Amerikanen vuren op vliegtuig Iran Rampen in de Alpen 'wraak van de natuur' Na 'vijandige bewegingen' Acht Franse soldaten mysterieus verdwenen Bomaanslag op VS-legerbus werk van linkse groep Politie vindt aantal lijken inwoning 'Bruid' van Gaddafi weet van niets Vrijgelaten Tamils zeggen te zijn gemarteld Dialoog Bouterse en oude partijen hervat Terugkeer van Eden Pastora in politiek DINSDAG 11 AUGUSTUS 1987 BUITENLAND PAGINA 5 WASHINGTON (UPI/Rtr/AFP) - Een gevechtsvliegtuig van de Amerikaanse marine PARIJS - Rond het Franse militai re oefenterrein in Mourmelon-le- Grand, waar binnenkort ook Ne derlandse militairen zullen gaan oefenen, verdwijnen op geheimzin nige wijze Franse dienstplichtigen. Het vreemde is dat ze nooit meer terug worden gezien. In april, toen de Nederlandse en Franse ministers van defensie be sloten dat voortaan ook Neder landse soldaten naar Mourmelon zullen gaan om er te oefenen, ver- door Rudolph Bakker heeft het afgelopen weekeinde boven de Perzische Golf een Iraans toestel met raketten bestookt maar klaarblijkelijk geen doel getroffen, zo zeiden gisteren functionarissen van het Amerikaanse ministerie van defensie, die anoniem wilden blijven. Het is de eerste Amerikaanse militaire actie in het Golfgebied sinds de Verenigde Staten vorige maand begonnen met het escorteren van Koeweitse tankers. Volgens de zegslieden maakte een Orion-verkenningsvliegtuig, komstig van een basis werd bekend dat sinds 27 juli een achtste als vermist is opgege- ATHENE (Rtr/UPI) - Een uiterst linkse groepering in Griekenland heeft vandaag de verantwoorde lijkheid aanvaard voor het ontste ken van de bom die gisteren in de buurt van Athene tien Amerikaan se militairen en de Griekse be stuurder van hun bus verwondde. In een brief aan het dagblad "Eleftherotypia" deelde de groepe ring, "Revolutionaire Organisatie van 17 November", mee dat zij Amerikaanse doelen zou blijven aanvallen zolang er Amerikaanse militaire bases in Griekenland wa ren. De bom, die was neergelegd in een auto met Amerikaanse diplo matiek nummerbord, werd op af-, stand bediend toen de bus passeer de. een routinevlucht, toen twee Iraan- se toestellen naderden die kenne- Oman, lijk „vijandige bedoelingen" had- den. Een van de twee F-14-ge- vechtsvliegtuigen, die de Orion luchtdekking verschaften, vuurde minstens twee raketten af na talrij ke waarschuwingen via de boor- dradio aan de Iraanse piloten om weg te gaan. Volgens de New York Times misten de raketten hun doel door dat de kennelijk ervaren piloot van het Iraanse vliegtuig een scherpe wending maakte. Het incident ge beurde volgens een functionaris van het Pentagon zaterdagmorgen, ongeveer net toen drie Koeweitse tankers, die onder Amerikaanse vlag varen en door vier Amerikaan se marineschepen worden geëscor teerd naar hun thuishaven Koe weit, door de Straat van Hormoez voeren. De zegslieden zeiden niet precies waar het incident gebeurde en van welk type de Iraanse vliegtuigen waren. Maar deze werden gesigna leerd toen zij opstegen van de vliegbasis van de Iraanse marine in Bandar Abbas aan de Straat van Hormoez, waar enkele Phantom F- 4-toestellen (van Amerikaanse ma kelij) zijn gestationeerd. De F-14's waren afkomstig van het vliegdek- schip Constellation dat in de Ara bische Zee kruist. President Reagan had na een Iraakse raketaanval op het Ameri kaanse fregat Stark op 17 mei op dracht gegeven ingeval van bedrei ging het vuur te openen en pas la ter vragen te stellen. Bij de aanval Het karakteristieke van de ver dwijningen is dat ze plaats vinden op een vrijdag- of zaterdagmiddag, als de recruten met weekeind ver lof gaan en dan nog alleen als ze de Iran uit de buurt te blij- kazerne te voet^verlaten. Boven- Amerikaanse vliegtuigen dien verdwijnen ze steeds binnen dezelfde driehoek van departe mentale wegen. De militaire autoriteiten in het kamp doen het probleem officieel af met de mededeling dat het om deserteurs gaat, maar niemand ge looft in deze officiële stelling. Mourmelon ligt' dertig kilometer ten oosten van Reims in een gol vend heuvelland temidden van graan en zonnebloemen. Veel op windends valt er niet te beleven. Het station is een paar kilometer van de kazernes verwijderd en ie der weekeinde zijn er militaire bus sen die de soldaten tot aan de trein brengen. Geen van de acht vermis ten had van deze busdienst ge bruik gemaakt. Ze hadden het kamp te voet verlaten omdat ze van plan waren te gaan liften. De eerste soldaat verdween op 4 januari 1980. Patrick Dubois was 20, ongeveer de leeftijd van de la tere vermisten. Het tweede slacht- Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in de Griekse hoofdstad is geen van de gewonden er ernstig aan toe. Het voertuig met soldaten werd getrof-" _o fen in badplaats Voula, dat onge- destijds vielen 37 doden en veer twintig kilometer ten zuiden van Athene ligt. De militairen wa ren vanaf een hotel op weg naar de Amerikaanse luchtmachtbasis Hellenikon. wonden en liep het schip grote schade op. De Stark bestookte het Iraakse toestel niet omdat zij niet op een aanval verdacht was. Was hington waarschuwde daarna on- barak van de Guardia Civil o PHILADELPHIA (AP) - In een met bloed besmeurde woning in de Amerikaanse stad Philadelphia zijn afgelopen weekeinde zes of ze ven lijken gevonden die in verre gaande staat van ontbinding ver keerden. De politie vond gisteren op een andere verdieping in het ap partementsgebouw nog een zak met beenderen. De politie vermoedt dat de wo ning, waarin onder meer spuiten werden gevonden, werd gebruikt door drugsverslaafden. Tegen een 30-jarige man, Harrison Graham, die uit de woning was gezet, is een arrestatiebevel uitgevaardigd we gens lijkenschennis. Volgens de lijkschouwer kan het dagen duren voor de doodsoorzaak is vastgesteld. De politie zocht op het dak en in de belendende woningen naar aan wijzingen. Ook wordt overwogen om een braak liggend terrein in de buurt op te graven. Moord In Genève is gisteravond een Iraanse balling van 36 jaar, ex-pi loot van de luchtmacht, op straat doodgeschoten. Het slachtoffer, dat in februari asiel had aange vraagd in Zwitserland, werd met zijn 32-jarige vrouw aangevallen door twee onbekend gebleven mannen. De ex-piloot werd door twee of drie kogels in het hoofd ge troffen. De vrouw, die opzij was ge trokken, raakte door een klap licht gewond. Opvolger President Reagan van de Ver enigde Staten heeft gisteren be kendgemaakt dat hij C. William Verity, een gepensioneerde direc teur van een staalfabriek, wil be noemen tot minister van handel als opvolger van Malcolm Baldrige, die op 25 juli na een ongeluk bij een rodeo overleed. Reagan zei dat Verity net als hij hechtte aan „de vrije en eerlijke handel", en hoopte dat de Senaat zijn benoeming na het zomerreces snel zou bekrachti gen. Vernietiging Deskundigen uit de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie zullen bij elkaar de voorraden van chemi sche wapens bekijken. De specia listen zullen zich ter plaatse op de hoogte laten stellen van de proce dures voor de vernietiging van de ze wapens. De Russische afvaardi ging zal rond 19 oktober een ver nietigingsinstallatie bezoeken op een Amerikaanse basis in Tooele, in de staat Utah. Een Amerikaans team neemt een kijkje in vergelijk bare installaties in Sjichany en Tsjapajevsk. LONDEN (DPA) - Dochter Na- bila van de gefortuneerde Saoe- dische zakenman Adnan Khas- hoggi heeeft met kracht ge ruchten tegengesproken dat zij in het huwelijk is getreden met de Libische leider kolonel Gaddafi. Volgens de Engelse krant 'News of the World' rea geerde de 25-jarige Nabila, die in Canada verblijft, op het be richt in een Italiaanse krant: „Ik ben met niemand ge trouwd, en al helemaal niet met kolonel Gaddafi. Ik heb hem nooit ontmoet". De dochter van Khashoggi, die een opleiding als actrice volgde in Hollywood en nu in Canada bezig is met opnamen voor een televisieserie, denkt dat het bericht in de wereld is gebracht door tegenstanders van haar vader. Hij maakt een moeilijke periode door, „maar hoeft mij niet te verkopen om aan goedkope olie te komen", zegt Nabila. De in Milaan ver schijnende Corriere della Sera meldde zaterdag dat Gaddafi aan zijn 'schoonvader' de leve ring gedurende een jaar van 10.000 vaten olie per dag tegen een gereduceerde prijs van 15 dollar had gegarandeerd in ruil voor de hand van diens bevalli ge dochter. Kolonel Gaddafi De vrijgelaten Tamils schepen zich GALLE (AP) - Op Sri Lanka zijn gisteren nog eens 667 Tamil-gevan- genen vrijgelaten. Hun vrijlating vormt onderdeel van een onlangs gesloten vredesakkoord tussen de Srilankaanse en de Indiase rege ring dat beoogt een eind te maken aan de strijd tussen de regerings troepen en de opstandige Tamils op het eiland. Sommige van de gisteren vrijge laten Tamils zeiden dat zij door de Srilankaanse veiligheidstroepen waren gemarteld. Zij verklaarden dat hen tijdens hun detentie de vin gernagels waren uitgetrokken en dat zij met loden pijpen en prikkel draad waren afgetuigd. Eén van de vrijgelaten Tamils zei voorts dat negen medegevangenen offer verdween op 20 februari 1981. Een half jaar later volgde een derde. In oktober '82 werd op 80 kilometer ten zuiden van Reims een lijk gevonden, maar het was al te ver ontbonden om nog tot iden tificatie over te kunnen gaan. Omstreeks diezelfde tijd werd het lijk gevonden van de recruut Olivier Donner. een maand na diens verdwijning. Eind april ver dween Patrick Gache. Hij was 18 jaar en wilde van de kazerne naar het station van Mourmelon lopen. Een collega-militair had nog ge zien dat Gache het kazerneterrein verliet en zijn vrienden hadden af gesproken op het perron op hem te wachten. Patrick kwam nooit op dagen en sindsdien ontbreekt van hem, net als van de meeste ande ren, ieder spoor. In de buurt maakt de bevolking zich over de geheimzinnige ver dwijningen niet overdreven druk. Geruchten gaan over een oud-ge- diende van het vreemdelingenle gioen, die zich in de bossen schuil zou houden en die alleenloper.de jongelieden aan zou vallen. Ook is er sprake van een vrachtwagen chauffeur. die jongens zou oppak ken voor prostitutie. De gendarmerie heeft 2500 ver klaringen aangehoord waarmee ze niets wist aan te vangen. Vorig jaar werd in een populair televisiepro gramma, waarin vermiste familie leden worden opgespoord, tever geefs geprobeerd de jongens terug te vinden. Ouders probeerden het met helderzienden, maar niets mocht baten. Toch eiste eind vorige maand de 'verdoemde driehoek' opnieuw zijn tol. De legerleiding in Mour melon geeft het voor de hand lig gende advies om niet te liften, maar daar luistert niemand naar. Wellicht blijken de Nederlandse soldaten straks verstandiger te zijn. De overtuiging dat het om een sex-maniak gaat wint steeds meer veld in het modderige Mourmelon. EIBAR - Twintig kilo explosieven lieten niets heel van deze wagen, die gisteren in de Baskische plaats Eibar in Noord-Spanje voor een discotheek tot ontploffing werd gebracht. Bij de ontploffing raakten 13 voorbijgangers gewond. De Spaanse politie gaat ervan uit dat de bom geplaatst is door Baskische afscheidingsbeweging ETA en was bedoeld voor een patrouille van de Guardia Civil. De patrouille had uit veiligheidsoverwegingen een andere route genomen. Afgelopen donderdag kwamen twee politiemannen om het leven bij een bomaanslag in de Baskische hoofdstad Vitoria. Vrijdag vielen ET A-leden een x de Bakische stad Zarauz. Daarbij werd een baby ernstig gewond, (foto anp» in juni door Srilankaanse militai ren waren doodgeslagen nadat zij drie vrienden te hulp hadden wil len komen die zouden worden doodgeschoten omdat zij zich te laat voor het eten hadden gemeld. De 667 Tamils waren gedeti neerd op verdenking van terroristi sche activiteiten. Zij zaten vast in de Boosa-gevangenis, nabij de zui delijke havenstad Galle. Gister middag werden zij met een schip van de Indiase marine naar hun woonplaatsen in het oosten en noorden van het eiland overge bracht. Volgens de regering in Colombo zijn omstreeks 5000 Tamils gedeti neerd. Het merendeel van hen zit al meer dan een jaar zonder vorm van proces gevangen. PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - De Surinaamse legerleider. Desi Bouterse. en de leiders van de „oude" politieke partijen zijn giste ren overeengekomen de dialoog voort te zetten. Dat heeft de Staats Radio Suriname bekendgemaakt na afloop van een gesprek dat de le gerleider had met de politici Lachmon (VHP), Arron (NPS) en Soemita (KTPI). De verhouding tussen het leger en de politieke partijer? was ernstig verslechterd na uitlatingen van de politici op een massaal -bezochte politieke bijeenkomst, vorige week zondag. „De legerleider heeft met genoegen kennisgenomen van de verzekering van de partijen dat zij een goede relatie met het Nationale Leger nastreven", aldus de officië le verklaring. Volgens de Suri naamse radio hebben de politieke leiders „een grote waardering" voor de „garantie" van Bouterse dat het leger de uitslag van de ko mende verkiezingen op 25 novem ber zal respecteren. Het gesprek, waarom door de „oude" partijen was gevraagd, be- SAN JOSÉ (AFP/Rtr) - De vroegere Nicaraguaanse verzetsleider Eden Pastora wil terugkeren naar zijn land om deel te nemen aan de ver kiezingen van 1990, waarin is voor zien in het vrijdag ondertekende vredesakkoord voor Midden-Ame- rika. Pastora zei gisteren erop te vertrouwen dat de regering van Ni caragua zich zal houden aan het ak koord, vooral als het gaat om het houden van vrije verkiezingen. Volgens hem genieten de Contra's immers amper steun onder de Ni caraguaanse kiezers. Pastora, ook wel bekend onder zijn guerrillanaam commandante Zero, maakte deel uit van het in 1979 zegevierende sandinistische verzet maar verliet in 1981 na one nigheid met de regering zijn land. Hij sloot zich vervolgens aan-bij de anti-sandinistische Democratische Revolutionaire Alliantie (ARDE), waaruit hij echter in mei 1986 werd gewipt. In maart van dit jaar staak te Pastora alle activiteit binnen het verzet. Hij wil zijn politieke loopbaan hervatten onder de vlag van de Sandinistische Revolutionaire Krachten, die hij meehielp op te richten. gon later dan aanvankelijk was aangekondigd. Eerder op de dag werd gemeld dat het onderhoud ..wegens onvoorziene omstandig heden tot nader order was uitge steld". In de loop van de middag kwamen Lachmon, Arron en Soe mita toch bij elkaar. Volgens Henk Herrenberg, kabinetschef van Bouterse, was de sfeer tijdens het gesprek „zeer openhartig". De „oude" politici vroegen vori ge week om spoedberaad met de le gerleider na diens besluit om uit het topberaad te stappen. Het ver trek van Bouterse uit dit hoogste politieke orgaan was een reactie op de onrust die in het leger ontstond na de uitlatingen van de politici op de bijeenkomst in Paramaribo. Bouterse vroeg de Surinaamse regering gisteren om aan te blijven. Hiermee antwoordde hij premier Jules Wijdenbosch die de legerlei der vorige week vrijdag vroeg of het voortbestaan van zijn regering nog zinvol was. Bouterse vroeg het kabinet vertrouwen in hem te stel len en hield de ministers voor dat hij bezig is „de crisis te herstellen". Wijdenbosch gaf gehoor aan de op roep van Bouterse en liet weten dat zijn regering aanblijft, aldus een of ficiële bekendmaking. Wijdenbosch zei vrijdag dat het na de uitlatingen van de politici niet duidelijk is of het beleid van zijn regering nog wordt gesteund door het hele topberaad. waarin ook de „oude" partijen zitting heb ben. Wijdenbosch vertegenwoor digt in de regering de 25 Februari Beweging (VFB), de politieke arm van het leger. Één van de uitspra ken die slecht viel bij Wijdenbosch was de oproep van VHP-leider Lachmon aan de regering geen ge rechtelijke stappen tegen Neder land te nemen om zo te proberen Nederlandse ontwikkelingshulp los te krijgen. ADVERTENTIE DE VOORDEUR UIT, FIETS ACHTEROVER GEDRUKT ASSA veiligheidsslot Goedgekeurd door Ie Stichting ART (vertegenwoordigd door ANWB. RAI, T8BS en IWTN0). In kombinatie ;t ASSA tietskabel, dubbel CEEED staalhard de sterkst! MÜNCHEN - Drie jaar geleden verscheen er in een tijdschrift voor milieubeheer een scenario voor een milieuramp. Beschreven werd hoe in het Stubai-dal in Tirol da genlange sneeuw- en regenbuien, samen met een grote hoeveelheden smeltwater, voor „een catastrofe van ongekende omvang" hadden gezorgd. Inmiddels hebben de ge beurtenissen van deze zomer in het Alpengebied dit verzinsel al ach terhaald en zelfs overtroffen. Het Italiaanse plaatsje Veltlin raakte in korte tijd twee keer van de buitenwereld afgesloten; in het door Uta Winkhaus/AP Stubai-dal deden zich grote aard verschuivingen voor; en bij het Franse Annecy kwamen kampeer ders om het leven door een aard verschuiving. Voor milieudeskundigen en bio logen komen de natuurrampen in de Alpen echter niet als een verras sing. Met enig gevoel voor pathos spreken ze van „de wraak van de natuur" voor jarenlange mishande ling door luchtvervuiling en ver woesting van het landschap ten gunste van het ski-toerisme. De meeste deskundigen zijn het erover eens dat de aardverschui vingen en overstromingen van de ze zomer nog maar het begin zijn, en dat in de Alpen „een door men senhanden gevuld kruitvat door de natuur wordt aangestoken". De modder- en steenmassa's die over de gladde skipistes naar bene den komen, kunnen, omdat ze niet meer worden geremd door natuur lijke obstakels als bomen en rot sen, volgens Japanse onderzoekin gen snelheden bereiken van 200 ki lometer per uur. Dezelfde onderzoeken hebben uitgewezen dat door de enorme be lasting van skiërs in de winter de grond van de berghellingen zózeer is verdicht, dat zij vrijwel geen wa ter meer opneemt. Het water loopt vervolgens over de kaarsrechte renbanen die voor de winterspor ters zijn aangelegd naar beneden. Als de zware, aanstampte aardmas- sa's uiteindelijk losraken, glijden ze over de ontstane waterfilm met grote snelheid naar beneden. Een andere oorzaak is dat de pro jectontwikkelaars, op zoek naar nieuwe wintersportoorden, steeds verder de bergen in zijn getrokken. Zo onstaan de grote hotelcomple xen op schilderachtige, maar door lawine-dreiging levensgevaarlijke plaatsen. Skiliften en een wegennet om de ski-oorden bereikbaar te maken hebben de natuur verder uitge daagd. Zo zijn risico's ontstaan De ravage die in Fraxikrijk op eex het riviertje de Borne buiten zijn oevt waarvoor de oude dorpskernen al tijd gespaard zijn gebleven, omdat de oospronkelijke bergbewoners precies wisten hoever ze konden gaan. Dergelijke voorzichtigheid is in middels geheel overstemd door het rinkelen van de kassa, omdat de plaatselijke bevolking eveneens is gezwicht voor de glans van de mar ken, francs, lires en schillingen die er aan de toeristen te verdienen i camping werd aangericht doordat irs trad na hevige regenval, (foto ANP) zijn. ,,/ais in de Alpen winst en na tuur tegen elkaar worden afgewo gen, delft de natuur altijd het on derspit," aldus Karl Partsch, een Alpenbioloog. Zo werden in het Italiaanse Bor- mio, waar de neerstortende steen massa's de afgelopen weken voor nieuwe opschudding zorgden, 48.000 bomen geveld om een piste aan te leggen voor het wereldkam pioenschap skiën. Volgens een overzichtskaart van de Westduitse Alpenvereniging wordt meer dan de helft van alle dorpen bedreigd door lawinege vaar, overstromingen, modderstro men en steenslag. Zeker 370 kilo meter van het wegennet in de Al pen worden direct door aardver schuivingen bedreigd. Deze risico's verhinderen niet dat per jaar ongeveer veertig mil joen wintersporters de Alpen in trekken. Hierdoor, en door de aan trekkingskracht van de toeristen industrie op de plaatselijke bevol king, is in sommige plaatsen de be volkingsdichtheid verdrievoudigd. Alleen al in West-Duitsland wordt het Alpengebied door 500 skiliften doorsneden. De luchtvervuiling zorgt voor de rest. Voorzover de bergwouden niet zijn gekapt, zijn ze voor 80 pro cent ziek en beschadigd door de vuile lucht. Hierdoor kunnen ze hun natuurlijke taak, het met de wortels vasthouden van de aarde en opname van een groot deel van het smeltwater, niet meer uitoefe nen. Het gevolg is dat lawines en aardverschuivingen vrij baan heb ben, omdat ze niet meer worden gestuit door bomen. De deskundigen willen dat er snel maatregelen worden geno men, zoals aanplant van nieuwe bomen op de skipistes, sluiting van de bedreigde wegen, omschake ling op goederen- en doorgaand verkeer per trein. Een andere eis is dat de Brenner-pas wordt ontlast; daar persen zich momenteel 10 miljoen voertuigen per jaar door heen, die zorgen voor een ernstige luchtverontreiniging. De Westduitse deelstaat Beieren heeft enkele weken geleden de eer ste stap gezet met een verbod op de aanleg van nieuwe skipistes. De wetenschap waarschuwt echter dat het vele jaren zal kosten voor dat de mishandelde Alpenflora haar beschermende taak weer kan uitoefenen. Er is in de Alpen geen jonge kruipden te vinden die nog gezond is, en daarmee is het voor uitzicht op volledig herstel van de Alpen voorlopig verkeken.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5