Ouders controleren taxi's gehandicapten 'dan voorspellen van het weer doe ik nief AUGUSTUS BEGINT HET SPORTSEIZOEN Spakenburger kampioen haringschoonmaken Opsporing Verzocht levert 70 tips op Alphense Emancipatienota eist bijna 100 maatregelen DINSDAG 18 AUGUSTUS 1987 We hoorden alleen negatieve verhalen over Leids bedrijf De enige die gistermiddag in klederdracht aan het kampioenschap deei-r maakte haringen niet in de prijzen. s de Katwijkse Nel de la Kie-Uuwehand. Ze viel met zo scnoonge- Katwijkse titelliouder maakte de meeste schoon, maar kwalitatief minder KATWIJK - De Spakenburger Jo han Pijpers is de nieuwe Neder landse kampioen haringschoon maken. Hij onttroonde gistermid dag de Katwijker Dirk Berkheij. die de afgelopen twee jaar de titel opeiste. Berkheij maakte gisteren weliswaar de meeste haringen schoon (52), maar daarvan werden er door de jury 25 afgekeurd. Van de 46 schoongemaakte haringen die Pijpers na tien minuten aflever de, konden er uiteindelijk 31 de toets der kritiek doorstaan. De jury, onder voorzitterschap van secretaris L.J. Zijp van het be drijfschap voor de groothandel in vis en aanverwante bedrijven, was gisteren van oordeel dat de deelne mers aan het kampioenschap meer oog hadden voor de kwantiteit dan voor de kwaliteit van de door hen schoongemaakte haringen. "Over het algemeen werden de haringen erg slordig afgeleverd", meende Zijp, "in elk geval veel slechter dan vorig jaar. Terwijl het toch de be doeling is dat het produkt in zo'n staat moet zijn dat het direct aan de consument kan worden aangebo den". Volgens de jury bleven er dit jaar opmerkelijk veel graten in het vis vlees achter en kwam het ook voor dat er nog resten van ingewanden werden aangetroffen. "In principe zijn dit jaar dezelfde eisen aange houden als vorig jaar, maar wel licht is er wat strenger gekeken omdat de eerste partijen direct al erg rommelig werden aangele verd". aldus de jury-voorzitter. Aan het Nederlands kampioen schap haringschoonmaken, dat voor de derde keer op het plein van de Katwijkse school voor de zee visvaart werd gehouden, namen gistermiddag dertig medewerkers van groothandelaren en visdetail- listen deel. Gezamenlijk maakten zij in tien minuten tijd bijna 900 ha ringen schoon, waarvan er door de jury ruim 500 werden goedge keurd. Het evenement maakte ook dit jaar weer onderdeel uit van de Katwijkse Visserijdagen en trok enkele honderden toeschouwers. De wedstrijd werd officieel ge opend door wethouder W. van der Plas van de kustplaats, die eigen handig de eerste haring schoon maakte. Oefenen Zowel Pijpers als de onttroonde kampioen Berkheij toonde zich na afloop van het kampioenschap ha ringschoonmaken verrast door de uitslag. "Ik kan me niet voorstellen d,at ik de haringen zoveel slechter heb afgeleverd dan vorig jaar", zo zette Berkheij vraagtekens bij het optreden van de jury. "In 1986 vol deden er van mij slechts drie harin gen niet aan de eisen". Toen werd de Katwijker kampioen met 48 goedgekeurde haringen. "Ik vind het niet erg om te verliezen, maar op deze manier vind ik het wel wat vreemd", aldus Berkheij. Johan Pijpers zag vorig jaar zijn totale produktie van 48 schoonge maakte haringen door de jury afge keurd en zijn werk kreeg nu dus een aanmerkelijk beter oordeel. "Ik heb toch wat meer rekening ge houden met het oordeel van de deskundigen", zei Pijpers na het in ontvangst nemen van de wisselbe ker. Als medewerker van een vis handel in Spakenburg is het ha ringschoonmaken voor hem ver der dagelijks werk. "Ik heb dus volop kunnen oefenen". De jongste deelnemer aan het kampioenschap was gistermiddag de 10-jarige Peter-Frans Heinen, die 12 haringen schoonmaakte. Dat waren er twee minder dan vorig jaar, toen Peter-Frans ook op de deelnemers lijst stond. "Maar dit keer was het dan ook veel rotti ger", meende de scholier, die gere geld bijspringt in de viszaak van zijn vader. "Het vel van de haring was dikker dan vorig jaar". RIJNSBURG. -Zes ouders van geestelijk- en lichamelijk gehandi capte kinderen uit Rijns burg zul len de komende maanden toezicht houden op het vervoer van hun kinderen door taxibedrijf Kerkho ven. Het Leidse bedrijf brengt de kinderen dagelijks naar de scholen voor buitengewoon onderwijs in Leiden. Volgens directeur Koot missen de klachten tegen het taxi bedrijf elke grondslag. Sinds gisteren worden alle 48 kinderen uit Rijnsburg door één ta xibedrijf -Kerkhoven- naar de scholen in Leiden gebracht. Vorig schooljaar was Kerkhoven ook al actief in Rijnsburg, maar de mees te kinderen werden door Noord uit Rijnsburg en Jonker uit Katwijk vervoerd. De gemeente Rijnsburg ging met Kerkhoven in zee, omdat het bedrijf de voordeligste offerte uitbracht. Enige ouders maakten begin juli tijdens een gemeenteraadsverga dering bezwaar tegen het bedrijf. „We hadden nog nooit met dat ta xibedrijf gewerkt en hoorden al leen maar negatieve verhalen. Dan slaat de schrik je wel even om het hart, wantje geeft tenslotte je kind aan zo'n bedrijf mee", zet Van Delft nogmaals de bezorgdheid van de ouders uiteen. „Het was beslist niet de bedoe ling om een het ze tegen het Leidse bedrijf te voeren. Uit gesprekken met wethouder Glasbergen heb ben we inmiddels begrepen dat men 'beterschap' heeft beloofd. Dat staat ook allemaal in het con tract, zodat we het bedrijf daaraan kunnen houden. Het is tenslotte een proefjaar", stelt Van Delft vast. Toch hebben Van Delft en twee andere ouders zo hun bedenkin gen. Na een oproep kwamen vorige week vrijdag van 23 kinderen de ouders naar een bijeenkomst. Vol gens mevrouw Den Haan zullen zes ouders toezicht houden op de naleving van het contract. „Ouders die klachten hebben moeten die zowel telefonisch doorgeven aan het taxibedrijf als schriftelijk aan een commissie van toezicht. Tot nu toe gaat alles goed", concludeert mevrouw Den Haan. „Het is beslist niet de bedoeling om op iedere slak zout te leggen. Alleen gegron de klachten bespreken we en ge ven we zonodig door aan de wet houder", verduidelijk Van Delft de werkwijze. „Ik hoop echt dat het vlekkeloos verloopt." Onzin Directeur Koot van taxibedrijf Kerkhof meent dat de concurren tie achter de stemmingmakerij zit. „We zijn beslist niet onder de prijs gedoken. De offerte is gebaseerd op onze normale tarieven. Dat we de opdracht kregen werd ons ech ter niet in dank afgenomen. De ge meente Rijnsburg is overigens niet over 'een nacht ijs' gegaan. Drie maanden heeft de politie ons scho- lierenvervoer gecontroleerd, zon der ook maar één overtreding vast te stellen. Ook in Leiden en Kat wijk heeft men informatie inge wonnen. Daarna werd het contract gesloten." Koot wijst elke beschuldiging van de ouders van de hand. „We hebben inmiddels vyf nieuwe bus jes aangeschaft. Een investering van 700.000 gulden. Per busje ne men we gemiddeld zeven tot acht kinderen mee. Volgens de wet mo gen we zelfs 14 kinderen van onder de vier jaar meenemen. De kinde ren zitten ook geen uren in een busje." Volgens het contract mo gen de kinderen niet langer dan drie kwartier in de bus zitten en worden zij die als eerste werden opgehaald, als eerste thuisge bracht. Tevens zit op elk busje een vaste chauffeur. „Een belangrijke toe zegging", vindt Van Delft. „Iedere keer een ander achter het stuur is een ramp. Het gaat tenslotte bij dit vervoer om kinderen met een geestelijk of lichamelijk probleem. Het is dan van belang te weten of een kind epileptisch is en wat er bij een aanval moet worden gedaan." Directeur Koot reageert verrast op vragen over de oudercommis sie. „Naar mijn weten is die com missie juist niet ingesteld. Bij de vergadering waren de meningen zodanig verdeeld, dat men zonder een besluit te nemen uiteen ging. Een personeelslid van ons was er bij, vandaar dat ik dat weet", be kent Koot. Mevrouw Den Haan verklaart dat wél een commissie voor toezicht werd ingesteld. „Pas gisteren kwamen we erachter dat ook iemand van het taxibedrijf aanwezig was. Die man had zich uitgegeven als verslaggever van een krant. Toen hij gistermorgen met het busje bij een van de ouders voor de deur stond, werd hij ont maskerd." ALHEN AAN DEN RIJN - Zeven tig tips zijn gisteravond binnenge komen bij de Alphense politie naar aanleiding van het televisie-pro gramma Opsporing Verzocht. Door mee te werken aan de uitzen ding hoopt de politie opheldering te krijgen over de brand die 26 juni heeft gewoed bij oliehandel Boot aan de Alphense Energieweg. De schade bedroeg 550.000 gulden. Bijna de hele recherchegroep van het Alphense politieko-ps is inge zet om de tips na te trekken. ALPHEN AAN DEN RIJN - De complete regelgeving en gemeen telijke correspondentie in Alphen moet grondig worden onderzocht op ongelijkheden die met name voor vrouwen nadelig uitpakken. Desnoods moet een extern bureau zich hierin verdiepen en voorstel len doen om de ongelijkheid op te heffen. Dit staat in de zojuist ge reedgekomen concept-nota eman cipatiebeleid, die al jarenlang be kendheid geniet vanwege het uit blijven ervan. Overwerk Vader Kool uit Alphen heeft een klacht ingediend bij de arbeidsin spectie, omdat zijn zoon Emile ze ventien uur heeft gewerkt bij het verhuisbedrijf.KHZ. 'Verschrikke lijk gewoon, schandalig', zegt va der Kool. Wat is er nou zo ver schrikkelijk? Zoonlief wordt extra uitbetaald (overuren). Hij krijgt een onkostenvergoeding en is uit stekend verzorgd. Kortom, maak van een mug geen olifant. Ik denk dat de heer Kool gewoon een slaatje wil slaan uit de hele toestand. De bovengenoemde drie punten waren er volgens mij niet voor de oorlog. Het lijkt mij daarom verstandig dat Emile Kool met een krantenwijk gaat begin- Erik de Beer Wiardi Beckmanstraat 26 Leiden. Om de vrouwen in de Alphense samenleving een gelijkwaardige plaats te laten innemen, moet het gemeentebestuur om precies te zijn 95 maatregelen treffen. Ze staan alle uitvoerig en overduide lijk genoemd in de ontwerp-nota. "Dit alles vergt een ingrijpende aanpassing van het huidige be leid", zo staat in de inleiding van schrijfster E. Smit, die door de ge meente als extern deskundige is aangetrokken voor het vervaardi gen van de nota. Als eerste van de bijna honderd beleidsaanpassingen staat het kri tisch beschouwen van de regels, wetten en gebruiken binnen de ge meente. Actieve voorlichting over de gemeentelijke verordeningen en overige regelgeving is belang rijk, aldus de schrijfster. "Het is te vens een instrument om roldoor- brekende effecten te sorteren". Als voorbeeld wordt genoemd dat vrouwen in Alphen niet wordt ge wezen op het recht de eigen naam te blijven voeren tijdens het huwe lijk. Ook moet de informatiever strekking over samenlevingsvor men en de juridische gevolgen er van veel beter worden. Voor de opvang van vrouwelijke slachtoffers van seksuele misdrij ven moet er in Alphen een vrouwe lijke rechercheur komen. Het ho ren van slachtoffers moet daarbij mogelijk zijn buiten het politiebu reau. Op plaatsen die door vrou wen als onveilig worden ervaren (Bospark, parkeergarage Ridder hof) moet door de politie extra worden gesurveilleerd. Zelfverde- gingscursussen voc moeten voor een subsidie merking komen. Leidenaar John van der Steur meet al 16 jaar neerslag voor KNMI LEIDEN - "Eén keer heb ik, nadat ik de regenval had ge meten, direct het KNMI in De Bilt gewaarschuwd. Er was 52 millimeter regen ge vallen en dat had ik nog nooit meegemaakt. Ik was er dan ook stellig van overtuigd dat 'mijn' resultaat zou worden vermeld in het NOS-journaal van die avond. Tot mijn te leurstelling bleek ik geen koploper, maar was ergens anders vier millimeter meer gevallen. Ik geloof dat mijn collega uit Boskoop of Bode graven de gelukkige was". door Kees van Kuilenburg Leidenaar John van der Steur aan het woord over zijn dagelijks 'werk' als waarnemer van het Ko ninklijk Nederlands Meteorolo gisch Instituut (KNMI). Op ver zoek van het KNMI meet Van der Steur, die werkzaam is bij het Hoogheemraadschap van Rijn land, dagelijks de hoeveelheid gevallen neerslag. Dat kan regen, hagel of sneeuw zijn. Hij doet dit sinds 1971, toen hij dit werk over nam van een collega. Mede door zijn gegevens krijgt het KNMI een compleet overzicht van de hoeveelheid neerslag in ons land. "Tenslotte moeten ze over hon derd jaar ook nog kunnen zien hoe slecht de zomer van 1987 was", zegt hij lachend. "Maar uit mijn gegevens over al die jaren heb ik gezien dat er meer slechte zomers bij zitten. Misschien een schrale troost voor mensen wier vakantie verregend is, maar het is wel het geval". Het KNMI heeft in het hele land van dergelijke posten. Te beginnen met de weerstations op de Nederlandse vliegvelden, maar die hebben in de eerste plaats een regionale functie. "Daar blijft het werk uiteraard niet alleen beperkt tot het meten van de neerslag, maar daar wordt op professionele wijze alles wat van belang is voor een goed over zicht van het weer in ons land op genomen", vertelt Van der Steur. Verder zijn er de zogenaamde onderstations. Op die stations wordt met behulp van eenvoudi ge meetbekers die op een groot aantal plaatsen in ons land staan opgesteld, de hoeveelheid neer slag gemeten. Een van die plaat sen is de waterzuiveringsinstal latie in Leiden-noord, eigendom van het Hoogheemraadschap van Rijnland. Van der Steur-die bij de onderhoudsdienst van het hoogheemraadschap werkt en vlakbij de waterzuiveringsinstal latie woont - heeft hier de functie Hij zet zijn maatbeker niet zo maar op een willekeurige plaats. Medewerkers van het KNMI zoe ken een plek uit die gunstig ligt ten opzichte van bomen en ge bouwen. Ook de afmeting van de beker is van groot belang. "De vaak door particulieren in tuinen gebruikte meters wijken soms sterk af van de door het KNMI geijkte meters. Die geven meer regen aan dan in werkelijkheid is gevallen", vertelt de Leidenaar. Vijf minuten "Het stelt in wezen bitter wei nig voor", aldus de Leidenaar over zijn taak. "Om vijf voor ne gen 's morgens neem ik op hóe- veel regen er die afgelopen 24 uur is gevallen, of meet ik op het terrein de hoeveelheid hagel of sneeuw. Daarna vul ik de kaart in en ga verder met mijn werk voor het hoogheemraadschap. Eén keer in de tien dagen stuur ik een compleet rapport naar het KNMI en dat is alles. Zeg maar vijf mi nuten werk per dag. Alleen in de winter kan het wel eens wat lan ger duren, als de beker moet wor den ontdooid voordat de regen val kan worden gemeten". Van der Steur krijgt maande lijks een rapport van het KNMI met daarin alle landelijke gege vens. "Dan kan ik 'mijn regen' vergelijken met die van collega's. Een keer per jaar verschijnt er een compleet overzicht met alle waarnemingen van het afgelo pen jaar". Ondanks zijn werk voor het KNMI heeft Van der Steur niet meer belangstelling voor het weer dan een doorsnee-Neder lander. "Ik vind het leuk om naar het weerpraatje op de televisie te kijken, maar dat komt meer om- dat die weermannen het zo aar dig brengen en omdat er soms van die fraaie kaarten in worden getoond. Daarbij blijft het voor mij wel. Misschien wel eens tot verdriet van anderen die soms denken dat ik een weersvoor spelling kan geven als ze met va kantie gaan". Paarden In al die jaren is het nooit voor gekomen dat Van der Steur zijn taak voor het KNMI is vergeten. Hoewel hij toch één keer aardig in de problemen is gekomen. "Tot voor enkele jaren was het terrein van de waterzuiverings installatie nog niet met hekwerk afgesloten. Dan kon het wel eens gebeuren dat er schapen of paar den op het terrein kwamen", ver telt Van der Steur. "Terwijl het die n^cht flink had geregend, bleek op een morgen dat een paard de regenbeker onderste boven had gelopen. Toen kon ik uiteraard niets melden". Het KNMI heeft vervolgens de hoeveelheid neerslag geschat aan de hand van de waarnemin gen van collega's van Van der Steur in de omgeving. Als hij met vakantie is wordt het werk over genomen door één van zijn colle ga's bij het hoogheemraadschap. "En dat gaat perfect", aldus Van der Steur. Een enkele keer wordt de Lei denaar 'gebeld door verzeke ringsmaatschappijen met de vraag hoeveel regen er op een be paalde dag is gevallen. "Ik weet nog dat een majorettevereniging enkele jaren geleden in Leiden- zuidwest een concours organi seerde en een verzekering had af gesloten voor het geval dat zij on verhoopt moesten uitwijken naar een dure sporthal. Toen het die dag werkeljk begon te rege nen nam de vereniging dan ook met een gerust hart haar intrek in die hal. Maar gerekend naar mijn gegevens was er niet voldoende neerslag gevallen om in aanmer king te komen voor een schade vergoeding". Tot zijn verbazing werd hij de volgende dag gebeld door een boze verenigingsbestuurder die Van der Steur vertelde dat er die dag in Leiden-zuidwest veel meer regen was gevallen dan hij aan de verzekering had doorge ven. Verder liet de vereniging weten dat zij twijfelde aan de be trouwbaarheid van Van der Steur. "Uiteindelijk heb ik haar toch kunnen overtuigen van de juist heid van mijn rapport van die dag. Maar dat de regenval op een dag plaatselijk zo kan verschil len, was voor mij ook een verras sing. Voor die vereniging was het echter ontzettend sneu en tevens een waarschuwing om daarmee bij het afsluiten van een volgen de verzekering rekening te hou den". Rond deze tijd begint het nieuwe seizoen voor een groot aantal sporten. Nieuwe teams, nieuwe spelers staan te trappelen om aan u te mogen worden voorgesteld. Nieuwe plannen worden bekend gemaakt, toekomstverwachtingen gegeven... Kortom: ook dit jaar vindt u weer al uw sportieve informatie in de SPORTKRANT van het Leidsch Dagblad en het Alphens Dag blad. Die dit jaar ai weer voor de 24e keer verschijnt.. Advertenties voor de Sportkrant kunnen nog worden opgege ven. Informatie hierover kunt u verkrijgen bij onze advertentie afde ling, telefoon (071) 14 49 41

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10