SOLA RUIMT OP! Proef 'bellen met kaart' uitgebreid DNA ontmaskert misdadigers Ziekenfonds boos over kortingen gezinszorg WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1987 BINNENLAND PAGINA 3 ROTTERDAM (GPD) - Een vorig jaar langs de gehele Noordzeekust begonnen proef met 'strippenkaart-tele fooncellen' is zo'n succes geworden dat de PTT heeft be sloten dit soort cellen uit te breiden. Binnenkort worden op een aantal NS-stations in ons land zo'n 300 extra tele foons aangebracht waarmee alleen per kaart kan worden betaald. LEEUWARDEN (GPD) - Er be- staat grote verwarring over de vraag, of bewoners van bejaarden tehuizen over de jaren 1985.1986 en 1987 geld kunnen terugvorderen van de belastingdienst. Sinds dit voordeeltje in maart dit jaar werd 'ontdekt', vullen bejaarden mas saal een T-biljet in. Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft de gemeentelijke so- ciale diensten nu opgedragen het geld te verrekenen via de eigen-bij drageregeling. Dat zou betekenen, dat bejaarden er in feite geen cent wijzer van worden. De sociale diensten hebben nog geen standpunt ingenomen over het schrijven van WVC. Sociaal raadsman C. Greving van de ge meente Emmen, die zich intensief met de kwestie bezighoudt, advi seert bejaarden zich hier niets van aan te trekken en het geld te blijven terugvragen. Greving en zijn collega's ontdek ten dit jaar, dat bejaarden door een Bejaarden overstromen dienst belastingen voor voordeeltje gat in de drie jaar geleden inge voerde Wet op de Bejaardenoorden (WBO) recht hebben op terugvor dering van inkomstenbelasting. Het gaat om een groep van onge veer 100.000 bejaarden met aow en een klein pensioen, die een aanvul ling krijgen van de provincie in de verzorgingskosten van het tehuis. Zij kunnen hun eigen bijdrage in de verpleegkosten van het verzor gingstarief aftrekken van hun in komstenbelasting. Dat levert een echtpaar gemiddeld 700 gulden op, alleenstaanden krijgen gemiddeld 400 gulden terug. Van deze mogelijkheid wordt op grote schaal gebruik gemaakt. Fis caal gezien is er geen vuiltje aan de lucht, omdat bejaarden recht heb ben op teruggave. Problemen kun nen ontstaan, als de sociale dienst dit geld terugvordert via de eigen bijdrageregeling. Eind vorig jaar heeft de Divosa, de vereniging van directeuren van sociale diensten, uitgesproken, dat dit niet zal ge beuren. Naar aanleiding van vragen in de Kamer is er over deze kwestie de afgelopen maanden druk overlegd tussen de ministeries van financiën en WVC. Afgesproken is nu, dat de sociale diensten voortaan door de inspecteurs van belastingen op de hoogte worden gesteld van het be drag dat bejaarden uit hun ge meenten hebben teruggekregen. Volgens WVC moet de sociale dienst dat geld vervolgens op de bejaarde verhalen, omdat zijn be steedbaar inkomen hierdoor stijgt en hij dus zelf meer kan bijdragen. Maar juist over dit punt verschil len Divosa en WVC van mening. Volgens Divosa hoeft de sociale dienst het geld niet terug te vorde ren, omdat dit niet onder de noe mer inkomsten valt. Divosa houdt voorlopig vast aan dit standpunt en volgens woordvoerder Van Vliet moeten bejaarden gewoon hun T- biljet blijven invullen. Een woordvoerster van WVC er kent, dat het ministerie sociale diensten die zich niet houden aan die richtlijnen, geen sancties kan opleggen. Het enige dat volgens de woordvoerster kan gebeuren, is dat provincies in het geweer komen te gen de gemeenten, die immers ver antwoordelijk zijn voor het beleid van de sociale diensten. De provin cie betaalt namelijk de aanvullen de eigen bijdrage, en derft inkom sten als de sociale dienst het belas tinggeld niet terugvordert. Beatrix leest waarschijnlijk Troonrede voor DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix zal naar alle waarschijn lijkheid de Troonrede op Prinsjes dag op 15 september voorlezen. Het herstel van de koningin van de tijdens haar vakantie opgelopen hersenvliesontsteking verloopt gunstig, aldus de haar behandelen de medici. De afgelopen periode heeft de koningin alleen de meest dringende staatsrechtelijke func ties, zoals het ondertekenen van besluiten, kunnen vervullen. Gelet op het verloop van haar herstel zal zij in september ook een beperkt aantal andere werkzaamheden op zich kunnen nemen, aldus de Rijksvoorlichtingsdienst Op deze manier hoopt de PTT het vandalisme te lijf te gaan: in de te lefoons is immers geen geld aan- Man pleegt 19 jaar lang incest EMMEN (GPD) - Een 52-jarige man uit Emmen heeft tegenover de politie bekend 19 jaar lang incest te hebben gepleegd met twee van zijn dochters. De oudste van de twee heeft, na jaren aarzelen, begin deze maand aangifte gedaan. Dit nadat haar duidelijk werd dat haar vader ook haar jongere zusje seksueel misbruikte. De man dwong zijn oudste doch ter vanaf 1969, toen zij tien jaar oud was, tot de dag voor haar trouwen in 1977, tot gemeenschap. Nadat zij het huis uit was misbruikte hij over een periode van tien jaar zijn andere dochtergemiddeld één keer per week. Dit meisje was bij de aanvang van het seksuele mis bruik 15 jaar. wezig, zodat het minder aantrekke lijk wordt ze te vernielen. In Rotterdam zijn de afgelopen week zo'n tien nieuwe cellen in ge bruik genomen. Voor het publiek is het nog even wennen, want me nigeen stond aanvankelijk met een kwartje in de hand de gleuf voor het muntstuk te zoeken. Om een gesprek te kunnen voe ren, hebben de gebruikers een soort strippenkaart nodig die nog 't meest lijkt op een giro-betaalpasje. Die zijn bij de NS en op het post kantoor te koop voor vijf, tien of twintig gulden. Bij het bellen geeft het toestel automatisch aan de ge bruiker door hoeveel 'tikken' hij of zij nog tegoed heeft. Als de proef op de intercity-sta tions aanslaat, wil de PTT ook de grote winkelcentra, kazernes en gevangenissen van deze kaarttele- foons gaan voorzien. De bekende cellen waar met een kwartje of een gulden kan worden betaald, blij ven voorlopig gewoon bestaan. STORMLOOP Amsterdamse universiteit strijdt tegen ongewenste intimiteiten UTRECHT/AMSTERDAM (ANP) - De ziekenfondsen piekeren er niet over de eigen bijdrage op ge zinszorg, als deze omhoog gaat. te gaan verzekeren.. Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur (WVC) had dat gesuggereerd om de gevolgen van deze bezuiniging op te vangen. Het vergoeden van de verhoogde eigen bijdrage is te duur, zo heeft de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) gisteren la ten weten. Enkele ziekenfondsen, die nu de eigen bijdrage op gezins verzorging nog vergoeden uit het aanvullende fonds, overwegen zelfs die vergoeding uit het pakket te lichten als de voorgenomen ver hoging doorgaat. De VNZ is fel tegen de bezuini gingen op de gezinszorg en de slui ting van de herstellingsoorden, maatregelen die de vaste kamer commissie voor welzijn en volks gezondheid vandaag met de be trokken bewinslieden bespreekt. Beide bezuinigingen zullen de tota- uiteindelijk hoger maken, SCHIPHOL - De Britten lopen storm op de twee de gezondheidszorg AKO-boekwinkels in Schiphols belastingvrije winkel- r verkocht. Sommige kopers lieten het niet bij t nplaar. Een Engelsman verklaarde speciaal ui centrum op het boek Spy catcher van Peter Wright. Gis- dit boek naar Schiphol gevlogen te zijn. de ziekenfondsen. Minister Brink- termiddag waren er 'in een paar uur 100 van de 400 man en staatssecretaris Dees wil- boeken die de AKO die dag binnen had gekregen, len onder meer de subsidie op kort- de toonbank gegaan. Met name de Britten stonden i De tweede zending van 400 zijn we waarschijnlijk donderdag al kwijt", aldus Slofstra. De Britse douane behoeven de Engelandgangers niet te vrezen. Het boek durende gezinsverzorging (korter dit boek in de rij. Het is het beste boek dat we ooit heb- mag in Groot-Brittannië niet worden verkocht, i dan drie maanden) afschaffen. Volgens de VNZ kunnen lang niet alle ziekenfondsverzekerden die tijdelijk hulp nodig hebben, de ze hulp recruteren uit hun eigen fa milie- en kennissenkring. Mensen zullen in die situatie eerder ge neigd zijn wat langer in het zieken huis te blijven, wat de zorg weer duurder maakt. Ook de sluiting van de herstellingsoorden werkt volgens de VNZ averechts. De mensen die nu in een herstellings oord terecht kunnen - vooral men sen met sociaal-psychische proble men - zouden na het verdwijnen van die oorden aangewezen zijn op psychiatrische hulp en psychiatri sche ziekenhuizen zijn duurder dat herstellingsoorden. ben gehad", aldus assistent-manager Slofstra van de het in bezit hebben of de invoer ervan is toegestaan. In AKO het b°efc worden onthullingen gedaan over de rol van Begin augustus kreeg de AKO op Schiphol 100 exem- de Britse geheime dienst bij het afsluisteren van poli- plaren van Spycatcher. Die waren binnen een paar tieke figuren. (foto anp) Ministeries tegen elkaar voor de rechter DEN HAAG (GPD) - Het ministe rie van onderwijs en wetenschap pen onderzoekt of het WVC voor de rechter kan slepen omdat Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur geen geld meer wil geven aan het onder wij svoörrangsbeleid. Het beleid behelsde een nauwere samenwer king tussen welzijnsinstellingen en scholen. De deelname van WVC was voor vier jaar gegarandeerd. Volgens WVC is er echter geen vuiltje aan de lucht. "We hebben deelname beloofd onder het voor behoud dat er geld voor beschik baar moet zijn. Die middelen zijn er niet. Dan kunnen we ook onze ga rantie niet nakomen", aldus een woordvoerder. Gerechtelijk Laboratorium enthousiast over nieuwe methode Volgens hem is het uitgesloten dat het ene ministerie het andere aanklaagt. "Dan zou de staat zich zelf voor het gerecht slepen". Wel verwacht hij dat WVC door de ge meenten of door onderwijsinstan- ties zal worden aangeklaagd. Juris ten van het ministerie denken zo'n zaak echter te winnen. Vandaag zal Brinkman de Twee de Kamer te woord staan over de bezuinigingen. Die omvatten niet alleen het onderwijsvoorrangsbe leid, maar ook kortingen op de ge zinshulp, de herstellingsoorden en het sociaal cultureel werk. In totaal gaat het om ongeveer 130 miljoen gulden. AMSTERDAM (ANP) - De Uni versiteit van Amsterdam (UvA) heeft een vertrouwenspersoon aan gesteld voor het signaleren en aan pakken van ongewenste intimitei ten onder studenten. Binnenkort zal het College van Bestuur ook een vertrouwenspersoon aanwij zen voor eenzelfde taak onder het personeel. Voorts is ook een klach tenregeling vastgesteld om op doeltreffende wijze maatregelen tegen personeel of studenten te kunnen nemen. Het college zegt met dit besluit tegemoet te willen komen aan het verlangen iets te doen aan onge wenste intimiteiten, een verschijn sel dat vooral de laatste jaren aan het licht is gekomen. Nog onlangs verscheen een rapport van de rijks universiteit Groningen waaruit bleek hoe ernstig het probleem is, aldus het college. Actie Nationale fietsregistratie blijkt succes AMSTERDAM (ANP) - De Natio nale Fietsregistratie blijkt na bijna vier maanden al een succes te zijn. Door zo'n 125 politiekorpsen in het land is in die periode met de com puter van de fietsregistratie ge werkt aan de opsporing van de ei genaren van teruggevonden gesto len fietsen. De Stichting Fiets! meldde gisterenm dat voorlopige resultaat. Met deze constatering hebben volgens de stichting de zwartkij kers, die twijfelden aan de mede werking van de politie aan het regi stratieproject, ongelijk gekregen. "De korpsen van de rijks- en van de gemeentepolitie hebben het be lang van de fietsregistratie vrijwel direct onderkend en hun medewer king is optimaal", aldus Fiets!. Dankzij de registratie bezorgde de politie vele gestolen fietsen terug bij de rechtmatige eigenaar. Vooral in de Randstad blijkt de belangstelling de fiets te laten regi streren - a raison van een tientje voor vijf jaar - groot. De actie is een initiatief van de rijwielbranche in samenwerking met de overheid om de diefstal van fietsen aan te pak ken. Behalve dat het terugbezor gen van gestolen fietsen erdoor vergemakkelijkt wordt, werkt de registratie ook preventief en be moeilijkt zij heling van gestolen rij wielen. Ongewenste intimiteiten kun nen volgens de UvA zowel voor mannen als vrouwen sociaal en psychisch schadelijke gevolgen hebben. Daarnaast vormen zij een belemmering voor vrouwelijke studenten en personeelsleden voor studie en werk. Bovendien kunnen ongewenste intimiteiten zich uiten in verminderde produktiviteit, ver minderde concentratie, ziektever zuim en studieverlaging. De vertrouwenspersonen krij gen tot taak raad en bijstand te ver lenen aan bedreigden, beleidsaan bevelingen te doen en te bemidde len tussen klaagster of klager en veroorzaker. De klachtenbehande ling wordt toevertrouwd aan een commissie, die het college moet adviseren over al dan niet te nemen sancties of maatregelen tegen een personeelslid of student naar aan leiding van een binnengekomen klacht. Aan de Vrije Universiteit (VU) in de hoofdstad heeft zich eind 1985 een ernstig incident op het gebied van ongewenste intimiteiten voor gedaan, aangeduid als de 'seksis- tenaffaire'. Drie studenten werden toen beschuldigd van seksuele inti midatie van vrouwelijke studen ten. Dat leidde tot verwijdering van de drie van de VU. Twee van hen werden later in de gelegenheid gesteld hun studie psychologie af te ronden. Dat gebeurde onder een aantai strenge voorwaarden. Een van hen kon dat doen zonder het VU-terrein en -gebouwen te betre den en de ander mocht dat alleen maar tijdens bepaalde uren en met een meldingsplicht. De derde stu dent (geneeskunde) werd door zijn faculteit verdere toegang gewei gerd. Hoogleraar gehoord in ontuchtzaak ALMELO (ANP) - De Almelose rechtbank wil in de strafzaak tegen een 22-jarige Enschedeër, die on tucht heeft gepleegd met 20 kinde ren van 3 tot 9 jaar, op 23 oktober de Groningse hoogleraar in de kin derpsychiatrie professor Mik ho ren. De officier van justitie eiste een week geleden een jaar cel en onvoorwaardelijke tbr. De verdachte heeft tegenover de politie negentien gevallen toegege ven maar op de zitting erkende hij slechts drie gevallen. RIJSWIJK - Steeds vaker roepen politie en justitie de hulp in van het Gerechtelijk Laboratorium in Rijs wijk om bloed en sperma in ge- welds- en zedenmisdrijven te ana lyseren. Het lab moet het onomsto telijk bewijs leveren dat de ver dachte inderdaad de dader is. In de praktijk lukt dat meestal niet. De beproefde methoden geven niet meer dan een indicatie, zoals het vaststellen van de bloedgroep. Het aantal verdachten wordt daardoor weliswaar beperkt, maar de analy se geeft geen uitsluitsel over de identiteit van de dader. door Jos Heymans Absolute zekerheid over de da der kan alleen worden verkregen met behulp van DNA-technieken. De opbouw van het DNA-molecuul is bij iedereen anders, zoals ook de vingerafdrukken van ieder mens verschillend zijn. De nieuwe me thode heet dan ook DNA-finger- printing en wordt in onder meer de Verenigde Staten en Groot-Brit tannië met succes toegepast. Het Gerechtelijk Laboratorium is in middels zover, dat de techniek bin nen een jaar ook in ons land kan worden gebruikt. Drs. Kloosterman van het Ge rechtelijk Laboratorium hoopt dat het ministerie van justitie twee ar beidsplaatsen en 'enkele tiendui zenden guldens' beschikbaar zal stellen om de DN A-techniek te kunnen toepassen bij het oplossen van gewelds- en zedenmisdrijven. Een onderzoeksruimte is er al. Het wachten is op een vergunning, om dat in die ruimte radio-actief mate riaal moet worden gebruikt. "Maar de hoeveelheid is zo gering, dat ook bij ontsnapping van dat materiaal geen gevaar voor de volksgezond heid optreedt", aldus Klooster man. Ondersteunend De afdeling onderzoek biologi sche sporen van het lab in Rijswijk krijgt per maand zo'n 120 verzoe ken van justitie en politie om bloed- en spermavlekken op la kens, slipjes en andere kledings Drs. Kloosterman (links) in het Gerechtelijk Laboratorium met een r dewerkster bezig aan een DN A-onderzoek. De identiteit van de dader v een misdrijf kan er onomstotelijk mee worden vastgesteld. (foto g stukken te analyseren. Klooster man: "Een bloedvlek bevat zo'n honderd genetische merktekens, waarvan wij er acht kunnen onder scheiden. Bij sperma kunnen we er maar twee herkennen. Onze analy ses geven dus geen zekerheid over de dader. Hooguit kunnen we Ver dachten uitsluiten, omdat ze bij voorbeeld een andere bloedgroep hebben. We leveren ondersteu nend bewijsmateriaal, geen door slaggevend". De onbevredigende resultaten leidden er twee jaar geleden toe dat de aandacht van de wetenschap pers zich concentreerde op het DNA-molecuul. Het molecuul be vat vier nucleïnezuren in een volg- orue en groone, die voor elk mens verschillend zijn. Kloosterman: "Je kunt de identiteit dus exact vaststellen. Er is een uitzondering: ééneiige tweelingen hebben dezelf de DNA-structuur". Die weten schap is er al geruime tijd, maar de methode om de structuur vast te stellen is pas in de laatste jaren ont wikkeld. Kloosterman: "De Engelse we tenschapper Jeffreys publiceerde daarover voor het eerst in 1985. Hij had een prope ontwikkeld, een soort peilstokje, waarmee je DNA- structuren zichtbaar kunt maken. Hij heeft er al veel succes mee ge boekt. Nog niet zo lang geleden kon bij een moord op een Engels meisje de DNA-identiteit van de dader worden vastgesteld. Overi gens was de moord daarmee nog niet opgelost, omdat de politie geen echte verdachte had. In het dorp waar de moord is gepleegd, wonen zo'n tweeduizend mannen. Iedereen zou een bloedproef moe ten ondergaan om na te gaan bij wie de aangetroffen DNA-struc tuur hoort". Bloedproef De noodzaak van een bloedproef kan een obstakel vormen bij het ge bruik van de nieuwe methode, om dat verdachten niet verplicht kun nen worden een bloedproef te on dergaan. "Maar als iemand zeker weet dat hij onschuldig is, zou het onverstandig zijn de bloedproef te weigeren. De techniek werkt im mers ook omgekeerd. De onschuld kan ermee worden bewezen", al dus Kloosterman. Een ander obstakel is dat op de door Jeffreys ontwikkelde prope een patent rust dat in handen is van het concern ICI. "We kunnen er dus niet vrijelijk gebruik van ma ken. Ik reken er een beetje op..dat ICI de prope wil verkopen, anders zullen we een andere moeten ge bruiken. Maar die zijn meestal wat minder krachtig". In ons land worden de ontwikke lingen in het gebruik van DNA- technieken in de VS en Groot-Brit tannië op de voet gevolgd; niet al leen door de mensen van het Ge rechtelijk Laboratorium, maar ook door de wetenschappers van de Rijksuniversiteit Leiden en de Ge meentelijke Universiteit van Am sterdam. DNA-technieken worden in het buitenland immers ook ge bruikt voor de vaststelling van het vaderschap. Enkele maanden geleden organi seerde het Gerechtelijk Laborato rium met financiële medewerking van het ministerie van justitie een congresover DNA-technieken. "Het ligt dus voor de hand dat Jus titie ons zal steunen om deze tech niek volgend jaar te kunnen hante ren", aldus Kloosterman. Op poli tieke tegenstand rekent hij niet. "We kijken alleen naar het geneti sche patroon. Ik kan me niet inden ken dat daartegen bezwaren zou den bestaan". ADVERTENTIE Showmodellen, restanteni en beursgoederen voor ongekend lage prijzen Alle goederen die wij het afgelopen jaar tentoongesteld hebben op beurzen, verkoopshows, koopjeshal. en showroom bieden wij u nu aan voor ongekend lage prijzen. De aangeboden artikelen zijn nauwelijks te onderscheiden van nieuw, terwijl de unieke levenslange Sola garantie onverkort gehandhaafd blijft. Een kleine greep uit ons assortiment: Komplete cassettes Edelstaal en zwaar verzilverd. Meer dan 20 modellen u 6. 9 en-12 persoons cassettes (met lichte transport- schade) zilverwit edelstaal lviespri|s opruimprijs model Constance 6 pei rs 40 dig f 341 - f 179.- model Constance 9 pei rs.105 dig. f i oi2.~ f 529.- model Perla Romantic a 6 pe rs 40 dig. f 616. f 389.- model Prelude 9 pe rs 90 dig f 1 too.- f 650.- model Old Dutch 6 pe rs. 40 dig f 956. f 585,- model Punthlet 9 pe rs. 60 dig. 1 726. f 450- model Provence 12 pe rs. 135 dig. f 1 276.- f 695,- model Fiesta 9 pe rs.105 dlg.» 1 232.- f 529,- 6 pe rs. 40 dig. 341- f 199,- Zwaar verzilverd (basis 100) model Hollands Glad 6 pers. 40 dig f model Haagsch Lofje 9 pers. 105 dig f model Perle Classique 9 pers 60 dig f Etui-artikelen f 825,- f 1.695 f 1.045- Diverse restanten theelepels, taartvorkjes, taartscheppen, kaasschaven enz Nu voor ongekend lage prijzen. Losse bestekartikelen Allerhande restanten en licht beschadigde couvert- artikelen in diverse modellen en uitvoeringen. Voordeliger kan niet! Nu vanaf f 1 - Kookpannen/Keukengerei Sola Elite en Sola Duplo kookpannen met kleine beschadigingen. Restanten Roestvrij Stalen thee/ koffiepotten, serveerschotels, dekschalen, enz. enz Tot meer dan 70% korting Eetserviezen LniigtMithal Tijdens de opruiming krijgt u op de showmodellen van het onlangs geïntroduceerde Langenthal porselein 10% extra korting op onze aktieprijzen. De reis naar Zeist is zeker de moeite waard! Onze koop jeshal staat vol fantastische aanbiedingen en verras sende koopjes Wacht niet te lang. want op is op! Sola fabriek. Van Reenenweg 155 te Zeist. Openingstijden: ma. t/m vrij. van 9.00-17.00 uur. iedere zaterdag van 10.00-16.00 uur. Voor alle inlichtingen, route beschrijving of uitgebrei de Sola dokumentatie kunt u bellen 03404-23364 of schrijven naar: Sola fabriek. Antwoordnummer 105. 3700 VB Zeist (postzegel niet nodig).

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3