sa t De Kom sprint in Keulen naar Rome Nachtmerrie voor Schouten Koenders verlegt opnieuw grenzen Van der Does: 'Wat is dit erg' Blunder bondscoach fataal Weer twee records Amsterdamse atleet Lewis springt fraaie serie MAANDAG 17 AUGUSTUS 1987 SPORT PAGINA 15 Tri-atleet onaantastbaar in Almere had ik vooraf ingecalculeerd. Maar voor het eerst heb ik niet gewan deld op de marathon. Voor mij ook een verrassing. Meestal krijg ik last van mijn maag. Dit keer bleef de pijn mij bespaard", aldus Koen ders, die zich tijdens het lopen ontspande door met behulp van een 'walkman' te luisteren naar de muziek van radio drie. Koenders bleef ver van zijn recordtijd in Fin land verwijderd, maar in tegenstel ling tot vorig jaar finishte hij zater dag wel binnnen de negen uur: 8 uur, 58 minuten en 46 seconden. „Onder deze weersomstandighe den een goede tijd. Vooraf gokte ik op 8 uur en 50 minuten, maar de wind maakte dat onmogelijk", ver telde Koenders. De Koning, inmiddels naar de tweede plaats opgerukt, haalde op het winderige trajekt naar Almere iets van zijn achterstand af, maar constateerde bij de finish dat het verschil toch nog ruim dertien mi nuten was. Achter Koenders en De Koning kwam Ben van Zeist als derde over de streep. Het gat tus sen hem en de winnaar bedroeg meer dan zeventien minuten. Axel Koenders (rechts) passeert op weg r het keerpunt. prima ALMERE (ANP) - De triathlon- sport heeft zijn grenzen nog lang niet bereikt. Dat bewees zaterdag Axel Koenders door vier weken na het behalen van de Europese titel titel in Finland ook het open Ne derlands kampioenschap in Alme re op te eisen. De zwem- en schaats- docent aan de Academie voor li chamelijke oefening in Amster dam ondervond in het polderland schap geen tegenstand van beteke nis. De 38-jarige Mathijs de Koning werd tweede op ruim dertien mi nuten van de winnaar. Vlak na zijn krachtexplosie in Finland, waar hij met 8.36.32 te vens een Europees record vestigde - besloot Koenders ook in Almere van start te gaan. Tri-atleten rich ten zich voornamelijk op én groot evenement per jaar. De 27-jarige Koenders voelde zich echter fit ge noeg om ook een tweede slopende race voor geest en lichaam te kun nen voltooien. „Na de Europese ti telstrijd heb ik acht dagen rust ge nomen. Uit de testen bleek, dat ik snel hersteld was van mijn inspan ningen. Daarop heb ik besloten mijn titel van vorig jaar toch te ver dedigen. De triathlon van Almere blijft tenslotte het mooiste evene ment in Europa", aldus de win naar, die door zijn zege 7500 gulden rijker werd. Professioneel Van overbelasting was in de Fle- vopolder geen sprake. "Het is mo gelijk meer dan eens per jaar een goede prestatie te leveren op de complete triathlon. Het is een kwestie van goede lichaamsverzor ging en juiste voorbereiding. Twee weken voor de wedstrijd in Almere ben ik weer voluit gaan trainen. Ik beschik intussen over voldoende ervaring mijn lichaam niet te zwaar te belasten", beredeneerde Koen ders zijn tweede succes in korte tijd. De uitstekende prestaties van de gymnastiekleraar zijn voor een groot deel het gevolg van de bijna professionele benadering, die hij al enkele jaren hanteert. Met behulp van trainer/coach Jos Geijsel, die zijn pupil geregeld in het Acade misch Medisch Centrum te Am sterdam aan diverse uithoudings- testen onderwerpt, worden trai nings- én voedingsschema's vast gesteld. Deze aanpak is voor de meesten in de triathlonsport nog een utopie. Alleen de Veenendaler Rob Barel, die Almere liet schieten voor een lucratieve triathlon op de Bermuda's, is voor Koenders nog een geducht tegenstander. Dat werd in Almere nog eens be vestigd. Koenders bouwde zijn wedstrijd rustig op. Hij verliet het water van het Gooimeer als zesde met bijna zes minuten achterstand op Bob de Vries, die zijn inspan ningen op de fiets moest bekopen. Na veertig kilometer gaf hij op. Nog voor het keerpunt in Dronten, na negentig kilometer, had Koen ders de leiding genomen. Walter Boom volgde op 54 seconden en Frank Huls moest als derde al meer dan vier minuten toegeven. Op weg naar Almere-Haven pro fiteerde Koenders van de aange wakkerde wind. Zijn voorsprong op de concurrenten groeide elke kilometer. Terug in de stad had de KEULEN (ANP) - Sprinters worden geboren, niet gemaakt. Er blijken uitzonderingen op Europees kampioen een gat van ^ie stelregel te zijn. Jarenlang wasAchmed de Kom een verdienstelijke 100-meterloper, de BoomZ8Hids^olgde fien minuten laatste week heeft hij zich echter ontwikkeld tot een sprinter van internationale allure, later. Alleen Mathijs de Koning Met 20,60 seconden op de 200 meter plaatste de 28-jarige Amsterdammer zich voor de we- staat Koenders op de reldkampioenschappen in Rome. ALMERE - Carla van der Does heeft met een vierde plaats af scheid genomen van de hele tria thlon van Almere. De titelverde digster bij de vrouwen kon niet opboksen tegen de sterk toege nomen concurrentie en finishte in haar langzaamste tijd ooit ge lopen: 11 uur, 40 minuten en 31 seconden. In 1985 begon de 'triathlon- loopbaan' van Van der Does tij- "dens het Europees Kampioen schap. In een wedstrijd waarvan het zwemponderdeel door de slechte weersomstandigheden was ingekort van 3,8 tot 2,4 kilo meter, finishte de Noordwijkse als snelste Nederlandse in een tijd van 11 uur en 15 minuten. Verleden jaar durfde de concur rentie de 'klassieke' afstanden nog niet aan en won Van der Does vrij gemakkelijk in 11 uur en 32 minuten. De doorbraak van onder andere Van Zwieten en Zwartkruis bleef ook op de hele triathlon echter niet uit. Zelfs een persoonlijke tijds- verbetering zat er dit jaat niet in voor de tweevoudig Nederlands kampioene, Van der Does. Nadat zij vier weken geleden haar Na tionale record was kwijtgeraakt aan Irma Zwartkruis, verloor ze in Almere ook haar titel. Deze kwam evenwel niet in handen van de grootste favoriete Zwartkruis. De twijfels over de Amersfoortse, die haar tweede 'Ironman' binnen vier weken af werkte, bleken achteraf niet on terecht. Zwartkruis staakte bij het keerpunt-Eemhof, waar het 26 kilomter punt ligt, de strijd in leidende positie. op kop. Door i thon van 3 uur en 36 minuten kwam de titel voor haar niet meer in gevaar. Voor Van der Does viel het doek definitief tij dens het slotonderdeel. Zelfs een tweede plaats kon niet worden geconsolideerd. Achter Henny Verdonck en Marjan Kiep be haalde de winnares van de vorige twee edities een vierde plaats. "Wat is dit erg, zo'n hele tria thlon", sprak Van der Does na het passeren van de eindstreep. Toch ben ik niet teleurgesteld. Ik ben blij dat ik het heb volbracht, want tijdens het fietsen heb ik meerdere malen aan opgeven zit ten denken. Maar het was werke lijk verschrikkelijk". Ook Thomas Steenvoorden ging totaal kapot tijdens de ma rathon. „Vooral de laatste zestien kilometer met wind tegen zijn vreselijk". Toch was de voldoe ning voor Steenvoorden groot na afloop. Een verbetering van twaalf minuten van zijn persoon lijke record bracht de Noordwij- ker eindelijk onder de felbegeer de tien uur. Zijn tijd van 9 uur en 48 minuten mocht er wezen, hoe wel het geen top-tien klassering opleverde. Ook Steenvoorden moest constateren dat de concur rentie toegenomen was. Vorig jaar eindigde de regionale topper met 9.59.59 op een twaalfde plaats. Een prima debuut was er voor de Oegstgeester Mart Moraal weggelegd. Moraal had zich seri eus voorbereid op deze triathlon, die vooral door de winderige pol derwegen bekend staat als de zwaarste triathlon in Europa. Zijn eindtijd van 10 uur en 26 mi nuten was goed voor een plaats bij de eerste veertig. STRAATSBURG (GPD) - De als opbeurend bedoelde schouder klopjes kwamen als mokerslagen aan. Rob Schouten was en bleef on troostbaar. Als een zielig hoopje mens, de handen letterlijk in het haar en de blik minutenlang op de grond gericht, verwerkte de bonds coach van het Nederlands waterpo- loteam op geheel eigen wijze de volslagen onverwachte nederlaag tegen Polen (8-7) in het openings duel van de Europese kampioen schappen in Straatsburg. Wat een hoopvol debuut had moeten worden, mondde uit in een persoonlijke nachtmerrie. Want mede door een blunder van de per 1 januari benoemde opvolger van George Geurtsen zijn de Olympi sche Spelen van Seoel verder weg dan ooit voor het vaderlandse ze vental. "Dit", stamelde de weer enigs zins herstelde bondscoach later, "is mijn fout geweest. We kunnen er lang of kort over praten, maar zo is het". En hoofdschuddend: "On voorstelbaar, dat ik niet heb inge grepen. Zoiets mag een bonds coach gewoon niet overkomen, maar je ziet het...". En nog een keer blikte Schouten terug op dat fatale moment, waar op Tomasz Kosiada drie seconden voor tijd het vonnis velde over Oranje. Eric Noordegraaf was even daarvoor met drie persoonlijke fouten uit het Wacken-bad ge stuurd, maar Nederland was met nog slechts een tiental seconden te spelen in balbezit. Alle ogen waren op de aanvallende aspiraties van de ploeg gericht, een gelijkspel tegen het stugge, maar zeker niet onver slaanbare Polen zou immers be schamend zijn. Niemand op de Nederlandse bank had in de gaten dat Kosiada door de man-meer-situatie aan Poolse kant 'balletje aan het af wachten' bij het Oranje-doel. Schouten verzuimde dan ook om een speler van de bank richting on- heilsplek te sturen in het geval Oranje balverlies zou leiden en het team volgens de reglementen weer met een man aangevuld zou mogen worden. Nederland verspeelde dus prompt de bal en er was vervolgens geen witte cap in de buurt om Kosi ada, die bliksemsnel door zijn ach terhoede werd bediend, van de winnende treffer af te houden. leek nog marathon te bedreigen. De 38-jari- ge triathleet uit Scherpenzeel, te vens een goede marathonloper, kwam als 195ste uit het water, maar slaagde er in zich tijdens het fietsen op te werken naar de zesde positie. "Zwemmen is mijn zwakste onder deel. Ik moest driejaar geleden nog leren crawlen. En dat gaat op latere leeftijd moeizaam", verklaarde De Koning zijn povere prestatie tij dens het zwemmen. Met zestien minuten achterstand op Koenders begon hij aan de marathon. Verzwakking Het verschil bleek tijdens het lo pen onoverbrugbaar. Koenders stante race. Met kilometertijden van vier minuten en 10 seconden legde hij het eerste gedeelte van 25 kilometer af. Op de terugweg, met de wind op kop, moest hij iets op zijn schema prijsgeven. „De ver zwakking in het tweede gedeelte HOCKEY - De Nederlandse hoc- keyploeg won gisteravond in Mos kou een oefenwedstrijd tegen de Sovjetunie in de voorbereiding op het toernooi om de Europese titel, dat donderdag begint, met 3-2. Flo- ris Jan Bovelander scoorde drie maal vanuit een strafcorner. Het nationale vrouwenteam klopte in IJsselstein Spanje twee maal. Zaterdag won Oranje met 2- 0, gisteren werd het 1-0. Ook 800-meterloper Robin van Helden maakte gisteren een einde aan alle twijfels. De in de Verenig de Staten studerende atleet van V en L TC voldeed in 1.46,32 aan de B-limiet voor Rome. De Kom verbeterde gistermid dag in~ Keulen twee Nederlandse records. Eerst scherpte hij in een eliteveld met de Canadees Ben Johnson (9,95 seconden) zijn drie dagen oude tijd op de 100 meter aan tot 10,33 seconden. Vervolgens verwees De Kom in een B-serie het eveneens in Koblenz gevestigde re cord (20,75) met een verschil van 15-honderdste naar de historie. Le verde de kortste afstand achter Volleybalteam zesde VARNA - De Nederlandse vrouwen volleybalploeg, in volle voorbereiding op het Europees kampioenschap van eind septem ber in België, sloot het achtlanden- toernooi in het Bulgaarse Varna af met een overwinning op Roeme nië. Het in een twee en een half urn- durende partij 3-2 met de setstan den 15-13, 11-15,14-16, 15-12 en 15- 5. Door dit resultaat eindigde Ne derland in het achtlandentoernooi als zesde. Zaterdag was de voor laatste wedstrijd tegen Hongarije in een nederlaag met geëindigd. zoenprestatie leverde, wereldre cordhouder Calvin Smith en de Ni- geriaan Chidi Imoh een vierde plaats op, de tijd op de dubbele af stand was relatief nog beter. Alleen de Amerikaan Calvin Smith (20,31) en de Fransman Ginne Queneher- ve liepen rapper. "Ik had niet in de gaten dat ik de limiet had gehaald. Die was toch 20.60? Later besefte ik pas dat ik er een tiende onder zat. Ik vloog ge woon over die baan. Op de 100 me ter verbaasde het me al dat ik zo dicht achter Imoh zat. Vierhon derdste seconde, wat is dat nou he lemaal?" Het verschil met Johnson, de voornaamste kandidaat voor de wereldtitel, is vooralsnog bijna viertiende. De Canadese spiermas sa liep na de finish de officiële IAAF-fotograaf in volle uitrusting tegen de grond. Afgezien van een lichte pijn in de rug hield de we- reldindoorkampioen op de 60 me ter er niets aan over. "Met een zuchtje wind loop ik in Rome 9,86", nam Johnson zich voor. Wereldrecordhouder Calvin Smith, die vier jaar geleden in het hoog gelegen Colorado Springs 9,93 liep, was kansloos (10,09) en kon Johnsons voornemen slechts knikkend beamen. Naast Johnson kwam de Australiër Debbie Flin- toff tot een zeer beste wereldsei- zoenprestatie. Met 53,96 seconden zegevierde Flintoff op de 400 meter horden. Nijboer niet naar WK in Rome DEN HAAG (ANP) - Gerard Nijboer, met 2 uur 9 minuten en 1 seconde officieus Nederlands recordhouder op de marathon, heeft besloten niet deel te nemen aan de strijd om de wereldtitels atletiek, die op 29 augustus in Rome begint. De oud-Europese kampioen nam het besluit niet aan de loop over 42 kilometer en 195 meter op 6 september, de slotdag van de ti telstrijd in de Italiaanse hoofdstad, deel te nemen omdat hij hinder onder vindt van een haarscheurtje in een van de middenvoetsbeentjes. Ook Erik de Bruin en Marjan Olijslager nemen niet deel aan het toer nooi om de wereldkampioenschappen atletiek. De Bruin en Olijslager hebben zich afgemeld. De Bruin had zich gekwalificeerd voor het discus werpen en acht zich uit vorm. Olijslager zou starten op de 100 meter hor den en heeft door blessures onvoldoende kunnen trainen. Aspirines Nog nooit is de progressie van een Nederlandse sprinter zo snel verlopen als die van De Kom. Hij verwisselde de ene trainer (Peter van Beusekom) voor de andere (Toine van de Goolberg) en besloot zich fulltime aan het hardlopen te wijden. "Voor het eerst in mijn loopbaan is de 200 meter relatief beter. Ik geloof dat dat beeld nog vertekend is. Ik ben in staat tot 10,20. De twee valse starts hadden geen nadelige invloed. Wel het feit dat ik in de binnenbaan geen idee had hoe mijn concurrenten vorder den". Van Helden, die in Rome Rob Druppers op de 800 meter zal ver gezellen, liep een tactisch zwakke race. Keer op keer liet de Nederlan der zich insluiten. Een vijfde plaats in het sterke veld - winnaar Billy Konchellah uit Kenia noteerde 1.44,17 - binnen de vereiste 1.46,50 bleek toch nog voldoende. Van Helden had na Koblenz eigenlijk geen zin meer in een hernieuwd op treden. "Ik had te veel aan mijn hoofd. Veel te lang heeft de KNAU mij in onzekerheid gelaten. Van ochtend moest ik nog asperines voor de hoofdpijn nemen. Déze tijd zegt natuurlijk niet veel, ga maar na wat ik in goede doen kan". Twee van de drie overige Neder landse deelnemers hadden tot gis termiddag ook nog WK-illusies. Verspringster Eline van Heezik kon die na twee foutsprongen en een mislukte poging van 5,92 meter opbergen. Ook Arjen Visserman slaagde niet. Zijn vierde plaats in de B-loop in 46,52 was wel de beste Nederlandse prestatie van het sei zoen. De AAC'er is echter lang niet op het niveau van vorig jaar toen hij het nationale record op 45,68 bracht. Beter deed de Nigeriaan In nocente Egbunike (44,47) het. Ook Abdi Bile uit Somalië (1500 meter in 3.31,71) en de Westduitser Ha- rald Schmid (400 meter horden in 47,60) en de Jamaïcaanse sprintster Merlene Ottey (10,93) maakte de kwalificatie 'wereldklasse' in Keu len waar. Nummer acht in de sprint, de Amerikaanse Pam Mars hall, noteerde nog 11,16 seconde, hetgeen Nelli Cooman te denken moet geven. Haar beste tijd dit sei zoen is 11,17. Carl Lewis zweeft in Indianapolis door het luchtruim. De viervoudige Olympische kampioen sprong gisteren een fraaie serie tijdens de Pan Amerikaanse Spelen. (foto anpi INDIANAPOLIS (RTR) - De reeks was fabuleus, de teleurstelling was er echter niet minder om. Carl Le wis was naar de Panamerikaanse Spelen in Indianapolis gekomen met eigenlijk slechts één doel voor ogen, het legendarische wereldre cord verspringen van zijn landge noot Bob Beamon te verbeteren. In de hoofdstad van de staat Indiana had hij al eens 8,79 meter gespron gen, slechts elf centimeter verwij derd van het prestatie van Beamon bij de Olympische Spelen van Mexico in 1968. De plaats leek dus ideaal. Maar bij de kwalificatie kondigde zich een geduchte tegenstander van de Amerikaan aan, de uiterst wissel vallige wind. In zijn enige poging de finale te halen, kwam Lewis niet verder dan 8,09 meter. In zijn twee de poging in de finale, toen de wind iets minder wisselvallige vormen had aangenomen, kwam Lewis tot 8,75 meter. Ook in zijn vierde po ging kwam hij tot die afstand, nu niet met een teveel aan rugwind. Het bleek zijn beste sprong van de dag te zijn. Voor Lewis betekende de winst bij de Spelen zijn 51ste aaneenvol- gende overwinning bij het ver springen. „Ik heb gezien de om standigheden goed gesprongen. De wind was echter een te groot probleem", stelde de Amerikaan na afloop. De moeilijke omstandig heden hadden Lewis behoorlijk uitgeput. Zodanig zelfs dat hij bij zijn vierde poging na de landing zelfs iets terug viel. „Die sprong (8,75 meter) was de beste van de reeks. Het was alleen jammer dat ik door vermoeidheid met mijn hand moest steunen. Dat scheelde toch zeker zes centimeter". Beschuldigend "Het was al een moeilijk toer nooi, maar het wordt nu nog moei lijker", zei Schouten onder een stralende Franse zon die de tempe ratuur gisteren deed oplopen naar dertig graden. "Verdomme, ik kan er nog steeds niet over uit dat ik die Pool niet heb gezien, dat ik de rode vlag (die aangeeft dat een speler drie persoonlijke fouten hëeft, red.) niet heb opgemerkt. En dan kan ie dereen nu wel zeggen dat het niet alleen mijn schuld is, dat een team- begeleider daar ook op moet letten en de speler zelf, maar dat vind ik onzin. Ik ben bondscoach, ik ben verantwoordelijk, dus ik moet dat soort zaken gewoon zien. Punt uit". Voorafgaande aan de EK, waar voor Schouten zijn sterk verjongde selectie uittestte in toernooien in Sevilla en Canstatt en een tweetal interlands tegen Hongarije, wer den Griekenland en het gastland Frankrijk (vandaag de tegenstan der) als de voornaamste concurren ten gezien voor de eerste twee plaatsen in de B-poule. Die posities geven recht op deelname aan het olympisch kwalificatietoernooi volgend jaar in Perth. Over Polen was weinig bekend, alleen dat het land tijdens een trainingskamp de Grieken aardig bij had kunnen blij ven in de onderlinge oefenpotjes. Schouten: „Wat we van ze wis ten, is er ook uitgekomen. Een wa- terpolonatie in ontwikkeling, maar zeker niet onverslaanbaar. We heb ben vandaag ook niet van de tegen stander verloren, maar van ons zelf. Buiten die blunder vaji mijn kant, kan ik toch ook wel beschul digend naar de jongens kijken, of niet soms?" Daarin had Schouten gelijk. Ne derland begon traditiegetrouw schuchter, maar werkte de binnen een minuut opgelopen achterstand van 2-0 desondanks zeer soepel weg om in de derde periode zelfs een 6-3 voorsprong te nemen. Maar net als in de openingswedsrijd van de WK vorig jaar in Madrid, ver speelde de ploeg die voorsprong weer net zo makkelijk als die ver kregen was. Op de WK profiteerde Frankrijk (na met 4-0 achter ge staan te hebben), dit keer kropen de Polen blij verrast met de zege op het eens zo machtige Holland uit het water. De équipe van Schouten in de wetenschap achterlatend, dat nu van Frankrijk en Griekenland gewonnen moet worden, wil men uitzicht houden op Perth en Seoel. Stralend Zo somber als het 's ochtends al lemaal was geweest, zo stralend openden de Nederlandse vrouwen hun EK later in de middag. Als re gerend Europees en vice-wereld- kampioen was Oranje het aan zijn stand verplicht uit te halen tegen het arme Belgie,en dat gebeurde dan ook. De Zuiderburen kregen er met 22-2 van langs. Nederland lijkt dus hard op weg de Europese titel, die in '85 in Oslo met een doelsaldo van 175 voor en 14 tegen werd ver overd, te prolongeren. Toch heeft ook de vrouwen- bondscoach problemen. Andere dan die van zijn collega Rob Schouten, maar Peter van den Big- gelaar staarde na afloop van de nat te versie van de Derby Der Lage Landen toch somber voor zich uit. "We moeten oppassen", zei hij, "dat we niet achter raken. Ik heb met eigen ogen in Hongarije kun nen zien dat ze daar al twee keer per dag trainen. In Nederland mo gen we dan wel over de grootste clubcompetitie van de wereld be schikken (ongeveer 400 teams, red.), maar het geld en de mogelijk heden om meer dan twee keer per week te trainen ontbreken". "Ik heb de KNZB al gewaar schuwd, er moet binnenkort iets op nationaal niveau geregeld wor den. Nu winnen we nog vrijwel al les met grote cijfers, maar wat als we straks ineens gaan verliezen? Dan krijg ik het gezeur aan m'n kop dat ik niet bijtijds aan de bel heb getrokken. Dat soort opmerkingen wil ik voor zijn. Vandaar mijn ge paste vreugde, want wie weet hoe lang we nog succes hebben...". Jongejans houdt kans op medaille STRAATSBURG (GPD) - Dapnne Jongejans heeft in de voorronde van het schoonspring- toernooi om de Europese titel op de 3-meterplank, koers gezet naar een medaille. Ze bereikte als derde de eindstrijd van vandaag met 464,72 punten. De in de Verenigde Staten studerende Badhoevedorp- se is dat na haar goede prestatie bij het wereldkampioenschap in Ma drid (vierde) ook aan haar stand verplicht. Halverwege bezette Jon gejans nog de eerste plaats, maar door een halve misser bij de voor laatste sprong duikelde ze naar de derde plaats, achter de Oostduitse Brita Baldus (500,10) en de Tsje- choslowaakse (eidemarie Grecka Hanneke Faber, die als tweede Nederlandse op grond van haar verrichtingen in voorgaande, leer zame jaren de indruk had gewekt de finale te kunnen halen, slaagde bij lange na niet in die opzet. De Haagse springster, door de afwe zigheid van Jongejans al enkele ja ren nationaal kampioene, hield in de eliminatieronde alleen een Francaise en een Finse deelneem ster achter zich.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15