TAD LEIDEN Gebrekkige taalkennis probleem voor veel buitenlandse vrouwen Zomers strand aan Galgewater Haast maken met basisgezondheidsdienst Conflict over teruggave van belasting aan bejaarden s LEIDSCH .if DAGBLAD VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1987 Gemeente doet onderzoek in Leiden LEIDEN - Gebrekkige kennis van de Nederlandse taal vormt voor buitenlandse vrouwen in Leiden één van de grootste struikelblok ken om aan het maatschappelijk leven deel te nemen. Veel vrouwen zijn over het algemeen slecht op de hoogte van mogelijkheden, rech ten en plichten op het gebied van onderwijs, gezondheidszorg, werk en wonen en leven in een sociaal isolement en kampen met lichame lijke en psychische prolemen. Een en ander blijkt uit de nota 'Allochtone vrouwen in Leiden' die is opgesteld door het gemeen telijk bureau Emancipatie. Het bu reau interviewde 50 buitenlandse vrouwen in Leiden die behoren tot de Surinaamse, Antilliaanse, Ma rokkaanse, Turkse en Chinese be volkingsgroep, over (volwassenen onderwijs, gezondheidszorg en welzijn, werk en wonen. Doel was inzicht te krijgen in de leefsituatie, problemen en wensen van de in Leiden wonende buitenlandse In de nota worden de nodige aan bevelingen gedaan. De gemeente moet er volgens het bureau Eman cipatie bijvoorbeeld hoge prioriteit aan geven dat buitenlandse vrou wen zich de Nederlandse taal eigen maken. Dat willen de meeste geïn terviewde vrouwen zelf ook graag, terwijl er ook behoefte is aan les sen in de eigen taal aangezien een aantal vrouwen ook die niet mees ter is. Voorts is er belangstelling voor naaicursussen, onder meer omdat vrouwen daar met anderen in contact kunnen komen. Er is ook behoefte aan creatieve- en fietscursussen. Betere voorlichting en informatie op alle mogelijke ter reinen vormt de tweede belangrij ke aanbeveling. Bij gebrek daar aan, zo blijkt uit het rapport, ko men vrouwen nogal eens in moei lijkheden. Ongehoorzaam Niet alleen buitenlandse vrou wen zelf, ook hun kinderen raken wat het onderwijs betreft in de pro blemen. Uit gesprekken bleek dat Surinaamse kinderen wel Neder lands kennen, maar niet altijd ge noeg om zich helemaal goed te kunnen uitdrukken. Chinese kin deren doen blijkens het rapport zelden of nooit hun mond open als ze iets niet begrijpen. Dat zwijgen wordt door leerkrachten vaak ten onrechte als begrip uitgelegd. Turkse en Marokkaanse kinderen op hun beurt kampen enerzijds met een te gebrekkige kennis van het Nederlands, anderzijds neemt door het verblijf in Nederland hun kennis van de moedertaal af. Om dat het Nederlands van hun ouders vaak ook te wensen overlaat, wordt de communicatie er dan niet beter op. Ander probleem is dat veel vrou wen bang zijn dat hun kinderen door de Nederlandse onderwijsme thode "te vrij, te assertief en onge hoorzaam" worden. Verder zijn er klachten over discriminatie van hun kinderen door mede-leerlin gen en soms ook door leerkrach ten, en discriminerende taal in les materiaal. Vrouwen wezen er ook op dat hun dochters te weinig wor den aangemoedigd om door te le ren. Het komt voor dat buitenland se meisjes een advies voor vervolg onderwijs krijgen dat beneden hun niveau blijkt te liggen. Voorts vin den vrouwen dat er een gebrek aan informatie over vervolgonderwijs is, waardoor soms verkeerde keu zes worden gemaakt. Discriminatie doet zich ook voor op het werk, zo blijkt uit de inter views. Enige Turkse vrouwen ver telden dat ze minder betaald krij gen dan hun Nederlandse colle ga's, voor dat geld wel harder moe ten werken, niet voor hun mening mogen uitkomen en nogal wat on vriendelijkheid te verwerken krij gen. Voorts is hun rechtspositie niet wat die zijn moet: een werkge ver droeg geen sociale premies af, zodat de vrouw geen aanspraak kon maken op zieken- en vakantie geld. "Anderen werden steeds op korte contracten aangenomen en kwamen daardoor nooit in aanmer king voor een werkloosheidsuitke ring", aldus het rapport. Onverstaanbaar Surinaamse vrouwen noemden ten aanzien van werk kinderop vang als probleem: sommigen zien zich genoodzaakt om bij gebrek daaraan ontslag te nemen. Ook voor Chinese vrouwen is kinderop vang een voortdurende zorg. Veel vrouwen werken in restaurants en de werktijden zijn volgens de nota moeilijk te combineren met de zorg voor de kinderen. "De kinde ren moeten bij andere gezinnen worden ondergebracht of meehel pen in het restaurant". Het bureau Emancipatie bepleit onder meer dat buitenlandse vrouwen, vooral Turkse en Marokkaanse, beter worden geïnformeerd over hun rechten en plichten op het werk. Wat kinderopvang betreft stelt zij dat de mogelijkheden daarvoor moeten worden uitgebreid, onder meer voor de avonduren. Sociale contacten dicht bij huis hebben veel buitenlandse vrouwen niet of nauwelijks. Er is meestal weinig omgang met buren; verder dan groeten op de trap komt het contact met Nederlandse buren veelal niet. De vrouwen hebben echter evenmin veel contact met buurtbewoners die uit hun land komen, omdat die uit andere stre ken komen en vaak een voor hen moeilijk of onverstaanbaar dialect (Turken) danwel een geheel andere taal (Marokkanen en Chinezen) spreken. Met uitzondering van vrouwen van de zogenaamde eer ste generatie, die wel familieleden in de buurt willen, bleek menig geïnterviewde vrouw er overigens niet op gebrand met veel landgeno ten in één straat of wijk te wonen. De angst voor al te veel sociale con trole blijkt groot. Behoefte aan contact met Nederlanders is er daarentegen wel. Met lichamelijke en psychische problemen blijken vooral Suri naamse en Turkse vrouwen te kampen. "Turkse vrouwen zijn dubbel belast door lichamelijk werk buitenshuis en de verant woordelijkheid voor het huishou den en het (veelal omvangrijke) ge zin", aldus het rapport. Vrouwen uit alle bevolkingsgroepen zitten in een sociaal isolement. Ze heb ben weinig of geen vrienden en evenmin veel ontspanningsmoge lijkheden. Surinaamse vrouwen maken zich zorgen over het drugs gebruik door jongeren, Turkse vrouwen brachten naar voren "dat het gokken door Turkse mannen het leven van vrouwen zuur maakt". Contacten met Nederlan ders, voor zover aanwezig, ervaren vrouwen niet zelden als onvriende lijk of discriminerend. Ook op het gebied van de ge zondheidzorg en welzijn blijken buitenlandse vrouwen slecht geïn formeerd. Ze zijn, met uitzonde ring van Surinaamse vrouwen, die wel de weg naar het maatschappe lijk werk weten te vinden, niet goed op de hoogte van het bestaan van hulpverlenende instellingen. Ze willen daarover wel worden geïnformeerd. De gemeente belegt op maandag 14 september in buurthuis Het Spoortje aan de Bernhardkade een avond waarop mensen op de nota kunnen reageren. Een zomers strand, die indruk wekte de oever van het Galgewater ter hoogte van molen De Put waar aank mende studenten kennis maakten met studententensportverenigingen. (foto Jan Hoiva LEIDEN - Een acht met stuurman klieft door het water, een windsur fer dobbert erop en een stoutrtioe- dige kanovaarder duikt er zelfs vanaf het bolwerk aan het Galge water in. Gisteren was er voor de eerste jaarsstudenten van de Leidse uni versiteit in het kader van de intro ductieweek op en rond het Galge water bij molen De Put de moge lijkheid om kennis te maken met de Leidse studenten watersport verenigingen. De wind liet het wel iswaar enigszins afweten, wat voor zeilers en windsurfers nogal lastig was, maar dat kon de pret niet drukken. Elke vereniging was vertegen woordigd in de stalletjes bij het bolwerk en op het water werden voor de ogen van aankomende stu denten en andere belangstellenden demonstraties van de betreffende sporten gegeven. Wie het kijken moe was, kon Lei den vanaf het water bezichtigen tij dens een tochtje met een al dan niet gemotoriseerde plezierboot. En omdat watersport hongerig maakt, konden op de Schilders plaats bij de Weddesteeg panne koeken en milkshakes worden ver- oberd. En of dat allemaal nog niet ge noeg was, viel er door luidsprekers naar popmuziek te luisteren. Een mini-popfestival op het bolwerk sloot de kennismakingsdag s mid dags af. Gemeenten moeten voor 1 september aanvraag indienen LEIDEN - In de Haarlemmerstraat is voor de vijfde achtereenvolgende keer een braderie georganiseerd door de vijfjarige ondernemersvereniging Haarlemmerstraat Promotie. Gistermiddag was de winkelstraat direct al mudvol en zat het weer lekker mee om er een geslaagde braderie van te maken. Aan het begin van de koopavond bleken de weergoden de neringdoenden echter minder goed gezind. De stromende regen was alleen goed om er in mum van tijd een voorraad paraplu's door heen te slaan. Vandaag is de tweede braderiedag en een extra koopavond, al was het maar om die van gisteravond goed te maken. Bijna alle winkeliers nemen aan de lustrumbraderie deel, samen zo'n 150 kramen. Een heel goed resul taat, jubelt de ondernemersvereniging die meent dat de Haarlemmerstraat als winkelstraat het goed doet. LEIDEN/ALPHEN - Er is haast ge boden bij de totstandkoming van een basisgezondheidsdienst in de Leidse en Alphense regio. Indien gemeenten in die gebieden niet voor 1 september besluiten mee te werken, is de kans groot dat zo'n dienst pas veel later van de grond komt. Het rijk heeft namelijk te weinig geld om alle in Nederland op te richten basisgezondheids diensten met ingang van 1988 te betalen. Wie het eerst komt, wie het eerst maalt. Die basisgezondheidsdiensten worden ontwikkeld op initiatief van de rijksoverheid. Het is de be doeling dat over geheel Nederland een sluitend netwerk van dergelij ke diensten ontstaat. De nieuwe in stellingen krijgen een wettelijk vastgesteld takenpakket van ge neeskundige en gezondheidsdien sten. Daarbij gaat het onder meer LEIDEN - Bewoners van een be jaardenhuis lopen het risico dat het geld dat zij van de belasting terug krijgen, wordt afgetrokken van de uitkering die zij van de sociale dienst ontvangen. De teruggave van teveel betaald belastinggeld zou de bejaarden hierdoor netto geen cent opleveren. Minister Brinkman heeft de gemeenten la ten weten dat deze verrekening moet plaatshebben, maar de ge meente Leiden is niet van plan de maatregel van de minister op te volgen. Volgens de gemeente is het be leid van de minister onrechtvaar dig en kleven er nog te veel ondui delijkheden aan, een standpunt dat door de Leidse sociale dienst wordt onderschreven. De sociale dienst waarschuwt de bejaarden wel voorzichtig te zijn met uitge ven van het geld dat van de belas tingen is terug ontvangen. Niet uit gesloten wordt dat wanneer de mi nister zijn zin krijgt, de teruggave alsnog van de uitkering wordt in gehouden. Door een wetswijziging is het Politie bemiddelt bij ruzies LEIDEN - De politie heeft gisteravond en vannacht vier keer middelen bij echtelijke ruzies. Gisteravond om zeven uur kwam een 23-ja- rige Leidse het bureau aan de Langegracht binnengerend, omdat zij voor de zoveelste maal door haar man in elkaar was geslagen. Voor onderzoek is zij naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Even over twaalven vannacht is een 24-jarige Leidenaar aangehouden wegens huisvredebreuk. Hij was op bezoek bij zijn voormalige vrouw aan de Agaathlaan en weigerde de woning te verlaten. Om drie uur vannacht wilde een man bij zijn ex-vriendin aan de Me- rendonk wat spullen komen ophalen. Hij is, omdat hij weigerde op-te stappen, door de politie aangehouden. Om half vier weigerde een 31-jarige vrouw haar even oude echtgenoot in hun huis aan de Diamantlaan binnen te laten, omdat z(j hem van een re latie met een andere vrouw verdenkt. De politie heeft de vrouw kunnen overhalen haar echtgenoot toch in huis te laten. mogelijk geworden dat bejaarden in een tehuis vanaf 1985 een fiks be drag aan belasting terugkrijgen. Voor bejaarde echtparen kan dit bedrag oplopen tot 700 gulden per jaar, een alleenstaande zou recht hebben op 400 gulden. De gemeen te kondigde enkele maanden gele den aan te zullen bevorderen dat bejaarden het geld terugvragen en terugkrijgen. Enkele weken geleden echter liet de minister weten dat de teruggave bij het inkomen van de bejaarden wordt opgeteld. In de praktijk be tekent dit dat de bijdrage van de so ciale dienst aan de verzorgingskos- ten van de bejaarden met een zelf de bedrag wordt verminderd als deze heeft teruggekregen. Hiermee zouden de bejaarden zich de moei te van het terugvragen van belas ting kunnen besparen. Ambtenaar Sumer van de direc tie welzijn van de gemeente spreekt van 'een conflict tussen de rijksoverheid en de gemeente'. "We kunnen als gemeente onze poot stijf houden en het geld niet verrekenen. Dan zien we wel waar het schip strandt. De gemeente loopt dan wel het risico het niet in gehouden geld zelf op tafel te moe ten leggen wanneer de minister het totale bedrag besluit te korten op de uitkering aan de gemeente", al dus Sumer. Hij noemt het een 'on rechtvaardige' maatregel van de minister. Een definitief standpunt neemt het gemeentebestuur pas in wanneer wethouder De la Mar (ou- derenzaken) terug is van vakantie. Volgens de heer Van Eyk van de sociale dienst is het verstandig om, wanneer de minister bij zijn stand punt blijft, de rechter om een uit spraak te vragen, een mogelijkheid die de minister overigens zelf in zijn circulaire aan geeft. De PvdA-raadsleden Kerkhoffs en Van Meijgaarden hebben er bij het college op aan gedrongen voor lopig geen uitvoering aan de maat regel van de minister te geven maar de bejaarden wel voor te lichten over wat er mogelijkerwijs kan ge beuren met het geld dat zij hebben terug gekregen. De directeuren van de Leidse bejaardenoorden hebben inmiddels een brief naar het gemeentebestuur geschreven waarin zij deze verwijten de bejaar den blij te hebben gemaakt met een dooie mus. LEIDEN - Een 21-jarige Katwijkse is gistermiddag met haar fiets ge vallen toen zij via het fietspad on der de bryg bij de Haagsche Schouw naar Valkenburg wilde rij den. Door de regen was het houten wegdek glad geworden, waardoor zij kwam te vallen Met vermoede lijk een gebroken sleutelbeen is zij naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Flinke buit bij autoinbraak LEIDEN - In de auto van een .Uit de auto werden tevens een «Zweed, die geparkeerd stond bij dictafoon, een leren jack, een swea- een hotel aan de Plesmanlaan, is ter, pullover en pantalon, een paar vannacht ingebroken. Een rood-le- schoenen, een kledinghoes en een ren attachékoffer met documenten koffer met cassettebandjes gesto- werd ontvreemd. De koffer werd len- later, leeg, aangetroffen door de po- Het ruitje van het linker achter- litie in Sassenheim. portier was ingegooid. om bestrijding van infectieziekten, zorg voor hygiëne en advisering aan bestuurders over aspecten van volksgezondheid. Voor Leiden be tekent dat onder meer dat de GG en GD bij die nieuwe instelling wordt ondergebracht. Daarnaast kan de basisgezond heidsdienst extra taken op zich ne men: sociaal-medische advisering, advisering politie en justitie, ram penbestrijding, tuberculosebestrij ding, inenting en dergelijke. Het is niet noodzakelijk dat alle deelne mende gemeenten het over die ta ken eens worden. Wie ervan ge bruik wil maken, kan dat tegen be taling van de werkelijke kosten. In het noordelijk deel van deze provincie was aanvankelijk sprake van de oprichting van een grote ba sisgezondheidsdienst voor meer dan 400.000 mensen. Regio Leiden, regio Alphen en duin- en bollen streek zouden samen een gemeen schappelijke regeling opzetten om de diensten daarin onder te bren gen. De duin- en bollenstreek haakte evewel op het laatste mo ment af met het doel zelf zo'n dienst op te richten. Hoewel wordt betreurd dat de duin- en bollen streek niet meedoet, hebben de re gio's Alphen en Leiden voldoende draagkracht - in totaal 300.000 in woners, terwijl de wettelijke basis 200.000 is - om een basisgezond heidsdienst op te zetten. De wettelijke taken zijn in begin sel hetzelfde in het hele werkge bied Leiden-Alphen, maar wat de extra taken betreft kunnen er af wijkingen zijn. Dat is geen pro bleem omdat zowel de Leidse als de Alphense regio een eigen be stuurscommissie krijgen die werken onder toezicht van een al gemeen bestuur (gemeenschappe lijke regeling) waarin vertegen woordigers van gemeenten zitten. Medewerking aan de totstandko ming van de basisgezondheids dienst betekent dat de GG en GD van de gemeente Leiden wordt od- geheven. Het gehele takenpakket wordt door de nieuwe instelling overgenomen. B en W van Leiden verwachten niet dat er voor het personeel van de GG en GD nade linge gevolgen aan de overheveling zijn verbonden. Ook het beleidsbu reau van de gemeentelijke afdeling gezondheidszorg wordt opgeno men in de basisgezondheidsdienst Voor Leiden betekent deelname aan de nieuwe dienst een bezuini ging. De kosten van de basisge zondheidsdienst zoals die wordt uitgevoerd door de GG GD is volgens de gemeente duur der. De plannen om de zogenaam de extra taken kostendekkend te maken, sluiten aan bij plannen van de gemeente de tarieven van de be drijfsgeneeskundige dienst op te trekken om het huidige exploita tietekort weg te werken. Het on derbrengen van de jeugdgezond heidszorg bij de basisgezondheids dienst valt wellicht ook goedkoper uit. De voorbereiding van de plan nen heeft nogal wat tijd gevergd. Vandaar dat de plannenmakers in tijdnood zijn gekomen. Tal van ge meenteraden in de Alphense en Leidse regio moeten nog een be sluit nemen over de oprichting van de gemeenschappelijke regeling basisgezondheidsdienst. De subsi die-aanvragen moeten voor 1 sep tember 1987 binnen zijn. Veel ge meenten halen waarschijnlijk die datum niet zodat de basisgezond heidsdienst waarschijnlijk pas la ter dan 1 januari 1988 van de grond komt. De Leidse gemeenteraad be spreekt de plannen voor de oprich ting van de basisgezondheids dienst tijdens zijn vergadering van maandag 24 augustus. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11