Ontploffende ster stelt de onderzoekers voor raadsel Niet elk water is een aanwinst voor visser 'Naamloos' produkt hout krijgt merknaam VISSPORT Barbie-tentoonstelling in Efteling Schoorsteenklep denkt energiebewust mee Fibromyalgie: veel onbegrip VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1987 DOOR BRAM VAN LEEUWEN De aantrekkingskracht om lid te worden van een hengelaarsvere niging hangt meestal nauw sa men met het viswater dat zo'n club heeft aan te bieden. Goed viswater of uitbreiding van het bestaande waterareaal wordt door verenigingen vaak gebruik om nieuwe leden te lokken. Nu is er de laatste jaren nogal eens water bijgekomen. Aanlei ding dus voor vele hengelsport organisaties om te pronken met de nieuwe veren. Toch is enige voorzichtigheid op dit punt ge boden. Er is in ons land namelijk een ontwikkeling aan de gang die er op het eerste gezicht op lijkt dat de hengelaar meer vis water tot zijn beschikking krijgt, maar waar een nadere bestude ring leert dat juist het tegenover gestelde het geval is. Het blijkt namelijk dat de be langrijkste uitbreiding van vis water zit in de zogenaamde zand winningspiassen. Ze worden door de overheid meestal ver kocht als nieuwe recreatiegebie den en in folders en brochures worden niet zelden fraaie vis-, stekken afgebeeld in een rustie ke omgeving. De praktijk is helaas anders. En dat laatste werd onlangs ook gesignaleerd door de Organisatie ter Verbetering van de Binnen- visserij(OVB). De plassen blij ken namelijk vaak erg diep te zijn. En zo stelt de OVB vast: diep water is vaak slecht viswa ter. Vissen hebben er niet veel te zoeken. En hengelaars daarom ook niet. De reden is dat in deze plassen nogal eens een spronglaag aan wezig is. Dat is een duidelijke scheiding tussen een dunne laag water dat in voorjaar en zomer wordt opgewarmd en de altijd koud blijvende onderlaag. De problemen schuilen volgens de OVB vaak in de zuurstoftekorten die onder die spronglaag ont staan. Als zo'n spronglaag in het voorjaar ontstaat wordt het diepe water langzaam zuurstofloos. De vissen worden om te kunnen overleven gedwongen te leven in die dunne opgewarmde boven laag. Er worden dus veel vissen op een klein gebied bijeengedreven met als gevolg dat de beschikba re hoeveelheid voedsel snel raakt uitgeput. Dat leidt tot een vis stand waarvan de groei achter blijft en een groter risico op de verspreiding van visziekten. Als het mogelijk is zal de in de plas aanwezige vis dus een goed heenkomen zoeken naar aan grenzend water waar hopelijk betere omstandigheden bestaan. Wat resteert, zo stelt de OVB vast, is dat er grote wateren over blijven met een armetierige vis stand, waar de recreatieve moge lijkheden voor de visser beperkt zijn. Kortom: allerminst een ver- uiming van de hengelsportmoge lijkheden. Vooral niet in de zo mer, wanneer de vissport toch het intensiefst wordt beoefend. Om te beoordelen of een be paald viswater te diep is zijn er een paar globale richtlijnen. Stil staande wateren tot 2 hectare mogen doorgaans niet dieper zijn dan 4 meter, tot 100 hectare niet dieper dan 6 meter en nog grotere wateren niet dieper dan 8 meter. Wie weet dat bij zandwin ningspiassen als bijvoorbeeld Vlietland bij Voorschoten, het Joppe en de Put van Menten bij ■Warmond, en recreatiemeren bij yalkenburg, Zoetermeer en Al phen aan den Rijn diepten van 30 meter en meer worden gemeten, kan gemakkelijk zelf zijn conclu sies trekken. Wat voor de hengelaar meestal slechts overblijft zijn de oeverzo nes. Maar juist die plekken wor den in dergelijke plannen steeds ingericht als strandjes voor in tensieve dagrecreatie of surf- stranden- waar vissen door de drukte en de ondiepte helemaal niet mogelijk is. Meestal ook blijken de voorzie ningen die voor de hengelsport zijn bestemd pas in een zeer laat stadium of helemaal niet te wor den gerealiseerd. In schril con trast daarmee staat meestal de snelheid waarmee de overheid klaar staat om pacht- of huursommen te innen van hen gelsportverenigingen. Onderlin ge concurrentie tussen vereni gingen leidt er bovendien niet zelden toe dat er veel te hoge be dragen worden betaald. Geld dat een visplas nooit en te nimmer waard zal zijn. Een andere ontwikkeling die er voor zorgt dat de hengelaar stiefmoederlijk wordt bedeeld is dat bestaand water voor de hen gelaar verloren gaat. Je ziet nogal eens dat viswater onbereikbaar wordt doordat de oever of de toe gang in particuliere handen komt. Viswater is dan nog slechts per boot bereikbaar en die heeft lang niet iedereen. Bo vendien geeft het aantal visbo- tenverhuurders nog steeds een dalende lijn te zien. Om dit artikel niet in mineur te eindigen de volgende constate ring. Gelukkig is er in onze om geving nog voldoende goed vis water aanwezig. De hengelaar die de moeite neemt daarnaar op zoek te gaan wordt ongetwijfeld beloond. Hout is nog altijd een van de belangrijkste materialen die, vooral door doe-het-zelvers, wordt verwerkt. Verreweg het grootste deel van wat er op dit gebied omgaat, is vure- of grenehout. Voor de leek is het moeilijk na te gaan of het spul dat hij koopt van goede kwaliteit is. De kwaliteit van hout is afhanke lijk van enkele belangrijke facto ren. Ten eerste de soort: grenen is duurzamer dan vuren. Grenen komt van de denneboom, vuren van de (fijn)spar. Ten tweede de streek van herkomst. Waar die bo men het langzaamst groeien, vor men ze beter hout omdat de jaar ringen die de stam in dikte doen toenemen kleiner en regelmatiger zijn. r de groot belang hoe zo'n stam wordt 'opgezaagd'. Er moet rekening zijn gehouden met het verloop van de natuurlijke structuur van de stam. Tenslotte is ook de manier waarop de delen van een verzaagde stam wordt gedroogd van invloed op de verwerkingskwaliteit. 'Vast hout' In het noordelijk deel van de we reld groeien bomen het traagst en dat levert 'vast hout' op. Zweden en Finland zijn gerenommeerde le veranciers van naaldhout. Wan neer de oogst dan ook nog zodanig wordt opgezaagd dat kern- en spint hout formaten opleveren die het 'werken' van die formaten zoveel mogelijk tegenhoudt, krijg je kwa liteitshout. Hoe langer een boom kan doorgroeien, hoe dikker zijn kern wordt, omdat het omringende spinthout langzamerhand overgaat in kernhout. Een dikke balk, die aan de kopse kanten een regelma tig rond verlopend 'draadpatroon' 'Denkende' schoorsteenklep kan e ten opleveren. De Efteling heeft tot en met 6 september een heel bijzondere attractie: Barbieland. In Barbieland schittert de beroemdste pop ter wereld in hon derd verschillende uitvoeringen, temidden van talloze decors en bijna duizend kleertjes. Samen met haar vrienden Ken, Skipper en Marina is zij in de verschillende virtines te bewonderen vanaf haar begintijd tot nu. Het popje heeft in de loop der jaren al vele fans om zich heen vergaard die verwoed spullen van haar verzamelen. De Amerikaan Billy Boy liet zelfs door befaamde couturiers als Yves Saint Laurent en Dior een kos tuum ontwerpen waarbij een door Alexandre gemaakt kapsel en acces soires van Chanel passen. De tentoonstelling is opgezet door de Barbie Collectors Club Benelux en is te zien in het theater van de Carroussel vanaf tien tot acht uur. vertoont, komt uit de kern van de boomstam. De hoogste opbrengst uit een stam krijgt de leverancier door de boom 'dosse' te zagen, dat wil zeg gen dat de stam stomweg in schij ven wordt opgezaagd. Uit de schij ven zagen ze dan weer diverse for maten. Een dosse gezaagde brede plank die uit het spinthout komt, 'trekt' vaak krom, want zo'n stukje boom wil ook na het slachten blij ven doorleven. Kwartiersgezaagd hout is stuk ken beter; daarbij wordt de stam in vier kwarten opgezaagd, delen op leverend die (op de koppen zicht baar) een regelmatig nerfpatroon Daaruit worden de verschillende handelsformaten gezaagd. Hoe rechter de nerven ten opzichte van het profiel staan, hoe beter het for maat bestand is tegen krom- en scheluw trekken. Van belang voor (zowel de technische als estheti sche kwaliteit van het hout is ook of er veel 'kwasten', harsgallen en dergelijke in zitten. 'Merkhout' Om het de met-professionele! houtconsument wat makkelijker te maken bij de aankoop van zijn ma-, teriaal, is de 'Zweeds-Finse houtin formatie' begonnen met een actie om de doe-het-zelver praktische voorlichting over hout te geven. Er verschijnen in totaal zes brochures van vier pagina's in kleur, die toe passingsideeën geven. Betrouw baar hout zal binnenkort in talrijke, zaken gevoerd worden onder een merknaam: 'Kwaliteitshout uit Zweden en finland'. Dit label vormt een garantie voor goed ge groeid, vakkundig verzaagd en zonder kunstgrepen gedroogd hout in alle gangbare formaten en profielen. Deze campagne duurt tot 1990, niet alleen in Nederland, ook in an dere Westeuropese landen. Het is dank zij de vloed aan voor lichting intussen wel algemeen be kend dat veel energie ongebruikt via de schoorsteen de lucht wordt ingeblazen. Regeling van de afvoer van gassen uit cv-ketel, haard, boi ler of geiser kan dit verlies beper ken, maar als je dat 'uit de hand' moet doen, heb je weinig controle op wat er in feite gebeurt. Een zelfdenkende, thermisch reagerende schoorsteenklep houdt het hele gebeuren in het afvoerka naal constant in de gaten. Zodra een verbrandingstoestel in wer king komt, opent de klep zich om de afvoergassen door te laten. Hij signaleert op grond van de tempe ratuur in het kanaal of hij moet werken; is dat niet nodig, dan sluit hij zich automatisch en voorkomt daardoor dat warme lucht uit woonvertrekken wordt afgezogen. Volgens de fabrikant en de man die deze vinding in Nederland in troduceert kan daardoor een be sparing op energiekosten tot wel zo'n 15 procent verwezenlijkt wor den. De klep kan vrij gemakkelijk aan het begin van de afvoerleiding worden gemonteerd. De klep kost rond de 150 gulden. Behalve onge wenste afzuiging van 'woonwarm- te' voorkomt het apparaat ook door trek veroorzaakte afkoeling van het gastoestel. In gevallen waar de klep niet kan worden toegepast zoals bij open haarden en olie-gestookte toestel len, kan een variant, met name de motorisch gestuurde klep, worden aangebracht. Informatie tel. 085- 333195. Overzichtskaart wandelpaden De Stichting Lange-Afstand- Wandelpaden heeft een nieuwe overzichtskaart uitgebracht van alle 1-a wandelpaden in Neder land. Deze paden zijn bedoeld voor verwoede wandelaars die graag één of meer dagen te voet op pad gaan. De wandelroutes zijn in principe dan ook alleen geschikt voor meerdere dagen; een gemiddeld Lang-Afstand- Wandelpad is zo'n honderd ki lometer lang. Behalve de bestaande 1-a weg getjes in Nederland, met een to tale lengte van 3200 kilometer, geeft de kaart ook die paden aan die nog niet helemaal klaar zijn. De paden lopen vooral langs bos sen, heiden en landgoederen. De kaart kost 2,50 gulden Voor meer informatie: Stichting LAW te Nieuwegein. Telefoon: 03402-47073 WETENSCHAP door Ben Apeldoorn In de nacht van 23 op 24 februari 1987 vlamde aan de nachtelijke hemel boven het zuidelijke halfrond geheel onverwacht een ster op. Verraste astronomen in op het zuidelijke halfrond gelegen sterrewachten maakten van dit wetenschappelijke buitenkansje gebruik. Machtige telescopen en stralingsgevoelige detectoren van om de aarde cirkelende kunstmanen werden gericht op de plaats, 180.000 lichtjaar hier vandaan, waar een zware ster op even groteske als onvoorstelbare wijze zijn 'laatste adem' uitblies: een supernova. Maar er is iets heel vreemds aan de hand met deze supernova. Afhan kelijk van de hoeveelheid ontwik kelde energie spreekt men van een nova of van een supernova om een ster aan te duiden die aan het eind van zijn stralende levensloop is ge komen. Nova ('nieuw') is een bena ming die is overgenomen uit een tijd toen men nog meende dat plot seling opvlammende sterren nieu- We weten nu dat het al heel lang bestaande sterren zijn die in de eindfasen van hun evolutie zijn aangeland en daar op een ongeloof lijk krachtdadige wijze blijk van geven. Bij een nova worden de bui tenste gasschillen van de ster weg- gestoten; bij een supernova klapt bijna het gehele sterrenlichaam uit elkaar met een kosmische 'dreun' die alleen maar met miljarden maal miljarden van onze zwaarste water stofbommen is aan te duiden. Novae en supernovae geven tij dens dergelijke processen tiendui zenden tot tientallen miljoenen malen meer licht dan ze oorspron kelijk deden. Ze duiken daardoor ineens op als heldere objecten aan de sterrenhemel als hun afstanden tot ons tenminste niet te groot zijn. Met grote telescopen, waaraan vaak vernuftige beeld verwerkings systemen zijn verbonden, vinden sterrekundigen elk jaar novae en supernovae die voor het blote oog onzichtbaar blijven. Het gebeurt zelden dat er één zó helder wordt of zo 'dichtbij' ons staat dat hij met het blote oog gezien kan worden. SN 1987A Supernovae worden vaak gevon den in veraf gelegen melkwegstel sels op miljoenen lichtjaren af stand; soms geven ze evenveel licht als het uit gemiddeld zo'n honderdmiljard sterren bestaande melkwegstelsel waar ze deel van uitmaken! Het komt zelden voor dat supernovae zo dichtbij optre den dat ze met blote oog zichtbaar worden, zoals nu het geval is met de supernova (SN) die de eerste is die in 1987 werd ontdekt. Vandaar de aanduiding voor deze superno va: SN 1987A. De laatste keer dat een supernova duidelijk met het blote oog was te zien was in okto ber 1604; op zon, maan en de pla neet Venus na was het het helder ste object aan de hemel en hij bleef bijna een jaar achtereen zichtbaar. SN 1987A ligt in de zogeheten Grote Magelhaense Wolk, een on regelmatig gevormd sterreneiland dat samen met de Kleine Magel haense Wolk een begeleider is van 'ons' grote melkwegstelsel. Onze zon is daarin één van de ongeveer honderdmiljard sterren. Vreemd genoeg gedraagt .de su pernova zich beduidend anders dan zijn woeste soortgenoten die vele miljoenen malen helderder worden dan ze eerst waren; de hel derheidstoename van SN 1987A was 'slechts' tweeduizend maal zo groot. De supernova zou dus eigen lijk nog veel helderder hebben moeten worden en in dat geval was een reisje naar zuidelijker regionen voor in sterrenkunde geinteres- seerden best de moeite waard ge weest: een ster even helder als hal ve maan doet in pracht en praal maar weinig onder voor een totale zonsverduistering! Nieuw type? Uit het licht dat door de uiteen gereten ster werd uitgestraald leid de men af dat de gasmassa's met snelheden tussen 9.000 en 17.500 kilometer per seconde werden weggestoten. Het helderheidsver- loop van SN 1987A is ook heel an ders dan men van de tot dusverre bekende supernova-typen gewend De meetgegevens die zowel met aardse telescopen als met satellie ten zijn verkregen, zijn op sommi ge punten zó verschillend dat som mige onderzoekers van mening zijn met een heel nieuw type super nova te maken te hebben. Weer an deren denken dat daar in die verre sterrenwolk op 180.000 lichtjaar af stand een heel nieuw en tot op he den onbekend astronomisch feno meen is opgedoken. Om het raadsel helemaal com pleet te maken gebeurde er in maart weer iets totaal onver wachts. Speciale wiskundige en elektronische bewerkingstechnie ken aan de met grote telescopen verkregen beelden van de superno i krijgen via de telescoop van het Australischer Siding-Spring va maakten iets geheimzinnigs zichtbaar. Iets dat veel te dicht bij de supernova staat om recht streeks te kunnen worden gezien of gefotografeerd. Vrijwel pal naast de exploderende ster dook ineens een lichtbron op die er voordien beslist niet was. Het object is slechts tien maai zwakker dan de supernova zelf en dat maakt het in vergelijking met de veel zwakkere omgevingssterren, op de superno- Twee computerbewerkte beelden van de SN waarop de opgedoken lichtbron, onder aan de foto, zichtbaar Drie verklaringen De relatie met de supernova zelf lijkt daarom overduidelijk te zijn vastgesteld. Het bevindt zich op 'slechts' zeventien lichtdagen af stand van SN 1987A wat overeen komt met een afstand van bijna 400 miljard kilometer. Voor ons sterve lingen een fiks eind fietsen maar bezien vanaf een afstand van 180.000 lichtjaar alleen maar zicht baar te maken met speciale beeld bewerkingstechnieken Het enige dat vaststaat is dat het object zeker iets met de supernova van doen heeft maar over het hoe en waarom van die relatie tast men merendeels nog in het duister. Het object werd voor het eerst zicht baar gemaakt door astronomen van het Harvard-Smithsonian Cen ter for Astrophysics. Er zijn tot dusverre drie verkla ringen gegeven voor de mogelijke aard van dit plotselinge verschijn sel. De eerste zou gezocht kunnen worden in de aanwezigheid van een zwart gat ('black hole') precies tussen ons en de supernova. Het gi gantische zwaartekrachtveld rond het gat vervormt het beeld van al les dat erachter ligt tot een soort dubbel- of meervoudig beeld. Het buigt licht af zoals een lens dat kan. Een dergelijk extreem zwaar tekrachtveld (gravitatie veld) wordt daarom dan ook een 'gravitatie lens' genoemd. Van SN 1987A zien we daarom niet één maar twee beelden. Spookbron De plotseling opgedoken licht bron zou daarmee dus een niet werkelijk bestaand kosmisch li chaam zijn maar alleen het gevolg van overmatige lichtafbuiging. Het wordt alleen vreselijk toevallig ge vonden dat zich nu juist precies tussen ons en de supernova (de eerste heldere sedert het jaar 1604!) een zwart gat bevindt. Een andere theorie werd door de Engelse astronoom Peter Meikle, werkzaam op een Australische sterrenwacht, geopperd. Volgens hem zou zich in de nabijheid van de supernova een dichte gaswolk bevinden die door de intense ultra violette straling van de supernova aan het lichten werd gebracht. Sceptici van die theorie achten ook dat niet waarschijnlijk want het geanalyseerde licht van de 'spook bron' lijkt helemaal niet op dat van een door de supernova met uv stra ling gebombardeerde gaswolk. Een derde mogelijke oplossing voor het probleem zou, volgens Martin Rees van de universiteit van Cambridge, gezocht kunnen worden in de aanwezigheid van een pulsar in het hart van de super nova. Pulsars, snel ronddraaiende ineengeklonken overblijfselen van geëxplodeerde zware sterren, pro duceren intense stralingshoeveel- heden. Die straling stuwt als het ware een bel materie alle kanten op en zolang die bel intact blijft kan de straling er niet uit. 'Tunnel' Rees denkt nu dat SN 1987Azo als zoveel sterren, een begeleider had en die begeleider heeft zoiets als een "tunnel" gevormd in de ex panderende explosiewolk (de "bel") van de supernova. Door de achtergelaten tunnel stroomt nu de intense straling de pulsar naar bui ten waar het, in combinatie met gas en stof in de omgeving buiten de explosiewolk, een heldere plek vormt. Verdere verklaringen heeft men voor het "spookbeeld" nog niet ge vonden maar het geweldig interes santé object wordt nu met alle mo gelijke middelen bekeken en ge meten. Rijst de vraag of dit merk waardige fenomeen niet juist hoort bij relatief dichtbij optredende su pernovae; SN 1987A is immers de eerste die we, sedert 1604. zo inten sief kunnen bestuderen. We moe ten dus wachten op de volgende supernova "om de hoek" ..Er zijn veel meer mensen die lijden aan fibromyalgie dan we ooit heb ben verondersteld. Dat blijkt wel uit het nog steeds groeiend aantal reac ties dat we krijgen", zegt mevrouw W. Verbree uit Goor. Zij is contactper soon in Overijssel van de Nationale Vereniging Fibromyalgie. Fibromyal gie is een spierpijn in en om het bindweefsel. Het wordt ook wel 'weke delen reuma' genoemd. Het manifesteert zich meestal tussen de 20 en 35 jaar De ziekte kan volgens mevrouw Verbree nog niet met laboratorium of andere onderzoeken worden aangetoond, maar kenmerkt zich door stekende, reumatische pijnen op bepaalde plaatsen, zoals bij de ellebo gen. nek en schouders, zijkant knie en onderin de rug en heup ..Maar het grootste probleem is eigenlijk wel het onbegrip in de omge ving", vindt de Goorse A. Van der Hout, eveneens contactpersoon van de vereniging. „Ook veel artsen kennen de ziekte niet". Er wordt weliswaar veel onderzoek naar gedaan. Maar de omk is nog onbekend. Aan de pijn kan overigens wel iets worden gedaan door een goede fysiotherapeut die weet dat hij met een fibromyalgie-patient heeft te maken, of met behulp van warme baden. Voor meer informatie: Nationale Vereniging Fibromyalgie - Postbus 134 - Oude Pekela.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9