Overleg over mijnstaking Zuid-Afrika Unieke opkrikoperatie booreilanden geslaagd 'PTT moet vertrouwen bedrijven winnen' Markt wordt nog steeds populairder Toerist betaalt veel te veel voor zonnige zuiden Tekort VS dit jaar iets lager DINSDAG 18 AUGUSTUS 1987 ECONOMIE PAGINA 7 Stakers praten met Anglo-American JOHANNESBURG (AP/AFP/UPI/Rtr) - Er lijkt wat lucht te komen in de zuidafrikaanse mijnstaking, die gisteren zijn tweede week in ging. Na een gesprek met vertegen woordigers van het mijnbouwconcern Anglo American verklaarde algemeen secretaris Cyril Ramaphosa van de Zuidafrikaanse mijnwerkersbond NUM dat hij bereid is de voorstellen van Anglo te aanvaarden, als Anglo het eens is met de eisen van de NUM. ZOETERMEER (ANP) - Steeds meer mensen vinden dat hun gulden op de markt een daalder waard is. Het aantal weekmark ten is de afgelopen jaren steeds verder gegroeid en twee van de drie gemeenten hebben er mo menteel een. Daarnaast is ook het aantal jaarmarkten, toeristi sche markten en mini-markten sterk toegenomen. Er zijn nog maar weinig plaatsen in ons land waar niet één of andere vorm van een markt bestaat, zo conclu deert het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM) na een inventarisatie. In vergelijking met een eerde re inventarisatie in 1981 is het aantal markten met 6 procent ge groeid. Toen werden 659 week- markten geteld, vorig jaar waren het er 700. In die periode zijn er zo'n 60 bijgekomen en ongeveer 20 verdwenen. Op de officiële markten verdienen zo'n 15.000 tot 20.000 marktkooplieden hun brood met bij elkaar 36.000 standplaatsen. De totale lengte daarvan naast elkaar is om en na bij de 270 kilometer. Alleen al in Amsterdam nemen de dagmark- ten daarvan 15 procent voor hun rekening. De grootste markt is de centrummarkt in Rotterdam met 410 kooplieden en een lengte van meer dan twee kilometer. De belangrijkste artikelen op de markt zijn voedings- en genot middelen (38 procent) en kleding en textiel (34 procent). Op kleine re markten bestaat zelfs meer dan de helft van het aanbod uit voeding. Bloemen en planten hebben een vrij vast aandeel van ongeveer 8 procent. De rest van de artikelen bestaat uit goederen als schoenen, lederwaren, bijou terieën, horloges en niet zelden antiek, curiosa en twpedehands- artikelen. De meest gebruikelijke manier om de waren uit te stallen is nog altijd de kraam (81 procent). Maar vooral op kleinere markten staan steeds meer verkoopwa gens. Die hebben een groeiende behoefte aan aansluiting op het electriciteitsnet, vooral voor de koelapparatuur. Toch heeft één op de zes markten nog geen voorziening daarvoor, ook niet voor verlichting, zo constateert het EIM. Ramaphosa overlegde gisteren drie uur met Anglo-directeur ar beidsverhoudingen Godsell. Beide partijen zouden vandaag verder praten. Anglo, die op het overleg heeft aangedrongen, heeft voorge steld dat beide zijden het gebruik van geweld vermijden en dat de vertrekken van de mijnwerkers en de mijnschachten normaal toegan kelijk worden. Mijnwerkers die vreedzaam posten moeten met rust worden gelaten, evenals werkwilli gen. De NUM zegt zich hierin te kun nen vinden, maar wil ook een be perking van veiligheidstroepen rond de mijnschacht. De bond wil ook dat er een onafhankelijke arbi- genstanders ter wordt aangewezen, die moet be- staking bij e slissen over schendingen van een eventueel akkoord. Gewond ge raakte mijnwerkers moeten scha deloos gesteld worden, en de mij nen moeten worden opengesteld voor journalisten. Ramaphosa toonde de verslagge vers een patroonmagazijn, lege pa troonhulzen en een traangasgra naat die volgens hem tegen de sta kers zijn gebruikt. 23 procent voor mijnwerkers i goudmijnen. Dode De Zuidafrikaanse Mijnkamer heeft gisteren bekend gemaakt dat in een bedrijf van Nuclear Fuel Corp. bij Johannesburg 104 stakers zijn buitengesloten uit het bedrijf; De maatregel is genomen omdat de bedrijfsleiding het risico van even tuele schade aan de intallaties te hoog vindt 'in het licht van recente gevallen van sabotage die zich el ders hebben voorgedaan'. De directie,' van SASOL, het Zuidafrikaanse staatsbedrijf voor steenkool, olie en gas, meldde dat bij een treffen tussen voor- ën te- van een voorgenomen en van de vestigingen een dode is gevallen. Een woord voerder van de vakbond voor werknemers in de chemische in dustrie (CWIU) sprak evenwel vaii twee doden. SASOL-woordvoerder Krynauw zei dat-'een aanzienlijk aantal ar beiders' niet aan de stakingsactie wilde meedoen en dat daarna one nigheid was ontstaan, die uiteinde lijk twee gewonden en één dode Arbeiders Hyundai eisen vrije vakbond SEOUL (Rtr) - Ongeveer 50.000 Zuidkoreaanse arbeiders bij de ex portgigant Hyundai en sympathi santen zijn vandaag bijeengeko men in de zuidelijk stad Ulsan om hun eisen tot hogere lonen en vrije vakbonden kracht bij te zetten. Het is de tweede protestdag bij Hyundai, dat gisteren besloot zijn werknemers de toegang te verbie den nadat deze hadden gedreigd met stakingen. 20.000 Arbeiders marcheerden in de straten van Ul san onder de ogen van de oproer politie die met 50 busjes aanwezig Politie Texel vangt illegale kabeljauw TEXEL (ANP) - De Texelse poli tie heeft het afgelopen weekeinde in samenwerking met de Algeme ne Inspectiedienst (AID) ongeveer 17.000 kilo illegaal aangevoerde ka beljauw geveild en de opbrengst in beslag genomen. De vis werd 's nachts op Texel aangevoerd door twee kotters uit Wieringen en Den Helder. De vangsten werden in de haven van Oudeschild snel overge laden in een gereedstaande vracht auto. Die activiteit werd gadegeslagen vanaf een in de haven afgemeerd douane-vaartuig. De via de douane gewaarschuwde politie heeft de vrachtwagen aangehouden toen deze vanaf de eerste veerboot naar de visafslag van Den Helder reed. Volgens politiewoordvoerder De Vries mocht elk van de beide kot ters 3000 kilo kabeljauw aanvoe ren. Op de ene kotter omvatte de vangst echter 12.000 kilo, op de an dere 11.000. De teveel gevangen ka beljauw bracht op de visafslag bij na 50.000 gulden op, die door de AID in beslag werd genomen. Bei de vissers kregen een proces-ver baal. De Labor Monitoring Group, een onafhankelijke commissie van aca demici, heeft becijferd dat de eis van de NUM van algemene loons verhoging van 30 procent de mijn- bouwbedrijven 75 miljoen dollar extra zal kosten, boven de kosten van hun oorspronkelijke aanbod van een loonsverhoging van 17 tot opleverde. Hij had eerder op de dag Het gigantische complex booreilanden in Ekofisk. Dankzij het opkrikken hoeft Phillips Petroleum zich tot 2020 gezegd dat het bedrijf na een verga- geen zorgen meer over het wegzakken van de platforms te maken. (foto anp> dering van de raad van bestuur die volgende maand zal plaatsvinden, bereid is met de bond te onderhan delen over de gewenste vakantie dagen. WASHINGTON (Rtr) - Het Witte Huis verwacht dat het Amerikaan se begrotingstekort dit jaar 158,4 miljard dollar zal bedragen, 62 mil- 1,22 miljard gulden gedaan op de jard dollar minder dan in het vorige 42 procent van de aandelen North begrotingsjaar. Het begrotingsbu- American Philips die het nog niet reau van de Amerikaanse regering bezit. North American Philips liet gisteren in zijn halfjaarlijkse maakt onder meer verlichting, tele- herziening weten dat die vermin- visietoestellen en andere electroni- dering de grootste is in de geschie- ca onder de merknamen Norelco, denis van de VS. De jongste ra- Magnavox, Philco en Sylvania. De ming is 14,8 miljard dollar lager maatschappij produceert daar- dan in januari. Philips Amerika Philips heeft een bod naast veel medische apparatuur. De maatschappij verdiende het tweede kwartaal van dit jaar Voor het komende begrotings jaar, dat in Amerika loopt van sep tember tot september, wordt ech- 10,5 miljoen gulden op een omzet ter ook een tekort voorzie®. 2,21 miljard. Een jaar eerder werd in het tweede kwartaal 21,9 miljoen verlies geleden op "èën omzet van 2,19 miljard. 123,3 miljard dollar. Datis ongeveer 15 miljard dollar méér dan in janua ri werd verwacht. Om een tekort van 123,3 miljard dollar te halen moet er ongeveer 38 miljard dollar worden bezuinigd. Het begrotingsbureau heeft laten weten dat de herziening van de te korten een gevolg is van de veran deringen die zich sinds januari in de economie hebben voorgedaan. Door een stijging van de rente en jard. Aan onroerend goed bezit het de inflatie worden leningen duur- Pensioenfonds Het vermogen van het Shell pen sioenfonds in vorig jaar verder ge- 5,3 miljard naar 5,5 mil- pensioenfonds 2,3 miljard, der. De Amerikaanse nationale het leeuwedeel in Nederland schuld bedraagt momenteel en de VS. Van de aandelenporte- feuille was ruim 41 procent belegd in Nederland, ruim 23 procent in de Verenigde Staten, bijna 18 pro cent in Japan en ruim 15 procent in West-Duitsland. Het gemiddelde rendement op het geïnvesteerde vermogen daalde van 7,8 procent in 1985 tot 7,5 procent vorig jaar. DSM DSM heeft in de eerste zes maan den van dit jaar beduidend meer winst gemaakt dan in dezelfde pe riode van 1986. Hoewel door de la gere dollar de omzet fors daalde van 10,6 tot 7,6 miljard, steeg de nettowinst met ruim 15 procent van 215 tot 251 miljoen. Voor het tweede halfjaar is DSM optimistisch gestemd. "Als alles blijft zoals nu, geen inzakkende dollar, stabiele olieprijzen en ge lijkblijvende conjunctuur, dan zal het tweede halfjaar slechts een iets lager resultaat te zien geven dan het eerste halfjaar", aldus finan cieel directeur Ligthart in een toe lichting op de cijfers. Mees&Hope De brutowinst van de bank Mees Hope is over de eerste helft van het jaar met 19,5 procent gestegen tot 91,9 miljoen gulden. Voor (mo gelijke) stroppen werd 25 miljoen opzij gelegd, wat 16,7 procent min der was dan in de eerste helft van vorig jaar. De nettowinst kon daar door met 31,4 procent stijgen tot 48,1 miljoen, zo heeft de bank gis teren meegedeeld. De directie ver wacht dat de procentuele winststij ging over het hele jaar lager zal zijn dan die over het eerste halfjaar. 2,2 biljoen (22.000 miljard) dollar. werk', aldus Van den Heuvel. Het Brabantse bedrijf (400 werk nemers) slaagde er medio vorig het jaar in de order voor zijn aandeel in de het project binnen te halen, ten nu- koste van een Duits en Frans be drijf. Hydraudyne ontwierp en fa briceerde de hydraulische cilin ders en de elektronica om deze te besturen, kortom de apparatuur waarmee het opkrikken daadwer kelijk gebeurt, en leverde ook de 75 specialisten om de operatie me de uit te voeren. De zover bekend nog niet eerder vertoonde operatie was noodzake lijk omdat zonder ingrijpen het Ekofisk-complex simpelweg in de Noordzee zou verdwijnen. Het ja renlang oppompen van grote hoe veelheden olie en gas is er de oor zaak van dat de.grond onder de po ten van het complex poreus is ge- feite het worden. De hogere golven in de aanstaande winter-periode zou de booreilanden-groep waarschijnlijk al niet kunnen weerstaan. Sinds het begin van de exploita tie van het veld, in 1971is het com plex al zo'n vier meter gezakt. Dat proces zet zich volgens berekenin gen van geologen van het Ameri kaanse Phillips Petroleum, de be heermaatschappij van Ekofisk, tegelijk, 'dat is eigenlijk het echte voort met ongeveer 20 centimeter BRUSSEL (ANP) - Veel toeristen betalen veel te veel voor een vakan tiereis naar het zonnige zuiden, vindt de organisatie van Europese consumentenbonden (BEUC). De BEUC maakt gisteren de resulta ten bekend van een onderzoek, waaruit blijkt dat identieke reizen in het ene land veel goedkoper worden aangeboden dan in het an dere. De prijsverschillen kunnen oplopen tot 80 procent of meer. All- in reizen zijn veruit het goedkoopst in Groot-Brittannië en veruit het duurst in de Bondsrepubliek. Maar ook in Nederland en België zijn de prijzen doorgaans aan de hoge kant, aldus de BEUC. Zo kosten reis en verblijf in het zelfde hotel op Kreta bijna twee keer zoveel bij de Belgische organi satie Sunsnacks als bij de Britse touroperator Thomson. Het Neder landse Arke vraagt voor een reis naar hotel Las Ocas op Benidorm maar liefst 74 procent meer dan Thomson. STAVANGER/BOXTEL (ANP AFP/Rtr) - Het opkrikken vier zuidelijke platformen Noorse oliveld Ekofisk in de Noordzee is gisteren om 20 minu ten voor middernacht 'perfect ge slaagd'. Maurice Hobley, de Britse directeur die de operatie binnen het bedrijf Phillips Petroleum Nor way leidde, maakte vannacht triomfantelijk de uitslag van de unieke operatie bekend. De vier booreilanden, die onder ling via pijpen en verbindings- bruggen met elkaar in verbinding staan (totaal-gewicht van 23.000 ton) moesten 6,4 meter omhoog worden gekrikt. Het Brabantse be drijf Hydraudyne vervulde daarbij een belangrijke rol. Volgens alge meen directeur Van den Heuvel, die naar eigen zeggen 'apetrots' is op het project, 'doen wij hart van het project'. Van den Heuvel twijfelde giste ren al niet meer aan de goede af loop. Immers, twee soortgelijke operaties werden inmiddels al met succes afgerond: op 16 juli werd het hotelplatform r.uim zes meter hoger gekrikt en datzelfde gebeur de afgelopen zondag met het zoge noemde distributiecentrum van Ekofisk. Maar vier booreilanden De BEUC erkent dat de consu menten in Duitsland, Nederland en België veel beter worden be schermd dan in het Verenigd Ko ninkrijk. Zo kan de Nederlandse consument, bij verschil van me ning over de geboden kwaliteit, een deel van zijn reisgeld terugvra gen bij de geschillencommissie Reizen, waarin ook de consumen tenorganisaties zijn vertegenwoor digd. In Groot-Brittannië is dat niet het geval. Maar die betere bescherming is geen verklaring voor de enorme prijsverschillen, aldus BEUC-di- recteur Tony Venables. "Het wordt hoog tijd dat de consumenten wak ker worden en er bijvoorbeeld toe overgaan hun vakantie in een na burig land te boeken, omdat ze dan veel goedkoper uit zijn". Uit het onderzoek van de BEUC blijkt ove rigens dat ook binnen een bepaald land grote prijsverschillen kunnen optreden. Zo kost de eerder ge noemde reis naar Benidorm bij Sunair 514 gulden minder dan bij Arke, een verschil van 38 procent. per jaar. Telecommunicatiemanager Leeman noemt klachtenstroom terecht AMSTERDAM - De Amsterdamse PTT moet de komende anderhalf jaar alles op alles zetten om een goede dienstverlening aan bedrij ven op poten te zetten. Lukt dat niet, dan kan ze de toekomst na de privatisering in 1989 wel vergeten. Met die woorden reageert L. Lee man, sinds februari van dit jaar in terim-manager van het Telecom- municatiedistrict Amsterdam, op de vele kritiek van het bedrijfsle ven over de service van de hoofd stedelijk PTT. door Jos Verlaan/ANP "Vanaf 1989 is de PTT haar mo- nopoliepositie op de communica- tiemarkt kwijt. Dan verschijnen de Fransen, de Amerikanen en de Ja panners hier op de markt en dan moet de Nederlandse markt ver trouwen hebben in het produkt dat we leveren", aldus Leeman. Vooral op de nieuwe industriegebieden', zoals Schiphol, Zuid-Oost en de RAI en omgeving, klinken de klachten over storingen en ineffi ciënte marktbenadering door de PTT hard door. De wachttijden voor nieuwe aansluitingen zijn lang en de storingen zo veelvuldig dat sommige bedrijven hun klan ten af en toe maar eens bellen of ze die dag misschien telefonisch con tact hebben gezocht. Eén bedrijf, LCI, zegt zelfs te verhuizen naar Utrecht 'mede omdat de infra structuur voor communicatie zo slecht is in de hoofdstad'. Leeman ontkent de kritiek niet. "Toen ik hier kwam trof ik een vol strekt onvoldoende infrastructuur en een achtergebleven organisatie aan. Maar we werken heel hard aan verbetering van die situatie. Nieu we telefooncentrales en een betere serviceverlening zullen in de ko mende tijd hun vruchten opleve ren. Het bedrag dat wij jaarlijks in de hoofdstad investeren groeit enorm. In 1985 investeerden wij voor 58 miljoen gulden aan kabel netten en centrales. In '86 was dat 109 miljoen, dit jaar 180 miljoen en volgend jaar gaat er voor 300 mil joen de grond in". "Bedenk wel dat Amsterdam het meest ingewikkelde telefoondis trict van Nederland is. Hier be vindt zich de hoogste concentratie informatica-bedrijven, zoals com puterbedrijven, banken en de ef fectenhandel. Hoe meer je voor die bedrijven doet, hoe groter het ge bruik wordt, zodat een achterstand inhalen wel erg moeilijk is. We hebben op grote schaal nieuwe centrales gebouwd waarbij we te maken hebben gehad met kinder ziektes. Daarnaast is het ontzet tend moeilijk om geschoold perso neel te vinden die voor de installa ties kan zorgen. Dat is een wezen lijk en groot probleem". "Daarmee hebben we de drie oorzaken te pakken van de proble men met het bedrijfsleven: het geld, de goederen en geschoolde mensen. We werken eraan dat we op korte termijn die problemen hebben opgelost". Storingen "Het eerste dat ik bij mijn bin nenkomst heb aangepakt is de klachtafhandeling. Ik weet dat die heel slecht was. Maar een nieuw systeem moet het onmogelijk ma ken dat storingen niet meteen ge signaleerd worden als klanten bel len en binnen twaalf uur moet er een monteur bij de klant staan. Twaalf uur, maar dat wil ik terug brengen tot 6 uur. Ik geef u nu de garantie dat niemand meer de in- gesprek-toon krijgt als hij 007 draait. In 70 procent van de geval len wordt meteen geantwoord en bij de overige 30 procent is het een kwestie van enkele seconden wachten". "Ik wil er rond voor uitkomen dat de PTT in het verleden niet adequaat heeft ingespeeld op ont wikkelingen van bij voorbeeld nieuwe industriële activiteiten. Denk maar aan de situatie in Am sterdam Zuid-Oost en Schiphol. We hebben de zaak vaak verkeerd, conservatief en slecht ingeschat. Daar moet wel bij gezegd worden dat het bedrijfsleven deze ontwik keling ook niet had voorzien en ons gevoed heeft met verkeerde in formatie. Dat willen we nu ook an ders gaan doen. We gaan nauwe contacten onderhouden met de Amsterdamse Industrievereni ging, de Kamer van Koophandel en de gemeente Amsterdam om tij dig op de hoogte te zijn van nieuwe ontwikkelingen en wensen bij zo wel het bedrijfsleven als de huis houdens. Het is belangrijk dat wij ons naar het bedrijfsleven toe kun nen presenteren als een goede en betrouwbare gesprekspartner". Mentaliteit "De grootste verandering die wij moeten ondergaan is de mentali teitsverandering. De PTT is een be schermd en beschut systeem dat zich nooit zorgen heeft hoeven ma ken. Onze monopoliepositie heeft hier een bepaalde mentaliteit ge kweekt die in 1989 van de ene op de andere dag niet meer werkt. Dan krijgen we zware concurrentie uit het buitenland en op dat mo ment moet je organisatie goed in elkaar zitten en op een zo hoog mo gelijke kwaliteit gestoeld zijn. Van af 1989 kan de consument gewoon kiezen en heb je dan geen vertrou wen bij de consument over je ba sisdienstverlening, dan kun je de rest van je marktaandeel ook wel vergeten. Dat we marktverlies zul len leiden staat voor mij als een paal boven water. De vraag op dit moment is hoeveel". "Daarom moeten het bedrijfsle ven en de consument al gedurende dit jaar duidelijke verbetering mer ken. Ondanks de moeilijkheden waar we mee kampen. Want be denk wel dat het grootste deel van het internationale communicatie verkeer via Amsterdam loopt. Dat hier de grote concentraties bedrij ven zitten. Dat we hier voortdu rend te maken hebben met ver nieuwing en ontwikkeling. En dat we daarnaast te maken hebben met een bedrijf dat niet alleen een goed product wil en moet gaan le veren. maar ook met een accepta bel prijskaartje voor de consu ment". ♦TER APELKANAAL - Weer of geen weer, de aardappelcampagne is weer begonnen. In het Gronings Ter Apelkanaal stonden volgela den vrachtwagens gisteren in de rij om hun ladingen aardappels te los sen bij de Ave be. (foto anp) Staking jeepneys bezorgt Manilla verkeerschaos MANILLA (Rtr) - De bestuurders van Manilla's 'jeepneys', de kleur rijke kleine busjes die de kern van het openbaar vervoer in de Filip pijnse hoofdstad vormen, hebben gisteren een staking van één dag gehouden. Het was de eerste grote staking waarmee het bewind van Corazon Aquino werd geconfron teerd en was een protest tegen de verhoging van de benzineprijs met 18 procent. De burgemeester van. Manilla, Mel Lopez, stuurde alle 480.000 ambtenaren eerder naar huis om zodoende de nog wel functioneren de busdiensten niet al te zeer te ontwrichten. Ook de meeste uni versiteiten sloten eerder hun deu ren. Desondanks zorgde het 'ont breken' van de 200.000 jeepneys voor een enorme verkeerschaos, waardoor duizenden mensen hun plaats van bestemming niet kon den bereiken.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7