Vredesplan krijgt volle steun Cuba Tv-rede Reagan: nog veel onbeantwoord Politieke spanningen in Zuid-Korea lopen weer op Ankerplaats tankers Oman deels gesloten vakantiefestival Russen willen controle bij ruiintelanceringen Tyfoon treft Filippijnen WINKEL5 VH1JDAL-14 AUGUSTUS mi- PAGINA 5 Nicaragua werkt aan opheffing noodtoestand HAVANA (Rtr/AFP/AP) - Cuba steunt het vredesplan voor Midden-Amerika dat vorige week in Guatemala werd ondertekend. Dat staat in een officiële verklaring die gisteren is uitgegeven na afloop van het onverwachte bliksembezoek van de Nicaraguaanse presi dent Daniel Ortega aan de Cubaanse leider Fidel Castro. Ortega en Castro spraken zich uit voor onderhandelingen over het beëindigen van buitenlandse militaire aanwezigheid in Midden-Amerika. MANAMA (AP) - De ankerplaats voor tankers in de Golf van Oman is door de havenautoriteiten van Fujairah gedeeltelijk gesloten ver klaard nadat in het gebied een zes de mijn was ontdekt. Dat hebben scheepvaartkringen in het gebied gemeld. Een Saoedische mijnenveger is woensdag bij het uitvoeren van zijn taak in het noorden van de Golf op een mijn gelopen. De politie in het gehucht Khajfi aan de noord oostkust van Saoedi-Arabië meld de dat twee mannen aan boord van het schip licht gewond zijn ge raakt. De eerste vijf mijnen voor de kust van Fujairah zijn inmiddels onschadelijk gemaakt. Door de maatregel van de haven- autoriteiten in Fujairah moeten schepen een gebied van 90 vierkan te kilometer voor de kust mijden. De haven van Fujairah blijft wel open, zeiden de bronnen. Binnen het verboden gebied ligt de ..geva- m ruim zes vierkante kilometer groot gebied waar vol gens eerdere berichten explosie ven zouden zijn waargenomen. De in de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) verschijnende krant Al Ittihad zei dat de ontdek king van de mijnen de reis van een volgend konvooi van onder Ameri kaanse escorte varende Koeweitse tankers door de Golf met een week zou ophouden. Volgens de krant hadden vandaag drie nieuwe tan kers op de ankerplaats moeten aan komen. Functionarissen van de re derij die de Koeweitse tankers ver tegenwoordigen zeiden nog geen gegevens te hebben Óver de aan komst van een nieuw konvooi. Naar verluidt zoeken schepen en helikopters van de VAE. Oman en de Amerikaanse marine ieder in een deel van het gebied naar de ge heimzinnige mijnen. In scheep- vaartkringen wordt over het alge meen aangenomen dat Iran de mij nen heeft gelegd om de Ameri- kaans-Koeweitse konvooien dwars te zitten, die de bedreigde anker plaats gebruiken als begin- en eindpunt van hun reis door de Golf. Iran heeft de Verenigde Naties er gisteren van beschuldigd nog geen enkele stap tegen Irak te hebben genomen wegens diens gebruik van gifgas in de al zeven jaar duren de oorlog tegen Iran. Teheran wil dat de VN spoedig duidelijk ma ken wat zij zullen doen om Irak te dwingen de chemische oorlogsvoe ring te staken. Het antwoord hier op zal in belangrijke mate bepa lend zijn voor de houding van Iran tegenover de VN en de Veiligheids raad met betrekking tot de Golfoorlog. Tot op heden heeft Teheran de resolutie van de Veiligheidsraad over de Golfoorlog aanvaard noch afgewezen. Irak drong er gisteren opnieuw bij de Veiligheidsraad op aan sancties te treffen tegen Iran. Volgens Bagdad staat het immers als een paal boven water dat Iran de resolutie nooit zal aanvaarden. In de resolutie worden de strijden de partijen opgeroepen een staakt- het-vuren in acht te nemen, gevan genen uit te wisselen en zich terug te trekken achter de eigen grenzen. In het communiqué wordt het vre desplan een „zeer positieve en nieuwe gebeurtenis in de geschie denis van de regio" genoemd. In het gesprek met Ortega heeft Ca stro de volledige steun van Cuba toegezegd aan de overeenkomst die de presidenten van de vijf Mid- denamerikaanse landen hebben gesloten. Beide leiders kwamen tot de conclusie dat een akkoord om een einde te maken aan de buiten landse militaire aanwezigheid in de regio een belangrijke bijdrage zou zijn aan de vrede. „Beide lan den zijn bereid in dit richting te Vliegtuig door Afghaans verzet neergeschoten MOSKOU/ISLAMABAD (AF- P/Rtr) - Afghaanse rebellen hebben een transporttoestel neergescho ten, zo heeft radio-Kaboel gisteren gemeld. Alle inzittenden, vijf be manningsleden en zeven passa giers, zijn om het leven gekomen. Volgens de Afghaanse radio is de An-26, die een vlucht uitvoerde tussen Kaboel en Khost. neerge haald met een Stinger-raket van Amerikaane makelij. Het toestel werd getroffen in het gebied Dera- Mangal, aldus de radio. Onder de doden zijn twee kinderen. Op 11 juni werd eveneens een An-26 van de binnenlandse lucht vaartmaatschappij getroffen door een Stinger-luchtdoelraket. Het toestel stortte neer in het zuiden van Afghanistan en alle 49 inzitten den vonden de dood. Volgens Afghaanse guerrilla strijders zijn in mei en juni boven Afghanistan 56 vliegtuigen afge schoten. De guerrillastrijders heb ben sinds enkele maanden de be schikking over moderne luchtaf- weerraketten, waaronder de Ame rikaanse Stinger, die vanaf de schouder wordt afgevuurd. Secretaresse verdacht in VW-fraudezaak FRANKFURT (AP) - Een secreta resse van Karl Otto Pöhl, de presi dent van de Westduitse Centrale Bank, wordt ervan verdacht steek penningen te hebben aangenomen van een nu voortvluchtige make laar die betrokken is geweest bij een omvangrijke fraude met bui tenlandse valuta bij het automo bielconcern Volkswagen. Dat heeft een woordvoerder van het open baar ministerie in Braunschweig gisteren bekend gemaakt. De Centrale Bank weigerde vooralsnog commentaar te geven. Woordvoerder Carl Hermann Retemeyer van het openbaar mini- strie verklaarde dat het onderzoek naar de secretaresse een uitvloeisel is van het onderzoek naar de om vangrijke fraude-affaire bij Volks wagen, die het concern 473 milj D-mark heeft gekost. De vrouw in kwestie heeft nog geen verklaring afgelegd en zij is evenmin in voor lopige hechtenis genomen, omdat nog niet zeker is of de verdenkin gen wel hard gemaakt kunnen wor den. Wel zijn in haar huis en op kantoor aanwijzingen gevonden dat zij informatie over de Centrale Bank aan Schmidt heeft verkocht. De 39-jarige Schmidt wordt be schouwd als de sleutelfiguur in de fraude affaire by VW. Schmidt is voortvluchtig. Bij Volkswagen zijn inmiddels zeven topfunctionaris sen naar aanleiding van deze zaak ontslagen of geschorst. Rampen India wordt momenteel getroffen door een aantal natuurrampen. Terwijl in het oosten en noordoos ten het aantal slachtoffers van overstromingen boven de 140 is ge stegen, is in de hoofdstad New De- hli en crisisstaf gevormd voor de aanhoudende droogte in de rest van het land. Premier Gandhi heeft in verband met de ernst van de si tuatie zijn reizen naar West-Duits- land, Joegoslavië en Hongarije af werken", zo luidt het communi qué. Het vredesplan dat de presiden ten van Nicaragua, Honduras, Cos ta Rica en Guatemala vorige week vrijdag ondertekenden voorziet in de terugtrekking van alle buiten landse militaire adviseurs uit de Middenamerikaanse landen. Orte ga is naar Havana gegaan om af spraken te maken over het vertrek van de Cubaanse adviseurs in Ni caragua. Volgens Amerikaanse schattin gen zijn er zo'n 2000 Cubaanse mi litairen in Nicaragua, maar beide landen zelf stellen dat het aantal Cubanen dat permanent in Nicara gua is de 800 niet te boven gaat. Vice-president Sergio Ramirez zei eerder deze week dat de rege ring momenteel werkt aan de mo gelijkheden voor opheffing van de noodtoestand in Nicaragua die sinds maart 1982 van kracht is, een van de andere punten in het Guate mala-plan. De Salvadoraanse president José Napoleon Duarte wil volgende maand politiek overleg beginnen met het linkse verzet in zijn land mits de rebellen voor die tijd ak koord gaan met het Guatemala- vredespact. In een rede voor het Salvadoraanse parlement riep Duarte gisteren niet alleen het ver zet in zijn land, maar ook de Con tra-beweging in Nicaragua op om hun acties te staken en zich voor 30 augustus offic ieel neer te leggen bij het door hem en vier collega staatshoofden gesloten vredespact. Duarte kwam met de suggestie dat in. beide landen op 15 septem ber, wanneer zowel in El Salvador als Nicaragua de onafhankelijk heid wordt gevierd, een begin wordt gemaakt met de dialoog met het verzet. President Reagan wil het Midde namerikaanse vredesplan een kans gunnen, mede omdat het voorziet in concrete onderhandelingen en een duidelijk tijdschema. „We zeg gen alleen: geef democratie een kans", aldus Reagan in North Plat te (Nebraska) op weg naar zijn vakantieverblijf in Californië. Maar medewerkers wezen erop dat Rea gan het idee om de Contra's op nieuw te steunen niet uit zijn hoofd heeft gezet. ADVERTENTIE elke zaterdag iets leuks.' GENÉVE (AP) - De Sowjet-Unie heeft gisteren voorstellen gedaan voor een systeem waarmee direct en ter plekke kan worden gecon troleerd dat wapens niet in de' ruimte worden gelanceerd. Op lan- ceerinrichtingen zouden hiertoe permanent internationale inspec tieteams aanwezig moeten zijn. Joeri Nazarkin, hoofd van de Russische delegatie bij de Ontwa peningsconferentie in Genève, waaraan door 40 landen wordt deelgenomen, zei gisteren dat een dergelijk inspectiesysteem „zo spoedig mogelijk" operationeel moet worden zonder eerst te wach ten op een overeenkomst over een verbod op ruimtewapens. Nazarkin zei met dit voorstel dui delijkheid te willen verschaffen over een eerder voorstel van de Sowjet-Unie, dat in maart van dit jaar werd gepresenteerd en dat een meer algemeen karakter droeg. Hij zei voorts dat het jongste voorstel tevens beoogt een permanent in spectieteam te vestigen in alle plaatsen waar ruimtelanceringen mogelijk zijn. Doel van de inspectie is vast te stellen dat in de ruimte geen wa pens of bewapende objecten wor den gelanceerd. In een overeen komst zou moeten worden vastge legd welke systemen en materieel niet meer de ruimte mogen worden ingeschoten. De Sowjet-Unie denkt daarbij aan wapens die be doeld zijn voor stationering in de ruimte en niet aan ballistische ra ketten, die de weg naar hun doel wit via de ruimte afleggen, aldus Nazarkin. Als in de toekomst een interna tionaal verbod op ruimtewapens overeen wordt gekomen dan zal de Sowjet-Unie bereid zijn ook in spectie toe te staan bij opslagruim ten. industriële faciliteiten, labora toria en testcentra, aldus de delega tieleider. WEST-BERLIJN Drie tegenstanders van de Muur in Berlijn lieten gisteren bij de Brandenburger Tor ballon nen los omdat het 26 jaar geleden was dat de Muur, die West-Berlijn van Oost-Berlijn scheidt, werd gebouwd. Op de linkerballon staat in het Duits. Russisch, Engels en Frans dat de Muur weg moet, terwijl de rechterbaüon als tekst 'Vrede door mensenrechten' draagt. Ook in Oost-Berlijn hebben mensen bij de Brandenburger Tor gedemonstreerd tegen de Muur. De ongeveer drie honderd demonstranten riepen leuzen als 'Weg met de Muur'. Volgens de Westberlijnse politie grepen haar Oost- duitse collega's niet in. (foto ap) MANILLA (AFP) - De tyfoon ..Bet ty" die de afgelopen twee dagen boven het Filippijnse eiland Lucon heeft gewoed, heeft aan 17 mensen het leven gekost. Zesduizend Filip pijnen zijn dakloos geworden. Dit hebben de autoriteiten in Manilla vandaag bekendgemaakt. Zes vissers zijn bovendien als vermist opgegeven. Manilla is ge spaard gebleven voor de orkaan, die zich thans verplaatst richting Vietnam. Een andere tyfoon, ge naamd „Cary", wordt in het week einde in het noorden van de Filip pijnen verwacht. De tyfoon Betty, die windsnelhe den bereikte van 220 km per uur, is de zwaarste storm in de Filippijnen in drie jaar. Van de schade die de tyfoon aan richtte bestaat slechts een verbrok keld beeld omdat een grote tele- communicatiemast ten zuidoosten van Manilla onklaar raakte waar door de verbindingen met de cen trale eilandengroep Visaya en het eiland Mindanao in het zuiden wer den verbroken. Een woordvoerder van het Rode Kruis zei dat het aan tal slachtoffers en de zeer voorlopi ge schattingen over de omvang van de schade nog flink kunnen oplo pen wanneer het zicht op de gevol gen van de storm vollediger is. LEIDERDORP SEOUL (AP) - In de Zuidkoreaan- se hoofdstad Seoul is het gisteren tot een treffen gekomen tussen po litie en betogende studenten van de plaatselijke Nationale Universi teit. Het land zelf is al enkele we ken het toneel van massale sta kingsacties die de automobielin dustrie en andere belangrijke be drijfstakken hebben lamgelegd. Enkele tienduizenden werkne- ren actie om kracht bij te zetten aan hun eis tot loonsverho ging, betere werkomstandigheden en vrije vakbonden. Omstreeks 300 studenten de monstreerden gisteren tegen de ar restatie van Lee Nam Ju, de voor zitter van de studentenbond van de Nationale Universiteit in Seoul. Lee werd woensdag door de politie opgepakt toen hij een bijeenkomst van de politieke oppositie bij wilde wonen. Bij de Myongdong kathe draal verzamelden zich omstreeks 1000 mensen om het aftreden te ei sen van „de militaire dictatuur" in het land. De betogers kondigden voor morgen, Korea's onafhankelijk heidsdag, een nieuwe bijeenkomst aan om de regering onder druk te zetten en te bewegen tot vrijlating van „alle politieke gevangenen". Roh Tae Woo. Gisteren maakte de politie be kend eventueel met geweld de voor morgen aangekondigde de monstratie te zullen tegenhouden. In Kwangju, ten zuiden van Se oul, kwam het gisteren eveneens tot een treffen tussen politie en stu denten, die hun steun betuigden aan stakende buschauffeurs. De studenten hielden bussen tegen die werden bestuurd door werkwil lige chauffeurs. Roh Tae Woo, voorzitter van de regerende Democratische Gerech- tigheidspartij (DJP) en door presi dent Chun Doo Hwan persoonlijk als diens opvolger aangewezen, zei dat het huidige arbeidsconflict een uitvloeisel is van „een opeenstape ling van gevoelens van ongenoe gen" onder de arbeidersbeweging. Roh verklaarde dat de regering „een evenwichtige benadering" ten aanzien van dit conflict aan de dag dient te leggen en dat werkne mers en werkgevers zonder in menging van derden met elkaar tot overeenstemming moeten zien te komen. Roh zei voorts dat het Zuidkore- aanse leger geen staatsgreep zal plegen als de oppositie dit jaar bij de presidentsverkiezingen wint. Natuurlijk zullen de militairen elke president die het volk uit ei gen vrije wil kiest, steunen," zei hij. Roh kreeg gisteren in het parle ment bijval voor deze overtuiging van de minister van defensie, Chun Ho Yong, die zei dat de militairen neutraal moeten blijven en dat het zijn vaste overtuiging is dat de mili tairen onder geen enkele voorwaar de politiek tussenbeide moeten ko- HONG KONG - Vermoeid, wanhopig en gelaten wachtten deze Vietna mese vluchtelingen uit China in Hong Kong op vervoer naar een opvang centrum. Even tevoren was hen meegedeeld dat ze terug naar China zullen worden gestuurd zodra de Chinese autoriteiten hun status hebben beves tigd. De vluchtelingen hadden gezegd dat ze om economische redenen uit China waren gevlucht. Ze werden onderbetaald en ze waren de beroerde omstandigheden op de Chinese staatsboerdeijen beu. De Chinse autoritei ten zouden de vluchtelingen geen strobreed in de weg hebben gelegd toen zij vertrokken. Volgens Hong Kong is de oorzaak van de toestroom van vluchtelingen, in totaal kwamen gisteren 334 vluchtelingen aan, het ge rucht dat ze zonder problemen in Hong Kong terecht zouden kunnen en daarna naar het Westen zouden kunnen gaan. (foto api Emigratie In de Sowjet-Unie hebben onge veer 13.000 burgers dit jaar toe stemming gekregen om naar het buitenland te emigreren. Dit is een verdubbeling ten opzichte van de cijfers van emigratie van 1986. Vol gens diplomaten in Moskou gaat het vooral om joden, etnische Duit sers en Armeniërs. Het hoofd van het Russische emigratiebureau meent dat het aantal mensen dat tijdelijk geen toestemming krijgt om te vertrekken heel laag ligt. WASHINGTON (AP) - President Reagan van de Verenigde Staten heeft in zijn televisie-toespraak van deze week geprobeerd af te re kenen met de Iran-affaire zonder daarbij een antwoord te geven op de vele open vragen die deze affai re heeft opgeworpen. Reagan stel de: „Ik kan niets zeggen dat de toe stand weer recht zou kunnen zet ten". Reagan deed woensdagavond een derde poging om door middel van een persoonlijke toespraak zijn regering in de ogen van het Amerikaanse volk los te weken van de onverkwikkelijke gang van zaken in de Iran-affaire. De president erkende dat de uit eindelijke verantwoordelijkheid voor de gehele affaire bij hem be rust maar repte met geen woord over de tegenstrijdige uitspraken die hij in het verleden over deze zaak heeft gedaan. Evenmin ging hij in op het feit dat zijn naaste me dewerkers zich hebben ingelaten met in wezen illegale activiteiten. Reagan heeft kortom geen nieuw licht doen schijnen op kwesties die tot nu toe onbeantwoord waren ge bleven. Zo blijft het een open vraag hoe het mogelijk is dat een presi dent, die zeven jaar geleden op die post werd gekozen door toedoen van de Amerikaanse frustratie over de langdurige gijzeling van Ameri kanen in de ambassade in de hoofdstad van Iran, zich niet kan herinneren of hij zijn goedkeuring heeft verleend aan een plan om in het geheim wapens aan dat land te verkopen. Wat is Reagan nog meer vergeten als hij inderdaad niet meer weet dat hij toestemming voor de trans acties met Iran heeft verleend? En als er zoveel aspecten van de Iran- gate affaire voor Reagan verzwe gen werden, wat is er dan nog meer voor hem verborgen gebleven? Verlegenheid Reagan heeft volgehouden dat hij zich niet kan herinneren dat hij een in december 1985 opgesteld document heeft ondertekend waarin toestemming werd gegeven voor de verkoop van Amerikaanse wapens aan Iran. Dit document be wijst dat het wel degelijk de bedoe ling is geweest om wapens te leve ren in ruil voor de vrijlating van Amerikaanse gijzelaars in Liba non, hetgeen door Reagan aanvan kelijk categorisch werd ontkend. Zowel voormalig nationaal vei ligheidsadviseur John Poindexter als ex-staflid van de Nationale Vei ligheidsraad Oliver North hebben voor de gezamenlijke Congrescom missies verklaard dat Reagan dit document heeft ondertekend. Poindexter verklaarde voorts dat hij het bewuste document vervol gens had vernietigd om te voorko men dat zijn president hierdoor la ter in politieke verlegenheid zou kunnen worden gebracht. Evenmin zei Reagan woensdag avond of hij wel of niet overweegt gratie te verlenen aan Poindexter en North, wanneer zij gerechtelijk vervolgd zouden worden. Hij repte api zelfs met geen woord over de mo gelijkheid dat huidige of voormali ge regeringsfunctionarissen een gerechtelijke procedure aan hun broek krijgen wegens hun betrok kenheid bij de affaire. Uit opiniepeilingen blijkt steeds weer dat een meerderheid van het Amerikaanse volk geen geloof hecht aan wat Reagan over de Iran- affaire heeft verklaard. De affaire heeft een duidelijk nadelige in vloed gehad op de geloofwaardig heid van de president. Reagan verklaarde verder dat hij zich zeer betrokken had gevoeld bij het lot van de Amerikaanse gij zelaars in Libanon en dat de wa pentransacties met Iran en de Amerikaanse diplomatieke doel stellingen op een gegeven moment met elkaar verweven waren ge- Hij zei voorts; „Dit was een ver gissing. Ik heb vaak en diep nage dacht hoe ik u duidelijk kon ma ken wat ik destijds hoopte te berei ken, maar ik respecteer u te veel om excuses aan te bieden. Het feit doet zich voor dat ik niets kan zeg gen dat de toestand weer recht zou kunnen zetten." Hij herhaalde nadrukkelijk dat hij niet wist dat de gelden van de geheime wapentransacties met Iran naar de Contra's gingen. Hij liet overigens wijselijk in het mid den hoe het Iran-Contra beleid zou zijn uitgevallen als hij wel persoon lijk van de gang van zaken op de hoogte was geweest. Reagan verklaarde in geen enkel opzicht te kunnen billijken dat hij door de naaste betrokkenen in de affaire niet op de hoogte was ge steld van de werkelijke stand van zaken. „Geen enkele president moet tegen de waarheid in be scherming worden genomen," al dus Reagan. Vooral Poindexter moest het in de rede van Reagan opnieuw ont gelden. „Ik had het recht en de plicht om mijn eigen beslissingen te nemen," betoogde Reagan. Vooral Poindexter zou hem daar van hebben weerhouden door Rea gan van een groot aantal ontwikke lingen in de affaire niet op de hoog te te stellen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5