Fietspad doorklieft Voorschotens park Minder misdrijven, meer autokraken in Leiderdorp Anderhalf jaar cel geëist voor doodrijden vrouw van autoradio s betrapt Enquête: Leiderdorpers willen nieuw zwembad Eigen clubgebouw voor 'Fairplay' Bundeling bedrijfs leven Leiderdorp Voorstel burgemeester en wethouders Dieven VU1JUAU UAUUUÜTiy ii REGIO LEIDEN PAGINA 13 DEN HAAGAVASSENAAR - "Hij was uitdrukkelijk gewaarschuwd voordat hij ging rijden. Hij wist wat de risico's waren". Officier van jus titie mr. Van Zeben had geen goed woord over de 29-jarige Hagenaar, die onder invloed van methadon en rohypnol op 13 januari van dit jaar in Wassenaar een 27-jarige Haagse vrouw had doodgereden. Van Ze- ben eiste achttien maanden on voorwaardelijke gevangenisstraf. De verdachte zelf had niet gewacht op het horen van die eis. Hij is al enige tijd geleden vertrokken naar zijn geboorteland Indonesië. De Hagenaar was 's avonds op weg naar een restaurant in Leiden waar hij werkte. Voordat hij ver trok, had zijn vriendin hem ge waarschuwd niet de auto te gebrui ken. Toch kreeg hij van zijn vader de sleutels van de auto. Waarna hij naar Leiden ging. Op de Rijks straatweg in Wassenaar, een vier- baansweg, haalde hij auto's in. Bij kwam hij op de rij Manoeuvre op Wassenaarse Rijksstraatweg liep verkeerd af stroken voor het tegemoetkomend verkeer. Met lichtsignalen werd hij gewaarschuwd. Hij stuurde terug en drukte de auto's die hy inhaalde van de weg. Hij week weer uit, maar nu naar links. Daarbij kwam hij op de voor hem meest linker baan terecht, waar hij frontaal botste op de auto van M. Louman- Gottlieb. De 27-jarige vrouw over leed aan de gevolgen van het onge luk, hij had een schedelbasisfrac- tuur. Mr. Van Zeben had de Hagenaar doodslag tenlaste gelegd. Volgens de officier van justitie1 gisteren bij de Haagse rechtbank was er opzet in het spel, omdat de Hagenaar heel goed wist wat de risico's wa ren als hij na het gebruiken van ro hypnol en methadon in de auto stapt. Van Zeben nam het de ver dachte erg kwalijk dat hij zich heeft onttrokken aan de rechts gang. Tijdens een eerste zitting in april was besloten tot het laten ma ken van een psychiatrisch rapport en ook het Consultatiebureau voo Alcohol en Drugs (CAD) om een rapportage te vragen. De man was wel bij de psychiater geweèst, maar bij het CAD was hij niet komen opdagen. Hij maakt ook geen gebruik meer van de gra tis verstrekking van methadon. Volgens Van Zeben is hij het land uit, maar dat kon zijn advocaat, mr. Hattinga-Verschure, niet bevesti gen. Hij heeft al enige tijd geen con tact meer met zjjn cliënt. Verslaafd Uit het psychiatrisch rapport bleek dat de Hagenaar tijden ver slaafd is geweest aan heroïne. Bij zijn afkickpogingen raakte hij ver slaafd aan methadon. En sinds eni ge tijd gebruikt hij rohypnol. Vol gens zijn verklaring bij de psychia ter eerst als slaapmiddel, maar nu omdat hij daaraan ook is verslaafd. De psychiater concludeerde dat er geen opzet in het spel was bij het ongeluk en dat de man zeer door drongen was van wat hij had aan gericht. hij adviseerde dan ook geen celstraf op te leggen, maar een dienstverleningsproject waarbij de Hagenaar zich onder toezicht van het CAD zou moeten stellen. Daar was echter niets van terecht gekomen door zijn verdwijning, maar officier Van Zeben had ook geen enkele reden om verzachten de omstandigheden mee te reke nen. De conclusie dat er van opzet bij het ongeluk geen sprake was, wees hij van de hand. Uit het han delen van de Hagenaar na het onge luk - zijn vertrek, de weigering om met het CAD contact op te nemen - concludeerde Van Zeben dat hij de zaak niet serieus neemt en daarom eiste hij achttien maanden cel. Advocaat Hattinga-Verschure benadrukte dat de invloed van het gebruik van rohypnol en metha don onduidelijk was. Hij wees op het feit dat zijn cliënt enkele malen hersenletsel had opgelopen en dat dat mede de oorzaak kon zijn van zijn rijgedrag. De eventuele ver sterkende werking van het gecom bineerde verbruik van methadon en rohypnol was verder niet aange toond. Hattinga-Verschure verweet ver der de huisarts van de Hagenaar dat hij aan hem - een drugsverslaaf de - rohypnol had voorgeschreven. "Dat had de huisarts nooit mogen doen. Nu leek het gebruik voor de verdachte niet zo gevaarlijk", aldus de raadsman, die stelde dat opzet bij het ongeluk gelet op alle ondui delijkheden volgens hem onbewe- Volgens de advocaat is het ver trek van zijn cliënt naar Indonesië ook verklaarbaar. Uit het psychia trisch rapport blijkt dat de Hage naar zich erg schuldig voelt over het gebeuren. "Het kan zijn dat hij de schuld die hij voelt niet» meer aankan en daarom is vertrokken", zei Hattinga-Verschure. Hij vroeg de rechtbank dan ook geen celstraf op te leggen, maar zijn cliënt voor goed uit het verkeer te weren. De Hagenaar zou bereid zijn afstand te doen van zijn rijbevoegdheid. De rechtbank doet over twee we ken uitspraak. VRIJDAG 14 AUGUSTUS Alphen lampionoptocht. Rijn streekhal, aanvang: 19.00 uur. Hazerswoude Rhijnenburch broodbakken aan de Da Costasingel, aanvang: 18.30 Hazerswoude Dorp huttendorp verbranding achter de Warnaarkade, aan vang: 18.30 uur. Katwijk jokeren en klaverjassen, De Mijlpaal, Stadhoudersdreef, aanvang: 20.00 uur. Koudekerk huttenbouw in Hofstede park met kampvuur, aanvang: Langeraar huttenbouw, Open Huis, Ringdijk, verbranding, aan vang: 18.00 uur. Langegracht 65, van 21.00 t Nieuwkoop verbranding timmerdorp, aanvang:'20.30 uur. Noord wijk open café avond, vrouwen keet, Bronckhorststraat 27a, van 21.30 tot 01.00 uur. disco, JOIN-Centrum, We teringkade, jeugd 11 tot 15 jaar, van 19.30 tot 22.00 uur. jongerensoos, Evang. Ont- moetingscentr. De Ark. Picke- Woubrugge playbackshow in De Wijk, van 14.00 tot 19.30 uur. Zoeterwoude bridgedrive, Eendenkooi, Kooikerspad, aanvang: 20.00 ZATERDAG 15 AUGUSTUS Alphen volleybal-en lijnbaltoer- Alkemade viswedstrijd, parkeerplaats Alkeburcht in Roelofarends- veen, aanvang: 9.00 uur. gondelvaart Oude Wete ring, Café De Sport, aanvang: 21.15 uur. vrachtwagen duwen, Oude Wetering, aanvang: 21.00 uur gondelbal, De Houttuin, Oude Wetering, van 20.00 tot 24.00 uur. Hillegom vrijmarkt, winkelcentrum Palet, aanvang: 10.00 uur. Katwijk orgelconcert. Nieuwe kerk, Voorstraat, aanvang: 17.00 strandloop, 9.00 uur, static show. naast restau rant De Zwaan, aanvang: 11.30 uur. reddingsdemonstratie voor de kust, aanvang: 15.00 uur. haringschoonmaakwed- strjjden, van 10.00 tot 17.00 stoomtreinritten, Duinen, tussen 10.00 en 17.00 uur. honk-softbal. Paviljoen Willy Zuid, aanvang: 14.00 hengelwedstrijd langs de Overrijn bij de Wilbert, van 7.00 tot 10.00 uur. open dag tafeltennisver. Rijnsoever, van 10.00 tot 17.00 wandelmars, start Pavil joen Zee en Zon om 9.00 uur. zeilwedstrijden by Skuyte- vaart, aanvang: 14.00 uur. haring-rockfestival, Tripodia, aanvang: 20.00 uur. Koudekerk fietspuzzeltocht met barbe- que, Hofstedepark, start: 14.00 VOORSCHOTEN - De wonderen zijn Voorschoten nog niet uit. Een jaar nadat alle politie ke partijen hartstochtelijk klaagden over het wel erg brede fietspad door het smalle Van der Hoevenpark, stellen B en W voor om het jubilerende Burgemeester Berkhoutpark op soortgelijke manier te kortwieken. De gemeentebestuurders vinden het nodig om een fietspad aan te leggen tussen de Elstlaan en de Ko ningin Julianalaan, waarschijnlijk in etappes. Echt onmisbaar lijkt deze verbinding niet: sinds een jaar ligt tussen die twee punten al een vrijliggend fietspad langs de Leids- eweg. Logisch is ze evenmin: bij de Elstlaan is het slecht oversteken, vinden fietsersbond en verkeers wethouder, en de Julianalaan is bij de park-ingang zelfs onneembaar. De meeste fietsers zullen dus toch bepaalde toeren moeten blij ven uithalen of stukken over het trottoir dienen af te leggen. In het gunstigste geval scheelt het men sen uit noord-west Voorschoten een paar seconden. De voorlich tingsrubriek, woensdag opgeno- 4_ men in de Voorschotense Courant, gemeentehuis zelf niet meer ge maakt echter duidelijk dat het bakkeleid worden, de aanpassin- Waterfietsen Het Zoeterwouds buurth Weipoort' organiseert komende zondag een waterfietsfestijn op de Noord Aa. Het gaat om wedstrij den met hindernissen, onder meer ringsteken en slalomfietsen. Tussen de boerderijen van Van der Salm en Ammerlaan is een wedstrijd- baan uitgezet. Gestreden wordt in twee groepen: jeugd tot en met 14 jaar en 15-jarigen en ouder. De start is om half één. Men kan zich bij de start inschrijven, de jeugd betaalt twee gulden, ouderen een gulden meer. Werkwijzer De Leiderdorpse stichting 'De Werkwijzer', die zich inspant voor mensen zonder werk, houdt na een vakantiestop nu weer dagelijks spreekuur. Van tien tot twaalf 's ochtends is het onderkomen van de stichting aan de Bernhardstraat 3 weer geopend. Ook voor vragen over vrijwilligerswerk, het starten van een eigen bedrijf, oefenen met een computer en contacten met an dere mensen in een soortgelijke si tuatie kan men bij 'De Werkwijzer' terecht, telefoon 071-891426. Dartwedstrijd De Warmondse ondernemers or ganiseren aanstaande zaterdag de plaatselijke kampioenschappen darten. Liefhebbers kunnen vanaf' twaalf uur 's middags in het Tref punt aan de Herenweg terecht. Men kan zich ter plaatse nog voor de kampioenschappen inschrijven te gen betaling van tien gulden. St. Matthias De Warmondse toneelvereniging St. Matthias geeft aanstaande zon dag, 16 augustus, een toneelvoor stelling voor kinderen in het Tref punt aan de Herenweg. Het gaat om het stuk 'Klaartje'. Plaatsbe spreken kan bij mevrouw Duijnho- ven, Warmundastraat 44 of bij G. Meskers, Burg. Ketelaarstraat 20 telefoon resp. 11444 en 10838. zijn zondag twee voorstellingen, om twee en om vier uur. fietspad bij het gemeentehuis past. Het gemeentehuis is bijna ver- en hernieuwd en is zeer gebaat bij een mooi pad voor al die fietsende ambtenaren en bewoners. Tussen gemeentehuis en Leidse- weg 35 komt zo'n pad, maar de da gelijks bestuurders willen meer. De plannen zijn vooral in de tien tallen meters bij de Elstlaan ingrij pend: daar is tussen de vijver en en kele achtertuinen maar net ruimte voor een voetpad, laat staan een fietspad. Toen de gemeente in mei 1986 voor het eerst voorstelde een fiets pad aan te leggen door het mooie, drie hectare grote park, bleek dat zo'n voorziening maar liefst 125.000 gulden kost. Alle politieke partijen zetten daar vraagtekens bij. zoals verschillende raadsleden zich ook afvroegen waarom de beplantin gen binnen het gebouw 43.000 gul- 'De den moesten kosten en bewegwij zering 15.000. Een paar maanden later bleek dat het meubilair in het gemeentehuis een kleine ton goed koper kon, met dank aan een meu- beldeskundige uit CDA-kring. Als het om het gemeentehuis gaat, kijken gemeentebestuurders niet op een cent. Het moet blijk baar iets moois worden, lang niet gen van het park en de aanleg een fietspad worden dinsdagavon- din in een gecombineerde raads commissie besproken. De voorstellen waren er gister middag vreemd genoeg nog niet. maar via 'Wapenfeiten' zijn publiek en politiek al lekker gemaakt met een positief verhaaltje en een aardi ge tekening, waarop het fietspad als een onschuldig snoer is afge beeld. Grote vraag is welke politi cus dinsdag de tering zal werpen en verkeerswethouder vriendelijk gaat vragen hoe het met zijn fiet- sprioriteiten zit?. Een week voordat B en W met dit luxe-voorstel komen, liet hij interv' Het Burgemeester Berkhoutpark. Als het plan pad. fietsveilig. Maar: de weg pas opgeknapt -en een nieuwe met deze krant weten de operatie zou kapitaalvernietiging i burgemeester en wethouders doorgaat, komt hit WASSENAAR - Drie dieven van autoradio's zijn gisteren op heterdaad betrapt door de poli tie in Wassenaar. De politie werd gealarmeerd door een be woner van de Rozeveldlaan die had gezien hoe twee mannen de ruiten van een geparkeerd staande auto insloegen. Bij aan-* komst troffen agenten de twee mannen in hun auto aan. In de auto lagen diverse duurdere au to-radio's. Een derde man werd, verscholen onder een an dere auto, aangetroffen. In de woningen van de drie - een 30-jarige Leidenaar, 19-jari- ge Voorschotenaar en een 18-ja- rige Rotterdammer - werden nog een achttal radio's gevon den die van diefstal afkomstig waren. De mannen legden op het bureau een bekentenis af. situatie op de Julianalaan eigenlijk niet verantwoord te vinden voor fietsers. Maar wat kun je doen?, vroeg hij zich toen af, zonder zich te kunnen beroepen op onderzoeken. Langs andere delen van de drukke traverse willen zijn ambtenaren wel doen, maar is dat niet altijd ide aal. Van een fietspad met neutrale zone tussen Mozartlaan en Zilver- fabriek zei de gemeentebestuurder dat je 'in een tijd dat je elke cent omkeert, tevreden moet zijn met het goede'. Een drukke wijkweg als de Raadhuislaan noemde hij Kon wethouder Visser toen nog terugvallen op verhalen over 'de ban van de auto' en een gemeente raad die pas over de brug wil ko men wanneer hogere overheden meehelpen, bij het Burgemeester Berkhoutpark gaat dat niet op. Daar moet een fietspad komen dat in geen enkel provinciaal fietspa denplan past en dus niet op subsi die hoeft te rekenen. De gemeente let dus op een ondoorgrondelijke op de kleintjes. Verslag eerste half jaar 1987 LEIDERDORP - Het aantal misdrijven in de gemeenten Leiderdorp, Woubrugge en Koudekerk aan den Rijn is de eerste helft van dit jaar afgeno men. Alleen waar het diefstal van en vanuit auto's betreft, kreeg de groep Leiderdorp van de rijkspolitie te maken met een stijging van 127 maal in 1986 tot 177 keer in dit jaar. Dat blijkt uit de halfjaarlijkse rap portage van de rijkspolitie. Het aantal inbraken in woningen en be drijven, vernielingen en winkel diefstallen werd minder. Ook de hoeveelheid fietsdiefstallen nam 'af in vergelijking met vorig jaar, hoe wel de politie verwacht dat daar in de zomermaanden nog wel veran dering in zal worden gebracht. Over de oorzaak van de daling van de criminaliteit tast de politie Het clubgebouw van Fairplay op sportpark Haasbroek The Tricks ZOETERWOUDE - De handbalvereniging Fairplay in Haasbroek. Niet lang daarna begonnen de leden in ei- Zoeterwoude kan het eerste lustrum volgende week gen beheer met de bouw van het eigen onderkomen, vieren met de opening van een eigen clubgebouw in Het gebouwtje van Fairplay heeft in totaal bijna sportpark Haasbroek. De afgelopen jaren werd voor de 73.000 gulden gekost. Zestienduizend gulden nam de clubactiviteiten gebruik worden gemaakt van een on- vereniging zelf voor rekening, terwijl de gemeente de De groep 'The Tricks' brengt ko- derkomen in het tehuis voor geestelijk gehandicapten aanleg van een riolering betaalde. Voor de rest van het mende zondag muziek uit de jaren Swetterhage. bedrag, dat moest worden geleend, staat de gemeente zestig in de Warmondse jazzboer- Fairplay heeft dé afgelopen vijf jaar een bloeiende Zoeterwoude garant. derij Meerrust aan de Dorpsstraat, vereniging opgebouwd met 140 leden. Vorig jaar was Het orkest speelt van vijf tot tien dit voor de gemeente Zoeterwoude al reden om de De opening van het clubgebouw, volgende week uur. handballers een verhard veld te bezorgen op sportpark vrijdag, zal gepaard gaan met de nodige festiviteiten. LEIDERDORP - Ruim tachtig procent van de Leiderdorpers vindt dat het zwembad 'De Does', momenteel een heet hangijzer om dat er (ver)nieuwbouwplannen voor zijn, moet worden vernieuwd. 'De helft kiest voor renovatie. En 83 procent betitelt het bad als Dat blijkt uit een enquête die de Stichting Leefbaar Leiderdorp heeft gehouden onder zo'n 400 Lei derdorpers. Een enquête waarin de Leiderdorpers de meest uiteenlo pende vragen werden gesteld. Zo als: 'Wat vindt u van de verkeers maatregelen zoals obstakels op de Van der Valk Boumanweg/Mau- ritssingel? Ook hier is het oordeel vernieti gend. Maar liefst 82 procent geeft als antwoord 'slecht'. Aardig is de vraag wie in Leider dorp burgemeester is. Zestien pro cent denkt dat dat nog altijd Van der Have is, die enkele jaren gele- 'ast) den met pensioen is gegaan. Dat de huidige burgervader Bruggeman heet, weet 62 procent te vertellen. De plannen om in het Does-ge bied een vuilstortplaats te creëren, vindt geen genade in de ogen van si- 92 procent van de Leiderdorpers. Slechts één procent vindt het 'uit stekend', zes procent vindt het ge woon 'goed'. De woon- en leefsituatie in Lei derdorp wordt door 65 procent als goed ervaren, zes procent zelfs als uitstekend. Bijna een kwart van de ondervraagden noemt de situatie verslechterd en één procent geeft als antwoord 'slecht'. De Stichting Leefbaar Leider dorp heeft in de enquête meteen ook maar gevraagd of de onder vraagden de Stichting kennen en zo ja, waarvan. Bijna zeventig pro cent blijkt wel eens van de Stich ting te hebben vernomen via per- spublikaties. Negentien procent hoorde via kennissen over het werk van de Stichting en twaalf procent is onbekend met het feno- nog in het duister. Niet uitgesloten wordt dat bijvoorbeeld een betere registratie, het werken met surveil lancerapporten en een volledige bezetting van het korps een rol speelden. Het aantal aanrijdingen waar de groep Leiderdorp mee te maken kreeg nam dit eerste halfjaar wel toe met 21 gevallen. Deze ontwik keling zou vooral zijn te wijten aan de verkeerssluis op de Van der Valk Boumanweg waar in genoe- mende periode vijftien aanrijdin gen plaats hadden. Gunstig was weer een behoorlij ke daling van het aantal doorrij ders na een aanrijding. Deze ma nier van doen baarde de politie vo rig jaar nog grote zorgen. Naar aan leiding van de ervaringen van dit eerste halfjaar kon echter worden gestopt met extra controles op stil staande voertuigen. Klachten over de slechte telefo nische bereikbaarheid van de rijks politie Leiderdorp hoopt de groep in september opgelost te hebben. De rijksgebouwendienst heeft in middels bevestigd dat de telefooni nstallatie binnenkort wordt ver vangen. LEIDERDORP - De Leiderdorpse ondernemers hebben zich in zo breed mogelijk verband gebundeld. Tot de Leiderdorpse Onderne mers Vereniging (LOV) zijn namelijk ook vijf winkeliersverenigingen toegetreden. Dat zijn 'Santhorst', 'Oranjegalerij', 'Rondom de Kerk', Stichting Winkelcentrum Winkelhof en Stichting Promotie Meubel plein. De LOV mag zich nu "overkoepelend orgaan en spreekbuis van de ondernemers" noemen. Ze pleegt regelmatig overleg over bedrijfs- aangelegenheden met de gemeente Leiderdorp. Ook zijn er regelma tig terugkerende overlegvergaderingen: de eerstvolgende wordt in oktober gehouden. Nu de LOV als spreekbuis van de winkeliersverenigingen fungeert, wil zij één tot twee keer per jaar officieel overleg hebben met het colle ge van burgemeester en wethouders. Een verzoek waarmee B en W in middels al hebben ingestemd. De Leiderdorpse Ondernemers Vereniging bestaat nu ruim vier jaar. Begin dit jaar startte men een grote ledenwerfactie. Onlangs wer den de statuten gewijzigd opdat ook winkeliersverenigingen lid van de ondernemersclub konden worden. Met succes, blijkt nu.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13