'Het moet bezield klinken' Popgroep Longstoryshort naar Eurorockfestival The Millers helpen weduwe bandleider KIJKUIT Zomertentoonstelling niet voorspelbaar PAGINA 20 KUNST V HIJ DAG 14 AUGUSTUS 1'JöT LEIDEN - Bij toeval kwam hij op zestienjarige leeftijd in aanraking met de bas. De toetsen van de pia no beroerde hij al veel eerder. Dolf Del Prado heeft van musiceren zijn levenswerk gemaakt. Zaterdag is deze geboren en getogen Leide- naar, telg uil een bekende muziek- familie, te bewonderen op het 'Summer Jazz '87' in Leidens gezel ligste buurt: Douzastraat, Rapen burg, Kaiserstraat en Herenstraat. Naast Greetje Kauffeld, Rob Hoe- ke, Pim Jacobs, Rita Reys, ook Dolf Del Prado die nog maar een maand geleden Abraham zag en dat jubileum uitbundig vierde met een nieuw smoking. door Saskia Stoelinga Louis Armstrong en Ella Fitzge rald liggen op de draaitafel. De pla tencollectie bezorgt de plank een knik in het midden. De bassen staan tegen de muur. Dolf Del Pra do lijkt in zijn rode trainingsbroek, gympen en 'Summer-Jazz'-trui eer der veertig dan vijftig jaar. "On danks de 'geneugten' des levens: roken, alcohol en reizen schijn je als jazzmusicus vrij oud te kunnen te worden. Kijk naar Ellington en Count Basey dat zijn toch zeventi gers die een ontzettend zwaar le ven achter de rug" hebben". Hij merkt het wat ironisch op en doet alsof de jaren ook ongemerkt aan hem voorbij zijn gegaan. Met muziek zijn de Del Prados opgegroeid. Dolf Del Prado sr. was beheerder van de sociëteit Minerva en had zijn hart verpand aan zijn stem, zijn gitaar en de Surinaamse muziek. Moeder Del Prado was meer klassiek geschoold. Zij speel de viool en mandoline. Dolf Drel Prado jr. schetst het tafereel in de huiskamer: "Mijn moeder bege leidde mijn vader, die geen noot kon lezen, maar alles op het gevoel deed. Hij noemde dat zelf een mu zikale stunt. Wij - ik en mijn drie broers - zaten daar al dan niet met een instrument omheen om op ge zette tijden mee te spelen". "De instrumenten lagen bij ons voor het grijpen. Tot mijn zestien de speelde'ik het meest op de pia no. Op een dag moest ik aantreden voor een schnabbel met het toen opgezette Blue Moon combo in de Zeevaartschool aan het Noordein de. Tot mijn grote ontzetting was er geen piano. Oh, riepen de organisa toren: niets aan de hand, boven op de kast ligt nog wel een bas. Ik vond het gelijk een leuk instru ment en samen met mijn broer Fred heb ik toen een dag later een Werkcentrum Dans krijgt andere naam Het Werkcentrum Dans in Rotter dam gaat met ingang van seizoen '88/'89 'De Rotterdamse Dans groep', heten. Hoewel de naamswij ziging pas volgend seizoen gestalte krijgt, zal het nieuwe artistieke be leid dit komende seizoen al wor den bepaald in de vorm van cho reografieën van Martha Clarke, Marta Renzi, Ton Simons, Yoshiko Chuma en Shusaku. Ook de educatieve afdeling van de dansgroep die haar werkterrein heeft op scholen van het basis- en voortgezet onderwijs, zal de nieu we naam krijgen. Om publiek, schouwburgen en theaters aan de nieuwe naam te la ten wennen, verschijnt er dit sei zoen vier keer een informatiekrant. Exposities Leiden Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat, Moderne Japanse Kera miek van Keiko Hasegawa, 'De jaar getijden van de mens', tot 27/9: di. t/m za. 10-17 uur, zo. 13-17 uur. Het Achterhuis - Nieuwe Rijn 38, Per manente expositie vijf eeuwen mode in miniatuur, di. t/m za. van 10.00 tot 16.00 uur. 'tHuys Benee - Nieuwe Rijn 3, perma nente tentoonstelling van werk van Leny Noyen. vr. 14-16 uur en za. en zo. van 12-16 uur. Piggelmee - Jan Vossensteeg 59, olie verf en assemblages van Rinus Govers, tot 28/8, ma. t/m za. 9-18 uur. Galerie van der Vlist - Botermarkt 3, kleuretsen van Laetitia de Haas, tot eind aug., di. t/m za. Art Teahouse 'Oude Rijn' - Stille Mare 4, gemengde technieken van Randy Schwudders. aquarellen Heidie West- heide, acryl Jan Hamerling, lot 11/9. Alphen Rhijnkade elf - Rijnkade 11. bodem vondsten uil Alphen en Aarlander- veen, t/m sept.; di. t/m za. 10-17.30 uur, vr. van 10-21 uur. Expositie van Cole Morgan, recente schilderijen: Hans René van der Vlist met schilderijen en tekeningen, t/m 30/8; di. t/m za. 10-17.30 uur. vr. 10-21 Rijnsburg Genootschap Oud Rijnsburg - Oude •Vlietweg 6, 'Rijnsburgers laten Rijns- Bassist Dolf Del Prado: 'De instrun bas gekocht. Hij is overigens op een gegeven moment met spelen gestopt". Voor de derde keer zal op zater dag 22 augustus 'Summer Jazz '87' worden gehouden. Rond de, win kels, eethuizen en kroegen in de Douzastraat, Boisotkade, Rapen burg en Kaiserstraat zullen op verschillende podia Nederlandse jazzmusici optreden. Naast jazz muziek wordt er ook een rom melmarkt gehouden voor aller hande waren die met jazz te ma ken hebben. De officiële opening van dit festival heeft om 16.00 uur plaats door drs. J.P. van der Reijden, voormalig staatssecretaris, toe komstig voorzitter van de Neder landse Omroep Stichting (NOS), tevens liefhebber van goede jazz muziek. Genieten Del Prado jr. is pas laat met een professionele carrière begonnen. Op 42-jarige leeftijd gaf hij alle ba nen op om zich helemaal aan de bas te wijden. De ene keer speelt hij met het Dolf Del Prado Quintet, de andere keer wordt hij gevraagd, zo als op het onlangs gehouden North Sea Jazz Festival, om mee te spelen met Frits Kaatee. Hij is gelukkig met de positie die hij nu beeft ver worven. "Ik geniet van het leven en mijn vrijheid. Ik heb het voordeel dat ik van huisuit veel genres be heers. Ik ben ook zonder proble men bereid op diner-dansant avon den te spelen en met een tuba in 'Street Parades' op te treden. Al leen van jazz leven, als je geen ab solute kanjer bent, is haast onmo gelijk. Jazz zit vaak in de hoek van café's, een viermansorkest is voor die kroegbazen gauw veel te duur. Dan doe je het maar weer voor min der, want spelen wil je nu een maal". "In de jazz spreekt mij de bebop en de swingstyle het meeste aan. Ik luister veel naar muziek en probeer daar van te leren. Mijn voornaam ste criterium is dat het bezield moet klinken. Je moet er plezier bij maken anders komt het niet over, je moet het laten swingen. Ben Webster, Benny Goodman, Louis Armstrong waren daar meesters in, maar ook Paul Desmond en een man als Dave Brubeck kunnen op een hele mooie manier vonken over laten springen. Hun muziek heeft een enorme uitstraling". Over Leiden als jazz-stad is Del Prado goed te spreken. "We heb ben hier een behoorlijk jazz-scene en er worden maar liefst twee festi vals georganiseerd. Ook dit Sum- burg zien' en vaste collectie 'De Ande re Middeleeuwen', tot 5/9; vr. 19-21 uur. za. 10-16 uur. Leiderdorp Muzenhof - Cor Gordijnsingel, Jan Dietz met diverse technieken, tot 26/8; ma. l/m vr. 13-18 uur. Noordwijk Petit Royal - Voorstraat 76, Tiny yan der Sar met kleuretsen 'Bloemen en iten lagen bij ons voor het grijpen'. mer Jazz Festival op 22 augustus, iat nu voor de derde keer wordt ge houden, is al heel bekend aan het worden. Dat is een goede zaak", merkt hij tevreden op. Wel betreurt 3e bassist het dat Hot House te vpel ie nadruk legt op de moderne en ie experimentele jazz. "Andere /ormen worden daardoor uitgeslo ten. Dat vind ik jammer". Del Prado heeft het zelf zonder sen echte opleiding moeten stellen. 'Ik had het geluk muzikale ouders planten in de Orangerie', geopend dag. behalve wo. na 14 uur. Galerie Drieluik - Voorstraat 57, de Amsterdamse schilderes Leni van Gils exposeert aquarellen van duin en strand, bloemboeketten en portret ten, tot sept; dag. 10-17.30 uur. Katwijk aan Zee Katwijks Museum - Voorstraat 46, Hans von Bartels met olieverfschilde- (foto Henk Bouwman) te hebben en verder heb ik hier en daar lessen genomen, veel over jazz gelezen, concerten beluisterd en platen bestudeerd". Toch kijkt hij met een jaloers oog naar jonge ménsen die conservatorium achter de rug hebben. "Die opleiding is een pluspunt. De toekomst van de jazz is daarmee verzekerd en het is leuk om met jonge talenten als Ka- rel Boehlee of Frans Bouwmees ter samen te werken. Zo blijf je bij en word je geen ouwe zak". rijen en gouaches, t/m 26/9; di. t/m za. 10-12 uur en 14-17 uur. Wassenaar Hotel Wassenaar - Katwijkseweg 33, Carla Schreuder exposeert aquarel len vooral gericht op bloemstillevens. hortensia's, rhododendrons, in het Garden Restaurant de Paauwentuin. Marlies Moret, haar schilderijen zijn gebaseerd op de natuur, jaargetijden en sport. Zij heeft zich voornamelijk toegelegd op glasschilderen, tot 1/9, open dag. 9-21 uur. Galerie 'Ja' - Molenweg 6, Erna Bourgonjen keramische kleinplastie- ken; Hans Heijman kleuretsen; Anne ke Niekerk schilderijtjes op zijde; Ina Orbaan gouache/aquarel;, Ella van Schaik etsen van poezen en katten; Joop en Alexandra keramiek en tapij ten; t/m 16/8, dag. 11.00 tot 17.00 uur. do. en vr. ook 19.00 tot 21.00 uur. Galerie 27 - Schoolstraat 27, Elsbeth Rabus met weefsels, Foekje Hoekstra met diverse technieken, Annemarie Spijkerman met gemengde technie ken, Gardien de Groot met monop rints, Ine van Heerde met diverse technieken, Rineke Kop met acryl- schilderijen, Karola Pezarro met tex- tielobjecten, Theodora Plas met olie verf en gemengde technieken, Marti- ne Muller met sieraden en Trees Ruys met monotypes, t/m 22/8; do. vr. van 10-15 uur, za. 11-16 uur. Concerten Klassiek In het kader van de K&O-serie zo- mer-orgelconcerten is er vanavond een optreden van Jan Schmitz. Onder het motto 'Drie eeuwen Franse orgel- AMSTERDAM (ANP) - Popgroep Longstoryshort uit Tilburg, win naar van de Grote Prijs van Neder land 1986, is uitgenodigd op te tre den op het drie dagen durende Eu rorockfestival in Frankfort (West- Duitsland). Veertien andere Eu ropese bands, waaronder Elisa Waut (België) en Wet Wet Wet (En geland) zullen daar op 28, 29 en 30 september te zien zijn. De bij de European Broadcasting Union aangesloten nationale omroepor ganisaties zullen opnames van dit festival in eigen land uitzenden. Longstoryshort hoopt in die perio de ook haar eerste single op de markt te hebben. Dit is gisteren meegedeeld door de Stichting Gro te Prijs van Nederland, een samen werkingsverband van het blad Oor, VARA, Lochem 7000 en de Stich ting Popmuziek. Inmiddels zijn de voorbereidin gen voor de Grote Prijs van dit jaar al weer in volle gang. De inschrij vingen lopen volgens de stichting gestaag binnen. Tot 29 augustus kunnen groepen zich aanmelden voor dit nationale muziekcon cours. Dit jaar zal voor het eerst ook het publiek tijdens de voorron- Viool vliegt in business class GENUA (AP) - De viool waarop de Italiaanse virtuoos Paganini heeft gespeeld wordt op 21 augustus op een stoel in de business class over gevlogen naar Argentinië. De burgemeester van Genua zal het instrument, een in 1742 ver vaardigde Guarneri, persoonlijk op zijn dure reis vergezellen. De kost bare viool is eigendom van de ge meente en deze besloot het instru ment vijf dagen aan Argentinië uit te lenen voor een concert in Buenos Aires in het kader van een gezamenlijk kunstfestival: Een aantal vioolminnaars in Genua heeft de gemeente wegens de al te gulle uitleen onder vuur genomen omdat zij vrezen dat de wilde Ar gentijnen weinig van het instru ment heel zullen laten. Truze Lodder directeur Ned. Opera AMSTERDAM (GPD) - Truze Lod der (38) is met ingang van 1 oktober- 1987 benoemd tot zakelijk direc teur van de Nederlandse Opera in Amsterdam. Samen met intendant Jan van Vlijmen zal zij in die func tie belast zijn met het dagelijks be heer van het bedrijf. Van Vlijmen houdt de eindverantwoordelijk heid voor het gehele uitvoerende beleid. Lodder was de afgelopen drie jaar werkzaam in de reclamewe reld. Daarvoor was zij 10 jaar in dienst van de AVRO, waarvan de laatste vijfjaar als'hoofd financieel beheer radio en televisie. In die functie was zij belast met de zake lijke leiding van het programmabe- drijf. Sinds november 1986 stond de functie van zakelijk directeur al open. muziek' brengt hij in 'zijn' Hartebrug- kerk een programma, dat uit werken van o.a. Couperin, Clérambault, Gi- gout, Widor, Vierne, Franck, Messi- aen en Langlais bestaat. Aanvang 20.15 uur. Het wekelijkse wandelconcert in de Hartebrugkerk wordt morgenmid dag verzorgd door de organist Bert Kruis uit Schelluinen. Aanvang 15.00 In de serie lunchpauzeconcerten speelt woensdagmiddag in de Hoog landse Kerk de organiste Diane Mid delkoop van het Brabants Conserva torium. Aanvang 12.30 uur. Amsterdam Carré dag. (beh. ma.). 20.15 uur, za. en zó. ook 13.00 uur; Musical 'Cats', van An drew Lloyd Webber, Trevor Nunn, Gillian Lynne. Concertgebouw do. 20, Het Radio Filharmonisch Or kest, werken van Richard Straus, Ro ger Sessions, en Antonin Dvorak, on der leiding van Hans Vonk. di. 18, 20.15 uur, Bachsolisten. vr. 21, 20.15 uur, Nederlands Philhar- monisch Orkest, o.l.v. Gilbert Varga. Brakke Grond za. 15, di. 18 t/m vr. 21. 20.15 uur. 'Het hemelbed', met Iska Meyer en Olga Zuiderhoek. Rotterdam Weena (achter De Doelen) za. 15, zo. 16.15 00 en 20.15 uur; Groot Chinees Staatscircus. des zijn mening kenbaar kunnen maken. Na afloop van het optreden van de acht groepen in een voor ronde bepalen de bezoekers van die avond welke groep een toegift mag geven. De twee halve finales zullen dit jaar worden uitgebreid tot drie semi-finales om zoveel mo gelijk groepen de kans te bieden zich bij gebleken geschiktheid voor een tweede maal te presente ren. Zodoende zullen 24 in plaats van 16 groepen kunnen dingen naar een finaleplaats. Een onafhankelijke jury van pop journalisten, muzikanten en disck- jockeys van Radio 3, selecteert na beluistering van het ingezonden geluidsmateriaal maximaal 160 groepen, welke door de organisato ren worden uitgenodigd aan één van de voorrondes verspreid over het gehele land deel te nemen. Per voorronde treden acht groepen op. Zomertentoonstelling van kunste naars uit Leiden en omgeving, t/m 28 augustus. De Waag, Aalmarkt 21, Leiden. Openingstijden di. t/m vr.- van 12-17 uur. Do. van 12-21 uur. Za. LEIDEN - In deWaag is voor de tweede achtereenvolgende keer een Zomertentoonstelling van voornamelijk Leidse kunste naars georganiseerd. Uit de in zendingen van vijfendertig kun stenaars is een keuze gemaakt voor deze expositie. Een deel daarvan is aangekocht door de Gemeente Leiden. Zowel in opzet als in samen stelling vertoont de expositie overeenkomst met die van vorig jaar, dat wil zeggen, veel kunste naars, zoals Annie Goddijn, Ma rijke Verhoef, Wim Koreman, Koos van de Water, Fer Hakkaart en Jacqueline Ravelli nemen op nieuw deel, terwijl op de lijst van nieuwe aanwinsten veel dezelfde namen voorkomeh. Een en ander houdt overigens niet in dat het geëxposeerde werk niets nieuws te bieden heeft. Bij een aantal kunstenaars zijn veranderingen in het werk merkbaar, boven dien zorgt het werk van 'nieuw komers' als Renata Bauer, Peter Kattenberg en Toon Hartogs, voor een prettige afwisseling. Vergeleken bij de vorige Zo mertentoonstelling, zijn veran deringen zichtbaar in de bijdra gen van bijvoorbeeld Annie God dijn, Fer Hakkaart en Wim Kore man. De bekende driehoekvor- men van Annie Goddijn hebben in recente werkstukken plaats gemaakt voor subtiele kleur nuances, die de atmosfeer van een landschap oproepen. Twee aantrekkelijke voorbeelden zijn tentoongesteld. Fer Hakkaart trad bij de vorige gelegenheid naar buiten met to taal nieuw werk. Hij verruilde zijn zeer realistische werkwijze voor een abstractie, waarin cita ten van klassiek-moderne stro mingen verwerkt leken te zijn, maar in de hier geëxposeerde grote doeken heeft de figuratie weer een plaats opgeëist. Hak kaart vult de ruimte tussen de monumentale figuren met vor men die sterk herinneren aan het abstracte werk. Aan het onrusti ge beeld moet men wel even wennen. Wim Koreman volgt met zijn inzending de lijn van zijn schilderijen met grafmonu menten, die dit jaar op zijn ten toonstelling bij galerie Denise Stephan te zien waren. Als laat- Dit jaar zijn de voorrondes van 25 september tot en met 14 november. De semi-finales zijn op 27. 2$ en 29 november. Zes finalisten gaan op 12 december naar Paradiso in Am sterdam voor de eindstrijd. Voor de eerste drie finalisten is een geldbedrag van in totaal 10.000 gulden beschikbaar. Verder biedt de Stichting Popmuziek Neder land aan alle finalisten de moge lijkheid gedurende twee dagen op names te maken in haar geheel ver nieuwde 16 sporenstudio. De VARA Radio zal gedurende de ge hele wedstrijdperiode uitgebreid aandacht besteden aan de Grote Prijs. De organisatie van het concours wordt mede mogelijk gemaakt door financiële steun van het mi nisterie van Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur en verscheidene lokale overheden. Sponsor dit jaar is Melk De Witte Motor. ste voorbeeld van een verschui ving in aandacht noem ik Jac queline Ravelli, die, behalve met een van haar kleine objecten, vertegenwoordigd is met een monumentaal stuk, een trumeau, een meubelstuk voor in de hal. Hier is aan het object een duide lijke functie toegekend. Ook bij dit gebruiksvoorwerp gaat de lichtheid en openheid van de constructie samen met interesse voor een zorgvuldige uitvoering. Ondermeer door de hier ge noemde ontwikkelingen heeft men kunnen ontkomen aan een expositie met een voorspelbaar karakter. Bij de grafiek vertegen woordigen Marry Hovig, Mary van Delft- van der Roest, Ineke van der Velden en Ben Overde- vest verschillende opvattingen. Het decoratief aandoende pa troon van Hovigs kleuretsen staat lijnrecht tegenover de orde ning van Van der Veldens com posities. De ets 'The house of Iwan Rublev' betekende voor mij een heel nieuwe kant in het werk van Ben Overdevest. De directheid van de lijn die de tekeningen van Marijke Verhoef en Kees Buurman kenmerkt, wordt in het werk van Peter Kat tenberg gecombineerd met een fijnzinnig gebruik van het me dium, wardoor het tot de ver beelding sprekende, poëtische thema 'Wings between the heart' tot uitdrukking wordt gebracht. Verder 'wil ik nog de bijdrage van een andere nieuwkomer noe men. Renata Bauer. Een van haar werken, een bescheiden drieluik, is een geslaagd voor beeld van de opmerkelijke wijze waarop zij een zekere afstande lijkheid in egale kleurvlakken, combineert met een persoonlijke toets. Het is zeer terecht dat ook dit werk is aangekocht. In wat eigenlijk een vrij wille keurige verzameling is, hebben de organisatoren toch een aardi ge wisselwerking weten aan te brengen, zoals in het voorportaal tussen de schilderijen van Ru- dolf Smeets en Fer Hakkaart of door een combinatie van het in gehouden werk van Peter Dui venvoorde met dat van Koos van de Water en Renata Bauer. Opnieuw is in de Waag een breed scala van Leidse kunst werken in een min of meer toe vallige samenstelling te zien, maar dat is inherent aan de opzet van deze Zomertentoonstelling. NANCY STOOP. Bassist Dolf Del Prado en de jazz: HILVERSUM (GPD) - Suzie Mol- ler, de weduwe van de voormalige orkestleider van de legendarische jazzformatie The Millers Ab de Mo lenaar, zit financieel aan de grond. Dat is voor de overgebleven Millers aanleiding geweest om samen met NCRV's Skip Voogd een lang speelplaat uit te brengen, waarvan de opbrengst voor Suzie Möller is. De eerste geldelijke steun heeft de armlastige Suzie Möller inmiddels in grote dankbaarheid aanvaard. Möller woont momenteel bij haar zuster in het Deense Kopen hagen. Onlangs bracht ze een kort bezoek aan Nederland. Zij toonde zich erg ontroerd door deze actie van de oud-'Millers'leden, onder wie Eddie Dorenbos, Herman Schoonderwald, Paul Ruys, Mat Mathews, Arend Nijenhuis, Tony Nüsser en Sanny Day. De plaat is een idee van NCRV's Skip Voogd, die ook de produktie voor zijn rekening heeft genomen. Voogd bedacht ook de titel: „Swingcerely yours". Een uitdruk king waarmee Ab de Molenaar ge woon was zijn brieven te onderter kenen. Voogd over de bijzondere elpee en de gedachte daarachter: „Suzi Möller is tamelijk berooid achtergebleven toen haar man Ab de Molenaar in 1985 stierf. Er was gewoon geen geld voor haar. Zij heeft zelf ook jarenlang gezongen bij The Millers. Het leek mij een goed idee om iets voor haar te doen. De NCRV had nog een groot aantal niet op plaat uitgebrachte ra dio-opnamen van The Millers lig gen en die mocht ik gebruiken voor een langspeelplaat." Skip Voogd zocht contact met de oude Millers-muzikanten en legde hen het idee voor om zo'n plaat sa- rnen te stellen. Zij gingen direct ak koord en zagen af van alle financië le rechten. Voogd ging op zoek naar een kleine platenmaatschap pij en kwam uiteindelijk terecht bij D&K-records in Huizen, LUCHTBALLONNEN BOSTON - Een futuristische vogel of een nieuw ontworpen vliegtuig? Nee, het gaat hier om twee door de Weense kunstenaar André Heller ont worpen hete luchtballonnen. De twee ballonnen, de onderste kreeg de naam 'Dream Lab' mee en bovenste die al op 40 meter' hoogte zit, heet 'Kiku'. Beide kunstwerken zijn gistermorgen boven Boston gelanceerd en maken deel uit van een ballonnenvlucht over' 30 Noordamerikaanse ste den. (foto AP) Hans Vonk, donderdagavond met het Radio Filharmonisch Orkerst in het Concergebouw in Amsterdam. (archieffoto) de hal, van Jacqueline Ravelli.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 20