Filmdagen krijgen een Amerikaans tintje Wallenkrant moet rosse buurt beter imago geven Superman vliegt weer uit VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1987 BIOSCOPEN UTRECHT (GPD) - Tijdens de Ne derlandse Filmdagen, die van 16 tot en met 25 september worden gehouden, gaat een aantal grote Amerikaanse speelfilms in premiè re. Het betreft produkties waarbij Nederlanders betrokken zijn ge weest. Meest opzienbarend is de eerste voorstelling van Paul Ver- hoevens 'Robocop' die twee weken lang de best bezochte film was in Amerika, maar nu wordt overvleu geld door 'The Living Daylights', de nieuwe James Bond-film. Distributeur Cannon was aan vankelijk van plan 'Robocop' vol gend jaar februari in Nederland uit te brengen, maar door het onver wachte succces van de film zal Ver- hoevens film in aansluiting op de Europese première in Utrecht be gin oktober in Nederland gaan rou leren. John Schlesingers 'The Be lievers' en naar alle waarschijnlijk- hèid ook Barbet Schroeders 'Bar fly' (met Faye Dunaway en Mickey Rourke) krijgen voorpremières in Utrecht. Beide films werden gefo tografeerd door Robbie Müller. Deze voorstellingen vinden plaats in het kader van de speciale aandacht die de organisatie dit jaar wil geven aan het werk van Neder landse camera-specialisten in het buitenland. Van Peter Schamoni zal de film 'Caspar David Fried- rich' worden gepresenteerd, waar voor het camerawerk gedaan werd door Gerard Vandenberg. Er zal een een talkshow worden georga niseerd met een aantal van deze in het buitenland doorgebroken ca- Behalve Mueller en Vandenberg, worden ook Jan de Bont, Eddy van der Enden, Walter Bal. Bert van Munster, Fred Tam- mes, Jacques bteyn, Douwes Fem- hout en Eric van Haren Noman ver wacht. Openingsfilm van de Filmdagen wordt 'Een Maand Later' van Nouchka van Brakel. Het is de eer ste film waarin Monique van de Ven en Renée Soutendijk eikaars tegenspeelsters zijn. Slotfilm van het festival wordt 'Julia's Geheim' van Hans Hylkema, terwijl ook 'Zoeken Naar Eileen W' van Rudolf van den Berg in Utrecht voor het eerst te bezichtigen zal zijn. Complete retrospectieven wor den geboden van de cineasten Paul Verhoeven en Kees Hin. Laatstge noemde brengt zijn daarbij nieuwe produktie 'De Laatste Reis' in we reldpremière. Hommages zullen 'worden gebracht aan het werk van de dit jaar overleden filmers John Fernhout en Charles Huguenot van der Linden. Eenmalige vertonin gen worden gegeven van een Zweedse verfilming van de Wol kers-roman 'Een roos van vlees' en van 'The life and death of Vincent van Gogh'. de nieuwe film van de uit Limburg afkomstige Australiër Paul Cox. Kern van het nationale festival is gewoontegetrouw het overzicht van de jaarproduktie, waarbij voor de eerste keer ook op video ver vaardigde documentaires betrok ken zullen zijn. De traditioneel geworden Vlaamse inbreng zal dit jaar onder rnpor nïpnwp films omvattten van Marion Hansel ('Les Noces Barba- res'). Guido Henderickx ('Skin'), Paul Cammermans ('Het Gezin van Paemel'), Luk Gubbels ('Congo Express'), Dominique Deruddere ('Crazy Love') en Robbe de Hert ('Henri Storck, Ooggetuige'). Het filmhistorische onderdeel van de Filmdagen wordt gedomi neerd door een voorstelling in het Muziekcentrum Vredenburg van de uit 1917 daterende produktie 'Gloria Transit', met live muziek. De gezongen partijen worden ver tolkt door Elena Vink, Annett An- driesen, Jan Derksen en Lieuwe Visser, onder leiding van Hub Mat- thijssen. Verder worden Nederlandse films uit 1937 gepresenteerd ('Am sterdam Bij Nacht', 'Pygmalion', 'De Man zonder hart') die in con trast worden geplaatst met buiten landse films uit hetzelfde tijdvak. In het museum Van Speelklok Tot Pierement wordt een expositie in gericht op het thema 90 jaar Bio scoop in Nederland. Het Nederland Filmgala, waar de negen Gouden Kalveren worden uitgereikt alsmede de Prijs van de Filmkritiek en de Publieksprijs, zal ook dit jaèr rechtstreeks door de te levisie worden uitgezonden en wel op 25 september. De affiche Nederlandse worden georganiseerd met budget van ruim 550.00 gulden, waarvan 60 procent is gedekt via subsidies en de rest via sponsors. Superman maakt een ommetje met geliefde Lois Lane. FILMS OP VIDEO Film. video, televisie en toneel. Ze hebben met elkaar te maken, maar er zijn ook verschillen en die worden nog wel eens onder schat. En toneelstuk laat zich niet zo maar verfilmen en menig tv-film is onvertoonbaar in de bioscoop, net zoals menig bio scoopfilm niet geschikt is voor video. Een voorbeeld is 'Gabriela' van de Braziliaan Brunno Barre- to. Een jaar of vijf geleden maak te hij een 24-delige serie over het eenvoudige meisje Gabriela dat in een dorp belandt en verliefd wordt op een caféhouder. De ver houding verloopt stormachtig, maar hun huwelijk loopt stuk: al leen als beiden vrij zijn verdra gen ze elkaar. De mooie Sonia Braga speelt de rol van Gabriela en Marcello Mastroianni is goed als de cafébaas. De relatie tussen Braga en Mastroianni is boeiend, maar door het hakwerk in de lan ge serie is aan een heel stel sub plots geen touw meer vast te knopen. Van Warner Home Vi deo. Wat wel opvalt aan 'Gabriela' is de vrijmoedigheid waarmee in Brazilië voor de tv gefilmd kan worden: het barst van het bloot en daar hoefje als tv-maker in de USA niet mee aan te komen. Daar heersen andere zeden en gewoonten en die waren de nek slag voor 'Casanova' van Simon Langton. Fellini maakte er jaren geleden in zijn bioscoopfilm een beetje een trieste figuur van, maar hij handhaafde de vrijlus- tigheid van Casanova. In Amerika kan dat niet als je voor televisie werkt en wat moet je dan met een figuur als Casano va als je toch een miniserie wilt maken? Niets eigenlijk. Bloot mag niet en zelfs met verwijzin gen naar seksuele activiteiten moetje voorzichtig zijn. Langton ging toch aan de slag en hij maakte een heel brave film over een Casanova (gespeeld door Ri chard Chamberlain) die bravou re genoeg heeft, maar die dat in beeld nauwelijks toont. Een gevaarlijke combinatie blijft toneel-film. De laatste jaren worden regelmatig toneelstuk ken als basis voor (tv-)films ge bruikt. Meestal wordt het ver 'Superman 4'; regie: Sidney J. Furte; hoofdrollen: Christopher Reeve, Gene Hackman en Margot Kidder; theater: Trianon Leiden. Vier jaar geleden liet Christopher Reeve weten aan iedereen die het horen wilde, dat hij nooit meer in de huid van Superman zou krui pen. Dat was na de première van 'Superman 3' was dat. Inmiddels is de capabele maar nogal saaie titel- vertolker op zijn besluit teruggeko- Behalve door een ongetwijfeld vorstelijk honorarium schijnt Ree ve zich daarbij ook door filminhou- delijke overwegingen te hebben la ten verleiden. Hij hoeft in deze vierde aflevering minder dan voor heen in zijn blauw-rode schaats- kostuum door de lucht te fladde ren; iets waaraan voor een zichzelf respecterend acteur inderdaad weinig eer valt te behalen. Het grootste deel van het verhaal is hij gewoon Clark Kent, de aardse vermomming van Superman. Dan is hij dus, voor wie niet zo goed met de legende op de hoogte is, de ver legen, onhandige journalist die zijn best doet om indruk op zijn vrou welijke collega Lois Lane te ma ken. De fans van Superman hoeven zich echter geen zorgen te maken, want er blijft voor hun held genoeg tijd over om spectaculair reddings werk te verrichten. Al onmiddellijk haal zo omgewerkt dat de een heid van plaats verdwijnt. Soms gebeurt dat niet, zoals in 'The sound of murder' van Michael Lindsay-Hogg. Het verhaal gaat over een schrijver die wordt ver moord door de minnaar van zijn vrouw. Helaas voor de moorde naar weet de secretaresse van de schrijver van de plannen en zij begint aan chantage. Het verhaal bevat een aardige plot en enkele knappe dialogen. Als toneelstuk zal het een rede lijk succes zijn geweest. Als film werkt het nauwelijks. Michael Moriarty, Joanna Miles en Pipa Scott doen hun best, maar het blijft een statisch gedoe. Video Excellent. PETER DE ZWAAN aan het begin van de film bijvoor beeld treedt hij corrigerend op, wanneer een ongelukkige ruimte vaarder door een botsing met een verdwaalde meteoor uit koers raakt. 'I did it my way', zingt die as tronaut, in het Russisch, hetgeen we alvast als een aanwijzing kun nen beschouwen van de luchtige humor van de avonturen die gaan volgen. Wat Reagan en Gorbatsjov tot op heden nog niet is gelukt, lukt Su perman wel: hij verwijdert alle kernwapens van de aardbodem. Hij slingert ze domweg de ruimte Evenals eerder in de serie is Lex Luthor weer de voornaamste verte genwoordiger van het Kwaad. In zijn poging Superman uit te scha kelen neemt de meesterschurk zijn toevlucht tot een moderne Fran kenstein-variant. Het levert al met al en binnen de perken van het gen re een redelijk onderhoudende va kantiefilm op. Herkenbaar voor wie de voorgaande drie delen heeft gezien. Voor de ateurs Christopher Ree ve, Gene Hackman, Margot Kidder en Jackie Cooper is de film boven dien een soort reünie. Nieuw is al leen Mariel Hemingway, in de rol van een yuppie-achtige dagblad uitgeefster die zich door de bebril de Clark Kent het hoofd op hol laat brengen. ALBERT KOK 'The Dresser' is deze week voor het eerst in Leiden te zien. Het Kijkhuis vertoont deze al wat ou dere toneelverfilming tot en met woensdag (19.30 en 21.45 uur, zondag en maandag is het Kijk huis gesloten). Regisseur Peter Yates plaatst hierin Albert Fin ney en Tom Courtenay tegen over elkaar. Een toneelgezel schap kampt tijdens de Tweede Wereldoorlog met een groot aan tal afwezige acteurs. Zij vervul len hun dienstplicht en daarom moet een oude Shakespeare-ac- teur (Finney) steeds weer het to neel worden opgejaagd door zijn homofiele assistent (Courtenay) Van- en morgenavond 'Sop hie's Choice'. Meryl Streep in misschien wel haar beroemdste rol als een Poolse vrouw die in (OP)NIEUW 'Superman IV' - Trianon, Leiden "Round Midnight' - Dexter Gordon speelt sterren van de hemel in deze jazz-film, Greenway, Voorschoten BLIJVERS 'Outrageous Fortune' - Bette Midler en Shelley Long vinden elkaar in uit zinnige komedie, Lido, Leiden 'Lethal Weapon' - goed gemaakte ac tiefilm met Mel Gibson in sterke hoofdrol, Luxor, Leiden en Euro, Al phei 'The Living Daylights' - de nieuwe Bond neemt het op tegen Jeroen Krabbé. Lido, Leiden en Euro, Al phen 'Police Academy 4' - vierde variatie op bekend thema. City, Katwijk, Greenway, Voorschoten en Lido, Noord wijk 'The name of the rose' - Franciscaner monnik op zoek naar oplossing van reeks moorden in kloostergemeen schap - Lido, Leiden 'Platoon' - Oscar-winnende film over oorlog in Vietnam, Lido, Leiden en City, Katwijk 'Crocodile Dundee' - Paul Hogan als Australische woudloper in New York, Euro, Alphen 'Room with a view' - stijlvolle film over Engelse zeden en gewoonten, Ci ty, Katwijk SEKSFILMS 'Straycats' - Rex, Leiden 'Tiroler slipjes' - Lido, Noordwijk 'Jacht op Tiroler slipjes' - City, Kat- wijk NACHTFILMS 'The seduction of Cindy' - Rex, Lei- 'The Living Daylights' - Euro, Alphen 'Lethal Weapon' - Euro, Alphen 'Night Dreams' - Euro, Alphen 'White Hot' - Euro, Alphen DEN HAAG 'Outrageous Fortune' - Asta (463500), al 'Burglar', Asta, 16 jr. 'Project X' - Asta, al. 'Secret of my success' - Babylon (471656). al 'Avontuur met een staartje' - Baby- 'Oxford Blues' - Babyion, 16 jr. i 'Out of Africa' - Babylon, al. 'Superman 4' - Cineac (630637), al. 'Mannequin' - Cineac, al 'Lethal Weapon' - Cineac. 16 jr - Duro (667066), 'The sound of n al 'Flodder' - Euro, al. 'Naam van de roos' - Metropole (456756). 16 jr. The Living Daylights' - Metropole. al 'Three Amigos' - Metropole. al 'Blue Velvet' - Metropole. 16 jr Filmzomerfestival - Metropole 'Police Academy 4' - Odeon (462400), al. 'The Living Daylights' - Odeon, al. 'Mannequin' - Odeon, 16 jr 'Platoon' - Odeon, 16 jr. 'Top Gun' - Le Paris (656402), al. 'Blonde Heat' - Le Paris, 18 jr 'Passage thru Pamela' - Le Paris, 18 jr. AMSTERDAM 'Burglar' - Alfa (278806), 16 jr 'Project X' Alfa, al. 'Children of a lesser God' - Alfa. al. 'Black Widow' - Alfa. al. 'Naam van der roos' - Alhambra (233192). 16 jr. 'Blue Velvet' - Alhambra. 16 jr. 'Avontuur met een staartje' - Bellevue Cinerama (234876), al. 'Outrageous Fortune' - Cinerama, al. 'The secret of my success' - Calypso (234876), al. 'Salvador' - Calypso, 12 jr. 'Room with a view' - Cinecenter (236615), 16 jr. 'Tenue de soiree' - Cinecenter, 16 jr 'Working Girls' - Cinecenter, 16 jr. 'Chimps Onder Elkaar' - Cinecenter. al. 'Monument voor een gorilla' - Cine center, al. 'Hannah and her sisters' - Cinecenter. al. 'Avontuur met een staartje' - Cinema Int. (15124), al. 'The Living Daylights' - Cinema Int., al. 'Mannequin' - City (234579), al.. 'Platoon' - City, 16 jr. 'Three Amigos' - City, 16 jr. 'Lethal Weapon' - City, 16 jr. 'The morning after' - City, 16 jr. 'Superman 4' - City, 12 jr. 'Police Academy IV' - City, al. 'Working Girls' - Kriterion (2317080, 16 jr. 'La Terrazza' - Kriterion, 16 jr 'High School Girls op de sextoer' - Pa- risien (246540), 18 jr 'Meisjes in het nauw' - Parisien, 16 jr. 'Tenue de soiree' - The Movies (245790), 16 jr. 'Prick up your earsr' - The Movies. 16 jr. Zomerfestival - The Movies, 16 jr. 'The Living Daylights' - Tuschinski (262633), al. 'Platoon' - Tuschinski, 16 jr. 'Blue Velvet' - Tuschinski, 16 jr. 'Golden Chid - Tuschinski, 12 j. 'Superman 4' - Tuschinski, al, 'King Kong 2' - Tuschinski Cineac (243639), al. 'Prick up your ears' - De Uitkijk (237460). 16 jr. TELEVISIE Veel Elvis Presley de komende dagen. Ter gelegenheid van zijn sterfdag worden de komende da gen vier films uitgezonden, waar in hij optrad. Morgenmiddag worden de eerste twee afge werkt. In 'Loving You' is hij een zingende pompbediende (15.00 uur, Duitsland 2), in 'King Creo le' lid van een jeugdbende die in een nachtclub gaat zingen (17.25 uur, BBC 2). De laatste film wordt allerwege beschouwd als één van zijn beste. Zondag wordt 'Viva Las Ve gas' op België 1 vertoond (15.00 uur). Ditmaal treedt Presley op als automonteur die hoopt zoveel geld bij elkaar te gokken dat hij kan deelnemen aan een racewed strijd. 'Love me tender' ten slot te is een niet zo geslaagde film over de Amerikaanse burgeroor log, maar Presley zingt mooie liedjes (19.00 uur, BBC 2). Behalve die van Presley is het ook een beetje de week van Alf red Hitchcock. Voor 'Topaz' liet hij zich inspireren door het suc ces van de Bond-films. Het ver haal is ontleend aan een boek van Leon Uris en gaat over een actie van de CIA op Cuba (zater dag, 23.55 uur, Duitsland 1). 'Sta ge Fright' is een film die Hitch cock in 1950 in Engeland draai de. Mariene Dietrich speelt een vrouw wier echtgenoot is ver moord en wier minnaar de be langrijkste verdachte is (14.50 uur, BBC 1, woensdag). FILMHUIZEN Amerika achtervolgd wordt door herinneringen aan het concen tratiekamp. Met twee vrienden probeert ze toch een nieuw leven op te bouwen (20.00 uur). Dinsdag draait hier 'Marathon Man' van John Schlesinger, een film waarin de Tweede Wereld oorlog ook al een rol op de ach tergrond speelt. Dustin Hoffman is in deze film een wereldvreem de student die in conflict komt met een voormalige Nazi-beul (Laurence Olivier). Woensdag is 'Creepshow' van George Ro mero te zien. Een zesluik dat is gebaseerd op horro-strips uit de jaren vijftig. Beide films draaien om 20.00 en 22.15 uur. Donderdag ten slotte nog twee films met Meryl Streep. In 'Plen ty' speelt ze de ontredderde echt- Meryl Streep in 'Plenty' (foto pr> genote van een diplomaat (19.30 en 21.45 uur). In 'Out of Africa' een wilskrachtige schrijfster die zich staande houdt in Afrika (20.00 uur). AMSTERDAM (GPD) - Morgen wordt hij op grote schaal in de hoofdstad verspreid: de Wallen- post. De eerste uitgave van de on langs opgerichte Stichting Amster dam Red Light. Een stichting met als doel het Amsterdamse wallen gebied weer uit de negatieve publi citeit te halen. De Wallenpost, een twaalf pagina's tellende gratis krant is het eerste initiatief van de stichting, waarin tal van onderne mers en werknemers uit het Wal lengebied verenigd zijn. Voorzitter Hans Brouns, in het dagelijks le ven caféhouder: „We willen met de stichting pressie uitoefenen om van de Wallen weer een plezierig en veilig uitgaanscentrum te maken". Het mes snijdt aan twee kanten. Ook de ondernemers van de wal len, het oudste prostitutiegebied van Amsterdam, ondervinden in toenemende mate de last van de drugsproblematiek in het centrum. Alle buurtacties ten spijt concen treert de Zeedijkproblematiek zich voor een belangrijk deel op die Wallen. Dat gaat ook ten koste van de inkomsten van de ondernemers aldaar. „Daar kunnen we eerlijk in zijn. Het is niet alleen dat we hart voor deze buurt hebben, we heb ben het ook voor onze eigen porte monnee. We zijn en blijven onder nemers. Maar toch gaat de verloe dering van de buurt ons aan het hart. Als je ook ziet wat er geinves- teerd wordt in het opknappen van de buurt, de restauraties van zoveel panden, dan moet dat ook duide lijk zijn". Rietjes Hans Brouns, geboren in het Wallengebied is voorzitter van de nieuwe stichting. Secretaris is Paul Stiphout, vice-president van Casa Rosso. Toch is het niet alleen de ho reca en de seksindustrie die deel uit maakt van de stichting. „We hebben de groenteboer, de stu- cadoor, Rob de Bloemenman en het architektenbureau onder onze leden. Alleen diegene die in hardd rugs handelt of de handel bevor dert kan geen lid worden. En onder het bevorderen van de harddrugs verstaan we ook de snackbar die rietjes, zilverpapier of citroenen verkoopt. Want die werkt indirect mee aan het instand houden van die drugsscene". Casa Rosso zorgt voor het gebied al voor een eigen veegploeg om de straat schoon te houden. Die taak moet straks uitgebreid worden als het aan de stichting ligt. Het inten siveren van het overleg met de ge meente en de politie is een tweede uitgangspunt voor de stichting. Maar het belangrijkst is de be vordering van de veiligheid op de grachten en in de stegen. Stilzwij gend hoopt de stichting dat de her opening van de sportschool op de Wallen, door Wim Ruska, Ton Ha ring en Chris Dolman, toepasselijk Doharu geheten en toevallig ook nog de naam van een berg in Japan, een preventieve werking zal heb ben op de veiligheid in de buurt. Zoals bij de vroegere 'Pillenbrug' in de Damstraat/Doelenstraat, waar een bloemenkraam en twee potige knapen ook de junks af schrok. Feest „Ons ideaal is iedere dag een echt gezelig feest op de Wallen. Met dixieland en andere muziek op straat of vanaf de gracht. Een echt Amsterdams gebeuren. Daar varen we natuurlijk zelf ook het meest wel bij", aldus Paul Stiphout. En Hans Brouns: „Toen we hier een toevloed aan Engelse voetbal supporters hadden, hebben ze op een avond over de gracht heen met bierpullen gegooid. Wij hebben de volgende dag duikers gehuurd die die bierpullen opdoken uit de bag ger. Iedere opgedoken pul, onder de modder werd als een trofee naar boven gebracht en uitgestald. Dat is een spektakel geweest. Dat be doel ik. Dat is de andere kant van de Wallen". De Amsterdamse Walletjes Renée Soutendijk en Monique van de Ven voor het eerst samen in één film Een Maand later')(foto pr)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17