'Britse uitspraken zijn onbegrijpelijk' DAAR STAAT U. MET UW PAKJE DAT NAAR ZWEDEN MOET. VOOR HET LOKET IN EEN LAAAANGE RIJ. Helmut Kohl ligt weer eens onder Beiers vuur VS bedanken Syrië voor vrijkomen gegijzelde man Verpleger VS bekent tientallen moorden 'Patriotten' Sri Lanka eisen moordaanslag op Russen gaan misbruik psychiatrie aanpakken ER IS 'NSNEUUERE MANIER, BE DE DHL KOERIER. 06-0552 WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1987 PAGINA 5 Van den Broek over mijnenvegers naar Golf DEN HAAG (GPD/AFP/Rtr) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft gister middag de Britse ambassadeur in Den Haag op het matje geroepen. Dat gebeurde nadat de Britse onderminister van buitenlandse zaken, David Mellor, kritiek had geuit op Europese landen die voor 60 procent van hun olie afhankelijk zijn van de Golf, maar die weigeren mijnenvegers naar de Golf te zenden. CINCINNATI (DPA) Een Amen- kaanse ziekenverpleger heeft giste ren voor de rechtbank in Cincinna ti bekend dat hij 24 mensen heeft vermoord. De meeste slachtoffers waren ernstig zieke patiënten in openbare ziekenhuizen waarin hij werkzaam was. Volgens berichten in de media heeft de 35-jarige Donald Harvey in verhoren door de politie nog eens 20 moorden bekend. Hij zou zijn slachtoffers om het leven hebben gebracht door middel van vergif, luchtinjecties of wurging. Op de openbare aanklacht staan maar 24 moorden. Te oordelen naar wat over hem bekend is, moet Harvey be schouwd worden als een der ergste massamoordenaars uit de Ameri kaanse misdaadgeschiedenis. Niettemin is er officieel nauwelijks iets over de zaak tot de buitenwe reld doorgedrongen. Openbaa* Mi nisterie, verdediging en rechter zijn overeengekomen dat dt zo moet blijven. Rechter William Mathews had maandag meegedeeld dat Ha-vey in ruil voor een bekentenis niet de doodstraf zou krijgen, maar een ge vangenisstraf van ten hoogste 60 jaar. De families van slachtoffers van Harvey hebben tegen dit akkoord protest aangetekend. Zij vrezen dat de zaak ermee in de doofpot wordt gestopt. Verpleegsters die volgens een televisiebericht vergeefs hun superieuren voor Harvey hadden gewaarschuwd, wordt door het ak koord de mogelijkheid ontnomen althans ten overstaan van de recht bank hun verhaal te vertellen. De officier van justitie, Arthur Ney, zei dat het besluit om niet te vragen om de doodstraf voor Har vey, uitermate zwaar was geweest. De strafvervolging was evenwel gebaseerd op de bekentenis van Harvey, die de meeste moorden pleegde door middel van cyanide- vergiftiging, wat na balseming van het lijk niet meer te bewijzen is. De ziekenverpleger was in april gearresteerd op verdenking van het doden van een comapatiënt in een ziekenhuis in Cincinnati door middel van cyanide. Tijdens zijn verhoor bekende hij nog eens 43 moorden in verschillende zieken huizen. De laatste twintig bekente nissen werden niet in de aanklacht opgenomen omdat Harvey zich volgens zijn raadsman de namen van de slachtoffers en het tijdstip van hun dood niet meer herinner de. Na afloop van het gesprek met am bassadeur John Margetson werden geen verklaringen uitgegeven. Het overleg duurde in totaal 45 minu ten. Na afloop liet de Britse ambas sade wel weten 'niet gelukkig' te zijn met de manier waarop de Ne derlandse media de woorden van Mellor hebben weergegeven. Een diplomaat noemde de weergave 'overdreven'. Inmiddels hebben ook de Italia nen het verwijt van Mellor van de hand gewezen. In Rome liet het mi nisterie van buitenlandse zaken weten dat Italië niet zelfstandig zal deelnemen aan het vegen van mij nen in het gebied van de Golf. Net als Nederland willen de Italianen wel deelnemen aan een VN-mari- nestrijdmacht. Ook willen zij de Amerikaanse pogingen met diplo matieke middelen ondersteunen. Hevige strijd in Afghanistan NEW DELHI (DPA/Rtr/AFP) - Ten noorden van de Afghaanse hoofdstad Kaboel zijn in de tweede week van augustus zware gevech ten geleverd tussen Sowjettroepen en het verzet. Daarbij zijn aan bei de zijden grote verliezen geleden. Westerse diplomaten berichtten gisteren uit New Delhi dat de Sow- jets het gebied yan Shomali tussen 7 en 15 augustus hevig aanvielen vanuit de lucht en daarbij zware schade toebrachten aan de steden in het ongeveer 60 kilometer lange dal. Enkele duizenden mensen vluchtten naar Kaboel, hoewel de regering van Afghanistan dat pro beerde te verhinderen. Volgens de diplomaten waren het de vernietigendste bombarde menten sinds het optreden van de Sowjet-Unie in Afghanistan. De bedoeling ervan zou zijn geweest een poging van de opstandelingen te verhinderen om hun posities in het gebied van Shomali te verbete ren en de verkeersweg van Salang in handen te krijgen. Van deze hangt de bevoorrading vai vanuit de Sowjet-Unie af. Het verzet verloor in de gevech ten minstens 20 man aan doden en 100 aan gevangenen. Van den Broek noemde maan dag in een reactie de uitspraken van Mellor 'onbegrijpelijk'. Op die dag vertrokken vier Britse mijnen vegers en een ondersteuningsschip naar de Golf. Groot-Brittannië week daarmee af van het stand punt van onder andere Nederland, dat over het eventueel sturen van mijnenvegers een gezamenlijk standpunt van de West-Europese Unie (het gemeenschappelijk de fensiebondgenootschap van de Benelux, Frankrijk, Italië, de Bondsrepubliek en Groot-Brittan- nië) moet worden ingenomen. Van den Broek polst als voorzit ter van de WEU de leden over een gezamenlijke aanpak en heeft der halve ook overleg gevoerd met de Britten. In die gesprekken drong het Verenigd Koninkrijk aan op snelle actie, maar Van den Broek kreeg niet de indruk dat de Britten van plan waren op eigen houtje mijnenvegers naar de Golf te laten stomen. De minister blijft overigens van mening dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties het aangewe zen forum is om Iran en Irak te be wegen tot eeri staakt-het-vuren. VN-resolutie 598, die de strijdende partijen daartoe oproept, werd door Irah echter aanvaard noch verworpen. Een onder Liberiaanse vlag va rend koopvaardijschip, de Osco Sierra, is gisteren in de Golf van Oman aangevallen door twee speedboten. Deze schoten twee ra ketten af. Dat heeft het Britse ver zekeringsbedrijf Lloyd's meege deeld. Het zou gaan om de eerste aanval van deze aard buiten de Perzische Golf. Eén raket trof de bovenbouw van het schip, dat chemische pro- dukten vervoert. De tweede raket miste zijn doel. Niemand raakte ge wond en het schip kon zijn tocht vervolgen. Koeweit heeft opnieuw een mijn ontdekt op 30 km van Mina al Ahmadi, de Koeweitse haven waar een groep schepen zich voorbe reidt op de tocht naar het zuiden van de Perzische Golf. Het konvooi krijgt begeleiding van de Ameri kaanse marine. De mijn is ontdekt ten noordoosten van het eiland Kubbar en onschadelijk gemaakt, aldus het Koeweitse ministerie van defensie. Charles Glass ontkurkt op het vliegveld van Damascus e DAMASCUS (DPA/UPI/AP) - De Amerikaanse journalist Charles Glass is na 62 dagen in Libanon ge gijzeld te zijn geweest weer op vrije voeten. In de Syrische hoofdstad Damascus verklaarde hij gisteren dat hij was gevlucht toen zijn be wakers sliepen. Glass is door de Syrische autoriteiten overgedra gen aan de Amerikaanse ambassa de in Damascus en vloog vanmor gen naar Londen, waar hij werd opgewacht door zijn vrouw en vijf kinderen. De journalist vertelde dat hij in de nacht van maandag op dinsdag uit het vertrek op de zevende ver dieping van het gebouw waar hij werd vastgehouden wist te ont snappen toen zijn bewakers we gens de hitte op het dak sliepen. Hij sloop uit het woonblok in de zuidelijke buitenwijk Bir el Abed in Beiroet, deed vervolgens de bui tendeur achter zich op slot met de sleutels die nog in de deur zaten en SINGAPORE (GPD) - In de hoofd stad van Sri Lanka, Colombo, is vanochtend een ambtenaar gear resteerd in verband met de misluk te moordaanslag op president Ju nius Jayawardene (81). De gearres teerde werkte in het parlementsge bouw en was verantwoordelijk voor de sleutels die toegang gaven tot de vergaderzaal waar de aanslag zich gisteren voltrok. Een zich Patriottisch Volksbe weging noemende organisatie heeft de verantwoordelijkheid op geëist voor de aanslag. De PPM is een Singalese nationalistische groep, die een akkoord met India krachtig afwijst. De aanslag zou een protest zijn tegen het Indiaas- Srilankese akkoord, dat een einde moet maken aan het conflict met de Tamils op het eiland. Een zegs man van de PPM noemde het ak koord "verraad jegens het Singale se volk". De aanslagen zullen voortduren totdat het akkoord is opgeheven en de Indiase troepen naar huis zijn gestuurd', aldus de PPM. Op het moment van de aanslag was het Srilankese parlement bij een om te praten over het vredes akkoord. President Jayawardene stond op het punt de ministers en leden van de regerende Nationale Partij toe te spreken over het vori ge maand gesloten akkoord met In dia, toen er op hem werd gescho ten. De kogel raakte een klerk die hem juist papieren wilde overhan digen. De aanvallers, nog niet geïdenti ficeerde geüniformeerde militai- Cocaine Een Westduitse zakenman en vijf Paraguayanen zijn gearresteerd in verband met een zending kokos- zeep naar België, waarin voor 133 miljoen gulden aan cocaine was verborgen. De Brusselse douane opende onlangs driehonderd kis ten Paraguyaanse zeep, waarin 115 kilo cocaine werd aangetroffen. Een Westduitser, die tot voor kort enkele maanden in Paraguay in de gevangenis had gezeten op be schuldiging van het uitschrijven van valse cheques, werd aangehou den toen hij de zending in Brussel wilde ophalen. ren, gooiden daarop twee handgra naten in de kamer, waarvan een op de vergadertafel terechtkwam en in de buurt van de minister voor nationale veiligheid, Lalith Athu- lathmudali, ontplofte. Hij moest met ernstige verwondingen in on derlichaam en aan de nek naar het ziekenhuis worden gebracht. Ook vijf andere kabinetsministers wer den gewond, onder wie premier Ranasinghe Premadasa. Een parle mentslid overleed aan zijn verwon dingen. President Jayawardene zelf bleef ongedeerd. Premier Premadasa Lanka toont zijn gewonde knie. rige Summerland-hotel in West- Beiroet gebracht. Eerder werd meegedeeld dat Sy rische soldaten hem van daaruit naar Damascus hebben gebracht, waar minister Farouq al-Shara van buitenlandse zaken hem in handen gaf van de Amerikaanse ambassa de. De minister zei tegen Glass dat zijn ontvoering "een onaanvaard bare uitdaging" voor Syrië was. "Syrië heeft zijn best gedaan om u vrij te krijgen ...u mag dat wel be seffen". De 36-jarige Glass ontkent dat hij is vrijgelaten of dat zijn vlucht zou zijn geënsceneerd. Niettemin heb ben de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties en de ge zant van president Reagan in Sy rië, generaal Vernon Walters, de Syrische president, Hafez al-Assad gisteren bedankt. Charles Glass werd op 17 juni ontvoerd tezamen met Ali Ossei- MUSKOU (AFP) - In de Sowjet-Unie zijn een serie maatregelen in voorbe reiding die een eind moeten maken aan het „misbruik van de psychia trie". Het betreft maatregelen om de controle op psychiatrische inrichtin gen te vergroten, invoering van het recht op beroep wanneer de patiënt het niet eens is met de diagnose, nieuwe regels voor het vervolgen van personen die zich aan misbruik van de psychiatrie schuldig maken, met name onterechte opsluiting. Dit heeft de vice-minister van buitenlandse zaken, Anatoli Adamisjin, gisteren meegedeeld. Hij ontkende dat er in de Sowjet-Unie personen om politieke redenen in inrichtingen worden opgesloten, maar zei dat dat niet betekende „dat er geen specifieke problemen op dat gebied zijn." Momenteel is in de gezondheidszorg een grote reorganisatie gaande. Krankzinnigeninrichtingen zullen in de toekomst niet meer het exclusie ve domein zijn van het ministerie van volksgezondheid, aldus Adamisjin. Hij zei dat Moskou een buitenlandse psychiater heeft uitgenodigd een on derzoek te doen naar de psychiatrie in de Sowjet-Unie en dat hij daarbij elke inrichting die hij wil, kan bezoeken. Moskou wenst op korte termijn een internationale conferentie over de rechten van de mens te organise ren. ADVERTENTIE ran, de zoon van de Libanes mi nister van defensie, en de bestuur der van hun auto. De ontvoering vond plaats onder het oog vai een Syrische controlepost in het zuiden van West-Beiroet. Osseiran en de bestuurder werden eenweek later vrijgelaten. Van Glass ont brak elk spoor, Begin juli steüe de tot dan onbekende "orgarisatie voor de verdediging van de vrije volken" zich verantwoordelijk voor de ontvoering van Glass, om dat hij een CIA-spion zou zin- In Washington werden gisterer ook beschudigingen geuit aan! het adres van Iran, dat de gijzeling zou hebben georganiseerd. VLIEGONGELUK - Plotseinge veranderingen in de windsneheid hebben mogelijk een rol gespeeld bij het vliegongeluk deze week in de Verenigde Staten waarbij 158 doden vielen. Een plotselinge verandering in windrichting kan ertoe leiden! dat een vliegtuig even plotselijk snel heid verliest. Op het kritieke mo ment dat een vliegtuig opstijgt'zou iets dergelijks fataal kunnen zyn. Een woordvoerder zei dat het elektronische waarschuwingssys teem van het vliegtuig enkele se conden na het opstijgen alarm had geslagen. Dat is gebleken uit de ge gevens in de vluchtrecorder. WORLDW/OE EXPRESS BONN - Zondagavond meldde zich eindelijk de Westduitse bondskanselier en CDU-voorzittèr Helmut Kohl uit zijn vakantiehuis in het Oostenrijkse St.Gilgen aan het Wolfgangmeer. In een tv-inter- view verklaarde Kohl, ernstig kij kend en met enige stemverheffing, dat zijn CDU „naar rechts noch naar links gaat. En zo lang ik partij voorzitter ben, wordt deze koers met absolute zekerhéid niet gewij zigd. Wie toch een andere politiek wil moet een andere kanselier kie zen". door Hans Hoogendijk Dreigend voegde Kohl daaraan toe dat hij na terugkeer „met een serie collega's een ernstig woord zal wisselen over een en ander dat in de laatste weken is gebeurd". Koppen hoeven er volgens de kan selier niet te rollen. Wel wil hij bij de strijd om de juiste koers in sep tember een punt achter 'ditcorner- theater' zetten. Dat moet dan ge beuren in een topgesprek Franz Jo sef Strauss, zijn vriend' uit Beie ren. Indirecte aanleiding voor de nu al weken durende ruzie is het lot van 14 in hun land met de doodstraf bedreigde Chilenen. De derde coalitiepartner in Bonn, de FDP van minister van buitenland se zaken Hans Dietrich Genscher, zette zich vanaf het begin in voor opname van deze tegenstanders van dictator Pinochet. Genscher beriep zich onder meer op het feit dat hun bekentenissen onder folter zijn afgedwongen en dus geen rechtsgeldigheid hebben. Dat kwam hem op felle aanvallen te staan van minister van binnenland se zaken Friedrich Zimmermann, de Bonner stadhouder van Strauss'. Per slot van rekening onderhoudt de Beierse sterke man nog altijd prima banden met de dictator in Chili. Kohl zag geen aanleiding om in te grijpen, omdat ruzies tussen de CSU en de FDP bijna aan de orde van de dag zijn. Ernstiger werd de situatie voor Kohl toen zijn eigen minister voor sociale zaken, Nor- bert Blüm, op onderzoeksreis ging naar Chili. Blüm haalde hard uit en beschuldigde Pinochet onder meer van foltering. Blüm wist zich in de rug gesteund door het CDU-brein, Heiner Geizsler, ook al een man die ten aanzien van Chili van zijn hart nooit een moordkuil heeft ge- maakt. Vanaf dat moment was de beer los. Straus kon dit niet over zijn kant laten gaan en meldde zich op de buis vanuit zijn vakantieoord in Zuid-Frankrijk. Hij bespotte de asielzoekende 'terroristen' als 'de heiligen van onze tijd'. Zij zaten volgens Strauss niet zo maar in de gevangenis, hoewel hij toe gaf dat ze daar bepaald niet zachtzinnig weren behandeld. Maar in Duits land hadden ze niets te zoeken. Zimmermann deed nog een extra duit in het zakje met de verklaring dat het onvoorstelbaar is dat deze Chilenen asiel zouden krijgen ter wijl zij net zulke daden hadden be gaan als de RAF-terroristen die nu in de Stammheimgevangenis zit ten. Vechtend De FDP van Genscher hield zich voorlopig stil. CDU-en CSU-minis- ters rolden vechtend over straat, maar vanuit St. Gilgen aan het Wolfgangmeer werd niet ingegre pen. Daar dineerde regeringsleider Kohl met de Oostenrijkse presi dent Kurt Waldheim. Blüm en Geiszler kregen steun van de meest populaire minister van Kohl, Rita Süssmuth. De geïr riteerde gezinsminister kon einde lijk haar woede kwijt. Per slot van rekening probeert de Beierse CSU- staatssecretaris Gauweiler nog steeds op alle mogelijke manieren haar zorgvuldig opgebouwde aids- programma om zeep te helpen. Ook de SPD stond achter de drie 'linkse' CDU-bewihdslieden. "De Groenen gooiden nog olie op-het vuur door op een persconferentie familieleden van de met de doodstraf bedreigde Chilenen te presenteren. En steeds meer maat schappelijke en religieuze organi saties stelden zich achter opname Strauss begon steeds harder te rug te slaan. In zijn partijblad 'Bayernkurier' riep hij Kohl op nu eindelijk eens orde op zaken testel len. Zijn vazal Edmund Stciber sprak melodramatisch van een 'kanseliersdemontage' en demon teerde driftig mee. Strauss korxfig- de aan zijn 'levenswerk', de in Beie ren almachtige CSU, niet kapot te laten maken. Dreigde dat toch te gebeuren, dan zou hij niet machte loos toezien. En daarmee kwan de aap eindelyk uit de mouw: ïïanz Josef Strauss vreest dat ondei het trio Süssmuth. Geiszler en Büm. de CDU uit het midden een ppe- ning naar links wil maken. Da. be tekent dan automatisch verlies aan de rechterkant, waar diverse partij tjes staan te trappelen om sem- men te vangen. Vanuit Beieren kwamen al veer geluiden dat de CSU de coditie mogelijk wil verbreken en irhet hele land als partij rechts vai de CDU wil gaan optreden. Strauss gebruikte deze door hem zelf (eïn- spireerde dreigementen om tever- klaren dat hij helemaal geen schei ding der geesten wil, maar dat Kohl eindelijk inhoudelijk stelling dient te nemen in deze positiestrijd bin nen de CDU en de CSU. Hij noem de Kohls verklaring dat de richtin genstrijd overbodig is 'werkelijk heidsvreemd'. „Men kan een pro bleem niet oplossen doordat men er geen kennis van wil nemen", zei hij. Kleineren In de partijcentrale van de CDU in Bonn maken de strategen zich ech ter niet meer zo druk om het Beier se geweld. De algemene theorie is dat Strauss voor de zoveelste keer probeert de door hem geminachte Helmut Kohl te kleineren. Jammer voor Kohl, maar niet bedreigend voor de partij. Strauss kan blijven schelden en tieren en nog altijd is zijn invloed binnen de rechtervleu gel van de CDU tamelijk groot, maar Geiszler, Blüm en Süssmuth kan hij niet meer stoppen. Werd zyn in 1976 geuite dreigement van een landelijke CSU toen nog seri eus genomen, nu weet iedereen, in clusief Strauss, dat dit hem een Beierse CDU zou opleveren en zijn CSU dus de absolute meerderheid in de Vrijstaat zou kosten. En dat is een Beierse nachtmerrrie. Voorlopig gaat het bekvechten gewoon door. Een nieuwe climax vormt de 13e september als in Slee- swijk-Holstein een nieuw deel staatparlement wordt gekozen. Verliest de CDU daar en krijgt Duitslands noordelijkste deelstaat een SPD-minister-president dan komt het tot een explosie. Natuur lijk zal Strauss Kohl de schuld ge ven en even vanzelfsprekend heeft Geiszler zijn antwoord al klaar: het verbale geweld van Strauss heeft trouwe christen-democratische kiezers afgeschrikt. De sluwe CDU-strateeg zal dan ook onge twijfeld met het voorbeeld algeme ne verkiezingen komen. Toen ver loor de CDU minstens twee pro cent door het voortdurende gehak van Strauss op de liberale minister van buitenlandse zaken Genscher. De liberalen kijken inmiddels toe. Zij kunnen er alleen maar ga ren bij spinnen, net zo goed als ze dat in het verleden hebben gedaan toen de SPD de eigen kanselier Helmut Schmidt demonteerde. Maar de liberalen hebben dit keer hun achterdeurtje al open. In de stad-staat Hamburg sloten zij deze week een coalitie met de sociaal democraten. De eerste sinds de FDP in 1982 Schmidt in de steek liet en Kohl aan de macht hielp.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5