ABP verlaagt te hoge huren Sociale woningbouw in het slop Kamer: hoger collegegeld kan Lagere inkomens profiteren meest van belastingverlaging Gasexplosie Klazienaveen 'Overheid is rechtszaken van buitenlanders zat' Leidenaren krijgen servicekosten terug HEERLEN/LEIDEN (ANP) - Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) zal met in gang van 1 oktober de huurprijzen verlagen van zijn woningen in de Rotterdamse wijk Heydnahof en in Houtwijk in Den Haag. Het ABP zal bovendien 250.000 gulden terugbeta len aan de bewoners van het complex De Drie Zichten in Leiden. De Leidenaren hadden te veel servicekosten betaald. De huren van de ABP-woningen in Den Haag en Rotterdam zijn vanaf de dag van oplevering te hoog ge weest, doordat het fonds het minis terie van volkshuisvesting hogere bouwkosten had voorgespiegeld dan het in werkelijkheid heeft ge maakt. In Rotterdam gaat de huurprijs met gemiddeld een tientje per maand omlaag, in Den Haag met vijf gulden. Volgens het Neder lands Verbond van Huurders, dat maanden geleden al om de huur- verlaging had gevraagd, gaan de huren in de toekomst wellicht nog eens omlaag. Het ministerie van volkshuisvesting moet namelijk de definitieve stichtingskosten van beide complexen nog vaststellen. De uiteindelijke huurprijzen zijn afhankelijk van deze totale bouw kosten. Verwacht wordt dat hiervoor eerst de resultaten van de parle mentaire enquête over bouwsubsi- dies en het strafrechtelijk onder zoek van Justitie bij het ABP be kend moeten zijn. Volgens het Nederlands Ver bond van Huurders was het de hoogste tjjd om iets aan de huren te doen, omdat de betrokken huis houdens er niets meer van begre pen toen zij vorige maand met de jaarlijkse huurverhoging werden geconfronteerd. Bijna een jaar ge leden immers al had ABP-hoofddi- recteur Snijders verklaard dat be woners van premiehuurwoningen van na 1975 schadeloos zouden worden gesteld als zou blijken dat zij te veel huur betaalden. Dat bleek bij Heydnahof en Houtwijk in oktober 1986. Het huurdersverbond zegt dat niet voetstoots moet worden aan genomen dat Heydnahof en Hout wijk de enige twee ABP-com- plexen zijn waarvoor te veel huur wordt betaald. Een woordvoerder wijst erop dat een hoge ambtenaar van Volkshuisvesting vijfjaar gele den zijn superieuren duidelijk heeft gemaakt dat beleggingsin- DEN HAAG (GPD) - De loon- en inkomstenbelasting kan volgend jaar met een procentpunt omlaag. Minister Ruding (financiën) heeft dat gisteren in zijn 'augustusbrief voorgesteld aan het kabinet. Of de ze verlaging voldoende is om de koopkracht voor iedereen te hand haven, is nog onduidelijk, stelt Ru- ding nadrukkelijk.. De belastingverlaging wordt be taald uit de belastingmeevaller, die volgens de jongste berekening 1,1 miljard gulden bedraagt. De lagere inkomens profiteren procentueel meer van de maatregel dan de ho gere. Voor de minima betekent de belastingverlaging met een pro centpunt dat ze ongeveer 6 procent minder belasting hoeven te beta len, omdat ze maar ongeveer 16 procent inkomstenbelasting beta len. Voor inkomens rond anderhalf maal modaal (ongeveer 55.000 gul den bruto) levert de belastingverla ging financieel het meest op. De WD toonde zich in een reac tie blij dat er nu eindelijk iets te recht komt van de al jaren vurig bepleite lastenverlichting. Volgens fractievoorzitter Voorhoeve wordt het verschil tussen bruto en netto lonen wat kleiner en betekent het een impuls voor het Nederlandse bedrijfsleven. Het meeste geld wordt immers ook in Nederland besteed. Bovendien blijft de koop kracht beter op peil, waardoor bij de onderhandelingen met werkge vers en werknemers loonmatiging gemakkelijker wordt. Financieel specialist De Grave ziet liever dat het kabinet nog wat verder gaat. Hij wil dat Ruding 1,5 miljard uit trekt voor lastenverlaging, zodat de koopkracht voor alle inkomens op peil kan blijven. De bewindsman voelt er echter niets voor meer dan 1,1 miljard gul den te besteden aan lastenverlich ting. Hij is bang dat van verlaging van het financieringstekort dan on voldoende terecht komt. stellingen makkelijk te hoge stich tingskosten konden opgeven voor hun projecten, met te hoge huren als gevolg. Aangenaam De beslissing van het ABP om 250.000 gulden terug te betalen aan de huurders van 262 woningen in de flats Stadzicht, Parkzicht en Molenzicht is als een aangename verrassing in de Merenwijk ont vangen. De bewoners voeren al en kele jaren strijd tegen het ABP om het teveel betaalde bedrag aan ser vicekosten terug te krijgen. Het gaat per flat om een bedrag van 200 gulden per maand over de jaren 1979 - 1985, in het totaal zo'n 250.000 gulden. Éen bewoner werd enkele jaren geleden door de kantonrechter in het gelijk gesteld, maar vorige maand nog liet het ABP weten de ze uitspraak niet van toepassing te verklaren voor alle bewoners. De bewoners waren van plan op nieuw de rechter in te schakelen om het ABP tot teruggave van het teveel betaalde te dwingen. Dat hoeft volgens Trudie Herk van de bewonerscommissie nu niet meer. Zij' laat weten 'heel blij' te zijn met de beslissing van het ABP. Voorlo pig wil zij nog even afwachten of het geld ook daadwerkelijk wordt terug gestort. De bewoners hebben van het ABP namelijk nog geen be richt van de terugbetaling ontvan gen. Overigens zijn de bewoners nog niet geheel tevreden. Ook het be drag aan servicekosten dat in 1985 en 1986 werd betaald, is volgens de bewoners te hoog geweest hoewel het ABP hen gedurende deze jaren wel tegemoet kwam. "Voordat we verdere juridische stappen onder nemen, wachten we eerst maar even af wat het ABP van plan is", aldus Herk. ADVERTENTIE KLAZIENAVEEN (ANP) - In het centrum van Klazienaveen heeft zich gisteren een zware gasexplosie voorgedaan tijdens werkzaamheden door medewerkers van het gasbedrijf zuid-oost Drenthe. Daardoor werd één van hen zwaar gewond en is met brandwonden aan rug en armen naar het brandwondencentrum in Groningen overgebracht, aldus de politie van Emmen. Volgens de politiewoordvoerder waren de mannen op straat voor een bankgebouw bezig met reparatiewerkzaamheden aan de gasleiding. Als gevolg van de explosie ontstond een steekvlam die via een luifel aan de bank oversloeg naar een flatgebouw. Op de eerste etage vatte de inventa ris van één van de flats vlam en brandde grotendeels uit. Enkele bergingen in de flat liepen brand-, rook- en waterschade op. Ook een supermarkt achter de bank liep schade op. Door de knal van de explo sie sprong een aantal ruiten in de omgeving. Hoe het ongeluk is ontstaan is nog niet duidelijk. Ook een precieze raming van de schade is nog niet bekend. BREDA (GPD) - Het ministerie van justitie en de gemeentebestu ren zijn de stroom beroepsproce dures en kort gedingen tegen de uitzetting van buitenlanders beu. Daar moet paal en perk aan wor den gesteld. Dit meldde landsad vocaat mr. E. van der Loo gisteren in het kort geding dat de Zeven- bergse Marokkaan Ahmed Rahma- oui tegen de staat had aangespan- De man moet volgens justitie on middellijk over de grens worden gezet en zijn advocate mr. M. van den Toorn-Volkers zou persoonlijk de proceskosten moeten betalen. Van der Loo betichtte de Zeven- bergse advocate gisteren van 'mis bruik van procesrecht'. Volgens de landsadvocaat heeft de Raad van State (de hoogste in stantie in deze) onomwonden uit gesproken dat de vanaf 1980 in Ze venbergen woonachtige Marok kaan het land uitgezet mag wor den. Dat mevrouw Van den Toorn die uitspraak nu weer met opeen volgende kort gedingen probeert te voorkomen, vond Van der Loo kwalijk. "Ik heb haar daarom i ging gegeven het kort geding in te trekken. Nu zij dat niet doet, meen ik dat ze niet ontvankelijk ver klaard moet worden en dat ze de proceskosten moet betalen", aldus de landsadvocaat. De advocate voelde zich door die uithaal bijzonder op haar tenen ge trapt. "Dit is een onbehoorlijke po litiek van de staat, waar ik me bui tengewoon aan erger. Het gaat niet aan advocaten op deze wijze te chanteren", aldus de Zevenbergse raadsvrouwe. Ze had het kort geding aange spannen omdat Rahmaoui in af wachting van het kort geding over zijn uitzetting op 23 november wel iswaar in ons land mag blijven, maar niet mag werken. "Daarom vind ik dit een belangrijk princi pieel kort geding", aldus mr. Van der Toorn. "Het is toch vreemd dat de staat iemand wel in ons land laat verblijven, maar hem niet toe staat arbeid te verrichten. In dit ge val is het nog curieuzer omdat Rah maoui vast werk heeft en zijn werkgever hem absoluut niet kwijt wil. De staat moet hem nu een uit kering betalen, zo ga je toch niet met gemeenschapsgeld om". De advocate kwam met verkla ringen van de werkgever (Chemie Pak in Moerdijk) van de 35-jarige Rahmaoui op de proppen waaruit moest blijken dat het bedrijf niet zonder hem kan. "Rahmaoui pakt daar samen met zijn zwager giftige chemicaliën in, wat zeer gevaarlijk werk is. Chemie Pak kan daar geen Nederlander voor vinden. De enige AMSTERDAM (ANP) - Het is een jaarlijks terugkerend probleem waar alle universiteitssteden mee te kampen hebben: de grote woningnood onder studenten. In Amsterdam heeft de studentenvakbond een tentenkamp inge richt. De studenten die geen kamer hebben kunnen alleen deze week in het tentenkamp overnachten. (foto anp) Studentenvakbond en gemeenten verontwaardigd DEN HAAG (GPD) - Een meer derheid van de Tweede Kamer wijst een verhoging van de college gelden niet bij voorbaat van de hand. PvdA en CDA stellen wel als voorwaarde dat het verhogen van de studiekosten geen belemmering mag opleveren om te kunnen stu deren. Studenten ipet minder draagkrachtige ouders moeten vol gens beide partijen een financiële tegemoetkoming krijgen. Die compensatie in het kader van de studiefinanciering is een vereiste om met het verhogen van de studiekosten akkoord te gaan. De WD wacht met haar commen taar tot de kabinetsplannen defini tief bekend worden. De Landelijke Studenten Vak bond heeft verontwaardigd gerea geerd op de plannen van minister Deetman (onderwijs) om het colle- geld voor studenten in het weten schappelijk en hoger beroepson derwijs drastisch te verhogen. De studentenvakbond beschouwt dit als een "onaanvaardbare aanslag" op het budget van de studenten. Bovendien wil Deetman dat openbare scholen in het vervolg onroerend-goedbelasting gaan be talen. Deze bezuinigingsmaatrege len moeten in totaal zo'n 300 mil joen gulden opleveren. Hoe groot de verhoging van het collegegeld zal zijn, is nog niet dui delijk. Studenten in het weten schappelijk onderwijs betalen nu 1600 gulden per jaar en hbo'ers 1200 gulden. Globaal heeft Deet man twee keuzen: een verhoging van het collegegeld met 250 gulden voor iedereen. Dit bedrag zou niet gecompenseerd worden. De ande re mogelijkheid is een verhoging van 400 gulden voor studenten zon der een aanvullende studiebeurs (bovenop de basisbeurs die ieder een krijgt). Voor studenten met een rente dragende lening houdt dit in dat ze meer moeten gaan lenen en dat hun studieschuld dus toeneemt, al dus de LSVB. De bond noemt deze plannen "de zoveelste tekenen van falend en arrogant beleid uit Zoe- termeer". Een gevolg van deze plannen is volgens de studentenvakbond dat de chaos bij de Centrale Directie Studiefinanciering zal toenemen. "Daar kunnen ze de post en tele foongesprekken nu al niet verwer ken en de druk zal door deze maat regel alleen maar toenemen. Er zul len voor veel studenten nieuwe be rekeningen moeten worden ge maakt om hun toelage vast te stel len", aldus een woordvoerdér van de bond. Het kabinet zal deze week de knoop doorhakken. Verder wil de minister van on derwijs dat openbare scholen in het vervolg onroerend-goedbelas ting gaan betalen. Tot nu toe zijn zij daarvan vrijgesteld, omdat ge meenten (die de openbare scholen exploiteren) dat geld aan zichzelf moesten betalen. Deetman meent dat gemeenten kunnen bezuinigin gen door doelmatiger te werk te gaan bij de vooral technische ex ploitatie van openbare scholen. Hij vindt het openbaar onderwijs te duur in vergelijking met het bij zonder onderwijs. Het rijk ver goedt nu nog de onroerend-goed belasting voor openbare scholen aan de gemeenten, maar dat wil de minister dus afschaffen. Het kabinet heeft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten uit genodigd voor een nader gesprek over de bezuinigingsvoorstellen. De VNG heeft gisteren echter al la ten weten de plannen volstrekt on aanvaardbaar te vinden. "Dit kan absoluut niet", aldus hoofddirecteur prof. drs. E. L. Berg van de VNG. "Het geld dat Deet man op zijn begroting te kort komt, wil hij weghalen bij de gemeenten, waar dat geld thuishoort. Dit is on behoorlijk bestuur. Het lijkt wel of hij het verschil tussen mijn en dijn niet meer kent". sollicitanten die erop komen zijn mensen die aan hun sollicitatie plicht willen voldoen. Maar ze schrikken allemaal terug voor dit baantje". Landsadvocaat mr. Van der Loon was daar allerminst van over tuigd. "Rahmaoui heeft geen te werkstellingsvergunning en zijn verblijfsvergunning is al drie jaar geleden ingetrokken, toen bleek dat hij hier zat op basis van een vals Frans paspoort. Chemie Pak kan zijn vacatures heel goed ver vullen. Het betreft hier bovendien ongeschoold werk, waarvoor op de Nederlandse arbeidsmarkt vol doende aanbod aanwezig is. Vol gens het Zevenbergse arbeidsbu reau is deze vacature trouwens niet eens aangemeld". De beschuldiging van chantage wierp Van der Loo verre van zich. "Zoiets wil de staat absoluut niet op zijn geweten hebben. We vin den echter wel dat er een voor beeld gesteld moet worden. Op een gegeven moment moet de kous wel af zijn met al dat geprocedeer". De rechtbank doet over een week uit spraak. Janmaat van discriminatie vrijgesproken DEN HAAG (ANP) - De recht- bank in Den Haag heeft vandaag de 52-jarige Hagenaar J. Janmaat vrij gesproken van discriminatie. Hij zou in 1983 in het NOS-programma voor de politieke partijen opmer kingen hebben gemaakt die vooral door de Turken in ons land als kwetsend konden worden ervaren. Hij deed dat in zijn hoedanigheid van leider van de Centrumpartij. Volgens de rechtbank had Jan maat het in het programma echter over een zeer heterogene groep en kan hij dus niet veroordeeld wor den wegens discriminatie van Tur ken om hun ras. In het programma werd het natu raliseren van buitenlanders be sproken. Janmaat had het over de aanwezigheid onder de aanvragers van "aanranders, verkrachters, drugssmokkelaars, enkele moor den en soms een terrorist". Zittend voor een bord met schreeuwende krantekoppen wees hij op de toen vrij recente schietpartij Het Koet siertje in Delft. "We hebben in Delft ook gezien waar een genatu raliseerde Turk met een misdadig verleden toe in staat is. De Cen trumpartij vindt het waanzin dat Nederlanders als ongewapende fr ontsoldaat dienst moeten doen op het slagveld van de multiculturele samenleving". De rechtbank noemde dit "sma keloos" maar "strafrechtelijk niet relevant". OOSTERSCHELDE (ANP) - Het project van de stalen schuiven in de stormvloedkering van de Oos- terschelde is bekroond met de Des ign Award 1987 van de European Convention for Constructional Steelwork. Deze prijs wordt elke twee jaar uitgereikt ter bekroning van een bijzonder ontwerp voor een staalconstructie. Zieke vleermuizen binnenkort overal LELYSTAD (ANP) - Van de 520 dit jaar in het Centraal Diergenees kundig Instituut in Lelystad on derzochte vleermuizen blijken er 38 te zijn besmet met het Duvenha- ge-virus, een milde vorm van hondsdolheid. In Friesland werd in juni de eerste met rabiës be smette vleermuis gevonden. In de ze provincie komen de meeste be smette exemplaren voor: in totaal 21. Een woordvoerder van het insti tuut zei te verwachten dat honds dolle vleermuizen binnen afzienba re tijd overal in Nederland kunnen opduiken. Tot nog toe werden de vleermuizen die de dodelijke ziek te vertoonden boven de grote rivie ren aangetroffen, onder andere in Amersfoort en Den Haag. DEN HAAG - De sociale woning bouw dreigt in het slop te raken, omdat beleggers nauwelijks nog bereid zijn leningen te verstrekken aan woningcorporaties. Die onwil komt voor de corporaties en voor het rijk op een heel ongunstig mo ment: net twee maanden geleden besloot het kabinet dat woningcor poraties vanaf 1988 geen rijkslenin gen meer kunnen krijgen. En dat betekent dat ze helemaal afhanke lijk zijn geworden van de kapitaal markt. door Runa Hellinga Het is de tweede keer dat beleg- gersbelangen en volkshuisvesting elkaar ernstig voor de voeten lo pen. In de tweede helft van de ja ren zeventig zat de toenmalige staatssecretaris van volkshuisves ting Brokx ook al met de Raad voor Onroerende Zaken aan tafel om voorwaarden te scheppen waaronder beleggers in de woning bouw wilden blijven investeren. Toen ging het om een ander pro bleem dan nu: de beleggers wilden geen premiehuurwoningen meer bouwen, omdat ze vonden dat ze daar te weinig aan verdienden. Nu gaat het erom dat financiers niet meer bereid zijn geld te verstrek ken voor sociale woningbouw. De oorzaak is voor een deel wel dezelf de: men vindt het rendement van de investering te laag. De huidige staatssecretaris Heer- ma zit in een moeilijker pakket dan zijn voorganger. In de tweede helft van de jaren zeventig was er nog geld genoeg om de beleggers in hun wensen tegemoet te komen. De regeling werd aanpast, zodat het rendement een procent om hoog ging. Bovendien ging de ren te omhoog, en dat betekende dat een langdurige belegging als de woningbouw plotseling heel aan trekkelijk werd. Afgeschaft Heerma heeft echter geen geld meer om aan wat voor wens dan ook tegemoet te komen. Integen deel, zijn departement moet fors bezuinigen. Die bezuinigingen zijn ook de reden waarom de rijksle ningen voor woningbouwcorpora ties afgeschaft zijn. Minister Ru ding (financiën) ziet de leningen namelijk als een vergroting van het begrotingstekort. De kans dat het rijk besluit om corporaties die in de knel komen met het uitvoeren van hun bouwplannen alsnog le ningen te verstrekken, lijkt dan ook klein. De woningbouwverenigingen zijn daardoor helemaal afhankelijk van de beleggers geworden. Geen enkele woningbouwvereniging- heeft genoeg kapitaal om nieuw bouw uit eigen zak te financieren. Daarvoor moet geld worden ge leend. Woningbouwverenigingen gaan daarvoor al langer de kapi taalmarkt op en lenen geld tegen voorwaarden die door het rijk wor den vastgesteld. Heerma weet dat dat lenen steeds moeizamer verloopt. Hij heeft de corporaties dan ook al toe stemming gegeven om een hogere rente te betalen. Die rente is echter nog niet hoog genoeg om het ver strekken van leningen voor beleg gers weer aantrekkelijk te maken. Nog hoger wil Heerma echter niet gaan, want ieder procent rentever hoging betekent een verzwaring van de subsidielasten voor het rijk of een verhoging van de huur van de woning. Dat beleggers geen leningen meer willen verstrekken, is van hun standpunt gezien wel begrij pelijk. In de sociale woningbouw wordt gebruik gemaakt van de zo genaamde klimleningen. Dat zijn leningen met een lange looptijd van in principe dertig jaar, waarbij het schuldbedrag van deze lenin gen ieder jaar groeit. In de eerste jaren levert een nieuwe woning na melijk niet voldoende rendement op om de rente en aflossing te vol doen en daarom moet er steeds geld bij worden geleend. De rente over die extra leningen is in princi pe gelijk aan de rente over de hoofdsom. Beleggers hebben al langer moeite met klimleningen. Maar in tijden met een hoge rentestand is zo'n lening nog wel een aantrekke lijke belegging. Als de rente echter laag is, zoals nu, kiest geen enkele verstandige belegger voor een langlopende investering. Dan zoekt hij het in risicoloze staatsle ningen of aandelen, obligaties en andere kortlopende beleggingen, zodat zijn geld vrij komt op het mo ment dat de rente stijgt en er meer kansen op een beter rendement zijn. Daar komt bij dat de woningcor poraties de laatste tijd een groot beroep op de kapitaalmarkt heb ben gedaan. Zij zagen een tijd gele den de mogelijkheid om hun dure rijksleningen vervroegd af te los sen en in te ruilen tegen goedkope re leningen op de vrije markt. Vol gens de Raad voor Onroerende Za ken (ROZ), het vertegenwoordi gend orgaan van beleggers in on roerend goed, vinden veel beleg gers dat klimleningen inmiddels een te groot beslag op hun kapitaal leggen en willen zij hun investerin gen liever wat meer spreiden. Rijksgarantie Een laatste factor in de weer stand om leningen te verstrekken, is de affaire rond de woningstich ting Verantwoord Wonen, die we gens fraude ten onder dreigde te gaan. Bij de redding van de stich ting hebben beleggers zo'n veer tien miljoen gulden rente verloren, toen leningen met een hoge rente vervroegd werden afgelost en om gezet in goedkopere leningen. Leningen in de woningsector worden altijd afgesloten met een garantie van het rijk. Daarop heb ben beleggers tot nu toe op ver trouwd, maar bij Verantwoord Wo nen bleek de overheid niet bereid om het renteverlies te vergoeden. Daardoor is twijfel ontstaan aan de waarde van de rijksgarantie. Bij de Nationale Woningraad (de grootste overkoepelende organisa- zj' ,am f m y H i a v A'- 'W' pinifTT m s. Sociale woningbouw in de Stevenshofpolder in Leiden tie van woningbouwverenigingen) die de problemen dit weekend in de openbaarheid bracht, bestaat wel enig begrip voor het feit dat be leggers de klimleningen niet meer als aantrekkelijke investering zien. Beleggers zoals pensioenfondsen hebben hun eigen verantwoorde lijkheid. Ze moeten zorgen dat er voldoende geld voor de oudedags voorzieningen is. Maar dat begrip lost voor de wo ningcorporaties de problemen nog niet op. Dit jaar moeten 25.200 van de 36.000 woningen in de sociale sector via geldmarktleningen wor den gefinancierd en volgend jaar moet voor het hele bouwprogram ma geld gevonden worden. Een aantal corporaties zijn de afgelo pen weken gewoon doorgegaan met hun nieuwbouwplannen en hebben die voorlopig uit eigen zak betaald, in de hoop alsnog een le ning te vinden. Nu dat niet lijkt te lukken, komt het nieuwbouwpro- gramma grotendeels stil te liggen. Staatssecretaris Heerma wan hoopt voorlopig nog niet. Hij gaat in september met de beleggers pra ten in de hoop tot een oplossing te komen. Een optimistische ver wachting, want een eerder gesprek leverde helemaal niets op. De mo gelijkheden van de staatssecretaris zijn uiterst beperkt. Er is ooit wel eens over gesproken om de beleg gers via een wet te dwingen een (foto Holvast) deel van hun geld in de woning bouw te investeren. Ook nu is die suggestie weer gevallen, maar nie mand gelooft eigenlijk dat dat een serieuze oplossing is. Zo'n maatregel zou zich onge twijfeld wreken, hetzij doordat be leggers met hun kapitaal naar het buitenland gaan, hetzij omdat ze het bij de eerstvolgende staatsle ning massaal laten afweten. Als de staatssecretaris niet bereid is om te sleutelen aan de voorwaarden en aan de rijksgarantieregcling, lijkt er voor de corporaties nog maar een oplossing: een hogere rente stand, zodat lange-termijninveste- ringen weer aantrekkelijker wor den.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3