EIDEN Japanners hebben een positief beeld van Nederland Werkloosheid regio Leiden in juli flink toegenomen Mostert moest promotie uit de Staatscourant vernemen Burgemeester Goekoop terug van bezoek aan keizerrijk: Ruzie Bewoners Satijnvlinder vinden slang Celstraffen voor Leidenaars LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 18 AUGUSTUS 1987 LEIDEN - De reizende ambassa deur van Leiden bevindt zich weer achter zijn bureau in het stadhuis. Na vorig jaar dé Verenigde Staten te hebben aangedaan, dit vooijaar Polen te hebben bezocht, keerde burgemeester Goekoop vorige week terug van een reis naar Japan en Taiwan. Het zakelijk bezoek aan het verre oosten had plaats op uit nodiging van zijn gastheren, het gezin Goekoop knoopte er gemaks halve een vakantie aan vast. Aan leiding was het 100-jarig bestaan van de haven van Misumi die des tijds werd aangelegd onder leiding van de in Leiden geboren dr. Rouwenhorst Mulder. door Gert Visser Dergelijke bezoeken van plaatse lijke bestuurders hebben niet in laatste instantie tot doel de interes se van het buitenlandse bedrijfsle ven voor Leiden op te wekken. Wat dat betreft heeft het verb lijf van de burgemeester over de flenzen niets concreets opgeleverd. In hoe verre de vele contacten die hij leg de van belang kunnen zijn, moet in een later stadium blijken. Goe koop: "De werving van bedrijven wordt voor Leiden gedaan door een afdeling van het ministerie van economische zaken. Zo'n bezoek van mij moetje zien als ondersteu ning daarvan. Maar dat persoonlijk contact helpt natuurlijk wel". Wanneer het Leidse bedrijfskli- maat ter sprake kwam, was met na me het sciencepark in de Leeuwen hoek onderwerp van gesprek. Want dat is de economische sector waaraan het gemeentebestuur een bijdrage van Japan verwacht. "Hoewel je er niet op moet rekenen dat er de eerste drie tot vijf jaar Ja panse bedrijven naar Leiden ko men. De Japanners zijn zo ver nog niet op het gebied van de bio-tech- nologie. Daarbij, je moet met Ja pan erg veel geduld hebben", aldus Goekoop. Maar met hulp van zijn 'goed ingevoerde' contactpersoon in Japan houdt hij zich op de hoog te van de ontwikkelingen in het keizerrijk en worden de contacten warm gehouden. Volwaardig Hoewel de representatieve kant van het burgemeesterschap Goe koop bijzonder goed ligt, is het toch merkwaardig dat niet de wet houder economische zaken maar de eerste burger der gemeente de wereld afreist om contacten met bedrijven en overheden te leggen. Met name waar het een burgemees ter betreft wiens verantwoordelijk heden door de gemeenteraad tot het absolute minimum zijn terug gebracht. Een wethouder echter, wordt in het buitenland nauwelijks als een volwaardig representant van de gemeente gezien. "Dat heb ik vorig jaar in de Verenigde Staten gemerkt en nu ook weer in Japan. De burgemeester beschouwt men als degene die een stad vertegen woordigt. Een wethouder ziet men meer als iemand die een bepaald vakgebied bestiert of als vertegen woordiger van een politieke par tij", stelt Goekoop vast. En dat is de reden dat de meeste uitnodigingen op het bureau van de burgemeester belanden. "Maar voor alle duidelijkheid: Wij werven als gemeentebetuur geen bedrij ven in het buitenland, dat laten we aan het ministerie over. Al die mis sies zouden ons handenvol geld kost terwijl het resultaat er van als marginaal mag worden be schouwd". Buitenlandse reizen zijn voor de burgemeester alleen weggelegd wanneer de gastheren betalen. Deze reis heeft de gemeen te Leiden in ieder geval geen cent gekost Jumelage Nederland timmert aan de weg in Japan en Leiden probeert daar van een graantje mee te pikken. Zo heeft de gemeente een plaatsje we ten te bemachtigen in een trein van het Nederlandse bedrijfsleven die dit jaar als reclamekaravaan door Japan trekt. Van nog meer belang is vermoedelijk het bezoek dat een Japanse delegatie (Goekoop: "Nogal belangrijke jongens") dit najaar aan Leiden zal brengen. Burgemeester Goekoop:Het valt t Goekoop zelf heeft contact gelegd met een bedrijf in de toeristische sector en een onderwijsinstelling die beide belangstelling voor de sleutelstad toonden. Het (ongelukkige) toeval wilde dat tijdens zijn bezoek bekend werd dat de Japanse Keio-universi- teit niet langer geïnteresseerd is in de vestiging van een Japanse school in de stadstimmerwerf te Leiden. Maar Goekoop beschouwt dat niet als onoverkomenlijk. "We wisten niet dat de Keio-universiteit al vergevorderde contacten met New York had. Maar er zijn nog tien andere universiteiten die even i buitenlander in Japan niet v zeer in aanmerking komen voor een vestiging in Leiden. Leiden staat nog steeds bovenaan en ik heb volop hoop dat het nog goed komt". Leiden - en daar zal menigeen van opkijken - geniet enige be kendheid in Japan. De Leidse uni versiteit, de eerste in de westerse wereld die de Japanse taal en cul tuur als studierichting introdu ceerde, heeft daaraan in belangrij ke mate bijgedragen. Dr. Von Sie- bold, stichter van het museum van volkenkunde en 150 jaar geleden vertegenwoordiger van de Vere nigde Oostindische Compagnie in Japan, heeft persoonlijk een link tussen de twee werelden gelegd. Zo wordt volgend jaar in twee na tionale Japanse musea een Von Siebold-tentoonstelling gehouden. Vanuit Japan bestaat zelfs de be hoefte het incidentele contact met Leiden een langduriger karakter te geven. Het stadsbestuur van Misu mi deed de burgemeester het ver zoek om een jumelage tussen beide steden aan te gaan. "Maar dat doen we niet. Het beleid is dat we met steden die zo ver weg liggen geen jumelage aangaan. We willen na tuurlijk wel vriendschappelijke be trekkingen onderhouden". Heeft het Amerikaanse week blad Time geconstateerd dat Ne derland in ernstige mate aan norm vervaging leidt en de tolerantie een grens heeft overschreden, de Ja panners hebben volgens Goekoop een aanmerkelijk positiever beeld van ons land. Goekoop: "De Ne derlanders worden beschouwd als redelijk hard werkende en be trouwbare handelspartners. Je moet niet vergeten dat beide lan den door de eeuwen heen intensief handel met elkaar hebben gedre ven. Je komt er bijvoorbeeld be trekkelijk veel Nederlands-Japan se woordenboeken tegen. Ik heb wél gemerkt dat men het als zeer teleurstellend ervaart dat koningin Beatrix niet naar Japan komt. Men begrijpt dat niet zo goed. De Japan ners zijn te beleefd om daar over te praten, maar het komt wel steeds boven". Misplaatst Overigens acht de burgemeester de Time-reportage over verwor dend Nederland nogal misplaatst en hypocriet. "Je zou over de Vere nigde Staten precies zo'n artikel kunnen schrijven als Time over Holland heeft gedaan", weet hij uit eigen ervaring (Goekoop heeft vo rig jaar een avondje met de narcoti ca-brigade in Washington mogen optrekken): "De VS zeggen wel dat ze ook soft-drugs bestrijden, maar daar lachen de politiemensen op straat zich rot om. Daar hebben ze helemaal geen tijd voor. Washing ton telt 18.000 drugs-verslaafden, daarvan weet de narcotica-brigade er 20 op een avond op te sporen. Het is daar echt dweilen met de kraan open". In Japan kwam het niet tot een 'avondje meelopen' met een plaat selijk politiekorps. "Japan is tien maal zo veilig als Nederland. Je kunt er je tas overal achterlaten zonder dat die onmiddellijk wordt gestolen", heeft de burgemeester ervaren: "Terwijl het aantal politie mensen aanzienlijk minder be draagt dan bij ons. Japan heeft na tuurlijk een volstrekt andere ach tergrond. Het is een strakke en ge disciplineerde maatschappij waar in men erg veel waarde hecht aan omgangsvormen. En de straffen zijn er veel hoger dan by ons". Sluitingsuur Van de veiligheid op straat ill Ja pan is het een kleine stap naar de kleine criminaliteit in Leiden (de vakantie is uiteindelijk ten einde). De burgemeester heeft bij terug komst kennis mogen nemen van het idee dat politiecommissaris Mostert tijdens zijn afwezigheid lanceerde: de veiligheid op straat met behulp van camera's waarbor gen. "Een goede gedachte", vindt Goekoop: "Maar we moeten oplet ten dat we het 'big brother is watching you-syndroom' niet op roepen. Het mag niet zo zijn dat de burger door de politie bespioneerd wordt. Die camera's moeten duide lijk voor één bepaalde taak ingezet worden". Goekoop is het met Mostert eens dat het tekort aan personeel by de politie noopt tot creatieve oplossin gen om de criminaliteit te lijf te gaan. Van hogere overheden ver wacht hij weinig heil: "Men heeft er wel oog voor, maar schuift het probleem voor zich uit. Men is ge voeliger voor het tekort op de rijks begroting, een slechte zaak". Ook zijn suggestie om geld van de de fensiebegroting te gebruiken voor versterking van de politie, vindt (nog) geen voedingsbodem in poli tiek Den Haag. Goekoop sluit niet uit dat de ge meenteraad te zijner tyd in het ka der van de bestrijding van de klei ne criminaliteit een voorstel tot het vrijlaten van het sluitingsuur van discotheken krijgt voorgelegd. Maar niet omdat de horeca-exploi- tanten dat graag willen, maakt hy duidelijk. "In andere gemeenten is gebleken dat het vrijgeven van het sluitingsuur de overlast 's nachts kan verminderen. In Leiden schuilt het probleem niet bij de kleine kroegen, maar bij de disco theken. Die zijn allemaal slecht ge legen in de binnenstad. Het is de bedoeling dat die discotheken op den duur worden verplaatst en ik sluit niet uit dat dan ook het slui tingsuur van de disco's aan de orde komt. Het is een kwestie van geld maar we zijn er volop mee bezig". Wel daling in duin- en bollenstreek LEIDEN/ LISSE - De werkloos heid in de regio Leiden is vorige maand flink gestegen. Niet minder dan 312 mensen werden vorige maand meer inschrijven als werk loos dan de maand daarvoor. In het rayon Lisse daalde de werkloos heid met 50. Volgens de arbeidsbu reaus is de stijging van de werk loosheid niet alleen te wijten aan het aantal schoolverlaters dat zich vorige maand inschreef. Dat aantal is namelijk niet extreem hoog en loopt in de pas met het landelijke beeld. Men verwacht dan ook, ge zien de stemming in het bedrijfsle ven, dat het om een tijdelijke, zy het flinke, inzinking gaat. In juli werden in beide rayons 1961 werkzoekenden ingeschre ven. Dit is 25 procent meer dan vo rig jaar. In Leiden werden 759 mannen en 645 vrouwen als werk zoekenden ingeschreven; in Lisse 267 mannen en 290 vrouwen. In juli nam het aantal werkzoekende schoolverlaters bij de jongens toe met 129 en bij de meisjes met 151. "Geen verontrustende aantallen", aldus de arbeidsbureaus. Maar het aantal uitschrijvingen bleef in juli ver achter bij de in- stroomcijfers. Het rayon Lisse droeg in juli sterk bij aan het aantal uitschrij vingen: 336 mannen en 331 vrou wen (totaal 667), terwijl in het rayon Leiden 478 mannen en 356 vrouwen (totaal 834) werden uitge schreven. Voor het eerst dit jaar is er door het arbeidsbureau in Lisse bemiddeld in de bollensector. Ove rigens komt vermoedelijk slechts vijf procent van de seizoenwerkers bij het arbeidsbureau terecht: De rest vindt werk in de bollensector via andere kanalen. Overigens denkt het arbeidsbureau erover om een soort poolsysteem op te zetten, waarbij werknemers van het ene bedrijf naar het andere kunnen gaan. De bollensector ver toont in de loop van het jaar een aantal pieken. Het poolsysteem zal weliswaar enigszins overlappend zijn, maar aan de andere kant is het werk toch zo verdeeld, dat werk zaamheden van tijdelijke aard ge makkelijk in poolverband kunnen worden gedaan. In juli werden 313 nieuwe vaca tures in behandeling genomen, waarvan 198 in Leiden en 115 in Lisse. Dit aantal blijft achter bij vo rig jaar (381). Hoewel het aantal uit schrijvingen dit jaar voor het eerst achterblijft, vinden de arbeidsbu reaus dat er nog geen reden is tot bezorgdheid. Het aantal open staande vacatures met 80 tot 1023. De stijging van de werkloosheid doet zich volgens de arbeidsbu reaus vrijwel in alle beroepsgroe pen voor met als uitschieters de metaalsector 57), de handel 44), de kantoorberoepen 66), het onderwijs (+47) en de verzorgende beroepen 30). Uitzonderingen waren de landbouwgroepen (- 17) en de ongeschoolden (- 54). Deze dalingen zijn een gevolg van de krachtige bemiddelingsactivitei ten in de bollencultuur/-handel. Vooral het arbeidsbureau Lisse be middelde grote aantallen seizoen werkers in de bollencultuur. De jeugdwerkloosheid nam in juli met 169 toe; het aantal schoolverlaters met 129. Bij de vrouwen is het beeld van juli vergelijkbaar met dat van de mannen: een flinke toe name van de werkloosheid 228), uitsluitend in het rayon Leiden ontstaan, want in Lisse was een da ling te zien van 38. Ook hier is voor al het bemiddelen in de bollencul tuur oorzaak van het afwijkende beeld. In Lisse was wel sprake vén groeiende werkloosheid in de kan- toorsector 38), het onderwijs (+11) en in de verzorgende beroe pen 16). Het aantal vrouwen, be schikbaar voor ongeschoolde ar beid daalde met 115 tot 241. In het rayon Leiden nam de werkloos heid onder vrouwen met 'klassie ke' vrouwenberoepen in diensten sector en onderwijs toe. Ook bij de vrouwen zijn niet al leen de schoolverlaters oorzaak van de werkloosheidsstijging. In juli steeg hun aantal met 101 (rayon Leiden) en met 50 (Lisse). Daarmee blijft het aantal werkzoekende schoolverlaters met 640 aanzienlyk hoger dan bij de mannen (417). Dit beeld tekent zich - zij het in afge zwakte vorm - ook af bij de totale jeugdwerkloosheid tot en met 22 jaar: vrouwen 1243, mannen 1035. Volgens de arbeidsbureaus heeft dit te maken met de slecht op de arbeidsmarkt afgestemde keuze voor een beroepsopleiding bij meisjes. Vooral degenen met een mbo-opleiding komen moeilijk aan de slag, omdat in de verzorgings sector drastische bezuinigingen worden doorgevoerd. Niettemin zijn de beide arbeidsbureaus opti mistisch: het aantal ontslagaanvra gen loopt op het ogenblik terug. Burgemeester Goekoop feliciteert Mostert (Midden) en La Rivière met hun promotie. (foto Jan Holvast) Werkloosheidsontwikkeling in de verschillende gemeenten, die tot het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden behoren: Mannen Vrouwen juni 1987 juli 1987 juni 1987 juli 1987 Alkemade 103 118 70 88 Katwijk 464 513 195 231 Leiden 3743 3878 1968 2112 Leiderdorp 305 343 203 204 Oegstgeest 227 235 154 171 Rijnsburg 84 83 46 58 Valkenburg 20 20 11 14 Voorschoten 253 297 177 197 Warmond 45 57 33 43 Zoeterwoude 70 1 83 56 1 62 Overige Rayon Leiden 5315 5627 2914 3180 Hillegom 225 195 238 225 Lisse 214 195 218 182 Noord wijk 305 316 194 186 Noord wijkerhout 134 121 127 151 Sassenheim 116 106 135 128 Voorhout 66 77 56 58 LEIDEN - Hoofdcommissaris Mos tert en zijn rechterhand La Rivière hebben hun promotie vorige week in de Staatscourant moeten lezen in plaats dat zij - zoals gebruikelijk is - het heuglijke feit van de burge meester te horen kregen. Het mi nisterie heeft echter onmiddellijk zijn excuses aangeboden voor deze ongebruikelijke gang van zaken. Daags na het bericht in de Staats courant werd op het Leidse politie bureau een telex ontvangen met verontschuldigingen voor de ge volgde procedure. Rayon Lisse 1060 1010 968 930 Totaal Gewest 6375 6637 3 882 4110 LEIDEN - Een 20-jarige Leidse vrouw is gisterochtend gewond ge raakt aan haar voet nadat zij een ruit in een deur had ingetrapt. De vrouw had ruzie gehad met een vriend en zou met hem meegaan om enkele eigendommen op te ha len. Eenmaal in de woning deed de man de deur op slot en voelde de vrouw zich niet langer veilig waar na ze de ruit intrapte. De vrouw is voor behandeling naar het zieken huis gebracht. Mostert werd gisteren officieel hoofdcommissaris. De tweede man van het Leidse korps, La Rivière is benoemd tot commissaris. Tijdens een feestelijke bijeenkomst op het politiebureau gistermiddag, gaf burgemeester Goekoop te kennen zich er niet al te druk over te willen maken. "Het rapport van de com missie Bakker waarop de promo ties zijn gebaseerd is nog maar en kele jaren geleden uitgekomen en het is al heel voortvarend dat de aanbevelingen in zo'n korte tijd zijn opgevolgd", sprak Goekoop schertsend. De aanbevelingen van de commissie Bakker die leidden tot het instellen van een hoofdcom missariaat in enkele middelgrote steden, zijn gebaseerd op een ver gelijking tussen de salarissen by politie er. gemeenteambtenaren. Goekoop greep gisteren de gele genheid aan om nog eens uit te ha len naar het politiebeleid van de re gering. "Het rijk laat het afweten. De politie heeft onvoldoende mid delen om haar taak goed uit te voe ren", zei Goekoop: "Het lijkt dwei len met de kraan open. We moeten ons er echter maar niet al te nega tief door laten beïnvloeden". Ook de kersverse hoofdcommis saris Mostert laakte de onderbe manning van het Leidse politie korps. Hij stelde vast dat gemeen ten als Amsterdam en Den Haag per 100.000 inwoners twee maal zo veel politiemensen in dienst heb ben. Mostert sprak de hoop uit dat met de erkenning van Leiden als hoofdcommissariaat ook het aantal politiemensen in de stad wordt uit gebreid. LEIDEN - De Dierenhulp- en Am bulancedienst heeft gisteravond in de Satijnvlinder (Merenwyk) een 40 centimeter lange slang gevan gen. Het beest was ontdekt door buurtbewoners die de politie waar schuwden. De politie riep op haar beurt de hulp in van de dieren- hulpdienst die de slang heeft opge pakt en meegenomen in een em mer. Volgens een medewerker van de dierenhulpdienst behoort de slang tot de ringslangachtige maar is nog niet precies bekend welk soort het is. "De mensen denken altyd met een aan een cobra of een python. Dat is het in elk geval niet. Het dier is waarschijnlijk ook niet gevaar lijk. Maar, je weet het nooit. Zelfs de kleinste slangetjes kunnen do delijk zijn. En ook een beet die niet dodelijk is kan heel lastig zijn", al dus de medewerker van de dieren hulpdienst. Waar het dier vandaan komt valt nog niet te zeggen. Mensen kunnen de slang als huisdier hebben ge houden maar het is volgens de me dewerker van de dierenhulpdienst ook heel goed mogelijk dat het dier als verstekeling met vakantiegan gers uit Spanje naar ons land is ge komen. Als de eventuele eigenaar zich bij de dierenhulpdienst meldt mag hij het dier weer meenemen. Zo niet dan zoek de dienst een goed tehuis voor de slang. De die renhulpdienst heeft de nodige er varing met dit soort zaken. Gemid deld komt het drie vier maal per jaar voor dat een slang in Leiden en omgeving wordt gevangen. DEN HAAG/LEIDEN - Een 23-jarige Leidenaar is vanmorgen door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maan den, waarvan vier voorwaardelijk. De rechtbank achtte bewezen dat hy een aantal inbraken had gepleegd onder meer in een sportzaak aan de Lange Mare. De straf komt vry wel overeen met de eis van de officier van justitie, die negen maanden cel, waarvan drie voorwaardelijk had gevorderd. De advocaat van de inbre ker had om een dienstverleningsproject gevraagd. Dat wees de rechtbank af, omdat de man al een uitgebreid strafblad had. Een andere Leidenaar (30), die ook terecht stond voor een aantal inbra ken, werd door de rechtbank tot vijf maanden onvoorwaardelijke gevan genisstraf veroordeeld. De officier van justitie had zes maanden geëist. Zyn advocaat had voor een straf van vyf maanden gepleit omdat haar cliënt dan in oktober kan meedoen aan een toelatingsexamen voor aan een kunstacademie. Met de nu opgelegde straf bestaat die mogelijkheid voor de ex-verslaafde, die twee weken geleden omstandig uitlegde dat hij aan een nieuw leven wilde beginnen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9