sms Van der Wiel kan breeduit lachen SpoorPtTV Van der Does: de laatste loodjes Joyner evenaart record Drechsler Van Lith slaat Russische aanval af Quick Boys deelt met NFC Leidenaar stopt vrije val met winst in Amsterdam Jager zwemt wereldrecord VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1987 SPORT PAGINA 15 Noordwijkse stopt met triathlons NOORDWIJK - Almere viert mor- werd gehouden. „Ik vind dat wel gen haar eerste lustrum als tria- erg veel", meent Van der Does. „Ik thlonstad. Voor de vijfde achter- denk niet dat ik dat ooit zou kun- eenvolgende keer namelijk zal het nen opbrengen, twee van die lange Open Nederlands Kampioenschap wedstrijden in zo'n kort tijdsbe- hele triathlon plaatsvinden in de stek", uitgestrekte Flevopolders. En dit Het plezier heeft jaar opnieuw een record-aantal in schrijvingen. Voor het eerst is de grens van 600 gepasseerd. Onder hen de titelverdedigster bij de vrouwen, Carla van der Does. Voor de 29-jarige Noordwijkse is het de derde keer dat zij aan de start van deze Hollandse klassieker verschijnt. De voorgaande twee edities finishte Van der Does als eerste Nederlandse en tot vier we ken geleden was ook het Neder lands record nog in haar handen met een tijd van 11 uur en 32 minu ten. Het zal morgen evenwel de laatste keer zijn dat de regerend na tionaal kampioene zich laat zien bij een hele triathlon. „Je hebt praktisch geen tijd meer om wat anders te doen. Al je vrije tijd gaat in de trainingen zit ten en dat word je wel eens zat", licht Van der Does haar voorne men toe. „Het is echter niet zo dat ik met de triathlon-sport stop. Kwart- en halve triathlons blijf ik gewoon doen". Ondanks het feit dat er slechts een vijftiental vrouwen aan de start verschijnt is de concurrentie tij dens haar 'afscheidswedstrijd' gro ter dan ooit. Grote favoriet is zon der meer Irma Zwartkruis. De Amersfoortse werd eerder dit jaar voor de tweede keer nationaal kampioene op de sprint-triathlon en verbeterde vier weken geleden tijdens het EK hele triathlon in Fin land het Nederlandse record van Van der Does tot 10 uur en 5 minu ten. Een gekneusde elleboog ver stoorde evenwel haar trainingspro gramma voor minstens één week en het is nog maar de vraag hoe dat uit zal pakken. Ook een andere geduchte tegen standster, Henny Verdonck uit Maarssen, zal het Van der Does niet gemakkelijk maken. Verdonck" sloot op 11 juli j.l. de Belgian coast triathlon winnend af in 10 uur en 15 minuten en begint zodoende in Al mere, evenals Zwartkruis, aan haar tweede hele triathlon binnen vijf weken. Een belasting die enkele ja ren geleden niet voor mogelijk altijd voorop gestaan voor de Noordwijk se, die enkele jaren geleden haar basketbal-aktiviteiten staakte, om zich geheel aan de nieuwe rage te gaan wijden. „Ik heb het altijd met veel lol gedaan. Het geld stond nooit voorop en het winnen even min. Desondanks ben ik wel blij met deze concurrentie. Het maakt het lekker spannend". Over haar eigen kansen op een mogelijk nieuwe titel is Van der Does nogal nuchter. „Ik heb niet de illusie om een tijd van tien uur te halen. In principe is Zwartkruis dé sterkste. Maar ook zij kan bijvoor beeld met een blessure uitvallen. Bij gunstige omstandigheden hoop ik ongeveer een half uur van mijn persoonlijk record af te kunnen ha len. Maar ach, het is allemaal zo moeilik te voorspellen. Het leuk ste is gewoon als jein staat bent om je persoonlijk record te verbeteren. De klassering interesseert me ge woon minder. Mijn voorbereiding is in elk geval weer goed geweest. Zeker niet minder dan vorig jaar". Toch kende ook Van der Does de nodige motivatieproblemen. Mede door het slechte weer werd daarom weieens met tegenzin de fiets weer uit de schuur gehaald of de loop schoenen weer aangetrokken. Ook kijkt de titelverdedigster meer dan ooit op tegen de helse tocht die haar morgen te wachten staat. „Het is zo'n verschrikkelijk saai par cours! De wegen lijken oneindig lang. En als je voor de derde keer meedoet, weet je precies waar de pijn in je benen begint. Maar goed, voor de laatste maal gaat alles nog een keer keer uit de kast", meldt Van der Does strijdlustig. RENE VAN DER HARST De Kom sprint weer naar record INDIAN APOLIS/KOBLENZ (Reuter/ANP) - De Amerikaanse at lete Jackie Joyner heeft gisteren tijdens de Panamerikaanse Spelen het wereldrecord verspringen van de Oostduitse Heike Drechsler geëvenaard. In Indianapolis sprong Joyner 7 meter en 45 centi meter. Heike Drechsler vestigde het record ruim een jaar geleden tijdens atletiekwedstrijden in Tal linn (Sowjet-Unie). Joyner evenaarde het record ih haar zesde en laatste poging. Daar voor was ze al vier keer boven de zeven meter uitgekomen. Met 7,25 meter verbeterde ze in haar derde poging het Amerikaanse record. Na haar explosie in de laatste sprong had de wedstrijdleiding ruim tien minuten nodig de evena ring van het wereldrecord te beves tigen. De winnares van de zilveren medaille tijdens de Olympische Spelen in Los Angeles gebruikte de Panamerikaanse Spelen als voorbereiding op de wereldtitel- MINSK (ANP) - Nationaal dam- kampioene Karen van Lith heeft bij het wereldkampioenschap vrouwen de eerste Sowjetrussi- sche aanval op haar koppositie afgeslagen. Wereldkampioene Sadovskgja moest tegen de Ne derlandse leidster in het vijfde speeluur een afwikkeling ne men, die haar nog net remise op leverde. Daardoor bleef het ver schil met de titelverdedigster twee punten in het voordeel van de Brabantse. Van het achtervol gende Sowjet-trio zag alleen oud- wereldkampioene Radkovitsj kans een punt op Van Lith in te lopen. Zij won na bijna zes uur van Iepie Poepjes. Leun Otten verloor van Lewina, die nu met haar landgenotes Sadovskaja en Jankovskaja de derde plaats deelt. Wereldkampioene Sadovskaja zocht het tegen Van Lith aanvan kelijk in een klassiek spel, welk genre de Brabantse liever niet speelt. Hoe sterk de Nederlandse kampioene in dit WK opereert, bleek na zo'n twee uur spelen, toen ze kans zag het spel naar haar hand te zetten en tot flank- spel over te gaan. Van Lith bleef het initiatief houden en op de veertigste zet moest de wereld kampioene een combinatie ne men die haar een schijf kostte. Haar vele supporters werden er stil van, maar het eindspel, waar in beiden een dam hadden, bleek voor Van Lith net niet meer dan remise te bevatten. Iepie Poepjes leek lange tijd haar landgenote een grote dienst te bewijzen door oud-wereld- kampioene Radkovitsj uitste kend partij te geven. De Friezin koos de aanval en zag kans haar voorpost veilig te stellen. De te genacties van Radkovitsj werden goed opgevangen en in het eind spel braken beiden door de ver dediging van de tegestandster heen. Maar in de slotfase wist Radkovitsj toch nog een voor deeltje te behalen, dat zij na bijna zes uur spelen in winst omzette. Daardoor naderde zij Van Lith, die zij zondag ontmoet, tot op één punt. ALMERE - Axel Koenders gaat als grote favoriet van start tijdens het 7e open Nederlands kampioen schap hele triathlon. Koenders werd vier weken geleden in het Finse Joroinen op een indrukwek kende manier Europees kampioen i tijd van 8 uur en 34 minuten. AMSTERDAM (GPD) - Na een periode van vooral kom- Ookdeop'hêt EK ak JderdeUgefi: mer en kwel was er voor J ohn van der Wiel eindelijk weer nishte Fin Kiuri is in Almere van de eens reden om breeduit te lachen. Ten gevolge van een diepe inzinking maakte de 28-jarige Leidse grootmeester het afgelopen jaar een vrije val op de wereldranglijst, maar «.n jn de Kroongroep van het Ohra-toernooi gaf Van der Wiel blijk van een groeiende vorm. partij. Als de zijn zal Koenders een aanval doen op het wereldrecord, dat sinds vo rig jaar in handen is van de Ameri kaan Scott Tinley met een tijd var 8.27.46. Zelf veegde hij, als zovelen Van 'de regio-atleten_ gokt de hem, de vloer aan met de Colom biaan Alonso Zapata, die op het Amsterdamse podium te licht bleek. Van der Wiel pakte uiteinde lijk de hoofdprijs, omdat de uitge weken Rus Boris Goelko zo vrien- bliek had hij zijn beste partij voor de slotronde bewaard. Met de zwarte stukken dwong Goelko Chandler na 67 zetten tot overgave, waardoor Van der Wiel, die aan de bar van hotel Krasnapolsky ze nuwachtig het ene pilsje r Noordwijker Thomas Steenvoor- den op een plaats bij de eerste tien. De Oegstgeester Mart Moraal maakt zijn debuut op de hele tria thlon. Ook voor hem is mogelijk een hoge klassering weggelegd. BRISBANE (Reuter) - Tom Jager klommen Leidse schaker eindigde de Rus Tsjernin, die al vroeg ray Chandler, zijn enige nederlaag toe te brengen. Van der Wiel speelde het achter liggende half jaar acht toernooien, gen. Hij begon sterk, maar een echt aansprekend resul- seerde tegen Chandler en Goelko taat liet hij nergens noteren. Ster- verrassende nederlagen. Gisteren Timman, die de afgelopen maan den in de vorm van zijn leven ver keerde, viel in Amsterdam wat te- ker nog, de naar de top-20 opge- i hij wel vrij gemakkelijk i heeft gisteren een wereldrecord ge zwommen op de 50 meter vrije slag. Tijdens wedstrijden in Bris- len. Direct de achterhoede, en be- partij a zichzelf te twijfe- dat neri het door Jan Tim- Amsteri bane (Australië) kwam 22-jarige Amerikaan uit op 22,32 seconden. Daarmee voldeed Jager aan de door de Internationale zwemfede- denk dat ik een beetje schaakmoe kwaliteitsoffer bracht was gebaseerd. De grootmeester had niet veel tijd nodig om dat aan te tonen. Door de winst in de sensa- Van der Wiel een rustpauze in. „Ik tionele slotronde eindigden Tim- ratie (FINA) gestelde richttijd op deze afstand. De beste wereldtijd op de 50 meter vrije slag was sinds aldus de bebaarde groot meester, die met zijn overwinning der Wiel. Chandler en Goelko geza menlijk op een half punt van Van 30 juli in handen Amsterdam tienduizend gulden die tijdens de Amerikaanse kam- tfatt Biondi, op zijn bankrekening kon bijschrij- „Ik pioenschappen een tijd van 22,33 hard toe beetje ziek seconden realiseerde. Lemond tekent bij PDM r weken pauze hebben gedaan". Van der Wiel won gisteren tempo van Zapata, die al met al maandje rust. Die voorsprong In de Grootmeestergroep ging de indzege naar de Westduitser Vlastmil Hort, die met een punt de laatste keer achter het bord plaatsnam. Een vlotte remise bracht hem uit de vlot greep van de concurrentie. Hort, Van der Wiel en Timman zullen treurig toernooi afwerkte. De Zuid- volgend jaar zitting hebben in de amerikaan was in Amsterdam kan nonevoer; hij scoorde slechts punt uit negen partijen. Opmerke- meesters, SPARKS (Rtr) - Greg Lemond, de lijk was het optreden van Goelko, i de voorlaatste ronde die als invaller voor Sokolov een knappe (gedeelde) tweede plaats van Frankrijk, heeft bekendge maakt, dat hij een contract vooi een jaar heeft getekend bij de Ne- de derlandse wielerploeg PDM. „Ik heb niet getekend vanwege het geld", aldus Lemond, „enkele Itali aanse formaties boden meer, maar PDM is als ploeg het best is georga niseerd." Een bijkomende overwe ging is geweest, dat iedereen in de huidige PDM-ploég Engels j spreekt. Lemond, die bij een jachtpartij dit vooijaar ernstig gewond raakte, maakte eind juli bekend dat hij niet langer deel uitmaakte van de La Vie Claire-Toshiba Look, waarvoor hij vier jaar lang had gereden. Het waren enerverende jaren; mede door de tumultueuze disputen met zijn Franse ploeggenoot Bernard Hinault, de vijfvoudige winnaar van de Ronde van Frankrijk, die eind 1986 met wielrennen stopte. Lemond heeft in zijn contract la ten opnemen, dat hijzelf zijn knechten zal mogen kiezen. Vol gens hem zullen dat waarschijnlijk worden de Fransman Vincent Bar- teau, de Canadees Steve Bauer en de Mexicaan Raul Alcala. Le- monds terugkeer op de fiets is ge dwarsboomd door een aanval van geelzucht. Pas drie weken geleden heeft hij de training hervat. Kroongroep, die nog zal worden aangevuld met drie andere groot- Toezegging Sponsor Ohra heeft de toezeg- voor zich opeiste. Tot grote vreug- ging gedaan dat het evenement het Nederlandse schaakpu- nog tot minimaal 1991 in de hoofd stad gehouden kan worden. Is een andere geldschieter bereid het toernooi financieel te ondersteu nen, dan wil de verzekeringsmaat schappij zo snel mogelijk een toer nooi op poten zetten in Arnhem, waar het hoofdgebouw gevestigd is. En dat moet dan een toernooi worden dat zich kan meten met het evenement in Tilburg. Jan Rotmans, woordvoerder van Ohra: „We denken dan aan het uit nodigen van spelers als Kasparov. Het moet echt een toptoernooi worden. Ik geloof dat er ondanks het feit dat er in Nederland relatief gezien veel sterk bezette schaak toernooien zijn, ruimte is voor een dergelijk zwaar evenement. De markt is naar mijn mening nog niet overspoeld. Het zal alleen moeilijk worden om een geschikt plaatsje te vinden op de kalender. Bij deze editie kenden we ook al problemen met de bezetting. Kortsjnoj had hier bijvoorbeeld graag willen spe len, maar had interzonale verplich tingen. Het blijft als organisatie lastig om een toernooi te plannen. Toch geloof ik dat we over een paar jaar in Nederland een toptoernooi rijker zijn". Van der Wiel-Zapata De partij tussen Van der Wiel en Zapata had het volgende verloop: wit: Van der Wiel, zwart: Zapata 1. e2-e4 c7-c5,2. Pgl-f3 Pb8-c6,3. d2- d4 c5xd4, 4. Pf3xd4 e7-e6,5. Pbl-c3 Dd8-c7,6. Lcl-e3 a7-a6,7. Ddl-d2 b7- b5, 8. Pd4xc6 Dc7xc6, 9. f2-f3 Lc8- b7, 10. Pc3-e2 Pg8-f6, 11. 0-0-0 Ta8- c8,12. Pe2-d4 Dc6-c7,13. g2-g4 e6-e5, 14. Pd4-b3 Lf8-b4,15. Dd2-g2 0-0,16. Lfl-d3 Kg8-h8, 17. Kcl-bl d7-d5, 18. g4-g5 Pf6-h5, 19. e4xd5 Lb7xd5, 20. Dd2-g4 Ph5-f4, 21. Le3xf4 e5xf4, 22. Dg4-f5, zwart geeft op (1-0). LEIDEN - Quick Boys heeft gister avond in de stromende regen ook de oefenwedstrijd tegen hoofd klasser NFC (Amstelveen) niet in winst kunnen omzetten. Bij een 2-2 stand mistte Gert Aandewiel voor de Katwijkers een strafschop. Dit was al de derde maal dat Quick Boys in de oefenperiode van elf meter niet kon scoren. In de eerste helft nam de zaterdageersteklasser door Arie van Duyn nog wel de lei ding. NFC kwam goed terug en ging met een 1-2 stand rusten. Leen van der Plas trok de stand ver in de tweede helf weer gelijk (2-2). UVS behaalde een regelmatige 3- 0 zege op Wassenaar. Mario Faber scoorde voor rust de openingstref fer. Op een steeds moeilijker be speelbaar veld namen Fred Filippo en Walter van der Weyden de overi ge treffers van de hoofdklasser voor hun rekening. Vierdeklasser Van Nispen ver loor met 1-3 tegen het Haarlemse DCO. Slechts Frits Klinkenberg wist voor ploeg uit De Zilk het vij andelijke doel te vinden. In sportpark De Voskuyl behaal de Oegstgeest een kleine 1-0 zege op de reserves van Noordwijk. Al in de eerste helft was die stand door een doelpunt door Frank de Rooy (ex Quick Boys) bereikt. De wedstrijd Randstad Sport- Ter Leede werd bij een 0-0 stand in de tweede helft wegens de hevige regenval gestaakt. Het oefenprogramma voor mor gen ziet er als volgt uit: RCL-Excel- sior 2, Lugdunum-FC Den Haag 2, Katwijk-Quick Boys, Rijnsburgse Boys-Heeijansdam, Ter Leede- Amstelveen, De Sleutels-Animo, Kagia-Leiden, IJmuiden-FC Lisse (zat.), SVOW-Oegstgeest. Voor zon dag staan de volgende wedstrijden op het programma: WSB-ASC, Alphen-Bodegraven, LDWS- Blauw Zwart, LFC-Soccer Boys, Van Nispen-SJC, Foreholte-EDO comb., ROAC '79-NEC, Nic. Boys- Stompw. Boys, Unitas L.-Leidsche Boys, DOSR-Teylingen, Wasse naar-S JZ, FC Lisse: toernooi SDW, DIOS-UDO, Full Speed-Meerburg, SVLV-Oranje Groen, VTL-MMO. De eredivisie-debutant DS'79 zal voorafgaand aan de wedstrijd tegen FC Den Haag op 23 augustus strijd ir begint. Rome, die op 29 augustus geen toegangsbewijzen verkopen. De Dordrechtse club heeft hiertoe besloten na overleg met de politie, om supporters van FC Den Haag te weren uit het stadion aan de Krom- medijk. Uit vrees voor rellen door toe doen van de beruchte Haagse aan hang wilde DS'79 het duel aanvan kelijk verzetten. Na overleg met ge meente, politie en KNVB werd be sloten de wedstrijd toch te laten doorgaan op de geplande datum. Supporters van DS'79 kunnen zon dag voor en na de wedstrijd tegen FC Twente kaarten kopen voor het duel tegen FC Den Haag. Twee dagen voor het begin van het seizoen heeft de Engelse voet balcompetitie een nieuwe sponsor gevonden. De Barclays Bank on dertekende gisteren een drie-jarige verbintenis met de honderd-jarige Football Association. Met de over eenkomst is een bedrag van onge veer 13 miljoen gulden gemoeid. Het Engelse voetbal kwam onlangs in problemen, toen het dagblad Today, eigendom van de Australiër Rupert Murdoch, het sponsorcon tract voortijdig verbrak. Verrassing Twee nationale records van Ah med de Kom, op de 100 en de 200 meter, en de verrassende plaatsing van hindernis-specielist Herman Hofstee voor de wereldtitelstrijd in Rome waren de Nederlandse hoog tepunten op het internationale at- letiekfestijn in Koblenz. De Kom, de 28-jarige atleet van Surinaamse afkomst, toonde in de B-lopen in de Westduitse Moezel- stad zijn enorme progressie op de korte loopafstanden. De Kom won de 100 meter in 10,35 seconden, een tijd waarmee hij in het door Ben Johnson gewonnen A-nummer tweede was geworden. Johnsons tijd, 10,00, was de tweede tijd van het internationale seizoen. De Kom was in Koblenz eentiende van een seconde sneller dan zaterdag in de Belgische plaats Hechtel, waar hij zijn nationale record op de 100 me ter al aanscherpte van 10,49 naar 10,45. De 10,35 van donderdag be tekende ook, dat de atleet van AAC voor het eerst aan de B-limiet voor de wereldtitelstrijd in Rome vol deed. Die limiet staat op 10,40. De A-limiet is vastgesteld op 10,30. Ook op de dubbele afstand bleef De Kom 5/100ste van een seconde verwijderd van de A-limiet voor Rome. Maar zijn 20,75 seconden betekende wel een ruime verbete ring van zijn eigen record en de tweede keer dat hij de B-eis voor de wereldtitelstrijd haalde. De eer ste maal deed hij dat dit seizoen bij de nationale titelstrijd in Leiden. Daar bleef De Kom met 20,92 net onder die mindere limiet: 21,00. In Koblenz haalde De Hagenaar daar bijna twee-tiende seconde van af: 20,75. Het was goed geweest voor de derde plaats in de A-finale. Herman Hofstee zorgde voor een nog grotere verrassing in Koblenz. De atleet van DOS Dwingelo had bij de Adriaan Paulen Memorial in Hengelo de B-limiet op de 3000 me ter steeple gelopen. De pupil van trainer Ger van Leeuwen toonde in Koblenz aan tot nog grotere uit schieters in staat te zijn. In de zeer sterk bezette race, waarin de 26-ja- rige Belg William van Dijck de bes te jaartijd verbeterde tot 8.13,27, kon Hofstee lange tijd aanklam pen. Hij gaf tenslotte, als twaalf, ruim tien seconden toe op Van Dijck: 8.23,99. Met die verrich ting voldeed hij aan de A-limiet voor Rome (8.25,00). Door de ver rassing van Hofstee is Nederland in de Italiaanse hoofdstad met twee atleten vertegenwoordigd op de hinernisloop. Eerder plaatste Hans Koeleman zich voor de we reldtitelstrijd. Voor Robin van Helden verliep de strijd in Koblenz minder suc cesvol. De in de Verenigde Staten studerende 22-jarige atleet van VLTC Den Haag kwam op de snel le 800 meter, gewonnen door de Keniaan Konchellah in de één na beste jaartijd (1.43,98), niet mee in het spoor van de tempomakers. Van Helden finishte als zevende in 1.47,08. Hij had zich gericht op de tijd van 1.46,50, de B-limiet voor „Rome". In Hengelo had Van Hel den in juli, met 1.45,53, al aan de A-eis voor de wereldtitelstrijd vol daan. Han Kulker testte zich in de Westduitse plaats op de 1500 me ter. Hij had daar een uiterst zwaar veld voor uitgetrokken. Hoewel de Nederlandse kampioen met 3.36,47 een persoonlijk record liep, het ou de stond op 3.36,51, werd hij in de door de Spanjaard Gonzalez ge wonnen wedtrijd slechts twaalfde. De voormalige Britse wereldre cordhouder Steve Ovett kwam 4/ 100 ste eerder over de eindstreep. VRIJDAG 16.55-19.00 BBC 2: Paardenra ces te Newbury en het Open Golf toernooi te Fulford. 17.40-18.10 Ned 1: Tros Sport met een reportage over skeeler- wedstrijden in Tubbergen. beelden van de internationale atletiekwedstrijden in Koblenz, een reportage van blootvoetski- ën en een vooruitblik op de start van de vaderlandse voet balcompetitie. 22.30-23.35 SCH: Super Sport: met Amerikaans honkbal. 23.00-23.45 Did 1: Sportschau: met o.a. zeezeilen om de Admir als Cup. 00.05-00.35 Ned 1: Studió Sport. ZATERDAG 10.03-10.50 Duitsland 1: Sport schau

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15