Nut Lokale Omroep Alphen betwijfeld 1 'Er wordt nog steeds te veel kabeljauw gevist' 'Tijd om sieraden af te doen is er niet' Zwemmen of verzuipen Voetbalweek v v Ter Leede groot succes Klus van uitzendbureau duurt zeventien uur zeehondencrèche pieterburen nog goed de eerste bevalling, waar bij de dokter niet op tijd kwam en ik het zelf moest doen. Alles ging prima, maar toen ik later thuis overdacht wat er allemaal mis had kunnen gaan, had ik het wel even benauwd. De volgende keer was het al veel gemakkelijker. Ik denk dat het bij de brandweer ook zo is. Je hebt precies geleerd watje moet doen. Er wordt op je gerekend. Er over nadenken doe je later thuis". Geaccepteerd Haar mannelijke collega's heb-' ben haar vanaf het begin geaccep teerd. De groep 'Steeds Paraat' waarin zij is opgenomen, vormt volgens haar 'een fijne eenheid'. Zij heeft de indruk dat de groep 'ei genlijk wel trots is op hun brand weervrouw'. Ze hoopt dan ook dat meer vrouwen haar voorbeeld vol gen en gaan solliciteren naar banen die vroeger alleen voor mannen be reikbaar waren. Er wordt wel eens opgemerkt dat brandweerlieden in hun hart pyro maan zijn. Ans Aartman ontkent dat ten stelligste: "Het tegendeel is .juist waar. Als je een keer hebt ge zien wat een ellende en ravage een brand kan veroorzaken, denk je er heel anders over. De pijn van de slachtoffers en het verdriet over persoonlijke, niet te vervangen be zittingen die zij in vlammen zien opgaan, is onvoorstelbaar. Neem van mij aan dat wij juist dubbel voorzichtig zijn als wij een vuurtje aansteken". Nieuwkoopse Ans Aartman eerste vrouwelijke brandwacht in regio Ans Aartman-Van der Maat: "Nadenken c doe je later pas". NIEUWKOOP - "Brandweer- vrouw is de juiste benaming", ant woordt Ans Aartman-Van der Maat als je haar vraagt hoe je de eerste vrouwelijke medewerker van de Vrijwillige Brandweer Nieuwkoop aanspreekt. Sinds 1 juli is de 32-ja- rige Nieuwkoopse als brandwacht tweede klasse als eerste en voor door Jeannette van Haatten zover zij weet als enige vrouw in de regio in dienst van de brandweer. Ans, moeder van drie jonge kin deren en samen met echtgenoot Gé Aartman eigenaresse van het buurtcafé De Eerste Aanleg aan het Zuideinde, had zeker geen overvloed aan vrije tijd toen zij de opleiding ging volgen. "Het is een hobby van me", vertelt ze. "Maar vroeger lieten ze geen vrouwen toe. Koninginnedag vorig jaar kwamen brandweermannen na afloop in ons café en vertelden dat er een va cature was. Ze dachten dat het iets voor mij zou zyn". Herexamen "Zonder veel hoop stuurde ik een brief, want ik had het idee dat ik als vrouw toch geen kans maak te. Ik werd echter gekozen uit zes sollicitanten om de opleiding te gaan volgen. Eerst viereneenhalve maand bij de Genie in Alphen theorie. Dat was nogal technisch en daarin bleek ik toch een achter stand op mijn mannelijke collega's te hebben, want ik slaagde pas na her be- "De praktijkopleiding lag r ter. Weer viereneenhalve maand kreeg ik les in ademhalingsbe scherming, het afrollen van de brandweerslangen, hulp aan slachtoffers en nog veel meer. Voor het praktijkexamen slaagde ik met een acht. In juli ben ik in dienst van de brandweer gekomen. De vierde was het meteen raak: mijn pieper ging en ik had mijn eerste brand". Op de vraag hoe ze het vindt uit sluitend tussen mannen te werken, lacht ze breeduit. "Dat is nu pre cies de vraag die mijn baas, com mandant Kolmer, me stelde toen ik kwam solliciteren. Hij wilde weten hoe ik ten opzichte van mannen stond. Daar had ik eigenlijk niet over nagedacht. Mannen zijn er ge woon. Het grootste gedeelte van onze cafébezoekers beslaat uit mannen, daar heb ik geen moeite mee. Als ze schuine moppen tap pen onder elkaar dan doe ik of ik ze niet hoor. Als het echt leuke mop pen zijn, lach ik gewoon mee". "Dat ik misschien meer op men sen dan op materiaal geconcen treerd zal zijn, komt niet omdat ik een vrouw ben. Dat is mijn achter grond. Ik werkte tien jaar als kraamverzorgster en daarnaast was ik slachtoffer van de LOTUS (landelijke organisatie tot uitbeel ding van slachtoffers; red.) voor de EHBO. Het laatste was een andere hobby van me. Ik geloof niet dat het werken bij de brandweer voor iedere vrouw geschikt zou zijn. Als de pieper gaat, moet je meteen weg. Tijd om je te verkleden of je sieraden af te doen is er niet bij. Je probeert zo snel mogelijk in de ka zerne te komen en je werkuniform aan te trekken. Pas in de brand weerauto hoor je wat er is gebeurd en waar je naar toe gaat". .Ze heeft zich overigens voorge nomen haar gezin te laten voor gaan. "Niet wat betreft feest- en verjaardagen. Als de pieper gaat, dan ben ik weg. Dat hebben mijn man en ik van te voren doorge praat. Ik zal echter nooit roekeloos rijden, hoe vast het verkeer op het Zuideinde ook zit. Ik houd er altijd rekening mee dat ik moeder ben van drie jonge kinderen die me no dig hebben. Beter te laat in de ka zerne dan een aanrijding te veroor zaken". De Nieuwkoopse brandweer- vrouw merkt op dat de meeste mensen bij het woord brandweer uitsluitend aan het blussen van branden denken, maar dat de op leiding veel meer omvat, zoals hulp bij verkeersongevallen en het red den van mensen uit een brandend huis. "Ik zie er in zo'n geval wel tegenop als ik de ladder op moet. Aan de andere kant doe je in nood gevallen wat je is geleerd en ga je pas later nadenken. Ik herinner me ALPHEN AAN DEN RIJN - Aan het nut van de Lokale Omroep Alphen (LOA) wordt door de politieke partijen in die plaats sterk getwijfeld. De léden van de commissie algemeen bestuurlijke zaken vroegen zich gisteravond af of er wel behoefte is aan een dergelijke organisatie. Niettemin werd het voorstel van B en W gesteund om deze omroep gedurende twee jaar een subsidie te verstrekken van tienduizend gulden. Daarentegen voelde niemand er iets voor om te voldoen aan het verzoek van het bestuur van de LOA om het abonnementsgeld voor de kabel maandelijks met tien cent te verhogen. Dat geld zou ten goede moeten komen aan de LOA. Afgelopen dinsdag kondigde de voorzitter van de LOA, C. Engelen, nog aan dat het bestuur van deze lokale omroep een proefproces aanspant bij de Raad van State als de gemeente het abonnementsgeld voor de kabel niet verhoogt. Gis teravond zwakte Engelen die op merking af en had hij het over een 'theoretische mogelijkheid'. Om het belang van de LOA aan te to nen, verwees Engelen naar een en quête die onlangs in de winkelcen tra is gehouden. Van de vijfhon derd ondervraagden heeft volgens Engelen 99 procent verklaard geen bezwaar te hebben tegen verho ging van het abonnementsgeld voor de kabel ten gunste van cie LOA. De commissieleden waren ech ter bepaald niet onder de indruk van die cijfers. Zij zagen ook niets in het voorstel van Engelen om de subsidie van tweemaal tiendui zend gulden te vervangen door een structurele bijdrage. "Als iets niet leeft moetje het niet geforceerd in stand houden", aldus A. van Geest (D66). "Ik heb deze omroep tot nu toe het voordeel van de twijfel ge geven, omdat het me wel een aar dig initiatief leek. Nu de LOA zo'n vier a vijfjaar draait is mijn indruk dat er geen behoefte aan is. Het is triest te constateren als iets niet lukt. Kennelijk is Alphen hier nog niet aan toe". Ook de andere partijen hebben niet de indruk dat de programma's van de LOA aanslaan. A. Hommes (WD): "Er moet een brede belang stelling bestaan voor de program ma's. Dat moet een voorwaarde zijn van de gemeente bij het ver strekken van subsidie. Die grote interesse is er niet. Het gaat me echter te ver om te zeggen dat de LOA dan maar moet stoppen". Volgens Engelen ontbreekt het geld om de belangstelling te wek ken. Hij benadrukte nogmaals dat het onjuist is dat de LOA zelf de Buma-rechten, de kosten voor de gedraaide muziek, moet betalen. C. Doolhoff (Progressief Alphen): "Dat is terecht. Het zijn geen pro grammakosten. Het gaat om kos ten voor muziek. Wel, die kan je overal horen. Daar hoeven burgers niet extra voor te betalen". Ook het argument van Engelen dat de LOA belangrijk is in het ka der van de nieuwsvoorziening werd in twijfel getrokken. J. van der Vlies (PvdA): "Er is genoeg op dat gebied. Denk maar aan de ge meentelijke agenda, de plaatselijke pers en de informatiekrant van de Sportstichting". Niettemin gunden de commis sieleden de LOA het voordeel van de twijfel met het advies de om roep nog twee jaar te subsidiëren. Oud-international Johnnie Rep, tegenwoordig trainer van het Zaanse ZFC, legt de jeugdige deelnemers aan de voetbalweek van Ter Leede de finesses van het voetbalspel uit. (foto Holvast) SASSENHEIM - Ruim 100 jeugdi ge Sassenheimers nemen deze week deel aan de voetbal-vakantie week van de plaatselijke voetbal vereniging Ter Leede. Op het sportpark aan de Menneweg wor den elke dag 'vóetbalactiviteiten' georganiseerd voor de voetballer tjes - niet alleen jongens overi gens: er doen ook tien meisjes mee. De voetbal-vakantieweek wordt voor het derde achtereenvolgende gehouden. Volgens Ton Rijns- (urger, die met Hans Schalk en Dick Blijleven het organisatieteam vormt, is het enthousiasme onver minderd groot. Op dat enthousiasme is onge twijfeld van invloed dat verschil lende bekende prof-voetballers medewerking verlenen. Woensdag leidde de voormalige Ajax-vedette John Rep de raining, eerder kwa men de FC Den Haag-spelers Jol en Stam in actie. Gisteren was be taald-voetbalscheidsrechter Van der Niet te gast in Sassenheim. gaan, dient vader Kool een klacht in bij de Arbeidsinspectie. "Wij wachten die klacht af. Als die binnen is zullen we de zaak on derzoeken", aldus F. van Egmond, hoofd algemeen en intern beleid van de Arbeidsinspectie. In een eerste reactie haalt hij enkele re gels uit de arbeidswet aan die van toepassing zijn op jeugdigen. Eén daarvan zegt dat zij tussen 's och tends zeven uur en 's avonds zes uur niet meer dan acht uur mogen werken. In het algemeen wordt geen overwerk toegestaan. Het enige waarvoor uitzendbu reau Content zich verantwoorde lijk voelt, is dat Emile een half uur eerder aan het werk is gegaan dan feitelijk is toegestaan. ALPHEN AAN DEN RIJN - De vader van scholier Emile Kool uit Alphen heeft gisteren bij de Ar beidsinspectie in Zoetermeer een klacht ingediend tegen het ver huisbedrijf KHZ en uitzendbureau Content. Hij zegt dat zijn 17-jarige zoon schandalig is behandeld. Op z'n eerste werkdag, twee weken ge leden, ging Emile 's morgens om zes uur van huis. Hij kwam pas 's nachts om één uur terug van een verhuisklus. "Vooroorlogse toe standen. Mijn zoon is onrecht aan gedaan", stelt A. Kool, die zijn zoon de volgende dag tegenhield weer aan het werk te gaan. Het aan de Industrieweg in Al phen gevestigde verhuisbedrijf heeft Emile, afgelopen jaar ge slaagd voor zijn havo-diploma, in middels zijn verontschuldigingen aangeboden en verwijst naar een situatie van overmacht. Manager M. van Zutphen jr. van KHZ: "Het was een uitzonderlijk geval. Ogen schijnlijk was het een simpele ver huizing van Rotterdam naar Den Haag, maar de klant had zoveel wensen dat het allemaal veel lan ger duurde dan we dachten. De verhuizing was snel geregeld, maar we moesten ook dozen uitpakken en schilderijen ophangen. Dat heeft veel tijd gekost. Rot, zoiets hebben we in tien jaar niet eehad. Maar ons personeel is uitstekend verzorgd en financieel is het ook geen punt. Overuren worden extra uitbetaald en het personeel krijgt een onkostenvergoeding". De vader van Emile zegt dat zijn zoon wel voor de hele week uitbe taald mag krijgen, 'want hij is een paar dagen van slag geweest'. De familie verlangt een billijke scha deloosstelling. Omdat het verhuis bedrijf daar niet op wenst in te Buren wijzen politie op hasjdealer ALPHEN AAN DEN RIJN - Op aanwijzing van buren heeft de Alphense politie bij een 23- jarige bewoonster van de Top aasflat tien zakjes met hasj in beslag genomen. 'Het spul' ver tegenwoordigde een waarde van honderdvijftig gulden. De Alphense verklaarde te genover de politie reeds gedu rende een maand hasj te verko pen voor een bedrag van circa honderdvijftig gulden per week. De herkomst van de hasj is niet bekend. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt en de mini-dealer na verhoor vrij gelaten. Advocaat kabeljauwvissers vreest weer vangstverbod KATWIJK - De groep van overige rondvis-vissers is veel minder af hankelijk van de vangst van kabel jauw dan het ministerie van land bouw en visserij doet voorkomen. Van de ongeveer 90 vissers zijn er minstens 37 die ook op töng of schol mogen vissen, maar deze quota voor veel geld hebben ver huurd of verkocht. Dat betoogde mr. J. van der Plas gistermiddag namens de zoge naamde k-documenthouders tij dens het vervolg van het kort ge ding dat deze twintig kabeljauw- vissers hebben aangespannen te gen de staat. De vissers zijn van mening dat zij een veel te klein aandeel hebben gekregen in het extra kabeljauwquotum dat on langs aan ons land is toegewezen. Dat extra quotum is voor een be langrijk deel gegaan naar de groep van 'overige rondvis-vissers', die volgens het ministerie net zo af hankelijk is van de vangst van ka beljauw als de groep van docu menthouders. Raadsman Van der Plas noemde de bevoordeling van de overige rondvis-vissers des te onbegrijpe lijker omdat zij net als de groep boomkorvissers verantwoordelijk zijn voor de veel te grote aanvoer van kabeljauw aan het begin van dit jaar. "Zeker in de periode voor 20 maart hebben de schepen ge haald wat er te halen was. De k- ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za. 8.00 uur tot zo. 8.00 uur: H. Meyer. Stokroos 1, tel. 215510. zo. 8.00 uur tot 24.00 uur: J.H. Verhage/ C.M. Maris, Pluimzeggekreek 3, tel. 218661, spreekuur: Rosmolen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za. 8.00 uur tot zo. 8.00 uur: J. Rus. Mid delstegracht 129, te). 132500. zo. 8.00 uur tot 24.00 uur: M. Th. Berg meier, Oude Singel 76. tel: 121701. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en v.d. Muijsenbergh: za. 8.00 uur tot zo. 8.00 uur: H. Landman, Kernstraat 11, tel. 120412. zo. 8.00 uur tot 24.00 uur: J. De Bruijne, Kernstraat 11, tel. 141225. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer. v.d. Medische Diensten Waardt, Arnou, J.G. Zaayer Zaayer: za. 8.00 uur tot zo. 8.00 uur: D. V. Win- tel. 02522-10140. gerden, Boshuizerkade 31, tel. 310047. zo. 8.00 uur tot 24.00 uur: G. Bénit, spreekuur: Kennedylaan 24. tel. 720404. Groep 5 - Schaefer. Jasperse. Crul. Kooyman, De Jong, Prince. Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za. 8.00 uur tot zo 8.00 uur: M. Lesuis, tel. 221467. zo. 8.00 uur tot 24.00 uur: A. Hammer stein, Robijnstraat 2b, tel. 767646. eveltstraat 42. tel. 14561. Leiderdorp za. 8.00 uur tot zo. 24.00 uur: Dr. Lely. spreekuur: Vlaskamp 16, beide dagen: 12.30 tot 13.00 uur. tel. 414624 J.W. de Haan, Oraryelaan 26, tel. 170605. Voorschoten za. A. Meiman, J.W. Frisolaan 13, tel. de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. 14 tot 21 aug. door: Apotheek Aloë, Levendaal 161, tel. 120502 Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31. Oegstgeest, tel. 173330. DIERENARTSEN Voor de praktyk van Muurling, Helder, j Roest: G. Roest, Ockenrode 14, tel. 890405. Voor de praktijk van Vestjens, v.d. Wouw: E. J.M. van der Wouw, Boshuizerlaan 26. tel. 764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt. Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. ten, tel. 071-768616. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: MJ. van Dam, Plantage 10, Leiden, tel. 071-141874. Dienst eigen praktijk; S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwoude Rijndijk, tel. 071-414547/ 410950.Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswijk, Si mon Vestdijklaan 28, Oegstgeest, is tandarts van Mierlo telefonisch bereik baar onder nummer 071-155375; tevens spreekuur van 11-12 en 17-18 uur. documenthouders daarentegen hebben zich steeds gehouden aan de onderlinge verdeling van hun quotum en elke week niet meer dan een gelimiteerd aantal kisten kabeljauw aangevoerd". Volgens Van der Plas wordt er momenteel door de vloot nog steeds veel te veel kabeljauw aan gevoerd. "Het zou me dan ook niet verbazen als de vangst op korte ter mijn weer wordt gesloten. We vechten hier eigenlijk om de baard van de keizer", aldus de raadsman na afloop van de zitting. Een woordvoerder van het ministerie deelde overigens het pessimisme van Van der Plas niet. Percentage De documenthouders kregen de afgelopen jaren steeds ruim 18 pro cent van het landelijke kabeljauw quotum. Dit jaar was dat aanvan kelijk ook zo, maar omdat zij niet profiteren van de extra quota die na een maatregel van de EG en een vangstruil met Duitsland zijn toe gewezen, zakt dit aandeel tot slechts 12,5 procent. "Dat is volko men onrechtmatig", aldus Van der Plas. Van het landelijke kabeljauw-" quotum kregen de boomkorvissers oorspronkelijk 19,17 procent toe gewezen, maar door de veel te gro te aanvoer aan het begin van dit jaar heeft de groep dit aandeel in middels langs illegale weg ge bracht op 45,68 procent. De overige rondvisvissers hadden aanvanke lijk 62,5 procent van het quotum, maar komen nu op 41,73 procent. Voor landsadvocaat L.A.D. Keus was hiermee aangetoond dat de overige rondvis-vissers net als de k-documenthouders de dupe zijn geworden van grote boomkorvissers. Boskoper wordt burgemeester van Sluis BOSKOOP - De Boskoopse M. Everaers is per 16 september benoemd tot burgemeester van het plaatsje Sluis in Zeeuws Vlaanderen. Everaers werkt nu nog bij de gemeente Boskoop als hoofd algemene zaken en lo co gemeentesecretaris. Ook is hij docent aan de bestuursaca- demie van Zuid Holland. Eve raers vertrekt waarschijnlijk eind deze maand. De burgemeester-in-spé be gon zijn loopbaan in de bakke rij van zijn vader. Hij verwissel de de oven voor het bureau toen hij medewerker werd op de afdeling algemene zaken en ruimtelijke ordening van de ge meente Westerschouwen. Na een avondstudie verhuisde hij naar Boskoop, waar hij in 1973 opnieuw medewerker werd op de afdeling., algemene zaken. Van daaruit klom hij op tot sec tiehoofd en loco-secretaris. Daarnaast is Everaers WD- lid en maakt hij deel uit van drie overkoepelende organen. Ook is hij docent bij de Haya van Somerenstichting van de WD die kandidaat-gemeente raadsleden opleidt. Everaers werd gekozen uit 45 kandidaten die naar de functie hadden gesolliciteerd. Het dorpje in het westen van Zeeuws Vlaanderen telt onge veer drieduizend inwoners. "Een klein stadje dat zich ech ter een grote naam heeft ver worven op het gebied van toe risme", aldus Everaers die het goede nieuws hoorde op zijn vakantieadres. "De hotels had den vorig jaar 170.000 over nachtingen. Daarbij komt dan nog het dagtoerisme". Het aantal zeehonden dat volslagen uitgeput op de stranden van ons Waddengebied wordt aongetroffen stijgt met de dag. Ziek, ondervoed en absoluut niet meer in staat om op eigen kracht in leven te blijven, schreeuwen zij letterlijk om een laatste redmiddel I De zeehondencrèche in Pieterburen weet per joar vele tientallen van deze ten dode opgeschreven zeehonden met de juiste verzorging, voeding en medicijnen weer op krachten te helpen. Die inspanning kost tijd en geld Donateur worden von de zeehondencrèche in Pieterburen betekent een daadwerkelijke bijdrage leveren aan het wel en wee van het zeehonden- bestaan. Door het insturen van de bon of een rechtstreekse overboeking op giro 36.73.095 t.n.v zeehondencrèche Pieterburen zet u een eerste stap in de goede richting. BON ~j Ja, ik red een zeehondeleven Maak mij donateur en stuur een acceptgiro ter waarde van f Naam:I Adres: Kode:I Plaots: Stichting Zeehondencrèche Antwoordnummer 950 9950 WL Pieterburen (Postzegel niet nodig)| dx>

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12