Nevenfuncties leden van de Raad van State Si Bisschoppen: 9Vredeswerk moreel en financieel steunen r PAGINA 2 VRIJDAG 14 19# MR. W. SCHOLTEN (vice-voorzit MR. P. J. BOUKEMA ter) Voorzitter van het bestuur van de Stichting Pape-Fonds; plaats vervangend voorzitter van het be stuur van de Stichting Bronovo- Nebo te 's-Gravenhage; lid van de raad voor de Predikants pensioenen van de Nederlandse Hervormde Kerk; lid van de Maat schappij van Welstand; lid van de Raad van Commissarissen van Ae- gon; lid van de Raad van Commis sarissen van SHV Holdings; lid van de Raad van Commissarissen van de Nederlandse Waterschaps- bank. Lid van de Commissie Staatsex amen M.O.-staatsinrichting; lid van de Raad voor de Journalistiek; lid van de Raad van Commissaris sen van de Nederlandse Crediet- bank; lid van de Raad van Com missarissen van de Audet-pers; voorzitter van het Overlegorgaan Justitie-Politie-Pers; lid van de Raad van Commissarissen van Ha- zewinkel Holding Groningen B.V.; lid van de redactie van het Neder landse Tijdschrift voor Bestuurs recht; voorzitter van de Hoofdcom missie van Overleg voor het Perso neel der Koninklijke Hofhouding. DR. G. H. VERINGA Lid van de Raad van Commissa rissen van de AMEV; voorzitter van het Bestuur van Krijn Tol Be heer; Voorzitter van Teleac; voor zitter van het Economisch Insti tuut Bouwnijverheid; voorzitter van de Centrale Beleids Commis sie voor de Katholieke instellingen van wetenschappelijk theologisch onderwijs; voorzitter van de Cen trale Raad van Advies voor het Ge vangeniswezen, Reclassering en Psychopatenzorg. MR. P. J. G. KAPTEYN Lid van de Commissie van Ad vies inzake Volkenrechtelijke Vraagstukken; Lid van de Executi ve Committee van de International Commission of Jurists; lid van het bestuur van de Nederlandse Ver eniging voor Internationaal Recht; lid van het bestuur van de Neder landse Vereniging voor Europees Recht; lid van de Koninklijke Ne derlandse Academie van Weten schappen - lid van het bestuur van de Afdeling Letterkunde; lid van de Raad van Toezicht van het Insti tuut Clingendael; hoofdredacteur van 'Sociaal-Economische Wetge ving'; lid van het College van Ad vies van het Nederlands Juristen Comité voor de Mensenrechten. DRS. M. C. VERBURG Lid van de redactie van het Zeeuws Tijdschrift; lid van de Raad van Commissarissen van Dow Chemical B.V.; lid van de Raad van Commissarissen van Troost Houdster Maatschappij B.V.; lid van de Raad van Commis sarissen van Hollandia-Kloos B.V.; lid van de Raad van Commissaris sen van Kimberly-Clark Benelux B.V.; lid van de Raad van Commis sarissen van de Provinciale Zeeuwse Courant-Holding B.V.; adviseur van de 'Pijler' (landelijke vereniging van ouders van kinde ren met leer-, ontwikkelings-, en/of gedrags-stoornissen. MR. J. A. BORMAN Lid van het curatorium van de bijzondere leerstoel Economisch Bestuursrecht aan de Vrije Univer siteit; docent administratief pro cesrecht aan de Grotius Academie te Amsterdam; lid van de redactie van Nederlandse Wetboeken en Staats- en Administratief-rechtelij- ke wetgeving (Kluwer); lid van de redactie van Studiepockets Staats- en Bestuursrecht (Tjeenk Willink); lid van de redactieraad van Regel Maat, Tijdschrift voor Wetgevings vraagstukken (Vermande). MR. J. M. POLAK Redacteur van het weekblad Pri vaatrecht, Notarisambt en Regi stratie; redacteur van het Neder lands Juristenblad; redacteur van het tijdschrift Bestuursweten schappen; redacteur van losbladi ge uitgaven; voorzitter van de Be roepscommissie van de WD; voorzitter van de Stichting be scherming belangen Kluwer N.V.. MR. C. J. VAN ZEBEN Raadsheer-plaatsvervanger in het Gerechtshof te 's-Gravenhage; voorzitter van de Geschillencom missie voor het Bankbedrijf; voor zitter van het Scheidsgerecht voor het Nederlands Ziekenhuiswezen; voorzitter van de Klachtencom missie Effectenbedrijf/Optiebeurs; voorzitter van de Nederlandse Ju ristenvereniging; lid van de Com missie van Toezicht Juridische PAO te Rotterdam; Lid van de redactie van Kluwer's Wetsuitga- ven Nederlands Wetboek en Staats- en administratiefrechtelij ke wetgeving en enkele andere los bladige uitgaven; eindredacteur van de Parlementaire Geschiede nis van het Nieuw Burgerlijk Wet boek. Raadsheer-plaatsvervanger in het Gerechtshof te 's-Gravenhage; lid van de Ledenraad van Aegon; voorzitter van het bestuur Stich ting Oranje Hotel. MR. J. J. VAN DER LEE Lid van de Raad van Toezicht van de Coöperatieve Vereniging Centraal Beheer, Apeldoorn; lid van het Curatorium van de Stich ting Het Nederlandsch Econo misch Instituut, Rotterdam; cura tor van de leerstoel voor de Euro pese economische integratie. Eras mus Universiteit; voorzitter van het bestuur van de Stichting Ne derlands Nationaal Comité voor de Europese Culturele Stichting; lid van het bestuur van de Stichting North Sea Region in an urbanising world (NUW), Delft; voorzitter van de Rijkscommissie van advies voor de bouw van schouwburgen en concertzalen; lid van de Raad van Bestuur van de Stichting Fondsen werving Militaire Oorlogs- en dienstslachtoffers en Aanverwante Doeleinden (S.F.M.O.); lid van het Bestuur van de Haagse Kunst stichting; lid van het Curatorium van de Stichting Vredes Politiek. MR. M. K. KAMPERMAN Medewerker van Vakstudie- Nieuws (Kluwer); Raadsheer- plaatsvervanger in het Gerechts hof te Arnhem. B. VELDKAMP Plaatsvervangend lid (Raad) in het Hoog Militair Gerechtshof. MR. E. H. TÖXOPEUS Voorzitter van de Centrale Raad en de Centrale Commissie voor de Drinkwatervoorziening; lid van de Raad van Commissarissen van de Royal Bos Kalis Westminster Group; lid van de Raad van Com missarissen van Nestlé Nederland; lid van de Raad van Commissaris sen van Ingenieurs Fluor Neder land B.V.; voorzitter van de Com missie van goede diensten gehan dicaptensport. MR. J. H. BLAAUW Lid van de Raad van Commissa rissen van de Coöperatieve Vereni ging 'Dela' te Eindhoven; lid van de Raad van Commissarissen van de B.V. 'Haagleven', dochter-B.V van 'Dela'; voorzitter van de Com missie van Toezicht Geautomati seerde Herkennings Dienst (H.K.D.); voorzitter van de Geschil lencommissie voor H.T.M.-perso- neel; voorzitter van het College van Beroep voor het Notariaat; lid van de redactie van het Praktijkboek Administratief Recht (Kluwer); au teur (mede-) van het Praktijkboek Kort Geding; voorzitter van het Haags Juridisch Genootschap; vi- ce-voorzitter van het Bestuur van de Stichting Katholieke Universi teit Nijmegen. MR. J. A. E. VAN DER DOES Lid van de redactieraad van Bouwrecht; lid van de Generale Commissie van Bezwaren en Ge schillen van de Nederlands Her vormde Kerk; docent bestuurs recht aan de Grotius Academie te Amsterdam; voorzitter van het Da gelijks Bestuur van het reünisten fonds Minerva te Leiden; lid van de redactie van Praktijkboek Ad ministratief Recht (Kluwer). Lid van het Bestuur van de Ver eniging tot Behoud van Natuurmo numenten; lid van de Raad van Commissarissen van Triodos Bank; bestuurslid van de Neder landse Vereniging ter bevordering van de biologisch-dynamische landbouwmethode; voorzitter van de Vereniging Studiekring Water staatsrecht en Waterschapsbeheer; lid van het Bestuur van de Stich ting Schilthuisfonds. DR. H. C. WYTZES Vice-voorzitter van de Raad van Commissarissen van de Neder- landsche Middenstandsbank; be stuurslid-penningmeester van de Vereniging tot Christelijke verzor ging van geestes- en zenuwzieken te Bennekom; lid van het Bestuur van de Stichting Administratie kantoor Riva N.V.; lid van het Be stuur van Goudse Verzekeringen Beraad van De Gemeentestem; lid van het bestuur van de Toneel groep Amsterdam. Voorzitter van het bestuur van de Stichting Nationaal Informatie systeem gehandicapten/IDC; lid van het bestuur van het Nationaal Ballet; lid van het bestuiir van het Academisch Ziekenhuis te Leiden; lid van het bestuur van de Stich ting 'Sole Mio' te Noordwijk aan Zee; lid van het bestuur van KAS- KI, Katholiek Sociaal en Kathe- chetisch Instituut; lid van het be stuur van het Steunfonds van de Katholieke Hogeschool te Tilburg; lid van het bestuur van World Ve terans; lid van het>bestuur van de Stichting Cosmo Center; lid van de Raad van Commissarissen van In terpolis; voorzitter van het Curato rium van de Anne Frank Stichting; voorzitter van het bestuur van de Stichting Fonds Instituut Clingen dael; lid van het bestuur van het Prins Bernhardfonds; voorzitter van het landelijk comité ter bege leiding van EG-projecten gericht op de integratie van gehandicap ten; vice-voorzitter van het Neder landse Rode Kruis; lid van de ge schillencommissie van het Bank bedrijf; lid van het bestuur van de stichting Historische Verzamelin gen van het Huis Oranje-Nassau; MR. M. D. VAN WOLFEREN Lid van het Presidium van het Nederlands Technion Genoot schap; voorzitter van het bestuur van de Hogere Hotelschool te Den Haag; plaatsvervangend lid van de Commissie van Beroep betreffen de de Stichting Waterbouwkundig Laboratorium te Delft; lid van de Raad van Advies van de Stichting Kunst met Gehandicapten Neder land te Zeist; lid van de Raad van Commissarissen van Beauchez Holland B.V. te Den Haag; voorzit ter van de Redactiecommissie van de Editie Schuurman en Jordens; voorzitter van de Redactiecommis sie Onderwijswetten (Vermande); lid van de Raad van Commissaris sen van I.C.L. Nederland B.V. te Amsterdam; lid van de Raad van Commissarissen van Bouw- en Aannemingsmaatschappij Hoks- bergen B.V. te Den Haag. MR. H. C. G. L. POLAK Lid van het bestuur van de Rot terdamse Vereniging Blindenbe- langen; voorzitter van het bestuur van de Stichting Arbeidsvoorzie ning Blinden; lid van het bestuur van de Tanna-Wilhelmina Bruyn- zeelstichting voor Blindenlectuur te Rotterdam; lid van het College van Regenten en Regentessen van het Burgerweeshuis van Rotter dam; voorzitter van het Anjerfonds te Rotterdam; lid van de Raad van Commissarissen van Nederlandse Unilever Bedrijven B.V. te Rotter dam; lid van het Algemeen Be stuur van de Stichting Instituut voor Nederlandse Lexicologie te Leiden; voorzitter van de Commis sie van Advies voor het Gynma- sium Erasmianum te Rotterdam; lid van de Commissie ad hoe Bur gerlijke ongehoorzaamheid, inge steld door de Raad van Kerken; raadsheer-plaatsvervanger van het Gerechtshof te 's-Gravenhage; Lid van de Partijraad van de WD; Kantonrechter plaatsvervanger; Lid van de redactie van het Libe raal Reveil; lid van het bestyur v£n de IJsclub Kralingen; voorzitter van de Vereniging van Reünisten van het Amsterdams Studenten Corps. DR. W. A. VAN DEN BERG Lid van de Raad van Commissa rissen van Bolnes Motorenfabriek te Krimpen aan de Lek; Voorzitter van het curatorium voor Gemeen telijk Hoger Deeltijdonderwijs te 's-Gravenhage en van het deelcura- torium voor de Haagse Leergan gen; voorzitter van het bestuur van de Stichting School voor Taal- en Letterkunde; voorzitter van het Kruisingafonds; voorzitter van het Dirk Jan en Kitty Reek-Versteegh Fonds; lid van het curatorium van het Nederlands Economisch Insti tuut te Rotterdam; lid van de le denraad van het NIVE; lid van het bestuur van de Stichting Neder lands Interdisciplinair Demogra fisch Instituut (i.o.). MR. M. VAN DER STOEL Voorzitter van het Nationaal Co mité 'Jaar van de Daklozen' 1987; Fellow United States Institute of Peace te Washington. MR. E. W. DE KRUIJFF Voorzitter van de Commissie van Toezicht en de beklagcommissie van het Huis van Bewaring 'De. Schans' te Amsterdam 31.8.1987); Voorzitter van de Bo menstichting te Utrecht; secretaris van het bestuur van de Nederland se Stichting voor het Gehandicap te Kind te Amsterdam; lid va: algemeen bestuur van het Prinses Beatrixfonds; president-Kerk voogd van de Nederlands Her vormde Kerk te Naarden. DRS. B. M. LEITO (Lid van de Raad van State van het Konink rijk) geen. (De nevenfuncties van staatsra-; den in bijzondere dienst (niet be trokken bij het geven van a-viezen voor de wetgeving) zijn hier niet vermeld. W. POLAK Voorzitter van het bestuur van de Nederlandse Orkeststichting tot Beheer van het Concertgebouwor kest; voorzitter (voor één jaar) van het Willem Mengelberg Fonds; voorzitter van de Raad van Com-1 missarissen van de N.V. Perscom binatie; lid van de Raad van Com missarissen van British Petroleum Maatschappij Nederland; lid van het bestuur van de Stichting Jood se Geestelijke Gezondsheidszorg; lid van de redactie van het maand blad Socialisme en Democratie; lid van het bestuur van de Stichting Internationaal Instituut voor So ciale Geschiedenis; lid van de Raad van Advies van de Volksuni versiteit Amsterdam; lid van het curatorium van het Internationaal Belasting Documentatiebureau; lid van het bestuur van het West Indisch Huis. Mevrouw Gardeniers. De rooms-katholieke bisschop pen vragen in een brief aan de priesters, diakens en pastorale werkers - ondertekend door kardinaal Simonis -, het vredes werk van het Interkerkelijk Vre desberaad en Pax Christi moreel en financieel te steunen. "De Vredesweek, van 20 tot 27 september, wordt gehouden in het perspectief van gehoopte stappen naar ontwapening", schrijven de bisschoppen. "Een akkoord over de verwijdering van raketten - die zoveel veront rusting, maar ook scherpere te genstellingen hebben teweegge bracht - lijkt onder handbereik. Wat de Sovjet-Unie en andere Oosteuropese landen betreft spreken de bisschoppen van 'in grijpende veranderingen'. "Die rechtvaardigen de voorzichtige hoop dat volgende ontwape ningsstappen mogelijk worden". "Wij hopen en bidden dat deze ontwikkelingen niet zullen stag neren door het opwerpen van nieuwe blokkades, maar dat ze zullen voortgaan". De bisschoppen wijzen ook op het gemeenschappelijke beraad over vrede, gerechtigheid en be houd van de schepping, waartoe de Wereldraad van Kerken heeft opgeroepen. De Rooms-Katho- Ueke Kerk in Nederland zal als lid van de Raad van Kerken aan de Nederlandse fase van dit 'niet vrijblijvende bezinningsproces' deelnemen. Bisschop Bar van Rotterdam zal behalve het IKV- en Pax Christi-materiaal ook een vre- deskrant van het Icto (Interker kelijk Comité Tweezijdige Ont wapening) naar de parochies zenden, zo deelde zijn woord voerder desgevraagd mee. Vorig jaar deed hij dat niet in verband met de ruzies binnen het Icto. Bisschop Gijsen heeft, zoals al enige jaren gebruikelijk is, Pax Christi laten weten, dat hij de vredeskrant van het IKV en de publikaties van Pax Christi niet naar de parochies in zijn bisdom zal doorzenden. Reden; met de politieke beoordeling van be paalde landen in dat materiaal is hij het niet eens. Ook verschilt hij met het IKV en Pax Christi van mening over de 'meer gees telijke benadering van het vre deswerk'. Van Munster bij IKV Dr. H. A. Van Munster, secre taris-generaal van de Rooms-Ka- tholieke Kerk in Nederland, werd kortgeleden op voordracht van Pax Christi benoemd tot be- raadslid van het Interkerkelijk Vredesberaad namens deze kerk. In een vraaggesprek met het 'Kernblad' van het IKV zegt hij, dat het niet de bedoeling is om via zijn persoon hét IKV vaster bij de teugel te nemen. Hij vindt het 'zeer goed', "dat over de hele wereld mensen uit de francis caanse gemeenschappen - Van Munster is zelf franciscaan, red. - protest aantekenen tegen zo'n absoluut geloof in wapens". "Franciscaanse mensen laten dat zien op een manier zoals het hoort, door heel terughoudend te blijven tegenover gewelddadige vormen van protest". "Door hun manier van leven en aanwezig heid tonen zij, te geloven in ande re krachten dan geweld. Hun protest spreekt aan doordat het allereenvoudigst blijft": Voor Van Munster is het met toevallig, dat veel mensen uit de 'bevrijdingsbeweging' francis caan zijn. "Bevrijdingstheologie ontstaat doordat mensen die de gave van het woord hebben zich solidariseren met onderdrukte, oftmachtige en onmondige men sen en hun als het ware de woor den geven". De rooms-katholieke secreta ris-generaal erkent de 'verspie- dersrol' van het Interkerkelijk Vredesberaad. "Maar het IKV moet zelf niet een basisbeweging worden. Het moet ervoor blijven zorgen, dat de echte basis, het volk en de kerken, in beweging komt. Als IKV-kernen buiten een gemeente of parochie óm be staan, dan stellen ze helemaal niks voor. Dan is het IKV ge doemd te verdorren". Naar Rome. De Nederlandse bisschoppen hopen van 6 tot 13 januari volgend jaar in Rome te zijn voor hun vijfjaarlijkse be zoek. Wat zij concreet met de paus gaan bespreken, is nog niet bekend. Naar Afrika Ds. P. Magré, Afrika-secreta-. ris van de hervormde Raad voor de Zending, zal van 18 tot en met 25 augustus de vijfde algemene vergadering van de Afrikaanse Raad van Kerken bijwonen, die in Lomé, hoofdstad van Togo (oostelijk van Ghana), wordt ge houden. Ook mevrouw R. D. Rahman, studiesecretaris van het bureau Beleidszaken van de protestants-christelijke organi satie voor medefinanciering IC- CO, gaat daarheen. De 600 afgevaardigden van de 123 protestantse kerken die lid zijn van de raad, en van de 20 ra den van kerken zullen met elkaar praten over de betekenis van het christelijk getuigenis in het te genwoordige Afrika. De com missie voor internationale zaken van de Afrikaanse Raad van Ker ken heeft de schending van de mensenrechten de grootste zorg voor de kerk genoemd. De raad, die in 1963 werd opge richt, heeft de afgelopen tijd een belangrijke bijdrage geleverd aan de totstandkoming van een handvest voor de mensenrech ten van de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid. Dat handvest is inmiddels door 23 van de 26 le den van de OAE ondertekend. Ook zal in Lomé aandacht wor den besteed aan de gezondheids zorg. Punten daarbij zijn de ziek te aids, geboortenregeling en ge neeswijzen. Hervormde Kerk: aangeno men naar Okkenbroek kandi daat mevrouw H. T. Vollebregt Gorinchem. Gereformeerde Kerken: aan genomen de benoeming tot pas toraal assistent voor bejaarden pastoraat in Roden mevrouw G. A. Hassink-Budding Emmen. Condooms In de kerken van het rooms- katholieke aartsbisdom Sao Pau lo (ruim 10 miljoen gelovigen en 400 parochies) zal binnenkort de overheidspropaganda voor het gebruik van condooms (tegen de ziekte aids) worden verspreid. Dat maakte kardinaal Evaristo Arns bekend. De kerkleiding sloot hierover een akkoord met de gezondheidsdienst in de deel staat Sao Paulo. Conservatieven in de Brazili aanse kerk zijn daar fel op tegen. De propaganda gaat namelijk lijnrecht in tegen het standpunt van het Vaticaan dat voorbe hoedmiddelen afwijst en seksue le omgang alleen binnen het hu welijk geoorloofd acht. Maar een priester uit de kring rond kardinaal Arns noemde dit standpunt 'niet realistisch'. Vol gens hem moet de kerk van de werkelijkheid uitgaan. "Daarna kunnen de ethische en religieuze kanten van de bestrijding van aids aan de orde komen". Bij dis-. 1 de kerken zal overi gens steeds de nadruk worden gelegd op het belang van 'stabie le relaties'. "En dan komen we vanzelf weer in de sfeer van het Vaticaan", zei de medewerker van Arns. Eerder dit jaar maakte de Br aziliaanse bisschoppenconferen tie bezwaren tegen het gebruik van sommige termen in de over heidscampagne tegen aids. Op haar verzoek werd toen de in Br azilië populaire term 'hemdje van Venus' voor condoom ver vangen door 'preservatief, ter wijl 'anale seks' werd gekuist tot 'seksuele relatie'. Maar verder hadden de bisschoppen geen klagen over de inhoud van het propagandamateriaal

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2