Verpleegkundige, fors onder druk, steeds vaker in de fout Geneeskundige inspectie ziet aantal Idachten toenemen Kwakzalver heeft vrij spel Frankrijk werpt nieuwe barrières op voor toerist Dansmimetheater en musical voor evangelie-verbreiding PAGINA 2 DINSDAG 11 AUGUSTUS 1987 DEN HAAG - De verpleegkundige zorg in ziekenhuizen leidt steeds vaker tot klachten bij de Geneeskundige In spectie Zuid-Holland. In het jaarverslag van de inspectie constateert de arts H. van Osch, de geneeskundig inspec teur in deze provincie, dat de verpleegkundigen onder gro te druk staan. Overbelasting en onvrede over de werksitua tie leiden tot "onzorgvuldigheden en fouten en tot terug gang van de kwaliteit", aldus Van Osch. "Je bezuinigt het gemakkelijkst op verpleegkundigen", vertelt hij. "Het is de grootste groep in een ziekenhuis. En het verloop onder verpleegkundigen is ook het grootst. Als weehaiinTn X' k! m" er geen geld is, worden die vacatures het eerst niet opge- gebruiken om de knelpunten aan vuld. Zo kunnen ontslagen worden voorkomen. Het is echt te pakk de makkelijkste weg". Vele in de gezondheidszorg ge signaleerde knelpunten zijn het ge volg van een tekort aan geld. maar volgens Van Osch zijn extra mid delen overbodig. "Er valt nog te be zuinigen in de gezondheidszorg. Er gebeurt nog steeds te veel. Baat het niet, dan schaadt het niet, zo wordt vaak gezegd over allerlei onderzoe ken. Dat is dus onzin. Het baat of het schaadt. In het deel van de on derzoeken waar de baten heel ui terst dubieus zijn, kun je veel geld Van Osch beziet de situatie met zorg. "Verpleegkundigen hebben geen tijd meer om met mensen te praten. Ze kunnen nog medicijnen aan de patiënten geven en hen klaarmaken voor operaties, nog vaak voor de kaasschaaf-me thode, waarbij alle afdelingen iets moeten inleveren. Van Osch vindt dat onjuist. Hij pleit voor verder gaande samenwerking tussen zie kenhuizen, waarbij taken kunnen dan houdt het wel op", vertelt de worden verdeeld. n, die tot taak heeft toezicht uit te oefenen op de gezondheidszorg in Zuid-Holland. "Veel klachten die ik ontvang, komen van patiën ten die vinden dat ze te lang moe ten wachten voordat de verpleeg kundige verschijnt. Dan ga je dat onderzoeken en dan blijkt de be zetting op zo'n afdeling erg krap te zijn. Zo krap dat er geen surplus meer is om narigheid op te van gen". door Henny van Egmond Volgens Van Osch is er een om slag in de maatschappij gaande. De patiënten zijn steeds minder ge steld op ingrijpende, levensred dende behandelingen. Veel meer wordt een goede zorg gewaar deerd. En dat komt veelal neer op de schouders van de verpleegkun digen. "De appreciatie van de zorgver lening neemt toe, terwijl de waar dering voor belastende, geavan ceerde technieken afneemt. Steeds vaker vraagt een patiënt zich af wat hij van een dergelijke behandeling kan verwachten en wat de risico's zijn. Het komt vaker voor dat-men gen dergelijke behandelingen wei geren. Terwijl de medische werela steeds verder gaat. Maar dat moet ook, want het is wetenschap. Als medici niet met veel risico's in de frontlinie zouden opereren, dan zouden we binnen korte tijd ach terlopen in Nederland". Kaasschaaf De veranderende waardering van de patiënten wordt niet altijd opgepakt door het management van de ziekenhuizen. Zij kiezen 'In Rijnmond is een dergelijk functieplan voor oogheelkunde ge maakt. Daar staat keurig in welk ziekenhuis wat doet, hoeveel oog artsen er moeten zijn, enzovoorts. Juist op het terrein van de oogheel kunde is een dergelijke taakverde ling erg belangrijk. Er is een groot tekort aan oogartsen. Daardoor ontstaan er lange wachtlijsten. Tien jaar geleden zou de oplossing zijn geweest: meer oogartsen. Nu wordt er gekeken naar welke taken de oogartsen kunnen overdragen aan bijvoorbeeld een technisch oogheelkundig assistent, iemand die niet zo'n uitgebreide opleiding heeft gehad als de oogarts. Dat is goedkoper dan meer specialisten aan te stellen". Elitair Van Osch verzet zich tegen de ge zondheidszorg die op een Ameri kaanse leest is geschoeid en waar bij standaard alle onderzoeken worden gedaan. Volgens hem wordt een dergelijke gezondheids zorg/^ "Een dergelijke, elitai re gezondheidszorg mag niet ont staan. Daar moeten we met z'n al len voor waken. Voorzieningen waar een gebrek aan is* mogen niet beter beschikbaar zijn voor men sen met meer invloed of geld. Het is een kerntaak van de overheid- en van mij zelf als toezichthouder op de gezondheidszorg, om ervoor te zorgen dat de beschikbare voorzie ningen gelijkelijk en eerlijk over ie dereen worden verdeeld. In Neder land is de intentie en ,eul|uui?:; om dat te doen", aldus de inspecteur. "Wij moeten leren leven met een andere gezondheidszorg. Èn het moet ook mogelijk zijn met het hui dige budget, tien procent van ons inkomen, een goede gezondheids zorg op poten te zetten", vertelt De Geneeskundige Inspectie kan nauwelijks optreden tegen malafi de, alternatieve genezers. De geneeskundig inspecteur, H. van Osch, wijst in zijn jaarverslag over 1986 op de paradoxale situatie dat tegen bevoegde artsen, die zich op het terrein van de alternatieve genees wijzen; wel maatregelen mogelijk zijn, maar niet tegen oplichters, die hetzelfde pretenderen. „Als iemand morgen adverteert met de mededeling: ik heb een mid del tegen aids, en hij heeft een beetje eerlijk gezicht, dan verdient hij goud. Ik heb hier mensen gehad met rekeningen van zevenhonderd gulden voor één consult. En dan kregen ze een potje vitaminen mee. Ik kan tegen dat soort praktijken niets doen. Maar als een bevoegd arts iets dergelijks doet, krijgt hij wel met mij te maken. Dat is een hele vreemde situatie", aldus Van Osch. De enige mogelijkheid om op te treden tegen oplichters in de ge zondheidszorg bestaat als er ernstige schade wordt aangericht. „Maar ik kan niet aannemelijk maken dat er aanmerkelijke schade.is aange bracht als iemand vitaminen slikt, die hij voor zevenhonderd gulden heeft gekregen". Van Osch meent dat er tegen dit soort oplichtingspraktijken moet worden opgetreden, maar wijst erop dat dat heel moeilijk is. Alterna tieve genezers kunnen zich vrij vestigen en hebben geen opleiding no dig, waardoor toezicht vrijwel onmogelijk wordt. Van Osch, die benadrukt dat het niet de Amerikaanse kant moet op gaan. "Realiseer wel dat in Ameri ka een groot deel van de bevolking is verstoken van gezondheidszorg. En ook het deel dat is verzekerd, krijgt geen vergoeding voor die uit gebreide onderzoeken. Dat is al leen weggelegd voor een hele klei ne laag van de bevolking". Van Osch is,op dit moment ook geen voorstander van de kliniek van dr. Boerema. In Den Haag is een lfif$iek gevestigd', maar daar mogen alleen keuringen worden verricht, Als Boerema meer wil, moet hij een vergunning aanvra gen, waarover Van Osch'dan zal móeten adviseren. "Als er zo'n vraag komt, zal ik me er natuurlijk in verdiepen. Maar op dit moment zie ik geen enkele behoefte aan een dergelijke kliniek", verklaart hij. Arm en rijk Er zijn 'armé' en 'rijke' zieken huizen in Nederland. Van Osch wijst erop dat de ziekenhuizen sinds enige jaren de beschikking hébben over een eigen budget, een jaarlijks bijdrage die niet mag wor den overschreden. Gebeurt dat toch, dan wordt die overschrijding het jaar daarop gekort op het bud get. De jaarlijkse bijdragé is geba seerd op wat de ziekenhuizen voor de invoering van dat stelsel uitga ven. "Ziekenhuizen die veel uitga ven en ruim in het jasje zaten, krij gen een hoger budget dan zieken huizen die altijd erg zuinig zijri ge weest. De laatste hebben het moei lijk, want ze kregen niet alleen min der dan de andere, maar bovendien werd er ook nog eens een bezuini ging opgelegd". Volgens de inspecteur is het mi nisterie van welzijn, volksgezond heid en cultuur uiterst terughou dend in het verhogen van een bud get van een ziekenhuis. "Dat is wel begrijpelijk", aldus Van Osch, wij- zènd op de mogelijkheid dat toe kenning van extra geld aan de één leidt tot een héle reeks verzoeken om meer middelen. Door de extra nood waarin som mige ziekenhuizen door, de budget tering verkeren,, ontstaan er knel punten in de gezondheidszorg. En die problemen worden nog eens vergroot door de tekorten op som mige gebieden. De verhalen zijn le gio. De mindere verpleegkundige zorg, geen plaats op intensive care, te weinig couveuses, een tekort aan bestralingsapparatuur voor kan kerpatiënten en ga zo maar door. "Wachten op bestraling, dat nu zo in het nieuws döor het extra geld dat het ministerie er voor uittrekt, dat gebeurt al veel langer in Zuid- Van Osch: "Een patiënt heeft recht i Holland. Dat wachten is heel erg zwaar vóór eèn patiënt, die weet dat hij beter kan worden, mits er bestraling volgt. Het tekort is aan twee oorzaken te wijten: enerzijds zijn er te weinig apparaten, maar anderszijds is er te weinig perso neel. Vorig jaar is het tijdens de zo mervakantie voorgekomen dat er apparaten niet werden 'gebruikt omdat er geen personeel voorhan den was. Daar leg je je als inspec teur niet bij neer. Je gaat praten met een directie van dat zieken huis, maar die kon er niets aan doen: er was gewoon geen perso neel. Dan ga je praten met het de partement en dat besluit dan tot toelating van buitenlandse krach ten, vooral uit Engeland waar goed opgeleid personeel is. Zo probeer je er toch wat aan te doen". Geen plaats Vèn Osch kent alle verhalen over de patiënten, die ondanks dat ze in tensieve zorg nodig hebben naar een gewone zaal verhuizen omdat er geen plaats is op de intens care, over de mensen die een half jaar een cliëntvriendèlijk optreden". moeten wachtèn op een met- spoedeisende oogoperatie. ("En dat is heel vervelend als je niets of weinig kunt zien"), over de te vroeg geboren baby's waar geen couveu ses voor zijn. Van Osch ziet dat als knelpunten, die met de nu beschik bare middelen kunnen worden op gelost. "Maar er zijn voorzieningen die niet meer voor iedereen be schikbaar zijn. Dan zullen die voor zieningen eerlijk verdeeld moeten worden". De beschikbare ruimte in zieken huizen wordt steeds meer opges lokt door mensen die eigenlijk in een verpleeghuis moeten worden opgenomen. De mensen worden steeds ouder en-hebben meer ver zorging nodig. Daardoor zijn de verpleeghuizen overvol en veran dert bovendien het karakter van de bejaardentehuizen, die steeds meer verzorgingstehuizen worden. Hoéwei de bejaardenoorden niet tot zijn gebied behoren, pleit Van Osch voor het in dienst nemen van verpleegkundigen bij deze instel lingen. (folo Roland de Bruin) 'Het is een knelpunt in de ge zondheidszorg die ik signaleer", verklaart hij zijn pleidooi. "Er ko men steeds meer mensen in bejaar denoorden, die moeten worden verpleegd. Ongemerkt sluipt dat erin. Zo'n verschuiving moet je vertalén in je personele situatie. Er zou daarom 24 uur per dag een ver pleegkundige aanwezig moeten zijn". Van Osch noemt het belang rijk dat hij dergelijke knelpunten signaleert. Hij hoopt dat er zo dis cussie over ontstaat, die uiteinde lijk tot verbeteringen moet leiden. Wachttijden Daarom ook trekt hij fel van leer tegen bijvoorbeeld de lange wacht tijden in ziekenhuizen. "Het is on zin datje structureel vijf tot zes uur moet wachten voordat je wordt be handeld. Een patiënt heeft recht op een cliëntvriendelijk optreden. Hij móet niet eindeloos hoeven terug te komen, vandaag voor een rönt genfoto, mórgen voor het laborato rium. Dat is gewoon een kwestie van organisatie en kost niets. Inte gendeel, ik denk dat het zelfs geld oplevert". decreet, dat nieuwe golven van ambtenaritis belooft. Wie voortaan na lange uren in dé rij 'in een Frans consulaat een visum in zijn zak heeft, is er nog lang niet zeker van dat hij Frank rijk ook binnen komt. Voortaan moet de houder van een toeristen visum ook nog bewijzen dat hij geld genoeg bij zich heeft om in Frankrijk voor zichzelf te zorgen, en dat hij over een retourkaartje bëschikt waarmee hij het gastvrije Frankrijk ook weer binnen de ge stelde tijd kan verlaten. -Deze maatregel van het ministe rie van binnenlandse zaken is in de eerste plaats gericht tegen verkap te immigranten, tegen reizigers uit Derde-Wereldlanden die met een toeristenvisum in Frankrijk onder duiken, er uitgebreide gezinnen stichten en vervolgens een beroep doen op de sociale uitkeringen. In die zin heeft het decreet in de boe zem van de regering tot een opval lend verschil van mening geleid. Tien ministers dienden het.docu ment mede te ondertekenen, waar van een aantal zijn handtekening geweigerd heeft omdat ze de maat regel te vergaand vond. In feite is de nieuwe eis van de Franse regering, dat inkomende toeristen over genoeg geld mpe.ten beschikken een vervolg op de visummaatregel van vorig jaar. Wie een visum toont, zo stelde de Fran se wet, mag niet meer worden ge vraagd naar andere papieren. Bij voorbeeld naar retourbiljetten, be taalkaarten of bankcheques. De grenspolitie trok zich van deze toe stand niets aan én handelde daar mee in strijd met de wet, als het haar uitkwam. Het decreet legali seert deze aanvankelijk illegale toestand. De minister van binnenlandse zaken kreeg met zijn plannen voor al ruzie met zijn collega van buiten landse zaken. De nieuwe maatregel komt er immers op neer dat een door dit ministerie, via zijn consu laten, uitgereikt visum, door het ministerie van binnenlandse zaken via de grenspolitie weer ongedaan kan worden gemaakt. Dit betekent voor buitenlandse zaken een 'pres- tige-verlies'. De strijd werd echter door 'buitenlandse zaken' verlo- Hoge ambtenaren van de grens politie" hebben al verklaard dat 'vanzelfsprekend niet iedereen' naar zijn betaalkracht zal worden gevraagd. En dat het van het 'aan voelingsvermogen' van de grens politie - dat wil zeggen van een klassieke synthese van burgerlijke vooroordelen - zal afhangen wie wel en wie niet door deze geünifor meerde fatsoensrakkers ai op het eerste gezicht voor Tijk' dan wel voor 'arm' zal worden uitgemaakt. Een uitbreiding dus van de moge lijkheid tot willekeur en machts vertoon van de Franse politie en een nieuwe aanslag op de democra tie waaraan de Fransen in hoogdra vende termen constant lippen dienst bewijzen. PARIJS - Een decreet van maar twee artikelen werpt nieuwe bar rières op voor toeristen die Frank rijk willen bezoeken en die niet af komstig zijn uit de landen van de EG. Nadat in september vorig jaar een visumplicht was ingevoerd voor inkomende reizigers van bui ten de EG, liep het aantal Ameri kaanse toeristen dit jaar met twin tig procent terug. door Rudolph Bakker De Franse douanier is voor de toerist een steeds moeilijker te nemen ob stakel. Behalve een visum moet de bezoeker, als hij tenminste uit een ander dan een EG-land komt, nu ook een bevredigende hoeveelheid geld of che ques laten zien. (foto AP) En midden in de periode waarin de hotellerie en de toeristenindustrie moord en brand schreeuwen, komt het. ministerie van binnenlandse zaken met dit Sinds de oprichting in 1981 heeft de formule van het jaarlijk se congres voor christelijke ar tiesten in het centrum 'De Bron' in Dalfsen zich zo verbreed, dat dit jaar ook technieken van Broadway, het centrum van de Amerikaanse musicals, worden gebruikt om het evangelie te ver kondigen. Het 'Christian Artists Music Seminar Europe' begon in 1981 als muziekfestival. Vooral de laatste jaren is deze studieweek uitgegroeid tot een 'performance seminar', waar artistieke vormen als dans, mime, theater en musi cal worden ingeschakeld ten be hoeve van de evangelieverbrei ding. Gisteren begon in Dalfsen de zevende aflevering van dit semi nar, waarvoor zich 1350 meren deels jonge mensqri uit 32 landen hadden ingeschreven. Het duurt tot zaterdag. Voor het eerst heeft de organiserende instantie, 'Con tinental Sound' in Rotterdam, predikanten en kerkelijke lei ders uitgenodigd om in work shops te worden voorgelicht over muzikale en artistieke stij len. Volgens Leen la Rivière van 'Continental Sound' was dit no dig, omdat vooral Westduitse en Franse predikanten denken dat rockmuziek een duivels instru ment is en zich dus niet leent voor evangelieverkondiging. In het algemeen zou onder Neder landse predikanten 'vrijwel geen weerstand' meer bestaan tegen toepassing van deze muziek bij het brengen van de bijbelse boodschap. Aan het doel van dit congres, uitwisseling van informatie en ervaringen door christelijke ar tiesten, wordt dit jaar voor het eerst nadrukkelijk de begelei ding van jonge artiesten toege voegd! Er treden acht artiesten op die in vorige jaren het semi nar hebben bezocht om er te worden opgeleid. Een betere be geleiding van jong talent zal er toe leiden, dat meer jonge chris tenen doorstoten naar een muzi kale en artistieke top, denkt de man van 'Continental Sound'. In de workshop 'desk top mu sic publishing system' wordt op dit congres gewerkt met een computerprogramma waardoor zijn bureau af Ouderen Onder het motto 'Ik wil leven z-olang ik leef voert de stichting Gemeenschappelijk Protestants Overleg Bejaardenwerk komend najaar een actie om de plaats van ouderen in de samenleving aan de orde te stellen, onder meer met een serie posters. In dit over leg werken samen de hervormde Generale Diakonale Raad, de Ge reformeerde Raad voor Samenle vingsaangelegenheden en de stichting Vrijzinnig Protestants Centrum voor Maatschappelijke Toerusting. De posters die de stichting in de maak heeft gaan onder andere naar de hervormde en gereformeerde diakonieën. Ze zullen aandacht vragen voor het ouder worden en de maatschappelijke en financiële kanten daarvan. Ook de vrije tijd in de 'derde levensfase', vrijwilli gerswerk, leeftijd en levensvisie en verzorging en verpleging zijn thema's die het Overleg de ker ken en diakonieën wil aanreiken. In totaal zullen er acht ver schillende posters verschijnen, met daarbij een katern met infor matie over het thema dat aan de orde is. Posters en katernen zijn ook los te bestellen bij de stich ting, Nieuwe Gracht 27. 3512 LC Utrecht. Catechese. Het Gerefor meerd Catechetisch Centrum en het Hervormd Centrum voor Educatie (afdeling catechese) hébben voor het eerst een geza menlijk aanbod van werkdagen en cursussen voor mensen die gijn betrokken bij de jongerenca techese. In het programmaboekje voor het seizoen 1987/1988 zijn werk dagen, cursussen en ook zoge naamde 'impulsdagen' te vinden. De eerste 'impulsdag', op zater dag 7 november, gaat over de bij bel in de jongerencatechese. 'Een gevoelig en ook moeilijk thema', zeggen de programma makers. De organisatoren willen op die dag - die open staat voor iedereen - aansluiten bij dé ge voelens van onmacht bij cateche ten, het gebrek aan interesse bij jongeren, maar ook bij de nieuwe mogelijkheden die er wel dege lijk zijn. Die dag is in het Cate chetisch Centrum, Oudestraat 4 in Kampen. Het programmaboekje kan worden aangevraagd bij dit cen trum of bij het Centrum voor Educatie, postbus 1100, 3970 BC Driebergen. Hervormde Kerk: aangeno men naar Harfsen (Geld.) kandi daat mevrouw B. van den Brink. Milieu In Berlijn, de hoofdstad van de DDR (Oost-Duitsland), is gis teren een rapport van de Evange lische Kerk in de DDR gepubli ceerd over het milieu. Daarin wordt de-regering dringend ge vraagd maatregelen te nemen die een eind kunnen maken aan de aantasting van het milieu. Het rapport dringt ook aan op betere handhaving van de milieuwet ten. De overeenkomsten op dit gebied met de Oosteuropese buurlanden noemt de kerk 'vol strekt onvoldoende1. Het bos sterft steeds meer af, constateert de Evangelische Kerk. "Dit heeft inmiddels zo'n omvang aangenomen, dat het be staan van alle bossen in de DDR wórdt bedreigd". De verontreini ging van de lucht is de grote boosdoener. Bij de elektriciteits centrales die op steenkool werken moeten installaties ko men om de rook te ontzwavelen. Het doel om in 1993 de uitstoot van zwaveldioxide met 30 pro cent te hebben verlaagd moet veel eerder worden bereikt. Ook wil het rapport zuiniger en milieuvriendelijker personenau to's. Kritiek is er verder op de verlaging van de grondwater stand en het achteloos laten weg stromen van afvalstoffen in de landbouw. "Economische druk is geen verontschuldiging voor een fa lend milieubeleid", zegt het do cument. Drie jaar geleden duid de de evangelische synode de verantwoordelijkheid voor het milieu aan als een opgave voor de kerk. Toen was er al kritiek op de geringe informatie van de DDR-regering over milieuvraag stukken. Het gisteren gepubliceerde rapport gaat naar alle plaatselij ke gemeenten, milieugroeperin gen en andere geïnteresseerden. Belastingen. De belasting hervorming die in 1990 in de Duitse Bondsrepubliek in wer king treedt zal dé Evangelische Kerk jaarlijks minimaal 600 mil joen mark (ongeveer f700 mil joen) en maximaal 1,2 miljard mark kosten, zo heeft de kerke lijke groötboekhouder Wessel Nuyken berekend. De grootte van het verlies hangt af van de vraag of de West duitse regering erin slaagt, 19 miljard mark op allerlei subsi dies te bezuinigen. Als dit niet lukt en de regering in plaats daarvan de btw verhoogt, zullen bij dalende inkomsten boven dien de uitgaven van de kerk stij gen. "Aan de gevolgen daarvan durft niemand nog te denken', zei Nuyken. Het zal zeker gevol gen hebben voor het restauratie- en bouwprogramma van de kerk. En op den duur ook voor het per soneelsbestand.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2