Apolloriius Konijnenburg: 'Berlusconi wil ook CruijfF SPORT EXTRA PAGINA 14 DINSDAG 11 AUGUSTUS 1987 MILAAN (GPD) - Tevreden nipt Apollonius Konijnenburg aan zijn whisky. In het Mila nese Motel FINI legt hij de laatste hand aan de grootste transactie sinds hij in 1980 Italië begon te voorzien van Nederlands voetbaltalent. Ruud Krol, Michel van de Korput, Jan Peters, Wim Kieft etc. gingen sinds dat jaar via 'Ploon' over in Zuideuropese dienst. Dit jaar bereikte de zaakwaarnemer, zoals hij zichzelf noemt, zijn absolute top met de bemid deling van Ruud Gullit en Marco van Basten naar AC Milan en Enzo Scifo naar stadge noot Inter. „Ik was de enige die geen werk meer had eind vorig seizoen. Op mijn lijstje waren alle namen ge schrapt. Grote namen, want daar alleen werk ik mee". Voetbalmakelaar vindt Apollo nius Konijnenburg een te gering schattende benaming voor zijn ac tiviteiten. „Ik ben zaakwaarnemer en. dat gaat aanmerkelijk verder dan het werk dat een makelaar doet. Een makelaar bemiddelt en als de zaak beklonken is strijkt hij zijn courtage op. Ik doe meer. Neem het voorbeeld Marco van Basten. Die jongen zou het huis met inboedel, eigendom van AC Milan, van Ray Wilkins overne men. Toen wij echter een kijkje gingen nemen in Castellanza, was de woning helemaal leeg. Geen haarspeld was er meer te vinden. Meneer Wilkins had mooi alles mee laten gaan. Een makelaar zou zich niets van dat alles aantrekken. Ik begeleid Marco en zijn vriendin Liesbeth, totdat ook dat probleem opgelost is. Natuurlijk zit dit alle maal in de prijs, want ook ik moet uit mijn kosten komen. Tenslotte verblijf ik al zes weken in dit mo tel. Toch geen geringe uitgavepost. Ik ben ook geen Ger Lagendijk, die stegds maar roept dat hij niets ver dient". Apollonius Konijnenburg: "Ik ben zaakwaarnemer. Ik doe Monaco Verdienen, daarover hoeft de 48- jarige zich geen zorgen te maken. Hij woont in Monaco en niet alleen voor het goede weer. „Natuurlijk verdien ik. Mag het dan niet? Sinds de voetbalgrenzen van Italië zijn open gegaan, heb ik dag en nacht gewerkt i den. Ik had me voorgenomen dat geen speler vanuit Nederland naar het zuiden zou vertrekken zonder dat ik daar mijn hand in had. Dat betekende heel hard werken. Vele uren investeren; je gezicht laten zien. Mij verweten ze dat ik publi citeitsgeil was. Ik spreek het niet tegen, want ik had dat toen nodig. Apollonius Konijnenburg moest bekend worden. Thans is -het zo dat de clubs naar me toe komen en vra gen om bemiddejing. En niet al leen van Nederlandse spelers. Sci fo is een goed voorbeeld. Eric Ge- rets had ik eveneens op de korrel om diens zaken te behartigen. Die regelde echter zijn besognes zelf met de toenmalige Milan-voorzit- ter. Het gevolg, bij het eerste besté akkefietje kon Gerets vertrekken. In een contract dat ik zou hebben geregeld, was dat natuurlijk nooit gebeurd". In vergelijking met de bedragen die dit jaar over de tafel vlogen, wa ren de vorige transfers slechts schijntjes. Met de verhuizing van Gullit, Scifo en Van Basten naar Italië waren in totaal ruim dertig miljoen gulden gemoeid. Bij het rijtje' had bijna ook de naam van René van der Gijp gestaan. Konij nenburg: „René kon uiteindelijk niet. het geduld opbrengen. Het voorcontract met Pisa was in kan nen en kruiken. Ik had hem ervan overtuigd dat alles perfect gere geld was, maar toen Xamax Nëu- chatel op de proppen kwam, koos hij voor die Zwitserse aanbieding. Okay, het is zijn keuze. Hij was bang dat hij weer naast de boot zou vallen omdat Pisa op zich liet wachten". In vergelijking met zijn boezem vriend Ruud Gullit was René van der Gijp echter maar 'n kleintje. Zeker nadat de affaire-Gullit op de spits werd gedreven. De aanvoer der van Oranje had een voorcon tract met Milan getekend, terwijl PSV de onderhandelingsdeur naar Juventus toe wagenwijd openzet te. Daarnaast speelde nog de tus sentijdse wijziging in het contract tussen PSV en Gullit een rol. Kort om, een onoverzichtelijke zaak, die dóqr een arbitragecommissie maar eens uitgediept diende te worden. „Een commissie, die enorm Phi- lips-getint was", vond Apollonius Konijnenburg. „Desondanks leef de bij Gullits raadsman Mosier de stellige overtuiging dat-hij werkte aan een gewonpen zaak. Ik deelde die overtuiging, want Ruud kon acht keer meer verdienen bij AC. Milan liet het er uiteindelijk niet op aan komen en heeft de blitz ge maakt. De zaak-Güllit is daardoor financieel uit de hand gelopen". Konijnenburgs activiteiten in de ze zijn hem met name door PSV niet in dank afgenomen. „Laten we voorop stellen dat als ik me niet met dit werk bezig hou, een ander het wel doet. En PSV moet niet Roomser willen zijn dan de Paus. Die voorzitter Ruts heeft zich kin derachtig aangesteld. Met artikel twaalf van de UEFA kwamen ze aandraven. En in artikel twaalf staat dat de club waar een voetbal ler speelt, of in dienst is, eerst op de hoogte moet worden geste.ld al vorens directe contacten mogen worden gelegd. Nou, PSV zondigt net zo hard tegen dit artikel als el ke andere vereniging. Ruts is een misselijke vent. Hij vangt door mij zeventien miljoen en wil nu niet meer met me praten. Laat me niet lachen. Voor één speler krijgt hij een wereldelftal terug". Een wereldelftal is ook de innig ste wens van AC Milan-eigenaar Silvio Berlusconi. Met de recente aankopen laat 'U Dottore' geen twijfels bestaan over zijn bedoelin gen. En als de grens volgend sei zoen open zou gaan voor nog een derde buitenlandse speler, zal hij ongetwijfeld zijn keuze laten val len op Frank Rijkaard. Want dat is Konijnenburgs nieuwe lijstaan voerder, voor Aron Winter en Reg- gi Blinker. Cruijff „Er is echter nog een heel andere ontwikkeling aan de gang", wil Ap- pollqnius* Konijnenburg kwijt. „Silvio Berlusconi wil volgend sei zoen Johan Cruijff als trainer. Ber lusconi vindt dat de grootsten bij de grootsten horen en daarom wil hij Johan als trainer naar Milan ha len, koste wat kost. En tot op he den heb ik nog niet meegemaakt dat hij zijn wil niet verwezenlijkt zag. Arrigo Sacchi, de huidige trai ner, moet de periode tot Cruijff overbruggen. Het is een trainer met een soortgelijke voetbalvisie als die van Johan. Vandaar dat Berlusconi hem bewust heeft ge kozen. Er zijn meer indicaties in die richting. Marco van Basten heeft heel goede aanbiedingen van andere buitenlandse clubs naast zich neergelegd. Ook lucratieve sponsorcontracten wat kleding en schoeisel betreft sloeg hij in de wind. Marco speelt op Cruijff. En dat in meedere betekenissen". MECHELEN (GPD) - Onbekommerd trapte hij destijds zijn balletje bij Xerxes. Natuur lijk kon Piet den Boer bij de toenmalige hoofdklasser redelijk met het ronde projectiel overweg, maar de rasechte Rotterdammer dacht toch geert moment aan een carrière in het profvoetbal. Het leventje beviel hem best zo. Door de week een serieus werkend ambte naar bij de gemeente Rotterdam, in het weekeinde'een beetje flierefluiten en op zondag middag uiteraard de sportieve uitlaadklep: een wedstrijdje voetballen. Daarin viel de rol van spits Piet den Boer steeds meer op. fn een sei zoen frommelde hij zoveel doel punten voor Xerxes tuisen de pa len, dat hij werd uitverkoren voor het Nederlands amateurelftal. Daarna ging het balletje steeds sneller rollen. Feyenoord en Excel sior stonden al snel bij hem op de stoep. Hij koos voor de oud-papier club, omdat hij verwachtte op Woudenstein sneller carrière te kunnen maken. Binnen één sei zoen kreeg Piet den Boer het gelijk al aan zijn zijde. Na een uitermate succesvol optreden bij Excelsior (hij werd met 27 treffers topscorer van de eerste divisie) kreeg de Bel gische tweedeklasser KV Meche- len, in casu voorzitter Cordier, hem in het vizier. Toekomst Weloverwogen nam de toen 21- jarige Den Boer (nu 29), bijgestaan door spelersmakelaar Ger Lagen dijk, de beslissing om naar het toen nog bescheiden clubje te verkas sen. Vanuit Mechelen moest bin nen vijf jaar de Belgische top wor den bereikt, stippelde hij de toe komst voor zichzelf uit. En wéér kreeg Den Boer gelijk. Hij is inmid dels 'arrivé' in België. De fliereflui ter van weleer heeft het gemaakt in de woonplaats van Rik de Saede- leer, waar hij zich niet meer met goed fatsoen op straat kan verto nen. „Ik vind het leuk hoor, die aandacht, maar ik ben een jongen die afstand neemt van het hele ge beuren", verklaart hij de reden waarom twee jaar terug ook letter lijk afstand nam. en 20 kilometer verderop in Herent neerstreek. „In mijn vrije tijd wil ik niet over voet bal praten. Vandaar ik uit Meche len ben vertrokken. Tegenwoordig doe ik m'n inkopen in Eindhoven. Daar kan ik wel rustig over straat lopen". De supportersschare van de Ka tholieke Voetbalclub Mechelen draagt Piet den Boer op handen. Geen wonder, want geregeld fleurt hij de stemming op het'plein' met een doelpunt op. Vorig jaar werd Den Boer met vijftien treffers ach ter de 'Brusselaar' Gudjohnson tweede op de Belgische lijst van topscorers. „En dan heb ik nog niet eens de strafschoppen genomen", meldt de voetballer. De tevreden heid straalt van het gezicht af. En terecht, want Piet den Boer vervul de vorig seizoen een sleutelrol in de opstanding van KV Mechelen, die bijna tot de titel leidde. Anderlecht bleef de club van Aad de Mos met eén puntje slechts de baas. De Bel gische beker daarentegen liet KV zich niet afsnoepen. Club Luik werd in de finale met 1-0 verslagen. Doelpuntenmaker? Piet den Boer dus. door Rob Onderwater Samen met geldschieter John Cordier kwam de Rotterdammer zes seizoenen geleden bij KV Me chelen binnenwandelen. Er moest, zo vond de sponsor, een ander windje bij de club gaan waaien. Al lereerst diende de hoogste Belgi sche klasse worden bereikt, waar na zo snel mogelijk Europees voet bal moest worden bewerkstel- lingd. Cordier kocht zich scheel (onder wie de Hollanders Erwin Koeman. Graeme Rutjes en later Wim Hofkens) maar de echte door braak bleef uit. Totdat de hande laar in computerapparatuur., de bij Ajax weggestuurde Aad de Mos als trainer contracteerde. De Mos „Ik ben niet iemand die 'de trai ner een veer in zijn achterste steekt, maar onder De Mos is hier veel ten goede veranderd", steekt Den Boer de loftrompet. „Voor De Mos trainde hier een Duitser, Kü- necke. Ik wil niet zeggen dat het verlóren jaren zijn geweest, maar qua training was het helemaal niks! Zeer saaie oefenvormen, we moes ten zelfs werken met die zware me- dieinballen. Nee, hij kon het niet over brengen. Trouwens, zijn voor ganger Leo Canjels ook niet. Voor al door de slechte communicatie met de trainers zijn de prestaties uitgëbleven". Hoe anders is het onder'het be wind van Haagse 'Aadsje'. „De trai ner kan zijn visië goed overbren gen op de spelersgroep. Toen we het vorig seizoen zo goed deden, is hier niemand op tilt geslagen. Dat is voornamelijk de verdienste van De Mos geweest. Qua training zijn we er ook op vooruitgegaan. De Mos werkt veel met positiespelle tjes, waarbij de bal slechts twee keer mag worden geraakt. Daar heeft het elftal zeker baat bij ge had". En hijzelf in het bijzonder. „Ik ben bijna dertig, maar nog steeds leer ik. Dat komt Waarschijnlijk omdat ik zo laat het profvoetbal ben ingestapt. Vroeger was ik et spits die aanvoer van de flanken nodig had. Ik heb nog steeds de naam van een voetballer met een 'gebrekkige techniek, maar dat is allang niet meer zo. Ik had een ach terstand, dat wel. Maar nu kan ik mij op niveau handhaven. Een spits met slechte techniek was in België allang door de mand geval len. Ze spelen hier soms met één spits. Dari wordt er van je verwacht dat je de bal vasthoudt totdat ei- voorin assistentie is. Dat gaat me redelijk goed nu af. Ook mijn kop- spel is belangrijk verbeterd". Breedte Den Boer houdt zich derhalve gemakkelijk staande in een compe titie, die in de breedte sterker is dan de strijd in het vaderland. „In 'Nederland zijn er' slechts twee kanshebbers: Ajax en PSV en dan volgt er een hele tijd niets. Hier hebben we Anderlecht, Standard Luik, Club Brugge en KV Meede len als kandidaten voor het kampi oenschap. Dan zijn ef^iMcluds die I dicht tegen de top aanhangen. Beerschot bijvoorbeeld, dat Taha- mata heeft aangetrokken. En Char leroi, dat zich ook danig heeft ge roerd in de transferperiode. En meer kanshebbers maken de strijd spannend". Den Boer draagt nog meer ver schillen aan: „Er wordt- in België niet aantrekkelijker gespeeld, wel realistischer. In Nederland kan ie dereen wel gaan roepen dat er aan- vallend voetbal moet worden ge speeld, maar in Europa hoef je daarmee niet aan te komen. In de Europa Cup speelt elke ploeg met één spits in een uitwedstrijd. Daar kun je de klok op gelijk zetten. In België gebeurt dat ook. Uitslagen 'van een nulletje op zeven komen hier niet voor. Dat is trouwens be lachelijk. Het_^ publiek wil toch strijd zien?". „Wat Nederland nog meer tegen heeft is het vandalisme. Ik ben vo rig seizoen naar Feyenoord-FC Den Haag geweest. Werd ik op weg naar het stadion tegengehouden voor de begeleiding van Den Haag supporters. Ik geloof dat de hele politiemacht van Rotterdam er bij was betrokken. Door al het opont houd kwam ik te laat het stadion binnen; Nou, dan ga je toch niet voor het plezier naar het voetbal len, en zeker niet met je kind. In zes jaar België heb ik nog geen vecht partij meegemaakt, efiHjpwaar. Er komen hier hele gezinnen naar het voetballen kijken. In Nederland kun je een klap voor je kanus krij gen". Wat de financiën betreft hebben de zuiderburen de zaakjes volgens Den Boer evenzeer prima voor el kaar. „Van de recette kan een club als Mechelen niet bestaan. We trek ken gemiddeld 7 a 8000 toeschou wers. Cordier is er in geslaagd om sponsors aan te trekken, die in to taal zeventig procent van de begro ting voor hun rekening nemen. Dat noem ik uitstekend management. Ik heb het idee dat daar in Neder land nauwelijks of geen sprake van is. Daarom moet Mechelen een man als Cordier dankbaar zijn". r KV Mechelen: Ook mijn kopspel is onder De Mos verbeterd" De waardering is wederzijds. De topscorer kan weinig kwaad doen bij de voorzitter, voor wiens firma mevrouw Den Boer ook al werk zaam is. De voetballer heeft in zijn contract staan dat Cordier hem na afloop van zijn carrière een baan in zijn bedrijf moet aanbieden. „Maar wie weet speel ik straks wel ergens anders. Na dit jaar kan ik voor 250.000 gulden weg. Een buiten landse club betaalt nog minder. Een tijdje naar Frankrijk lijkt me wel leuk. Er is al interesse. Neder land? Bij Ajax pas ik niet met mijn speltype en PSV kan iedereen ko pen. Dus naar die clubs kijk ik niet. Als Rotterdammer heb ik altijd voor Feyenoord willen spelen, maar sportief gezien is het momen teel niet echt aantrekkelijk". Aantrekkelijk had Piet den Boer ook een uitverkiezing voor een ver tegenwoordigend elftal gevonden. Niet Oranje, maar, bescheiden als hij is, het olympisch team. Al hoop te hij stilletjes op een uitverkiezing voor de A-selectie, toen Van Bas ten en Kiëft vorig jaar voor de be slissende WK-interland tegen Bel gië waren geschorst. „Ik begrijp niets van dat beleid. Neem nou die keuze van Van Loen voor die inter land tegen België. Dat sloeg toch helemaal nergens op. En het olym pisch team. Jan en alleman worden daarvoor opgeroepen, maar geen mens in Zeist die aan mij denkt.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14