9lk hoop ooit een gele te kweken Opnieuw vervuilde grond in Ter Aar Lokale omroep Katwijk eigen radio-tv-studio Alkemade kiest voor basisgezondheidsdienst AUGUSTUS BEGINT HET SPORTSEIZOEN PAGINA 10 Will WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1987 Vlootschouw: Boulevard in Katwijk dicht KATWIJK - Een groot deel van de Katwijkse Boulevard is vrijdag avond tijdens de jaarlijkse vloot schouw voor al het gemotoriseerd verkeer gesloten. Vanaf 17.00 uur wordt het weggedeelte tussen ho tel Savoy en het Vuurbaakplein aangemerkt als fiets- en voetgan gersgebied. De bussen van de NZH rijden vrijdagavond over de Karei Doormanlaan en de Meeuwenlaan. Het parkeren op de Boulevard is tot 17.00 uur toegestaan. De politie adviseert echter de auto's elders in het dorp neer te zetten om eventue le beschadigingen als gevolg van de grote toeloop van het publiek te voorkomen. Aan de vlootschouw, die deel uitmaakt van de Katwijkse Visserijdagen, neemt een groot aantal vissersschepen deel. Op de Boulevard spelen tijdens dit evene ment verder drie muziekkorpsen en na afloop wordt een groot vuur werk gehouden. De Prins Hendrikkade in Kat wijk is op zaterdag 22 augustus voor al het doorgaand verkeer ge sloten. Op deze dag houden de be drijven aan de kade open huis. Ook de Princestraat is voor het verkeer gesloten omdat hier de Visvaria- markt wordt gehouden. Tijdens de najaarsfeesten in Kat wijk aan den Rijn is een deel van de Rijnstraat van dinsdag 25 tot en pet zaterdag 28 augustus voor het verkeer gesloten. De bussen van de NZH rijden in deze periode via de Provincialeweg SI eri de Molen- tuinweg. Noordwijkerhouter Franck met fuchsia's op expositie in Lisse Gemeente stortte op andermans terrein TER AAR - De gemeente Ter Aar dreigt opnieuw in problemen te raken door vervuilde grond. J. Sloot weg, eigenaar van een stuk grond aan de Geerweg in Langeraar, wil gerechtelijke stappen ondernemen als de gemeente de vervuilde grond langs deze weg niet opruimt. Eerder dit jaar werd verontreinigde grond aangetroffen op het terrein waar de voormalige NAL- garage heeft gestaan. Ook hier was de gemeente de boosdoener. Om een fietspad te kunnen aanleg gen langs de Geerweg heeft de ge meente in 1985 een deel van de Langeraarse plas gedempt. Met grond die later verontreinigd bleek te zijn. Daarbij kwam ook naar vo ren dat de gemeente zich nooit ei genaar van de grond heeft kunnen De provincie sommeerde na con trole de eigenaren van wat voor heen een stukje was van de Lange raarse plas, de verontreinigde grond te verwijderen. Dit deed hen steigeren van woede. J. Pieterse, zaakwaarnemer van Slootweg: "Waar halen ze het recht van daan?". Het bleek inderdaad een vergissing. De zaak werd doorge speeld naar de gemeente. Deze werd nu aangeschreven de vervui ling op te ruimen. April 1986 kwamen gemeente en provincie bij elkaar. In een verslag van dit gesprek staat letterlijk dat de vervuilde grond moet worden verwijderd: 'Dit zou kunnen ge schieden tegelijk met de aanleg van het fietspad en dergelijke. Be sloten wordt dat de gemeente de mogelijkheden tot deze verwijde ring op papier zet om de provincie hierover te informeren', aldus het verslag. Tot op heden is er nog niets ge beurd. Gemeentesecretaris Ph. Vonk: "Dat de eigenaren zijn aan geschreven, is een zaak van de pro vincie. Bovendien is de grond niet verontreinigd". Hij vertelt dat de gestorte grond voor een fietspad keurig is afgedekt. "Daarvoor heb ben we van het Hoogheemraad schap Rijnland nog complimenten gekregen. Misschien dat er nog wat asfaltresten in de grond zitten, maar het hoogheemraadschap is akkoord gegaan met de manier waarop we de mogelijke vervuiling hebben aangepakt. Er zijn riet schoten tegen de aangestorte grond geplaatst en het geheel is af gedekt met klei". De eis van de provincie was ech ter verwijdering van de grond. Milieuambtenaar van de provincie Zuid-Holland, J. Brand: "Dat de ei genaar van de grond werd aange schreven is een KATWIJK - De Vereniging Lokale Omroep Katwijk (VLOK) heeft aan de Tramstraat 20 in de kustplaats een eigen radio- en televisiestudio in ge bruik genomen. Het onderkomen is door medewerkers van de vereniging opgeknapt en zal op vrijdag 4 september officieel door burgemeester C.A. Bos van Katwijk worden geopend. Aan de verbouwing van het voormalige kantoorgebouw aan de Tram straat is vanaf april gewerkt. Momenteel wordt nog de laatste hand ge legd aan de televisiestudio, maar vanuit de radio-ruimte zijn al de eerste uitzendingen verzorgd. Op zaterdag 5 september houdt de lokale omroep 'open huis' in de studio. Er wordt dan onder meer een eigen demonstra tiefilm vertoond over het maken van radio- en televisieprogramma's. Voor dit 'open huis' zijn gratis toegangskaarten af te halen bij het VVV- kantoor. Het uitzenden van televisieprogramma's verkeert momenteel nog in een experimenteel stadium. Volgens VLOK-voorzitter J.C. van der Beek is het na de ingebruikname van de studio mogelijk om op korte termijn met een maandelijkse frequentie programma's te maken. weest. Het is de gemeente die ae overtreding heeft begaan. De pro vincie heeft de gemeente dringend verzocht de troep op te ruimen. Of de grond daar giftig is? Dat kun je wel zeggen, ja. Er zitten voorname lijk giftige asfaltresten in'. Het zo genaamde weke asfalt". Dat de ge meente al maatregelen zou hebben getroffen, is Brand niet bekend. Ook bij de controleurs op de af valstoffenwet is niets bekend van aangelegde rietkragen en gestorte klei. Medewerker J. Schrijnemans: "Voor zover wij weten is tot nu toe nog niets gebeurd. Zegt de ge meente van wel? Dat zal ik dan meenemen naar het volgende in tern overleg". Naast de vervuiling blijft ook het eigendomsrecht van de grond een rol spelen. Zaakwaarnemer Pieter se: "Ze hebben vervuilde grond ge stort op terrein dat ze niet eens hebben gekocht, sterker nog ze hebben nooit enige poging onder nomen om het in eigendom te ver krijgen en dan krijg ik niet alleen te horen dat ik de troep die zij er hebben gestort, moet verwijderen, maar het gebeurt niet". "Er is nog geen poging onderno men om de grond in eigendom te verkrijgen. Het is niet mogelijk dat de storting per ongeluk is gebeurd. Het gaat om een stuk van dik hon derd vierkante meter. Dat. zie je niet eventjes over het hoofd". Er is destijds echter geen bezwaar aan getekend tegen het bestemmings plan. Pieterse: "Dat klopt. In prin cipe is mevrouw Slootweg niet te gen de aanleg van een fietspad. Het mag zelfs op haar gebied, maar dit gaat natuurlijk wel en beetje ver". "Toen ik naar het gemeentehuis ging, gaf de burgervader mooi niet thuis. Ik kreeg na lang zeuren wel secretaris Vonk, te spreken. Die zei dat hij een handtekening van me vrouw Slootweg had. Dat is vrijwel onmogelijk. Zij lag in die tijd met vrij ernstige aandoeningen in het ziekenhuis". Hij laat het er niet bij zitten. "Het is verwijderen of betalen. Verwij deren wat mij betreft. Ik heb even min iets tegen een fietspad langs de Geerweg. Maar rotzooi storten op het gebied en het daar dan ook laten liggen, dat pik ik niet". Vol gens de gemeentesecretaris zijn de onderhandelingen over aankoop van de grond nog in volle gang. Pieterse: "Daarvan is mij niets be kend". NOG GEEN ASIEL VOOR TAMILS Ongeveer 25 bruikbare tips via 'Opsporing Verzocht' ALPHEN AAN DEN RIJN - Van de 85 tips die zijn binnengekomen na de uitzending van het televisie programma Opsporing Verzocht, worden er 25 serieus onderzocht. Dit heeft de Alphense politie mee gedeeld. Door mee te werken aan de uitzending hoopt de politie op heldering te krijgen over de brand die 26 juni heeft gewoed bij Boot Olie en Van Staveren Marion Gas. De actiegroep Rara die de verant woordelijkheid voor de brand op eiste, richtte hiermee voor 550.000 gulden schade aan. NOORDWIJKERHOUT/LISSE - Aad Franck moet er zelf om lachen. "Wat liefhebberij? Soms ben ik na een dag hard wer ken in mijn bloemenkwekerij doodmoe en dan moet ik 's avonds weer de tuin in voor de fuchsia's. Dan denk ik wel eens, waar zijn we in vredesnaam aan begonnen. Maar als je eenmaal bezig bent en die kleurenpracht en de schoonheid van de fuchsia's ziet, verdwijnt die moeheid vanzelf' door Kees van Kuilenburg Samen met zijn vrouw Martha bezit de Noordwijkerhoutse bloemenkweker bij wijze van hobby een groot aantal fuchsia soorten, een plant die in de volksmond ook wel belleman wordt genoemd. Een aantal van die fuchsia's is tot en met zater dag te zien in het kassencomplex van Jaap Kooys tuincentrum aan de Heereweg in Lisse. De inzending van het Noord wijkerhoutse echtpaar is onder deel van een expositie van leden van de Nederlandse Kring van Fuchsia vrienden, regio Rijn land. De expositie bestaat uit ve le honderden, met veel vakman schap en zorg opgekweekte fuchsia's en is ingericht door de gerenommeerde plantenarran- geur Theo Sprengers. Er is op de expositie voor lief hebbers veel belangwekkends te zien. Zoals de collectie van 30 verschillende zogeheten lucifer fuchsia's van H.J. de Graaff uit Lisse. Deze lucifer-fuchsia's zijn oorspronkelijk afkomstig uit Haïti. Mevrouw Von Oven uit Lisse stond voor de expositie een aantal fuchsia-miniaturen af. Morgen geeft zij voorlichting over het verzorgen van fuchsia's. Tijdens de expositie worden voor de eerste keer een aantal nieuwe Nederlandse kweekre- sultaten geshowd, waaronder een nieuwe variëteit die onlangs Elco Brinkman (naar de minister van wvc) werd gedoopt. Ban Martha en Aad Franck zijn nog niet zo heel lang in de ban van de fuchsia. Aad Franck: "Vier jaar geleden kreeg ik van een familie lid een fuchsia-stekje. Omdat mijn vrouw en ik altijd in de na tuur bezig zijn hebben we dit stekje in een potje gezet en het resultaat verbaasde ons zo, dat wij verder zijn gegaan. Vooral nadat mijn vrouw op een gege ven moment op de markt in Lei den een dubbele fuchsia ontdek te en daar ook hoorde dat er veel meer soorten zijn". Daarna is het ontzettend hard gegaan. In de tuin van het echt paar staan inmiddels zo'n 240 verschillende fuchsia^s, waaron der een stuk of vier die de respec tabele hoogte van ruim 2,5 meter hebben bereikt. Die reuzefuchsi a's zijn eveneens te zien op de ex positie in Lisse. Volgens kenners zijn deze fuchsia's de grootste die ooit in ons land werden geëx poseerd. Bij het verplaatsen van de fuchsia's moet dan ook ge bruik worden gemaakt van een heftruck. Wie de bloemenpracht in de tuin van het echtpaar ziet, beseft dat daar zeer veel uren werk in gaan zitten. Volgens Aad Franck is hij vóór acht uur en na vijven door de zogenaamde fuchsia- mijt. Vooral in het mekka van de fuchsia-liefhebbers, Californië, heeft de plaag toegeslagen en ve le liefhebbers hebben hun plan ten verloren. Als gevolg van deze mijt-aantasting heeft de ASF, de zusterorganisatie van de Neder landse Kring van fuchsia-vrien den, inmiddels 25 procent van haar leden verloren. Aanloop Het is inmiddels zo dat de tuin van het echtpaar Franck landelij ke bekendheid geniet. Er gaat dan ook geen dag voorbij of er staat wel een fuchsia-liefhebber voor de deur van het huis aan de Noordwijkerhoutse Robijnslaan. Dat is volgens Franck geen enkel probleem. "Onze tuin staat altijd open voor andere liefhebbers van deze schitterende planten. En daarbij steek je in een ge sprek met die man of vrouw al tijd wel weer wat op wat je zelf bij de hobby kunt gebruiken". Verkopen van planten is er bij de fuchsia-liefhebbers niet bij. Maar als zij bij elkaar in de kas of in de tuin komen dan wordt er vrij gemakkelijk een stekje afge staan. "Dat gaat wederzijds zo.» De kosten blijven daardoor be perkt en de hobby blijft leuk". Evenals bij de collega-liefheb bers leeft ook bij het echtpaar Franck de wens om ooit nog eens met een gele fuchsia te komen. "Alle kleuren zijn er maar geel ontbreekt nog steeds. Dit on danks de inspanningen die er over de gehele wereld worden gedaan om dit voor elkaar te krij gen. Volgens deskundigen is het niet mogelijk om een gele fuch sia te kweken. Maar dat verhaal werd ook van sommige andere bloemsoorten gezegd en op een bepaald moment kwamen die er toch". ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij na vier maanden verblijven ze in Alphen: deze vier van de totaal zes Tamils die in 1985 het geweld in hun land ontvluchtten. Via Oost- Berlijn belandden ze in Nederland. Daar verbleven ze eerst in Bever wijk en vervolgens in een pension in Wijk aan Zee. Sinds april zijn ze ondergebracht in de flats aan de Wederikstraat en de Lupinesingel. Wachtend op de werkvergunning die ze pas kunnen bemachtigen als ze politiek asiel krijgen, doden ze de tijd met lessen Hillegom geen haast met aanleg kampje HILLEGOM - De gemeente Hille gom maakt geen haast met de aan leg van een woonwagenkampje aan de Leekstraat. Ondanks aan dringen van de provincie wil wet houder R.R.M.M. Petit pas tot aan leg overgaan, wanneer vaststaat dat alle 11 plaatsen daadwerkelijk worden bezet. Bovendien zal de ge meente, blijkt nu, zelf ruim twee ton op tafel moeten leggen.voor het kampje. De mogelijkheid om de aanleg volledig te betalen uit de verkregen subsidie, wordt nog on derzocht. Petit bracht gisteravond de com- Nederlands. Ook gaan ze regelma tig bij elkaar en bij vrienden op be zoek. Of ze inderdaad politiek asiel krijgen, is nog onduidelijk. De eer ste aanvraag hiertoe is afgewezen, het hoger beroep tegen deze beslis sing loopt nog. Sinds 1985 toen de stroom Tamïl-vluchtelingen een aanvang nam, hebben slechts twee van hen in Nederland politiek asiel gekregen op basis van hun vluchte lingenstatus. Anderen kregen ge woon asiel. Het restrictieve beleid in ons land is er echter op gericht missie sociaie zaKen op de hoogte van de laatste ontwikkelingen rond het kampje. De wethouder vreest dat er leegstand optreedt en daar voelt hij weinig voor. In prin cipe zullen de nieuwe bewoners uit het grote Leidse kamp Trekvaart plein komen. De belangenvereni ging van die bewoners voelt echter niets voor een gedwongen verhui zing. Wethouder Petit wil nu eerst van de provincie de garantie heb ben, dat het kamp vol komt. Pas daarna zal met de aanleg worden begonnen. Eind september zal Pe tit hierover overleg voeren met de provincie, Overigens had het kamp al lang gerealiseerd moeten zijn. Het pro vinciaal bestuur heeft de gemeente Hillegom zelfs onder druk moeten zetten om een lokatie aan te wijzen. Als bestemming kwam uiteinde lijk de Leekstraat uit de bus. De bezwaarsschriften, die waren inge diend, zijn afgehandeld. ALKEMADE - Niets lijkt de mede werking van de gemeente Alkema de aan de regionale basisgezond heidsdienst meer in de weg te staan. Dat is de conclusie die kan worden getrokken na de speciaal daarvoor belegde vergadering Van de commissie welzijn gisteravond. De gemeenteraad neemt op 31 au gustus een beslissing. De aanvraag voor subsidie moet voor 1 septem ber bij het ministerie van WVC zijn. De kosten van deelname wor den voor Alkemade in de ontwerp begroting 1987 geschat op 58.000 gulden. Alkemade zou oorspronkelijk deelnemen aan een op te richten basisgezondheidsdienst in de regio Alphen als onderdeel van een grote dienst in noordelijk Zuid-Holland. Nu Alkemade in het kader van de wet gemeenschappelijke regeling heeft gekozen voor indeling bij de regio Leiden, valt zij derhalve ook voor deze gezondheidsdienst on der de Leidse agglomeratie. Lei den en Alpheh hebben overigens besloten om voor het opzetten van een gezondheidsdienst een ge meenschappelijke regeling aan te gaan. Aanvankelijk zou ook de duin- en bollenstreek daarvan deel gaan uitmaken, maar de tien ge meenten uit dit gebied hebben af gehaakt. VROEGE DIEF BETRAPT - Een 38-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is vanmorgen vroeg betrapt bij het stelen van goederen uit een garagebedrijf aan de Herenweg in Noordwijkerhout. De zoon van de garagehouder trof de man aan en waarschuwde de politie. De dief wilde onder meer een luchtdrukpistool dat in het be drijf aanwezig was, meenemen. De dader is ingerekend. de vluchtelingen zó mogelijk te la ten terugkeren naar het land waar ze het eerst zijn opgevangen na hun vertrek. (foto Nanno Bloupot) Eigenaar verrast: vermiste'pony blijkt verkocht ALPHEN AAN DEN RIJN - De pony, die het afgelopen weekeinde uit een weiland aan dg Ridderbuurt in Alphen is verdwenen, blijkt te zijn ver kocht aan een Boskoper. Het dier, een bruine merrie, was ei gendom van een Alphense fa milie. De eigenaar heeft giste ren 350 gulden gekregen van een Alphense die de pony enige tijd heeft verzorgd. Zonder de eigenaar er in te kennen, had zij het dier verkocht. Voor de kos ten van het voer heeft de vrouw, een bekende van de fa milie, honderdvijftig gulden in mindering gebracht. Aangezien de eigenaar het niet eens is met de 'onverwachte verkoop van zijn pony en ook niet met het feit dat de vrouw een bedrag voor zichzelf heeft gereser veerd, zal volgens de politie nog een gesprek tussen beide partij en plaatshebben. Aad Franck: "Soms denk ik wel i dat gevoel snel kwijt". in de tuin te vinden. "In de mees te gevallen gun ik mij niet eens de tijd om naar het journaal van acht uur te kijken. Want dan ben ik lekker bezig en dan denk ik: laat die ellende op de buis maar zitten ook". Zaailingen Zijn echtgenote Martha neemt het opkweken van nieuwe varië teiten voor haar rekening. Dit jaar had zij niet minder dan 800 zogenaamde zaailingen geplant. Daar blijven er echter maar een paar van over. Volgens kenners zijn er bij de nieuwe soorten ze ker een aantal die bij de keuring dit najaar in de prijzen zullen val len. "Die komen dan officieel in waar ben ik aan begonnen, maar i de boeken terecht en de naam van mijn vrouw komt erbij te staan. Dat zou dan ook de eerste keer zijn dat onze fuchsia's offi cieel worden vermeld", vertelt Aad Franck trots, die zijn we gens vakantie afwezige vrouw waarneemt tijdens de rondgang langs de trots van het Noordwij kerhoutse echtpaar. Hij benadrukt nogmaals dat het onderhoud van de fuchsia's veel vraagt. Het is niet zo dat je dagelijks snel even met een gie- tertje langs de bloemen loopt en de fuchsia's royaal van water voorziet. "Sommige planten heb ben veel water nodig en die moet je dan twee keer per dag van een bepaalde hoeveelheid vocht s je die kleurenpracht ziet ben je (foto Jan Holvast» voorzien. Andere soorten daar entegen moet je wel eens een dag overslaan. Maar dat leer je met vallen en opstaan". Datzelfde verhaal geldt vol gens de Noordwijkerhouter voor de zon. "Soms moet je experi menteren met nieuwe soorten door een exemplaar in de zon en een ander in de schaduw te zet ten. Op die wijze kom je aan je kennis over de fuchsia. En daar naast kun je als je eventueel met vragen zit altijd bij de wat verder gevorderde liefhebbers terecht". Ook kunnen de planten wor den aangetast door ziekte. Zoals bij voorbeeld dit jaar het geval is in de Verenigde Staten. Daar worden veel fuchsia's geteisterd Rond deze lijd begint het nieuwe seizoen voor een groot aantal sporten. Nieuwe teams, nieuwe spelers staan te trappelen om aan u te mogen worden voorgesteld. Nieuwe plannen worden bekend gemaakt, toekomstverwachtingen gegeven... Kortom: ook dit jaar vindt u weer al uw sportieve informatie in de SPORTKRANT van het Leidsch Dagblad en het Alphens Dag blad. Die dit jaar al weer voor de 24e keer verschijnt.. Advertenties voor de Sportkrant kunnen nog worden opgege ven. Informatie hierover kunt u verkrijgen bij onze advertentie afde ling. telefoon (07114 49 41

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10