'Het lijkt wel of niets Inkt 'Slimme Teun' redt gezicht van Post Sensationele nederlaag Gross SpoorPtTV Arnesen en Lerby melden zich af Ron Dekker mist finale Etappezege in Ronde van Nederland Wereldrecord Oostduitse estafetteploeg op EK Ajax stuit op Pfaff Vrouwenpoloteam haalt weer uit WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1987 SPORT PAGINA 13 STRAATSBURG (GPD) - Ron Dekker maakt een seizoen door dat zelfs de grootste optimist tot wanhoop zou drij ven. Hij kwam tweetiende punt tekort om volgend jaar zijn MEAO-studie te kunnen vervolgen, en gisterochtend, op de eerste dag van de Europese zwemkampioenschappen in Straatsburg, tweehonderdste van een seconde om zich voor de A-finale van de 100 meter schoolslag te plaatsen. Waarmee Oranje meteen al zijn eni ge echte potentiële medaillekandi daat voor deze titelstrijd verloor. Dekker was er doodziek van. Zelfs het Nederlandse record dat hij in de series op de 50 meter vestigde (28.81 seconden), was geen echte pleister op de wonde. „Wat een waardeloos jaar is dit, zeg", verzuchtte de 21-jarige schoolslagspecialist bij uitstek. „Eerst mijn school, en nu dit. Het lijkt wel of niets me mag lukken in 1987" Met zijn tijdens de NK in Amers foort gevestigde vaderlandse re cord op de 100 school (1.03.02), nestelde Dekker zich voorafgaan de aan de EK op de derde plaats van de wereldranglijst. Óp de Eu ropese lijst werd hij zelfs een direc te bedreiging recordhouder er niet echt 2 Moorhouse, die twintig uur per week investeert, „maar hij doet dan ook verder niets buiten het zwemmen", aldus Dekker Samen met de Nederlandse ploeg concentreerde hij zich ruim een maand lang op de allesbeslis- sende 100 meter tegen Moorhouse, die er dus nooit zou komen. Eerst twee weken op een trainingskamp in Kerkrade, vervolgens nog eens veertien dagen in Straatsburg zelf. Dekker: „Dat lijkt misschien lang, maar het voordeel is dat je met niets anders bezig bent dan met dat zwemmen. Ideaal, ik zou eigenlijk niets anders willen. Ik vervolg mijn MEAO-studie vanaf september weliswaar op een avondschool voor volwassenen, als je in m'n hart kijkt heb ik HUIZEN (GPD) - De vrees van Peter Post dat hij met zijn Panasonic-ploeg op voorhand niets had te zoeken in de professionele wielerronde van Nederland, bleek gisteren op de tweede dag reeds ongegrond. Nadat zijn coureurs in de Tour de France flink in de wielen waren gereden door de renners van Raas (SuperConfex) en Gisbers (PDM), zag Post geen enkele heil in de zesdaagse fietstocht door eigen land. „Op die manier wordt het een groot fiasco", voorspelde Post destijds in Frankrijk, zinspelend op de combine van de concur rentie. Vooralsnog valt dat reuze mee. In Huizen kon Post zijn pupil Teun van Vliet niet alleen als ritwinnaar begroeten, maar ook als nieuwe klassementsleider. Wat met „En zelfs al zou ik een sponsor- contract tè pakken kunnen krij gen", aldus Dekker, „dan vrees ik dat dat binnen de kortste keren toch" weer ontbonden zal zijn. De KNZB verplicht de nationale ploeg nu eenmaal tot het dragen van Speedo-kleding. Belachelijk. Daar mee verhinderen ze dat wij' ook nog iets aan al dat zwemmen over houden. Erover praten heeft ook al dan loop je toch onbegrip Adrian Moorhouse. Vandaar dan ook dat de 1.93 meter lange man netjesputter leek voorbestemd om samen met Moorhouse de gouden Europese plak in Straatsburg te betwisten. Het mocht er, net als zo vele andere dingen dit jaar, niet van komen. En dat door een on schuldig ogend knikje met het doen" hoofd tijdens de series. Dekker opende daarin op.de eer ste 50 meter met niet alleen een nieuw Nederlands record, maar ook met de snelste tussentijd van alle deelnemers. Groot was dan ook zijn verrassing, toen hij op de laatste meters werd ingehaald door de Hongaar Guttler. „Dat is het breekpunt geweest", wist ook Dekker, die, eenmaal op de hoogte.gesteld van zijn uitscha keling voor de A-finale, in tranen geen enkele uitbarstte. „Ik had rekening ge- maartegen houden met die Fransman (Deneu- op. Nee, wat dat betreft ben ik ville, red.), maar plotseling zag ik het verkeerde land geboren" iemand anders naast me opduiken. Even, echt, heel even maar, keek ik op om te zien wie dat dan wel was, en dat heeft me dus tweehonderd ste van een seconde en de finale ge kost". Dekker was zo teleurgesteld over zijn uitschakeling, dat hij er aan vankelijk geen heil meer in zag om 's avonds de B-finale nog te zwem men. Een gesprek met Bert-Sitters bracht hem alsnog aan de start. „Dat was, zo besef ik nu, ook erg kinderachtig geweest. Natuurlijk baalde ik als een stier, maar je ver andert er niets mee door in het ho tel te gaan zitten mokken. Achteraf ben ik blij dat ik toch ben gestart, mijn 1.03.45 (waarmee hij de B-fi- nale won, red.)' geeft weer hoop voor de toekomst". Schouderophalend sloot de De- ventenaar het trieste EK-hoofd- stuk verder af. Buiten dat ene mo ment waarop hij zijn hoofd naar rechts keerde, besefte hij ook dat hij zichzelf verder niets te verwij ten had. De voorbereiding op de EK was serieuzer geweest dan ooit. Met financiële steun van de NSF schafte hij zich enkele maanden geleden zelfs een apparaat ter waarde van duizend guldén aan om meer aan krachttraining te kunnen doen. In het bad zelf werd onder leiding van trainer en broer Rene 6,5 tot 8,5 uur per week door gebracht. Heel wat minder welis waar dan schoolslagfenomeen Teun vanVliet gaat juichend over de streep. Met zijn overwinning redde r hei gezicht van Peter Post. (foto anp> loop Het Volk op zijn Slimme Teuntje had het weer eens goed geschoten. Terwijl iedereen zich opmaakte voor een massa sprint, kneep de Westlander er twee kilometer voor de finish tus senuit. Aldus bewees hij weer eens zijn instinctieve gave om het goede moment van demarreren te kiezen. Voor de sprinters, onder aanvoe ring van Jean-Paul van Poppel, restte nog slechts een gevecht om de troostprijzen. Het betekende de tiende seizoen zege al weer van Van Vliet, die zich dit jaar heeft opgewerkt tot een voorname kracht van Post. Het he le jaar door staat hij zijn mannetje. Zijn seizoenopening was meteen raak. In Gent schreef hij de Om- wel aardig lukt, komt er op school gewoon niet uit. Ik weet van mezelf dat ik geen goede leerling inrSLTwirk" en Voor interland met Denemarken stuiver met je sport te verdienen, kele weken later was hij te kloppen in een andere gewichti ge klassieker, Gent-Wevelgem. Al leen in de Tour zat het hem een beetje tegen, al scheelde het niet veel of hij had op Luz Ardiden een heuse bergetappe gewonnen. In de laatste acht kilometer zag hij die droom echter in ademnood op gaan. Het succes van Van Vliet deed Post zichtbaar deugd. Immers, in zijn gedachten spookte het visioen dat hij wel eens met lege handen zou kunnen komen te staan in deze Ronde. Vandaar zijn dreigement om weg te blijven. „Ach", zei de Amstelvener, „ik had die uitlating nooit moeten doen. Maar ja, ieder een zegt wel eens wat. Natuurlijk KOPENHAGEN (Ritzau/Rte/SID) Michael Laudrüp afstaan voor de - Sören Lerby en Frank Arnesen wedstrijd Wales - Denemarken op hebben de Sepp Piontek, volgens woensdag 9 september. De inter- het Deense persbureau Ritzau, ten weten niet beschikbaar te zijn voor het nationale voetbalelftal, dat op 26 september een oefen-in terlandwedstrijd speelt tegen Zwe den. Het tweetal, dat door Piontek was uitgenodigd, speelt op 26 sep tember met PSV normaal de com petitiewedstrijd tegen FC Den Haag. Jan Heintze, de derde PSV-er die voor het Deense elftal was uit genodigd, laat het aan zijn club over te beslissen of hij wel dan niet. vrij krijgt voor het spelen van een interlandwedstrijd. Volgens het contract dat de drie Denen met PSV hebben, moet de Eindhovense formatie hen voor ne gen interlandwedstrijden Deense elftal vrij af geven land heeft plaats in het kader 1 de kwalificatie voor de Europese titelstrijd. Eerder maakte de lei ding van AC Milan bekend dat Marco van Basten en Rüud Gullit niet in actie mogen komen bij de vriendschappelijke interland Ne derland - België op dezelfde dag in Rotterdam. Juventus stelt echter niet bang te zijn dat de spelers, drie dagen voor het begin van de Italiaanse compe titie, blessures zullen oplopen. „Je weet niet wanneer het noodlot toe slaat. Je kunt ook op straat worden neergeslagen. De spelers zullen misschien vermoeid terugkeren, maar meer van de reis dan van de wedstrijd", verklaarde manager Francesco Morini gisteren. Rush het (ex-Liverpool) is bij Juventus de vervanger van Michel Platini. De Turijnse clufcuspeelt 13. september de eerstë competitiewedstrijd te gen Como. KEULEN (SID) - De Westduit- se international Pierre Littbarski heeft het veertien maanden volge houden in Frankrijk. Gisteren te kende de 27-jarige aanvaller een driejarig contract met zijn eerdere werkgever l.FC Köln. Littbarski, vorige zomer aangekocht door Ra cing Club de Paris, wordt zaterdag al in de basis van Köln verwacht, voor het duel tegen Uerdingen. Littbarski kostte Köln 3,4 mil joen gulden. Vorig seizoen bracht hij bij zijn transfer 3 miljoen op. Zelf incasseerde de 47-voudige in ternational ruim 2 miljoen bij die transactie. Het omkoopschandaal in Joe goslavië breidt zich weer uit. Ne gen clubs uit de eerste divisie, waaronder Partizan Belgrado en Hajduk Split, zouden behalve in het seizoen 1985/86 ook in de. afge lopen competitie uitslagen afge sproken hebben. Een aanklager 'beschikt'over bandopnamen van onderhandelingen. In afwachting van verdere onderzoeken over soortgelijke affaires in de tweede divisie heeft de Joegoslavische bond vier officials en twee spelers van FC Split en een speler van Werbas voorlopig geschorst. De manager van het gepromoveerde Vojvodini Novi Sad is ondertussen al aangeklaagd wegens een poging tot omkoping. ng (3-2) van Ham burger SV op de Italiaanse kam pioen Napoli blijkt slechts een kortstondige opleving geweest te zijn. Vijf dagen na het succes in die oefenwedstrijd beleefde de Noord- duitse ploeg in de nationale com petitie opnieuw een tegenvaller. Voor 23.00 toeschouwers speelde de vroegere topclub in het Volks park-stadion gelijk met 3-3 tegen de Bundesliga-debutant Han- nover'96. Hoewel de gepromoveer de ploeg zes. basisspelers moest missen wegens blessures, maakte het de meeste indruk in Hamburg. STRAATSBURG (GPD) - Adrian Moorhouse lijkt hard op weg zich de status van miljonair te verwerven. Het Britse bedrijfsleven heeft hem een miljoen pond toegezegd als hij volgend jaar op de Olympische Spelen in Sëoul de gouden plak op de 100 meter schoolslag weet weg te halen. Gister avond, op de openingsdag van de Europese kampioen schappen in Straatsburg, zette hij een duidelijke stap in de richting van de aantrekkelijke geldbuidel door niet alleen - zijn titel te prolongeren, maar bovendien een nieuwe Euro- Zege RokkelKOren pese toptijd te noteren: 1.02.13, ruim viertiende van een seconde onder zijn oude record. KWINTSHEUL - De junior-wiel- J renner Martin Kokkelkoren uit De Franse organisatie had zo vroeg Nóordwijkerhout heeft in de Ron- in het zesdaagse toernooi toch al de van Kwintsheul zijn achtste sei- niet te klagen. De Oostduitse esta- zoenoverwinning behaald. Kokkel- fetteploeg op de 4x200 meter vrije koren die, ook al zevenmaaltweede slag denderde later op de avond werd, sloot als laatste bij de zes- zelfs naar een wereldrecord. De mans kopgroep aan. Bij het ingaan jeugdploeg, die zich 's ochtends de laatste ronde sprong het ta- met alle gemak van de wereld voor de finale had geplaatst, werd in de eindstrijd vervangen door dë grote kanonnen (Stellmach, Strauss, Moehring, Friedrich) en zij zetten de puntjes op de i. Het oude re cord, traditiegtrouw ook al op naam van de DDR-machine (7.59.33) werd met maar liefst een kleine vier seconden (7.55.47) ver pletterd. Hoewel er geen toptijd viel te klokken, was de sensatie van de dag toch weggelegd voor de 200 lentje uit de Bollenstreek uit de kopgroep en kwam met ruime voorsprong op Mare Faas uit Ber gen, die onlangs een zilveren me daille bij het wereldkampioen schap in Wenen behaalde. Ray mond Thewis uit Rosmalen werd derde. Nico Verhoeven heeft gisteren een profkoers over 184 kilometer in Zottegem gewonnen. De renner uit de ploeg van Jan Raas, winnaar van de eerste etappe van de Ronde meter vrije slag. Het uitzinnige pu- van Frankrijk, ontsnapte ruim bliek in het Schiltigheim-complex voor de finish en had bij aankomst was hoogstpersoonlijk getuige van in de Belgische plaats anderhalve de nederlaag van 'Albatros' Mi- minuut voorsprong op het peloton. chael Gross, de eerste binnen vijf Giogio Lamberti hem nog voorbij De Belg Michel Vermote won de jaar op deze afstand. De Westduit- kon schuiven, sprint van de grote groep. se, olympisch-, wereld-, en Euro pees kampioen moest tot zijn eigen stomme verbazing zijn meerdere erkennen in de Zweed Anders Hol- mertz. Gross heeft dit jaar weliswaar sterk gas teruggenomen met het oog op Seoul en een schouderbles sure („Ik werk nog maar tweeder de van mijn normale programma af', liet hij aan de vooravond van de EK weten), maar leek op de eer ste 150 meter van de race toch af te stevenen op een wereldrecord. Na het derde keerpunt richtten de uit zinnige aanmoedigingen van het publiek zich echter op een' geheel ander opvallend feit: namelijk de oprukkende 19-jarige Zweed Hol- mertz die het jarenlang ontastbare fenomeen fors aan het bedreigen was. Dat was ook het moment waarop Gross, met veel tramme lant naar de EK afgereisd, inklapte. Zo zeer zelfs, dat ook de Italiaan BARCELONA (AFP) - Ajax heeft gisteravond de eerste wedstrijd van het internationale voetbaltoernooi van Barcelona verloren van Bayern München. Nadat de Nederlandse bekerwinnaar en de West- duitse kampioen in de reguliere speeltijd beide een keer hadden ge scoord, moesten strafschoppen de doorslag geven. Bayern München won de penaltyronde met 4-2. Ajax speelt vanavond om de derde plaats tegen de verliezer van de wedstrijd Barcelona - Porto. Ajax nam voor 60.000 toeschouwers in de achttiende minuut de leiding via Johnny Bosman. Zeven minuten voor de rust maakte Ro nald Wohlfarth de gelijkmaker. Ajax speelde het grootste deel van de tweede helft met tien man. Vijf minuten na rust werd Peter Boeve, die voordien al de gele kaart had gekregen, uit het veld gestuurd wegens herhaaldelijke overtre dingen. De Amsterdammers hielden tot en met de verlenging stand met een man minder. In de strafschoppenronde was de Beierse ploeg het gelukkigst. Jean-Marie Pfaff groeide uit tot de held van de wedstrijd. De Belgi sche doelman werd slechts twee keer gepasseerd, zijn tegenstrever Stanley Menzo kreeg vier treffers te verwerken. Mede door de verrassende uit schakeling van Ron Dekker op de 100 school, acteerden de Neder- .landse zwemmers in de schaduw van al dit geweld. Slechts Karin Brienesse (100 vrij) en de vrouwe nestafetteploeg op de 4x200 vrij be reikten de A-finale. Briene?se, vlak voor de NK nog betrokken bij een auto-ongeluk, voldeed daar aan de verwachting door vijfde te worden. De zwemster van Orca (Leeuwar den) noteerde een tijd van 56.85. Michael Gross flitst door het water. Dat deed hij gisteren Het viertal Marianne en Mildred I Muis, Diana van der Plaats en al weer Brienesse (zij verving de in deL series tegenvallende Ingrid Moers) sporten finishte uiteindelijk als zesde. Voor (4-18)jm STRAATSBURG (ANP) - De Franse waterpolosters dachten na twee gewonnen wedstrijden al aardig te zijn geklommen op de Europese ladder. Gisteren zijn door regerend kampioen Nederland hardhandig de fgeduwd naar een beter passend niveau Nederlandse begrippen teleurstel lend, omdat Oranje in deze disci pline altijd wel goed was voor een medaille. Op de WK van vorig jaar werd zelfs een bronzen plak be haald. De Franse meisjes meenden ten onrechte aan het duel met West-Duitsland (7-6) de titel subtopper te kunnen ontlenen. Ze ontdekten een dag later al dat de benaming evengoed beginneling mag zijn. Oranje liet van begin af aan merken dat er voor een klassering als eerste of tweede - plaatsen waarvoor na drie wedstrij- kon ik het niet maken hier weg te blijven. Ik had de toezegging al ge daan en wie mij kent, weet dat ik een man van mijn woord ben". Wellicht hierom liet Post zich gisteren tijdens de rit van Bergen op Zoom naar Huizen van zijn be tere kant zien. Hoogstpersoonlijk gaf hij zijn renners het sein de jacht te openen op de Deen Soren Lil holt, die het predikaat 'man van de wedstrijd' kreeg uitgereikt. Deze 21-jarige coureur uit Kopenhagen had zich bij kilometerpaal 21, in de buurt van Dinteloord, aan een ver metele solo gewaagd. Waarmee hij aantoonde dat zijn Franse ploeg, waarin Laurent Fignon blikvanger is, niet naar ons land is gekomen om vliegen te vangen. Met de aanval van Lilholt ging het geruime tijd crescendo. In Gouda (na 111 kilometer) reed hij liefst zestien minuten voor het wandelende peloton uit. Voor Post reden tot een voor hem ongebrui kelijke tactische ingreep. Hij, die het liefst anderen het vuile werk laat opknappen, verordonneerde zijn renners het tempo op te voe ren. „Ja, niemand deed wat. Dus moet er iemand zijn die begint. Daarom dacht ik: laten wij nu maar eens de flinkste zijn". Zijn ploeg nam die beslissing van de baas in eerste instantie niet in dank af. Van Vliet: „We vonden dit gekkenwerk. Wij de kastanjes uit het vuur halen en anderen ervan profiteren". Ondanks die scepcis werd het karwei toch vol overgave aange pakt. Post: „Dat moest ook wel, want anders dreigde het gevaar dat die Deen met een ronde voor sprong op het parcours van aan komst (waar nog vier plaatselijke omlopen van 6,5 kilometer dien den te worden afgelegd, red.) aan kwam. Dat zou een slechte zaak zijn geweest. Dan was de Ronde meteen kapot geweest en dat wilde ik gewoon voorkomen". Volgens collega/rivaal Jan Raas liep het allemaal nog niet zo'n vaart met de alleengang van Lilholt. „Maar ja, wie het eerst nerveus wordt, gaat op kop rijden". Pas na dat de renners van Post de achter stand tot vier minuten hadden in gekort, meldde de ploeg van Raas zich aan het front. Niet zozeer met de intentie om de oranjetrui van Nijdam te verdedigen, als wel om Van Poppel in stelling te brengen voor een eventueel sprintfestival. Lilholt bereikte nog wel als, eerst Huizen, maar daarmee wasvoor hem de koek op. De Deen hield aan zijn lange solo (173 kilometer) slechts de blauwe trui, die de leider van het klassement der tussen- sprints herkenbaar maakt, over. In de straten van Huizen bleek de for matie van Post nog macht genoeg te hebben om Van Poppel uit te schakelen voor de dagprijs. den alleen Nederland en Hongarije nog in aanmerking komen - meer komt kijken dan goede wil, enthousias me en financiële mogelijkheden gedurende een paar jaar. Frankrijk, erop gebrand het eigen publiek de waarde van de investeringen duidelijk te maken, slaagde daar tegen de ondanks de jeugd veel ervare ner selectie van Van den Biggelaar geen moment in. Halverwege de wedstrijd leidde Nederland, vooral dankzij scherpschutster Lineke van der Heuvel (zes doelpunten) al met 11-2. Toen zagen veel bezoekers in de dreigende regenbui een goed excuus om af te ha ken. WOENSDAG 17.25-19.00 BRT 2: Zwem men: rechtstreeks verslag van de EK in Straatsburg. 19.12-22.30 Ned 2: Studio Sport. Met atletiek: recht streekse reportage van het atle- tiekgala in Zürich met deelna me van top-atleten uit zowel de VS als de Oostbloklanden en reportage van de schoonsprin- gen in Straatsburg. 19.40-23.30 BRT 2: Atletiek: rechtstreekse beelden van de internationale meeting in Zü rich. 22.00-22.30 BBC 2: Atletiek- kampioenschappen te Zürich. 22.00-23.05 SKY: Internatio-" nal Motor Sports '87. Met de WK motorsport ronde 7: repor tage van de Olympus-rally en beelden van de WK Road Ra cing: Grand Prix van Joegosla vië voor 500cc motoren. 22.10-23.30 pid 2: Die Sport- Reportage: met de internatio nale atletiekwedstrijden vanuit Zürich en zwemmen en schoonspringen vanuit Straats burg. 22.30-23.35 SCH: Super Sport: met de ronde van Groot Brittannië. 22.45-23.30 Ned 2: Studio Sport. Met atletiek vanuit Zü rich en de Europese Kampioen schappen zwemmen en water polo vanuit Straatsburg. 23.05-23.35 SKY: Ronde van j Nederland: reportage. DONDERDAG 10.23-11.45 Did 1: Internatio nale atletiekwedstrijden (Zü rich) en zwemmen (Straats burg). 11.50-13.00 BBC 1: Cricket: Bicentenary Test vanuit Lords. 13.00-14.20 BBC 2: Cricket: Bicentenary Test vanuit Lords. 13.05-14.00 SKY: Tennis: Fe deration Cup 1986. Hoogtepun ten uit de vorig jaar gehouden halve finale tussen de Verenig de Staten en West-Duitsland.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13