sidie lindehoeve stopzetten Raadsmeerderheid wil sub- 'Leiderdorper niet van daden onder indruk' Geen lening: eerste paal afgelast CDA en WD verbaasd over aanwijzen schuur als buurthuis WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1987 REGIO LEIOEN Hazerswoude samenkomst met optre den familie de .Gier, spreker: H.J. Koehorst, 14.00 tot 20.00 uur, tent-evangelisatieweek. Hillegom vergadering ruimtelijke ordening, Katwijk woensdagavondzang m.m.v. het kamerkoor Voca- lis, Witte Kerk, Boulevard, aanvang 20.00 uur visserijdagen: expositie marine in tent aan de Boule vard, 19.00 tot 21.30 uur. denksport in Tripodia, aanvang 19.30 uur. wijksportrecreatie bij sporthal Rijnsoever, aanvang 19.00 uur. bijeenkomst contactgroep alleenstaanden in het PMT, Tulpstraat, 20.30 uur. duinwandeling door Berk- heide o.l.v. IVN-gids, start Soefitempel, 19.30 uur. Leiden wandeltocht over 5, 10 of 15 km, georganiseerd door wandelversport. Zuid-West, start kantine VTL, Voorscho- terweg, tussen 18.00 en 19.00 Noordwijk woensdagavondzang m.m.v. het gemengd koor Hosannah in Excelsis, Her vormde kerk, Hoofdstraat, aanvang 20.00 uur. Noordwijkerhout bridgen in het Wapen van Noordwijkerhout, Dorps straat, aanvang 19.45 uur. Sassenheim vergadering c Alphen start cursus paranormaal of heel gewoon in De Ther men, aanvang 20.00 uur. Hazerswoude samenkomst met optre- n John v.d. Lugt, spre- Hillegom vergadering bestuurlijke zaken, aanvang 19.30 uur, Gemeentehuis. Katwijk vliegende brigade bij pa viljoen Zee en Zon, aanvang 14.00 uur. toeristenmarkt in het bad- centrum, van 14.00 tot 21.00 herhaling filmvertoning in de Visafslag, Prins Hen drikkanaal, (onder voorbe houd van belangstelling). Leiden voorlichting en begelei ding dienstweigeren, 20.00 tot 21.30 uur, Troef, Stations weg 32, inl. 149324/216180. spreekuur voor jongeren met vragen over dienstplicht van de VVDM, 19.00 tot 22.00 uur, 't Breehuys, Breestraat. Noordwijk strandloop over 4 en 8 km, aanvang 19.30 uur op strand voor politiepost. zomeravondconcert van Stichting Orgelcentrum, door Vincent de Vries (16 jaar) uit Scheveningen, aan vang 20.15 uur. kinderbal voor kinderen van 4 tot 12 jaar, van 18.30 tot 20.00 uur, Huis ter Duin. Ter Aar wedstrijd Altior-Oud In- VOORSCHOTEN/REGIO - De meerderheid van de Voor- schotense gemeenteraad (WD, CDA) wil de subsidie aan stichting de Lindehoeve per 1 september stopzetten. De fracties van PvdA/PPR en D66 zijn daarentegen bang dat het open jongerenwerk dan vele maanden stopligt en mo gelijk nooit meer opkrabbelt. Vandaar dat de sociaal-de mocraten de stichting nog een jaar willen subsidiëren en de redelijk alternatieven de oude schoenen pas willen weg doen wanneer er nieuwe exemplaren zijn. Een termijn noe men ze hierbij niet. Volgens de PvdA/PPR moet het bestuur zolang worden aangevuld met wat leden van een nieuwe pro jectgroep. De beroepskracht kan wat minder gebouw-gebonden opereren en het gebouw hoeft niet langer een Lindehoeve-gebouw te zijn, maar wordt aan verschillende mensen verhuurd. De jongeren vragen dan per activiteit subsidie aan. Na een jaar beslist de gemeen te hoe het verder moet. Dit bleek gisteravond tijdens een VOORSCHOTEN - Omdat ze geen lening kan rondkrijgen voor 27 woningwetwoningen in het Voor- schotense centrum, heeft de plaat selijke Algemene Woningbouw Vereniging de voor vanmiddag geplande eerste paal afgelast* Zo-, lang er geen lening is, krijgt de vereniging ook de benodigde ver gunning niet van het ministerie. Samen met de gemeente zoekt ze nu naarstig naar een oplossing voor het probleem dat op veel plaatsen in Nederland opkomt. Kort nadat het ministerie mee deelde dat corporaties vanaf vol gend jaar geen rijksleningen meer kunnen krijgen, lieten beleggers namelijk weten te weinig profijt te verwachten van leningen aan woningbouwverenigingen. Architect Westgeest heeft aan nemer Niersman vanmorgen mee gedeeld dat de plechtigheid niet doorgaat, maar de laatste heeft niet begrepen dat dat zou samen hangen met een geblokkeerde le ning. "Dat is ook niet mijn pakkie- an", verklaart hij. "Ik heb het werk aangenomen, de verschil lende vergunning zijn rond en we gaan gewoon door". Vorige week zijn zijn werkne mers begonnen op de hoek Molen laan/Koninklijke Marinelaan, tot voor kort bekend als het dieren- weitje. Ze stoppen pas wanneer de opdrachtgever niet op de afge sproken momenten betaalt. Het eerste moment breekt over een kleine maand aan, zegt de aanne mer. Over eventuele schade claims laat Niersman zich niet uit. gecombineerde commissieverga dering in een goedgevulde raad zaal. De partijen hadden eind vorig jaar, toen de Lindehoeve-perikelen overkolkten, afgesproken dat ze voor 1 september een beslissing zouden nemen over De Lindehoe ve. Collegepartij PvdA/PPR en de oppositionele D66 waren echter ui terst ontevreden over het werk van B en W, het afgelopen halfjaar. Volgens de PvdA/PPR is alles te snel, te halsoverkop gegaan. De in gestelde werkgroep hield op waar hij moest beginnen waardoor de raadsleden met een rapport zaten waarin slechts geconstateerd werd dat het niet goed ging met De Lin dehoeve en wat losse ideetjes wer den gedaan. Zo formuleerde Pvd- A/PPR-raadslid G. Both het al thans. Op 1 juli bespraken de partijen het rapport. "De discussie was slecht voorbereid en niémand was uitgenodigd, ook het Lindehoeve- bestuur niet", aldus Both. "Het had kortom iets heimelijks". Boven dien werd, tegen de afspraken in, het beleidsplan van het jongeren centrum er niet bij betrokken en was er amper aandacht voor de ont wikkelingen van de laatste maan den. Both: "Het bestuur heeft gesa neerd, een groot aantal dingen uit gewerkt. En die dingen zijn niet al lemaal mislukt, kun je niet alle maal links laten liggen". Volgens D66 heeft het gemeente bestuur gebalanceerd op de rand van wat nog behoorlijk bestuur is. Na een half jaar 'zwalken' werd aangekondigd dat in de vergade ring van 1 juli een éérste gedach- tenwisseling zou plaatsvinden, waar geen bloed uit zou vloeien. Een krappe maand later sturen B en W een brief, die volgens Aikens rood ziet van het bloed. B en W melden dat ze de gemeenteraad gaan voorstellen om per 1 septem ber de subsidie stop te zetten en het gebouw niet langer te verhuren "Dat is in strijd met de fatsoensnor men die je als gemeentebestuur moet hebben", vindt J. Aikens (D66). De situatie werd volgens hem nog wranger doordat het be stuur vanaf augustus geen geld meer zou heb.ben en niets anders kon doen dan het centrum sluiten en de apparatuur weghalen. Duidelijk WD en CDA waren minder kri tisch over 'hun' college. Het CDA, de grootste collegepartij, ging zon der meer akkoord met het afbou wen van de subsidie en de wacht geldregeling voor de enig overge bleven beroepskracht. Wel liet woordvoerder G.M. Ligthart weten een oplossing niet lang op zich moet laten wachten: "Anders sta ren we te lang Itis blauen hineiiï. WD-fractievoorzitter H.J. Wil- lemsen zat op dezelfde lijn en wilde bovendien de boerderij onttrekken aan het jongerenwerk. Zijn wel zij nsspecialist H. van Gogh had echter wat vragen en twijfels. Hij vroeg zich af wat de beroepskracht van de toekomst kon verwachten en had, samen met de PvdA/PPR, zijn twijfels over een overstap naar het cultureel centrum. Verschraalt het jongerenwerk dan niet teveel? De partij moet nog een definitief standpunt bepalen, liet Willemsen dan ook weten. De politicus verwacht dan wel een duidelijker voorstel voor de raadsvergadering van eind deze maand. D66 en PvdA/PPR vielen hem hierin bij. In het voorstel voor de commissie schreven B en W heel kort over De Lindehoeve, pas seerde het hele jongerenwerk de revue, werden voorstellen gedaan over accommodaties voor buurt huizen en noemden burgemeester en wethouders het volwassenen- werk. Duidelijkheid over de financiën ontbrak, zo klaagde Willemsen. De PvdA/PPR-fractie miste vooral de afwegingen en voorwaarden, ter wijl D66 niet duidelijk was wat B en W nu eigenlijk voorstelden. Ook het CDA, de partij van welzijnswet- houder Marselis, moest opmerken dat het college "eigenlijk niets voorstelt" als het aankomt op ac commodatie voor jongerencen trum De Lindehoeve. De fractie wist dan ook, anders dan de WD, niet wat ze met dit punt aanmoest. Behoorlijk Volgens de wethouder was het een hele toer om voor 1 september rond te komen. "Het rapport is laat gekomen, was ook niet helemaal af. En vervolgens moesten we in de vakantietijd een voorstel opstellen, terwijl de meeste mensen zes we ken vakantie hadden. Ik geef toe dat het wat minder concreet is, maar het zijn wel gedachtenvor- mingen". Dat zijn college onbehoorlijk zou besturen, ontkende hij. Een week voordat hij de omstreden brief schreef, kreeg hij in een gesprek de indruk dat het Lindehoeve-be stuur niet verrast werd door het na dere einde: "Dat lag toch zeker in de rede?" "En stel nu dat we de brief niet hadden geschreven?", stelde Marselis. "Dan had het be stuur eind deze maand een paar da gen de tijd gehad om alle spullen op te pakken". Dat het beleid de afgelopen maanden zwalkend was geweest, lag niet alleen aan raad en college, voerde hij aan. Ook De Lindehoeve had daarin zijn aandeel. En, zonder met zijn collega's te overleggen, wees hij het PvdA/PPR-voorstel af. Een nieuwe start lag veel meer in de lijn. Dat zou de duidelijkheid verschaffen waar velen naar ver langen. "En het doet zeker geen af breuk aan het jongerenwerk". D66 wist dat zo net nog niet. WD-fractievoorzitter Willemsen had kort tevoren laten weten dat de guldens die Voorschoten op De Lindehoeve bespaart niet automa tisch ten goede hoeven te komen aan het jongerenwerk, laat staan het sociaal-cultureel werk. "Het politieke gevaar dreigt dan ook dat je het open jongerenwerk moet be vechten". "Het is te cru", merkte Both (PvdA/PPR) op. "Je kunt niet zo maar een zittend bestuur wegjagen en een beroepskracht het bos in sturen en vervolgens vrij naar het plafond staren en je afvragen: wat moeten we nu doen in Voorscho ten? Je kunt beter al werkend din gen uitproberen. Anders wordt het te steriel, te theoretisch'. Het leegstaande complex van de Voorschotense bollenboer Eggink. Inde schuur met de luchtroosters, rechts op de foto, willen BenW buurthuis BoschgeestlBloemenwijk onderbrengen. (foto Holvast) VOORSCHOTEN - Het is nog maar de vraag of het Voorscho tense buurthuis Boschgeest- /Bloemenwijk de verlaten bol lenschuur aan de Veurseweg krijgt die B en W hebben aan gedragen. Tijdens een gecom bineerde commissievergade ring verbaasden CDA en VVD zich over deze nieuwe variant en vroegen ze zich af of nieuw- bouwplannen van de baan zijn. De fracties van PvdA/PPR en D66 waren zelfs zeer teleurgesteld. Zo zei sociaal-democraat G. Both er "grote moeite mee te hebben dat B en W na vijfjaar praten over nieuw bouw opeens tussen neus en lip pen meedelen ergens anders aan te denken". Oppositie-partij D66 noemde de 'bollenschuur-manoeu vre', die het buurthuis verbitterde, "niet behoorlijk". Ze stipte aan dat de raad een voorbereidingskrediet beschik baar had gesteld voor de ontwikke ling van een plan op het veld tegen over de Moeder Godskerk. De raad gaf het college hiermee een op dracht en daar kunnen burgemees ter en wethouders niet zomaar van afzien, zonder enig overleg met po litici. Volgens wethouder L. Marselis was uit een rapport gebleken dat het nieuwbouwplan, waarin ook ruimte zou zijn voor de peuter speelzaal, te duur werd en planolo gische problemen opleverde. Van daar dat het college op zoek ging naar een betere oplossing, die min der geld zou kosten. De schuur van Eggink lijkt zo'n oplossing en voor 25.000 gulden willen B en W de mo gelijkheden van dit 150 vierkante meter grote gebouw onderzoeken. Het antwoord zinde Aikens (D66) totaal niet en er ontspon zich een korte maar krachtige discussie. "Heb ik wat gemist?", vroeg Ai kens. "Dat rapport ken ik niet". "Moet dat dan", vroeg Marselis hierop. "Als het college het maar kent". "Oh", besloot Aikens, "ik moet blij zijn met mijn kopje kof fie, geloof ik". Vijftien maanden geëist voor reeks mishandelingen in de regio DEN HAAG/SASSENHEIM/LEI- DERDORP - „We kunnen de maatschappij niet langer blootstel len aan deze wilde en blinde agres sie. Een langdurige gevangenis straf is op zijn plaats", zo zei offi cier van justitie mr. Dekkers giste ren tegen een 19-jarige Leiderdor per, die wordt verdacht van een reeks mishandelingen in de afgelo pen jaren. Voor vier van die mis handelingen, in Sassenheim, Voor hout en Leiderdorp, die hem giste ren tenlaste werden gelegd, eiste de officier een gevangenisstraf van vijftien maanden, waarvan een half jaar voorwaardelijk. De jongen heeft het grootste deel van de mishandelingen in een half jaar tijd gepleegd. In die periode gebruikte hij spierversterkende middelen, zoals anabole steroïden en testosteron en alcohol. Dat maakte de jongeman, een fervent beoefenaar van krachtsport en van nature toch al licht ontvlambaar, nog veel agressiever. Zo kwam hij ook tot de mishan delingen. In totaal acht de laatste twee en een half jaar, rekende de officier voor, en bovendien was hij door de kinderrechter in 1983 op 15-jarige leeftijd ook al eens tot een geldboete van tien gulden veroor deeld wegens een mishandeling. In maart 1986 mishandelde hij in Sas senheim twee mensen, één op straat en één in een discotheek. De ze zaken liggen nog bij de kinder rechter. In 1985 mishandelde hij een jongen op de kermis in Sassen heim. Die jongen heeft nu pas aan gifte gedaan, omdat hij represailles vreesde, aldus mr. Dekkers. En dit jaar richtte hij grote vernielingen aan en mishandelde hij een man in Sassenheim. Al deze zaken zijn hem nog niet tenlaste gelegd. Dat is wel gebeurt! met een mishandeling van een wielrenner in Voorhout op 9 janua ri. Toen die volgens de verdachte een verkeersovertreding beging, stapte hij uit de auto en sloeg de man in het gezicht. Terwijl hij op de grond lag, schopte hij hem te gen borst en rug. Zijn twee broers waren daarbij aanwezig. Nieuwe bus voor buurten ZOETERWOUDE - Vrijwilli gers, bestuur en gemeente Zoe- terwoude hebben gisteren een nieuwe buurtbus in gebruik ge nomen. De oude, die vijf jaar dienst had gedaan, was inmid dels afgeschreven. Zoeterwou- de is nu eenmaal een Uitge strekt dorp met verschillende kernen en dus moet een buurt bus relatief heel wat kilometers verslinden. Busmaatschappij West-Nederland heeft ervoor gezorgd dat het nieuwe exem plaar er kon komen. Tijdens de overdracht memo reerde burgemeester Houdijk gisteren dat de buurtbus duide lijk in een behoefte voorziet. Dankzij de inzet van 31 vrijwil ligers, die als chauffeurs funge ren, kan de buurtbus blijven draaien. De buurtbus is bedoeld als puur plaatselijk openbaar ver voermiddel. Uitzondering daar op vormen de dagelijkse ritjes naar en van het Leiderdorpse Elisabeth-ziekenhuis. Jaarlijks worden er zo'n 5000 ritjes ge maakt van en naar buurtschap pen als de Weipoort en de Zuid- buurt. Met name door de afgele gen ligging van die buurtschap pen en de bevolkingsdichtheid kwam Zoeterwoude vijfjaar ge leden in aanmerking voor een gesubsidieerd buurtbus-pro- t ject. buurtbus vond gistermiddag gretig aftrek na het bezoekuur in het Leiderdorps Elisabeth-ziekenhuis. Samen met een vriend ging hij op 10 april naar een feestje op het Rijnlands lyceum in Sassenheim. Daar begon zijn vriend te vechten met een jongen, waarmee hij al eer der ruzie had gehad. Er werd een kopstoot uitgedeeld en er vielen klappen. Ook werd het slachtoffer geschopt. Later op de avond had de tweede mishandeling plaats. Ditmaal was een vriend van het eerdere slachtoffer het doelwit. Opnieuw een kopstoot, klappen en schoppen in het gezicht, terwijl de jongen op de grond lag. De 19-jarige uit Rijnsburg af komstige verdachte werd op 11 mei gearresteerd en in hechtenis genomen. Een dag later ging hij met twee Sassenheimse politie mensen naar het Leiderdorpse Eli- sabethziekenhuis. Hij had last van zijn knie en had al een afspraak voor het maken van foto's. In het ziekenhuis waren zijn twee broers. Samen met hen sloegen en schop ten zij de politiemensen. Service „De politie deed het min of meer als service. Ze was er niet toe ver plicht met u naar het ziekenhuis te gaan. Hun beloning was, dat ze al lebei werden afgetuigd", schetste rechtbankpresident mr. Kootte de gang van zaken. „Volkomen be spottelijk", kwalificeerde mr. Dek kers het gedrag van de verdachte, die overigens ontkende dat hij had deelgenomen aan de vechtpartijen in het Rijnlands lyceum. Hij zei dat hij de vechtersbazen alleen had willen scheiden. Getuigen ver klaarden echter het tegendeel. Bij alle vier de mishandelingen raakten overigens de tegenstan ders gewond. In sommige gevallen was er alleen sprake van pijn, maar bij anderen was er sprake van ern stiger letsel, zoals een scheve neus, een losse tand en een ontwrichte schouder. Uitgebreid ging mr. Kootte in op de rapporten van de reclassering en de psychiater. De reclassering adviseerde tot een alternatieve straf, omdat de jongeman als hij geen anabole steroïden, testoste ron of alcohol gebruikt veel min der agressief is. De psychiater schreef dat de feiten hem in ver minderde mate konden worden aangerekend. Uit zijn rapport bleek overigens ook dat de Leider dorper geen spijt had van wat hij had gedaan. Volgens de verdachte was er steeds een aanleiding om zo te reageren. De advocaat van de Leiderdor per, mr. Evers, stelde voor om een alternatieve straf - dienstverlening - op te leggen. Volgens mr. Evers, die twee van de feiten overigens op juridische gronden onbewezen achtte, is het de eerste maal dat hij voor de rechter komt. Bovendien dreigt hij zijn baan te verliezen als hij de gevangenis in moet, nadat hij al zeven weken in voorarrest had gezeten. Volgens mr. Evers was het gedrag van zijn cliënt voor al te wijten aan het gebruik van de anabole steroïden, de wekelijkse injecties met testosteron en zijn al coholgebruik. De eerste twee wer den gebruikt om als krachtsporter nog beter uit de verf te komen. Maar tegen een alternatieve straf verzette officier van justitie mr. Dekkers zich met hand en tand. Hij schetste een beeld van een jongen, die zich wil laten gelden. „Meneer wil zich klaarblijkelijk volwassen uiten, laten zien wie hij is. Dan moet de maatschappij ook maar la ten zien wie zij is", aldus Dekkers. De officier had geen goed woord over voor de jongen. Vooral bij de mishandelingen in het Rijnlands lyceum heeft hij zich met zijn vriend „sadistisch" gedragen. Dekkers: „Een jongen wilde het goedmaken, maar dat kon niet meer volgens jullie. Hij liep weg, maar jullie hebben hem achter volgd. En jullie zijn blijven zuigen en treiteren, zodat het wel op een vechtpartij moest uitlopen. En ter wijl hij op de grond lag na een kop stoot, hebben jullie hem nog in het gezicht getrapt. Ik vind dat van een gemeenheid en laagheid getuigen, waar de honden geen brood van lusten". Maar ook de andere mishande lingen van de politiemensen („te gek voor woorden") en van de wiel renner („volkomen zinloos en sa distisch") veroordeelde de officier scherp. En zelfs nadat de Leider dorper uit voorarrest was ontsla gen, is er al weer sprake geweest van bedreigingen met geweld. „Hij heeft van dat voorarrest kennelijk niets geleerd. Hij is niet onder de indruk van de gepleegde feiten", aldus Dekkers, die daarop vijftien maanden gevangenisstraf eiste, waarvan een half jaar voorwaarde lijk. Als bijzondere voorwaarden vorderde hij dat de jongen zich on der toezicht zou stellen van de re classering en dat hij twee jaar lang niet aan georganiseerde kracht sport zou doen. De rechtbank doet over twee we ken uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11