'Telefoon is te duur' Toonaangevend econoom De Galan (55) overleden 'Da's een mooie promotie van Schouwen' iimm'i Ouderenbond naar rechter Tandheelkundige centra Amsterdam moeten fuseren 'Ex-kraker' eist van Het Parool schadevergoeding Amerikaanse politici bekijken Nederlandse aanpak drugsprobleem PTT-chauffeur betrokken bij overval DINSDAG 11 AUGUSTUS 1987 UTRECHT (ANP) - De PTT rekent in de praktijk meer dan 15 cent voor een lokaal gesprek van vijf minuten en le vert daarmee een wanprestatie. Met die klacht heeft de Al gemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) zich ge wend tot de Haagse rechtbank, die zich donderdag in kort geding buigt over de zaak. De bond, waarbij 170.000 oude ren zijn aangesloten, heeft berekend dat telefoonabonnees in het meest extreme geval 12,5 procent minder tijd geeft dan ze belooft. AMSTERDAM (GPD) - Het Zie- kenfonds Amsterdam en Omstre ken (ZAO) wil zeven van de 21 tandheelkundige centra in de hoofdstad sluiten. Ze moeten op gaan in de overblijvende veertien centra. De operatie moet uiterlijk op 1 januari 1989 haar beslag krij gen en twee miljoen gulden ople veren. Het personeel is vorige week schriftelijk op de hoogte ge steld. Het ZAO wil vooruitlopend op de uitvoering eind dit jaar een proef nemen in Amsterdam Zuid- Oost. Het tandartsencentrum aan de Ganzenhoef moet dan worden verdeeld over de twee centra Rei gersbos en Kruidenhof. Met de er varingen die daar worden opge daan wil het ZAO ook in de rest van Amsterdam steeds drie centra samenvoegen tot twee. Doel van de drastische sanering is rendementsverbetering. In veel tandheelkundige centra staan nu behandelkamers leeg. Door sa menvoeging van centra hoopt het ziekenfonds tot een goede exploi tatie te komen. Er wordt geen per soneel ontslagen omdat de hoe- veelheid werk precies hetzelfde blijft. Met het personeel moet ove rigens nog worden overlegd. Bij de 21 tandheelkundige centra in Amsterdam staan 149.000 pa tiënten ingeschreven. Daarnaast maken nog eens ruim 43.000 pa tiënten gebruik van de zogenaam de 'huisbehandeling'. Deze staan ingeschreven bij een tandarts met een eigen praktijk. Bij de tandheel kundige centra, een systeem dat vrij uniek is voor Nederland, werken ongeveer 350 mensen. Tandarts Van Rooden van het te sluiten centrum aan de Ganzen hoef noemt het een slechte zaak. Pas een maand geleden wpHnn tien personeelsleden van de slui ting per brief op de hoogte gesteld. "Dit is een goed renderend cen trum met 16.000 patiënten. Al jaren geleden is hier ingekrompen en er staat geen enkele behandelkamer leeg. Het ziekenfonds wil centra opheffen terwijl nog helemaal niet duidelijk is welke besparingen dit zal opleveren", aldus Van Rooden Het personeel in Ganzenhoef is in middels volop in actie en hoopt via een handtekeningenactie onder de patiënten nog enige druk op het ZAO te kunnen uitoefenen. Sinds begin dit jaar is het onbe perkt bellen in het basistariefge bied voor 15 cent per gesprek verle den tijd. De PTT rekent nu 15 cent per vijf minuten overdag en 15 cent per 10 minuten in de avonduren, maar volgens de ANBO is dat in de praktijk minder. De PTT heeft die vijf minuten namelijk onderver deeld in acht 'tikken'. Volgens de het 'tikkensysteem' worden ze in de praktijk dikwijls toch gecon fronteerd te worden met de dubbe le gesprekskosten. Volgens de ANBO is maximaal 12,5 procent (één tik) minder tijd beschikbaar en dat is, aldus de ou derenbond, niets meer of minder dan wanprestatie van de PTT: de abonnee krijgt niet waar hij recht ANBO gebeurt het vrijwel nooit op heeft. De ANBO eist niet alleen dat iemand precies op het begin dat de PTT de zaak vanaf heden tik opbelt en op het einde van de achtste tik de hoorn neer legt. In de praktijk neemt een ge sprek van vijf minuten daarom ne gen tikken in beslag. En vanaf de negende tik rekent de PIT weer 15 cent. Volgens de ANBO leggen veel ouderen, die dikwijls afhankelijk zijn van telefoon, vlak voor het ver strijken van de vijf of tien minuten- de hoorn neer om de hogere tele foonkosten te voorkomen. Door rechttrekt, maar wil ook een scha devergoeding voor de gedupeerde ouderen. Een woordvoerder van de PTT wilde geen commentaar geven. "Ik kan de landsadvocaat moeilijk voor de voeten gaan lopen. Het is overigens niet zo zeer een kort ge ding tegen de PTT, omdat de tarie ven vooral een zaak zijn van de volksvertegenwoordiging", aldus de woordvoerder. )AM (ANP) - De Am- maal voor in het verslag. In een Pa ir Brekveld heeft giste- rool-artikel van de daaropvolgende kort geding tegen het_ dag verklaarde hij niets met de be- Amsterdamse avondblad Het Pa rool rectificatie en schadevergoe ding geëist naar aanleiding van een artikel over de terreur van een groep krakers die zich 'Frontline tegen Maffers' noemt. Brekveld werd in dit artikel met naam en adres genoemd en zegt sindsdien telefonisch en schriftelijk te zijn bedreigd. Volgens Het Parool terroriseert Frontline legale bewoners van ont ruimde kraakpanden net zo lang tot ze hun woning verlaten en be schrijft de lotgevallen van een be woner die onder druk van deze inti midatie overweegt zijn huis aan de Amsterdamse Dintelstraat te verla ten. De man verklaart in de krant schriftelijk en telefonisch bedreigd te zijn. Zijn vrouw werd geconfron teerd met een uitgebrande kinder wagen met het opschrift: denk aan je toekomst. Volgens de bewoner is Brekveld, die in hetzelfde pand woont, bij de Maffers betrokken. Hij zou onder meer de telefoon van de bewoner onklaar hebben ge maakt. Brekveld komt in het totaal vijf Nederlandse van bergrichel gered CHAMONIX (AP) - Een Neder- landse alpiniste die sinds zaterdag vermist werd in het Mont Blanc- massief is gisteren ongedeerd te ruggevonden. De 35-jarige Mar jolein Maitha zat vast op een bergri chel. Zij had volgens haar redders haar klimcapciteiten overschat en kon geen stap meer voor- of achter uit doen. Zij werd per helikopter in veiligheid gebracht. Elders in het massief kwamen twee alpinisten door bevriezing om het leven. Een Fransman gleed uit en maakte een dodelijke val. Sinds het begin van deze maand zijn al leen in het Mont Blanc-massief al zo'n 12 alpinisten om het leven ge komen. dreigingen te maken te hebben. Na te zijn bedreigd besloot hij echter Het Parool voor de rechter te da gen. Hij eist schadevergoeding en een rectificatie waarin moet staan dat ten onrechte de suggestie is ge wekt dat Brekveld deel uitmaakt van de groep Frontline tegen Maf fers. Tijdens het kort geding voerde advokaat Van Manen van Het Pa rool aan dat Brekveld 'momenteel wordt gezien als een van de leiden de figuren van de kraakbeweging in de Rivierenbuurt.' "Zijn woning fungeert als hoofdkwartier en kra kers-spreekkamer. Een recher cheur die Brekveld onlangs opbel de hoorde: Frontline tegen Maf fers". Volgens Van Manen treft de krant geen enkele blaam. Uitspraak 20 augustus. se Maatschappij ter Bevordering van de Tandheelkunde is al sinds 2.5 jaar in gesprek met het ZAO. Hij stelt dat inderdaad in sommige centra ruimte over is 'maar onze kritiek is dat een totaalplan ont breekt. Er is niets bekend over de financiële consequenties'. Een an der verwijt van Collete is dat het ZAO in geen enkel opzicht reke ning houdt met de kabinetsplan nen om de tandartskosten voor volwassenen uit het ziekenfonds pakket te halen. Dat kan ook voor de centra vergaande consequenties hebben. Hoewel het ZAO ontkent dat de sluitingen hier iets mee te maken hebben, verwacht Collete volgend jaar nog grote problemen. Hij betwijfelt of er inderdaad geen ontslagen vallen. Al ruim twee jaar bestaat er geen contract meer tussen het ziekenfonds en de tandartsen in de behandelcentra. Zij werken er als zelfstandigen. "Door het ontbreken van een con tract is de kans groot dat er tand artsen moeten verdwijnen. Enige garantie valt er dan ook niet te ge ven. Zeker niet op langere ter mijn", aldus Collete. Concorde-vlucht SCHIPHOL (GPD) - 's Werelds snelste straal(verkeers)vliegtuig, de Concorde, komt op 22 augustus naar Schiphol. Air Promotion Cen tre van Hoofddorper Rob Jonker organiseert in samenwerking met Air France twee rondvluchten met dit supersonisch verkeersvlieg tuig. De vluchten duren ruim een uur en er wordt met een snelheid van 2.200 kilometer per uur richting Schotland gevlogen. Tijdens de vlucht krijgt men - geheel in stijl - champagne en kaviaar geserveerd. Vanzelfsprekend zit er ook een luchtdoop-certificaat van de Con corde aan de vlucht vast. En dat mag ook wel want de rondvlucht van een uur kost 950 gulden per persoon. Degenen die alleen maar vanuit de verte de Concorde willen bewonderen, zijn stukken goedko per uit. Er zal die dag namelijk vol doende gelegenheid zijn om de Concorde te zien'starten en landen. ROTTERDAM - Een vrachtwagencombinatie die wegens te hoge snelheid in een bocht kantelde heeft gisteren voor grote ravage gezorgd op het Kleinpolderplein in Rotterdam. Formicaplaten en pallets belandden op het wegdek. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. (foto anp> HEERLEN (ANP) - De gewapende overval op het hoofdpostkantoor in de Heerlense wijk Hoensbroek op 29 juli is opgelost. Een van de me de-daders blijkt een 22-jarige PTT- chauffeur uit Heerlen te zijn, van •wie de politie aanvankelijk aan nam dat hij samen met twee andere beambten was overvallen. Dat heeft de woordvoerder van de Heerlense gemeentepolitie giste ren meegedeeld. Uit het onderzoek, rechercheurs deelnamen, bleek dat de Heerlenaar de achteringang van het postkantoor met opzet niet op slot had gedaan en dat zijn onafge sloten PTT-busje op de binnen plaats stond. Bij de overval namen de vier gewapende mannen hem de sleutels van het busje af waarmee zij later op de vlucht sloegen. Tevo ren hadden zij de drie PTT-beamb- ten, onder wie de Heerlenaar, ge boeid en in de kluis opgesloten. De vier overvallers gingen er met een buit van zeker een half miljoen gul den vandoor. Het busje lieten de overvallers onbeheerd achter op de BrunsSum- mer Heide. Twee van de vier zijn inmiddels gearresteerd, evenals de medeplichtige PTT-chauffeur. Het drietal had ruim 300.000 gulden verstopt in een kelderruimte van een verenigingsgebouw in de wijk Heerier Heide. Dat geld is terugge vonden. De twee andere overval lers zijn nog spoorloos met de rest van de buit, zeker twee ton. DEN HAAG (GPD/AP) - Een tik keltje schichtig namen tien Ameri kaanse parlementariërs gisteren een kijkje op de Zeedijk, het Ne derlandse harddrugs-handelscen trum met wereldreputatie. Of schoon ze niet wilden zeggen waar voor ze eigenlijk benauwd waren, hadden de Congresleden hun be zoek het liefst helemaal stil willen houden en gaven ze slechts na veel aandringen hun namen prijs. Uit veiligheidsoverwegingen, ver klaarde voorlichter Bob Weiner gisteren in Washington, hoewel de tien Amerikaanse parlementariërs zonder politiebegeleiding over de Zeedijk liepen. Een negatief woord over ons land en de wijze waarop hier het drugsprobleem wordt benaderd, kwam niet over hun lippen. Dat is nogal verwonderlijk, aangezien in het buitenland, de Verenigde Sta ten bepaald niet uitgezonderd, re gelmatig felle kritiek op de Neder landse aanpak wordt gehoord. De Amerikaanse president Reagan, en vooral zijn vrouw Nancy, hebben zich het afgelopen jaar persoonlijk ingezet voor een anti-drugscam pagne. Nancy Reagan maakte zelfs onlangs met de acteur Clint East wood een bioscoopfilmpje. Daarin wordt de kijker gewaarschuwd te gen het gebruik van cocaïne en het daarvan afgeleide crack, hard drugs die zich overal ter wereld momenteel in een grote populari teit mogen verheugen. De delegatie sprak voorafgaand aan het kijkje in de hoofdstedelijke scene in Den Haag met minister van justitie Korthals Altes en met beleidsmakers op het terrein van de drugsproblematiek van de justi tie en de politie. Van Nederlandse kant werd geprobeerd de Amerika nen duidelijk te maken dat er tal van misverstanden bestaan over de 'zachte' aanpak. Zo werd de parle mentariërs voorgehouden dat smokkelaars en handelaars in hard-drugs in ons land net zo hard worden aangepakt als elders en dat de tolerantie zich beperkt tot ge bruikers en verslaafden. Samenwerken Op de vraag wat zij van het spraakmakende, doch subjectieve artikel over ons land in het gezag hebbende Amerikaanse weekblad Time van vorige week hadden ge vonden, hield delegatievoorzitter en Democraat Charles Rangel zich diplomatiek op de vlakte: "Dat ar tikel belichtte maar een klein stuk je van een heel klein land. Het zou boekdelen vergen om te laten zien welke goede dingen Nederlanders allemaal doen". De Republikein Benjamin Gil man was al even vriendelijk. Hij zei: "Elk land pakt de problemen waarvoor het zich ziet gesteld op ei gen wijze aan. Landen moeten el kaar bij de bestrijding van drugs geen verwijten maken, maar sa menwerken". Verder bestond de delegatie uit de Democraten To wns, Weiss, Guarini, Hughes, Le vin en Waxman en de Republikei nen Rinaldo en Coughlin. Allen zijn lid van de commissie drugsbe strijding van het Huis van Afge vaardigden, en bevinden zich op een zogeheten 'fact finding' missie, die hen in twee weken langs vijf Westeuropese en Afrikaanse lan den voert. Vandaag zouden de Amerikanen uit Nederland ver trekken. Horeca-personeel op de vuist met disco-gangers AMSTERDAM - In het Amsterdamse Andreas-ziékenhuis wordt op 3 september een moskee geopend. De ruimte is bedoeld voor de vele islamiti sche medewerkers en patiënten van het ziekenhuis. Gisteren is men bego- nen aan de inrichting. De Koran werd geplaatst en de vloer met kleden afgedekt. (foto anp» BROUWERSHAVEN (GPD) - De knokploeg die het afgelopen week einde in Brouwershaven bezoekers van een discotheek heeft aangeva1- len, bestaat voornamelijk uit hore ca-personeel uit Renesse. Dit blijkt uit onderzoek van de rijkspolitie op Schouwen-Duiveland. Twee knokploegleden zijn aangehou den. De namen van verscheidene andere vechtjassen zijn bekend, maar door gebrek aan mankracht heeft de politie ze nog niet kunnen vatten. Adjudant H. J. Theunissen van de rijkspolitie in Zierikzee is ver baasd en teleurgesteld dat de knokploeg is bemand door por tiers, uitsmijters en barkeepers van bars, cafés en discotheken in Ren esse. "Iedereen die in de horeca werkt, weet hoe belangrijk het is voor Schouwen-Duiveland als re creatiegebied en daarmee voor de horeca zelf dat dit soort problemen wordt voorkomen", verklaart hij. "Steeds is bezoekers verweten dat ze rotzooi komen trappen. En nu gaan horeca-medewerkers, van wie een aantal is ingehuurd om vechtpartijen de kop in te drukken, zelf moeilijkheden zoeken. Da's een mooie promotie van Schou wen". Volgens Theunissen kunnen de leden van de knokploeg op de zelfde behandeling door de politie rekenen als recreanten 'die de boel komen verzieken'. De recente kloppartij is een ver volg op een schermutseling In de nacht van 2 öp 3 augustus tussen bezoekers van de discotheek 'Ja cob Cats' aan de Molenstraat en een buurman. Deze formeerde de RODEN (GPD) - De voormalige hoogleraar economie prof. dr. C. de Galan is zondag op 55-jarige leef tijd overleden in het Academisch Ziekenhuis in Groningen. De Ga lan was de laatste jaren voorzitter van de Verzekeringskamer en kroonlid van de Sociaal-Economi sche Raad (SER). Hij lag sinds juni in het ziekenhuis, nadat een ziekte die zich al eerder had geopenbaard tijdens een verblijf in Joegoslavië plotseling was verergerd. De Galan geldt als een van de belangrijkste na-oorlogse Nederlandse econo men, met name op het gebied van de arbeidsverhoudingen. 'PvdA-econoom' Cees de Galan werd een nationale bekendheid, toen hij in 1971 door de toenmalige oppositieleider Den Uyl werd ge presenteerd als minister van eco nomische zaken in zijn linkse 'schaduwkabinet' van PvdA, D'66 en PPR. In het coalitiekabinet-Den Uyl'twee jaar later werd Economi sche Zaken echter bemand door Ruud Lubbers. De Galan rook in het najaar van 1981 nog wel even aan de landelij ke politiek, toen hij samen met zijn SER-collega, de Leidse hoogleraar Prof. drs. V. Halberstadt aange trokken werd als informateur om een ernstige breuk in het kabinet Van Agt-Den Uyl te lijmen. Een half jaar later ?ou dat kabinet als nog stranden. De Galan gold gedurende de ja ren zeventig en tachtig samen met onder meer Victor Halberstadt, Jan Tinbergen en Hans van den Doel als een van de belangrijkste economische adviseurs van de Par tij van de Arbeid. Ambities voor ,een politieke rol op het hoogste ni veau heeft De Galan nooit gehad. Hij noemde zich 'amateur-politi cus', hechtte zeer aan een afge schermd privé-leven en achtte zich ook lichamelijk niet geschikt voor een rol als bijvoorbeeld minister. Loonpolitiek De Galan hield er gematigde vi sies op na en was ook bereid die bij te stellen als economische ontwik kelingen daar aanleiding toe ga ven. Zo gold hij in de jaren zestig als een aanhanger van de (door de overheid) 'geleide loonpolitiek', maar verliet die opvatting in het begin van de jaren zeventig om er vijfjaar later ten tijde van een loon stijging weer naar terug te grijpen. In de jaren tachtig was hij een groot voorstander van werktijdver korting als instrument bij de werk loosheidsbestrijding, maar koppel de daar wel de voorwaarde aan, dat de loonkostensom van een bedrijf niet mocht stijgen en dat de ar beidstijdverkorting geen investe ringen mochten vergen. Wel was hij van mening, dat het scheppen van werk tot de doelstellingen van het particuliere bedrijfsleven zou moeten behoren. Arbeid moet niet worden beschouwd als een onkos tenpost, maar als een opbrengst van het bedrijf, zo stelde hij vijf jaar geleden. Ten tijde van het ka binet-Den Uyl betoonde hij zich kritisch over door zijn partijgeno ten ontwikkelde plannen als de vermogensaanwasdeling en de door de vakbeweging gepropa geerde arbeidsplaatsenovereen komsten. Vakbeweging Cornelis de Galan werd op 2 mei 1932 in Zaandam geboren. Hij stu deerde economie aan de Universi teit van Amsterdam en promoveer de in 1957 op het proefschrift 'De invloed van de vakbeweging op loonhoogte en werkgelegenheid'. Van 1957 tot 1959 was hij weten schappelijk medewerker bij het Landbouw Economisch Instituut. Van 1959 tot 1964 was hij werk zaam bij het Economisch Techno logisch Instituut voor Zeeland, aanvankelijk als sociaal-econo misch staflid en sinds 1961 als ad junct-directeur. In 1964 werd De Galan directeur van de Wiardi Beckmanstichting, het wetenschappelijk bureau van de Partij van de Arbeid, als opvol ger van drs. J.M.den Uyl. Drie jaar later kwam De Galan naar de Gro ninger universiteit, aanvankelijk als lector en sinds 1970 als hoogle raar. Hij doceerde economie aan de Faculteit der Sociale Wetenschap pen en arbeidseconomie aan de Economische Faculteit. De Galan bleef hoogleraar tot 1982, toen hij voorzitter van de Verzekeringsraad werd. Bij zijn vertrek betoonde hij zich pessimistisch over de toekomst van de Nederlandse universiteiten. Hij was bezorgd over de tweefasen- struktuur en de bezuinigingen: niet op de salarissen, maar op per soneel en uitrusting. Sinds 1972 combineerde De Galan zijn hoogle raarschap met het (kroon-)lidmaat- schap van de SER. In 1986 werd hij voorzitter van de Verzekeringska mer, die toezicht houdt op verzeke raars en pensioenfondsen. Nog on langs verdedigde De Galan de gi- knokploeg om met de luidruchtige discogangers af te rekenen. Toen dit burgemeester C. Slab- bekoom van Brouwershaven ter ore kwam ging hij hoogstpersoon lijk de man opzoeken en trof daar inderdaad een aantal met knup pels, stokken en staven bewapende mannen aan. Als een waar vrede stichter praatte Slabbekoorn op de boze man in om deze af te houden van gewelddadigheden. Later pro beerde de burgemeester de bezoe kers van de discotheek te bewegen een confrontatie te vermijden. Ook de politie probeerde de zaak te sussen. Slabbekoorn: "Ik kreeg de indruk dat de jongeren uit de discotheek inderdaad bereid wa ren moeilijkheden te voorkomen. Ik ben toen op een gegeven mo ment naar huis gegaan". Later zocht de knokploeg op de Markt in Brouwershaven toch de discotheekbezoekers op. Bij de vechtpartij die toen ontstond, lie pen ook jongeren die niet in 'Jacob Cats' waren geweest, klappen op. Burgemeester Slabbekoorn is gisteren nauwelijks aan zijn gewo ne werk toegekomen. De hele dag stond hij verslaggevers te woord, die hem uitgebreid de gelegenheid gaven zijn stokpaard te berijden: de politie op Schouwen-Duiveland is op een schandelijke manier on derbezet. Volgens Slabbekoorn is daar niet alleen in de zomermaanden sprake van. Ook tijdens de andere school vakanties en in de weekeinden ver blijven op Schouwen-Duiveland veel toeristen. Slabbekoorn: "De politie doet wat ze kan, maar het is natuurlijk duidelijk dat de politie mensen niet overal tegelijk kunnen zijn". Slabbekoorn heeft er begrip voor dat inwoners van Schouwen-Dui veland have en goed willen be schermen ("en ik kan ook invoelen dat je iemand een dreun verkoopt als je boeltje wordt bedreigd"), maar de formatie van knokploegen wijst hij zeer beslist van de hand. "Dat hoort niet in een rechtsstaat". ADVERTENTIE Cees de Galan. gantische reserve-posities van de Nederlandse pensioenfondsen. Volgens de Verzekeringsraad- voorzitter zouden de pensioen fondsen hun reserves in de toe komst hard nodig hebben voor het geval er loonstijgingen op zouden treden en het renteniveau beschei den blijft. Verder was De Galan in het be gin van de jaren zeventig enige tijd voorzitter van de Regionale Raad van de Arbeidsmarkt in Drenthe. Hij woonde gedurende de vijftien jaar dat hij aan de Groninger uni versiteit verbonden was in Roden en sindsdien in Apeldoorn. De fa milie neemt donderdag in kleine kring afscheid van de overledene. Stone-washed. Stééngoed. Fantastische kinderjeans. Kleur: denim-blue. Voor school- én stoeitijd. Maten 92 t/m 176 to t>4< 7 Geldig t/m 22 augustus. VROOM f3| DREESMANN 10 0 JAAR |Q ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3