TAD EIDEN 'Komt hij wel of komt hij niet?' Groenoordhallen draaien over enkele jaren quitte LEIDSCH ÜL DAGBLAD Willem-Alexander neemt intrek in Leiden Het weer was anders op een andere dag en het was licht. Geduldig poseert kroonprins Willem-Alexander op de Nonnenbrug bij het Academiegebouw van de Leidse universiteit. Gisteren ging een nieuwe levensfase voor hem in, want in Leiden gaat hij het komend jaar geschie denis studeren. (foto's Loek Zuyderduin) te - en we hopen dat nog even te blijven. Dat wil zeggen dat we al sinds jaar en dag extra geld van het rijk krijgen. En dat niet uit dom heid". Er is nog steeds woningnood in Leiden, maar volgens Goekoop hebben de eerstejaars gelukkig een eigen stichting studentenhuisves ting: "Anders moest u veel langer wachten, de uitzonderingen met een eigen woning uiteraard buiten beschouwing gelaten". Of de kroonprins, als eigenaar van zo'n eigen woning èn als stu dent. aan de oproep van Goekoop om zich vooral als inwoner van de stad te laten inschrijven gehoor zal geven, is nog onduidelijk. Bij bur gerzaken op het stadhuis is hij nog, evenals de meeste eerstejaars, niet geweest. Maar voor iedere 500 stu denten krijgt Leiden er een politie agent bij en die kans wil Goekoop zich niet laten ontgaan. Vandaar zijn jaarlijks herhaalde oproep aan de nieuwkomers, want: "Het is voor uw eigen veiligheid". Vanaf zijn kansel gaf de burge meester de eerstejaars nog enkele geboden mee: "Eerbiedig de nachtrust. Gij zult de burger niet uit zijn slaap houden. Laat de auto buiten de binnenstad. Speciaal om u rustig te laten studeren, hebben we delen van de binnenstad zoals de Breestraat voor de auto afgeslo ten. Fietsen gaat bovendien veel sneller. Er is trouwens een levendi ge ruilhandel in fietsen", aldus zijn eufemistische benadering van het fenomeen fietsdiefstallen. Dat de kroonprins op de fiets zal komen, valt zeer te betwijfelen. Voor zijn huis is een afsluitbare parkeerplaats gereserveerd. Het lijkt er zelfs op dat het er twee zijn. Vermoedelijk voor de bewakings dienst. Want nogmaals: een ge woon studentenleven is er voor een prins tegenwoordig niet bij. Konden de Leidenaars in 1956 de toenmalige kroonpinses Beatrix nog ongedwongen door de stad zien wandelen, met kroonprins Willem-Alexander zal dat nauwe lijks het geval zijn, als we de verte genwoordiger van de RVD tenmin ste mogen geloven: "De veiligheid van de prins en daarmee die van zijn moeder zal voorop staan", al dus de voorlichtingsman. Goekoop gebruikte zijn rede om enkele veel voorkomende misver standen uit de weg te werken: al lereerst het feit dat Leiden door de Romeinen zou zijn gesticht. Dat is niet het geval. Ontstaan tussen de Oude en Nieuwe Rijn en het rivier tje de Mare. groeide de nederzet ting uit tot een grote plaats, die in de dertiende eeuw stadsrechten kreeg. "De graven van Holland vestigden zich hier aan het Rapen burg, natuurlijk zoals alle graven, prinsen en koningen na hen", kon Goekoop niet nalaten te vermel den. Het tweede misverstand, aldus Goekoop, is dat Leiden als belo ning voor zijn strijd tegen de Span jaarden kon kiezen uit belasting vrijdom of een universiteit. "Lei den zou dan wel wijzer zijn ge weest. Neen. de geschiedenis is an ders". Omdat in de protestantse noordelijke Nederlanden behoefte bestond aan een tegenhanger van de katholieke Leuvense universi teit, werd Leiden als vestigings plaats uitgezocht. Leiden had daar, aldus Goekoop, stevig bij Den Haag zijn best voor gedaan. En zie daar: "Binnen een paar dagen was het pleit beslecht en had Leiden zijn universiteit. Zoals het vorig jaar gelukt is de nationale natuur historische presentatie in concur rentie met Amsterdam binnen te halen", maakte de Leidse burge meester van de gelegenheid ge bruik om dit succes nog eens met gepaste trots te benadrukken. Grappen Hij waarschuwde de studenten nog eens voor de relatie tussen Lei- denaar en student. Dit in het kader van het derde misverstand, dat Leiden vooral een universiteits stad is. Maar, aldus Goekoop, tot de jaren zestig-zeventig is Leiden vooral een industriestad geweest. Vandaar de van oudsher gegroeide tegenstelling tussen 'rijke' student en 'arme' arbeider. "Houdt er reke ning mee". En even later voegde hij daar de goede raad aan toe: "Hang niet te veel en te opzichtig de student uit. Uw grappen zijn na tuurlijk bijzonder origineel en ge niaal. Maar bedenk, dat de Leidse burger met zijn 400-jarige ervaring met het studentenleven de grap ze ker al tientallen keren heeft meege maakt. Dus ze liggen niet onmid dellijk dubbel van het lachen". Dat Leiden de armste stad met het laagste gemiddelde i.q. van Ne derland zou zijn, ruimde Goekoop als vierde misversand uit de weg: "Leiden heeft wel veel financiële behoeften. Maar dat ligt aan het feit, dat we na Amsterdam de grootste historische binnenstad hebben en een belangrijke cen trumfunctie vervullen. Terwijl we tegelijkertijd slechts 108.000 inwo ners hebben. En dus zijn we al ja ren een erkende artikel 12-gemeen- LEIDEN - "Komt hij wel, komt hij niet?" Zenuwachtig schuifelen een paar meisjes op hun klapstoeltje heen en weer. "Hij zou komen van ochtend", weet een ander stellig te vertellen. Aan het aantal fotografen, came- ralieden en journalisten valt af te leiden dat kroonprins Willem-Ale xander de opening van de El Cid- week, de introductieweek voor de eerstejaars studenten van de Leid se universiteit, zal bijwonen. En in derdaad, een paar minuten later is door Annemiek Ruygrok het zo ver. De lenzen zoemen en tussen burgemeester Goekoop en de voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit, mr. K. Cath, in treedt de bekendste eerstejaarsstudent geschiedenis de Hooglandse Kerk binnen. Een golf van geroezemoes zwelt op, meisjes giechelen zenuwachtig: "Daar is hij, zie je nou wel...". De prins, van geen kwaad bewust, luistert naar de ongetwijfeld goedbedoelde op merkingen van zijn begeleiders. Even blijft hij, ten behoeve van de pers. staan en gaat vervolgens zit ten op de hem toegewezen plaats. "Ik vind het zielig voor hem, al die belangstelling, daar word je toch doodziek van", leeft een collega- eerstejaars met hem mee. Dat een kroonprins niet gewoon als student de eerstejaarsdagen kan meemaken, is even daarvoor al duidelijk geworden. Mochten zijn 2000 mede-studenten gewoon van af molen De Valk onder begelei ding van hun mentors naar de Hooglandse kerk wandelen, prins Willem-Alexander werd bij zijn huis aan het Rapenburg opge haald. Hij liep een stukje over de brug naar de overkant, maar stapte vervolgens in de daar geparkeerde auto die hem vervolgens naar de Hooglandse Kerk zou rijden. Opgewacht door een mini-leger tje fotografen, vertegenwoordigers van de Rijks Voorlichtings Dienst, politie-mensen en rechercheurs, had hij met een gepast stralende glimlach zijn voordeur verlaten. Evenals zijn moeder dat in 1956 en zijn tante Margiet in 1962 deden. Tegen zijn buurman verderop, op zijn balkon van zon en krantje ge nietend, had hij een kwinkslag: "U hebt het goed bekeken daar, op uw uitkijkpost". Op de Nonnenbrug was hij, plichtsgetrouw, nog even blijven staan. Alweer ten behoeve van de fotografen. Propjes schie ten naar de lenzen, zoals hij als on deugend jongetje deed, was er met meer bij. De prins weet waar zijn - niet benijdenswaardige - plaats is. Hoger sferen Burgemeester Cees Goekoop, net terug van een reis naar Japan, mag als eerste het welkomstwoord in de Hooglandse Kerk voeren. Goekoop schreef zijn toespraak in het vliegtuig, op 10.000 meter hoogte. Niet alleen daarom moet hij in hoger sferen zijn geweest. Vooral het feit dat een telg van het Huis van Oranje wederom Leiden tot studieplaats heeft gekozen, moet euforische gedachten door zijn hoofd hebben doen spelen. Niettemin houdt de burgemees ter zich in. Slechts één zin slaat uit drukkelijk op de band tussen de huidige Oranjes en Leiden. Maar dan is zijn toespraak al ver gevor derd. Tussendoor zijn slechts cryp tische verwijzingen naar de prinse lijke student te horen. Al in het be gin wordt verwezen naar de spraakmakende 'shirtreclame' die Willem-Alexander droeg tijdens zijn deelname aan de Elfsteden tocht: "Of u nu over het Heineken- pad of via Marlboro Leiden bent binnengetreden, u allen wens ik een bijzonder goed verblijf in deze stad toe". In de Hooglandse kerk werd de kroonprins gisteren begeleid door de voorzitter van het college van bestuur van ie Leidse universiteit, mr. K. Cath (links) en de Leidse burgemeester mr. C.H. Goekoop. (foto Loek Zuyderduin) LEIDEN - De Groenoordhallen zijn vermoedelijk over enkele jaren uit de rode cijfers. Dat voorspelt di recteur De Jong van de Groenoordhallen. Vorig jaar nog moest de gemeente drie ton op de exploitatie van de hallen toeleg gen. Dat is overigens al aanzienlijk minder dan in de zeventiger jaren toen het begrotingstekort het mil joen gulden overschreed. Het te kort zoals dat nu bestaat, wordt met name veroorzaakt door de ver huur van de hallen ten behoeve van de sport. De exploitatie van de Groenoordhallen berust op drie onderdelen: veemarkten, de sport sector en de evenementen. Op de laatste twee werd de afgelopen ja- Debat over Aids LEIDEN - De stelling 'Aids dient al bij de grenzen bestreden te wor den' is de inzet van een zogenaamd Cambridge-debat dat woensdag avond 12 augustus in sociëteit De Burcht wordt gehouden. De frac tievoorzitter van de RPF in de tweede kamer Meindert Leerling en de naaste medewerker van de gevolmachtigd minister van Aru ba, de heer Oduber, zullen voor de stelling pleiten. Als tegenpleiters treden op de heer Van Loenen (ver bonden aan de GG en GD in Lei den) en de directiesecretaris pa tiëntenzorg van het AZL, de heer Dutree. Het debat begint om 20.00 uur. ren verlies geboekt, maar wat be treft de evenmenten is dat vrijwel over, hoewel de evenementen een moeizame aangelegenheid blijven. Het aantal popconcerten bijvoor beeld is als gevolg van de populari teit van de stadionconcerten fiks afgenomen. Voor dit jaar is zelfs nog geen enkel optreden geboekt. Ook hebben de Groenoordhallen veel concurrentie te duchten van bijvoorbeeld de Pieterskerk en de ijshal waar ook grootschalige eve nementen georganiseerd worden. Toch verwacht De Jong op korte termijn in de evenementensfeer quitte te kunnen spelen. De sportsector staat ieder jaar garant voor forse verliezen (dit jaar 6,5 ton) omdat de prijzen voor de zaalhuur lager liggen dan de feite lijke huurprijs zou moeten zijn. "Logisch", aldus De Jong, "Als je voor de sportactiviteiten die hier plaatshebben een sporthal moeten bouwen, kost dat de ge meente ook geld". De veemarkten brengen als eni ge geld binnen, vorig jaar werd in deze sector 3,5 ton winst geboekt. Van belang voor de exploitatie van de Groenoordhallen is tevens dat het gebouw op onderdelen (boek houdkundig) is afgeschreven en energiebesparende maatregelen hun vruchten gaan afwerpen. "Met een positief eindresultaat in het vooruitzicht is duidelijk waarom het gemeentebestuur er, weinig voor voelt de hallen te privatise ren", aldus De Jong. Uit cijfers over de omvang van de handel in het eerste halfjaar van '87 blijkt dat de Groenoordhallen de op twee na druk bezochtste vee markt in Nederland heeft. De aan voer op de leidse veemarkt steeg met ruim 10 procent. Vorig jaar moest de Leidse markt met een vierde plaats genoegen nemen. Dit resultaat werd met name bewerk stelligd doordat de varkenspest de aanvoer in 1986 tot een dieptepunt deed dalen. De aanvoer van var kens steeg dit jaar met maar liefst 91 procent. Ook de aanvoer van schapen, lammeren, bokken en geiten nam fors toe. De paarden, pony's en veulens zijn daarentegen op een enkele uitzondering na ge heel van de Leidse veemarkt ver dwenen. Als gevolg van de super heffing liep ook de aanvoer van kalveren enigszins terug. De han del in runderen bleef op een zelfde peil als in '86. LEIDEN - Overleden: F.A. Ooster veen (1921) man, D. Ku(jt (1920) vrl. echtg. van N. Hoek, E van Gijzen (1937) vrl. echtg. van N. Molenaar, S.M.I. Oo- men (1986) vrl., J. van "t Zand (1917) man. J.C.M. van Egmond (1907) vrl. geh. gew. met B.C.J. Langezaal, J. Wage- mans (1896) vrl. geh. gew. met D. Roest, C.H.M. Holsboer (1910) vrl. echtg. van A. de Koning, C. de Roo (1904) man, J.J. d'Haans (1937) man, S. Hilarius (1906) man, P. den Hollander (1918) man. J. Kipp (1929) man, W.M. Louwrier (1899) vrl. geh gew. met J. van der Linden, S. Munnik (1899) vrl geh. gew. met D. Oudshoorn, I.C. Wassenaar (1915) vrl. geh. gew. met W.Q. Schelvis, C. Korte- kaas (1919) man, A. Sluijk (1916) vrl. echtg. van J. van den Heuvel. J. Guijt (1949) man. LEIDEN - "Die tractor is niet van ons, dus je moet niet bij mij zijn", had de jongen uit Oud Ade tegen de agenten gezegd. "Waar na u in minder parlementaire ter men nog even bent doorgegaan", vatte de kantonrechter op minza me toon het verdere verloop van het gesprek met de agenten sa- door Simone van Driel De achterlichten van de aan hangwagen achter de tractor ver toonden mankementen. Dat was de reden waarom de de bestuur der in Leiderdorp was bekeurd en wegens niet betalen daarvan gisteren voor de rechter stond. De verdachte zei in eerste in stantie niet veel, de officier kwam dan ook snel tot zijn eis: 75 gulden boete. Dat bleek even wel het startsein voor de jongen om zijn mond open te doen. "De datum en de tijd in de dagvaar ding kloppen niet", meldde hij. "Ik ben op een zondag aange houden, niet op zaterdag". En wat betreft de tijd: "Het was tien over vijf toen ik een bekeuring kreeg, geen half zes". De jongen had een verklaarba re reden voor die muggezifterij, zo bleek even later. Uit zijn broekzak haalde hij een verfrom meld stukje krant waarop de tij den van zonsop- en zonsonder gang van die bewuste zondag stonden en overhandigde dat de rechter. "De zon ging die dag on der om tien voor vijf', las die. Precies, dat zag hij goed. En aan gezien een agent in Leiderdorp had gezegd dat hij tot een half uur na zonsondergang geen lich ten op de aanhangwagen hoefde te ontsteken, was de man om tien over vijf dus niet in overtreding geweest. "En dan nog wat", zei de ver dachte, nu op dreef: "Het weer klopt ook niet. Het weer was hel der die dag". "Dat staat toch ook in de dagvaarding?" zei de rech ter. Even stilte, dan: "Nou ja, dat is dan wel goed. Maar de tijd en de datum kloppen niet". De rechter gaf hem vrijspraak. "Maar alleen vanwege het ver schil in datum", wilde hij de jon gen een al te groot gevoel van triomf onthouden. Laten staan De Voorschotenaar was in Noordwijk met zijn brommer een autosnelweg opgereden. Per ongeluk, hield hij de kantonrech ter voor. "Ik reed op een weg waar geen fietspad was. Bij de verkeerslichten stond een bord dat auto's rechtdoor mogen, fiet sers en bromfietsers mogen al leen links- of rechtsaf slaan. Ik zag dat bord niet, ik reed recht door". Waarna hij op de snelweg be landde. Hij had de overweging 'doorrijden of omkeren' ge maakt. Het laatste zou betekenen dat hij tegen de verkeersstroom in zou rijden. "En da's nog veel gevaarlijker. Dus ik ben maar doorgereden". De Voorschote naar kwam uiteindelijk langs een parkeerplaats, zag daar politie en dacht: 'Die kunnen me mis schien wel helpen'. Helpen de den ze hem inderdaad. Van de wal in de sloot. Hij kreeg een be keuring. "Wat ik deed was straf baar en levensgevaarlijk, zeiden de agenten". Dat was wel zo. maar wat er toen gebeurde vond hij bijzonder vreemd: "Die agen ten lieten me zomaar staan. Ze zeiden dat ik gewoon door moest rijden en bij de eerste de beste afslag die ik tegenkwam van de weg afgaan". De rechter en de of ficier van justitie begrepen zeker wel dat hij daardoor een beetje verbouwereerd was. Dat deden ze. De officier vond dat het gedrag van de agenten niet de schoonheidsprijs ver diende. "De afwikkeling bevalt me niet zo, d>e is merkwaardig. Eerst iemand bekeuren voor een overtreding en hem dan die over treding toestaan". Schuldig zon der straf eiste hij voor de ver dachte. De rechter ging daarmee akkoord. De redder De Voorburgse vrachtwagen chauffeur was een gelegenheids dramaticus. Hij nam de rechter en de officier van justitie mee naar de situatie waarin hij ver zeild was geraakt: stelden ze zich eens voor dat er iemand voor hen rijdt die van 70 naar 50 kilometer en heel plotseling naar een snel heid van 25 kilometer zakt. Dat was hem dus overkomen. "Ik kon kiezen tussen een dooie lelij ke eend en een dooie, of deze twee manoeuvres". Die twee ma noeuvres waren inhalen, wat daar niet mocht, en rijden in een verboden richting. De lelijke eend was gaan rem men op het moment dat er een politie-auto in zicht was, stelde de verdachte. "Dat was alles. Ik kon in mijn vrachtwagen over hem heen kijken: er was niets aan de hand. Geen eend, geen poes, geen hond te zien", somde hij een paar kennelijke redenen om te remmen op. Tja, wat kon hij anders dan uitwijken. "Bo venop die eend rijden vind ik zonde". De officier moest weinig van het verhaal hebben. Hij had ge woon moeten 'anticiperen', een beroepschauffeur als hij zeer ze ker. Daar had hij wat aan, morde de verdachte. "Ik weet niet wat ik in het vervolg moet doen als zoiets me nog eens overkomt". Thea traal voegde hij eraan toe: "Ik vind dit niet rechtvaardig. Als dit de dank is voor het redden van een leven". Volgde de dramati sche slotacte: "Maar wat is recht. Dat moet u spreken". Met het uitspreken van een schuldig zonder straf plantte de rechter hem weer met beide be nen op de grond. De ons-kent- ons-blik van de chauffeur rich ting companen op de publieke tribune had iets weg van de blij de verrassing van een derde rangs acteur. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDE~N

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9