Internationale fusie in de machinebouw DDR met sprongen naar computer-tijdperk Zwarte mijnwerkers staken massaal Regenverzekeraar is niet bang voor een buitje meer of minder APT zit nog steeds in de rode cijfers DINSDAG 11 AUGUSTUS 1987 ECONOMIE PAGINA 7 ASEA en Brown Boveri BADEN (VWD/ANP) - Er komt een omvangrijke fusie in de Eu ropese machinebouwindustrie. Het Zweedse concern ASEA en de Zwitserse Brown Boveri und Cie (BBC) zullen hun activitei ten per 1 januari 1988 samenvoegen onder de naam 'ASEA Brown Boveri', zo heeft BBC gisteren bekendgemaakt. Het nieuwe concern zal 160.000 ASEA werd in 1883 opgericht en werknemers hebben en een jaar- haalde in 1986 een omzet van - om- omzet van ongeveer 24 miljard gerekend - vijftien miljard gulden Zwitserse frank (32,5 miljard gul- en een winst van 817 miljoen gul den). De twee ondernemingen zul- den. De onderneming heeft over de len elk voor vijftig procent deelne- hele wereld 346 bedrijven. Zeven- men in het nieuwe concern. De fu- tig procent van de ASEA-produk- sie moet nog worden goedgekeurd ten wordt geëxporteerd, door de aandeelhouders. De Nederlandse vestiging ASEA heeft ongeveer 240 in dienst en heeft vorig jaar een omzet van 122 miljoen gulden ge boekt. Brown Boveri Nederland zette met 760 mensen 248 miljoen gulden om. De Zweeds-Zwitserse combina tie wordt een van de grootste on dernemingen ter wereld op het ge bied van elektrotechniek, machi nebouw en industrie-automatise ring. Volgens BBC, na Nestlé en Ciba-Geigy de grootste onderne ming van Zwitserland, is het eerste streven van de nieuwe onderne ming de uitbreiding van de markt positie en de technologische basis in de EG en Noord-Amerika. ASEA, de grootste producent van industriële robots in Europa, houdt enkele deelnemingen buiten de nieuwe onderneming, zoals Elektrolux, ESAB. SILA. Skandi- viska Elverk en Haegglund. Het voorzitterschap van de directie van de nieuwe onderneming komt ge zamenlijk in handen van Fritz Leutwiler, oud-president van de Zwitserse centrale bank en voorzit ter van de directie van BBC, en Curt Nicolin, directievoorzitter van genomen ASEA. BBC haalde in 1986 een omzet van 13.8 miljard frank en een winst van 203 miljoen frank. Het is de on derneming de laatste paar jaar niet voor de wind gegaan en in 1985 en 1986 werd er dan ook geen divi dend uitgekeerd. Leutwiler. die als saneerder is binnengehaald, heeft de structuur van het concern ge wijzigd en het aantal personeelsle den met tien procent verminderd. Ongeveer de helft van de activi teiten van BBC ligt in de vervaardi ging van apparatuur voor produk- tie en de distributie van energie. De andere helft ligt in de sectoren verkeer, meet- en regeltechniek, en aandrijvingen en installaties voor de industrie. ASEA zit behalve in de industriële robots onder meer in kerncentrales, warmtekrachtcen trales, waterkrachtcentrales, trans formators, kabels, lokomotieven, kranen en transportbanden. BOD - Bray Technologies, fabri kant van gasbranders in Leeds, ziet af van het uitbrengen van een bod op de uitstaande aandelen van de branchegenoot Furigas in Assen, zo hebben Bray en Furigas giste ren meegedeeld. De structuur van Furigas maken een bod van Bray op Furigas namelijk uitermate in gewikkeld en de activiteiten van een aantal deelnemingen van Furi gas sluiten niet aan bij de bedrijfs- sactiviteiten van Bray. Pilotenstaking De Belgische piloten en naviga- toren zullen komend weekeinde hun werk neerleggen om te protes teren tegen de trage voortgang van de onderhandelingen met de lucht vaartmaatschappij Sabena. Het ko mende weekeinde wordt het druk ste van het zomerseizoen. Faillissementen AMSTERDAM (GPD) - Ondanks de plensbuien van de afgelopen weken maakt regenverzekeraar Lugt Sobbe en Co in Amsterdam zich nog geen kopzorgen over de mogelijke schadeclaims. De metin gen van het KNMI, waarop de uit keringen worden gebaseerd, zijn ook nog niet allemaal binnen. Bo vendien heeft de onderneming, die al bestaat sinds 1835, zich tegen al te grote stroppen ingedekt bij Lloyd's in Engeland meldt op de betaalstrook de vakan tieperiode en het regenstation, het tijdelijke verblijf onder derland Directeur Van Ommen weet te melden dat het aantal particulie- Z1^n meetstations re verzekeringen tegen een verre gende vakantie dit jaar zeker zal toenemen. Vorig jaar lag het aantal aanmeldingen onder de 5000. "Dit jaar halen we die wel", zegt hij voorzichtig. Volgens hem is zijn onderneming de enige in Europa die tegen dergelijke nattigheid ver zekert. i Ne- Het sluiten van een particuliere verzekering gaat heel gemakkelijk. Men hoeft niets anders te doen dan het gewenste bedrag overmaken via de girorekening. Dat moet viif dagen voor de eerste verzekerines- dag zijn bijgeschreven op de reke ning van Lugt Sobbe. Men ver- Computer De dagelijkse KNMI-metingen komen in de computer. Vervolgens wordt gekeken welke mensen waar en in welke periode met vakantie zijn. De regenval in hun gebied wordt op hun kaart geno teerd. Komen zij in aanmerking voor een vergoeding, dan wordt die overgeschreven. De klant hoeft zich niet te melden, als hij denkt in aanmerking te komen voor een uit kering. Voor een week verzekeren vraagt Lugt Sobbe een premie van 57,50 gulden. Voor elke vakantie week moet met een aparte giro kaart worden gestort. Valt er min stens 25 millimeter regen tussen 7 uur in de ochtend en 7 uur in de avond gedurende de zevendaagse periode, dan krijgt men 500 gulden uitgekeerd. Het verzekeren van grote evene menten kost meer voorbereiding. Het gaat daarbij om evenementen als braderieën of sportwedstrijden. Als voorbeeld noemt Van Ommen een voetbalwedstrijd. De verzeke ring gaat een uur vóór de wedstrijd in en duurt een uur na de aftrap. Bezoekers die eenmaal binnen zijn, blijven dan toch wel. eventu eel met paraplu. De premie voor de grotere evene menten komt op 15 procent van het te verzekeren bedrag. Is er een gebeurtenis die ongeveer 30.000 gulden moet opbrengen dan zullen de organisatoren eerst nog eens in de kas kijken voor ze aan verzeke ren denken. Zij besluiten dan meestal niet verder te gaan dan het dekken van een deel van het finan ciële risico. Bij de grote evenementen, zoals* in een stadion, is een risicodekking van 100.000 gulden een normale zaak. Dan laat Lugt Sobbe zelf een regenmeter opstellen. "Later vra gen wij dan een van de bestuursle den om mee te kijken of en hoeveel water is geregistreerd", legt Van Ommen uit. Frater Hij herinnert zich een ongelukki ge gebeurtenis, toen niemand van de 40 eigen medewerkers beschik baar was. Het was bii een wieller- ronde op de Cauberg in de Lim burgse plaats Valkenburg. Van Ommen: "We belden een klooster in de buurt. Dat leek ons een voor alle partijen betrouwbare hulp. Een van de fraters beloofde dat hij de zaak voor ons zou regelen. Hij kreeg twee kaartjes toegestuurd, een om te bevestigen dat hij de meetapparatuur ongeschonden had ontvangen en een om op te ge ven hoeveel millimeter regen er zou worden registreerd. Het eerste kaartje kregen we ge tekend terug. Een dag na de wed strijd belde iemand van de organi satoren en meldde dat het pijpeste- len had geregend en vroeg wan neer men de uitkering zou kunnen verwachten. Ik zei dat we natuur lijk eerst het kaartje van de frater moesten hebben. Dat bleef zo lang uit dat we de kloosterling telefo nisch om uitleg vroegen. 'Ik kon toch niet weg', zei de man. 'Dat komt, wij hebben een verbouwing in het klooster en nu zijn de bidu ren verlegd'. We hebben uiteraard eerst het KNMI om inlichtingen gevraagd. Dat kon ons alleen de meting van een hele dag opgeven en die voldeed ruimschoots aan de eisen. Als verzekeraar kun je dan niet anders doen dan betalen". BBC telt op het ogenblik onge veer 94.000 werknemers, van wie er 22.000 buiten Europa werken. ASEA heeft er ongeveer 71.000, van wie 20.000 buiten Scandinavië. De nieuwe combinatie wil per jaar ongeveer twee miljard gulden aan onderzoek en ontwikkeling gaan uitgeven. Waar het hoofdkantoor van het nieuwe concern komt te staan is nog niet bekend. Ontslag AbvaKabo- medewerkster niet terecht: f80.000 schadevergoeding DEN HAAG (GPD) - De Abva- Kabo. de ambtenarenbond van de FNV, moet om en nabij 80.000 gul- den betalen aan een voormalig me dewerkster die naar het oordeel van de kantonrechter ten onrechte op staande voet is ontslagen. De vrouw was in 1985 in dienst het project leden werving en ledenbehoud. Het ging om een tijdelijke baan die zou aflo pen op 29 februari 1988. Op 21 mei 1986 werd ze echter op staande voet ontslagen wegens, wat werd genoemd, hardnekkige werkwei- gering. Het gebeurde nadat de vrouw een brielje aan de secretaris van de bond had gestuurd waarin ze had gemeld dat ze ervan af zag „langer werkzaamheden te verrichten die niets met mijn functie te maken hebben en die ik dan ook de laagste prioriteit toe ken". „Het wordt tijd, zo schreef ze, dat ik eindelijk eens in de gelegenheid word gesteld mijn eigen werkzaamheden te ver richten". Het 'extra' werk bestond in het bewerken van een tekst voor en de verdere produktie van de brochure 'Positieve Aktie' die de AbvaKabo toentertijd op stapel had staan. De vrouw stelde dat ze voor dat werk niet was aangenomen en dat ze het bovendien zo druk had dat men het haar niet kwalijk moest nemen als de brochure geen tijd zou kunnen vinden. De kantonrechter in Delft, bij wie de vrouw haar ontslagzaak aanhangig had gemaakt, heeft de AbvaKabo nu in het ongelijk ge steld. Het briefje mag enige irrita tie hebben opgeroepen, zegt de rechter, maar het rechtvaardigt geen ontslag op staande voet. De bond hoeft de vrouw niet weer in dienst te nemen, zoals ze ook had geëist. Dat zou volgens de kantonrechter alleen maar tot on verkwikkelijke situaties leiden waardoor iedere vorm van (samen- )werken al bij voorbaat zou worden gefrustreerd. Wel moet de bond be talen: 3.428 gulden bruto per maand vanaf de ontslagdatum (21 mei 1986) tot en met 29 februari aanstaande (de oorspronkelijk af gesproken datum waarop het con tract zou eindigen). SEOEL - Door de groeiende sociale onrust in Zuid- Korea zijn bedrijven gisteren opnieuw gedwongen De sociale onrust is aanzienlijk toegenomen sinds president Chun Doo hwan op 1 juli inging op e hun deuren te sluiten of de werkzaamheden te beper- de oppositie tot grondwettelijke hervormingen die ken. De politie raakte in het midden-oosten van het moeten leiden tot een grotere mate van democratie land slaags met mijnwerkers en twee bij Seoel geves- Arbeiders zijn sindsdien massaal in opstand gekomen tigde autofabrieken zijn dichtgegaan. Oppositieleider Kim Young-sam riep stakende arbeiders op tot mati ging en waarschuwde ervoor dat de democratische hervormingen op de tocht stamt tegen de restrictieve arbeidswetten in het land. HILVERSUM (GPD) - APT (AT&T en Philips Telecommunica tie) in Hilversum heeft vorig jaar een verlies geleden van 70 miljoen gulden. Over 1986 werd een omzet gerealiseerd van 63 miljoen gul den. Dat is ten opzichte van 1985 een groei van 9 procent. Het verlies is, volgens de directie, lager dan voorzien (92 miljoen). Dit blijkt uit het gisteren gepubliceerde jaarver slag over 1986 van de onderne ming. De toename in de omzet was een gevolg van groei in de verkoop van digitale en analoge telefooncentra les. Ook de verkoop van trans- missieapparatuur steeg. De omzet van de gehele APT-groep bedroeg in 1986 744 miljoen. In 1985 was dat 681 miljoen. Volgens het jaarverslag is de le vering van digitale telefooncentra les aan de Nederlandse PIT in 1986 sterk toegenomen. In Groot- Brittannië werd de eerste digitale centrale voor gratis telefoneren geïnstalleerd. Aan de PTT van Sa- oedi-Arabie werden tien digitale centrales geleverd. De divisie ano- loge centrales boekte een beter re sultaat dan verwacht. Belangrijke orders werden ontvangen uit In dia, Peru en Indonesië. De artikelgroep zorgde, ondanks de scherpe con currentie, weer voor een aanzie lijk deel van de winst. Verkopen Nederland, Zwitserland en Enge land namen toe. Vorig jaar werd besloten in Groot-Brittannië een fabriek te vestigen voor transmis- sieprodukten. Eind dit jaar zal de fabriek in gebruik worden geno- Volgens een woordvoerder van APT is het altijd de bedoeling ge weest dat het bedrijf binnen vijf jaar uit de rode cijfers zou zijn. APT bestaat sinds 1 januari 1984. „We denken quitte te spelen in '87- '88", aldus de woordvoerder APT gaat er van uit dat ze in de toekomst een leidende rol in de openbare telecommunicatiemark ten zal gaan spelen. „We zijn er vast van overtuigd dat we een van de telecommunicatiebedrijven zijn die de concurrentieslag zullen overleven", aldus een woordvoer der maandagmiddag. JOHANNESBURG (UPI/D- PA/Rtr.) - In Zuid-Afnka hebben de werkgevers in de mijnbouw en de zwarte mijnwerkersvakbond NUM elkaar beschuldigd van het intimidatie en geweld. Zeker 16 stakers raakten gisteren gewond, op de eerste dag van deze grootste staking uit de Zuidafrikaanse ge schiedenis. Volgens de NUM ligt de produk tie in 44 goud- en kolenmijnen stil als gevolg van een staking van bije- lkaar 340.000 mijnwerkers. NUM- leider Cyrill Ramaphosa zei te ver wachten dat de staking zich naar nog meer mijnen zal uitbreiden. De Kamer van Mijnbouw, waar bij eigenaren van 99 mijnen zijn aangesloten, vocht deze cijfers aan. Zij sprak van 230.000 stakers. Een aan een universeit verbon den bureau dat de aantallen sta kers bijhoudt steunt deze schatting van de werkgevers. Maar dan nog is de staking veel groter dan bij voorbeeld stakingen in 1984, toen 45.000 zwarte mijnwerkers het werk neerlegden, en 1973. toen 80.000 zwarte werknemers zich aansloten bij een staking die ver schillende bedrijfstakken verlam de. Ramaphosa sprak van "waardige en gedisciplineerde stakers". Hij maakte gisteren een rondvlucht boven enkele mijnen en beschul digde de mijnwerkgevers, die daar bij de hulp van de politie zouden hebben, van provocerend optreden en de staking te willen breken. "Er is duidelijk een georganiseerde campagne om de staking te bre ken", aldus Ramaphosa. Volgens hem zijn elf mijnwer kers en NUM-functionanssen gear resteerd, vuurden veiligheidsfunc tionarissen van de mijnen met ge weren, traangas en rubberkogels tijdens vakbondsvergaderingen. De politie zou een inval hebben ge daan bij twee NUM-kantoren en bij twee mijnen zouden bewakers mijnwerkers onder bedreiging met wapens hebben gedwongen onder gronds te gaan. De mijnbouwbe- drijven verwijten op hun beurt de De voorzitter van de raad van be stuur van Anglo American, Peter Gush, zei dat NUM-leden het ge munt hebben op werkwilligen. Bij het concern werkt 40 procent van de 550.000 zwarte mijnwerkers in Zuid-Afrika. Gush deed een be roep op Ramaphosa opdat de sta kers zich aan de wet houden. Hij zei dat alle gevallen van intimidatie door NUM-leden zullen worden bijgehouden en dat gepaste maat regelen zullen worden genomen. Stakers hebben volgens hem de toegang tot woonbarakken afgeslo ten. zijn in gevecht geraakt met werkwilligen en hebben kamers van werkwilligen geplunderd. Be wakers van twee mijnen vuurden naar zijn zeggen rubber kogels af om stakers van zich af te slaan. De Zuidafrikaanse regering be moeit zich vooralsnog niet met de staking, die ook niet tegen de wet is. Minister van arbeid Pietie du Plessis zei gisteren de actie te be schouwen als een conflict tussen werkgevers en werknemers. De stakers eisen een loonsverhoging van dertig procent en een verbete ring van de arbeidsomstandighe den. De NUM wijst daarbij ook op de grote verschillen in inkomens tussen blanke en zwarte mijnwer kers. Gemiddeld verdient een blan ke drie maal zoveel in de mijnen. De mijndirecties hebben loonsver hogingen van tussen de 17 en 23 procent aangeboden. Overschot Japan opnieuw kleiner TOKIO (VWD/ANP) - Het over schot op de handelsbalans van Ja pan is in juli ten opzichte van de zelfde maand van 1986 verminderd van 8,19 miljard dollar tot 6,99 mil- transmissie jard dollar, zo heeft het Japanse ministerie van financiën gisteren bekendgemaakt. Juli is de derde achtereenvolgende maand waarin het overschot kleiner is dan een jaar ervoor. De waarde van de Japanse ex port is in juli met 5,4 procent geste gen tot ruim 19,9 miljard dollar. De import nam veel sterker toe, name lijk met 20,8 procent tot 12,91 mil jard dollar. Over de eerste zeven maanden van dit jaar vertoont de Japanse handelsbalans een sur plus van 47,12 miljard dollar. Dat is nog wel meer dan de 42,43 miljard dollar in de overeenkomstige pe riode van 1986, maar het verschil wordt met de maand kleiner. De Japanse krant Nihon Keizai publiceerde gisteren cijfers waar uit blijkt dat vooral de import van produkten van de verwerkende in dustrie fors toeneemt. De krant schrijft dat toe aan de koersstijging van de yen. De staking betekent een harde slag voor Zuid-Afrika omdat de goud- en steenkoolwinning goed is voor meer dan de helft van de in komsten uit export van Pretoria Een langdurige staking zou de eco nomie van Zuid-Afrika ernstige schade toebrengen, en het conflict wordt over het algemeen be schouwd als een eerste serieuze krachtmeting tussen de blanke au toriteiten en de opkomende zwarte vakbonden, die pas acht jaar gele den werden erkend. Het aantal faillissementen is in de eerste zeven maanden van dit jaar met 13 procent gedaald ten op zichte van dezelfde periode vorig jaar. Toen werden in die periode 2.603 faillissementen uitgespro ken, dit jaar 2.259. Ook vorige maand zette de daling door ten op zichte van juli 1986. Toen waren het er 363 en vorige maand 353. Dit blijkt uit tellingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek ABN De Algemene Bank Nederland en haar Amerikaanse dochter La- Salle National Bank hebben het beleggingsfonds Alrena (ABN North American Real Estate Fund) opgericht voor belegging in onroe rend goed in Noord-Amerika. Om belastingtechnische redenen is het fonds op Bermuda gevestigd. Vol gens het blad VastGoedMarkt zijn met bijna het hele beginvermogen van 50 miljoen dollar al beleggin gen verworven. Exxon De Amerikaanse bandenfabri kant Goodyear Tire and Rubber Corporation verkoopt zijn dochter onderneming Celeron Oil Corpora tion voor 650 miljoen dollar aan de oliemaatschappij Exxon, zo heeft Goodyear gisteren bekendge maakt. De verkoop van Celeron stond al langer op het programma. Goodyear heeft vorig jaar grote schulden gemaakt bij het verijde len van een ongewenste poging tot overneming door de Brits-Franse belegger James Goldsmith. Met de opbrengst van Celeron wil Good year een deel van de schulden af betalen. DRESDEN/DEN HAAG (ANP) - Robotron, de grootste producent van micro-elektronica in de DDR, ziet de toekomst met vertrouwen tegemoet. Het in Dresden gevestig de bedrijf deinst er niet voor terug nu al aan te kondigen dat men op de westerse markt binnen enkele jaren ernstig rekening zal moeten houden met produkten van Robo tron. „Concurrentie met westerse bedrijven is heel goed mogelijk", zegt ir Friedrich Wokurka, alge meen-directeur van de Oostduitse elektronica-gigant. „Onze mogelijkheden liggen vooral op het gebied van elektroni sche schrijfmachines, personal computers - programmatuur lever baar in Frans, Duits en Engels - en printers", aldus Wokurka, die niet valt te onderscheiden van de mo derne westerse topmanager. Robo tron heeft zich bijtijds de noodzaak van een 'compatible' besturings systeem gerealiseerd, „en dus zijn IBM-compatible" Kombinat Robotron'. Het Kombi- nat werd in 1969 opgericht en be staat uit een twintigtal bedrijven waar in het totaal 70.000 man wer ken. Het grootste telt 20.000 werk nemers, het kleinste 300. De bedrij ven zijn gelijkberechtigd, maar de onderlinge relatie is puur commer cieel. Alle afzonderlijke directies hebben hun eigen bevoegdheden, „maar ik ben als algemeen-direc teur volledig en ongedeeld eind verantwoordelijke". „De enige ge sprekspartner boven mij is het mi nisterie voor elektrotechniek en elektronica van de DDR", aldus de topman van Robotron. In een luxueus ingerichte ont vangstkamer schildert Wokurka het beeld van een efficiënt en mo dern geleid bedrijf. Op de achter grond speelt een video en er staat een uitgebreide stereo-installatie. Alles van eigen makelij, uiteraard. In de voegt hij schuifwand geschei- toe. Hij wijst erop den demonstratiezaal staat dat de printers van zijn bedrijf het nu al goed doen in Frankrijk, en dat de typemachines, hier vooral be kend onder de naam Erica, zelfs door het Pentagon zijn aange schaft. Goede vooruitzichten zijn er verder op het gebied van de ro botica, omdat de DDR traditioneel een goede naam heeft op het ge bied van fijnmechanica. Makelij De directeur is trots op het 'VEB keur van pc's. typemachine's, plot ters en printers, kleurentelevisies, regel- en meetapparatuur. De net werken en mainframes ontbreken wegens hun omvang, maar kleur rijke informatiepakketten van ruim een kilo over het hele assorti ment 'speerpunttechnologie' zijn ruim voorhanden. Jeugd Robotron is een totaal bedrnf: onderzoek, produktie, verkoop, marketing, opleidingen en project begeleiding. Een bijzonderheid is dat de leiding van het bedrijf voor 100 procent uit eigen mensen be staat. want zo wil de huidige direc teur het. Bij onderzoek en ontwik keling kan het concern putten uit het volledige wetenschappelijke en technische potentieel van de DDR, zoals de Academie van We tenschappen, de technische uni versiteiten en andere wetenschap pelijke instellingen. De 'Spitzen technologie' is immers ook een speerpunt in het economische ont wikkelingsprogramma van de DDR. Maar Robotron kijkt ook naar de jeugd, vooral in het district Dres den. „Ook uit eigenbelang", geeft Wokurka toe. Het concern beschikt over eigen tentoonstellingen, eén m een omgebouwde autobus, waarmee het langs scholen en jeugdclubs trekt om bij de jonge generatie de belangstelling te wek ken voor de moderne technologie. Specialisten van Robotron leiden leraren op en installeren praktijk lokalen voor informatica op de po lytechnische scholen. Hardware en door het bedrijf zelf ontwikkelde lesprogramma's worden gratis ter beschikking gesteld. Het heeft Ro botron de afgelopen jaren tal van goed gemotiveerde jonge arbeids krachten opgeleverd. Verdere scholing geschiedt binnen het be drijf. Volgens de directeur is op dit moment iets meer dan de helft van het werknemersbestand door het bedrijf zelf opgeleid. In verband met door het Westen opgelegde exportbeperkingen op het gebied van 'high-tech' is de mi cro-elektronica in de DDR ge dwongen een aantal onderdelen zelf te ontwikkelen. Wokurka spreekt in dit verband van „een ge forceerde ontwikkeling van top technologie". Volgens hem is de DDR er bijvoorbeeld vrij snel in ge slaagd „door een strakke organisa tie en verregaande samenwerking tussen bedrijven" een eigen Win- chesterschijf te produceren. En vóór 1990 moet de DDR in 'staat zijn een 1 Megabyte-chip te produce ren. Dat geldt echter niet voor alle produkten. Zo kan de Oostduitse industrie niet op tegen het Verre Oosten bij de produktie van disket tes of goedkope monitoren. „Die voeren wij dus in", is de laconieke conclusie. Samenwerking Hoewel de westerse restricties een enkele keer positieve gevolgen hadden, omdat het bedrijf zelf doelmatiger toepassingen wist te ontdekken, kijkt Robotron uit naar een uitbreiding van de samenwer king met het Westen. „Ook met Philips, maar die tonen tot nog toe geen belangstelling", zegt Wokur ka In de DDR zijn op dit moment slechts 35.000 computers (grote en kleine) in gebruik, maar de toe komstplannen zijn uiterst ambiti eus. De getallen uit het tot 1990 lo pende vijfjarenplan spreken voor zich: de produktie van 170.000 per sonal computers en zo'n 2000 klei ne en 670 grote main-frames. Deze getallen zijn vooral indrukwek kend omdat de DDR in 1968 pas zijn eerste eenvoudige geïntegreer de schakeling produceerde, terwijl de eerste pc's pas een jaar of vier geleden van de band liepen. Ook de groeicijfers in de huidige periode liegen er niet om: 30 a 35 procent in 1986. Wokurka laat we ten dat iets meer dan de helft van de gemaakte winst in handen van het Kombinat blijft. Bijna drie kwart van de produktie is bestemd voor de export naar zo'n zestig lan den, vooral naar de Sowjet-Unie. En in Comecon-verband is Robo tron partner in vier multilaterale en elf bilaterale akkoorden. De zure grappen over de Oost duitse high-tech die in de DDR de ronde doen, kan Wokurka nauwe lijks waarderen. Zij zijn naar zijn oordeel volstrekt uit de tijd. Een voorbeeld: Een Japanse techni sche delegatie wordt na een infor matieve reis door de DDR ge vraagd wat de meeste indruk op hen heeft gemaakt. „Het Per- gamon-museum (oudheidkunde) en het Robotron-museum", luidt het antwoord. Voor 20 miljard gulden belegd in buitenlands onroerend goed AMSTERDAM (ANP) - Nederland se beroepsbeleggers in onroerend goed bezitten in het buitenland grond en gebouwen met een marktwaarde van bijna 20 miljard gulden. Dat is ruim achtmaal zo veel als de 2,3 miljard gulden van tien jaar geleden en ruim het dub bele van de 9,3 miljard van eind 1981. Ook ten opzichte van eind 1986 is het bedrag nog flink geste gen: met bijna 1,5 miljard. Dat blijkt uit gegevens van het blad VastGoedMarkt. Noord-Amerika, dat eind 1977 nog niet meer dan 10 procent van het totaal voor zijn rekening nam, toonde de sterkste groei. Het Ne derlandse bezit van onroerend goed in dit gebied (Canada en de VS) heeft nu een marktwaarde van 13 miljard gulden. Dat is 66 pro cent van het totaal. Nederlandse beleggers hebben in de twaalf maanden tot eind juli voor het recordbedrag van min stens 1.2 miljard dollar in de Ver enigde Staten onroerend goed ver worven of gecontracteerd tegen 800 miljoen dollar in de voorgaan de twaalf maanden. In Canada ste gen de Nederlandse belangen met 14 procent tot 400 miljoen Canade se dollar. VastGoedMarkt noemt ook voor de nabije toekomst de be langstelling voor Noord-Amerika bijzonder groot. De belangstelling van Neder landse zijde voor de Amerikaanse markt is gebaseerd op de gunstige ontwikkeling van de economie in de VS, de omvang van de vast goedmarkt aldaar, het streven naar verdere geografische spreiding en dc relatief lage wisselkoers van de dollar. Duitsland herbergt voor 2,6 mil jard aan Nederlandse bezittingen, Groot-Brittannië voor 1,4 miljard, België voor 1,3 miljard en Frank rijk voor 1,3 miljard. In andere lan den staat nog voor 150 miljoen aan Nederlands eigendom.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7