'Ik speel graag vrouwen met moeilijk karakter' Tumultueus concert Madonna 'Musical Cats is een rage' WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1987 KUNST AMSTERDAM (GPD) - De Royal Suite van het Amstel- hotel. Knipmes-obers, glamour en glitter. In de ogen van Jane Seymour, of liever Joyce Penelope Wil- helmina Frankenberg, ligt een vermoeide uitdrukking. Drie dagen van emotionele indrukken hebben haar niet onberoerd gelaten. „Maar het is de moeite alleszins waard geweest," aldus de actrice. Ze is in Amsterdam om een nieuwe badlijn van Max Factor te introduceren, maar heeft van de gelegen heid gebruik gemaakt om voor haar Nederlandse moe der, die al jaren in Engeland woont, een grootse familie reünie te organiseren. Voor al die laatste gebeurtenis heeft diepe indruk op haar gemaakt. De moeder van Jane, de 73-jarige mevrouw Mieke van Tricht, heeft een belangrijke rol gespeeld in het leven van de superster. „In de oor log heeft zij gevangen gezeten in een Jappenkamp in Indonesië. Zy is eruit ontsnapt. Veel heeft ze er nooit over verteld, maar ik heb de dagboeken gelezen. Die staan vol anekdotes. Humor was haar ma nier van overleven. Van haar heb ik heel veel geleerd. Serieus te zijn als het om verantwoordelijkheden gaat, maar ook relativeren. Genie ten van het leven, want het duurt maar zo kort. Van haar heb ik ook dat onverwoestbare optimisme. Kansen pakken". Jane Seymour geniet van vrijheid om eigen rollen te kiezen Hagelslag 1(1) Who's that girl - Madon- Right next door - Robert Gray Band Papa Chico - Toni Espo- sito I just can't stop loving you - Michael Jackson Een kopje koffie - VOF De Kunst La Bamba - Los Lobos Sweet Sixteen - Billy Idol It's a sin - Pet Shop Boys Star trekkin' - The Firm Let your sun shine F. Ashton en M. van Kolck I love to love - Tina Charles Balla balla - Francesco Na poli Nothing's gonna stop me now - Samantha Fox Under the boardwalk - Bruce Willis Fake - Alexander O'Neil Helene - Julien Clerc I heard a rumour - Ba- 2x( 3) 3 2) 4x( 6) 5 5) 6x(13) 7 7) 8 4) 9x(10) 10x(25) Ux(17) 12x(15) 13 8) 14x(20) 15 (16) 16 9) 17 (19) 18x(21) Voyage voyage - Disere- less 19 (12) Head to toe - Lisa and Cult Jam 20 (11) I want your sex George Michael 21 (14) Alone-Heart 22x(34) Wishing well - Terence Trent d'Arby 23x(29) U got the look - Prince 24x(31) Duudeljo De Duinstap- pers 25 (18) Sold - Boy George 26x(32) Always - Atlantic Star 27x(36) The Rhythm Deviiie Yello S. Bassey 28x(--) Jive Talking-BoogieBox High 29 (22) So strong - Labi Siffre 30x(--) Don't look any further - Dennis Edwards 31 (33) A bailar calypso - Elli Madeiras 32 (--) Tearing us apart Clapton T. Turner 33 (--) Bridge to your heart - Wax 34 (23) Mag het licht uit - De Dijk 35 (27) Seven wonders Fleet wood Mac 36 (--) Roadblock - Stock, Ait- ken, Waterman 37 (-) C'est la Ouate - Carol'in 38 (24) The living Daylights - A Ha 39 (26) The pleasure principle remix - J. Jackson 40 (38) Second change - Frizzle Sizzle door Huub Klomphouwer met een stralend gezicht weer: „Zij heeft, toen ze mijn vader trouwde en naar Engeland verhuisde, toch altijd geprobeerd iets van Neder land te bewaren. Wij kregen bij het ontbijt kaas in plaats van marmela de. En chocolade hagelslag. Met sinterklaas waren er Droste letters. Speculaas aten we ook. En als kind was ik werkelijk verzot op fietsen. Mijn hemel, iets leukers kende ik niet. Mijn dochtertje Katie heeft hier ook een fiets gekocht. Die vindt het ook al prachtig". Ze spreekt de typisch Nederlandse woorden als hagelslag uit met een Engels accent. Want als het moet spreekt ze nog steeds Nederlands, maar Epgels is haar moedertaal. „In dat kamp hebben die vrou wen daar onderling afgesproken dat als ze het geluk mochten proe ven de vrijheid te herwinnen, dat voor allemaal de deur altijd zou open staan. Toen ik geboren werd, had ze niets. Ze heeft toen, heel moedig, gebruik gemaakt van die in het kamp gedane belofte. En zo heb ik in heel wat plaatsen bij aller lei mensen gewoond. In Schagen, Boxtel, Den Bosch, overal". „Ik wist dat ze dolgraag nog eens een heleboel familie en vrienden zou willen ontmoeten in Neder land. Ik heb altijd al zo'n reünie willen organiseren. Dat was een lang gekoesterde wens. En ik vind dat je als je de kans hebt, je moet proberen je dromen te verwezenlij ken. Ik wist dat ik mijn moeder er een plezier mee deed. Je ziet steeds meer mensen uit haar omgeving ontvallen. Dat de respons zo zou zijn, had ik nooit kunnen vermoe den. De telefoon heeft niet meer stil gestaan, nadat het bericht van die reünie in de krant heeft ge staan. Schoolvriendinnen uit De venter, waar haar vader politieman was, hebben gebeld. Kennissen uit de Indonesische tijd, het is fantas tisch. Zoiets maakt druk". Carrière Voor Joyce Frankenberg leek in Engeland aanvankelijk een ballet carrière weggelegd. Op 16-jarige leeftijd blesseerde zij haar knieën, waarmee die droom vervloog. Ze besloot door te gaan met haar ande re passie: toneel. Het was haar eer ste theateragent, die haar adviseer de een artistennaam te kiezen. Joy ce Penelope Wilhelmina Franken berg was geen goede naam voor een carrière. Het werd Jane Sey mour. De naam van één van de om zeep geholpen vrouwen van Hen drik de Achtste. Het werd een droomcarrière. Zowel op het to neel, als in televisiefilms en onder meer met James Bond in 'Live And Let Die' op het witte doek. Bijna vijftien jaar geleden bood Playboy haar veel geld voor een fotoserie. Ze sloeg het geld af. Nu betaalt dat zelfde blad een veelvoud als ze zelfs gekleed mee wil werken aan een fotosessie. Over haar presentatie van bad- cosmetica: „Dat contract met Max Factor, daar schaad ik niemand mee. Aan de andere kant is het zo'n lucratief contract dat ik er die grote vrijheid voor terug heb". Karakter Het genot van beroemd zijn? Vrijheid. „Ik kan mijn eigen werk uitkiezen. Het is gek, maar waar. Vroeger werd ik herhaaldelijk ge waarschuwd dat je niet zowel op het toneel zou kunnen staan als in films spelen. En dan ook nog eens aan televisiefilms meedoen. Maar ik ben nu in staat om elke rol aan te nemen als ik dat zou willen. Ik ben deze week benaderd door een Bel gisch-Nederlandse filmmaatschap pij. Die zullen geen gigantische ho noraria kunnen betalen. Maar dat hoeft ook niet. Ik heb die vrijheid. Voor mij is bepalend wat voor film het wordt". En wat voor rol. Ik speel nu een maal graag vrouwen met een moei lijk karakter. Dat heb ik ook heel snel te horen gekregen. Dat ik on danks mijn - men zegt fraaie - ui terlijk toch vooral een karakter-ac trice ben. Vooral in Amerika lijkt dat vrij ongebruikelijk". De film waar zij voor gevraagd is, zal 'Trouble in Paradise' zijn, van Robbe de Hert, die eerder het boek 'De Witte van Zichem' van Ernest Claes verfilmde. De Hert geldt als een van de toonaangevende Vlaamse filmers. Tegelijk heeft Ja ne Seymour kans op een rol als Ma ria Callas in een film over het leven van de Griekse reder Onassis. „Ook dat is weer een echte karakterrol. Ik speel er niet de ster Maria Callas in, maar de vrouw die door Onassis in het ongeluk gedreven wordt. Ze reageert een lichtelijk geprik keld op de opmerking dat een com binatie van karakterrollen en het spelen van een symbool van de ro mantiek nauwelijks te combineren is. „Het gaat erom dat ik bij de men sen iets losmaak. Als dat gevoelens van liefde zijn, of van woede, of ver driet, dan haal ik de mensen uit de sleur van alledag. Dan vergeten ze even hun eigen narigheid. Als ik geen menselijke snaar kan raken, zou ik falen in mijn werkl als actri- Feminisme „Er is een tijd geweest dat er een vloek rustte op het begrip roman tiek. Ik voel mezelf geëmanci peerd. Toch denk ik dat het femi nisme mede schuldig is geweest aan een verharding in de maat schappij. Vrouwen lieten steeds meer hun vrouwlijke waarden val len en probeerden op mannen te lij ken. Ik generaliseer nu, dat is niet goed, maar ik kan het anders niet uitleggen. Op een gegeven moment waren zeker in Amerika mannen romantischer dan vrouwen. Die hadden die gevoelens weggestopt. Tegenwoordig bespeur ik een te rugkeer naar de romantiek. De waarden van vroeger, maar uiter aard wel in een nieuw jasje. Het is een misverstand te denken dat een romantische film ook een karakter loze film is. Een film als 'Gone With The Wind' is groots. Die romatiek daarin staat als een huis. Als we die film nu zouden maken, denk ik dat er niet veel veranderd hoeft te wor den om er een sprankelende film van te maken. Ik denk wel dat oor logssituaties wat realistischer zul len worden. Dat wel". Jane lacht. Een vrolijke lach. „Nu komt die film weer ter sprake. De rechten voor een nieuwe verfil ming van 'Gone With The Wind' zijn onlangs vrijgegeven en naar aanleiding daarvan hebben zowel Newsweek als een Brits blad onaf hankelijk van elkaar de lezers ge polst wie de rol van Scarlett O'Hara dan zou moeten spelen. Daarbij viel mijn naam als favoriet. Maar er zijn nog geen stappen genomen, hoor, voor een nieuwe verfilming". De rol van haar leven heeft ze bij na achter de rug met de opnamen van 'War and Remembrance', het vervolg op de succesvolle televisie serie 'Winds of War'. Ze speelt er een joodse moeder in die met haar zoontje tijdens de tweede wereld oorlog in Auschwitz belandt. Ze leefde zich zo in de rol in, dat ze ki lo's gewicht verloor en nauwelijks meer weerstand had. De opnamen Nederland om reünie voor haar moeder te organiseren. moesten enige tijd onderbroken worden omdat ze in het voormalig concentratiekamp, waar de opna men ook daadwerkelijk plaats had den, longontsteking opliep. „Voor al ook door wat ik van mijn moeder hoorde over dat Jappenkamp, was het voor mij een heel schokkende ervaring. Er is geen enkele poging gedaan de werkelijkheid te ver bloemen". Geen ster Eerder ty dens het gesprek had ze al laten vallen dat ze allergisch was voor termen als filmprinses en filmster. „Ik ben actrice. Als film ster komt het publiek naar de film kijken om hun ster te zien. Ik wil juist dat er juist naar de film geke ken wordt en niet naar de ster. De rol die ik speel, het karakter, is be langrijk. Niet de dame die toevallig ook nog mooi is. In 'War And Re membrance' ben ik kaalgeschoren. Dan blijft er echt alleen die rol over. En zo wil ik het ook". Het is tijd voor de lunch. Maar voor het zover is, wil ze nog even de Vele tienduizenden fans woonden gisteravond in Londen het concert van Madonna bij. Madonna maakte tijdens haar optreden in het Wembley- stadion een dansje met de 13-jarige Chris Finch, één van haar grootste be wonderaars. (foto ANP) Flauwvallende fans in Wembley-stadion LONDEN (Rtr) - De popster Ma donna heeft gisteravond in Londen haar eerste concert in de Britse hoofdstad gegeven. Handgemeen, flauwvallende fans en door de lucht vliegend ondergoed waren ér het gevolg van. Het concert van twee uur in het Wembley-stadion werd bijge woond door 77.000 jongeren en een groot aantal rechercheurs. Er braken verschillende gevech ten uit en de politie gebruikte wa terstralen om de verhitte gemoede ren af te koelen. Fans, die flauwvie len van alle opwinding werden over dranghekken getild om te voorkomen dat zij platgetrapt wer den. Madonna danste op het podium in een bloot zwart kostuum en er werd ondergoed naar haar gegooid. Zij schonk er geen aandacht aan. Omdat rondom het stadion meer dan 2.000 'eerzame burgers' wonen had de plaatselijke overheid voor geschreven dat het lawaai een be paald aantal decibellen niet mocht overschrijden; zo ja, dan moest de apparatuur lager gedraaid worden. Om te kunnen meten waren deci belmeters op daken van omliggen de huizen geplaatst. AMSTERDAM (GPD) - De katten in Theater Carré in Amsterdam hebben een zwaar leven. De zan- gers-dansers-acteurs van de musi cal Cats' zijn na de première op 18 juli geteisterd door griep en keel- problemen. De meesten zijn overi gens inmiddels hersteld. De oor zaak was overbelasting. Er wordt niet alleen acht keer per week in tensief gespeeld, de afgelopen week kwam er een extra belasting bij door de opnamen voor een dub- belalbum en een compact disc. Van 's ochtends tien tot 's mid dags vijf uur hebben ze doorge bracht in de Wisseloord Studio's van Phonogram in Hilversum, waarna ze om een uur of zes in Car ré arriveerden om zich te schmin ken en te kleden voor de avond voorstelling. „Ik heb nog maar een halve zieke," zei adjunct-directeur/ producer Hubert Atjak begin deze week optimistisch. Atjak: „Ze zijn de slag nu te bo ven. Er heerst rust in de groep, ie der staat op zijn plek, er hoeft niets meer te worden bijgesteld in de rolbezetting. Het is opvallend dat meer dan de helft van de cast alle acht shows per week mee wenst te doen. Aanvankelijk waren we bang dat ze het niet vol zouden houden en we veel met understudy's (ver vangers - red.) zouden moeten werken. Ze vertonen een ongeloof lijke spirit." De problemen met het geluid en de verstaanbaarheid van de tek sten zijn na de première fors aange pakt. Wat het publiek niet merkt is een interne moeilijkheid: in de pis te hoort de groep de melodieën van het orkest dat (onzichtbaar) op het toneel zit, niet goed. De Engelse ontwerper van het geluidsdecor is gevraagd daar nog iets aan te doen. De musical slaat erg aan. Atjak: „Voor ons is een graadmeter hoe het publiek zich gedraagt. Als men in de pauze en na afloop van een Cats: keelproblemen te boven show onmiddellijk over andere dingen praat, is dit een teken dat men niet werkelijk geboeid is. Bij 'Cats' ligt dat anders. Het is een hels kabaal na afloop. We maken het niet vaak mee dat het publiek ons bedankt. Men zoekt suppoos ten op en er zijn mensen die uit de matinee komen en meteen inschui ven in de rij aan de kassa om op nieuw kaarten te kopen. We kun nen de drukte niet aan, ondanks een dubbele bezetting aan de tele foon en de kassa's." Atjak noemt de belangstelling „ver boven de verwachtingen": We hebben 1610 plaatsen. Het ge-, middelde van de avondvoorstellin gen ligt door de week boven de 1500 en in de weekends is het uit verkocht. Daarbij zeg ik dat het échte theaterpubliek nog moet ko men. De duurste rangen (f 50 per plaats) zijn in de weekends tot en met oktober uitverkocht. In de maanden september en oktober is door de week nog van alles te krij gen. Ik hoop dat met een week of drie alle plaatsen uitverkocht zijn." - Is 'Cats' e i rage? Hubert Atjak: „We hebben nog nooit zoveel post ontvangen voor een groep in ons theater. De lief desbrieven stromen binnen... Een meisje zag ik al voor de vierde keer. Ook uit het vak komt veel waardering. Joop van den Ende stuurde een kist wijn en zei in een brief dat hij buitengewoon onder de indruk is van de wijze waarop deze show is geproduceerd. Hij voelde zich daardoor zélf gestimu leerd. Conny Stuart (73) was laai end enthousiast en Arthur van Schendel van het Amsterdamse UIT Bureau noemt ons, de produ centen, de sterren van de avond. Een beetje té lovend, natuurlijk... Er was ook een leuke negatieve reactie: twee dames vertrokken in de pauze. Ze vonden dat je in de kattevellen alles van de heren kon waarnemen en dat stelden ze niet op prijs. Daar konden ze niet naar kyken." - Zijn er nog stunts te verwach ten? Atjak: „Neen, we zijn een beekje terughoudend en houden niet van babbelverhalen. We willen de mys tiek van 'Cats' handhaven. Het is een voorstelling die je als totaal moet zien. De magie mag niet ver loren gaan. Het is een groot sprookje. Daarom komen we niet met scènes op de televisie. Hooguit doen we live radio." Binnen een week wordt het live dubbelalburn van 'Cats' verwacht. Daar staat de hele voorstelling op, met uitzonde ring van één nummer. Enkele dans-nummers zijn iets ingekort. Op de cassette en de CD komen uitsluitend de hoogtepunten uit de show. foto's laten zien van haar drie kin deren, waarvan de oudste uit een eerder huwelijk van haar Californi- sche echtgenoot. Ze lijkt dan plots een stuk kleiner. Een gewone moe der, die echt trots is op haar kinde ren. „Ook daarom ben ik blij met mijn vrijheid. Dat ik als het er op aankomt altijd de kinderen voor kan laten gaan. Als ik daar aan denk ben ik ook intens gelukkig dat ik in die omstandigheid ben. Want ik besef maar al te goed dat niet iedereen het zo goed getroffen heeft.". Filmregisseur Clarence Brown (97) overleden SANTA MONICA (AFP) - De Ame rikaanse filmregisseur Clarence Brown is gisteren op 97-jarige leef tijd in een ziekenhuis in Santa Mo nica California overleden. Hij stierf na een langdurige ziekte. Hij ontwikkelde zich tot één van de grootste regisseurs van Holly wood door de actrice Greta Garbo een debuut te laten maken in de film ,Het Vlees en de Duivel' (1927) alvorens met succes.een aantal be kende romans te verfilmen zoals ,Anna Karenina' naar het boek van Lev Tolstoj, in 1935, en ,De Indrin ger', naar William Faulkner, in 1949. Brown heeft in zyn bijna veertig jaar 52 films gemaakt. Hij kreeg zes Oscar-nominaties voor, ,Anna Christie' (1930), .Romance' (1930), ,A Free Soul' (1931), .The Human Comedy' (1943), .National Velvet' (1944) en .The Yearling' (1946). OVERLEDEN - De Japanse schrij ver Shichiro Fukazawa, wiens be kendste roman .Narayama bushi- ko' (de ballade van Narayama) ten grondslag lag aan de gelijknamige film van de Japanse regisseur Shoei Imamura, is op 73-jarige leef tijd overleden. De romanschrijver, die als vrijzinnig en anti-confor mistisch bekend stond, werd door zijn aangenomen zoon Mitsuo in zijn woning op het platteland dood aangetroffen. ,De ballade van Narayama' werd in tien talen vertaald. De roman gaat over het leven van arme boe ren in de bergen van het noorden van Japan en speelt zich af in de 19de eeuw. Fukazawa ging door voor een te gendraadse man, die wars van het moderne Japan zich op zijn boer derij van de wereld had afgekeerd. OVERLEDEN - De Braziliaanse dichter Carlos Drummond de An- drade is op 85-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Drummond de Andrade verwierf internationale bekendheid met zijn modernistische gedichten. Hij werd bekend als de eerste dichter die een hedendaags en spe cifiek Braziliaans taalgebruik tot kunst verhief. Maar Drummond de Andrade hield ook vast aan een sterk histo risch besef, waarvan hij ook uiting gaf in zijn journalistieke werk.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17