zo is gisteren bekendge maakt. Vendex Het warenhuisconcern Vendex International wil de Braziliaanse winkelketen Sandiz met tien su permarkten kopen. DeBraziliaan se tak van Vendex, Sears Ultralar, wil deze warenhuizen kopen de groep Pao de Agücar. Vendex voert al een aantal jaren een actieve overnemingspolitiek in Brazilië. Vorig jaar werden de warenhuizen van Ultralar samengevoegd met die van het Amerikaanse bedrijf Sears in Brazilië. In totaal beheert Vendex nu 58 warenhuizen in dit Zuidamerikaanse land. Jaguar De Britse autofabrikant Jaguar heeft in de eerste helft van dit jaar een winst behaald van 45,7 miljoen pond sterling (ongeveer 153 mil joen gulden). Dat is 32 procent min der dan de 67,4 miljoen pond (226 miljoen gulden) in dezelfde perio de van 1986. De voorzitter van de raad van bestuur van Jaguar, John Egan, verklaarde bij de presentatie van '„de- cijfers dat de winstdaling voor een groot deel is terug te voe ren op de hoge kosten die gepaard gingen, met de introductie van het model XJ6. dat Perelman geen nieuwe aandelen zou kopen zonder toe stemming van het bestuur van Gil lette. Perelman wil het concern overnemen omdat Revlon en Gil lette samen één van de machtigste 3 op het gebied i sturen Nederland De ondernemingen die ook over de periode tot juli 1987 verslag moeten uitbrengen zijn Van Ber- kel's Patent, Grasso's Machinefa brieken, Internatio Müller, KLM, sumentenprodukten ter wereld Van Leer, Naarden International, zouden vormen. Revlon verdiende Nedlloyd, Nijverdal-Ten Cate, Oce- Van der Grinten, Philips en VRG Papier. Bij dertien van de veertien be drijven die gegevens verstrekten 1986 16,5 miljoen dollar op i omzet van 1,61 miljard'dollar. Gil lette maakte een winst van 15,8 mil joen dollar bij een verkoop van 2,8 miljard dollar. JOHANNESBURG (Rtr/UPI/D- PA) - De besprekingen die leiders van de stakende zwarte mijnwer kers in Zuid-Afrika en hun werkge ver, de Ariglo-American Corpora tion, maandag in Johannesburg be gonnen zijn gisteren mislukt. Volgens een woordvoerder van Anglo-American liepen de verte genwoordigers van de NUM, de bond van zwarte mijnwerkers, weg van het overleg in een hotel in Jo hannesburg nadat plaatselijke lei ders van de bond hadden laten we ten dat bij een goudmijn in de Oranje-Vrijstaat zeven stakers door de politie waren beschoten en gewond. "Met grote spijt delen wij mee dat wij net niet eens zijn ge worden over voorstellen tot beëin diging van geweldplegingen bij on ze mijnen," zei woordvoerder Bob by Godsell van Anglo-American. De zeven gewonden vielen bij de goudmijn President Steyn op 280 kilometer ten zuiden van Johanne sburg, toen de politie met karabij nen en rübberkogels het vuur opende. Volgens de maatschappij hoorde de secretaris-generaal van NUM, Cyril Ramaphosa, op het overleg over het nieuwe incident. "Hij zei dat-de besprekingen zinloos waren omdat de geweldplegingen voort duren," aldus Godsell. AMSTERDAM (ANP) - Ontslag op staande voet omdat hij werk Wei gerde in de haven van Koeweit op het moment dat de oorlogsdreiging in de Perzische Golf op een hoogte punt stond. Dat overkwam de Rot terdammer J. Groeneboom vorige maand. Vandaag vecht hij zijn ont slag aan tijdens een kort geding voor de Amsterdamse rechtbank: „Als minister Van den Broek in grijpt bij een uitzending over Iran, zal ik niet mogen weigeren om naar Koeweit te gaan?" Groeneboom (48) werkt al 32 jaar als radartechnicus bij het bedrijf Radio Holland in Amsterdam. Op dinsdag 21 juli kwam hij terug van vakantie en kreeg te horen dat hij Dreigementen naar Koeweit moest om een radar- systeem te maken van een Koe weitse olietanker. Op dat moment ging hij akkoord, Koeweit zei hem niet zoveel en dat land was naar zijn weten ook niet bij de Golfoor log betrokken. Maar terwijl Radio Holland zijn visum aan het regelen was, liepen de spanningen in de' Golf op. De o Amerikaanse marine escorteerde ment wilde ik niet Koeweitse olietankers door de Golf den worden Groeneboom moest uitgerekend werkzaamheden verrichten op de Bridgeton, hij moest het radarsys teem van het schip nakijken. „Op zaterdag las ik berichten over drei gementen uit Iran dat zij vergel dingsacties zouden uitvoeren op economische doeleinden van bondgenoten van Irak. Op dat mo- uitgezon- de Verenigde Naties i resolutie aan ter beëindiging de oorlog tussen Irak en Iran er olietanker Bridgeton liep op mijn. de haven Koeweit want dat is toch uitgere kend een economisch doelwit. Bo de vendien werken in die haven veel ;en Iraniërs dus de kans op aanslagen leek me erg groot." Holec De ondernemingsraad en de di rectie van de machinefabriek Holec in Slikkerveer zijn weer. met elkaar in -gesprek over de voorge nomen inkrimping bij. het bedrijf De directie heeft haar voornemen tot het collectief ontslag van 168 mensen in de ijskast gezet en de OR heeft zijn negatieve advies over de reorganisatie ingetrokken. „Mij werd in het begin ook niet verteld om welke boot het ginjk Ik kende alleen de Koeweitse nóiam en ontdekte pas later dat het de olietanker betrof die op een ipijn was gelopen. De dagen daarvoor heb ik de nieuwsberichten over de Golf goed in de gaten gehouden. Op donderdag vertelde mijn werk gever dat hij met het ministerie van Buitenlandse Zaken had gebeld en dat men daar niet wist wat er ging gebeuren. Alle nieuwsuizendingen gingen op dat moment over de Golf. Ik heb de BRT, de BBC, de Duitse tv en de Nederlandse uit zendingen gevolgd en kwam zater dag tot de conclusie dat ik niet wil de gaan." Gevaarlijk De staking, 330.000 zwarte werknemers van de kolen- en goudmijnen meedoen, is de grootste in de Zuidafrikaanse geschiedenis. De NUM eist een loonsverhoging van dertig procent voor de mijnwerkers. Maar tegelij kertijd wordt een strijd gevoerd voor politieke rechten. Want, zegt Ramaphosa, 'alles is politiek in Zuid-Afrika'. De staking is een belangrijke krachtproef voor de NUM. De uit komst is nog onzeker, maar de zwarte mijnwerkers hebben nu al hun macht bewezen. De staking is vandaag haar elfde dag ingegaan en ondanks het ontbreken van sta kingskassen zijn er nog geen teke nen van stakingsmoeheid. Eerdere stakingen begonnen al na enkele dagen te verlopen. Secretaris-gene raal Cyril Ramaphosa is bijna dag en nacht in touw, maar hij ontpopt zich als een bekwaam vakbonds strateeg die de regie perfect in de hand houdt. De NUM heeft een stormachtige groei achter de rug: in vijf jaar tijd CONTRACTEN - De Verenigde Staten zullen geen contracten meer sluiten met het Noorse nationale wapenbedrijf Kongsberg Vaapen- fabrikk (KV) zolang een ruzie over de verkoop van defensietechnolo gie aan de Sowjet-Unie niet is bij gelegd. groeide de mijnwerkersbond van 6.000 naar 320.000 leden. Een tien tal andere bonden heeft ook pogin gen ondernomen om leden te wer ven onder de 550.000 mijnwerkers, maar de NUM is de onbetwiste lei der op het vakbondsfront. Pas sinds 1980 mogen de zwarte vak bonden legaal opereren in Zuid- Afrika. Rus mindert MOSKOU (AP) - De campagne van de Russische autoriteiten tegen overmatig gebruik van alcohol lijkt vruchten af te wer pen. Volgens het persbureau Tass werd in de eerste zeven maanden van dit jaar 20 pro cent minder alcoholhoudende drank verkocht. In het bericht werd niet inge gaan op de onlangs geconsta teerde toename van zelfge- stookte drank, waarover de Sovjet-leiders hun bezorgdheid hebben geuit. Tass meldde dat restaurants en slijterijen van ja nuari tot en met juli ongeveer 725 miljoen liter wodka en an dere alcoholhoudende dranken verkochten, een daling met 25 procent ten opzichte van de zelfde periode in 1986. ADVERTENTIE J. Groeneboom: Als minister Van den Broek ingrijpt bij e ren om naar Koeweit te gaan?" „Op zaterdag had ik telefonisch contact met de technisch directeur van mijn bedrijf. Die gaf mij de op dracht om te vertrekken maar ik blééf bij mijn standpunt. Op zater dagavond kreeg ik een telegram waarin mijn ontslag op staande voet werd aangekondigd. Dat tele gram werd dinsdag officieel beves tigd middels een brief. Ik heb nog wel geprobeerd over het ontslag te praten maar kreeg te horen dat het overal in de wereld gevaarlijk is. Dat er in Rome ook wel eens een bom ontploft". Een woordvoerster van Radio Holland deelde in een reactie mee dat zij de bezwaren van Groene boom hoog hebben opgevat. „Wij hebben meteen nagetrokken of de haven van Koeweit inderdaad als verhoogd risico-gebied moest wor den beschouwd. We hebben met de KLM, het ministerie van buiten landse zaken en de ambassade van Koeweit gebeld. Daar kregen we te horen dat de haven van Koeweit niet als extra risicovol gold. Daar- lom beschouwden wij de houding Groeneboom als werkweige- ring. We zijn een internationaal be drijf in schéeps- en bedrijfselektro- nica en garanderen wereldwijde service. Natuurlijk stellen wij onze werknemers niet bloot aan gevaren van risicovolle gebieden maaf wij hebben dat in dit geval toch uitvoe rig bekeken. Toen wij werknemers naar Moskou uitzonden na die kerncentrale-ramp hebben wij ook [uitgebreid research gepleegd. Die mensen kregen zelfs meters mee Iran, zal ik dan niet mogen weige- om hun eigen veiligheid in de-ga- A/IIW/IPPll-PMIS Tl HD0C? NIH BH ONS! oogst GLORIA'S! VANILLE of UP AARDBEIEN JO GEENT59~MAAR (foto fi ten te houd

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7