'Het verleden is bijgeslepen, de cirkel is nu weer rond' Wassenaar voert toeristenbelasting voorlopig niet in Geld voor verkeersknelpunten Christelijk onderwijs in Leiderdorp 125 jaar oud SS35SS5 SSSSM*™ Rolschaatsen bij Vlietland Kabel-tv niet goedkoper LEIDERDORP - Het Lei derdorps christelijk onder wijs én haar oudste school, de Willem de Zwijger- school, 125 jaar oud: waar te beginnen? Bij koning Wil lem III die op 17 augustus 1862 in Wiesbaden, dus waarschijnlijk tijdens zijn vakantie, de statuten van de 'Vereeniging der Christelij ke School te Leijderdorp' goedkeurde? Of juist bij een heel recente mijlpaal, de herdenking van de sterfdag van Willem van Oranje in '84, toen de Leiderdorpse leerlingen voor een erehaag mochten zorgen? door Miep de Graaft Kiezen is moeilijk en dat maakt eens temeer duidelijk dat de ge schiedenis van het protestants- christelijk onderwijs, in Leider dorp met zeven scholen vertegen woordigd, een lange en lijvige is. Al ziet het er daar bij de oprichting allesbehalve naar uit, zo leert' het jubileumboekje dat ter gelegen- uneven1"* 125"jarig ^gelaar van de Willem de Zwijgerschool Weliswaar staat een groot aantal Cfemtel«te Schoolvereniging: 'De kerk schrijft niet me Leiderdorpers in die tijd achter de idee om een christelijke school te1;;. stichten, maar de obstakels die ge- t V°wr n'euwe v^ooT^ronZe^t hT^ i-in dat eenTa^S^ subsidie van de staat 'n bestuurslid, mevrouw Den Boeft van de Protestants- r voor wat de christelijke scholen moeten doen..'. alleen doktersrekening niet kan betalen, schoolgeld en l*" de,arts op verw«tende toon te donateurs h°ren kr«8t| en Je stuurt Je kinde- aonaieurs - door het heffen dankzij bijdragen v« men geeft aandelen uit - kan het ideaal worden zenlijkt. Zodra hij lucht krijgt 50 mildpn die school". Want |pn wtop openbare school vraagt in die tijd weinig of geen schoolgeld en de zauura i»! mem kfiibt. van op christelijke moet ervan leven. Het plannen, ontsteekt de predikant, duren voordat ook Leiderdorp anno 1862 rijk Dorpskerk, laat hij weten niets in een christelijke school te zien. Het is een aanslag op de eenheid, oor deelt de predikant. Ook de hoofd onderwijzer van de openbare school wordt in beroering ge bracht: hij ziet zijn nieuwbouw- Tegenstellingen De beroering slaat al snel om in berusting. Het hoofd van de open bare school vertrekt in no time naar elders en ds. Van den Broek vraagt al bijna even snel om emeri taat. De christelijke school blijkt al plannen in rook opgaan. Achteraf gauw te klein, zeker als er in 1873 zal blijken dat zijn sombere voor- ook nog eens een 'bewaarschool' gevoelens uitkomen. Als de bij komt. Na veel vijven en zessen christelijke school haar deuren krijgt de vereniging de beschik- opent, telt ze 42 leerlingen en die king over een koetshuis, dat wordt zijn zonder uitzondering afkomstig omgebouwd tot kleuterschool, van de openbare 'Gemeenteschool' De school bloeit dusdanig dat in aan de Kerklaan. 1907 een geheel nieuw gebouw aan o4-de Hoofdstraat kan worden ge- Streekfunctie opend. Maar dan breken er Leiderdorp is, zo meldt het jubi- plotsklaps andere tijden aan. De te- leumboekje, in die tijd een langge- genstellingen tussen hervormden rekt dorp en er is dan ook direct en gereformeerden steken de kop animo voor de nieuwe school van- (weer) op. De nieuwe hervormde uit de omgeving. Ook inwoners predikant vindt het maar niks dat van Zoeterwoude en Hazerswoude hervormde en gereformeerde kin doen mee om de school van de deren één en dezelfde school be- grond te krijgen. Op 31 mei 1862 zoeken. De gereformeerden staan wordt de 'Vereeniging der Christe lijke School te Leijderdorp' opge richt, de statuten worden op 1 au gustus bekrachtig en precies een maand later wordt de 'School met den Bijbél' aan de Hoofdstraat ge opend. De eerste leerlingen hebben niet teveel centraal, worden voorge trokken, meent hij. De tweespalt in het christelijk onderwijs leidt in 1933 tot de stichting van een aparte hervormde school aan de Kastanje laan. Het zou allemaal pas weer goed- komen in 1966, vier jaar bepaald niet gemakkelijk. In het eeuwfeest van de Willem de Zwij- jubileumboekje wordt melding ge maakt van kinderen die met 'fijne' worden nageroepen. "Bij spelletjes worden ze uitgebuit, gepest en ge treiterd. Hun ouders worden voor duisterlingen uitgemaakt omdat ze de verlichting willen volgen", gerschool, zoals de aloude 'School met den Bijbel' dan heet. De op richting van de Protestants Christelijke Schoolvereniging in dat jaar slaat weer een brug tussen beide geloven. De nieuwe con- de 19e eeuw niet structie voorziet in een apart be- "Winkeliers stuur voor elke school verliezen hun klanten omdat ze hoofdbestuur, het latere vereni- ZOETERWOUDE/VOORSCHOTEN - De paden rond recreatiegebied Vlietland zijn sinds zondag rolschaatspaden. Op het vlakke asfalt geven prominenten als de Roller Brothers demonstraties, zijn verschillende da meshockeyteams actief en wordt er lustig aan skateboarden gedaan. Diegenen die dit goede voorbeeld willen volgen maar geen eigen rol schaatsen hebben, kunnen in het paviljoen terecht. Daar zijn 200 paar rolschaatsen te huur. Het recreatiegebied ligt tussen de Vliet bij Voor schoten en de rijksstraatweg. Vlietland is per auto bereikbaar via de Vlietweg bij Cronestein. Voorts is er bij de Voorschotense ijsbaan een pontje. WASSENAAR - De Wassenaarse WD-fractie vraagt zich af of de kabel abonnementen tien procent goedkoper kunnen nu de Casema in Wasse naar een winst heeft geboekt met een dergelijk percentage. Volgens de liberale wethouder C.P.M. Barning is dat onwaarschijnlijk. De kwaliteit moet nog verbeterd worden en de toekomst zal nieuwe ontwikkelingen brengen. Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor financiën en economische zaken. Het CDA was blij met de voorzich tige houding van de wethouder, terwijl de PvdA bij dit punt geen opmer kingen maakte. D66 was gisteravond afwezig. gingsbestuur, dat zorgdraagt voor de financiële huishouding, het be noemen van personeel en het on derhoud van gebouwen. Gezamen lijk beschikt men dan over de Wil lem de Zwijgerschool, de Kastanje- school en het Zijlkwartier. Drie jaar later komt daar de Siem van der Stoelschool bij, in 1972 gevolgd door 'In de Houtkamp', 'Samen Onderweg' en 'De Regenboog' (1978). Slaags De groei gaat met name in de ja ren zestig en zeventig pijlsnel. Niet zo gek als men bedenkt dat Leider dorp zelf ook een stormachtige ontwikkeling doormaakt. Eerst loopt de Oranjewijk vol, dan wor den er hele nieuwbouwwijken uit de grond gestampt. Bloeiende ja ren volgen. Soms raken ouders bij na slaags als ze vechten om een plaatsje op een van de scholen en het is 'uitverkocht'. Secretaris W. J. den Boeft van het verenigingsbestuur blikt vol trots terug op die roerige jaren. "De ver eniging heeft die explosie gelukkig prima kunnen opvangen", zegt ze. "Nam altijd zelf het initiatief, was er als de kippen bij als er weer een nieuwe school kon worden ge sticht". Het huidige hoofd van de Willem de Zwijgerschool, Jan Langelaar: "De christelijke scholen liepen trouwens altijd voorop in Leider dorp. Wij waren de eersten die met computers gingen werken. Het fe nomeen speelleerklas, ook dat heb ben wij aangezwengeld". Het tij keert weer als het aantal geboorten in Leiderdorp drastisch terugloopt. Bovendien zijn er pro blemen met de schoolleiding en bestaat er onzekerheid over de leerkrachten binnen de schoolge meenschap, hetgeen de nodige sporen nalaat. "Een moeilijke tijd, waarnaar met pijn en verdriet wordt teruggekeken", meldt het WASSENAAR - Wassenaar voert volgend jaar in geen ge val toeristenbelasting in. Deze boodschap van B en W zorgde gisteravond, tijdens een vergadering van de raads commissie voor financiën en enonomische zaken, voor scheve gezichten bij VVD en CDA. Deze partijen, die een ruime meer derheid in de raad vormen, pleitten in april voor een onderzoek naar de invoering van de belasting. Zij willen tijdens de begrotings behandeling volgende maand B en W dan ook vragen waarom ze nog posten als de bibliotheek, strandu- nits, onderhoud aan straten en we gen, jongerencentra en het nood fonds. De overige veertig procent hopen ze te verdienen door een grotere doelmatigheid. In septem ber wordt duidelijk wat de dage niet zo ver zijn gekomen. Volgens lijks bestuurders daarmee bedoe- de twee grote partijen kan de ge meente via toeristenbelasting wat terugzien van de hoge kosten die zij voor de toeristen moet maken. Denkt de WD, grof geschat, een kwart miljoen te kunnen verdie nen, het CDA komt op 150.000 gul den door vooral de overnachtingen te belasten. De PvdA heeft van het begin af aan moeite gehad met de ze 'lastenverzwaring voor de bur gers', maar hield zich gisteravond gedeisd. Voordat de raadsleden de voorlopige bezuinigingsnota van B en W bespraken, meldde wethou der C.P.M. Barning dat het niet de bedoeling was inhoudelijk in te gaan op de voorstellen. Ruwweg houden die voorstellen in dat de gemeente in de jaren ne gentig jaarlijks structureel een mil joen minder uitgeeft. Zestig pro cent van deze bezuiniging willen B en W binnenhalen door leges te verhogen, subsidies af te schaffen en te snijden op uiteenlopende Voorspoed Volgens voorlopige berekenin gen moet de grotere doelmatigheid in 1988 29.000 gulden opleveren en in 1992 423.000 gulden. B en W stel len dat die bedragen mogelijk 200.000 gulden lager uitvallen wan neer de algemene uitkering inder daad hoger blijkt dan voorspeld. Tijdens de commissievergade ring verzette de CDA-fractie zich daartegen. De gemeente moet de bezuinigingstaakstelling vasthou den, ook in tijden vol voorspoed. Ze bouwt dan een buffer op voor mogelijke tegenvallers en heeft, wanneer deze tegenvallers meeval len, geld over voor nieuw beleid. Het Christen Democratisch Appèl denkt namelijk dat verkeersmaat regelen en peuterspeelzalen steeds meer geld gaan vergen. De PvdA zit duidelijk op een andere golf lengte, maar wachtte met een dis cussie tot september. De leerkrachten van de jubilerende Willem de Zwijgerschool op het schoolplein. jubileumboekje over die beginja ren tachtig. Toch nog wat lichtpuntjes: een paar jaar voor het 125-jarig bestaan mag de Willem de Zwijgerschool weer uitbreiden. Niet vanwege het stijgend aantal leerlingen, maar omdat de wet basisonderwijs eraan komt. Dat jaar, 1984, wordt toch al druk. De school doet mee aan de herdenking van de sterfdag van Willem van Oranje in Delft. De Lei derdorpse kinderen, die in histori sche kostuums voor een erehaag mogen zorgen, komen voor de ca mera's van de NOS en staan oog in oog met tal van koninklijke gasten. Grondslag Aan de vooravond van de viering van het 125-jarig bestaan laat Jan Langelaar optekenen dat "de kerk niet meer voorschrijft wat de christelijke scholen moeten doen. De christelijke school anno 1987 onderscheidt zich veel meer door het evangelie in de Bijbel als grondslag te zien. Dat wil niet zeg gen dat je als heilige boon rond loopt, maar je stelt je bij voorbaat kwetsbaar op. Je kunt hierop wor den aangesproken". Om te symboliseren dat het verleden "een gepasseerd station" is, wordt op 1 september een her denkingsbijeenkomst gehouden in de oude Dorpskerk. Het hoofd van de Willem de Zwijgerschool daar over in het jubileumboekje: "Te rug naar het honk waar we uit el kaar zijn gegaan. Daar liggen onze wortels. Het verleden is bijgesle pen, de cirkel is weer rond. We hebben in Leiderdorp voorop gelo pen in de tijd van de Afscheiding en de Doleantie. Gelukkig zijn we ook voortvarend in de samenwer king: eerst kwamen de scholen weer bij elkaar, in de jaren zestig. En nu zijn de kerken samen-op- weg. De geschiedenis heeft een wending genomen". De "nieuwe tijdgeest" waarover Langelaar het heeft, geldt ook de onderlinge verhoudingen. "Ouders lopen heel gemakkelijk de school binnen en hoeven dan niet meer met de pet in de hand te wachten tot de 'bovenmeester' even tijd heeft. Ouders doén ook veel meer in en om school, praten mee zon der dat ze in een bestuur zitten". Toekomst De toekomst. Na een periode van inkrimping volgde de stabilisatie: de zeven christelijke scholen tellen nu rond de 1100 leerlingen. Een verdere uitbouw zit er niet meer in. Het bestuur twijfelt eraan of Lei derdorps jongste nieuwbouwwijk Buitenhof een eigen schoolge bouw dient te krijgen. Zegt er nog niet uit te zijn. Zou het zo ver ko men, dan moet er een gebouw el ders in het dorp worden overge plaatst. Bang dat het christelijk onder wijs mét de leegloop van de kerken ooit uit Leiderdorp zal verdwijnen, is het bestuur allerminst. Jan Lan gelaar: "By ons zie je het tegen overgestelde effect. Hoe minder ie mand naar de kerk gaat, hoe meer men geneigd zal zijn de kinderen naar een christelijke school te stu ren. Om ze iets mee te geven. Want hoe je het ook wendt of keert, het christendom is een belangrijk as pect van het dagelijks leven, alleen al als je nagaat dat het in de loop van de geschiedenis een hele grote rol heeft gespeeld". Het programma rond het 125-jarig bestaan van het christelijk onderwijs en de Willem de Zwijgerschool ziet er als volgt uit: - Dinsdag 1 september: herdenkings bijeenkomst in de Dorpskerk. Spreker is drs. K. de Jong, voorzitter van de Unie voor School en Evangelie. Aan vang 19.30 uur. Na afloop is er in de Willem de Zwijgerschool gelegenheid om schoolvereniging en schoolbe stuurscommissie geluk te wensen. De ze receptie begint rond 21 uur. - Woensdag 2 september: futuristi sche optocht voor leerlingen van de Willem de Zwijgerschool. Aanvang 9 - Donderdag 3 september: kinder voorstelling 'meneer Kaktus' voor alle leerlingen van de christelijke scholen, Munnikhal, 10 uur. - Zaterdag 5 september: reünie voor alle oud-leerlingen, -personeelsleden en -bestuursleden, van 17 tot 21 uur in de Willem de Zwijgerschool. Men ver wacht daar zo'n 1000 man. De organisa tie verzoekt de reünisten dringend om per fiets of met het openbaar vervoer te komen. Rond de school is weinig parkeergelegenheid. Gemeentebode onderscheiden TER AAR - De gemeentebode van Ter Aar, C. Geertman, heeft bij zijn afscheid vanmiddag het erezilver in de orde van Orar\je Nassau ont vangen. Het edelmetaal werd hem opgespeld door burgemeester P. Verhoef. De 60-jarige Geertman is zeventien jaar in dienst geweest van de gemeente Ter Aar. Daar voor was hij onder meer werkzaam als concierge van de Opstandings- kerk in Alphen. Hij maakt gebruik van de VUT-regeling. De kruising tussen het fietspad Katwijk-Scheveningen: waarschijnlijk met geld i WASSENAAR - De gemeente Wassenaar krijgt van de provincie zeer waarschijnlijk 260.000 gulden om, mogelijk al volgend jaar, twee verkeersknelpunten weg te werken. Het gaat om de fietson- vriendelijke Kokshoornlaan en de kruising tussen het fietspad Kat wijk-Scheveningen en de autoweg naar de Wassenaarse Slag. Tijdens een werkbezoek aan Wassenaar heeft Gedeputeerde Th. Jansen toegezegd dat hij zijn colle ga's zal voorstellen om de Koks hoornlaan een vrijliggend fietspad te geven, geschikt voor fietsers in beide richtingen. Voor de kruising bij Hotel Duinoord heeft hij een al ternatief bedacht. Nadat milieuorganisaties en Staatsbosbeheer hadden geprotes teerd tegen een fietsbrug met een uitzichtbedervende en natuur-aan- tastende oprit, is een gelijkvloerse variant op tafel gekomen met lus sen en druppels. Fietsers uit Sche- veningen worden ruim voor de kruising richting parkeerplaats ge leid en komen vlak voor de auto baan weer richting weg. Fietsers uit Katwijk maken een kortstondi ge slinger richting hotel. Door deze slingerbewegingen daalt de snelheid van de fietsers, die van grote hoogten komen, fors. Automobilisten worden op hun verantwoordelijkheden gewezen door een obstakel (druppel) in de as van de weg. Op het kruispunt groeide de laatste jaren het aantal botsingen tussen fietsers en auto mobilisten of buschauffeurs. In de periode van 1981 tot 1985 ging het om dertien letselongevallen. Vandaar dat de gemeente het punt op het zogeheten urgentie programma zette voor tertiaire we gen. Ook de Kokshoornlaan, door velen gebruikt om naar de Wasse naarse Slag te komen, kreeg hierop een plaatsje. Een christen-demo cratisch raadslid vond de situatie zelfs zo ongelukkig dat hij in het verleden opmerkte dat de gemeen te de aanpassing zelf moet betalen wanneer subsidie uitblijft. Door de provinciale subsidie is dit wat gun stiger uitgepakt voor de gemeente. DINSDAG 18 AUGUSTUS Hazerswoude samenkomst met optreden van Wim Bevelander, spre ker: A. Meulenberg, tent- evangelisatieweek, Swee- lincklaan, aanvang 20.00 uur. Hillcgom vergadering commissie so ciale zaken, Gemeentehuis, aanvang 20.00 uur. Ontspanningsver. Katwijk, Tripodia, 20.15 uur. open huis bij KNZHRM in de loods aan de Rijnmomd, vanaf 19.00 uur. vertoning visserijfilms in de Visafslag aan het Prins Hendrikkanaal, aanvang 19.30 uur. uur, voor de Kon. Wilhelmin- aboulevard. strandloop over 4 en 8 km, aanvang 19.30 uur, strand voor politiepost. onderwijs, aanvang 19.30 uur. Gemeentehuis. vergadering commissie welzijnszaken, aanvang 20.00 uur, Gemeentehuis. Valkenburg vergadering c gemene zaken, aanvang 20.30 Alphen zomermarkt in het Cen trum, 10.00 tot 17.00 uur. familie de Gier, spreker: H.J. Koehorst, 14.00 tot 20.00 uur. tent-evangelisatieweek. Hillegom vergadering ruimtelijke ordening, aan vang 19.30 uur in het Ge meentehuis. Katwijk woensdagavondzang m.m.v. het kamerkoor Voca- lis, Witte Kerk, Boulevard, aanvang 20.00 uur visserijdagen: expositie marine in tent aan de Boule vard, 10.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.30 uur. maffe opdrachten-wed strijd bij paviljoen Harteveld, aanvang 14.00 uur. duinwandeling o.l.v. Staatsbosbeheer, start Soefi- tempel, 10.00 uur. denksport in Tripodia, aanvang 19.30 uur. 19.00 i bijeenkomst contactgroep alleenstaanden in het PMT aan de Tulpstraat, 20.30 uur. duinwandeling door Berk- heide o.l.v. IVN-gids, start Soefitempel, 19.30 v orgel-lunchpauze-concert door Diane Middelkoop, Hooglandse kerk, aanvang 12.30 uur. Noordwijk woensdagavondzang m.m.v. het gemengd koor Hosannah in Excelsis, Her vormde kerk. Hoofdstraat, 20.00 uur. Noordwijkerhout bridgen in het Wapen van Noordwijkerhout, Dorps straat, aanvang 19.45 uur. Sassenheim vergadering commissie fi rn aanvang 20.00 uur. Gemeentehuis.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11