LEIDSCH DAGBLAD Tuinbouw lijdt grote stroppen GOEIE KRANT OPZOEKNAAR VASTE KLANT. België negeert kritiek op tolheffing autosnelwegen Koningin kan thuis verder herstellen Winkelcentra profiteren van de regen Groenten en aardappelen rotten weg op de akkers Kwekers met 'superworm' opgelicht Amerikaanse tanker bij Oman op mijn gelopen Handel in valse visa opgerold Rotsblok op touringcar: zeven doden Weekbladen Elsevier samen? DINSDAG 11 AUGUSTUS 1987 OPGERICHT 1 MAART 1860 38391 DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix heeft vanmorgen om half elf het ziekenhuis Bronovo in Den Haag verlaten en is voor verder herstel naar paleis Huis ten Bosch in de Hofstad gebracht. De vorstin herstelt volgens het medisch team goed van de hersen vliesontsteking die ze op haar va kantie in Frankrijk heeft opgelo pen, maar moet nog veel rust hou den. Ze is per auto naar haar paleis vervoerd. De vorstin heeft volgens de Rijksvoorlichtingsdienst de afge lopen dagen ontzettend veel bloe men en reacties gekregen. RIJSWIJK (ANP) - De goed deels verregende zomer van 1987 pakt voor niet voor iedereen slecht uit. In de (overdekte) win kelcentra worden door de massa le trek naar de binnensteden goe de zaken gedaan. Dat blijkt uit een vandaag gepubliceerd blik- semonderzoek van het Neder lands Christelijk Ondernemers- verbond (NCOV), waarbij 40.000 bedrijven uit het midden- en kleinbedrijf zijn aangesloten. Uitspraken als „ik heb nog nooit zo'n goede zomer gehad" geven volgens het NCOV aan dat vakantiegangers hun geld toch wel besteden. Er wordt een toe neming gemeld van de verkoop van koffie met gebak, en in ijssa- lons, koffieshops en patisserieën worden omzetstijgingen ten op zichte van vorig jaar gemeld met zo'n 20 procent. Veel ijs en gebak Ook wordt er in restaurants meer a la carte gegeten. Horeca bedrijven die het vooral moeten hebben van fietsers, wandelaars en waterrecreanten zetten daar entegen duizenden guldens per week minder om dan vorig jaar. In de schoendetailhandel is het seizoen voor zomerschoenen mislukt. Ze worden zelfs niet in de uitverkoop verkocht. Er zijn omzetdalingen van zo'n acht pro cent waargenomen. In de modewinkels was het wel druk en werd veel omgezet, maar het seizoen wordt toch ma ger genoemd. Enerzijds doordat de zomerkledingverkoop na twee goede periodes (tijdens de warmte van eind april en eind ju li) totaal in elkaar klapte door de aanhoudende regen en koude, anderzijds door het zogenoemde „modeverval". Die leidde tot zeer scherpe prijzen om de kleur en modegevoelige collecties toch te kunnen verkopen. Door het slechte weer raken ook veel schilders, die juist in de zomer veel buitenwerk aanne men, in de problemen. Alleen door overwerk en de inzet van extra personeel kan werk op de afgesproken datum worden op geleverd. Dochter ontvoerd naar Marokko TER AAR - De 21-jarige Farida Bourdim uit Ter Aar is ruim twee weken geleden door haar vader meegenomen uit de woning van haar pleegouders om te worden uitgehuwelijkt in Marokko. Haar pleegouders waren op dat moment op vakantie. Het meisje zou met haar zusje, die in Ter Aar logeerde, naar vrien den in België gaan. Haar vader haalde hen op om ze naar Rotter dam te brengen, maar het is niet ze ker of zij daar nog zijn geweest. De meisjes zijn in ieder geval nooit bij de vrienden aangekomen. De Rotterdamse recherche heeft het onderzoek in handen en doet in het belang daarvan geen medede lingen. BREDA (ANP) - De officier van justitie in Breda verzamelt aangif ten van oplichting met een handel tje in wormen voor sportvissers en landbouwers dat al zeker elf Ne derlandse wormenkwekers heeft gedupeerd. Justitie vermoedt dat twee vertegenwoordigers van een bedrijf uit San Marino nog veel meer kwekers zand in de ogen heb ben gestrooid. De twee vertegenwoordigers van Lombricultura Titano, een Neder lander en een Belg, hebben een 'Italiaanse superworm' verkocht met het verhaal dat het beestje zich enorm zou vermenigvuldigen en grote hoeveelheden vruchtbare mest zou produceren. Contractueel werd vastgelegd dat het bedrijf uit San Marino twee keer per jaar de grond zou kopen voor 750 gulden per duizend kilo. Niemand van de elf onderne mers heeft het tweetal ooit terugge zien. Op hun twee adressen in Bre da is nooit iemand en de telefoons zijn aangesloten op een automa tisch antwoordapparaat. De identi teit van het duo is bij justitie be kend. De officier van justitie wil eerst nog afwachten of er meer aangiften binnenkomen. De gedupeerden zouden gemid- Landbouwer Jaap Overkleeft uit Westmaas in de Hoekse Waard laat de deld voor enkele tienduizenden verrotte aardappelen zien. Ruim 10 hectare moet door de aanhoudende re- guldens in het ootje zijn genomen. gen verioren worden beschouwd. (foto anpi BEMMEL (GPD) - Groentenkwekers en aardappeltelers lijden grote financiële stroppen doordat hun gewassen als gevolg van wekenlange regenval op de akkers staan te rot ten. Ook de conservenindustrie dreigt door het veel gerin gere aanbod in de problemen te komen. Buitenlander moet vignet van f 27,50 kopen Kwekers van doperwten kunnen niet aan de contracten met de con servenindustrie voldoen. Vele tien duizenden kroppen sla worden niet eens naar de veiling vervoerd omdat ze al op de akkers worden doorgedraaid. „Het is bar en boos", aldus een van de gedupeerde groentenkwekers. Volgens woordvoerders van de Betuwse conservenindustrie is de hoop nu gevestigd op een droge au gustus zodat de najaarsspinazie en verschillende bonensoorten nog tijdig en in goede staat kunnen 'worden geoogst. Tot dusver was het bedroevend, vooral met de sperziebonen, aldus meldt Iglo dat nu vooral van buitenlandse leve ranciers afhankelijk is. Een woord voerder van Hak vindt de tuinbo nen en zilveruien „laat, maar van redelijke kwaliteit". Het Produktschap voor Groente en Fruit is minder pessimistisch gestemd, „omdat er nog voldoende voorraden zijn van de rijke oogsten in de afgelopen jaren". Woordvoer der Houtzeel van de Bemmelse vei ling daarentegen: „Als gevolg van het slechte weer hebben we hier te kampen met een geringe aanvoer. Het was veel te nat. En de partijen die nog worden aangevoerd zijn van slechte kwaliteit". Vooral de sla-kwekers zijn gedupeerd. De slakroppen zijn veel minder dik ge worden en er zit veel schimmel ziekte in. Volgens Houtzeel ziet het er ook voor de aardappeltelers niet best uit. Het produkt is door de natte bodem flink achter gebleven. „En zou het nu warm weer worden, dan nog valt er weinig te redden want voor zover dat thans nog niet het geval is, staan de aardappels dan in een mum van tijd te rotten op de akkers". Volgens de Geldersche Maat schappij van Landbouw is de scha de erg plaatselijk. Op het ene per ceel is meer regen gevallen dan op het andere. „Vast staat dat de kwa liteit van de gewassen achteruit is gegaan. Vooral bij de peulvruch ten". Ook Van der Lee van het rijks- tuinbouwconsulentschap wijst op het plaatselijke karakter. De glas tuinbouw heeft uiteraard minder last van het slechte weer. "Maar bij de volle-grond gewassen moeten de telers hoge extra kosten ma ken". Hij wijst op de hoge oogstkosten. „De machines kunnen niet meer het land op, dus alles moet met de hand worden geoogst. Dat bete kent extra arbeid, dus hoge kosten. Zou je met zware machines op de doorweekte grond aan de gang gaan dan bederf je de hele struc tuur van de grond. Over drie jaar zie je de sporen nog....". Peter van Straaten: 'Zo ik iets ben, ben ik tekenaar'. PAGINA 18 Onder forse druk staande verpleegkundigen gaan steeds vaker in de fout. PAGINA 2 'Telefoon is veel te duur', klaagt ouderenbond Soldaten in Frankrijk ver dwijnen op mysterieuze wijze. PAGINA 5 Internationale fusie in de machinebouw. PAGINA 7 Johan Cruijff over Ajax: 'Wij zijn de beste ploeg'. PAGINA 15 MANAMA (Rtr/UPI/A- FP/DPA/AP) - Een onder Paname se vlag varende Amerikaanse olie tanker is gisteren in de Zee van Oman op een mijn gelopen. Het schip was met Iraanse olie op weg naar Europa. Niemand raakte ge wond. Dit is in scheepvaartkringen in Bahreii In een ankerplaats voor tankers voor de kust van Oman buiten de Golf werden vandaag opnieuw drie drijfmijnen waargenomen. De drie mijnen in de Golf van Oman wer den gesignaleerd door een verken ningshelikopter van de marine van Oman. De ontdekking dat ook in wate ren buiten de Perzische Golf mij nen liggen heeft een nieuwe schok teweeg gebracht in scheepvaart- kringen. In de Golf van Oman lig gen vaak tientallen tankers en an dere schepen voor anker voor de kusten van de Verenigde Arabi sche Emiraten en Oman omdat het gebied een verzamelplaats is van schepen die de Straat van Hormoez in willen varen of daar juist van daan komen. Het is voor het eerst sinds 1984 toen de „tankeroorlog" tussen Iran en Irak oplaaide dat een vaartuig buiten de Perzische Golf op een mijn loopt. De mijnontploffing sloeg onder de waterlijn van de bij na 275.000 ton metende Texaco Carribean een gat van ongeveer een meter. De supertanker liep op de mijn toen het voor anker wilde gaan bij Fujairah voor de kust van de Verenigde Arabische Emiraten. Het schip verliest veel olie, zo wordt in Bahrein gemeld. Het inci dent betekent dat het nu ook bui ten de Perzische Golf gevaarlijk is de scheepvaart. „Dit houdt ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse politie heeft met de aanhou ding van vijf mensen een omvang rijke handel in valse visa opgerold. Het vijftal zou dit jaar honderden valse visa hebben verkocht aan Su- rinamers die van hun vaderland naar Nederland wilden komen. Die betaalden daarvoor bedragen vari ërend van 3000 tot 8000 gulden. De verdachten werden op 1 au gustus aangehouden. Twee van hen zijn intussen weer op vrije voe ten omdat er 'onvoldoende betrok kenheid was' om hen langer vast te houden, aldus officier van justitie Smid. De anderen zijn nog in voor lopige hechtenis. Deze drie, familie van elkaar, werkten samen met twee in Suri name verblijvende personen, dje 'een rol in de verschaffing van de visa speelden', aldus Smid, die daarover niet meer kwijt wil. Justi tie zou het in Suriname verblijven de tweetal graag verhoren. Doordat alle verdragen met het land zijn op geschort kan Nederland echter geen uitleveringsverzoek indie nen. Smid wilde niet kwijt of de vi sa in Nederland werden vervaar digd en vervolgens naar Suriname werden gesmokkeld, of dat ze daar werden gemaakt. WINTER PARK (AP) - Een groot rotsblok dat gisteren in de Rocky Mountains (Verenigde Staten) van een helling rolde en een passeren de touringcar trof, heeft de dood van zeven buspassagiers veroor zaakt. Vijftien andere inzittenden van de bus raakten gewond, van wie vier ernstig. Het verscheidene tonnen zware rotsblok raakte los door toedoen van arbeiders die op een plateau boven de weg stenen bezig waren te verwijderen. Het blok stortte honderden meters naar beneden, langs een helling begroeid met bo- De rechterkant van de bus werd volledig ingedeukt, alsof "hij was opengesneden met een blikope ner", aldus een verslaggever. De bus werd getroffen op een au toweg aan de noordzijde van de 3.000 meter hoge Berthoud Pass. 48 kilometer ten noordwesten van Denver. Het voertuig was 's och tends uit Denver vertrokken voor een tocht door het Rocky Moun tains National Park. In de bus za ten 28 mensen, onder wie veel bui tenlanders. Voor zover bekend wa ren daar geen Nederlanders bij. Noodtoestand door bosbranden Rhodos DEN HAAG (GPD/ANP) - Het Bel- derland, een storm van protest op gische kabinet heeft gisteren, on- en werd gewezen op het discrimi- danks felle kritiek uit binnen- en nerende karakter ervan: de tol zal buitenland, toch besloten tot het alleen worden geheven van buitèn- invoeren van tolheffing voor bui- landers die gebruik willen maken tenlanders op de snelwegen. Als de van de Belgische snelwegen, plannen doorgaan moet elke bui tenlandse auto worden voorzien De Nederlandse regering wacht- van een vignet dat 500 frank (circa te met een reactie tot de Belgen f27.50) kost. hun plannen definitief bekend zou den maken, zoals nu is gebeurd. De Minister Smit-Kroes heeft de Europese Commissie in Brussel Belgische regering gisteren met- vroeg wel meteen om opheldering, een per telex laten weten dat zij dit onzalig plan vindt. Ze wijst er- Voor de nieuwe tolheffing zullen ters is drie weken onafgebroken bezig geweest met- het vinden van bezuinigingen en nieuwe inkom sten, die het begrotingstekort in 1988 op ruim 22 miljard gulden (7,4 procent) moeten brengen. Premier Martens verklaarde na afloop van het kabinetsberaad dat het autowegenvignet 'perfect kan worden ingevoerd'. „In Europa vindt men nauwelijks landen dat er dit soort belastingen niet op na houdt. De Nederlanders, die scher pe kritiek hadden, doen zelf niet op dat het in strijd zou zijn met de vooral Nederlanders opdraaien. Al- anders dan bruggen bouwen EG-afspraken om uiterlijk in 1992 een Europese gemeenschap zon der binnengrenzen tot stand te brengen. De tolheffing moet de Belgische schatkist 165 miljoen gulden ople veren. Direct na het bekend wor den van het plan ging, vooral in Ne- Mogelijk wat regen Vannacht opklaringen. Overdag pe rioden met zon en later mogelijk een bui. Minimumtemperatuur ongeveer 12 graden. Middagtemperatuur om streeks 21 graden. Eerst weinig wind, overdag matige zuidwestelijke wind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: af en toe zon en voornamelijk op vrijdag en zaterdag kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Woensdag 12 augustus zon op: 06.16 uur, zon onder: 21.11 uur; maan op: 22.27 uur, maan onder: 10.14 Waterstanden te Katwijk hoog water: 05.59 en 18.26 uur: laag water: 01.39 en 16.11 uur. leen al in de jaarlijkse vakantiepe riode doorkruisen tienduizenden Nederlandse auto's het buurland op weg naar het zonnige zuiden. Een aantal Belgische topminis- vragen", aldus daar tolgelden de premier. De reactie vanuit Nederland: het aantal plaatsen waar tol wordt ge heven is zeer beperkt. Bovendien landers en vreemdelingen. ATHENE (Rtr) - Op het Griekse eiland Rhodos is vandaag de nood- dat er overal mijnen kunnen drij- toestand afgekondigd naar aanlei- - - - - ding van de bosbranden die er sinds drie dagen woeden. zelfs in de Indische Oceaan", aldus scheepvaartkringen. Het konvooi van drie Koeweitse tankers onder Amerikaanse mari- De Griekse televisie berichtte ne-escorte, dat sinds zondagavond dat al 40.000 hectare bos en olijf- nplant zijn verwoest e pen ontruimd. de kust van Saoedi-Arabië voor anker lag omdat bij zijn vaar route mijnen waren waargenomen, is vandaag weer gaan varen. Vertegenwoordigers van de vijf tien leden van de Veiligheidsraad zullen vandaag achter gesloten deuren bijeen komen om zich te honderdduizenden beraden over de toestand in de toeristen Golf aangezien Iran en nu ook Irak, zich niet neerleggen bij een staakt- het-vuren. Een VN-woorvoeder zei dat de Westduitse afgevaardigde brandweerwagens om de bijeenkomst heeft verzocht, brandweerlieden drie dor- De pers noemt de bosbranden "apocalyptisch". Rhodos, gelegen dicht bij het Turkse vasteland, trekt omtrent deze tijd van het jaar buitenlandse De branden worden bestreden door dertien blusvliegtuigen, zes honderden •rijwilligers. wJIHLt.iwo De Amerikaanse supertanker Texaco Caribbean spoelt na de aanvaring geën^onderëcheiTtu^en'Nedêr^ met de mijn de dekken schoon met een vloeistof om de vrijgekomen ruwe olie te neutraliseren. I wasbeurt f 10.-, 5 wasbeurten f 40,- en bovendien bij elke f 40,- benzine f 1.50 korting op een wasbeurt. Het Motorhuis Het Motorhuis: je kunt er niet omheen VONDELLAAN 80. LEIDEN. MA T/M ZA 8.15 - 17.45 HILVERSUM (GPD) - Binnen de top van Elsevier en de uitgeverij Bonaventura bestaat grote zorg stonden over de toekomst van de opiniebla den Elsevier en Elseviers Week blad. Overwogen wordt beide bla den samen te voegen. Tegenvallende advertentie-op brengsten en een gestaag doorzet tende terugloop in het aantal abon nementen zijn hiervan belangrijke oorzaken. Algemeen-directeur mr. P. Tesselaar heeft voor zijn vakan tie in de ondernemingsraad ge zegd, dat de situatie rond Elsevier .zorgelijk' is. Bij de top van de uitgeverij be- hogere verwachtingen over de de nieuwe opzet van het blad, waarmee de voormalig hoofdredacteur van NRC Handels blad, André Spoor, nu anderhalf jaar doende is. Het vernieuwings proces kostte vorig jaar miljoenen meer dan was begroot. Sinds de komst van Spoor is sprake van een groot aantal muta ties. Meer dan twintig redacteuren en vaste medewerkers zijn vertrok ken of bij andere Elsevier-titels on dergebracht. Een aantal van hen is met een 'gouden handdruk' wegge gaan. Hoofdredacteur Spoor, die on langs een manager naast zich kreeg, die de vernieuwing tech nisch voorspoediger moet laten verlopen, vindt het veel te vroeg om de opzet nu al als mislukt te omschrijven. „Ik heb zeker nog an derhalfjaar nodig om een definitie ve basis te leggen," aldus Spoor, die vindt dat de top van het con cern op een aantal punten te opti mistisch is geweest. rant gratis Pas daarna betaal ik Perhailjaar 1137.90 Per jaar 1262.40 an toepassing is) n (postzegel niet nodig) o s Dagblad, o a Antwoordnummer 100SO. 2300 VB IZnI U HAD 'T KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1