Rek is er volledig uit bij de politie Verbetering oude huizen neemt vlucht 10% korting Demmenie... Groot opgezette oefening NAVO wekt actievoerders Ongeluk thuis: 700.000 slachtoffers x; Steeds minder nieuwbouw Deetflop en 'Poenflop' doen hun naam eer aan DNA moet straks dader verkrachting aanwijzen KOOP ÜE SCHOOL SPULLEN BIJ Bij aankoop vanaf f 50,= Demmenie ,,-VWJUAU U AUUSTUS ïgtn BINNENI .r-'.h gw PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) - Het opknappen en verbeteren van oudere woningen heeft de laatste twee jaar een hoge vlucht genomen. Woningcorporaties en gemeentelijke wo ningbedrijven renoveerden in 1985 en 1986 in totaal 90.820 huizen, meer dan twee keer zoveel als in de twee jaar daar voor. In de nieuwbouw is er sinds 1982 sprake van een geleidelijke daling. Dat blijkt uit cijfers van het Ccn- traal Bureau voor de Statistiek (CBS). De stijging deed zich met name voor in 1985 toen in totaal 47.650 woningen werden opge knapt. Dit is 55 procent meer dan in 1984 toen er 30.740 woningen on der handen werden genomen. In 1986 waren de woningcorporaties en gemeenten weer iets minder ac ties met 43.170 huizen. De twee instellingen zijn samen eigenaar van bijna 38 procent van het totale bestand aan huizen in Nederland. De woningcorporaties hebben 1,73 miljoen woningen on der beheer; gemeentelijke woning bedrijven 346.336. Twee jaren eer der waren dit nog 1.64 miljoen en 338.550 woningen. Dit betekent GRONINGEN (ANP) - Geen van de twee op floppy discs (geheugen schijfjes) staande computerprogramma's met voorlichting over de studiefinanciering voldoet aan de eisen die er aan gesteld mogen wor den. Zowel de 'Deetflop' van het ministerie van onderwijs als de 'Poenflop' van de Technische Universiteit Delft (TUD) functioneert slecht. Het programma van het ministerie is juridisch niet juist en geeft zo weinig informatie dat het bijna onbruikbaar is; het TUD-pro- gramma geeft te veel achtergrondinformatie. Tot deze conclusie komen Margot Schoenmacker en Sophia Klaas- sen in een afstudeerscriptie over voorlichtingsteksten op de compu ter. Zij sloten deze zomer hun studie Nederlands aan de universiteit van Groningen af met een onderzoek naar de kwaliteit van de teksten. Hun onderzoek wees uit dat bij gebruik van de Poenflop slechts één op de drie proefpersonen het juiste antwoord op de gestelde vragen kon vinden. Bij de Deetflop was dit nog minder: één op de zes (17 pro cent). De slechte resultaten worden toegeschreven aan het taalge bruik van de computerprogramma's. De studenten toetsten de voorlichtingsprogramma's aan door hen zelf opgestelde normen. De Poenflop beantwoordt volgens hen in gro te lijnen aan de normen en is ook juridisch correct. Daarentegen vol doet de Deetflop „vrijwel in het geheel niet" aan het normenstelsel. KRAKERSPROTEST COEVORDEN (GPD) - Met een handvol actievoerders van Amok- Noord voor de poort, is gistermor gen in het NAVO-depot in Ter Apel de Amerikaanse legeroefening Re- forger '87 ingeluid. Het is de groot ste oefening ooit in Nederland. Voor de actievoerders „een groots opgezette, peperdure propaganda- tour van het NAVO-militarisme", voor de Amerikanen een middel om voor het eerst in negentien jaar Reforger (Return of Forces to Ger many) eens uit te proberen hoe het overbrengen van een compleet le gerkorps (drie divisies) vanuit Texas naar West-Duitsland ver loopt. Eerder werd een Amerikaan se divisie naar Duitsland gebracht. De oefening is voor het Neder landse bedrijfsleven een aardig op- stekertje, omdat de Amerikanen voor hun gigantische operatie al leen al in ons land voor ruim 13 mil joen gulden aan dienstverlenende contracten sloten. Zo zullen na af loop van de oefening, wanneer alle materieel teruggaat naar de depots in Coevorden en Ter Apel, heel wat Amerikanen hun intrek nemen bij De Bonte Wever in Slagharen. Van de 35.000 Amerikaanse GI's die uit Texas naar West-Europa worden gevlogen, zullen er 13.000 via Schiphol binnenkomen. In de bossen ten oosten van de weg Schoonloo-Schoonoord en op het industrieterrein in Emmen zullen 3300 Amerikanen hun tenten op slaan. Daar maken ze de bijna 2200 voertuigen die ze uit de depots in Coevorden en Ter Apel hebben ge haald, gevechtsklaar. Dat mate rieel rijdt vervolgens over de weg naar Nieuw Weerdinge. Rupsvoer tuigen gaan zoveel mogelijk per trein, maar vanuit Emmen zullen er toch zo'n 100 rechtstreeks naar het verzamelgebied rond Munster rijden. Daar viaakt het leger zich gereed om samen met collega's uit Enge land. België. Duitsland en Neder land (13.000 man) een eind verder oostwaarts mee te doen aan de oefe ning Certain Strike. In totaal een club van 84.000 oefenende militai- De landen van het Warschaupact zijn inmiddels ingelicht over dit Tot 36 uur voor de aan vang oefening kunnen mers sturen. Tot op heden is er ech ter nog geen reactie uit Warschau, dan wel Moskou. De Amerikanen halen hun oefen spullen niet alleen uit de depots in Groningen. Drenthe, Vriezenveen en Brunssum, maar nemen zelf ook nog het een en ander mee. Vier sche pen zullen in Rotterdam 3000 voer tuigen en 130 helicopters aanvoe ren. In totaal komen bij wijze van aanloop naar Duitsland ongeveer 6500 Amerikaanse soldaten naar het Noorden en Oosten van ons land. Ze worden per bus van Schip hol aangevoerd. De overige 21.000 Amerikanen die meedoen aan Ref orger vliegen direct naar Duits land. maar ook naar Brussel en Luxemburg. Het Amerikaanse noodhospitaal in Heerlen komt voor deze gelegen heid voor het eerst compleet in be drijf. Daar zullen niet alleen ge wonden van de oefening worden verpleegd, maar ook heel wat oe fengewonden, die later naar zie kenhuizen in Engeland worden ge transporteerd. Schade De Amerikaanse luitenant-kolo nel Fesier zal zijn mannen in Ne derland op het hart drukken dat ze hier tijdelijk te gast zijn, en zich dienovereenkomstig hebben te ge dragen. Desondanks voorziet hij overlast. ..maar dat zal tot een mi nimum worden beperkt". Mocht ie mand schade ondervinden, dan ligt de weg naar Defensie in Den Haag open. Daar zal de hoogte van de schade worden vastgesteld, en vervolgens worden uitbetaald. een stijging van 5 procent bij de woningcorporaties en van 2 pro cent bij de gemeentelijke woning bedrijven. Deze stijging werd voor al veroorzaakt door de nieuwbouw van woningen. Voor de woningcorporaties be droeg de nieuwbouw 42.150 wonin gen in 1985 en 37.880 woningen in 1986. De gemeentelijke woningbe drijven bouwden 5.180 woningen in 1985 en 4.080 in 1986. Hiermee zette de daling in de omvang van de nieuwbouw, die sinds 1982 be staat, zich voort. Sinds dat jaar, toen de woningcorporaties en de gemeentelijke woningbedrijven te samen 75.600 woningen bouwden, is de nieuwbouwactiviteit met 44,5 procent afgenomen. ENSCHEDE - De politie van Enschede bindt de strijd aan tegen de in Nederland verboden zogenoemde werp-ster. Kinderen die zo'n ster op het politiebureau inleveren krijgen daar de ongevaarlijke plastic frisbee (werpschotel) voor in de plaats. De Enschedese jeugd KAN de werpsterren even over de grens in Duitsland kopen. In Nederland vallen de sterren onder de wet on gewenste handwapens waar boetes van 100 tot 150 gul den voor staan. De sterren zijn bekend van de televisieserie The Mas ter. Ze worden gebruikt in de Japanse vechtsport. Vol gens de woordvoerder zijn de punten van de ster zo scherp dat wanneer ermee wordt gegooid iemand er ernstig gewond door kan raken. Voor zover bekend zijn er nog geen ongelukken door gebeurd. De politie heeft voorlopig 70 frisbees op het bureau die tegen de werp sterren kunnen worden geruild. RIJSWIJK (ANP) - Het Gerechte lijk Laboratorium in Rijswijk gaat DNA-technieken toepassen om misdrijven, met name zedendelic ten en moorden, beter te kunnen oplossen. Met die methode, ont wikkeld in Engeland, kan met ze kerheid de identiteit van de schul digen worden bepaald. Drs. A.D. Kloosterman, gerechtelijk deskun dige van het laboratorium, heeft dat desgevraagd bevestigd. Kloosterman denkt met die me thode medio volgend jaar te kun nen beginnen. Er komt geld voor vrij als gevolg van het invoeren van de ademtest in november, die de politie nu zelf gaat doen. Tot nu toe controleert het laboratorium bloedproeven van automobilisten die er van verdacht worden te veel te hebben gedronken. Het gaat om enkele tienduizenden guldens en twee arbeidsplaatsen. Bij een misdrijf laat de dader meestal sporen als bloed, haren of sperma achter, maar met de huidi ge technieken kan een sluitend be wijs tegen de dader niet met zeker heid worden vastgesteld. Bij de nieuwe methode - DNA-finger- printing genoemd - kan het bloed van een verdachte met de sporen worden vergeleken op het erfelijk materiaal. De verdachte moet wel bereid zijn mee te werken aan het afstaan van bloed. Voordeel van deze techniek is overigens ook dat de onschuld van een verdachte er onomstotelijk mee kan worden be wezen, aldus Kloosterman. DNA-fingerprinting wordt in Amsterdamse krakers hielden gisteren een middeleeuwse optocht om de 'liquidatie van Amsterdam als culturele hoofdstad van Europa' te symbo liseren. Zij wonen in een pand aan de Conradstraat. dal ze beschouwen als hetgrootste cultuurwoonwerkpand' van Amsterdam. De gemeente wil ontruiming en nieuwbouw. (foto anpi AMSTERDAM (ANP) - In 1986 zijn ongeveer 689.000 mensen die het slachtoffer waren geworden van een ongeluk in de privésfeer be handeld in een ziekenhuis. Dat blijkt uit het jaaroverzicht van het Privé Ongevallen Registratie Sys teem (PORS) van de stichting Con sument en Veiligheid. Onder ongevallen in de pri vésfeer vallen alle ongelukken die niet bij de verkeers- of bedrijfson gevallen horen. Meer dan een kwart van de ongevallen betreft kinderen in de leeftijd van nul tot veertien jaar. Dertig procent van het totaal bestaat uit sportletsels. PORS registreert via een steek proef deze ongevallen die varieren van verzwikte enkels tot ongeval len met dodelijke afloop. Het cijfer zou zelfs nog hoger kunnen zijn. Zo worden veel mensen behandeld door hun huisarts. Doden worden niet altijd geregistreerd omdat zij vaak direct naar mortuaria worden afgevoerd en niet meer op de EH- BO-afdeling terecht komen. Hetzelfde geldt voor personen met brandwonden, die vaak direct naar een brandwondencentrum worden vervoerd. Consument en Veiligheid probeert deze ongeval len ook in kaart te brengen, bij voorbeeld door het bijhouden van een doodsoorzakenregistratie. een brandwondenregistratie en het verzamelen van ongevalsberichten uit kranten. De steekproef wordt gehouden onder veertien ziekenhuizen, ver spreid over heel Nederland. In zo'n ziekenhuis vullen medici en ver plegers voor elke patiént een kaart in. De gegevens op deze kaarten zijn overigens anoniem. Elk zie kenhuis werkt zo'n vijf jaar mee aan het onderzoek. Daarna wordt het vervangen door één van de an dere 139 algemene en academische ziekenhuizen met een continu be- Foto's ontwikkelen schadelijk AMSTERDAM (ANP) - De naar schatting 300.000 donkere kamers van amateurfotografen vormen een niet te onderschatten belasting van het milieu in Nederland. Daar naast kan het zelf ontwikkelen van foto's gevaar voor de gezondheid van de fotograaf opleveren als hij niet zorgvuldig omgaat met de che mische stoffen. Dat schrijven de stichtingen Consument en Veilig heid en Natuur en Milieu in de bro- Volgens de beide organisaties nemen de amateurdoka's ongeveer 15 procent van de nationale omzet in zwart/wit films en fotopapier voor hun rekening. Ook worden er vele liters ontwikkelaar en fixeer gebruikt. Aangeraden wordt deze stoffen nooit zomaar door de goot steen te spoelen. zette Eerste Hulpafdeling. Bij de veertien ziekenhuizen werden 71.311 ongelukken geregistreerd. Landelijk komt dat dan uit op bijna 700.000 personen. Voetbalblessures De ongevallenregistratie werd in 1983 opgezet omdat men er van uit ging dat er veel meer ongelukken gebeurden in en om het huis dan tot dan toe altijd werd aangeno men. Dat bleek het geval. Het on derzoek heeft inmiddels geleid tot vervolgonderzoeken van Consu ment en Veiligheid op het gebied van cirkelzagen, (het voorkomen van) voetbalblessures, en de risi co's van paardrijden. Steeds meer bedrijven en organisaties inmid dels gebruik van de gegevens uit het PORS-bestand. Ook vooral de overheid vraagt steeds vaker infor matie met betrekking tot specifie ke ongevallen. Inmiddels hebben de EG-lidsta- ten besloten een Europees registra tiesysteem op te zetten naar Neder lands voorbeeld. Engeland, West-Duitsland en de Verenigde Staten al met succes toegepast. Het laboratorium heeft over de methode goede contacten met het buitenland, zo zegt Kloos terman. Haarlem verbiedt demonstratie van Centrumdemocraten HAARLEM (ANP) - Burgemeester en wethouders van Haarlem heb ben de Centrum Democraten (CD) verboden op 19 september in de stad te demonstreren. Volgens de gemeente is de kans te groot dat de demonstratie tot ernstige ongere geldheden leidt. De Centrum Democraten had den in de Haarlemse binnenstad willen demonstreren uit protest te gen het feit dat de politieke partij nauwelijks vergaderruimte kan vinden in Haarlem. De gemeente heeft de partij echter per brief laten weten niets voor zo'n demonstratie te voelen. Volgens B en W van Haarlem is het niet uitgesloten dat de zaak uit de hand loopt, zoals dat eerder in Kedichem en Amsterdam is ge beurd. De ervaring heeft geleerd, aldus het college, dat het verzet te gen de Centrum Democraten harde actievoerders uit het hele land zal aantrekken. Daardoor ontstaat er een ernstig gevaar voor ieders vei ligheid, zo concludeert de gemeen te. De Centrum Democraten heb ben aangekondigd het besluit van de gemeente Haarlem aan te zullen vechten bij de Raad van State. Paratyfus ENSCHEDE (GPD) In psychia trisch ziekenhuis Helmerzijde in Enschede zijn op de afdeling voor hoogbejaarde psychisch gestoorde patiënten zes gevallen van paraty fus geconstateerd. De gehele afde ling is - om verdere uitbreiding te voorkomen - inmiddels geïsoleerd De besmetting is zowel bij twee bejaarde vrouwelijke patiënten als bij vier personeelsleden ontdekt. De Bedrijfsgeneeskundige Dienst stelt een onderzoek in naar - de brond van de besmetting. Perso neel dat gewoonlijk rouleert blijft totdat de uitslag van het onderzoek bekend is op de afdeling werk zaam. Één van de patiënten zou de infectie buiten het ziekenhuis heb ben opgelopen. ADVERTENTIE LEIDEN/ALPHEN - De politie moet steeds vaker verdachten la ten lopen omdat er te weinig tijd zou zijn om ze te arresteren. In Gro ningen bleven zo enkele zware cri minelen op vrije voeten, die waar schijnlijk betrokken waren bij een bankoverval. In Amersfoort kon de politie wegens gebrek aan man kracht slechts twee van in totaal vijf verkrachtingszaken afhande len. door Henny Smit De oorzaak zou liggen in de over- werkregeling, die twee jaar gele den werd ingevoerd. De regeling staat een agent maximaal 240 over uren per jaar toe in de 'dure' perio den: 's avonds, 's nachts en in de weekeinden. Hoewel dat per maand nog altijd 20 uur per agent is, kunnen de politiekorpsen niet goed werken met die beperking. Niet al het werk dat zich tijdens deze uren aandient, kan ook goed worden afgehandeld. En het is nu eenmaal ondoenlijk om alleen 'tij dens kantooruren' te proheren ver dachten in te rekenen, zoals hoofd inspecteur T.J.H. Westen van de Groninger gemeentepolitie uiteen zet. Ook in Leiden is het schipperen met de dure uren. Volgens woord voerder H. Langendoen komt het korps onherroepelijk in de proble men als het zich strikt aan de rege ling houdt. Door te schuiven met geld binnen de begroting probeert de Leidse politie te voorkomen dat belangrijke onderzoeken gestopt moeten worden. "Maar toch komt het voor dat we niet eens aan een onderzoek beginnen omdat het geld er niet voor is of dat we een on derzoek eerder beëindigen dan we wilden", aldus Langendoen. "Als we hier iemand die zijn maximaal aantal overuren haalt geen onderzoek meer laten doen, dan kunnen we de recherchedienst wel opdoeken", reageert politie woordvoerder Th. Hulsman op de vraag of er in Alphen aan de Rijn problemen zijn. Desondanks heeft politie in Alphen tot nog toe nog geen onderzoeken hoeven af te bre ken of af te zien van een onderzoek. Een situatie als in Amersfoort zal zich in Alphen niet snel voordoen. "Maar de rek is er wel uit. Als je be kijkt waar je nu voorrang aangeeft in vergelijking met vroeger dan is er veel veranderd", aldus Hulsman. Op is op Binnen de huidige regeling be staat geen ruimte voor alternatie ven. "Als het geld op is is het op, wantje krijgt gewoon niet meer. Je moet proberen om binnen de be groting het maximale eruit te halen wat erin zit. Het voorkomt natuur lijk niet dat geval twee moet wach ten omdat geval één nog niet is op gelost", vertelt commissaris J. Vol- werk van de Alphense politie. Naar aanleiding van de kritiek op de overwerkregeling hebben twee onderzoeksbureaus in op dracht van de minister onderzocht of er andere mogelijkheden zijn. Voorwaarde is echter dat een ande- Politieagenten mogen slechts een ten kantoortijd. Daardoor kunnen, len soms niet worden opgepakt. re regeling niet meer dan de begro te 250 miljoen gulden gaat kosten, terwijl de feitelijke kosten nu al driehonderd miljoen zijn. Uitbreiding van het aantal over uren zou enig soelaas kunnen bie den, maar daar voelen de agenten zelf weinig voor. Voorzitter Koffe- man van de Algemene Christelijke Politiebond (ACP): "Meer over uren per agent is geen oplossing, want dan bestaat de kans dat er een veel te groot beroep op de mensen wordt gedaan. Je zou je kunnen af vragen of het in dat geval niet ver standiger is om meer mensen aan te nemen". De vakbondsman voegt er direct aan toe dat hij de zaken wat dat be treft somber inziet. Want in plaats aan uitbreiding denkt minister Van Dijk (binnenlandse zaken) eerder aan inkrimping van het personeels bestand: een ambtelijke werk groep heeft voorgesteld 6000 poli- tiebanen te schrappen, zij het voor al in de administratieve hoek. "We zijn het niet eens met dat voorstel. Er moeten eerder banen bij komen dan verdwijnen en we willen dus dat die 6000 in ieder geval blijven", aldus Koffeman. Op straat Van Dijk ontkent intussen dat zo'n inkrimping het politiewerk verder zal bemoeilijken. De minis ter denkt zelfs meer agenten de straat op te kunnen sturen door het papierwerk over te laten aan kan toorpersoneel. Maar in de praktijk verwacht niemand er veel van. Commissaris J. Volwerk van de Al phense politie ziet er in elk geval geen oplossing in voor de huidige problemen. "Dat is allemaal aardig, maar het korps zit nü vol. Je kunt niet zomaar mensen wegsturen ter wijl er nog werk ligt en je maar moet afwachten tot er iemand komt", aldus Volwerk. Hij wijst er nog op, dat Van Dijk de hulpverlening en bekeuringen wil loskoppelen, waardoor de na druk zal komen te liggen op het verbaliseren van mensen De hulp verlening door de politie zal erbij inschieten. "Wijkagenten moeten dan weer verdwijnen, terwijl het veel belangrijker is dat we weer een beetje zicht op de burger krij gen. Maar dat raak je dan alleen maar kwijt, je moet mensen niet al leen op de bon gooien maar ook helpen". Aktie geldig tot 1 september 1987. Haarlemmerstraat 167 Leiden Telefoon: 071-14 10 63

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3