A Steeds meer blik blijft bewaard GEPRIJSD-VOORDELIG GEPRIJSD-VOORDELIG SVEN helpt geld op energie te besparen BIEFSTUKHOEK vlees vlees CONSUMENT- De groenteman Krokusvakantie spreiden over 3 weken BONaparte Leuke sapkan 24,75 Lady Service 10 korting ïlllsola SOLAGER0 CASSETTES NU MET 25 TOT 50% KORTING Hoogvliet, Levendaal Leiden PAGINA 12 WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1987 Blauwe bessen smakelijker dan wilde bosbessen. Zoals in zovele andere sectoren, heeft ook de groente- en fruitteelt de laatste decennia een enorme technische ontwikkeling doorge maakt. Zo kunnen kwekers bij voorbeeld door middel van uitge kiende methodes het aardbeien seizoen behoorlijk verlengen. Toch komt er aan het zoet genoe gen van zomers kleinfruit ooit ook een einde, due is het zaak er zoveel mogelijk van te profiteren. Dit geldt met name voor blauwe slechts van half juli tot eind sep tember - en dan nog maar in be perkte hoeveelheden - plaats grijpt. De blauwe bes is groter, smake lijker en zo mogelijk nog blauwer dan zijn broertje, de kleine wilde bosbes. Gebieden van herkomst zijn nu eens niet het exotische Azië of het hoge Noorden, maar ons eigen Europa, met zijn gema tigd klimaat. De smaak is zacht en toch pittig zuurzoet, kleur en aroma zijn al even verleidelijk. Het telen gebeurt vooral in vol le grond en is lang geen makke lijk karwei: vogels zijn namelijk ook grote liefhebbers en pikken graag een graantje mee. Om die reden worden de struiken be schermd door netkooien. Blauwe bessen bevatten, even als alle andere bessoorten, een grote hoeveelheid pectine. Deze stof heeft, eenmaal met water vermengd, een sterk gelerende ei genschap en maakt bessen daar om bij uitstek geschikt voor het verwerken tot jam of compote. Het schoonmaken gebeurt door eventuele blaadjes en stelen te verwijderen en ze 'Parfait' Was 200 g bessen en breng ze met 40 g suiker aan de kook. Pu reer de bessen na 5 minuten en voeg er een eetlepel citroensap aan toe. Wrijf alles door een fijne zeef, en laat het afkoelen. Klop 3 dl slagroom met 20 g suiker bijna stijf, ze moet goed te mengen zijn. Roer 3 eidooiers uit met nog eens 40 g suiker en zet dit papje in een heetwaterbad au-bain-marie) en blijf roeren tot de massa bindt. Haal de kom van het heetwa terbad af en laat de eieren al roe rende afkoelen (in een bak met koud water); spatel tweederde deel van de bessenpuree door het afgekoelde eimengsel, daarna de slagroomdoe de massa in een grote puddingvorm en zet deze een etmaal in het vriesvak. Voeg aan de resterende bessenpuree 2 eetlepels likeur (crème de cassis of fraise des bois) toe en roer dit tot een gladde saus. Serveer de parfait in een wijde coupe of op een bordje met de saus erover- heengegoten. Markt Het is nu volop Hollandse prui- mentijd. De oogstverwachtingen zijn goed en de komende twee maanden zijn er veel soorten te kust en te keur te koop. Het 'zacht- fruitaanbod is nog steeds om vangrijk. De aardbeienaanvoer wordt weliswaar langzaam klei ner, maar allerlei soorten bessen en frambozen worden nog volop aangehouden. Bij de verse groenten blijven de kookgroenten als prei, bloemkool, sperziebonen, snijbonen, witlof, spinazie en andijvie nog prijzig. Ook kropsla, komkommers, ra dijs zijn in prijs gestegen. Papri ka's, waspeen, bospeen, kool, bleekselderij en dergelijke zijn op het moment daarentegen goed koop. ERIC TRUFFINO Deze zomer, met tot dusver te lage temperaturen en te veel nattigheid, zal een gezin zo'n honderd gulden extra aan energiekosten opleveren. De verwarming moet wel eens aan en het licht wordt soms eerder aangestoken. Het voorjaar was in dit opzicht ook al niet gunstig. Dat zegt de Stichting Voorlichting Energiebesparing Nederland (SVEN). Weliswaar kunnen augus tus en september wellicht nog wat goed maken, voegt zij eraan toe. Maar het voorbeeld is duidelijk: in ons land is de jaarlijkse energiere kening sterk afhankelijk van het klimaat. Iedere bewoner kan ook echter zelf iets doen om de energie kosten zo laag mogelijk te houden als mogelijk onder de gegeven weersomstandigheden. De SVEN herinnert aan de mo gelijkheden die bestaan op het ge bied van isolatie. Kierdichting, energiezuinige verlichting en in het algemeen een energiezuiniger gedrag. Juist deze tyd is misschien geschikt om hierover na te denken. Men kan algauw een 30 procent verdienen op de gas- en stroomre keningen. Velen deden dit trou wens al. Onderzoek leerde dat een Nederlands gezin in 1978 nog onge veer 3300 kubieke meter aardgas nodig had, tegen 2300 kuub nu. Dat verschil komt in geld uitge drukt bij de aardgasprijs van dit moment (46,1 cent per kuub) neer op een voordeel van 460 gulden per jaar. Op elektriciteit wordt dan ook nog eens 200 gulden bespaard. Bij de SVEN beijveren zich 40 medewerkers al meer dan 20 jaar om consument en bedrijfsleven te leren hoe de energierekening zo laag mogelijk kan worden gehou den, Bij bedrijven scheelt dat soms tienduizenden per jaar. Bij gezin nen gaat het dus meer om vele 'kleintjes', die samen voor een aar dige financiële meevaller kunnen zorgen. Die meevaller wordt alleen maar groter als de olieprijzen (en daar door die van gas en elektriciteit) hoger worden. Bekend is dat die prijzen na de piek van 1985-1986 fors zijn gedaald. Deskundigen denken dat dit een tijdelijk ver schijnsel is. Hoe tijdelijk, daarover bestaat verschil van mening. Mis schien over een paar jaar. Maar ko men gaat de prijsverhoging, daar aan wordt niet getwijfeld. In de loop der jaren heeft SVEN een flink assortiment aan voorlich tingsmateriaal gemaakt. Brochu res vormen het merendeel, maar er zijn ook diaseries, videobanden en een complete tentoonstelling be schikbaar. Zelfs heeft SVEN twee rijdende voorlichtingskantoren: de zogeheten energie-adviesbussen die bezoeken brengen aan bedrij ven en instellingen (ziekenhuizen, scholen). Iedereen kan SVEN schrijven of bellen en zijn of haar eigen energie besparingsproblemen voorleggen. Het advies is dat wel te doen voor dat men met de pogingen tot be sparingen gaat beginnen. Vaak is er een eenvoudiger oplossing dan die men zelf bedenkt. Die ook nog wel eens goedkoper kan zijn. Want energiebesparing hoeft niet duur te zijn en verdient zichzelf terug, vaak al na korte tijd. De SVEN is gevestigd in Apel doorn; adres postbus 503,7300 AM, telefoon 055-497911. De krokusvakantie zou eigenlijk over drie of vier weken moeten worden gespreid. De vraag naar vakantiearrangementen tijdens de krokusvakantie overtreft verre het aanbod en het gevolg daarvan is dat de prijzen de pan uit rijzen. Dat pleidooi hield H. de Jong, direc teur van De Jong Intra Vakanties, vorige week bij de presentatie van het winterprogramma van deze reisorganisator. Hij vroeg zich af waarom heel Nederland deze vakantie gekop peld aan de carnavalsweek moet houden, terwijl slechts een klein deel van Nederland daadwerkelijk carnaval viert. Hij stelde voor voor de krokusvakantie dezelfde rege ling als die van de 'grote' vakantie te hanteren en de vakantie te ver delen over de drie regio's. Omdat De Jong Intra ook 's zo mers veel toeristen naar Oostenrijk vervoert heeft de reisorganisator dit jaar in dat land op skiverhuur, skilessen en skipassen forse kor tingen bedongen. Deze kortingen gelden alleen voor begin januari en vanaf half maart. "Voor de krokus vakantie moet helaas nog steeds het volle pond betaald worden", al dus De Jong. 'Per jaar gooien de Nederlanders bij elkaar 95.000 ton blik in de vuil nisbak, genoeg om 120.000 auto's van te maken. Hiervan wordt 43 procent opnieuw gebruikt, waar van het grootste gedeelte in vuil verwerkingsinstallaties. Naar ver wachting is dat binnen tien jaar ze ventig tot tachtig procent, een ont wikkeling die het milieu spaart en het beroep dat op natuurlijke hulp bronnen moet worden gedaan, zo laat zich lezen in 'Kenmerk' van het Fonds Onderwijsvoorlichting en 'Aanpak' van de Stichting Ver pakking en Milieu. Tien procent Van alles wordt in blik verpakt. Tien procent van de verpakte le vensmiddelen zit in blik, dat wordt vervaardigd van heel dun (0,085 millimeter) gewalst staal, voorzien van een minimaal tinlaagje (0,5 procent) dat roest en inwerking van de inhoud op het blik moet voorkomen. Bij hergebruik moet het blik daarom worden onttind. Het voedsel in blik wordt direct na het verpakken en luchtdicht af sluiten geconcerveerd door het aan hitte van ten minste 80 tot 90 gra den bloot te stellen. Afhankelijk van het produkt zijn temperatuur en tijdsduur van de verhitting. De ze behandeling doodt bacteriën en sporen. Vöór de sterilisatie is voedsel voorbewerkt. De produkten moe ten daarom zo snel mogelijk na de oogst, vangst, slacht of afslag naar de conservenfabriek. Als bijvoor beeld in de Biesbosch erwten wor den geoogst, ongeveer vijf ton in een uur, dan zijn ze drie kwartier na de oogst in de fabriek. Een uur later zijn al die erwten ingeblikt. Verser'kan eigenlijk niet. Samenstelling Raymond Peil Fabel Het is mede daarom een fabeltje dat mensen die alleen blikgroenten eten onvoldoende vitamines bin nen krijgen. Er gaat wel iets aan vi taminen verloren, door blancheren of voorkoken en dit verlies varieert voor vitamine C tussen de tien en veertig procent. Eenmaal ingeblikt staat de tijd voor het voedsel vrij wel stil. Na een jaar is het vitamine- verlies tussen de 5 en 7 procent, na twee jaar van 10 tot 13 procent. Tij dens het sterilisatieproces treden helemaal geen verliezen op. Overigens is de ontwikkeling van het blik zelf nog niet ten einde. Blikproducenten streven ernaar blikjes uit steeds minder (dunner) blik te maken, minder (duur) tin te gebruiken en blikjes volledig uit staal te maken. Vanwege de veilig heid probeert men ook blikverpak king uit te vinden met een lipje dat na het losmaken aan het blik blijft zitten. met lepel Mepal Heel veel aparte kado's en sieraden Breestraat 68, Leiden, tel. 124535 Zolang de voorraad strekt kilo magere bieflappen kilo mager gehakt dit slechts 15,- niet vergeten, paardeworst etenl Maandag gesloten Sumalrastraat 189 Lelden Tel. 071-221096 Vlakbij oude ingang zwembad "De Zijl" Donderdag en vrijdagvoordeel Kilo LANGE VARKENSHAAS^ nu17,50 Kilo MAGERE VARKENSLAPPEN &98-nu6,98 Kilo PAARDEBIEFLAPPENJV nu7,50 SLAGERIJ BOLLE Nieuw geschaafd vurenhout mooie kwaliteit: Vloerdelen 28x140 mm 3,50/mtr Vloerdelen 20x 90 mm 1,30/mtr Balken (2/3") 50x 70 mm 2,50/mtr Balken (2/3") 60x110 mm 5,25/mtr Rabat 20x135 mm 2,25/mtr Planken 20x145 mm 2,10/mtr Planken 20x 95 mm 1,20/mtr Prijzen incl. 20% btw Andere soorten bij min. afname m3 op aanvraag HOEFSTRAAT40D (BIJ DOEZASTPAAT) LEIDEN TEL 071 - 140818 (NA 19 00 UUR 316305) Geeft op alle badkleding en lingerie als u in het bezit bent van een Summer Jazz programmaboekje Doezastraat 19, tel. 140728. ALLES VOOR DE GEDEKTE TAFEL Haarlemmerstr. 165-Lelden-tel. 140892 -nniüninrfft 'innniunrnm iüiapi retisnfirSf Van alles wordt in blik verpakt. Deze foto

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12