TAD LEIDEN ST5«r Zendtijd kabelkranten verdelen op basis van abonnees dagbladen Versmalling in Witte Singel moet veiligheid vergroten Ruzie in hof Bethlehem bijgelegd Schoolsteeg Beperkte uitbreiding waterwinning LDM s LEIDSCH IliDAGBLAP WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1987 Nieuwe voorstellen aan algemeen bestuur LEIDEN - De zendtijd voor kabel kranten wordt tussen de Leidse Courant en het Leidsch Dagblad verdeeld naar het aantal abonnees. Dat betekent dat het Leidsch Dag blad ruim 70 uur per week mag uit zenden en de Leidse Courant in to taal 10 uur zendtijd beschikbaar krijgt. Dat is het voorstel van het dagelijks bestuur aan de Gemeen schappelijke Regeling Antenne- voorziening Leiden en omgeving. Dat voorstel wordt woensdag 26 augustus besproken in het ge meentehuis van Rijnsburg. De Leidse Courant, onderdeel van Sijthoffpers, heeft geen inte resse om op zaterdag en zondag uit te zenden. Dat betekent dat de tien uur toebedeelde zendtijd op werk dagen gestalte moet krijgen. Vol gens voorlopige afspraken kan dat tussen 14.00 en 16.00 uur. Omroep Rijnland krijgt gelegen heid tussen 19.00 uur en 24.00 uur zijn programma's op het beeld scherm te brengen. Het Leidsch Dagblad vult de rest van de uren van het kanaal waarop het 24 uur uitgezonden gaat worden. Op za terdag zendt Omroep Rijnland uit van 19.00 tot 24.00 uur en op zondag van 16.00 tot 24.00 uur, alhoewel de zondag nog onderwerp van discus sie is tussen het Leidsch Dagblad en Omroep Rijnland. Dat houdt met name verband met de wens van het Leidsch Dagblad op zon dagmiddag berichten over de re gionale sport te brengen. Maar daarover moeten nog afspraken met Omroep Rijnland. Deze voorstellen zijn het resul taat van een bijeenkomst op 31 juli waarbij genoemde partijen tot een vergelijk zijn gekomen over de ver deling van de uren en uitzendtij den. Leidsch Dagblad en Leidse Courant stemmen dan ook in grote lijnen in met de voorstellen. Om roep Rijnland was op die bijeen komst wegens vakantie niet, aan wezig. In een brief aan het dage lijks bestuur heeft de lokale om roep dan ook bezwaren geuit over de gesloten overeenkomst. Hoewel Rijnland niet ontevre den is over de 40 uur, heeft de om roep wel bezwaar tegen de tijden waarop mag worden uitgezonden. Met name het uitzenden vanaf 19.00 uur ervaart Rijnland als on- gustig. Daarbij komt dat de finan ciële vergoeding die de omroep krijgt van de commerciële kabel kranten nu maximaal 1000 gulden per maand bedraagt. In een eerder gesloten overeenkomst met het Leidsch Dagblad - die ging niet door omdat Sijthoff nu ook op de kabel komt - werd een bedrag afge sproken van minimaal 1000 gul den. Bij een gustige ontwikkeling van de kabelkrant zou zodoende Omroep Rijnland ook profiteren. Al eerder is dit jaar een poging gedaan om tot een voor alle partij en bevredigende oplossing te ko men. Zo is een voorstel van het da gelijks bestuur van de beheerders van de zendmast door Sijthoffpers afgekeurd omdat de kabelkrant zou uitzenden op moment met een geringere kijkdichtheid. In dat ge val zou de economische haalbaar heid ernstig in gevaar komen. DÉN HAAG/LEIDEN - Een kort geding van de Stichting Hof Be thlehem tegen een van haar huur ders is ingetrokken, omdat tijdens de zitting een compromis voor de hand bleek te liggen. Volgens het stichtingsbestuur had de Leide- naar geluidsoverlast veroorzaakt, hetgeen hij bestreed. Nu is afge sproken dat de betrokken partijen gaan praten over afspraken maken over het gebruik van geluidsappa ratuur en televisie. De buurvrouw van de Leidenaar had geklaagd over de geluidsover last. Dat was al in het begin van dit jaar, maar de situatie verbeterde zodat een aangespannen kort ge ding op het laatste moment niet doorging. Volgens mr. Toxopeus, de advocaat van de stichting, bleek de verbetering slechts tijdelijk om dat werd gedreigd met een kort ge ding. In april was er weer sprake van overlast, waarna de huur werd opgezegd. Om op korte termijn tot ontruiming te kunnen overgaan, werd een kort geding aangespan nen dat gisteren voor de Haagse rechtbankpresident mr. Westen berg diende. De advocaat van de Leidenaar, mr. Janssen, ontkende de geluids overlast, waarvoor ook geen bewijs was geleverd. Hij wees bovendien op de goede wil van zijn cliënt, die brieven al had aangeboden af spraken te maken. De huizen kunnen best erg gehorig zijn", zei mr. Westenberg. "We moeten wel redelijk blijven. Het lijkt mij beter om goede afspraken te maken, dan elkaar met kort gedingen te besto ken. Dan bent u voorlopig nog niet jarig. Want als u doorgaat, weet u wel wie er gewonnen heeft, maar of u daarmee veel bent opgeschoten, is nog maar de vraag", aldus mr. Westenberg. Na een korte schorsing besloten beide partijen met elkaar om de ta fel te gaan zitten. Wel moest daar voor het kort geding worden inge trokken. Bovendien is in de vorige verde ling van zendtijd geen rekening ge houden met de voorwaarden het ministerie zoals die in de gunningen van de commerciële ka belkranten zijn gesteld. Zo is Omroepwet bepaald dat op ee naai de niet-commerciële uitzen dingen niet vaker dan één keer pe dag mag worden onderbroken door programma's met reclame Het programma van een lokale roep moet zodoende één geheel vormen. Dit is door de minister ge steld om vermenging van eer gramma mét en een programma zónder reclame te voorkomen. De verdeling van de zendtijd is nu gebaseerd op het aantal abonne menten van de dagbladen. Het Leidsch Dagblad heeft in de Leidse regio, waarin de kabelkrant wordt uitgezonden, totaal 36.141 en de Leidse Courant 5.079 abonnees. Op deze wijze komt de Leidse Courant aan 10 uur per week. Indien ook de Bollenstreek de kabelkranten overneemt, dan heeft de kabel krant van Leidse Courant/Sijthoff- pers recht op 12,5 uur. De verhou ding komt in dat geval iets anders te liggen. Vandaar dat het dagelijks bestuur voorstelt om in dat geval 13 uur aan Sijthoff te geven om het mogelijk te maken programmawis selingen op hele uren te laten plaatshebben. Directie van Leidsch Dagblad zegt twee commerciële kranten op een kanaal onaantrekkelijk te vin den. Desondanks kan de krant zich wel vinden in de voorgestelde zendtijdverdeling, met dien ver stande dat op enkele punten nog wel bijstelling nodig zal zijn, onder meer over de zendtijd op zondag. Leidse Courant stemt in met het voorstel, maar koestert nog wel be zwaren tegen het aantal toegewe zen uren. Dat wordt aan de magere kant gevonden. Paaltjes in de eerste twee bochten op de Witte Singel (gezien vanaf het Noordeinde) moeten fietsers mee veiligheid bieden en auto's tot het matigen van hun snelheid dwingen. Een automobilist echter heeft deze paal i de eerste bocht kennelijk te laat in de gaten gehad. (foto Henk Bouwma LEIDEN - De gemeente is tege moet gekomen aan de klachten van bewoners van de Witte Singel over de verkeerssituatie aldaar, die sinds de proef met de afsluiting van de Breestraat is verslechterd. In de eerste twee bochten van de singel, gerekend vanaf het Noord einde, zijn deze week op de rechter- rijstrook paaltjes aangebracht, die de veiligheid van fietsers moet ver groten. Tegelijkertijd is de ruimte voor auto's versmald zodat die worden gedwongen vaart te min deren in de bochten. Auto's moe ten bovendien op elkaar wachten omdat er als gevolg van de ver smalling maar een tegelijk langs het obstakel kan. OVER De Schoolsteeg werd aanvanke lijk Verckenssteeg genoemd, maar kreeg na vestiging van de Latijnse School in 1,431 op de hoek met de Lokhorststraat haar huidige naam. De steeg is lange tijd verdeeld geweest in twee stukken. De Lange Schoolsteeg begon bij de Lokhorststraat/Ge recht en liep door naar de Lange- brug. Daarna ging het over in de Korte Schoolsteeg en eindigde bij de Breestraat. De korte versie van de School steeg heeft tot in de 16de eeuw bij de bevolking nog bekend ge staan onder de naam Lombok- steeg. Op de hoek met de Bree straat was ooit een leenbank ge vestigd. De sj£cg is zo genoemd omdat veel bankhouders of pandjesbazen uit een streek in het noorden van Italië, Lombar- dije, afkomstig waren. In Leidse geschiedenisboeken wordt de Latijnse School, waar kinderen een klassieke opleiding kregen, vergelijkbaar met het gymnasium, op verschillende plaatsen gedacht. Volgens J.F. Dróge blijkt uit de archieven van het stadsbestuur dat de Latijnse School niet op het Gerecht of Pieterskerkgracht heeft gestaan, zoals vaak is beweerd, maar van begin af aan op de hoek Lok horststraat/Schoolsteeg. Dat is inmiddels 556 jaar geleden. In de jaren na 1431 breidde de school zich verschillende malen langs de Lokhorststraat uit in de rich ting van de Pieterskerkgracht, net zolang tot ze niet verder meer kon. Vervolgens werd begonnen aan de panden aan de School steeg. In 1597 verkeerde het complex echter in zo'n slechte staat dat het stadsbestuur gedwongen was om een nieuwe school te la ten bouwen. De panden in de Lokhorststraat, rechts van het oorspronkelijke gebouw, werden verkocht inclusief de oude rec torswoning. De nog bestaande opvallende gevel uit 1600 wordt toegeschreven aan de stads- bouwlieden Joris Andriesz, Ja cob Dircxsz. den Dubbelden en Claes Cornelisz. In 1838 veranderde de Latijnse School wat onderwijsvorm be treft in een gymnasium. De school voor 'rijkeluiskinderen' verhuisde in 1888 naar een nieu we behuizing aan de Doeza- straat. Dat was op de plaats waar eerder een excercitieterrein lag, ook wel de Grote Ruïne ge noemd. Momenteel biedt het ge bouw de hoek Lokhorststraat/ •^ihoolsteeg huisvesting aan de Schoolbegeleidingsdienst Rijn land. Tijdrekening Vanaf 1593 heeft de nu onbe kende, maar in zijn tijd zeer be roemde hoogleraar Josephus Scaliger een aantal jaren ge woond in het achterhuis van Pie terskerkgracht 9. Het achterhuis was bereikbaar via de School steeg. Scaliger heeft zich eens te gen zijn studenten laten ontval len dat niemand in Holland zo hard werkte als hij. Dat moet in derdaad het geval zijn geweest gezien zijn staat van dienst. H.J. de Jonge heeft in een artikel in het Leids Jaarboekje van 1979 dat eens opgesomd. Scaliger's bekendste werk is het boek The saurus Temporum uit 1606, let terlijk: schatkist der tijden. Daar in presenteerde hij de tijdreke ning van de wereldgeschiedenis breder, nauwkeuriger, kritischer en klaarder dan ooit tevoren. Het boek telt maar liefst 1426 pagina's en is in drie jaar ge schreven op grond van geavan ceerd en minutieus wetenschap pelijk onderzoek. Iedereen ge loofde daarom zijn uitspraak dat hij maar drie uur per etmaal sliep. In de tijd dat hij wakker was hield hij een drukke corres pondentie met andere hooglera ren, kopieerde Oosterse hand schriften, adviseerde curatoren van de universiteit en gaf studen- kerk. oude Schoolsteeg tussen Langébrug e ten begeleiding. Daarnaast werd hij als autoriteit gezien op gebied van astronomie, archaïsch La tijn, Romeinse en Latijnse poë zie, metriek, papyrologie en ga zo maar door. Hij beheerste een reeks van talen waaronder Ara bisch, Perzisch, Turks en He breeuws. Met Nederlands had de uit Frankrijk afkomstige profes sor echter wat moeite. Iets dat hij zonder meer erkende. Aan de andere kant van de Lange Schoolsteeg werd in 1641 het Klein-Sionshofje gebouwd. Het werd ook wel naar de stich teres Emerentia Banning ge noemd. De aanleiding voor de bouw is volgens schrijver Van Hooidonk in 'Steeg in, steeg uit', een zeer onaangename regel die gold voor de bewoonsters van het Groot-Sionshof. Hierin werd gesteld dat een vrouw bij overlij den van haar man het hofje moest verlaten met medeneming van de halve boedel. Dat was on rechtvaardig, temeer daar een weduwnaar wél mocht blijven. Ook als hij niet hertrouwde. Emerentia toonde het hart op de goede plaats te hebben door een hofje voor deze ongelukkige weduwen te laten bouwen. Zij was getrouwd met Jacob van Brouchoven, een streng calvinist en genadeloos rechter. Zij liet het hofje, dat nog steeds uit vier huisjes bestaat, echter bouwen nadat haar echtgenoot bekend maakte het Jacob van Broucho- venhofje te willen stichten tus sen de Schoolsteeg en Papen-, gracht. Emerentia kon of wilde vermoedelijk niet achterblijven. De naam Klein-Sionshofje komt van het toen dichtbij gelegen Sionshofje en dat later weer ver huisde naar de Camp en toen, om het verschil met het Klein-Sions hofje eens aan te dikken, Groot- Sionshofje ging heten. Spiritualiën In al die eeuwen is de School steeg weinig veranderd. Veel Leidenaren kennen van de steeg het café De Spijkerbak, dat op de hoek ligt van de Langébrug. Nu is het moeilijk om iets te weten te komen van de geschiedenis van Leidse cafeetjes. Zo ook over De Spijkerbak. De oudst bekende historische gegevens over het pand dateren van 1809. In dat jaar wordt ene Hendrik Chris- tiaan Schlette eigenaar van Schoolsteeg 4. Uit een in 1850 ge maakte inventarisatie, die werd gemaakt wegens het overlijden van zijn vrouw, blijkt dat een toonbank, 20 mattenstoelen, een stel tinnen maten, 50 ledige krui ken, eene partij bier, eene partij genever, eenige rum en diverse li keuren tot de inboedel behoorde. Als daar geen spritualiën zijn ge schonken, weten we het ook niet Schlette doet de zaak in 1853 over aan Jan van der Walle, die vervolgens tapper blijft tot 1890. Heel even neemt Pieter Johan- Hillenaar de plaats achter de tap kast innemen. Hij doet dat bijna 41 jaar. Na Hillenaar wisselt het café herhaaldelijk van eigenaar. W.G. Bousie bestierde de zaak vanaf 1947 en heeft dat dat ver volgens 30 jaar volgehouden. Volgens Bousie, die inmiddels al weer 12 jaar met pensioen is, ge beulde in de Schoolsteeg niet zo bar veel. "Behalve als een stu dent was gepromoveerd, want dan was het feest. De verhouding werklui/studenten is altijd fifty- fifty geweest. Dat heeft nooit tot problemen of ruzie geleid. Ze gingen prima met elkaar om. Studenten kwamen hier naartoe omdat het vlak bij de soeïeteit op de Breestraat is. Bovendien heb ik daar gewerkt voordat ik met dit café begon. Veel jongens ken de ik zodoende al". Bousie vermoedt dat het café zijn naam heeft te danken aan de bouwvakkers die in De Spijker bak hun loon kregen uitbetaald. Het is dus zeker dat op de plaats van De Spijkerbak al bijna twee eeuwen een kroeg heeft gestaan, het kunnen er echter ook wel drie of vier zijn. Wie zal het zeg gen? MEINDERT VAN DER KAAIJ (Gegevens voor deze rubriek zijn ontleend aan het gemeentearchief met medewerking van P.J.M. de Baar). Volgens M. Kuzee van de ge meentelijke directie verkeer en vervoer zijn de maatregelen in overleg met de stichting Vreewijk tot stand gekomen. De Witte Sin gel-bewoners protesteerden in juni door middel van brieven, telefoon tjes en spandoeken tegen als ge volg van de Breestraat-proef toege nomen verkeersdrukte en de daar mee gepaard gaande overlast en gevaarlijke situaties op de Witte Singel. Naar aanleiding daarvan heeft de gemeente volgens Kuzee een bijeenkomst van de stichting Vreewijk bijgewoond en de proble men aangehoord, waarna is afge sproken dat er een aantal tijdelijke voorzieningen zou worden getrof fen. Kuzee onderkent dat de situatie er in de twee bochten voor auto's niet beter op is geworden, in die zin "dat het allemaal wat krap is. Maar naar onze mening levert het geen gevaar op. Bovendien kan het niet anders als je niet aan meer rigou reuze maatregelen wilt. We probe ren dit nu uit en moeten nog onder vinden of de maatregelen werken of dat het anders moet". Dat wordt beslist aan de hand van de ervarin gen van de gemeente en de bewo ners, terwijl er ook snelheidsmetin gen worden gehouden. Volgens Kuzee leent in principe ook een aantal andere punten op de Witte Singel zich voor maatrege len, onder meer bij de bushalte hal verwege de singel. Probleem daar bij is, stelt hij, dat die voorzienin gen dan ten koste zouden moeten gaan van parkeerplaatsen of stuk ken trottoir in verband met de be schikbare ruimte. "De punten die nu zijn uitgekozen, hadden het voordeel dat de voorzieningen op korte termijn tot stand konden ko men". Van 'op korte termijn' is des ondanks niet veel terecht geko men. De voorzieningen zouden voor de bouwvakvakantie worden aangelegd, maar het weer werkte behoorlijk tegen. De maatregelen in de bochten zijn zonder een politieke uitspraak genomen. Wel is volgens Kuzee de raadscommissie voor verkeer uit gebreid op de hoogte gesteld. "Bij het begin van de proef heeft wet houder Peters ook meermalen ge zegd dat niet alleen op de Bree straat maar ook in de omliggende straten gedurende de proef tussen tijdse aanpassingen mogelijk zou den zijn. Niet elk dingetje hoeft eerst naar de raadscommissie, al leen als het om heel ingrijpende za ken gaat". DEN HAAG/LEIDEN - De LDM krijgt van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland geen toestem ming om in de duinen bij Katwijk op grote schaal de waterwinning uit te breiden. Het dagelijks be stuur van de provincie is van me ning dat de Leidsche Duinwater- maatschappj voldoende water kan kopen bij andere bedrijven in on der meer Den Haag en Rotterdam. Bovendien zijn de geringe uitbrei dingsmogelijkheden die het be drijf nog heeft voldoende om ook tijdens piekdagen aan de behoefte van drinkwater in de Leidse regio te kunnen voldoen. Volgens de provincie heeft het waterbedrijf op die wijze mogelijk heden om de capaciteit met 900.000 kubieke meter op te voeren. Dat GS niet verder willen gaan dan die hoeveelheid houdt onder meer ver band met het belang dat zij hech ten aan de natuur in het duinge bied nabij Katwijk en Wassenaar. De LDM heeft plannen om in dat gebied de watercapaciteit met en kele miljoenen kubieke meters uit te breiden. De LDM was vanmor gen nog niet officieel op de hoogte gesteld van het besluit en wilde derhalve nog geen reactie geven. De Stichting Duinbehoud, die fel tegen de waterwinning is gekant, is enerzijds heel blij met het GS-be- sluit, laat ze bij monde van A. Sal man weten. "Bij grote nieuwe werkzaamheden zou herstel van het duingebied daar op lange ter mijn zo goed als onmogelijk zijn. De ministeries van landbouw en vrom en de provincie hebben on langs een herstelplan opgesteld, dat de planten en dieren ten goede moet komen. We zijn blij nu GS met dit besluit een consequent be leid voert". Anderzijds is de stichting Duin behoud niet tevreden, omdat de LDM toch ruimte voor uitbreiding is gelaten. "De LDM mag drie klei ne winningen doen: twee in het noordelijk deel van de duinen dat op Katwijks grondgebied ligt, een in het zuidelijk deel by Wassenaar. Dat betekent dat er nieuwe schade aan het duingebied wordt aange richt, zy het minder dan als de hele uitbreiding was toegestaan. GS hebben voor een compromis geko- De Stichting Duinbehoud zal volgens Salman op de 18 augustus te houden bestuursvergadering be sluiten of ze al dan niet in beroep zal gaan tegen het besluit van GS. Samen met een aantal andere mil ieuverenigingen heeft Duinbe houd vorige week een brief ge schreven aan de provincie en het ministerie van landbouw met daar in een aantal alternatieven voor uit breiding. Salman: "Met de bestaan de middelen kan de waterwinning worden geïntensiveerd. Bijvoor beeld door het waterpeil van de plassen te verhogen en het schoon maken van door vervuiling ver stopte leidingen". Minder verstop pingen moeten ook optreden wan neer vanaf volgend jaar maart in meer dan de helft van het water wingebied voorgezuiverd water uit Den Haag wordt geïnfiltreerd. Staatsbosbeheer, dat zich ook heeft verzet tegen uitgebreide wa terwinning in de duinen, was ook niet bereikbaar voor commentaar. Flessentrekker LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond een 20-jarige Leide naar aangehouden wegens mishan deling en flessentrekkerij. De 20-ja- rige had voor ruim twintig gulden genuttigd in petit-restaurant Mi chel aan de Apothekersdijk maar bleek geen geld bij zich te hebben om te betalen. Naar aanleiding daarvan ontstond een handgemeen tussen de klant en de ondernemer waarbij de laatste enkele stompen in het gezicht heeft gekregen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9