'We zijn de huisarts van de psychiatrie' Psychologen leveren nuttige aanvulling op huisartspraktijk 'Huispsycholoog' kan forse besparing opleveren 'Youth for Christdeed te lang aan inteelt-evangelisatie' PAGINA 2 WU* WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1987 Tussen de 30 en 70 procent van de mensen die naar hun huisarts gaan, hebben meer psychische dan lichamelij ke problemen. Een op de vier huisartsen werkt daarom samen met een psycholoog. In Haarlem verloopt deze samenwerking nu al weer ruim zeven jaar tot tevreden heid van alle betrokkenen. Bovendien blijkt het artsen- bezoek na psychologische hulp aanmerkelijk af te ne men. Voor het ziekenfonds Spaarneland was dat enkele jaren geleden reden om de eerste-lijnspsycholoog voor een belangrijk deel (de patiënt betaalt per gesprek een eigen bijdrage van 10 gulden, het ziekenfonds betaalt 50 gulden) in het pakket op te nemen. Toch is de eerste-lijnspsychologie nog lang niet er kend. Integendeel. Het ministerie van WVC vindt dat alleen de Regionale instituten voor ambulante geeste lijke gezondheidszorg (Riagg) en het maatschappelijk werk de huisarts terzijde mogen staan. De eerste-lijns psycholoog wordt gezien als een overbodige nieuwe loot aan de medische stam. Hoewel in dat standpunt de afgelopen jaren wat meer ruimte is gekomen, gaat het de psychologen lang niet hard genoeg. Een toegezegd onderzoek naar het effect van de samenwerking is nog altijd niet van de grond gekomen wegens geldgebrek op het ministerie. Vorige week publiceerden de psy chologen een boek over hun samenwerking met de huisarts om wat druk op de ketel te zetten. 'Want de overheid doet het, als egeltjes, o zo voorzichtig'. HAARLEM - "U bent al eens bij me geweest met vage rugklach ten. Ik kon echter niets vinden en dacht dat de pijn weieens zou kunnen komen omdat u niet kunt verwerken dat u wordt on dergewaardeerd op uw werk. U wilde echter alleen naar de fysio therapeut, maar bent na twaalf behandelingen weer terug op mijn spreekuur. Omdat u nogal moeilijk over uw persoonlijke problemen praat wil ik u door verwijzen naar iemand van wie ik weet dat hij zijn vak verstaat en die ik persoonlijk goed ken. Een maatschappelijk werker is geen deskundige op het gebied van psychische problemen. Een psychiater komt ook niet in aan merking, want u bent volgens mij geen pathologisch geval". door Sjaak Smakman "Wat blijft er over? Het Riagg is de aangewezen instantie. Maar als huisarts heb ik nauwelijks in zicht in wat daar gebeurt. Het contact is zo minimaal dat ik na drie jaar nog geen idee heb met wie ik daar eigenlijk te maken heb. Ik wil u doorsturen naar mijn huispsycholoog. Ik werk nauw met hem samen, het wordt geen ellenlange behandeling en hij kan een duidelijk advies ge ven als er toch sprake is van een ernstiger stoornis". Zo schetste de Amsterdamse huisarts De Hoog op een sympo sium zijn sympathie voor zijn 'huispsycholoog'. De Haarlemse eerste-lijnspsycholoog en voor zitter van de gelijknamige sectie van het Nederlands Instituut van Psychologen Frits Bosch is het uit het hart gegrepen. Hij was met zijn Psychologengroep Cen trum een van de pioniers van de eerste lijn. In februari 1980 be gonnen hij en twee collega-psy chologen de samenwerking met acht Haarlemse huisartsen. Nu, zeven jaar later, werkt het inmid dels vier man sterke Centrum sa men met 35 huisartsen in de Haarlemse regio. Behandelden ze in 1980 nog ruim 100 patiënten, in 1985 wa ren dat er bijna 500. Drie jaar ge leden kregen de psychologen bo vendien erkenning van het zie kenfonds Spaarneland, dat hen een medewerkerscontract gaf op grond van de jaarverslagen. Daaruit bleek dat de psychologi sche hulp per saldo tot een ver mindering van het beroep op me dische hulp leidde. Vertrouwen Volgens Bosch biedt de 'huis psycholoog' een aantal voorde len boven de Riagg's. Om te be ginnen gaat de eerstelijnspsy choloog direct aan de slag. Vol gens eigen cijfers zit tweederde van de mensen die worden door verwezen binnen een week voor een eerste gesprek bij de psycho loog. Bij een Riagg duurt het vaak maanden voordat de 'inta ke' plaatsvindt. Die intake be staat bovendien uit vier gesprek ken, wat vaak ook weer een paar weken in beslag neemt, en daar na begint pas de behandeling. Bosch: "Als bij ons iemand komt, als regel binnen een week na het gesprek met zijn huisarts, dan krijgt hij ook meteen iets nieuws te horen. Wij zitten hier ook niet, zoals bij het Riagg, met grote, droge vragenlijsten, maar proberen meteen door de presen tatie wat vertrouwen te wekken. Het is vaak zo dat een iemand bij zo'n eerste gesprek wat angstig binnenkomt, maar dat wij hem na een uur moeten zeggen dat het toch echt tijd is". Bovendien is ook de behandeling als regel kort. Met ongeveer zeven ge sprekken is in het leeuwedeel van de gevallen het leed geleden. Psycholoog Frits Bosch: "Er heerst bij het Riagg toch iets van: dit is therapie, dat ligt heel gevoelig en daar mag t Wij zeggen tegen onze cliënten heel duidelijk dat we met hun huisarts over hun problemen overleggen oGPD» Maar het belangrijkste verschil met de Riagg's ligt hem toch wel in het contact met de huisarts, zoals De Hoog ook al aangeeft Bosch: "Er heerst bij het Riagg toch iets van: dit is therapie, dat ligt heel gevoelig en daar mag niets van naar buiten. Wij zeggen tegen onze cliënten heel duide lijk dat we met hun huisarts over. hun problemen overleggen. Wij kunnen daar veel van leren. Een huisarts is immers vaak ook de gezinsarts en weet dus v.eel over de maatschappelijke en gezin somstandigheden van de cliënt. belangrijk datje elkaar dan goed kent en elkaar ook buiten kan tooruren rustig kunt opbellen. Bovendien hebben we elke zes weken een bespreking met de artsen over de patiënten die ze hebben doorgestuurd. De huis arts op zijn beurt kan ook wat van ons leren. Als iemand bij voorbeeld met hoofdpijnklach ten komt, kan de arts hem vra gen eens een week een dagboek je daarover bij te houden. Krijgt hij die hoofdpijn altijd op zijn werk, dan kun je het in die rich ting zoeken. Blijkt de problema tiek ingewikkelder te liggen, dan kun je hem eens wat verderop sturen". 'Huisarts' Het is beslist niet zo dat de eer ste-lijnspsycholoog alles zelf doet. Hij is volgens Bosch een 'generalist' en geen specialist, en verhoudt zich tot de psychiatrie (zoals die in het Riagg en psy chiatrische ziekenhuizen wordt toegepast) ongeveer zoals de huisarts tot de specialist. De 'zware gevallen' behandelt de eerste-lijnspsycholoog niet zelf. maar hij stuurt die door naar een psychiatrische instelling. Wel kent hij, beter dan de huisarts, de' mogelijkheden en onmogelijkhe den op dit gebied en fungeert daarom als een soort vraagbaak. De huisarts kan nu eenmaal, stelt Bosch, niet alles bijhouden. Aan de ontwikkelingen op het puur lichamelijke gebied heeft hij vaak zijn handen al vol. Van officiële erkenning is nog altijd geen sprake. Vaak treft de eerstelijnspsychologen het ver wijt dat ze vooral bezig zijn hun eigen werk te scheppen. "Dat is ook wel een beetje zo. Maar je kunt ook stellen: die ontwikke ling is er nu eenmaal en dat duidt erop dat er zowel van de kant van de huisartsen als van de cliënten behoefte aan is". De kosten van de gezondheidszorg kun nen door directe samenwerking tussen huisartsen en psychologen met min stens 15 tot 30 procent omlaag. Met die mededeling kwam de Leidse hoogleraar psychologie Diekstra vorig jaar naar bui ten na een uitgebreid literatuuronder zoek. Dat was nogal opzienbarend: ter wijl staatssecretaris Dees (volkgezond heid) met de ene pijnlijke ingreep na de andere komt om zijn aandeel in de be zuinigingen (ruim een miljard) bij elkaar te schrapen, werd hem een miljardenbe zuiniging op een presenteerblaadje aan geboden. Het onderzoek van Diekstra werd met de nodige scepsis onthaald, vooral omdat het was gebaseerd op Amerikaanse en Duitse onderzoeken. tijd grote vraagtekens bij de cijfers van Diekstra, zo zegt woordvoerder Van Ham. Wel is de VNZ bijna klaar met een ei gen vooronderzoek naar het effect van deze 'eerste-lijnspsychologie'. Het zie kenfonds Spaarneland en het voormali ge ziekenfonds West-Friesland (dat na een fusie de eerste-lijnspsychologie uit het pakket schrapte) zijn op verzoek van de VNZ bezig uitgebreid te inventarise ren hoe en hoeveel het beroep op (ande re) medische voorzieningen is afgeno men sinds een aantal van hun cliënten gebruik kon maken van een 'huispsy choloog'. Ook de cijfers van Diekstra worden overigens bij dit vooronderzoek betrokken De artsen en eerste-lijnspsychologen in de Haarlemse regio hebben met de universiteit van Nijmegen alle cijfers uit twee huisartsenpraktijken over de jaren 1980-1984 op een rijtje gezet. Van de ruim 130 mensen die in die tijd werden doorverwezen was tweederde vrouw en ednderde man en was 70 procent tussen de 20 en 39 jaar. De helft had een lagere opleiding en 46 procent een middelbare opleiding, terwijl de klachten vooral be stonden uit angst(aanvallen), gezinspro blemen en stress. De behandeling, die bij tweederde binnen een week na de verwijzing be gon, duurde over het algemeen kort. Bij 42 procent waren tussen de 1 en 5 ge sprekken voldoende, bij bijna 50 pro cent duurde de behandeling tussen de 6 en 10 gesprekken. Het gemiddelde was 7 gesprekken En verliep alles tevredenheid? Bijna een kwart van de patiënten vond de situatie na de gesprekken met de psy choloog 'verbeterd', terwijl 44 procent zijn toestand als 'redelijk verbeterd' om schreef. Eenderde van de patiënten had niets aan de behandeling gehad. De art sen oordeelden nog iets gunstiger. Bij 45 procent van hun patiënten constateer den ze een verbetering, bij 31 procent een redelijke verbetering en bij 23 pro cent zagen ze geen noemenswaardig ef fect. Zoals gebruikelijk bij psychologi sche behandeling was het succes groter naarmate de patiënt een hoger oplei dingsniveau had: de behandeling be staat immers uit gesprekken en mensen met meer opleiding kunnen daar als re gel beter mee uit de voeten. En dan de (geld)besparing. Het gèmiddeld aantal (huisarts)bezoek nam af van gemiddeld 4 tot 3, een kwart dus. Directeur-generaal Van Lon den, de hoogste ambtenaar op Volksgezondheid, heeft herhaal delijk gezegd dat hij liever geen psychologen in de eerste-lijns- zorg ziet. Een psycholoog is een specialist en die hoort in de twee de lijn thuis. Als er al iets van eerste-lijnshulp van de grond moet komen, dan moet dat maar via het Riagg, stélde Van loon den. Ook de Riagg's juichen de opkomst van de huispsycholoog bepaald niet toe. Bosch voelt echter niets voor onderdak bij een Riagg: "Dan gooi je het kind met het badwater weg. Het grote verschil tussen ons en een Riagg is onze werkhouding. Bij het Riagg werkt een aantal specialis ten en die behandelen alleen mensen die een bepaald ziekte beeld vertonen. Zij hebben een specifiek hulpaanbod en nemen alleen patiënten die dat ziekte beeld vertonen. Wij werken veel meer in de breedte, vergelijkbaar met een huisarts: die heeft een wachtkamer vol patiënten zitten en moet iedereen helpen die daar zit. Dat doet wij ook: we werken met een aantal huisartsenpraktij ken samen en zyn daardoor de huispsycholoog voor een bepaal de regio. Ook wij behandelen ie dereen die binnenkomt". Onderzoek Van Londens tweede bezwaar tegen .de eerste-lijnspsycholoog is dat de erkenning geld kost, en dat is er alleen als elders in de gezondheidszorg extra wordt ge kort. En daar moet de komende jaren al ruim een miljard gulden worden bezuinigd, zo liet hij vo rige week nog eens weten toen hij het boekje 'de samenwerking tussen psycholoog en huisarts' in ontvangst nam. Volgens de psychologen zelf besparen ze juist geld, omdat de patiënt een vruchteloze en ui terst kostbare tocht door het spe cialistisch circuit bespaard blijft. WVC heeft weliswaar al jaren ge leden een onderzoek naar de kos ten en baten van de huispsycho loog toegezegd, maar daar is het nog altijd niet van gekomen. Vo rig jaar kwam de Leidse hoogle raar psychologie Diekstra naar buiten met cijfers dat deze vorm van psychologische hulp kapita len kan uitsparen. Zijn conclu sies waren echter gebaseerd op Amerikaanse onderzoeken, en WVC is tot dusverre niet over tuigd. Toch ziet Bosch wel positieve ontwikkelingen. Hij proeft in de woorden van Van Londen toene mende ruimte voor zijn werk. Bovendien is de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen mo menteel bezig met een vooron derzoek naar de vraag of de eer ste-lijnspsycholoog inderdaad besparingen oplevert. VNZ- woordvoerder Van Ham ver wacht medio september de cij fers van dit vooronderzoek op ta fel te hebben. Aan de hand daarvan zal de VNZ dan besluiten of er een uit gebreid onderzoek (in samen werking met WVC en de Zieken fondsraad) moet komen. Maar, zegt hij nadrukkelijk, 'als dit vooronderzoek niets oplevert, dan hoeven we wat mij betreft de eerste 5 of-10 jaar niet meer over de eerstelijnspsycholoog te pra ten'. (De samenwerking tussen psycho loog en huisarts. J.J.L. Derksen (red.) Swets en Zeitlinger, Lisse. prijs 'Youth for Christ' wil wereld wijd de kerken mobiliseren voor werk onder jongeren die nog niet met de boodschap van de bijbel zijn bereikt. De kerk moet haar taak onder deze jongeren weer in het vizier krijgen. Samen met de kerken wil 'Youth for Christ' zich hiervoor inzetten. Deze jeugd-evangelisatiebe- weging besloot aldus op haar ze vende internationale conferen tie, die de afgelopen week werd gehouden in de Filippijnse hoofdstad Manila. Elke drie jaar belegt 'Youth for Christ' - in 62 landen vertegenwoordigd - zo'n conferentie om zich te beraden over haar strategie. In Manila wa ren ruim 500 directie- en be stuursleden aanwezig. Voor het eerst waren, op kosten van de be weging, 25 predikanten uit alle delen van de wereld uitgenodigd om commentaar op de plannen te geven. Volgens directeur ds. Niek van Exel van 'Youth for Christ' Ne derland zijn de kerken achterge bleven in de benadering van jon geren in arme landen en minder heidsgroepen. Men gaat de pro blemen van die jongeren nu on- -derzoeken. De organisatie, zei Van Exel, is veel te lang bezig ge weest met de jeugd binnen en aan de rand van de kerken. Hij sprak in dit verband van 'inteelt- evangelisatie'. De nieuwe inter nationale koers sluit aan bij de werkwijze die de Nederlandse af deling vorig jaar heeft gelan ceerd. 'Youth for Christ' wil een eind maken aan de 'Amerikaanse overheersing' van de beweging. De nieuwe leiders zullen voor een groot deel uit Afrika en Azië komen. Ook werd in Manila het idee van 'wereldteams' uitge werkt. Zo'n team bestaat uit en kele tientallen jongeren, die op verzoek van de plaatselijke be volking een paar weken assiste ren bij de bouw van huizen, kli nieken of kerken. Vorige maand zond de Neder landse afdeling van 'Youth for Christ' veertig jongeren voor een maand naar de Dominicaanse Republiek. Nog dit jaar zal de af deling beslissen of ook een team zal worden uitgezonden naar de sloppenwijken van de Filippijn se hoofdstad, waar om assisten tie is gevraagd. Met pensioen Professor dr J. van den Berg, hoogleraar in de geschie denis van het christendom en de leerstellingen van de christelijke godsdienst aan de Leidse univer siteit. gaat 1 september met pen sioen; op 17 augustus hoopt hij 65 jaar te worden. In 1947 werd dr. Van den Berg gereformeerd predikant in Otto- land, zes jaar later in Zutphen. Voordat hij in 1961 werd be noemd tot hoogleraar aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, was hij daar enkele jaren lector aan de theologische faculteit. Eerst was hij hoogleraar in de ethiek, later in de kerkgeschiede nis. Hoogleraar in Leiden werd dr. Van den Berg in 1976. Hij werd toen verbonden aan de ge reformeerde kerk van Leiden. Professor Van den Berg is ook lector geweest aan het gerefor meerd zendingsseminarie in Baarn en secretaris van de gere formeerde predikantenvereni ging. Adviseur was hij van de sy node. Zeventig. De predikant J. H. Velema in Nunspeet hoopt op dinsdag 18 augustus 70 jaar te worden. Landelijke bekenheid kreeg hij door zijn voorzitter schap van de stichtingsraad van de Evangelische Omroep en de synode van zijn kerk, de Christe lijke Gereformeerde Kerken. Ook was hij president-curator van de theologische hogeschool van deze kerk in Apeldoorn en redactiesecretaris van het kerke lijke weekblad 'De Wekker'. In 1940 werd Velema - afkom stig uit 's Gravendeel - predi kant in Steenwijk. Zijn andere standplaatsen waren Bunscho ten, Zwolle, Apeldoorn en Nun speet. Heeswijk-Dinther. Het Ab dijhuis van de Norbertijnen in Heeswijk-Dinther heeft voor het seizoen 1987-1988 een program ma opgezet voor weekeinden, 'meerdaagsen' en zomerweken Ze zijn bestemd voor iedereen die zich voor bezinning, gesprek en oriëntatie even wil terugtrek ken. Abt A. Baeten in een woord "In respect voor ieders eigen levensoriëntatie en levensover tuiging willen wij de christelijke inspiratie, die zowel de abdij als het abdijhuis schraagt, in heel ons aanbod laten doorklinken. Niet om iemand iets op te drin gen, maar opdat men weet dat stafleden en bewoners de per soon en de bevrijdende levens houding van Jezus Christus in hun doen en laten centraal trach ten te stellen". Het eerste thema-weekeinde - van 11 tot en met 13 september - heeft als onderwerp: 'God heeft mensen nodig'. Het programma vermeldt verder religieus-maat schappelijke thema's en week ends waarin de persoonsontwik keling en relatiebeleving cen traal staan. Aandacht is er ook voor schrijvers en schrijfsters van theologische werken, zoals Dorothee Sölle, Pinchas Lapide en Jacques Pohier. Het programma is verkrijg baar bij het Abdijhuis, Abdijst raat 49, 5473 AD Heeswijk-Din ther. 04139-1755. Gereformeerde Gemeen ten: bedankt voor Westkapelle A. B. van der Heiden Doetin- chem. Doopsgezinde Broederschap: aangenomen naar streekge- meente Midden-Friesland me vrouw A. J. L. Kooreman Balk. Brazilië De Braziliaanse Raad van Kerken (vijf protestantse kerken en de Rooms-Katholieke Kerk) dringt in een uitvoerig document aan op een akkoord tussen de po litieke partijen, gezien de 'ex treem ernstige situatie' in het land. Volgens de raad is de ge loofwaardigheid van de regering op bijna alle niveaus diepgaand De kerken waarschuwen voor een 'politieke achteruitgang', waarmee zij een mogelijke mili taire staatsgreep bedoelen. Ze vragen om een politiek akkoord: afspraken over de landhervor ming, vaststelling van een ver kiezingsdatum onmiddellijk na het gereedkomen van de nieuwe grondwet (eind dit jaar), afschaf fing van de uitzonderingswet voor de nationale veiligheid en het houden van een referendum over de belangrijkste thema's 2 grondwet. De Braziliaanse bisschoppen hebben gisteren fel geprotes teerd tegen 'valse beschuldigin gen' tegen haar adviescommissie voor Indianen-zaken (Cimi). Zij willen, dat het parlement een on derzoek naar de berichten in stelt. Tegen een conservatieve krant worden juridische stappen overwogen. Die verweet de ad viescommissie, dat ze zich aan de Indianen-gebieden verrijkt en deze aan de nationale soevereini teit wil onttrekken. De bisschoppenconferentie stelt zich volledig achter haar ad viescommissie. Die heeft de grondwetgevende raad beperkte soevereiniteit voor de Indianen- gebieden voorgesteld. Ook wil de commissie, dat de oorspron kelijke bewoners over de zich daar bevindende rijkdommen mogen beschikken. Maar, zeg gen de bisschoppen, daar zijn de mijnbouwondernemingen en het internationale kapitaal het duidelijk niet mee eens.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2