'Bouw van huurhuizen in het slop' Zuidafrikaanse mijnstaking toont macht zwarte vakbond Noordwijk en Foreholte sterk in districtsbeker Waldo Jansen glijdt op eigen park onderuit Winst Duitse banken daalt PAGINA 14 WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1987 Reinaldo mag weer naar huis VELSEN (GPD) - De Stichting Ar beidszaken heeft gisteren negatief geoordeeld over de komst van de voormalige vedette van het Brazili aanse voetbal, José Reinaldo de Li ma naar Telstar. Dit houdt in dat de 58-voudige ex-international, die in zijn geboorteland veelzeggend 'De Koning' wprdt genoemd, zo goed als zeker zijn net gearriveerde kof fers weer kan pakken en zijn kort stondige verblijf in Nederland moet beëindigen. De Stichting adviseerde wel po sitief over de transfer van de Cana dees Randy Sahiuel naar Volen- dam en over een verder verblijf van de Israëliër Moti Iwanir bij Roda JC. Of de van PSV gehuurde verde diger Samuel vanavond al zijn de buut kan maken voor Volendam in de thuiswedstrijd tegen Gronin gen, hangt af van de toestemming van het ministerie van sociale za ken. „We zijn verbijsterd", aldus Tel- star's vice-voorzitter Chris van der Zwan na het negatieve advies over de Braziliaan. „Ik denk dat die lui van Arbeidszaken te veel aan de Braziliaanse zon gedacht hebben en daar een steek van overhielden, in plaats stil te staan bij de onge looflijke kwaliteiten die Reinaldo heeft. Ik heb er geen moment bij stilgestaan dat dit kon gebeuren. We gaan er ook alles aan doen om deze grove beoordelingsfout aan te vechten". Gistermiddag kreeg Telstar te horen dat Arbeidszaken tegen de komst van Reinaldo was. De offi ciële papieren zijn nog niet binnen, maar het bestuur van de Velsense club is wel op de hoogte van de ar gumenten. Reinaldo heeft volgens Arbeidszaken op sportief gebied de laatste twee jaar nauwelijks iets gepresteerd en men twijfelt er aan of de Braziliaan een verrijking zal zijn voor het Nederlandse voetbal. Trainer Cor van der ïlart bestrijdt dit argument. „Hij heeft nog tot ja nuari van dit jaar bij een Brazili aanse topper gespeeld en was, als ik het me goed herinner, vorig jaar nog te bewonderen in het Amster dam-toernooi". Coventry zet zegereeks voort LONDEN (Reuter) - Coventry City heeft zijn uitstekende start van het seizoen gisteravond een vervolg gegeven. Vier dagen na de over winning. van 2-1 op Tottenham Hotspur behaalde de houder van de FA-beker een minimale zege (1- 0) op Luton Town. Al was het be zoekende Coventry de betere ploeg, het winnende doelpunt'was omstreden. LEIDEN - In de (vooruitgespeelde) eerste ronde van de KNVB-beker moest Noordwijk gisteravond aan treden tegen zondagvierdeklasser Alphen. De zaterdageersteklasser liet het klasseverschil duidelijk blijken en pakte de Alphense op ponent met grote cijfers in: 0-6. Het Voorhoutse Foreholte versloeg in Den Haag het plaatselijke Spoor- wijk met 2-4. Alphen - Noordwijk 0-6. Twintig minuten lang wisten de Alphena- ren stand te houden tegen de Noordwijkse furie en in die perio de wist Rini van Elk zelfs de vijan delijke paal te schampen. Die bru taliteit kwam de gastheer duur te staan. Met snel voetbal overrom pelde de ploeg, van John Eelman Alphen en achtereenvolgens Jaap Guyt, Ivan Hermans, weer Jaap Guyt en Jos Smits zetten Noord wijk voor rust op een comfortabele 0-4 voorsprong. Met name Hermans blonk uit in strijdlust en Alphen had eigenlijk in eerste instantie geen antwoord klaar. Slechts twee reëelé kansen wist de brigade van oefenmeester Wim Dekker zich scheppen, maar kon die niet in treffers ombuigen. Hoewel Noordwijk na de thee wat gas terug nam, konden Albert Bos- ma en Timo Gerlof de eindstand uiteindelijk op 0-6 bepalen. Spoorwijk - Foreholte 2-4. Fore holte werd wakker geschud door Hagenaar Cor van der Drift die in de 12de minuut het Voorhoutse doel trof. Na de ogen te hebben uit gewreven toonde Ton Arroyo het scoren nog niet te zijn verleerd en bracht Foreholte op gelijke hoogte, waarna Loek van Kesteren de be zoeker zelfs naar een 1-2 voorspong schoot. Hagenaar Jaua Querreiro nivelleerde de stand nog wel, maar Theo van Kampen kogelde vlak voor rust de 2-3 in Haagse touwen. Na de hervatting breidde Van Kesteren de marge uit tot twee doelpunten (2-4) en hoewel Fore holte het betere van het spel be hield, verzuimde de Voorhoutse zondagderdeklasser het grote aan tal kansen in doelpunten om te zet ten. Oefenvoetbal Zondagvierdeklasser UDO heeft gisteravond in een oefenpartij te gen plaatsgenoot Oegstgeest het onderspit moeten delven. Ietwat geflatteerd werd de ploeg van Leo Holl met 1-2 door de zaterdagbuur man teruggewezen. Voor een vriendschappelijke wedstrijd werd er een te grote do sis hardheid in de strijd gegooid en vooral UDO had daar moeite mee. Het team van Holl legde wat meer voetbal op de mat maar de gescha pen scoringsmogelijkheden wer den op soms kinderlijk eenvoudige wijze om zeep geholpen. Oegst geest daarentegen gebruikte de mi nimale kansen wel en zag Bert Postma tweemaal scoren. Een aan Oegstgeest na rust toegekende pe nalty schoot André Zonneveld hui zenhoog over. Kees Borst wist, met medewerking van doelman Cees Star, voor UDO uiteindelijk wel de roos te raken, maar zijn goede voorbeeld vond geen navolging. Overige uitslagen van de gister avond gespeelde oefenwedstrij den: Noordwijk 3 - MVKV 2-2, Docos - RKDEO 2-1, VN A - Unitas 2-1, Ka- gia - Teijlingen 1-1, Lisse (zo) - NFC 1-1, Leiden - UVS 2 1-2, Archipel - LDWS 2-6. Oefenprogramma van avond: Rijnsburgse Boys - RCH, RCL-VUC, Koudekerk-Oranje Groen, Ter Leede-VVSB, Blauw Zwart-LFC, SJC-VTL, Quick Boys-Zwaluwen Vlaardingen, Kat wijk-Voorschoten, SVLV-Bernar- dus, SJZ-Meerburg, Zwammer- dam-Alphen. SPORTAGENDA Twente - PSV. Den Bosch - Willem II EERSTE DIVISIE: Eindhoven - MVV, Hel mond Sport- Emmen, Heerenveen - NAC, SVV Wanemnecn. Vitesse NEC. RBC - Graafschap, Veendam - Cambuur, Telstar - RKC, Go Ahead - Excelsior 1.02.43, 3. Minervini (Ita) 1.02.66, B-finale: 1. Dekker (Ned) 1.03.45 200 meter vrije slag: 1 Holmertz (Zwc) 1.48.44, 2. Lamberti (Ita) 1.48.68. 3. Gross (WD1) 1.49.02 WATERPOLO VROUWEN West-Duitsland - Groot-Brittannie 11-5. Hongarije - België 20-7, Nederland - Frank rijk 18-4. Noorwegen vrij. 1. Nederland 3-6 (56-10). 2 Hongarye 3-6 (48-15). 3. Frankrijk 3-4 (21-32). 4 West- LEIDEN De- wedstrijdleiding van het tennistoernooi van De Leidse Hout kreeg gisteren nog' een afmelding te verwerken. Kees Heemskerk, vierde geplaatst in het mannenenkel B, zag van deelname af. Onno van Paridon verschafte zich op die manier eenvoudig een plaats voor de volgende ronde. De goede vorm van Joost van Leeuwen bleek van korte duur. Marius Pieterse belette Van Leeu wen een verdere doorgang in het toernooi: 7-6,3-6,6-4. Waldo Jansen slaagde er niet in om op eigen park een goede prestatie te leveren. Mar cel Lolling was met twee maal 6-1 duidelijk te sterk voor Jansen. Mark Nagelkerken en Jean-Marc van Maaren bereikten ook de vol gende ronde door overwinningen op respectievelijk Bub van der Zee (6-1, 6-2) en Hans van Bijsterveldt (6-3, 6-2). Het optreden van Van Bijster veldt in het mannendubbel B was eveneens geen lang leven bescho ren. Samen met clubgenoot Mark Post moest Van. Bijsterveldt na drie sets het hoofd buigen voor Max Lóngelaan en Onno van Pa ridon: 6-1,1-6,7-5. Rogier Liefbroer en Richard Oskam versloegen Jefrey Dümpel en Andre Weening met 6-3 en 6 1. Mirjam Siemerink zorgde in het vrouwenenkel C voor een verras sing. Lijstaanvoerdster Liesbeth Hooghoudt werd door de Rijns burgse in een vroegtijdig stadium geëlimineerd. Vooral in de tweede set kwam Hooghoudt er tegen Sie merink niet aan te pas: 6-4, 6-1. Ma rie Louise Goedhart en Jacqueline Paauw, nummer drie en vier van de lijst, kwamen beter voor de dag. Goedhart won van Esther van Beek met 6-4 en 6-4 en Paauw boekte een nipte zege op Aukje Baayens: 7-6, 6-4. In het mannenenkel C zorgden Lodewijk Kallenberg en Eric Steegers voor een boeiende strijd. De eerste set viel door middel van een tie-break in het voordeel van Kallenberg uit. Steegers liet het er echter niet bij zitten en pakte met 6-3 de tweede spelreeks. In de be slissende set had Kallenberg weer het beste van het spel en de Uni- cummer trok met 6-3 de eindzege naar zich toe. John van Overloop kwam tegen Marcel van Paridon net te kort: 7-6, 6-4. Martin Hoekstra en Arnold van der Capellen kwamen gisteren in actie in het mannendubbel C. Het als eerste geplaatste koppel moest tegen Rob van Wijngaarden en Joep Timmermans eerst een set- point wegwerken alvorens zij in twee sets de winst op kon strijken. JETSKE GOUDSMIT Zes atleten op gebruik van ENGELAND: Luton - Coventry 0-1, Ports mouth - Chelsea 0-3. Sheffield Wednesday - Oxford 1-1, Wimbledon - Everton 1-1 WEST DUITSLAND: Hamburger SV - Hannover '96 3-3 HILVERSUM Eerste koers. 2000 m: 1. Bonny Uithuizen (R- Pools) 2.44,5 - 1.22,3, 2. Baldi Fontana, 3 Berend K. Toto: winnend 1,10, plaats 1,20, 1,20, 1,50, koppel 4,70, trio 108,50. Niet ge start Bmk Uithuizen Tweede koers, 2000 m: 1. Boncoeur (A. Mollema) 2.45,8 -1.22,9,2. Ali Buitenzorg, 3. "Bright Star. Toto. winnend 10,70, plaats Derde koers, 2000 m: 1. Annigje S (A. vai der Wal) 2 44,0 - 1.22,0, 2. Angel Volente. 3 start: Barbara de Noot. Vierde koers, 1609 m: 1. Bienvenue Berg (J van Dooyeweerd) 2.08,8 -1.20,0,2. Arissy. 3 Brigantie. Toto: winnend 15,70, plaats 7,90. 9.50. 5.20. koppel 155,70, trio 2384,80 Vijfde koers, 2000 m: 1. Ahella Hanover (C. (Joe)-Baragar (Can) 1-0, Pinter (Hon)-Gran- da (Per) 1/2-1/2, Miles (GBr)-Hickl (WD1) U- 1, Gruenfeld (Isr)-Nikolic (Joe) 1/2-1/2, Hu- lak (Joe)-Inkiov (Bul) 1/2-1/2, Nogueir (Zwi) afgebroken. Elvest (Sov) a Poloegtyevski 6 1/2,9. Torre 6 plus 1 RONDE VAN NEDERLAND De uitslag van de eerste etappe: 1. Teun van Vliet (Ned) 218 kilometer van Bergen doping betrapt Es Beeld uit het duel Chili-Argenti- nië(2-l) tijdens de Panam-qames (foto AP) INDIANAPOLIS (Rtr) - Temidden van de grote sportevenementen zijn de Pan-Amerikaanse Spelen bezig een zeer slechte reputatie op te bouwen.. Bij de vorige gelegen heid in Caracas werden dertien at leten betrapt en ging een groot aan tal anderen op de loop, toen be kend werd, dat de bekende West- duitse specialist Donicke de dopingcontroles zou verrichten. Maandag werd het sportieve ge deelte, dat slechts één titelstrijd kende, overschaduwd door de me dedeling van de voorzitter van do Panamerikaanse sportorganisatie (PASO) Mario Vazquez Rana, dat er als gevolg van het gebruik van stimulerende middelen zes diskwalificaties waren gevallen. De Verenigde Staten, waarvan' de ploégleiding toch al in een slecht humeur was, omdat de sa bel-équipe in de finale van het lan- dentoernooi ondanks een voor sprong van 5-2 met 7-9 had verloren van Cuba, werd als gastheer te kijk gezet. De zilveren kogelslingeraar Bill Green moest zijn medaille inle veren. Hii was één van de drie me daille-winnaars, die bij de affaire betrokken was. De andere twee waren de Nicaraguaanse gewicht- heffer Orlando Vasquez-Mendose. die in de 52 kg-categorie driemaal brons behaalde en de Venezolaan se schutter Bernardo Ocando, die op luchtdruk-pistool met zijn team een zilveren en individueel een bronzen medaille in de wacht had gesleept. De andere drie gevallen betrof de Venezolaanse gewicht- heffer Pedro Torres, de Colombi aanse gewichtheffer Javier Jime nez en basketballer Elnes Boilings van de Amerikaanse Maagden-ei landen. Bij de bekendmaking raakte Va zquez Rana in conflict met een van zijn eigen commissieleden. Zijn be wering dat in Indianapolis werd gewerkt volgens het Olympische dopingreglement en dat elke me daille-winnaar was gecontroleerd, werd niet ondersteund door hef lid van de medische commissie Ro nald Blankenbaker. Deze zei dat individuele prijswinnaars voor zo ver mogelijk waren gecontroleerd. 1919,70. 1 Zesde koers, 2000 m: 1. Zoon van Freule (L iper) 2.36,8 - 1.18,9, 2. Zarina Gregor. 3. Aïi.'ul H.iinivrr Toto wmnrnd l.fill. pluuts 1.30. 1.20, koppel 5,40, trio 19.90. Zevende koers, 1609 m: 1. Aida Oostland (A. Mollema) 2.06.9 -1.18,9, 2. Yurriaan L. 3 Antoinet Victrix. Toto: winnend 3,60. plaats 2,00, 3,60, 1,90, koppel 21,50, trio 141,80. Niet gestart: Weieome Happy. Achtste koers, 2000 m: 1. Attila van Weert (H Grift) 2.37,6 - 1.18,8, 2. Zappa Flight. 3 Yiane Spencer. Toto: winnend 16,80, plaats 3.10, 1.20. 1.80. koppel 11.70, trio 224,50 Negende koers, 1609 nv 1. Year of King (H. Schoonhoven) 2.06,1 - 1.18.4. 2 Winn Toge ther, 3. Wicardo Peter. Toto: winnend 2,40. plaats 1,10, 1,50, 1,70, koppel 6,80, trio 86,90. Tiende koers. 2000 m: 1. Woensdag <J El- zinga) 2.37,6 - 1.18,8, 2. Warhorse B. 3. Tan tieme. Toto: winnend 4,40, plaats 1,40, 1,20, 1.10, koppel 6,30, trio 80,30 Elfde koers, 1609 m: 1. Yankee Staaweide (M. Poort) 2.06,4 -1.18,6,2. Winston Oxford, 3. Brandy Boszorg. Toto: winnend 11,00, plaats 1,20, 1,20, 1,00, koppel 25,00, trio Karin Brienesse (Ncd) 56-45. B-finale 1. In- gnd Baars (Ned) 57.55 400 meter wisselslag: 1. Noemi Lung (Roe) 4.40.21,2. Elena Dendeberova (Sov) 4.42.62, 3. Kathleen Nord (OD1) 4.44.09 400 meter wisselslag 1. Oost-Duitsland (Stellmach, Strauss, Möhring, Friedrich) 7.55.47 (wereldrecord), 2. Roemenië 8.09.15, 3. West-Duitsland 8 09.89.6. NEDERLAND 8.13.74 Mannen 100 meter schoolslag: 1. Moorhouse (GBr) 1.02.12 (Europees record). 2. Volkov (Sov) Vanderaerden (Bel). 6. Eticnne de Wilde (Bel), 7. Peter Hoondert (Ned), 8. Patrick Verplancke (Bel), 9. Marcel Arntz(Ned), 10 Frank Pirard (Ned), 11. Martin Schalkers (Ned) Algemeen klassement: 1. Van Vliet 5.02.22. 2 Lilholt op 0.09, 3 Jelle Nijdam (Ned) 'enhaagen (Ned) z.t., 11. Erie Breukink Steve Speaks (VSt) 2 Ron Kiefel (VSt) op 16 18. 5. Roy Knick- man (VSt) op 16.24, 6. Alan McCormack (Ier) op 21.26. WIELRENNEN - De Italiaan Pao lo Rosola heeft maandag de der tiende etappe van de Coors Classic wielerwedstrijd in de Verenigde Staten gewonnen. Hij zegevierde in de 172 kilometer lange rit van Aspen naar Copper Mountain in 4 uur 34 minuten en 31 seconden. De Amerikaan Jeff Pierce blijft leider in de algemene rangschikking. Bij de vrouwen, die over 92 kilo meter de derde etappe van hun wedstrijd van Aspen naar Copper Mountain reden, zegevierde de Amerikaanse Leslee Schenk in 2 uur 27 minuten en 19 seconden. Woningraad luidt noodldok ALMERE/DEN HAAG (ANP/GPD) - Als het kabinet niet over de brug komt met geld, dan wordt het bouwprogram ma 1987 bij lange na niet gehaald. Dat betekent dat er 8500 huurwoningen te weinig in aanbouw worden genomen, zo heeft de Nationale Woningraad (NWR) gisteren gezegd. De NWR vertegenwoordigt 750 woningbouwverenigingen en gemeentelijke bouwbedrijven. BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE Gevangenen zijn overlast van verbouwing zat HAARLEM (GPD) - De gedeti neerden in het Haarlemse huis van bewaring zijn het kabaal en de stof- overlast van de verbouwingswerk zaamheden zat. Ze hebben gisteren geëist dat toezeggingen van de Rijksgebouwendienst tot het in perken van de oyerlast vanaf van daag worden nagekomen. Zo niet, dan zullen ze via hun advocaat in een kort geding maatregelen eisen. Volgens één van de advocaten van de gedetineerden, mr. Harten uit Haarlem, hebben personeel en directie van het huis van bewaring begrip voor het standpunt van de gedetineerden. Het stof dringt vol gens de advocaat overal door, tot zelfs in het eten van de. ingeslote- nen, terwijl er vanwege het helse kabaal volgens hem sprake is van 'onnodige leedtoevoeging' Harten meldt dat er gisteren een onderhoud is geweest met de di rectie waarin het nakomen van de toezeggingen is geëist. De directie beschikt echter niet over mogelijk heden over beide punten uitspra ken te doen. De verbouwingswerkzaamhe den duren naar verwachting nog ■minstens een jaar. De gedetineer den iri Haarlem zijn niet tegen de verbouwing op zich, die volgens hen een duidelijke verbetering van de cellen betekent, maar tegen de onvoldoende maatregelen om overlast tegen te gaan. Volgens de Woningraad willen fi nanciers als pensioenfondsen, ver zekeringsmaatschappijen en ban ken nauwelijks geld in sociale wo ningbouw stoppen. De woning bouwverenigingen hebben dit jaar 2,5 miljard nodig om het bouwpro gramma van staatssecretaris Heer- ma (volkshuisvesting) te kunnen afwerken. Daarvan hebben zij pas 17 procent bij elkaar kunnen sprokkelen. De Woningraad heeft uit een te lefonische enquête onder financië le instellingen en bemiddelende bureaus geleerd dat die instellin gen de lening als beleggingsmoge lijkheid niet meer interessant vin den, omdat zij van het rijk niet meer dan 7,5 procent rente mogen vragen. Bovendien vinden zij de overheidsgarantie op aflossing en rentebetalingen niet waterdicht, al dus de Woningraad. Woordvoerder Smeets van de Raad voor Onroerende Zaken be vestigde gisteren dat 'beleggers signaleren dat klimleningen een onverantwoorde belegging zijn'. Hij gaf toe dat beleggers op dit mo ment vanwege de lage rentestand de voorkeur geven aan staatslenin gen, hypotheken en kortlop'ende beleggingen. Verder zijn beleggers volgens hem huiverig om in de wo ningbouw te investeren vanwege de scheefgroei in hun beleggings portefeuille. Een groot deel van hun fondsen is al in de woning bouw geïnvesteerd. Bovendien zijn de beleggers kopschuw gewor den door de affaire met de wo ningstichting Verantwoord Wo nen, waarbij de overheidsgarantie niet zo hard bleek te zijn als ze had den verwacht. Een actie ter ondersteuning van de mijnstaking in Zuid-Afrika: werk .1.1il.: J... in Irthn-nrtPS Koona, voor cnemw-uTueiue burg. De actie was tevens gericht tegen het voornemen van de directie om het bedrijf te verhuizen naar het thuisland Bophuthatswana. (foto AP) FRANKFORT (DPA) - Door de opbrengst uit de verkoop van het Flick- vermogen en door de goede gang van zaken in de effectenhandel is er in 1986 bij de Westduitse banken sprake geweest van geringe groei. Dat schrijft de Westduitse centrale bank in haar rapport over de gang van zaken bij de banken in het afgelopen jaar. Het bedrijfsresultaat steeg maar heel weinig ten opzichte van het jaar ervoor. Bovendien laat de eerste helft van 1987 een slechtere gang van zaken zien. De resultaten over de eerste zes maanden van dit jaar lagen die van vorig jaar. In 1986 bedroeg het deelbedrijfsresultaat, w rekening buiten beschouwing wordt gelaten, tesamen 29,4 miljard mark, 200 miljoen mark en 1,5 miljard mark minder dan in het recordjaar 1983. De rerite-inkom- sten stegen met 2,7 miljard mark tot 70,4 miljard mark. Die groei is voor het grootste deel veroorzaakt door de verkoop van de bezittingen van het Flick-concern door Deutsche Bank. De grote algemene banken deden het vorig jaar duidelijk beter dan de spaarbanken. De bedrijfsresultaten groeiden bij de eerste groep met per centages die tussen de 27 en de 37 lagen, terwijl die bij de spaarbanken met drie tot viereneenhalve procent afnamen. Wederom is de Flick-trans- actie en de effectenhandel de voornaamste verklaring voor dit verschil. r het algemeen beneden iarbij de handel voor eigen an alle Westduitse banken dan in het jaar c DEN HAAG (ANP) - Op één punt zijn de Zuidafrikaanse regering, de mijnwerkersvakbond NUM en de mijnconcerns het eens: angstvallig beklemtonen ze dat de staking in de goud- en kolenmijnen moet worden gezien als een arbeidscon flict en niet als een politieke krachtmeting. Maar iedereen is het'er ook over eens dat deze grootste staking in de Zuidafrikaanse geschiedenis niet 'zomaar een staking' is. Onver mijdelijk wordt in de mijnbouw sector, de basis van Zuid-Afrika's rijkdom, niet alleen een strijd ge voerd om betere lonen, maar ook om politieke rechten. De NUM is bezig aan een enorme krachtproef. De uitkomst is nog onzeker, maar de zwarte mijnwerkers hebben nu al hun macht bewezen. Goud levert de helft van Zuid- Afrika's inkomsten uit export. Tot 1968 moest het goud tegen vastge stelde prijzen worden verkocht. In die situatie gingen loonsverhogin gen ten koste van de winsten.' In 1972 verdiende een zwarte mijn werker gemiddeld 18 rand per maand, slechts 30 procent van het loon van een zwarte industriearbei der. Maar na de invoering van een vrije goudmarkt begonnen de goudprijzen in 1972 snel te stijgen. De stijgende goudprijs, het terug lopend arbeidsaanbod uit de buur landen en de produktiviteitsverbe- tering leidden ook tot snelle stij ging van de lonen. In 1984 waren de lonen gestegen tot gemiddeld 350 rand. Rekenend houdend met de inflatie is dat al tijd nog een reëie verbetering met 300 procent. Maar de grote sprong werd gemaakt tussen 1972 en 1975. De afgelopen tien jaar is de koop kracht nauwelijks verbeterd. Nog steeds verdienen de mijnwerkers minder dan de industrie-arbeiders, al is de achterstand kleiner gewor den. En nog steeds verdienen ze veel minder dan blanke mijnwer kers. Intussen maakten de mijneige naren superwinsten: in tien jaar tijd steeg de goudprijs van 35 dol lar naar meer dan 700 dollar per ounce. Heropening van marginale mijnen werd weer rendabel en daarvoor waren meer arbeids krachten nodig. Voor 1972 was 80 procent van Zuid-Afrika's mijn werkers afkomstig uit de buurlan den. Maar de onafhankelijkheid van Mozambique en stopzetting van de werving in andere landen, met name Zambia en Malawi, leid de tot een tekort aan arbeidskrach ten. Tegenwoordig komt nog maar 40 procent van de mijnwerkers uit de buurlanden. Maar wilden de mijr nen in Zuid-Afrika zelf werkers aantrekken, dan moesten er gezien de concurrentie op deze arbeids markt betere lonen worden gebo den. Tumult De NUM heeft een stormachtige groei achter de rug en inmiddels veel succes gehad. Het "geheim daarvan ligt op de eerste plaats in de veranderingen die er de laatste vijftien ja,ar zijn opgetreden in de goudmijnen, veruit de belangrijk ste tak van de mijnbouw. Boven dien ontwikkelde de NUM dank zij haar democratische organisatie structuur een bijzonder gevoelige antenne voor de grieven en belan gen van de mijnwerkers. Aan het begin van de jaren 80 kregen de zwarte bonden voet aan de grond in de industrie, maar in de mijnen braken geregeld wilde stakingen uit. De mijndirecties, on der aanvoering van het grootste en meest verlichte concern. Anglo American. In die situatie keken ze met een welwillend oog naar de juist opgerichte NUM. Ze verschaf ten de jonge bond toegang tot de. mijnterreinen en tekenden over eenkomsten waarin de NUM als contractspartner werd erkend. De NUM beproefde haar krach ten het eerst op de mijnen van Anglo American, waar ze nu 80 procent van haar leden heeft. Orga niseren en onderhandelen ging daar wat gemakkelijker dan bij concerns als Goldfields en Gencor, die vaak een harde opstelling kie- De vakbondsleiders bevochten willekeurige ontslagen. Ze eisten betere veiligheidsmaatregelen en zetten zich in voor hogere lonen. Ze pakten discriminerende praktij ken aan en bekommerden zich om de waardigheid van de mijnwer kers, die maar al te vaak bruut wer den behandeld door blanke op zichters en vernederende kar weitjes moesten opknappen. Dynamiet Sinds 1985 zijn daar twee actie punten bijgekomen, die recht streeks het apartheidssysteem aan tasten. De NUM eist betere promo tiekansen voor zwarte werkers en dus afschaffing van het systeem waarin beter .betaalde, geschoolde banen zijn voorbehouden aan blan ken. Op haar congres begin dit jaar kondigde de NUM ook een campa- ge aan tegen een andere pijler van de apartheid: de trekarbeid. Mijn- - werkers wonen nu in barakken op de mijnterreinen, vaak met tien of twintig man per kamer. Veel man nen kunnen maar ééns per jaar hun gezin bezoeken. Verveling, onder linge spanningen en drankgebruik in deze - overvolle, kale barakken maakt de mijnpensions tot hoge- druk-ketels waar elke vonk tot een explosie van geweld kan leiden. Maar deze twee 'anti-apartheids'- eisen ontbreken op de eisenlijst waarmee de NUM de staking is in gegaan. Nadrukkelijk concentreert de bond zich op de niet-politieke eisen: een loonsverhoging van 30 procent, langere vakanties, een ge- varentoeslag en een hogere uitke ring voor de nabestaanden van ver ongelukte mijnwerkers. Maar NUM-leider Ramaphosa wil de 'be voogdende, arrogante directies' ook een lesje leren: "ze moeten le- Zorgen Na drie jaar 'werken aart de ba sis' is de NUM zich vanaf 1985 steeds meer politiek gaan profile ren. Dat baart de mijndirecties de nodige zorgen. Hun hoop dat lega lisering van de vakbonden zou bij dragen tot de vorming van een sta biele, gematigde zwarte mid denklasse die belang heeft bij een kapitalistisch bestel, zou wel eens een illusie kunnen blijken. Voorlopig blijven die fundamen tele tegenstellingen op de achter grond. De mijnstaking heet voorlo pig nog een loonconflict, ook al om de regering geen voorwendsel te geven om in te grijpen. Maar over de uiteindelijke inzet van de vak- bondsstrijd op langere termijn be staat weinig twijfel. "Uiteindelijk", zei Ramaphosa, "gaat de strijd om de machtsovername". FREGATTEN - De Pakistaanse marine heeft Nederland gepas seerd voor de levering van twee fregatten en de keuze laten vallen op Groot-Brittannië. Een derde fre gat zal in Pakistan zelf worden ge bouwd met Britse componenten. De prijs voor de twee fregatten be draagt ruim 2,07 miljard gulden. De Pakistaanse marine verwacht dat Groot-Brittannië een belang rijk krediet beschikbaar zal stellen om de aanschaf te financieren. Ne derland was door Pakistan gepolst voor de levering van fregatten uit de M-klasse voor een bedrag van 2,28 miljard gulden. Ook Duitsland was in de markt voor een prijs van 2,17 miljard gulden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14