Keizer:'Als 't afgelopen is, dan ga ik naar huis' Dijkstra en Visser in kwartfinale Hen Koet krijgt negen duels aan de broek Afscheid Zoetemelk PAGINA 16 SPORT VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1987 VOLENDAM (GPD) - Een Hollands huis in een rustige wijk in Volendam. Uitzicht op een breed gazon. Naast de deur met koperen, blinkend gepoetste ornamenten ver meldt een bewerkt zwart naambord in gebeeldhouwde let ters de naam van de bewoner: J. N. I. Keizer. Getrouwd met Nettie, vader van „drie opgroeiende donderstralen" van 19. 18 en 17 jaar, die door de week om een uur of elf thuis dienen te zijn. Bij de familie heerst orde en regel. Va der wenst niet de boeman te spelen, maar ,.'s nachts na twaalven zijn er geen prijzen meer te winnen". In de kamer overheerst antiek op een tapijt van zacht rose met don kere motieven. Kasten vol porse lein, kristal, zilveren flacons van Engelse en Franse origine, vitrines met frêle beeldjes, kostbare stuk ken, kandelaars met kaarsen, ran ke stoeltjes op draaipoten, een im posante haard-partij met inleg werk van koper. Niets herinnert beneden aan voetbal. Voor dat doel mogen we mee naar boven. Een blik in de model slaapkamer. Zoetelijk rose domi neert opnieuw. Een kraakhelder at- mosfeertje. Op het bureau een in gelijst portretje van de Paus. Prop volle laden en een staande kast fun geren als bergruimte voor de tast bare bestanddelen van de wereld- carrière van Jan Keizer, een top- scheidsrechter in het voetbal. Alles ligt op volgorde door elkaar. Dozen vol foto's, brieven, mappen met aantekeningen en instructies, oor kondes, kranteknipsels, documen ten en diploma's met dure handte keningen. Planken vol trofeeën, ca deaus, boeken en ordners. De map van het WK '86 in Mexico, een foto met Atje Keulen-Deelstra en Ard Schenk tijdens een schertswed- strijd in Sneek contrasteert nauwe lijks met een wonderfraai kleuren beeld op reuzeformaat langs de trapopgang: arbiter Jan Keizer uit the Netherlands, geconcentreerd op een heet man-tegen-man-duel met Maradona als middelpunt tij dens de ontmoeting Italië-Argenti- nië. „Die foto komt later in het mu seum van Volendam", zegt Keizer losjes. Modder Hij staat voor zijn 21ste het betaalde voetbal. Zijn vrouw Nettie heeft alles meegemaakt. Ja renlang heeft ze hem gevolgd, stond ze op mooie schoentjes in de modder langs het lijntje als haar man liep te blazen. Op 1 november 1966 trouwden ze. Allerheiligen. Het was de laatste keer in de ge schiedenis dat Allerheiligen als een echte zondag werd gevierd. De winkels waren dicht en de kerk was tjokvol. In Volendam is het fa milieleven hecht en intensief. Ze stikken er van de verjaardagen, om de haverklap is er een huwelijks- partij. Geen discussie. Aan de haven van Volendam drijft Job Keizer een viskraam. Zo'n ouderwets huisje waar hij pa ling, haring en makreel verkoopt. Meer niet. Je moet de dingen over zichtelijk houden. Hij is de broer van de scheidsrechter en heeft in de viszaak platen van BZN, de groep van de befaamde naamge noot-zanger uitgestald en als fleuri ge versiering foto's, vanen en snuisterijen van de toparbiter. Bus sen vol Italianen en Spanjaarden op dagbezoek gaan uit het dak bij de plotselinge, onverwachte her kenning. Zijn moeder beleeft vreugde aan die waardering. „Ze heeft er een mooie ouwe dag door", zegt haar zoon teder. Vader en schoonvader zijn vlak na elkaar een aantal jaren geleden gestorven. Maribelle (Marietje Kwakman) is een volle nicht, de solo-zanger Piet Veerman, echter, toevallig geen fa milie. Wèl een vroegere buurman van scheidsrechter Keizer, die alle nummers van the Cats geboren1 heeft horen worden. Piet zei ooit: „Ik wou dat ik de ijzige koelte, dat afstandelijke, had van Jan Keizer. Die trekt zich nergens iets van Op 6 oktober wordt Jan Keizer 47 jaar. Hij zat vroeger in de woning inrichting en is sinds zes jaar van beröep staffunctionaris bij de pro vinciale sportraad van Noord-Hol land. Hij beoordeelt onder meer of de sport in bestemmingsplannen wel aan haar trekken komt. Op 18 december is hij 30 jaar scheids rechter. Zijn internationale status bezit hij sinds 1972. Op 14 oktober fluit hij zijn 29-ste officiële A-inter land. Hij heeft geen lijstje bijge houden en moet op verzoek schat ten hoeveel keren hij in het buiten land heeft geopereerd. Alles mee gerekend, de toernooien, de Olym pische Spelen van '84, het WK voor spelers onder 23, het WK van 1985, reeksen EK-duels in alle leeftijds klassen, de Golf Cup van de Arabi sche Staten, het moeten zeker 150 a 160 wedstrijden zijn. Maar Keizer wil geen dankjewel horen. Hij bezit de gouden speld van de KNVB en zou zich belazerd voelen te dingen- naar het bondsridderschap, zoals van Charles Corver beweerd wordt. Van zijn kant heeft hij zich voorgenomen om mensen in hun waarde te laten. Hij wil het verhaal ten koste van alles positief houden. „Ik vermijd namen. Mensen zijn in staat dingen te doen die je niet voor mogelijk houdt". Hij gaat opstaan, fel, met brede gebaren, zijn ogen schieten vuur. Onrecht „Ik heb zo vaak onrecht meege maakt ten opzichte van mezelf en 4 van anderen, maar ik uit me niet. Ilr breng geen oordeel naar buiten, ik wil niemand desavoueren. Ik heb er een hekel aan als ze mij dat aan doen en ik moet beginnen dat zélf niet te doen. Ik heb zoveel verlei dingen moeten weerstaan, de meeste van de hele wereld. Er is grenzeloze jaloezie om me heen. Dat mag, maar die mag niet ontaar den in een poging je te beschadi gen. Door prestaties èn een beetje geluk heb ik dit allemaal ervaren. Ik ben niet op mijn naam aan de top gekomen. Alle waarnemers van IJsland tot Siberië, van Chili tot Australië hebben mij beoordeeld. Die 'plus' heb ik verdiend. Reputa ties gelden niet meer zoals in de tijd van Leo Hom of Klaas Schipper. Ik hoef me niet te bewijzen met verha len, ik weet wat prestaties leveren betekent, maar ik weet ook van hoeveel waarde onze vrijheid is. Ik ben erg veel 'aan de andere kant' met r tage heb 'i door Jacques J. d'Ancona geweest en je moet erg ver omrij den om al die raketbases te vermij den... Ik weet wat er achter de scher men van het voetbal gebeurt, maar dat spreek ik niet uit. Natuurlijk maak ik fouten. Ik blijf een dood gewone sterveling met alle emoties die er omheen een rol spelen en ik heb het recht om fouten te maken, zolang er niet gemarchandeerd wordt en dat doe ik niet. Ik heb geen enkele behoefte, om me tegen wie of wat dan ook te verdedigen. Er kwam een verzoek van de televi sie. Of er een tv-ploeg van zes man mocht voor een repor- buitenlandse trip. Ik ezegd en hen aangera den het geld op de rekening van een liefdadig doel te storten. Dan is feet beter besteed. Ik rakel niets op, ik ben een echte KNVB'er, een vlaggedrager, een dankbaar mens. Toen ik in Mexico van het veld kwam. riep er een Nederlandse stem: 'Hé, Jantje, heb je nog paling meegenomen?' Alsof ik met tien pond verse paling in het vliegtuig stap...". Je zegt dat je .alles gehad hebt. Toch was er geen finale voor het wereldkampioenschap bij en nog geen Europa Cup-finale. Is dat niet teleurstellend? Recordhouder Jan Keizer: „Dat kan niet uit mijn mond komen. Dat zou hoogst aan matigend zijn. Ik ben recordhou der in halve finales, enorme wed strijden. Een WK-finale is een speld in een hooiberg. Daar konit' een beetje geluk bij kijken en zon der winkelhaken kom je nooit aan de top. Niet alles is blijdschap en vreugde. Bij de gemiddeld veertig wedstrijden die ik per seizoen in Nederland leid zijn er afftijd twee of drie die minder goed gaan. Die blij ven het langste hangen. Bovendien staan we wekelijks op de barrica den. Enkele van mijn collega's en ik krijgen de duels met de hoogste moeilijkheidsgraad. In eigen land fluiten we vaker dezelfde club dan de collega's in Engeland en Frank rijk. Het kleinste foutje draag je je leven lang mee. De kapitale wed strijden die ik tijdens het toernooi van 1986 in Mexico mocht leiden zijn voortreffelijk gegaan. Die hal ve finale voor de Europa Cup tus sen FC Porto en Dynamo Kiev was zo fraai, dat je er arbitraal in kon groeien en er iets moois van kon maken. Ik ben met mijnbeide grensrechters met een staande ova tie van 90.000 toeschouwers van het veld gegaan. Een Nederlandse official die bij deze wedstrijd aan wezig was heeft het doorverteld. Mij hoor je het niet zeggen. Zo ver tel ik ook niet al het moois wat mij overkwam bij de finale van de Olympische Spelen voor 110.000 mensen. Ik ben bang dat ze hier weer zeggen: 'daar heb je hem weer met zijn sterke verhalen". Keizer wil niet laten blijken dat het hem hindert dat de kritiek vaak meedogenloos en soms onrecht vaardig en zuur is. Hij zwijgt. Jan Keizer, de grote onbekende... „Ik Jan Keizer, thuis in zijn eigen Volendam. heb de neiging me terug te trekken, me niet bloot 'se geven. Mijn irrita ties houd ik binnen. Ik ben ook nooit bevooroordeeld. Dat is een van de belangrijkste eigenschap pen voor een scheidsrechter. Een paar dagen geleden waarschuwden ze me dat die Linford ook weer mee zou spelen. Dat werkt bij mij niet. Ik handel naar bevind van zaken. Ontelbare keren ben ik door de FI FA en de UEFA gevraagd om in Zuid-Amerika, Australië en Zuid- Europa te fluiten. Landen waar het voetbal niet zo makkelijk is. Nooit van mijn leven ben ik benaderd voor omkoping. Je bent góst op ni veau, spelleider die te maken heeft met grote sportieve en financiële belangen. Gigantische cadeaus? Nooit, hoogstens leuke herinnerin gen. Als ze een geschenk denken aan te bieden, zeg ik altijd dat ze na de wedstrijd binnen kunnen ko- Brieven Na een korte aarzeling haalt hij brieven tevoorschijn van collega- scheidsrechters en officials uit de gehele wereld, ansichtkaarten met groeten van prominenten die zijn vrienden zijn geworden, omdat hun wegen elkaar zo dikwijls krui sen.. Hij voelt zich gestreeld door een vleiend verhaal in het Franse sportblad l'Equipe dat lovend en exact bijgehouden heeft hoé zijn carrière is verlopen. Een voetbal blad zet hem op 8 maart 1971 op de cover. De spelers hebben beslist dat hij de meest gewaardeerde flui tist is, omdat hij hen het beste in de hand kan houden. Keizer prijkt als nummer 1 op de lijst en laat in volg orde Boogaerts, Dorpmans, Van Ravens, Brouwer, Van der Kroft, Van Gemert, Pijper en Derks ach ter zich. Charles Corver komt als twaalfde uit de enquètebus. Popu lair is Jan Keizer niet. De kritieken in de kranten zijn dikwijls "strie mend. Hij gedraagt zich tamelijk onbenaderbaar, tegenwoordig. Waarom? Jan Keizer: „Er komt veel on sympathieks op me af, omdat de pers in Nederland denkt zich vaak alles te kunnen veroorloven. De pers. eigent zich een soort machts positie toe. Dat vind ik niet juist. In het kruiige nieuws en de randver- halen lees ilj soms dingen die perti nent en controleerbaar onjuist zijn en halve waarheden die nog erger zijn dan leugens. Ik heb voor me zelf een gereserveerde houding be paald en denk wel eens: wie ben ik, wat win ik er mee? De mensen kó men toch voor het voetballen?" Laten we het rijtje maar weer eens afwikkelen. Er is een gerucht over blikken kaviaar die je mee nam na een wedstrijd in Rusland. De grensrechters (onder wie Henk Weerink) zouden er toen bekaaid af gekomen zijn. Dan is er het gerucht dat je poppen uit Volendam mee neemt voor de waarnemers, je be oordelaars die de rapporten schrij ven over je leiding. Keizer: „Infa me leugens. Ik wil geen discussies oprakelen, maar ik zeg je dat ik geen poppen meebreng. Dat zou een dure grappenmakerij zijn. Het kaviaar-verhaal is pure roddel. Ik denk dat het uit de hoek komt van het blad Voetbal International, maar als ik dit zeg moet ik het zeker weten. De burgemeester wilde ka viaar hebben en ik heb die blikken gewoon gekocht. Iemand van de ambassade die interessant deed, meende iets gezien te hebben. Dat is alles". Populair Ik zei datje niet populair bent. Kei zer: ,,Niet populair? Dat zou best kunnen". Wat is daarvan de reden? Keizer: „Sommige mensen hebben sowie so een aversie tegen me. Iemand als Bep Thomas benadert zijn om geving misschien anders. Dat kan ik niet. Als ik een halve cornerbal verkeerd geef zijn de rapen gaar. Daar heb ik mee leren leven. Het smaakt me erg goed, het geeft me veel voldoening. Ik heb dit op ei gen kracht bereikt en alles bij de poorten van de hel weggesleept door prestaties te leveren, tegen al le verdrukking en jaloezie in. Ik ben niet verzuurd. Ik ga vaak naar de kantine van de amateurs en kan dan heerlijk dollen en moppen ver tellen. We halen ouwe verhalen op en voeren hele acts op. Bij de wed strijd VW-Fortuna was vorig jaar een hoempa-orkest en na afloop heb ik voor de microfoon Volen dam, je bent de parel van die oude Zuiderzee gezongen. Zoiets komt niet vaak meer voor. Ik ben een verschrikkelijk gevoels- en gezel ligheidsmens en heb compensatie genoeg. Ik lijd nergens meer on der". Je wordt in het buitenland meer gewaardeerd dan hier? Keizer: „Ongetwijfeld!" Fluitje daar beter? Keizer: „Niet beter. Anders". Ik blijf even bij de verwijten die altijd naar je toekomen: loop je in het buitenland harder dan in Ne derland? Keizer: „Welnee. Iemand slaakt zo'n kreet en die gaat vervol gens een eigen leven leiden. Ik doe er geen enkele moeite voor om dat er uit te krijgen. In élke wedstrijd doe ik ontzettend mijn best". Je staat soms ver van de situatie af, vindt men. Keizer: „Die indruk wek ik inderdaad, maar dat klopt niet. Ik heb een natuurlijke feeling voor de richting waar het spel zich naar toe beweegt. Ik voel me uitste kend en kan mijn tempo moeite loos verder opvoeren. Als ze niets weten aan te merken, gooien ze het daar op. Ik blijf alert op elke stroomversnelling en zorg ervoor dat de grenzen van het toelaatbare niet worden overschreden. Als het goed gespeeld wordt, is de voet balsport het echte Spel Zonder Grenzen. In Mexico is arbitrage cultuur. Daar is nog respect". Kritiek Bij de ideale eigenschappen van de scheidsrechter noem je zelfkritiek, het verdragen van geestelijke druk en het verwerken van kritiek. Is er iets waarin je jezelf zou kunnen verbeteren? Jan Keizer: „Ik ben de mêest gecontroleerde mens op de ze aarde en omstreken, terwijl ik voor mezelf weet dat ik vaak onder de moeilijkste omstandigheden presteer. Na zoveel jaren aan de top doet kritiek me niets meer. Wel zeg ik: ik had ontzettend graag erg goed Frans en Spaans willen leren. Ik spreek een petit peu Francais en red me goed met Engels en Duits. Ik heb een ingeboren tolerantie en had wat meer terug moeten slaan, zegt Nettie. Zij heeft meer mensen kennis dan ik". Zijn vrouw beaamt het: „Voor dat Jan iets door heeft, is hij al drie keer op zijn neus gevallen". Als praktizerend Katholiek bidt Jan Keizer als hij het niet vergeet elke dag de oefening van berouw. Hij leeft er naar en gaat nog wel eens naar de kerk. Toch vindt hij dat Rome de leer niet leuk brengt. „Het extreem orthodoxe is niet juist en brengt meer verdriet dan vreugde". Hij houdt van opera, operette en John Denver en is van plan zijn his torische gegevens en materiaal op orde te brengen na zijn afscheid. Streep Wanneer stopt hij? Wordt dit zijn laatste seizoen? Jan Keizer: „Ik be kijk 't wel als het zover is. Ik heb er niets in te vertellen. Het hangt van de omstandigheden af. Ik zeg niet dat ik een streep zet, want ik weet niet hoe het seizoen gaat lopen. Ik heb er nog alle plezier in. Ik laat al les op me afkomen. Zo zal ik me nergens voor aanbieden, al zou ik later best internationaal waarne mer willen worden. Zeker weten! Het idee om straks mijn memoires te schrijven is weggeëbd. Wie dien ik er mee? Wie weet wat er straks op me afkomt... Nu ik ouder word, kan ik relativeren. Ik ben alleen maar dankbaar". Een aardige man, die trots is op zijn Volendam, „het mooiste dorp van de wereld". De mensen in zijn woonplaats zijn ook trots op hem. Soms laten ze het merken. „Kijk, dat is de gouden fluit die ik van de gemeente Edam-Volendam heb ge kregen. Je kunt ten minste zeggen dat déze profeet in zijn eigen ge meente wél geëerd is!" Hoe wil je afscheid nemen? Jan Keizer: „Als 't afgelopen is. ga ik naar huis,..". NIEUW-VENN EP - "Dweilen met de kraan open", dat spreekwoord was gisteravond alleszins van toe passing op het tennispark in Nieuw-Vennep. Telkens wanneer een baan, na dappere inspannin gen van de groundsman en een aantal assistenten, van het ergste vocht was ontdaan, barste een nieuwe regenbui boven het park los en maakte de gedane arbeid zin loos. Tot 17.00 uur waren de weergo den de wedstrijdleiding gunstig ge zind en konden de meeste partijen volgens schema worden afge- aardig gelijk op, maar nu was Vis ser opnieuw de sterkere: 6-4. In het vrouwenenkel BI werden slechts twee partijen gespeeld. nederlaag de overwinning snel maakte het Machielse nog op. Tegen De Jong bleef Van Gel der met 6-3 en 6-0 nog aan de goede kant van de score, maar in Eddy de baan verlaten, ge legde de jeugdige Bank als i De wedstrijd tegen Saskia Schultz ste beslag op eén plekje in bleek een goede warming-up voor kwartfinale. Damen (6-0, 6-1). Tegen de als vier- Liselotte van der Bij) had a werkt. In het mannenenkel BI de geplaatste Yvonne Nijhuis schijnlijk al haar kruid verschoten g.j lijk. In de tweede set kon Voskuil goed volgen, maar moest Machiel se met 6-1 en 7-5 toch voor laten gaan. ze" Kees-Jan Schuilenburg gaf in e*~ het mannenenkel Cl het goede °e voorbeeld. De Leiderdorper be reikte ten koste van Edwin de Vries als eerste de halve finale: 6-3, plaatsten Michael Dijkstra en Mar co Visser zich voor de kwartfinale. De als derde geplaatste Dijkstra versloeg Sander van Gelder met twee maal 6-4. De wedstrijd tussen Marco Vis ser en Richard Oskam vertoonde een merkwaardig verloop. In de eerste set waren de beide spelers goed tegen elkaar opgewassen en trok Visser met 7-5 net aan het langste eind. Het verzet van Oskam was daarmee zeker niet gebroken want met 6-1 besliste de speler van Tean de tweede spelreeks in zijn voordeel. De derde set ging weer moest Damen vooral in de eerste de als e de uitschakeling set het onderste uit de kan halen, ste geplaatste Katja Nelis. In ieder "RiinoK1]rrr maar die inspanning werd dan ook geval was het succes van Van der •rujllbUUi s Bijl in het vrouwenenkel B2 inspanning beloond: 7-6, 6-3. Hans Groen zorgde gisteren voor de verrassing van de dag. Groen elimineerde in drie sets de lijstaan voerder van het mannenenkel B2 Marco van Trigt. In de tweede set was Van Trigt nog maar een paar slagen van de zege af. Het lukte de papieren nummer één echter niet om de tie-break in winst om te zet ten en de beslissende spelreeks eindigde duidelijk in het voordeel van Groen: 2-6, 7-6, 6-2. Voor Jasper van Gelder volgde Ook op het toernooi van de Rijn- korte duur. Janine Jünger won met kanters werd het programma door overtuigende cijfers van Van der de regen grotendeels in de war ge- Bijl: 6-0, 6-2. Nummer twee van de schopt. De wedstrijdleiding heeft echter voor noodgevallen de be- banen op naburige lijst Bionda Zonderop boekte regelmatige winst op Carolien Clay schikking (6-2,6-2). tennisparken. Janine Jünger kwam in het vrou wenenkel Cl ook niet in gevaar. Monique Veen ging, evenals Van Knott, respectievelijk als eerste en der Bijl, met 6-0 en 6-2 ten onder, vierde geplaatst, op eenvoudige Nancy Machielse plaatste zich door wijze de volgende ronde. Goedhart twee overwinningen voor de halve finale. Vooral Colinda Voskuil f versloeg met twee maal 6-2 Tilly van Overloop en Knott gunde An- nemarie Passchier slechts twee ga mes (6-1,6-1). Maarten Lugthart won in het mannenenkel Cl van Blanken burg. De uit Duitsland afkomstige Blankenburg was duidelijk niet te vreden met zijn eigen spel en de uitslag gaf daartoe ook weinig aan leiding: 6-1, 6-2. Pieter Parlevliet was met 6-3 en 6-4 de baas over Rob Lepelaar. Door een onnauwkeurigheid werden Marie-Louise Goedhart en Marco Smit bij het opstellen van de lijst van het gemengddubbel C niet geplaatst. Nu moest het koppel ge lijk in de eerste ronde aantreden te gen de als eerste geplaatsten Pascal Jongmans en Arnold van der Ca- pellen. Het leverde in elk geval een boeiende partij op die met 3-6, 6-3 en 6-2 in het voordeeel van Jong mans en Van der Capellen uitviel. JETSKE GOUDSMIT LEIDEN - De tuchtcommissie van de KNVB heeft Hennie Koet voor negen zaalvoetbalduels ge schorst. Dit naar aanleiding van een incident, wat zich vorig sei zoen tijdens de bekerwedstrijd Grovo-Glasbergen afspeelde. Koet gooide in dat duel een plas tic fles gevuld met water naar ar biter Ammerlaan, die de voetbal ler even daarvoor met een tijd- straf had opgezadeld. Overigens is Glasbergen in hoger beroep gegaan tegen de straf, omdat di verse rapporten niet duidelijk genoeg zijn opgesteld. Koet is overigens wel speelgerechtigd voor Rijnsburgse Boys. Bax moet Mario Faber de eer ste zes wedstrijden missen. De international werd geschorst naar aanleiding van dreigende taal aan het adres van een scheidsrechter. Faber ging daar op in beroep, maar de straf bleef gehandhaafd. De kans is groot dat Atletico Madrid voorlopig weinig plezier zal hebben van de nieuwe Portu gese aanwinst Paulo Futre. De 21-jarige ster-speler, voor zes miljoen overgenomen van Euro pa-cupwinnaar FC Porto, moet zich op 7 september in de Portu gese havenstad melden om zijn dienstplicht te vervullen. Voorzitter Jesus Gil van Atleti co Madrid heeft op de Portugese ambassade in Madrid gesprek ken gevoerd om het vroegtijdige vertrek van zijn dure aankoop te voorkomen. "LEIDEN - Joop Zoetemelk neemt op 10 oktober afscheid van Leiden. De oud-wereldkampioen en Tour de France-winnaar is die dag deel nemer aan de profronde van deze stad, die aanvankelijk zaterdag zou worden verreden. De wedstrijd achter demy's, die wordt vooraf ge gaan door een burgerronde, wordt verreden op het parcours Roose- Woubruggenaar Arjen Jagt e digde in de negende etappe veltstraat - Kuipers Rietbergstraat - Coosr Classic in de Verenigde Sta- Montgomerystraat - Van der Helm- ten als twaalfde. De rit werd ge- straat. wonnen door de Italiaan Sauro Varocchi. De Amerikaan Jeff Pier ce behield de leiding. Steven Rooks nam gisteren de leiderstrui over in de Ronde van Groot-Brittannie. Hij eindigde in de tweede, door Joey McLoughlin De achtervolgers Bert Ooster- gewonnen etappe, als vierde. De bosch en Peter Pieters voldeden Australiër Alan Peiper viel weg uit gisteren in Alkmaar aan de limiet de top van het klassement. r het WK in Wenen. TOERNOOI AMSTERDAM Kroongroep, tiende ronde: Timman (Ned) - Tsjernin (Sov) 1-0, Chandler (GBr) - Goelko (VSt) 0-1, Van der Wiel (Ned) - Zapata (Col) 1-0 Eindstand: 1. Van der Wiel 6V2 pnt, 2. Chandler, Goelko en Timman 6, 5. Tsjernin 4l/2, 6. Zapatar 1 Grootmeestergroep: 1. Hort 7, 2. Ga- vrikov 6I/2, 3. Dlugy, Murey, Campora, Rodriguez 6. 7. Cifuentes 5>/2. 8. Gelier, Bemhodja, Douven, Farago 5, 12. Car- lier, Riemersma, Winants, Van der Ster ren 4'/j, 17. Gutman, De Boer, Lobron, Mednis, Mannkovic 4. 22. Kuijf, Hein- buch, Romero, Peelen 3'/2,26. Dam 3,27. Beulen 2, 28. Boersma 1 INTERZONE ZAGREB Negende ronde: Joszei' Pinter (Hon) - Dragan Barlov (Joe) 1-0, Lev Poloegsye- vski (Sov) - Vientszislav Inkiov (Bul) V2- Ian Elvest (Sov) - Predag Nikolic (Joe) afg.. Flatcher Baragar (Can) - Jorg Hickl (WD1) 0-1, Anthony Miles (GBr) - Yasser Sheirawan (VSt) 1-0, Gruenfeld (Isr) - Viktor Kortsjnoi (Zwi) 0-1, Kru- noslav Hulak (Joe) - Eugenio Torre (Phil) 1/2-'/2, Jesus Nogueiras (Cub) - Ventsjeslav Eingorn (Sov) >/2-l/2. Stand: 1. Kortsjnoi 6V2 punten, 2. Elvest 5l/2 1 afg., 3. Granda 5l/2 (uit 8), 4. Pinter en Torre 5'/2, 6. Nikolic 5 1,7. Sheira- RONDE ENGELAND Tweede etappe: 1. McLoughlin (GBr) 274 km in 8 uur, 2 minuten en 48 secon den, 2. Finazzi (Ita) z.t, 3. Chevallier (Fra) z.t., 4. Rooks (Ned) z.t., 5. Roux (Fra) z.t., 6. Thomas (GBr) op 3 minuten en 12 se conden, 7. Kimmage (Ier) 3.57, 8. Harris (GBr) z.t., 9. Roll (VSt) z.t., 10. Duclos- Lassalle (Fra) z.t. KOBLENZ 100 meter: 1: Ben Johnson (Can) 10,00 seconden, 2. Stanley Floyd (VSt) -10,39, 3. Christiaan Haas (WD1) 10,42. B-loop: 1. Achmed de Kom (Ned) 10,35 (Neder lands record). 3000 meter hindernisloop: 1. William van Dijck (Bel) 8.13,27 (beste wereldsei- zoentijd), 2. Fehti Baccouche (Tun)' 8.13,41, 3. Bruno le Stum (Fra) 8.13,80, 12. Herman Rpfstee (Ned) 8.23,99 (A-li- miet voor WK). 200 meter: 1. Danny Everett (VSt) 20,42, 2. Calvin Smith (VSt) 20,45, 3. Peter Klein (WD1) 21,04. B-loop: 2. Achmed de 400 meter: 1. Henry Thomas (VSt) 45,05, 2., Michael Franks (VSt) 45,16, 3. Edgar Itt (WD1) 45,38. 1500 meter: 1. Jose Luiz Gonzalez (Spa) 3.33,36, 2. Dieter Baumann (WD1) 3.33,54, 3. Markus Hacksteiner (Zwi) 3.34,11, 12. Han Kulker (Ned) 3.36,47 (pers. record). 5000 meter: 20. Tonnie Dirks (Ned) 14.09,30 800 meter B-loop; 7. Arjen Visserman (Ned) 1.50,35. Hinkstapsprong: 1. Peter Bouschen (WD1) 16,88,2. John Herbert (GBr) 16.73. 3. Ajayi Agbebaku (Nig) 16,69. Polsstokhoog: 1. Ferenc Salbert (VSt) 5,70, 2. Kory Tarpenning (VSt) 5,50, 3. Doug Fraley (VSt) 5,50. Kogelstoten: 1. Karsten Stolz (WD1) 20,11 mtr. 2. Stefan Schrödel (WD1) 18,56. Speerwerpen: 1. Andreas Linden iWDl) 77,98, 2. Peter Blank (WD1) 76.80 800 meter: 1. Billy Konchellah (Ken) 1.43,98, 2. Andi Bile (Som) 1.44,60. 3 Faouzi Lahbi (Mar) 1.44,72, 4.-Harald Schmid (WD1) 1.44,83, 7. Robin van Hel den (Ned) 1.47,08. 1500 meter B-loop: 7. Mare' Borghans (Ned) 3-39,02 (B-limiet voor WK). 1500 meter C-loop: 1. Marcel Versteeg (Ned) 3.43,30. 5000 meter: 1. Eamonn Coghlan (Ier) 13.20.57, 2. Abel Anton (Spa) 13.21,44, 3. Herbert Stephan (WD1) 13.22,09, 4. Joao Campos (Por) 13.22,37. 400 meter horden: 1. Andre Pnniips (VSt) 49,02, 2. Tranel Hawkins (VSt) 49,37, 3. Uwe Schmitt (WD1) 49.82. hoogspringen: 1. Hollis Conway t'"

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16