'Je neemt een baan en zeurt niet over uren' Alfonsin verliest greep op Argentijnse economie Kritiek Ter Aar se predikant op jubileumviering PAGINA 2 DINSDAG 18 Volop werk in VS voor fysiotherapeut die van aanpakken weet ARNHEM - Fysiothera peuten zijn van harte wel kom in de Verenigde Sta ten. Wie de stap waagt, moet er echter wel op re kenen dat er dertien maanden keihard moet worden gewerkt. door Berrie van Helden "Aan de overkant van de oceaan moet je je constant waarmaken. Als je presteert, kun je bepaalde zaken afdwingen. Doe je dat niet, is men niet tevreden, dan kun je vertrekken. Je moet ook niet aankomen met zoiets als: ik heb recht op een achturige werkdag. Zo werkt dat niet. Je neemt niet een baan van acht uur, nee, je neemt een baan. En je ziet van zelf wel hoeveel uren je op een dag werkt", aldus Arnhemmer Kruse die zelf in de Verenigde Staten als fysiotherapeut heeft gewerkt. Met zijn para-medisch- uit zendbureau First Rehap bemid delt Joop Kruse (33) tussen een Amerikaanse organisatie voor fy siotherapeuten en geïnteresseer de Nederlanders. De mannen en vrouwen die denken op een goedkope manier vakantie te kunnen vieren, zijn bij Kruse aan het verkeerde adres. Kruse: "In de Verenigde Sta ten zitten ze te springen om gedi plomeerde, vakbekwame fysio therapeuten. Het land telt zo'n 40.000 vacatures, waardoor vele patiënten niet kunnen worden behandeld". Vooral oudere in woners van staten als Noord-Flo- rida, Noord- en Zuid-Carolina, Georgia, Mississippi, Tennessee en Californië zullen door Neder landse fysiotherapeuten worden behandeld. Zij vooral vormen de doelgroep, omdat de Amerikaan se collega's hun vak liever uitoe fenen op sportacademies. "Dat heeft te maken met de aloude succesformule", stelt Kruse. "Met oudere mensen valt geen succes te behalen. Dat is minder interessant. Daarom richten wij ons meer op de cate gorie waarvoor men moeilijk vakbekwame krachten kan krij gen". Niet alleen werkloze fysiothe rapeuten, bij voorkeur met erva ring, komen voor de talrijke ba nen in aanmerking. "Er zijn ge noeg collega's in Nederland die per week acht of twaalf uur mas seren en oefentherapieën geven, terwijl ze veel meer zouden wil len werken. Ook mensen met een fulltime baan kunnen bij ons te recht. Wij zijn in onderhandeling met ziekenhuizen om het moge lijk te maken dat geïnteresseer den gedurende dertien maanden onbetaald verlof opnemen met de zekerheid dat ze daarna weer bij dezelfde werkgever terug kunnen keren. In die tussentijd zouden werklozen op hun plaats voor een aantal maanden werkervaring kunnen opdoen", aldus Kruse. In totaal schat hij dat Nederland zo'n 3500 werklo ze fysiotherapeuten en partti mers kent. Voorlichting "Je moet wel weten waaraan je begint", aldus Kruse. "Daarom wil ik volgend jaar ook regionale voorlichtingsavonden organise ren". Dan zal overigens niet al leen over de USA worden ge praat. Ook de kansen die ontwik kelingslanden en andere Westeu- ropese landen bieden, passeren de revue evenals de omscho lingsmogelijkheden voor fysio therapeuten. Op die manier kun nen mensen een bewuste keus maken, zo meent de Arnhem- Deze gedegen voorbereiding vindt hij ook noodzakelijk. "Im mers: je bent een jaar weg van familieleden en vrienden. En je komt in een volkomen ander kli maat te werken. Ook willen we voorkomen dat mensen te hoge verwachtingen hebben. Want vooral de eerste periode zul je je niet al te lekker voelen. Je bent alleen. En de kans is groot dat je regelmatig behoorlijke afstan den moet overbruggen. Daar naast krijg je te maken met za ken die compleet nieuw voor je zijn". De oefentherapieën en massa getechnieken die in de VS door de Nederlanders zullen worden uitgevoerd, zijn in beginsel de zelfde als de werkzaamheden die zij in hun eigen land verrichten. Maar volgens Kruse komen er in de Verenigde Staten nog tal van andere zaken om de hoek kijken. Activiteiten waarop de mannen en vrouwen uit West-Europa zich goed moeten voorbereiden. "In Amerika is bijvoorbeeld het aantal behandelingen gekop peld aan een aandoening. Zo staan voor een gebroken been ze sendertig behandelingen en na vierentwintig therapieën moeten de lage rugklachten zijn verdwe nen. Die aantallen zijn door ver zekeringsmaatschappijen vast gesteld". "Zijn de klachten daarna niet verdwenen, dan moet je met die maatschappijen in de slag om toestemming voor vervolgbe- handelingen te krijgen. Die si tuatie dwingt de fysiotherapeut zo gericht mogelijk te werken. Dat betekent datje weinig moge lijkheden hebt bepaalde dingen uit te zoeken. En dat valt voor ons niet altijd mee, omdat men in Nederland wat dat betreft cou- lanter is". Volgens Kruse bestaat de dag taak van een fysiotherapeut in de VS dan ook voor 25 procent uit het opstellen van rapporten. "Niet tevreden patiënten dreigen daar ook veel eerder met smarte- geld dan hier in Nederland het geval is. Laat je iemand een ver keerde handeling doen, waarbij de patiënt eens iets breekt, dan kun je zomaar met een schade claim van één miljoen dollar worden geconfronteerd", aldus de Arnhemmer, die verder heeft geconstateerd dat mensen in de VS preutser zijn. "Ze vinden het bijvoorbeeld vreemd zich al bij een eerste bezoek te ontkleden". Praktisch Verder is naar zijn mening de afstand tussen fysiotherapeuten en artsen (specialisten) in Ameri ka kleiner. "Een dokter noem je bijvoorbeeld bij zijn voornaam". Daarnaast hecht men in de VS veel belang aan technische appa ratuur. "Een behandeling is pas af als er techniek aan te pas komt. In Nederland leeft bij ve len de gedachte: ik word beter als ik een pil slik. In Amerika gaat diezelfde stelling op, alleen wordt in de VS in dit geval de pil door computer-apparatuur ver vangen". De apparaten worden echter niet alleen bij de behandelingen gebruikt. "Ze dienen ook als be wijsmateriaal. Via een grafiek kun je een verzekeringsmaat schappij aantonen dat de spier kracht van iemand toeneemt en dat de behandeling dus succes vol is", aldus Kruse. Hij hoopt dat de komende jaren ten minste een vijftigtal Nederlandse fysio therapeuten de overstap zullen wagen. Uit dit alles blijkt dat zijn Ame rikaanse collega's ook tijdens de opleiding veel aandacht beste den aan de theoretische gang van zaken. "Daarom ook wil men graag Westeuropese fysiothera peuten. Zij zijn praktischer ge schoold, kunnen beter met hun handen werken". Volgens Kruse wordt in Nederland tijdens een 4-jarige opleiding in totaal 1500 uur aan de praktische kant be steed. In Amerika beslaat ditzelf de onderdeel slechts éénderde, schat de Arnhemmer. Perspectief Volgens Kruse heeft de over steek overwegend positieve pun ten. Het belangrijkste voordeel naast het opdoen van ervaring in een vreemd werkklimaat is het toekomstperspectief. "Als je aan toont dét je kwaliteit en ambitie bezit, krijg je alle gelegenheid je te ontplooien en omhoog te werken. Want in Amerika laat men je iets bovèn je niveau werken. Weliswaar moet j$ je dan constant waarmaken, maar je krijgt dan ook alle kans te la ten zien dat wat je in de mars hebt". Eenmaal terug in Nederland, kunnen ze volgens Kruse ook baat hebben bij het verblijf in de Verenigde Staten. "Op de eerste plaats moet je het werken in Amerika beschouwen als een enorme verrijking van je eigen kennis. Daarnaast heb je laten zien dat je initiatieven niet uit de weg gaat. En ik denk dat een werkgever zo iemand graag aan neemt". BUENOS AIRES - „Wij hebben geen tijd voor nog meer misluk king en wanhoop", aldus de Argen tijnse ondernemersorganisatie UIA in een uiterst kritisch docu ment over de economische politiek van president Raul Alfonsin dat twee weken geleden werd uitgege ven. „De monetaire en fiscale koers van deze regering en haar ar- beids- en inkomenspolitiek heeft precies het tegenovergestelde ef fect dan ermee wordt beoogd. Dat zal erger worden naarmate de rege ring weigert drastisch te gaan ver anderen". door Jan Thielen De kritiek uit de hoek van de werknemers is niet minder hard. De invloedrijke leider van de machtige vakcentrale CGT, José Pedraza, tevens voorzitter van de bond van overheidspersoneel: „De regering lijkt een aanhangsel van het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Haar economische politiek is ronduit crimineel". En ook senator Leopoldo Bravo, aan wie de regering zo nu en dan een meerderheid in de Senaat had te danken, keerde de regering de rug toe: „Alfonsin wordt in zijn economische beleid omringd door een stelletje ongevoelige techno craten en nietsnutten". De Argentijnse regering vreest dat de slechte' economische resul taten van de afgelopen maanden stemmen gaat kosten bij de verkie zingen op 6 september. Dan wor den de nieuwe provinciale gouver neurs gekozen (die binnen het Ar gentijnse federale systeen een gro te macht hebben), nieuwe gemeen teraden en wordt de helft van de Kamer van Afgevaardigden ver nieuwd. Tot nu toe heeft de rege ring de meerderheid in de Kamer van Afgevaardigden, maar loopt het risico die te verliezen. Inflatie De grootste bezorgdheid van de regering is de heropleving van de inflatie. In de maand juni liep die op tot bijna 8 procent, in juli tot 10,1 procent, en de verwachtingen voor augustus zijn zeer somber. De inflatiebestrijding is de afge lopen twee jaar prioriteit nummer één geweest en was in juni 1985 de aanleiding voor het 'plan-Austral'. De kritici van dat plan, dat een strak geleide loon- en prijzenpoli tiek voorstaat, hebben vanaf het begin beweerd dat daarmee de in flatie niet wezenlijk wordt aange pakt, maar slechts 'kunstmatig wordt onderdrukt'. Met de heropleving van de infla tie krijgt de regering nu de reke ning gepresenteerd. „Met een infla tie van om en nabij de 10 procent per maand kan de regering niet langer volhouden dat het plan-Au- stral succes heeft gehad", aldus de kritiek uit kringen van de rechtse oppositie in het parlement. Óm te ontkomen aan een stop zetting van IMF-hulp voerde de re gering onlangs belangrijke tariefs verhogingen door, gelastte de slui ting van de wisselkantoren, con strueerde een nieuwe belasting op bedrijfswinst, verhoogde de btw op tabak en alcohol en kondigde de privatisering aan van een aantal overheidsbedrijven. Kortom, maatregelen om het overheidste kort te dekken. Na deze maatregelen kwam het IMF wel met een lening over de brug, ter waarde van 1,4 miljard dollar verspreid over 15 maanden. Maar daar werd bijgezegd dat de uitkering van die lening „onmid dellijk zal worden stopgezet" als de overeengekomen doeleinden niet worden nagekomen. Voor het eerst onthield de Argentijnse regering zich ervan die 'overeengekomen doelen' bekend te maken. Protesten Het pakket maatregelen riep een storm van protesten op. Financiële kringen, de ondernemers en de rechtse oppositie beschuldigden de 'economische ploeg' van presi dent Alfonsin ervan de 'ellende met nep-maatregelen weg te schminken'. Zij eisten een onmid dellijke liberalisering van de prij zen en de wisselkoersen en een verlaging van de rentetarieven. De machtige vakcentrale CGT, die geinspireerd wordt door de Pe ronistische oppositie, noemde de maatregelen een 'aanslag op de ar beiderslonen'. Niet zonder reden beklagen de vakbonden zich er over dat dankzij de dictaten van het IMF de economische malaise op onevenredige wijze wordt afge wenteld op de werknemers met la ge inkomens. De CGT heeft berekend dat de lonen, sinds de komst van de rege- ring-Alfonsin, met 25 procent achteruit zijn gegaan. De regering erkent dat de lonen laag zijn, maar bestrijdt dat het besteedbaar inko men van de werknemers er op achteruit is gegaan. Het onafhankelijk economisch onderzoeksbureau voor Latijns- Amerika 'Fiel' berekende dat de lo nen in de eerste helft van 1987 met 10 procent zijn gedaald in verhou ding met dezelfde periode vorig jaar. Dat verschil is nog groter, al dus het onderzoeksbureau, in ver gelijking met 1984, het eerste jaar van president Alfonsin. De CGT dreigde na het bekend worden van de jongste maatrege len met harde tegenmaatregelen, wellicht een algemene nationale staking. Dat wapen werd al zeven maal eerder met wisselend succes beproefd. - Raul Alfonsin Na aandringen van de minister van arbeid, Carlos Alderete, de eni ge Peronistische minister in het kabinet, ging de regering door de knieën en stond een kleine loon- compensatie toe. Daarmee werd een nationale staking voorkomen en waarschijnlijk ook het ontslag van de Peronistische minister van arbeid. Stakingsgolf In de afgelopen weken werd Ar gentinië overigens geplaagd door een stakingsgolf voor hogere lonen in de ziekenhuizen, metro en spoorwegen, posterijen, banken en andere sectoren. De regering weet dat de gespannen verhouding met de oppositionele vakcentrale CGT en de groeiende sociale ontevre denheid potentieel gevaarlijk is voor haar stabiliteit, zo mogelijk gevaarlijker dan de druk die elders door de militairen wordt uitgeoe fend. •Ook de werkloosheid is daar de bet aan. Het officiële regeringsbu reau voor statistieken, INDEC, maakte onlangs bekend dat de vol ledige en verkapte werkloosheid samen, sinds het begin van de re- gering-Alfonsin is gegroeid van 9,8 procent eind 1983 tot 13,4 procent in juni 1987. Weliswaar zijn er niet of nauwe lijks arbeidsplaatsen verloren ge gaan, maar de regering is duidelijk tekortgeschoten bij de ontwikke lingen op de arbeidsmarkt, met na me als het gaat om de opvang van de jongeren op de arbeidsmarkt. De jeugdwerkloosheid schommelt volgens INDEC tussen de 40 en 45 procent. De regering is terecht bezorgd dat dat hoge percentage zich bij de komende verkiezingen op 6 sep tember gaat wreken. Dan zullen namelijk bijna een miljoen jonge ren voor het eerst hun stem mogen uitbrengen. TER AAR (ANP) - Ds. P.J. Stam. hervormd predikant te Ter Aar, vindt een dankdienst in de Utrechtse Domkerk een passen der gelegenheid om het 25-jarig jubileum van het theologisch se minarium Hydepark te Drieber gen te herdenken dan het open huis, dat de jubileumcommissie heeft voorgesteld. Dit heeft Stam de leiding van het seminarie in een open brief laten weten. Hij noemt het programma „een desillusie". Het geheel lijkt meer op een culturele manifestatie dan op een kerkelijke viering. Zijn kritiek betreft vooral het programmaonderdeel „levend circus met vele bekende kerkelij ke figuren". „Alsof onze kerk door haar leidslieden voor het oog van onze samenleving nog niet genoeg te kijk is gezet", merkt Stam op. Hij doelt daarbij op „allerlei uitspra ken" die gedaan worden „om bij jan publiek maar in de smaak te vallen". Stapn verwijt de rectoren van Hydepark psychologische kort zichtigheid. Op geen enkele ma nier blijkt volgens hem dat bij de opstelling van het programma rekening is gehouden met Gere formeerde Bonders en Confes sionelen. Het nut-en het belang van het seminarium staan bij Stam niet ter discussie. Hij heeft zijn tijd op Hydepark als zeer wezenlijk^' en zeer zegenrijk ervaren. Theologie vo Feministische theologie maakt vernieuwing van de exegese en dogmatiek mogelijk. Dat schrijft dr. F.O. van Gennep, kerkelijk hoogleraar te Leiden, in het ge spreksboekje „Theologie van of voor vrouwen", dat is gepubli ceerd door de hervormde raad voor de zaken van kerk en theo logie. Een commissie uit deze raad heeft zich sinds 1983 met het thema vrouw en theologie beziggehouden. De raad zal 130 kerkeraden uit nodigen om bepaalde vragen over dit onderwerp te beant woorden. De meeste hiervan zijn hervormd, sommige gerefor meerd of samen op weg. De uit slag van dit onderzoek wordt aan het boekje toegevoegd, waarna een en ander volgend jaar ter be spreking aan de synode wordt aangeboden. De kerk krijgt dankzij de bij dragen van feministische theolo gen oog voor de talloze theologi sche gezichtspunten, ideeën en vanzelfsprekendheden, die on bewust door patriarchale voor oordelen zijn bepaald, zo schrijft Van Gennep. Het feminisme en de feministische theologie rich ten zich niet op deelgebieden van het menselijk bestaan, maar op de ideologie die ten grondslag ligt aan allerlei uitwassen op po litiek, economisch en sociaal ge bied. Daarom is deze theologie van belang voor cfe hele samenle ving, voor de theologen en hun kerken, schrijft Van Gennep. Overigens hoeft niet alles wat de feministische theologie aan draagt, voor zoete koek worden geslikt, aldus de Leidse hoogle raar. „Met een al te vlotte, mo dieuze aanvaarding van de femi: nistische zienswijze is niemand gebaat." IKV-vredeskrant De the ma's in de vredeskrant van het IKV kunnen ertoe bijdragen dat de scherpe verdeeldheid in de kerken over de plaats en de taak van de vredesbeweging zal ver dwijnen. Dit schrijven de gere formeerde deputaten voor de be studering van het oorlogsvraag- stuk in een brief aan alle gerefor meerde predikanten en kerkera den, zo meldt de informatie dienst van de Gereformeerde Kerken in Nederland. De vredeskrant van het IKV gaat dit jaar vooral in op de ont spanning in Europa en op de voorbereidingen voor een we reldwijde oecumenische verga dering over gerechtigheid, vrede en het behoud van de schepping (JPIC). De gereformeerde depu taten spreken in dit verband van een accentverlegging. In dezelfde brief doen de depu taten een dringende oproep op de kerkeraden om in een tijd perk van massavernietigingswa pens de vragen van de moderne bewapening en van de oorlog aan de orde te stellen. „Het zwij gen over dit probleem mag niet te lang duren. Bovendien hoeft u, nu de internationale situatie aan het veranderen is, het ge sprek in uw gemeente niet op precies hetzelfde punt te hervat- Predikantskind door pas toor gedoopt. De rooms-katho- lieke pastoor in een Schots plaatsje heeft zondag het derde kind van de presbyteriaanse pre dikant ter plaatse gedoopt. Tijdens een gewone zondags dienst in de Presbyteriaanse kerk van Belhaven bij Dunbar doopte de pastoor, Joseph Por- telli, de vier maanden oude John Barnabas Twaddle, Portelli hield ook de preek. Hij en ds. Twaddle zijn goede maatjes geworden sinds zij bei den in Belhaven staan. „Wij be schouwen dit als een logische zaak omdat we. eikaars doop en ambt erkennen," aldus ds. Twaddle. Niet uit dezelfde kelk. De leiding van de Anglicaanse kerk van Uganda heeft besloten als bijdrage aan de strijd tegen de verspreiding van aids, de gelovi gen tijdens de avondmaalsdienst niet meer uit dezelfde kelk te la ten drinken. Dit heeft de All Afri ca Press Service bekendge maakt. Het besluit is genomen door bisschop Misairi Kawuma, die de geestelijken heeft opgedragen de gelovigen voortaan in wijn ge doopt brood te geven in plaats van de kelk te laten rondgaan. Volgens het persagentschap is de maatregel met opluchting door de gelovigen begroet. Bisschop Kawuma heelt de ge lovigen, vooral de jonge, opge roepen de opmars van aids ook af te remmen door het opgeven van het "seksuele spel". All Africa Press Service roept overigens in herinnering dat aids alleen wordt doorgegeven via het bloed en het seksuele verkeer. Communistisch geschenk. Niet minder dan drie bisschop pen waren zondag aanwezig bij de inwijding van een kapel in Melonga in het noorden van Ita lië. Nog opzienbarender was het feit dat de kapel een geschenk was van Alessandro Natta, secre taris-generaal van de communis tische partij in Italië (PCI). Het betrof geen toenadering tussen communisten en chris ten-democraten, zo legde na de dienst Natta de journalisten in een naburig café uit. Het betrof familiebezit van zijn vrouw dat aan de kerk werd geschonken. Natta woonde de dienst niet bij. „Ik ben geen gelovige." GEREFORMEERDE KER KEN Beroepen te Duisburg-Ruhrort (BRD): A. P. Vlieger, kandidaat te Amsterdam die dit beroep heeft aangenomen. CHRISTELIJKE GEREFOR MEERDE KERKEN Tweetal te Spijkenisse: J. van Amstel te Ede en drs. L. W. Bil- kens te Ermelo. Joop Kruse: 'weet waar je aan begin]

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2