'De beste ploeg? Wij natuurlijk' Guus Uitklink mikt op meer dan twee doelen DINSDAG 11 AUGUSTUS 1987 PAGINA 15 EINDHOVEN (GPD) - Als actief voetballer had Guus Hiddink oog voor de schoonheid van het spel. Als trainer staat hij even eens attractief voetbal voor. "PSV moet zoveel mogelijk op de helft van de tegenstander spe len. Daar hebben wij het materi aal voor en ook de spelers voor aangetrokken", oordeelt de oe- fenmeester. die met de aanwin sten Lerby, Kieft en Gillhaus op jacht gaat naar nationale en in ternationale prijzen. „PSV", stelt Hiddink. „heeft de naam een pure counterploeg te zijn, al vind ik dat we dat ima go vorig jaar al hebben afge schud. We hebben niet voor mets het meeste aantal doelpunten in de eredivisie gescoord. In Neder land kunnen we het ons ook niet veroorloven puur op de counter te spelen. Daarom hebben we on ze stijl omgebouwd". Nadat hij het CIOS had doorlo pen vond Hiddink het op 19-jari- ge leeftijd al de hoogste tijd trai ner te worden. Hij werd assistent bij De Graafschap in Doetin- chem. Al vrij snel zag de midden velder dat hij zelf ook aardig mee kon komen en ging daarom voet ballen. In 1970 werd hij door PSV gekocht. Hiddink was toen 23. leek een gouden toekomst te gemoet te gaan. maar brak met echt door. Hij bleef anderhalf jaar in Eindhoven en keerde toen terug naar De Graafschap. Waar na het Amerikaanse avontuur hem lokte. Hiddink kwam in de States uit voor Washington Diplomats en San José Earthquakes. Hij keer de terug bij NEC. Bij De Graaf schap, de clubs waar hij zijn car rière begon, bouwde hij daarna ook weer af. „Omdat ik bij de sport betrekken wil,de blijven en voetballen me het beste ligt, be sloot ik trainer te worden", legt Hiddink uit. Hij laat weten geen moment spijt van die keus te hebben gehad. „Het is heerlijk werken met sportmensen. En het is ook niet zo geprogrammeerd. In de tijd dat ik nog bij De Graaf schap speelde, heb ik een tijdje in de meubelfabriek van de voor zitter gewerkt. Meer dan drie en halve week heb ik het niet volge houden. Per week kwamen de muren een meter dichter op me af. Ik moet een beetje in vrijheid kunnen werken". Hoe heeft Hiddink vorig jaar overigens met Hans Kraay ge werkt? „Prima". Om er direct aan toe te voegen: ..Hoewel...? Prima...? Laat ik het zo zeggen: heel zakelijk. Hij is prof, ik ben prof en PSV is een profclub Maar ik had geen moeite met de werkwijze zoals die ten tijde van Kraay geregeld was". Datzelfde beweerde ook Jan Reker, toen deze nog bij PSV op de loonlijst stond. Eenmaal aan geland in de luwte van de Venlo- se Koel bestookte hij zijn vroege re baas evenwel achterbaks met scherpe kritiek. „In Nederland zijn we kampioen strot afbijten", weet Hiddink, „maar ik huldig een ander principe. Je zult mij la ter nooit horen ouwehoeren over mensen waarmee ik gewerkt heb". De vraag, als wat voor type trainer hij zichzelf kenschetst, vindt Hiddink moeilijk te beant woorden. ..want je wordt in Ne derland zo gauw in een bepaald hokje geduwd". Hij doet dan toch een poging daartoe. „Ik ben in elk geval geen trainer die tij dens de wedstrijd bovenop de dug-out klimt en allerlei ge slachtsdelen het veld in slingert. In het begin maakt dat mis schien even indruk op de spe lers, maar op den duur heeft het een averechtse uitwerking. Ik werk met full-profs. waarvan ik verwacht dat ze het voetballen als hun vak zien. Ik ga uit van een grote zelfdiscipline". Speldiscipline „In de wedstrijden benadruk ik de speldiscipline. Het gaat mij er om, hoe haal ik het meeste ren dement uit het individu, gericht op het team. Hoewel ik zelf vroe ger ook altijd dominant speelde, vind ik dat het individu zich on dergeschikt moet kunnen ma ken aan het resultaat. Maar ik ga niet van de daken prediken dat dit de enige waarheid is. Ik voel me geen apostel hoor. Ik ben niet zo'n wereldverbeteraar... geluk kig niet". Hiddink heeft zich dit seizoen een viertal doelen gesteld: het derde kampioenschap in succes sie voor PSV; de winter doorko men in het Europa Cup I-toer- nooi, wat wil zeggen: tenminste de kwartfinales bereiken; ver ko men in de strijd om de KNVB- beker en aantrekkelijk voetbal spelen. „Je kunt het je niet ver oorloven om je op één doel te richten". In vergelijking met het turbu lente vorige seizoen zal. voor spelt Hiddink. de prestatiecurve van PSV deze jaargang minder diepe dalen vertonen. „De men tale weerbaarheid van de spe lersgroep is door de komst van Lerby, Kieft en Gillhaus en de te rugkeer van Berry van Aerle (was uitgeleend aan FC Antwep- red.) aanzienlijk verhoogd. Er zal een zeer attractief en homogeen team komen te staan". Hoofdtrainer Na eerst twee jaar als assistent van Jan Reker dienst te hebben gedaan, werd Guus Hiddink (40) voor aanvang van het vorig sei zoen hoofdtrainer van PSV. Van af maart, toen technisch mana ger Hans Kraay botste met Ruud Gullit en het bestuur en vervol gens opstapte, is hij de hoogste technische baas bij de Eindho- vense club. Hij is dat komend seizoen opnieuw, met Hans Dor- jee, losgeweekt van Vitesse, als rechterhand. Zijn contract met de landskampioen loopt volgend jaar juli af. Het was niet de bedoeling van voorzitter Ruts dat Hiddink op voetbalgebied de scepter zou blijven zwaaien. Maar omdat Happel in zijn Oostenrijkse va derland bij FC Tirol zijn carrière wilde afbouwen. Kessler bij FC Antwerp bleef. Michels de af koopsom van 450.000 gulden aan de KNVB te hoog vond. en IFK Göteborg Bengtsson aan zijn contract hield, liet PSV de ver antwoordelijkheid uiteindelijk toch maar bij Hiddink liggen. Als de zoveelste keus zegt de vroegere Achterhoeker zich des ondanks niet te zien. ..Had ik in de vijf. zes maanden dat Kraay nu weg is niet goed gewerkt, dan hadden ze mij echt niet opnieuw het vertrouwen gegeven Dan hadden ze heus wel iemand an ders genomen Zo professioneel is PSV echt wel hoor" Presteren De voetbaljaargang '87-'88 be schouwt Hiddink ook allerminst als het seizoen van de waarheid. „Vanaf het moment dat die situa tie met Kraay ontstond vond ik al dat ik mij waar moest maken. En bij een topclub is altijd de druk van het móeten presteren aanwe zig. Dat weet je als je daar aan de slag gaat. Wat er na dit seizoen gebeurt is niet te zeggen. Er is dan een nieuwe situatie ont staan". Voorzitter Ruts heeft la ten weten dat Hiddink in ieder geval dit seizoen op technisch gebied de touwtjes in handen blijft houden. Maar hij heeft ook gezegd, dat het nog altijd PSV's bedoeling is de vacature die door het vertrek van Kraay is ont staan, op te vullen. AMSTERDAM (GPD) - „Nobody is perfect", beweert een bordje in het spelers-home van Ajax. Het is niet onwaarschijnlijk dat Johan Cruijff het er zelf heeft opgehangen met de bedoeling zijn spelers ervan te overtuigen dat er na een succesrijk seizoen nog allerminst op de lauweren kan worden gerust. „Je bent natuurlijk nooit klaar met een ploeg", laat de thans gediplomeerde oefenmeester weten. Johan Cruijff op de bank. Zo op het oog ontgaat hem Cruijff ontkent dan ook dat hij per soonlijk bij Ajax in een afrondende fase verkeert. „Het is onzin om te beweren, dat ik hier na dit jaar uit gepraat zou zijn. Dat ik mijn ei heb gelegd en daarmee uit. Zo werkt dat voor mij niet. Mocht dit seizoen toevallig, qua eindresultaat, min der goed verlopen, dan is dat voor mij ook geen reden om te vertrek ken. Ik heb vaker gezegd: het gaat om andere dingen. Of ik ergens prettig kan werken, of ik word ge accepteerd. Het kan lang of kort goed gaan tussen twee partijen, maar daar denk ik nooit over na. Voor mij telt alleen vandaag". In dat korte-termijn-denken. dat overigens weer haaks staat op Cruijff s visie van twee jaar gele den. toen hij sprak over leerproces sen en inventarisatie-perioden, past ook zijn uitspraak: „Ik weet ei genlijk nog helemaal niet hoe het elftal er dit seizoen zal uitzien. Een ideale ploeg heb ik niet in mijn hoofd. Wat heb je daar aan Je blijkt toch steeds weer afhankelijk van externe factoren, die nadelig, maar ook wel eens prettig kunnen uitpakken. Wie kon vorig seizoen nou voorspellen, datje een Europa Cup zou gaan winnen met spelers als Bergkamp. Verlaat. Witschge en Winter Dat waren meevallers" Cruijff heeft, gezien zijn aankopen, geen zin het geluk blij vend om bijstand te vragen. Door brekende jeugd, daar kan niemand iets tegen hebben. Maar ook Cruijff realiseert zich, dat de jongeren nog te vaak een minder betrouwbare factor vormen. „We zijn Van Bas ten kwijt en we hadden in mijn ogen toch al een vrij smalle selec tie, zeker als je op drie fronten wilt meedoen. Vandaar dat we enkele spelers hebben aangetrokken", doet hij in eerste instantie zijn aan koopbeleid af. Maar dan, wat die per op de materie ingaand: „De komst van routiniers, in de perso nen van vooral Sörensen en Stap- leton, heeft uiteraard redenen. Dat zijn gerichte aankopen. Maar de mensen roepen zo vaak onzin. In de geest van: ze zijn alleen nuttig in bepaalde wedstrijden. Ik vind dat dergelijke spelers juist ook belang rijk kunnen zijn tijdens de training. Dan is er tijd. hebben ze de moge lijkheid om de jongeren iets te le- De twee nieuwe hulp-onderwij- zers (de eveneens aangekochte Hennie Meijer valt eigenlijk net in een tussencategorie) kunnen maar beter niet van een basispositie uit gaan. Anders dan bijvoorbeeld Jan Sörensen meent (..ik kom om te ROTTERDAM (GPD) - Echt naar z'n zin had Ben Wijnstekers het niet op zijn vakantie- adres ergens in warm Europa. Benieuwd of de leiding van Feyenoord er in was geslaagd een spits in te lijven, slenterde de profvoetballer dagelijks naar de kiosk om zich van even tueel nieuws vanuit Nederland op de hoogte te stellen. De speurtocht door de dagbladen maakte Wijnstekers niet veel wijzer. Hij klampte zich maar vast aan het bericht dat het be stuur van de stadionclub onderhandelde met de bij PSV overbodig geworden Jurrie Kool hof. Die transactie vond dus geen door gang. want de puntspeler werd voor de neus van Feyenoord door het immer ambitieuze FC Gronin gen ingepikt. Tot grote ergernis van Wijnstekers, die tot overmaat van ramp bij de eerste training con stateerde dat zijn maatjes Hiele en Molenaar nog niet tot een akkoord waren gekomen. Na tal van onder handelingen kwamen die twee uit eindelijk rond met Feyenoord. Warm kon Ben Wijnstekers er nauwelijks van worden. Hij Wond zich tijdens de eerste trainings- week danig op over de houding van het bestuurscollege. Aan het eind van het vorig seizoen, om precies te zijn bij de afscheidswedstrijd van Simon Tahamata, was hem immers bij monde van voorzitter Kerkum beloofd dat er zou worden uitgeke ken naar versterking. Die kwam er, zij het rijkelijk laat Aanvankelijk kwam Feyenoord niet verder dan het testen van een tweetal uit „Groot-Brittannië over gewaaide voetballers. West en Byr ne konden oefenmeester Rinus Is rael evenwel niet bekoren en wer den weer op het vliegtuig terug naar huis gezet. Met Dave Mitchell verliep het anders. De 25-jarige Au straliër kwam aan de hand van Bob Maaskant van de Stichting Ar beidszaken binnenwandelen De bij Eintracht Frankfurt overbodig geworden spits beviel zo goed. dat hij uiteindelijk werd gecontrac- door Rob Onderwater Wens Een vurige wens van Ben Wijn stekers (bijna 32) ging daarmee in vervulling. „Waarmee ik niet wil zeggen dat ik geen vertrouwen had in Ed Roos. Hij is zeker geen twee derangs speler, dat bleek ook in de oefenperiode. Maar we moeten niet alles op de jeugd gooien. Roos komt er wel. vorig jaar ïs-ie een paar keer met succes ingevallen. Die jongen heeft mogelijkheden, maar ik denk dat het beter is als we het voorlópig proberen met Mit chell". „Vlak na de vakantie zag ik het eventjes niet zitten", bekent Wijn stekers. „Ik ben een positief inge stelde jongen die zelden of noort klaagt. Maar toen ik te horen kreeg dat er geen versterkingen waren gekomen en bovendien Hiele en Molenaar nergens waren te beken nen sloegen bij mij de stoppen door. Trouwens, ik ben nog steeds kwaad op het bestuur. Ik vind dat ze niet accuraat hebben gehandeld. In de drukke periode was niet ie dereen van het bestuur bereikbaar. Dat kan niet. Je kan dan onmoge lijk snel op bepaalde kwesties in spelen. Nu zijn sommige transfer zaken telefonisch afgehandeld. Een club als Feyenoord kan dat niet maken". Beleid Wijnstekers benadrukt dat hij met zijn kritiek niemand voor het hoofd wil stoten. „Ik heb alleen het beste voor met de club. Ik zit nu al ruim dertien jaar in de selectie. Tien seizoenen speel ik in het eer ste. Ik ben een echte Feyenoorder. dan mag je toch wel iets over het beleid zeggen?" „Het is belangrijk dat de zaken op hoog niveau in orde zijn", ver volgt hij. „Een goede bestuurlijke organisatie straalt uit op het veld Ik trap een open deur in als ik zeg dat het bij Feyenoord niet loopt zo als het hoort. Rondom het bestuur hangt nog steeds een sluier van on duidelijkheid. Als straks de com- mercieel-directeur is aangesteld, hoop ik dat het beter gaat. De com municatie tussen de trainers en spelers loopt goed. maar zaken bui ten voetbaltechnisch gebied zijn niet goed geregeld. Dat geeft soms irritatie. En die moeten we iuist niet hebben". Vooral nu niet. Want met Wijn stekers is Feyenoord er op gebrand om het danig geschonden blazoen weer wat op te poetsen. De ex-in ternat ïonal beseft dat dit niet een voudig zal zijn, vooral niet met een afgekalfde selectie. „We zitten met een erfenis van vorig seizoen. Toen is er bijna alles misgegaan, wat er maar mis kon gaan. Wat mezelf be treft is het wel meegevallen, niet echt goed, maar ook niet slecht. Maar ondanks de malaise hebben we laten zien dat we kunnen voet ballen. De wedstrijden tegen PSV en Ajax hebben dat toch uitgewe- Uitschieters Aan die uitschieters klampt Ben Wijnstekers zich maar vast. „Hét is een zwaktebod, dat weet ik. Maar wat moet ik anders? Soms gaan roepen dat het helemaal niks wordt dit seizoen? Maar ik ga hier natuur lijk niet verkondigen dat Feye noord kampioen wordt. Er kan wél iets moois groeien. De sfeer is in elk geval anders dan in andere ja ren. Dat is al een meevaller. Vorig seizoen heerste er onderling veel ir ritatie. Dat had natuurlijk alles te maken met de resultaten. Een goe de sfeer staat of valt bij de presta ties". Waar hij zich een maand geleden nog onderscheidde met zwartgalli ge bespiegelingen over het komen de seizoen, heeft Ben Wijnstekers zijn mening inmiddels bijgesteld. „Ik zie het weer zitten. Vorig jaar is er natuurlijk flink geinvesteerd. Zes nieuwe spelers zijn er bijgeko men. Door allerlei oorzaken zijn die jongens niet helemaal uit de verf gekomen. Ik weet dat ik niet mag afgaan op oefenwedstrijdjes tegen amateurclubs, maar het ver toonde spel valt me niet tegen. El- strup doet het op het middenveld goed en ook de jeugd weert zich voorbeeldig. Jonge gasten als Barendse, Roos en Blinker krijgen nu de gelegenheid om zich te mani festeren. Voor hen is het een voor deel dat bij Feyenoord het geld niet meer voor het oprapen ligt. Voet ballen kunnen die gasten, daar ben ik van overtuigd. Doorgaans pres teert de jeugd van ons beter als die van Ajax.q Alleen verloopt de aan passing bij Feyenoord veel moeilij ker. Dat is altijd al zo geweest". Wijnstekers spreekt uit ervaring, want ook hij werd destijds als jeugdspeler in de Kuip voor de leeuwen geworpen. Wijnstekers kwam. zag en overwon in de Rot terdamse voetbaltempel, waarin hij namens Oranje ook diverse voorstellingen verzorgde. Onder Rinus Michels raakte de verdedi ger echter zijn plaatsje kwijt. Ben Wijnstekers, 36-voudig internatio nal, gelooft niet meer in een uitver kiezing. „maar Michels kan altijd ten beroep op mij doen", geeft hij weer eens blijk van zijn positieve instelling. Aan het einde van dit seizoen loopt zijn contract bij Feyenoord af. dan is de inwoner van Ridder kerk transfervrij. „Laat ik voorop stellen dat ik hier niet weghoef. Ik heb hier een naam opgebouwd en wie weet kan ik hier straks verder als trainer. Het is natuurlijk aan trekkelijk om in de herfst van je carrière een financiële klapper te maken, maar hier in de Kuip heb ik m'n ingangen". spelen en niet voor de bank"), laat Cruijff zijn opstelling enigszins be palen door het toeval. „Wie zegt mij, dat Rob Witschge of Dennis Bergkamp bij voorbaat kansloos is in de concurrentiestrijd met Stap- leton, Meijer, Van 't Schip. Bos man. Dick en wie weet De Wit. En zelfs al zouden ze even van het eer ste plan verdwijnen, de ontwikke ling van die jongens gaat wel door hoor. Kijk, ik heb ook in de krant gelezen, dat Sörensen een plaats claimt. Maar ik reageer nooit op wat spelers in de krant roepen. Als Sörensen mij iets te vertellen heeft, komt hij maar naar me toe. Ik heb hem trouwens nog steeds niet ge hoord. dus....". Target-man Ook Frank Stapleton heeft nog niet de indruk gekregen dat hij op een voorkeursbehandeling mag re kenen. De Ierse spits, die zich en kele dagen later dan de overige spelers in De Meer meldde („mijn vakantie was al geregeld en betaald voordat ik wist. dat ik bij Ajax zou gaan spelen"), heeft nog weinig met zijn nieuwe trainer van ge dachten gewisseld. „Ik weet alleen dat ik de target-man ben wanneer ik opgesteld word. Vooruitgescho ven in de spits ben ik het aanspeel punt, om dan de zaak af te maken of ballen terug te leggen op de in komende middenvelders. Ik heb gemerkt dat Ajax met twee echte buitenspelers voetbalt. Bij Man chester United zorgden de buiten om komende middenvelders voor de aanvoer. Maar nog vaker werd de bal gewoon vanuit de achter hoede in mijn richting geknald. Ajax speelt bedachtzamer, ik heb naar mijn gevoel ook meer tijd om positie te zoeken". De geblokte centrumspits kent inmiddels de namen van zijn me despelers. Voor het overige biedt de Nederlandse competitie hem straks vrijwel alleen maar nieuws „PSV Eindhoven en Feyenoord zijn de zwaarste tegenstanders, heb ik begrepen. Maar hoe zit dat dan met de rest? O. het publiek is niet echt tevreden als Ajax maar met 3-0 van Volendam wint? Ja, dat zal voor mij dan wel even wennen wor den. Maar ik verheug me op Ajax. vooral de Europa Cup heb ik ge mist". Wat Cruijff betreft kan de Ier daaraan straks zijn hart ophalen, want de verantwoordelijk leider in De Meer mikt opnieuw op drie prij zen. Twee daarvan, de KNVB-be- ker en de Europa Cup voor beker winnaars, werden vorig seizoen reeds binnengehaald, de landstitel bleef echter in Eindhovense han den. „Met de huidige selectie zal het. ook met een druk programma, niet meer gebeuren dat we in de tweede helft van het seizoen elf punten verspelen", waarschuwt hij PSV alvast .Verder hecht ik helemaal geen extra waarde aan de competitie. Het is gewoon een van de drie prij zen. waarvoor Ajax in aanmerking komt. Ik heb totaal niet het gevoel, dat we met PSV moeten concurre ren. Integendeel. Wie is momenteel de beste club in Nederland Wij. Wie pakte vorig jaar de meeste prij zen Wij. Wie pakte de belangrijk ste prijzen 0 Wij. Wie kwam het meest in de publiciteit Weer wij. Ik kijk niet naar PSV. ben je gek Die club hebben we allang afge troefd. PSV concurreert met ons en niet andersom Zij hebben, on danks die landstitel, een hele ach terstand op Ajax goed te maken"

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15