Sterren slaan 'modderfiguur' Niet meer dan kwart aan reclame in omroepgidsen Stof voor roddelbladen' 'Ik blijf op televisie' Omroepen niet gelukkig met sponsoringbepaling PAGINA 16 KUNST DINSDAG 13 AUGUSTUS 1987 HILVERSUM (GPD) - De omroe pen hebben geschrokken gerea geerd op het voornemen van minis ter Brinkman van WVC om het aantal advertenties in omroepbla den aan banden te leggen. In zijn concept-mediabesluit, dat voor commentaar aan de omroepen is gestuurd, schrijft Brinkman dat niet meer dan een kwart van de in houd van het programmablad mag worden gebruikt voor reclame en andere zaken die niets met de ra dio- en televisie-programma's te maken hebben. Tot de dag van vandaag zijn om roepen redelijk vrij te bepalen hoe veel ruimte zij in hun programma bladen gebruiken voor adverten ties. Volgens een woordvoerster van het ministerie van WVC wil Brinkman met het nieuwe besluit, dat genomen wordt in het kader van de nieuwe Mediawet die 1 ja nuari van kracht wordt, de uitge vers van dag- en weekbladen be schermen. „Het uitgeven van een programmablad is voor een om roepvereniging een geoorloofde nevenactiviteit die uit de hand loopt. De uitgevers van de dag- en weekbladen zien natuurlijk met le de ogen aan hoe adverteerders de omroepgidsen in plaats van hun bladen gebruiken. Net zo min als de weekbladen programmagege vens mogen publiceren, vindt de minister dat de omroep niet te veel advertenties voor de neus van de uitgevers mogen wegnemen". De advertentie-inkomsten spe len een belangrijke rol in de exploi tatie van een omroepblad en die gidsen zijn weer van groot belang voor de omroep zelf. De ledenbe standen van de omroepen bestaan - behalve bij de VPRO en EO - voor minstens 90 procent uit abonnees op programmabladen. De reacties van de verschillende omroepen zijn dan ook niet van de lucht. „Als dit doorgaat, voorzien we veel problemen. Dit concept van de minister zal een negatieve invloed hebben op de exploitatie van onze programmabladen", con cludeert een woordvoerder van de AVRO. „De minister gaat ervan uit dat een programmablad nu maar 15 procent advertenties zou tellen. Dat is veel meer. Uit dit ontwerp- mediabesluit blijkt maar weer eens dat de niet gewenste overheidsin vloed steeds maar weer groter wordt". Veronica-directeur Rob Out ver moedt een lobby van zijn collega's richting Den Haag omdat zijn col lega's verschrikkelijk jaloers zijn op het succes van zijn programma blad dat procentueel de meeste ad vertenties telt. „Nee, ik noem geen namen, maar als ik zo wat lees en hoor, zou het me niet verbazen dat er jaloezie achter steekt". „Het Veronica-blad bestaat nu al voor 27 procent uit advertenties. We kunnen of het blad minder om vangrijk en dus goedkoper maken, maar dat is natuurlijk niet eerlijk. Wij gaan tegen deze bepaling in be roep. Want zij is ongetwijfeld in strijd met de wetsartikelen zoals de persvrijheid. Ik kan me voorstellen dat Brinkman een verhouding wil bepalen tussen de pagina's pro grammagegevens en -informatie en zaken die niets met de radio- en tv-programma's te maken hebben. Maar het advertentievolume moet hij er buiten houden". De VARA noemt het plan 'ramp zalig', vooral omdat de minister strenge eisen stelt aan verhalen die 'programmagericht' zijn. „Er moet werkelijk een zeer directe link tus sen het verhaal in het blad en het programma bestaan, anders wordt het verhaal niet programmagericht genoemd en gaat deel uitmaken van die 25 procent. En dat garan deert de kosten van je advertenties. Een algemeen verhaal over het Ne derlands voetbal, naar aanleiding van een wedstrijd op de woensdag avond bijvoorbeeld kan straks niet meer. Het is allemaal heel rigide". De VARA verwacht in overleg met Brinkman de problemen die nu dreigen te ontstaan, te kunnen ver mijden. Onwerkbaar De KRO heeft twee jaar geleden nog uit de exploitatie van haar om roepblad 2 miljoen gulden kunnen putten voor eigen produktie. Voor zitter mr. Ben Schmitz over het nieuwe plan: „Tegenover elke ad vertentiepagina zouden we voor taan drie redactionele pagina's moeten zetten. En dat is onwerk baar. De inkomsten van onze bla den zullen drastisch teruglopen, de exploitatie komt in gevaar. En de omroepen zelf zijn. voor een niet onbelangrijk deel aangewezen op de inkomsten van de bladen. De TROS wil op dit moment nog geen commentaar geven op de nieuwste plannen van de minister. Beeld van de laatste Sterrenslag met links Caroline Tensen (Veronica) en rechts Margriet Zeegers (TROS). In het midden op de achtergrond Linda Dubbeldeman, bekend van o.m. het Veronica-programmaVerona(foto anp> KAATSHEUVEL (GPD)- Nederland is zeven weken in de ban geweest van be kende Nederlanders die vrijwillig een modderfiguur op de televisie sloegen. Sterrenslag 1987 beleeft vanavond een climax op het AVRO-scherm. Een werve lende firiale besluit een suc cesvol spelprogramma. „Ik ben blij, dat het er nu op zit. Na zeven weken ben je creatief op. Het is leuk geweest, maar nu iets an ders." Presentator Paul de Leeuw was zondagmiddag opgelucht dat de finale van het spel was opgeno men en dat het normale leven weer zijn gang gaat krijgen. De finale werd in het sprookjes park de Efteling in Kaatsheuvel ge houden tussen de ploegen van TROS, AVRO en Veronica. De ver wachtingen bij de Veronica-ploeg waren aan het begin van de dag niet zo hoog gespannen. Disc-joc- key Peter Teekamp leek het een wonder als zijn ploeggenoten uit zonderlijke prestaties zouden leve- „We hebben gisteravond uitbun dig feest gevierd met alle deelne mers. Het is veel te laat geworden en we hebben te veel gedronken. Ik verwacht er vandaag weinig van. Maar het gaat om de lol. We hebben allemaal vreselijk veel plezier. Na tuurlijk doen we ook mee, omdat er een goed doel aan 'is verbonden. (De opbrengst van de aan Sterren slag gekoppelde loterij is voor de gehandicapte sporters, red.) Maar dat komt voor mij op de tweede plaats," aldus Teekamp. door Frederike Contant Cees van Drongelen, captain van de AVRO ploeg, dacht daar heel anders over. „Wij hebben ook een nieuwe yell. „De winnaar van van daag is de gehandicapte sporter". Daar gaat het allemaal om en dat moeten we niet vergeten." Van Drongelen verklaart het succes van Sterrenslag, dat wekelijks miljoe nen mensen aan de buis kluistert, heel simpel. „Mensen vinden het prachtig om de bekende Nederlan ders een modderfiguur te zien slaan. Dan zien ze dat artiesten ook maar gewone mensen zijn. Dat is een aloude maar ijzersterke formu le. Voor mij persoonlijk zijn die ze ven uitzendingen wat teveel van het goede geweest. Ik vond het vroeger leuker. Dan had je een hele lange uitzending. Maar nu moest het wel anders omdat we er de lote rij aan hadden verbonden." De achterliggende zevende we ken zijn er zondag duizenden men sen naar het Sterrenslagstadion in de Efteling afgereisd om het spek takel eens van dichtbij mee te ma ken. Zondag beleefde de belang stelling een absoluut hoogtepunt. Vierduizend mensen volgden van "s ochtends vroeg tot aan het einde van de middag de uitzending en waren dolenthousiast. Honderden moesten voor de hekken teleurge- Van Heumen Het Nederlandse televisiepu bliek heeft aan Sterrenslag in elk teval twee 'lievelingen' overgehou- en. Presentator Paul de Leeuw en scheidsrechter meneer Van Heu men. Het duo is zelf nogal verbaasd over het succes, vooral meneer Van Heumen. „Ik heb er geen verkla ring voor. Ook de mensen van de regie en produktie begrijpen er niets van. Het is die kreet 'meneer Van Heumen, ik ben er klaar voor' waarschijnlijk geweest. Ik ben er niet zo heel gelukkig mee. Ik kan niet meer rustig over straat lopen of mensen klampen mij aan. Laatst nog liepen in Eindhoven twee heel gedistingeerde oudere dames mij voorbij en zeiden me dat zij er 'klaar voor waren'. Vreemd vind ik dat en niet gepast. Ik denk ook niet dat ik weer aan zoiets zal meedoen. Ik ben twaalf jaar coach van het Nederlands hockeyteam geweest. Uit dien hoofde hebben ze mij ook gevraagd, m; had ik niet wacht." De andere grote ontdekking is Paul de Leeuw. Vooral bekend van .Lieve Paul' bij KRO's Radio 3. Hij geniet wel degelijk van het succes en de enorme populariteit, maar is niet van plan dat op^korte termijn uit te buiten: „Mijn populariteit zet ik voorlopig in de ijskast. Ik denk, dat ik voorlopig geen grootschalige produkties meer wil doen. Ik wil er voor uitkijken dat ik over twee jaar uitgezogen ben door de omroepen. Ik heb er ook lang over nagedacht of ik dit zou doen. Dit medium kan twee dingen met je doen. Of het is in een klap met je afgelopen of je wordt uit de anonimiteit gehaald. Het is goed afgelopen, maar ik wil daar zuinig mee omgaan. Het was leuk, maar het is goed dat het nu voorbij is." Populariteit De finale van Sterrenslag levert weer verhelderende en ludieke beelden op van mensen als Hans van der Togt, die niet uit het mod derbad kan komen en Erik de Zwart die kopje onder gaat. Cory feeën die letterlijk een modderfi guur slaan. Wat vinden de deelne mers er nu eigenlijk zelf van? Hans van der Togt: „Het is echt vreselijk. Ik ben doodnerveus voor het mod derbad. Hoewel ik zes kilo ben af geslankt sinds de eerste aflevering, vind ik het modderbad echt ontzet tend. Eigenlijk zou Ad Visser het voor mij doen, maar door een oor ontsteking mocht hij niet meedoen van de dokter. Ik ben ook geen sportjongen. Ik heb een hele slech te conditie. Ik presenteer liever en dat kan ik ook veel beter." Jaap Jongbloed, verslaggever van TROS Aktua: „Het is ontzet tend zwaar, vooral het modderbad, maar de hele sfeer eromheen is ge weldig. Vooral de avond voor de uitzending, met z'n allen in het ho tel is een feest." Eigenlijk vonden alle deelne mers Sterrenslag een zware opga ve, maar hadden ze het voor geen goud willen missen. „Het is ook goed voor de populariteit van veel artiesten", zo meent Cees van Drongelen. „Tenslotte kom je op televisie, en alle roddelbladen heb ben weer wekenlang stof voor ver halen en foto-reportages, en daar gaat het toch bij veel deelnemers, 20.27 Amadeuskwartet stopt er mee LONDEN (RTR) - Het Amadeus kwartet, het oudste strijkkwartet ter wereld, is naar alle waarschijn lijkheid tot verdwijnen gedoemd, nu de 65-jarige altviolist van het en semble, Peter Schidlof, is overle den. Schidlof, een in Wenen geboren jood die in 1938 voor Hitier vlucht te, had eerder in de week geklaagd over pijn in de borst. "Er is geen repertoire voor eerste en tweede viool en cello", aldus de cellist van het Amadeuskwartet, Martin Lovett, zondag". Schidlof en de twee violisten van het ensemble, Siegmund Nissel en Norbert Brainin, ook zij zijn Oos tenrijkse joden, hadden elkaar in Britse interneringskampen leren kennen. Zij richtten in 1948 hun kwartet op, nadat zij Lovett had den ontmoet. "Peter was een van de grootste altviolisten van onze tijd, zoal niet de uitzonderlijkste", aldus Lovett. "Wij zijn veertig jaar samen ge weest en waren meer dan broers. Zijn dood is een grote schok en een .groot verlies voor ons en voor ie dereen". Het Amadeuskwartet, dat nog speelde met de solisten van het eer ste uur. heeft meer dan 4.000 reci tals in de hele wereld gegeven en miljoenen platen omgezet. Paul de Leeuw Linda Dubbeldeman alias Bren- da Steunbeer. (foto Kippa) Linda Dubbeldeman: HILVERSUM/LEIDEN (GPD) - Linda Dubbeldeman, alias Brenda Steunbeer van Noordzee-TV, ont kent met klem berichten als zou zij met Arie Boksbeugel (Ferry de Groot) van het tv-scherm verdwij nen. „Wij blijven zeker op televisie, we weten alleen nog niet bij welke omroep." Linda Dubbeldeman ontkent ook dat zij door het duo Spaan en Vermegen uit het programma 'Ver ona' zou zijn gezet. „Wij hebben zelf ons ontslag genomen. We had den te veel moeilijkheden bij 'Ver ona'. Het ontslag heeft ons ook veel moeite en narigheid gekost. Ik weet nog niet precies wat we gaan doen, maar we komen zeer zeker op televisie terug. Of dat bij Vero nica is, weet ik niet. Natuurlijk heb ik een zwak voor die omroep. Daar ben ik tenslotte groot gemaakt, maar dat verplicht mij tot niets." DEN HAAG/HILVERSUM (GPD) - Bij het in werking treden van de Mediawet (op 1 januari 1988) zullen de omroepen alleen nog program ma's mogen laten sponsoren die een duidelijk culturele strekking hebben. Of een programma onder het hoofdje 'cultureel' valt, wordt be paald door het feit of mensen die er aan meewerken door het ministe rie van WVC worden gesubsi dieerd. Programma's die mede worden betaald door de Stichting Nederlandse Culturele Omroep programma's komen ook automa tisch voor het label 'cutureel' in aanmerking. In onduidelijke geval len is het aan de Raad voor de Kunst om uitspraak te doen over het feit of een uitzending al dan niet cultureel is. Dit staat in het ontwerp-media- besluit dat minster Brinkaman (WVC) begin augustus naar de om roepen heeft gestuurd. Bedoeling is dat de omroepen hun reactie hierop bij de NOS deponeren. Het NOS-Bestuur zal de commentaren, tijdens zijn vergadering op 21 au gustus, bundelen en aan de minis ter doen toekomen. De Federatie van Omroepvereni gingen, waarin de KRO, de NCRV en de VARA samenwerken, is niet zo gelukkig met het ontwerp-me- diabesluit van de minister. De Fe deratie ziet het fenomeen sponso ring liefst geheel verdwijnen. KRO-voorzitter Ben Schmitz wijst erop dat sponsoring zorgt voor on gelijke inkomsten bij de omroe pen. 'De VPRO bijvoorbeeld is on aantrekkelijker als sponsordoel dan een aantal grote omroepen. Om die ongelijkheid tegen te gaan vinden wij dat sponsoring in zijn geheel verboden dient te zijn en dat de minister de omroepen meer geld ter beschikking moet stellen uit de STER-pot en uit de omroep bijdragen.' Ontevreden is de Federatie ook over het feit dat in het ontwerp staat te lezen dat de dagelijkse nieuwsvoorziening, de parlemen taire verslaggeving en de verslag geving van grote nationale gebeur tenissen tot de taken van de NOS behoren. Schmitz: 'Door het ge bruik van het lidwoord 'de' wordt gesuggereerd dat de omroepen op deze terreinen niet meer werkzaam zouden kunnen zijn, dat het alle maal exclusieve NOS-terreinen worden. Wij vinden dat de NOS een belangrijk aandeel in die nieuwsvoorziening moet leveren maar van exclusiviteit mag natuur lijk geen sprake zijn". José Carreras ernstig ziek MADRID (DPA) - De befaamde Spaanse tenor José Carreras is gis teren in Barcelona geopereerd we gens een kaakontsteking. Volgens de artsen verliep de drie kwartier durende operatie naar wens en stond zij los van de ernstige bloed ziekte waaraan de 41-jarige patiënt lijdt. Hij werd hiervoor sinds 19 juli in een gespecialiseerd ziekenhuis in Barcelona behandeld, maar is daar nu lopend patiënt. De zanger ziet er afgemat en ver magerd uit. Volgens de Spaanse pers heeft hij leukemie, maar zijn artsen beperken zich tot een 'acute hemopathie'. José Carreras wordt met Placido Domingo en Luciano Pavarotti ge rekend tot de beste operatenoren ter wereld. DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman van WVC heeft gisteren in Den Haag uit handen van CJP-directeur Annemiek Hagens, het eerste exem plaar in ontvangst genomen van CJP-magazine, het eerste cultuurblad voor jongeren in ons land. Het blad informeert de meer dan 250.000 Neder landers van 15 tot 25 jaar over onder meer theater en museum, jazz, pop- evenementen. literaire manifestaties, film en mode. De ineer dan 180.000 houders van het Cultureel Jongeren Paspoort (CJP) krijgen het bladdat eens in de twee maanden verschijnt, gratis. De minister ivees erop dat de ontwikkeling van nieuw beleid doorgaal wat gezien de financieel barre tijden neerkomt op sanering van oud be leid. Ook de opvattingen over overheidstaken veranderen. In dit verband meende Brinkman dat het streven naar een kleinere en doelmatiger over heid een maatschappelijke verworvenheid aan het worden is. Het nieuwe tijdschrift achtte hij een goed voorbeeld van privatisering. Het kost de overheid geen cent en past zeer goed in haar beleid. De uitgave is de eerste driejaren mogelijk gewerden door sponsoring door de Algeme ne Bank Nederland. (foto anpi maakt kinder programma's voor NCRV-tv HILVERSUM (GPD) - Sterrenslag- presentator en cabaratier Paul de Leeuw gaat een serie kinderpro gramma's voor de NCRV-televisie maken. „Het wordt een soort omnibus, waarin kinderen van ongeveer der tien jaar vertellen wat ze doen en wat hen bezig houdt. Ik ben de pre sentator en gesprekspartner. We gaan binnenkort de eerste afleve ring opnemen. In oktober zal de se rie van start gaan op de buis." Paul de Leeuw wil verder even afstand nemen van grote televisie- produkties. „Zeven weken Ster renslag presenteren was een prima ervaring, maar ik heb het nu even gezien. Ik maak die kinderpro gramma's en ga me voorbereiden op mijn theaterprogramma. Ik denk dat die shows nu beter be zocht gaan worden, omdat de men sen me nu van televisie kennen. Misschien lopen ze dan wel gillend weg, maar ik ben zoals ik ben. Aan de andere kant krijg je door je po pulariteit mensen naar het theater die anders die gang niet hadden ge maakt. Zo doet Jos Brink dat ook en het werkt wel." Carrell actief bij tv-shows HILVERSUM (GPD) - Rudi Car rell is weer actief betrokken bij een Nederlands televisieprogramma. Hij heeft een belangrijke creatieve inbreng bij het nieuwe spelpro gramma van Ron Brandsteden Dat deelde Joop van den Ende het afgelopen weekeinde mee. Vol gens de televisie-producer maakt Carrell deel uit van het creatieve team, dat de show van Brandsteder voorbereidt. "Carrell komt gere geld naar de studio in Aalsmeer, waar we overleggen over de formu le. Hij is een grote vakman waar aan we veel hebben." In het spel programma dat de TROS-showpre- sehtator in het nieuwe seizoen gaat leiden, staan bruidsparen centraal. Een ander groot project dat Van den Ende op stapel heeft staan, is het eerste Nederlandse Compact Disc-Award gala. "Hennie Huis man presenteert dat evenement, dat op 24 september in Aalsmeer wordt opgenomen."

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16