WD: 'Sloop Nieuw Nijevelt en bouw daar politiebureau' Verenigingen dreigen in problemen te komen 'Aangiftebereidheid moet stijgen in Leiderdorp' Ongemakken op bureau voor kerst weggewerkt? Politiek ldest voor rotonde bij kruispunt Lange Kerkdam DINSDAG 11 AUGUSTUS 1987 REGIO LEIDEN Door afschaffing jeugdsportsubsidies in Oegstgeest OEGSTGEEST - De plannen van de gemeente om de jeugd- sportsubsidie in Oegstgeest af te schaffen komen bij de sport verenigingen hard aan. Wel is er een pleister op de wonde: een en ander zal in twee jaar, en voor een aantal verenigingen vier jaar, worden afgebouwd. Desalniettemin dreigt een aantal clubs in de problemen te komen. Zoals de Oegstgeester Gymnas tiek- en Atletiekvereniging (OGAV), die haar huidige subsidie van bijna negenduizend gulden per jaar ziet verdwijnen. Een woord voerder van de gymnastiekvereni ging verduidelijkte gisteravond tij dens de vergadering van de Sport raad de problemen: "Als wij de contributie minimaal verdubbelen, kan dit voor heel wat ouders teveel worden. En omdat gymnastiek toch ook al op school wordt gege ven, kan dit tot een fors ledenver lies leiden. We zien de toekomst dan ook somber tegemoet". OGAV krijgt verreweg de meeste jeugdsportsubsidie omdat deze vereniging over het grootste aantal jeugdleden beschikt. Verder heeft de vereniging geen kantine, waar door ze extra (bar)inkomsten mist. De Leidse Mixed Hockey Club vroeg zich daarom ook af of er in dit geval wel sprake kan zijn van een evenwichtige verdeling. Feit blijft dat er vanaf heden nog maar 38.000 gulden te verdelen valt, uitge smeerd als volgt: 22.000 gulden in 1988, 6000 gulden in 1989, 3000 gul den in 1990 en 0,0 in 1991. Wethouder Van Veen (Financiën) liet gisteravond nog wel een klein kaarsje in het duister branden. Hij stelde dat de verenigingen die het totaal niet meer zien zitten met de op handen zijnde bezuinigingen al tijd nog op het gemeentehuis kun nen komen praten. "Er kan dan wellicht nog een oplossing worden gevonden", aldus de wethouder. Verder verzekerde Van Veen de clubs dat op de accommodaties ab soluut niet zal worden bezuinigd. Sporthal De aanwezige verenigingen toonden zich gisteravond niet echt laaiend enthousiast over ae even tuele komst van een tweede sport hal op het terrein van de voormali ge rioolwaterzuivering aan de Vo- scuyl. Het geldtekort is daar een veelgehoord argument voor. Een woordvoerder van korfbalver eniging Fiks bijvoorbeeld ver klaarde al een speeluur te hebben moeten inleveren "omdat het alle maal niet meer te betalen valt". Of een nieuwe sporthal werkelijk duurder zal zijn dan de bestaande accommodatie, staat voor Sport raad-voorzitter Van Ingen Schenau nog lang niet vast. "Als er een twee de sporthal komt mag die niet duurder worden. Niemand is erbij gebaat als de twee sporthallen el kaar gaan beconcurreren. En bo vendien. als we het niet echt nodig hebben, moeten we het zeker niet doen". De Lawn Tennis Club liet weten niets voor een hal te voelen waarin allerlei veldstrepen door elkaar zijn getrokken. "Misschien moet er al leen een hal voor het tennis ko men". zo opperde de voorzitter. Toch kan de hal ook verbetering brengen, zoals voor de volleybal club Oegstgeest. Deze club zit te springen om betere speelruimte. "De Apollohal waarin we nu spelen is te klein. Als we de regels van de Nederlandse Volleybal Bond puur zouden opvolgen, mogen we niet eens in deze hal spelen. De scheids- rechtersstoel staat niet naast de lijn. maar bijna in het speelveld", zo vertolkte een woordvoerder van de volleybalclub de problemen. Of er een nieuwe, tweede, sport hal zal komen is overigens nog al tijd niet zeker. Burgemeester en wethouders moeten hierover eerst nog een uitspraak doen. Reactie op nota gevaarlijke plekken LEIDERDORP - De Leiderdorpse politie heeft er begrip voor dat vrouwen zich in Leiderdorp onvei lig voelen, maar zegt weinig (meer) te kunnen doen als de aangiftebe reidheid niet stijgt. Dat schrijft de commissie 'Voorkoming Misdrij ven' in een reactie op de nota 'Uit in Leiderdorp: goed én veilig' van het Leiderdorps Vrouwenoverleg. Een nota waarin een aantal plekken wordt opgesomd waar vrouwen zich niet op hun gemak voelen. Zo als de omgeving van sport- en re creatieterrein De Bloemerd en di verse afgelegen fiets- en voetpa den, bushaltes en tunnels. De vrou wen zouden graag zien dat de ge meente Leiderdorp veiliger maakt door de verlichting op "griezelige plaatsen" te verbeteren en het groen kort te houden. De nota is overigens het eerste werkstuk van het Vrouwenoverleg, waarvan vijf tien verschillende vrouwenorgani saties deel uitmaken. Wethouder Huigen beloofde bij de presentatie van 'Uit in Leider dorp: goed én veilig', nu een half jaar geleden, dat de nota niet in de kast zou verdwijnen. En ze heeft woord gehouden. De reactie van de politie is een eerste vervolg op het initiatief van het Vrouwenoverleg. Volgende week zullen de leden van de raadscommissie bestuurszaken zich over het werkstuk buigen. In haar reactie op de nota vraagt de Leiderdorpse politie aandacht voor het probleem van de aangifte bereidheid. "Het is helaas een ge geven dat dit ten aanzien van ze dendelicten erg laag is", zo schrijft zij. "Hierdoor ontstaat een ondui delijk beeld waar precies de kern punten van het probleem liggen". Het verdient dan ook altijd aanbe veling dat het slachtoffer van een Huidig onderkomen kost Wassenaar 3 '/2 ton per jaar WASSENAAR - Het duur gebouwde en slecht geïso leerde politiebureau van Wassenaar kost de gemeen te 3,5 ton per jaar aan af schrijvingen en energielas- ten. Vooral in krappe tijden vragen politici dan of het niet wat minder kan. Een paar maanden geleden trok dg WD-fractie aan de bel. In een commissievergade ring stelde de partij voor om het gebouw te verkopen en op een andere plek nieuw bouw te plegen. Ze dacht toen aan de gemeente- werf, achter het gemeentekantoor. Tijdens het zomerreces is het idee gerijpt en blijkt de WD bereid korte metten te maken met het ou de politiebureau aan de Van Zuy- len van Nijeveltstraat, dat al jaren in handen is van jongerencentrum Nieuw Nijevelt en wat andere ge bruikers. Volgens de fractie is het gebouw lelijk en slecht exploitabel en kun nen de jongeren na de sloop mooi de boerderij van Time Out in, het andere jongerencentrum. Voor de politie zou het een mooie oplossing zijn. De plek ligt centraal en het nieuwe politiegebouw kan veel compacter worden, zonder de eeu wige gangen cn zeer royale wa penhuizen. Commissaris J.C. van der Wolk van de gemeentepolitie reageert voorzichtig. De nieuwe plek ligt "schitterend centraal" en heeft iets wat het WD-alternatief van de ge- meentewerf zo ontbeert: een onaf hankelijke uitgang. Van euforie wil hij echter niet weten. De gemeente komt pas rond 2020, wanneer het politiebureau 50 jaar staat, in aan merking voor rijkssubsidie voor nieuwbouw. Ze zal de zeven tot acht miljoen gulden, die een een voudig bureau tegenwoordig kost. dus helemaal zelf moeten betalen en zit bovendien met een restant- last van anderhalf miljoen gulden op het huidige politiepand aan de Hofcampweg. Irreëel De hoogste politieman noemt de oplossing irreëel: "Ik geloof er niet in". Enerzijds houdt de gemeente veel meer over wanneer ze de ren telast niet wegwerkt, maar de an derhalf miljoen op de bank zet. An derzijds acht hij het onwaarschijn lijk dat iemand negen tot tien mil joen biedt voor het gebouw dat no dig geïsoleerd moet worden en een kelder vol ruimtes heeft die andere gebruikers pas na een flinke ver bouwing kunnen gebruiken. WD-fractievoorzitter C.B. Ap- troot ziet het anders. Het politiebu reau staat op een mooi punt; in de buurt van het centrum en niet ver van de rijksstraatweg. Bovendien is er volgens hem een grote vraag naar kantoorruimte in Wassenaar: "Kijk maar naar organisaties als NRV, die grote moeite doen om in de gemeente te bouwen. Men wil zelfs grote villa's ombouwen". "Het enige wat ik wil is dat twee of meer makelaars de markt een beetje verkennen en B en W de fi nanciële gevolgen van een nieuw politiebureau op een rijtje zetten", stelt hij. Desnoods kan dat op een A4-tje. Volgens Van der Wolk heb ben de bestuurders dat vier jaar ge leden, tijdens een vorige bezuinigs- golf, ook al gedaan en was de uit komst toen negatief. Nieuwbouw plaatst de gemeente voor "extra lasten" heette het en Van der Wolk gelooft dat ook nu de conclusies in die richting zullen wijzen. In tijden vol tegenspoed zit de gemeente daar niet bepaald op te wachten, al kan op papier een en ander makkelijk worden wegge werkt. "Ik denk dat in deze regio maar weinig korpsen uitkomen met de normuitkering van het rijk", zegt de commissaris. "En het is dan maar net de vraag of en hoe je het tekort zichtbaar maakt. Je zou bijvoorbeeld de rente- en ener- gielasten niet in rekening kunnen brengen of de grondkosten weige ren door te berekenen. Dan ziet het er op papier meteen heel anders uit". Nu ziet de politiebegroting er wat onheilspellend uit. Tegenover de uitgaven van 6,6 miljoen staat een rijkssubsisidie van 6,1 miljoen. Het tekort bedraagt een halve ton per jaar en daarvan gaat 3 ton naar het gebouw en een halve ton naar de verwarming, die door het glazi ge gebouw veel harder moet werken dan het rijk normaal acht. Van der Wolk: "We zouden dan ook weer eens kunnen laten onder zoeken of dubbele beglazing een besparing oplevert". Het Wassenaarse politiebureau is eind jaren '60 ontworpen en in 1970 geopend. Het was een tijd waarin de rijkdom niet op kon en de regering haar aardgas wilde verkopen. De gemeente had extra wensen en legde een aanzienlijk bedrag op het normbedrag van het ministerie. Het re sultaat: de buitengevel bestaat voor 80 procent uit glas en het vloerop pervlak bestaat voor de helft uit gangen, hallen met marmeren trappen en andere "nict-bruikbare ruimten", zoals Van der Wolk het noemt. "Overdreven luxe wil ik het niet noemen, het had wél kleiner en compacter gekund"", zegt hij. Op sommige punten is de royaliteit gun stig uitgepakt: de binnenplaats is groot genoeg om de wrakken van de grootste kettingbotsing te bergen en heeft extraatjes als een verwarm de autoboxen en een wasplaats. Aan de andere kant zijn er ook wat gebreken: omkleden moet in de gangen beneden gebeuren, terwijl er geen aparte wasruimtes zijn voor de dames en heren-agenten. Van der Wolk wijt dat aan de andere tijden ("als je toen niet in uniform naar werk kwam, pleegde je heiligschen nis") en hoopt nog voor de kerst uit de problemen te zijn. De raadscommissie voor algemene bestuurlijke aangelegenheden heeft gisteren ingestemd met het plan om de kalige, uitgeleefde huiska mer van de surveillancedienst op te knappen en van een echt keukentje te voorzien. Beneden worden rouw- en sectiekamer opgeheven en krij gen de dokters- en droogkamer een nieuwe indeling. Er is dan voldoen de ruimte om de dames en heren aparte was- en kleedgelegenheden te geven en nieuwe dokters- en droogkamers in te richten. Zodra deze ongemakken zijn weggewerkt, is het gebouw weer aardig up-to-date en heeft Van der Wolk geen dringende wensen meer. "Vullen kun je nieuwe ruimtes altijd, vraag is of we ze ook echt nodig hebben", vertelt hij eerlijk. Het korps is in de 17 jaar dat het aan de Hofcampweg zit amper uitdedijd en de organisatie is niet zo gewijzigd dat grote verschuivingen nodig zijn. Hooguit zou de surveillancedienst wat meer ruimte moeten krijgen. Bij de dienst werken 42 mensen, de helft van het totaal, en zij moeten het doen met een zesde van de ruimte: de vleugel achter de balie. Een groot deel van de tijd geeft dat geen problemen, op momenten dat de hele ploeg terugkomt om de administratie af te werken zijn de ruimtes te krap. zedendelict op het politiebureau aangifte doet. "Bij een grotere aan giftebereidheid kan dan ook wor den ingesprongen op actuele acti viteiten van een eventuele dader",, aldus de politie. De commissie 'Voorkoming Mis drijven' gaat ook in op de plekken die door de vrouwen als onveilig worden bestempeld. Om te begin nen is dat park De Houtkamp. Daarvan stelt de commissie dat het een moeilijke locatie is om voorzie ningen aan te brengen en ze vraagt zich ook af of het noodzakelijk is dat het park 's avonds en 's nachts wordt beveiligd. Aan de hand van aangiften blijkt namelijk dat ze dendelicten daar alleen overdag plaatsvinden. In een park als De Houtkamp kan het groen niet (ver der) worden ingesnoeid. Wel is het mogelijk om "gericht politietoe zicht" te houden aan de hand van aangiften. Ook in park De Bloemerd is de groenvoorziening volgens de poli tie moeilijk aan te passen. Wel kan er gesleuteld worden aan de ver lichting, met name langs de door gaande route, op en rond de par keerplaatsen en van en naar de ver enigingen. Ook de verenigingsge bouwen moeten niet worden ver- WASSENAAR - De meerderheid van de Wassenaarse gemeenteraad (WD, PvdA, D66) wil met een rotonde het kruispunt Lange Kerkdam/Van Oldenbarnevelt- weg veiliger maken. Het CDA heeft nog geen fractie standpunt over de kwestie bepaald, maar lijkt even eens voor de rotonde te kiezen. Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor algemene bestuurlijke aangelegenheden. In de eerste ronde stelden WD, CDA en PvdA dat duidelijk aangegeven moet worden dat de rotonde een bijzondere voorrangsregeling krijgt: het verkeer op de rotonde heeft voorrang boven het naderende verkeer. De WD vroeg om aandacht voor de positie van fiet sers, de PvdA wilde het middenterrein niet te opzich tig maken en D66 vroeg zich af het punt berekend is op een toekomstige groei van het verkeer. Volgens een deskundige van het onderzoeksbureau Van Roon, die uit vijf varianten eveneens de rotonde koos, blijkt in de praktijk dat mensen bij nadering van een rotonde al snelheid minderen. De strook voor fiet sers wordt volgens hem goed gemarkeerd. Aan toe komstvoorspellingen waagde hij zich niet, wel stelde hij dat de aanpassingen voor de rotonde relatief klein zijn. Anders is dat bij de twee bajonet-oplossingen, waar bij de route Van Oldenbarneveltweg/Lange Kerkdam centraal staat en de andere wegen op verschillende punten aansluiten. In bajonet-oplossing een komt het verkeer uit het centrum via de Hoflaan op de Prinsen- weg uit, in bajonet-twee blijft er een soort kruising, al liggen Prinsenweg en Van Oldenbameveltweg niet langer in eikaars verlengde. Dat vereist niet alleen veel geknutsel, maar slokt ook veel ruimte op. In de eerste ronde koos CDA-er P. Vreugdenhil, in tegenstelling tot zijn fractie-voorzitter H. Schelhaas, echter toch voor bajonet een. Groot voordeel van deze variant zou zijn dat het doorgaande verkeer voorrang heeft. Uit de woorden van burgemeester P.H. Schoute bleek dat B en W zich hebben uitgesproken voor een rotonde. Het is een voorlopig standpunt en de bestuur ders willen de invulling van het middënterrein nog "serieus bekijken". Volgens hem kan een rotonde nog jaren aan de verwachtingen voldoen, aangezien er meer maatregelen op stapel staan om het doorgaande verkeer door Wassenaar af te remmen. Hij noemde in dit verband de verkeerslichten bij de Katwijkseweg. H.J. Goulooze van de PvdA vroeg zich in een reactie af of de stoplichten bij de Katwijkseweg veel zullen uithalen. "De Kokshoornlaan zal dan meer verkeer trekken, dat uiteindelijk ook op de rotonde terecht komt", sprak hij. Een toename van het verkeersaan bod leek hem uit den boze: "De verkeersverzadigings- graad is al bereikt", meldde hij dramatisch. WD-fractievoorzitter C.B. Aptroot bleef in een tweede ronde achter de rotonde staan, maar had wel wat aanvullingen. De rotonde zou afwijkende asfalte ringen moeten krijgen, op de Lange Kerkdam wil hij wat aanpassingen en voetgangers maken bij de libera len kans op een middenstrook. Commissaris J.C. van der Wolk in de catacomben van zijn Wassenaarse politiebureau. Van ruime hallen hier geen spoor: de mannen kleden zich in gangen om, temidden van verwarmingsbuizen. ('oto HoIvj De Engelendaal scoort bij het Leiderdorps Vrouwenoverleg hoog als het om het noemen van een onveilige en bedreigende plaats aankomt. De fietspaden liggen geïsoleerd en zijn onvoldoende verlicht. De begroeiing is te hoog en de voetpaden langs de flats geven veel v heimisch gevoel. geten. Het groen bij het fietspad langs de Persant Snoepweg moet wor den teruggedrongen tot een hoogte van dertig centimeter, zo adviseert de politie, Ook de paden langs de Engelendaal hebben een te hoge groenhaag, met name langs de Boekweitkamp en Vlaskamp, aan de overkant langs de Houtkamp en ter hoogte van het RIO. De oversteekplaats langs de rijksweg A4, over de Oude Rijn, is mogelijk in overleg met de ge meente Zoeterwoude te verbete ren, denkt de politie. Het gaat dan om de groenvoorziening die nu uit hoge struiken en bomen bestaat. Ook de slechte verlichting kan worden aangepast. Tot slot onderstreept de commis sie het belang om vooral bij nieuw bouwprojecten aandacht te beste den aan het voorkoming misdrij- ven-aspect. Dat geldt dan door de algehele opzet, zoals groenvoorzie ning, plaatsing van straatverlich ting, speelgelegenheid voor de jeugd en voorzieningen als scho len, "maar ook de primaire beveili ging van woningen". DINSDAG 11 AUGUSTUS Katwijk Station KNZHRM, open huis, van 19.00 tot 21.30 uur. Koudekerk jeugdvakantieweek, op tocht naar viswedstrijd in Oude Rijn, aanvang: 18.30 Leiden oecumenisch avondgebed, Oud-Katholieke Kerk, Zoe- terwoudsesingel, van 19.00 tot 19.30 uur Noordwijk Openluchtconcert, Noord- wijkse harmonie De Echo der Duinen, Gat van palace, aanvang 20.15 uur. vuurwerk, Wilhelmina- boulevard, aanvang 22.30 Voorhout avondwandelvierdaagse, 2e avond, start: Speleweij met verkiezing mooiste hut, kampvuur en overnachting, aanvang 19.00 uur. WOENSDAG 12 AUGUS TUS Alphen waterfiets sponsortour- nooi. Rijnkade, aanvang: 14.00 uur. modeshow in de Spoorha- ven, A. Einsteinweg, aan vang: 20.30 uur. vakantiespel in Nabij, ver zamelen parkeerplaats Sportlaan, aanvang 9.00 uur. Alkemade open Huis in Dorpsstraat Rijpwetering, sieraden ma ken en songfestival. huttenbouw, Nieuwe We tering aan Achterweg, aan vang 9.00 uur. polderpuzzeltocht door Veense polder, aanvang 18.30 uur. Hazerswoude Rhynenburch ontbijten in huttendorp in speeltuin De Rode Wip, aan vang, 7.30 uur. straatteke nen 10.00 uur, poppenkast 11.00 uur, op plein. vliegers maken rondom de Kreeftstraat, Steijaard- school, aanvang: 14.00 uur. verbranden huttendorp, 19.30 uur. Hazerswoude Dorp huttenbouw met waiken- straid, aanvang 15.30 uur picknick, aanvang 17.30 playbackshow, aanvang 18.30 uur. kreatieve ochtend in Pon- derosa, aanvang 9.00 uur. Katwijk woensdagavondzang, Wit te Kerk, aanvang: 20.00 uur. lampionoptocht, Andreas- plein, start: 21.30 uur. wandeltocht o.l.v. Staats bosbeheer. Soefietempel. aanvang: 10.00 uur. Koudekerk zwembadspektakel, in PWA-bad, aanvang: 9.30 uur. De weet ik veel show, aan vang 14.00 uur. Langeraar natte woensdag, in zwem bad De Aarweide Orgellunchpauzeconcert, Hooglandse Kerk, aanvang: 12.30 uur. spreekuur Verkeersveilig heid, Stadsbouwhuis, lange- gracht 72, van 10.30 tot 12.00 Nieuwkoop timmercircus, tegenover De Steupel. Elleboogvaart, aanvang: 9.00 uur. athloi bü bad. aanvang 10.00 c Noordwijk poppentheater, strand na bij Oranjebad, aanvang: 14 30 uur. wandeling door Staatsbos sen, Northgodreef 200, aan vang: 10.00 uur. woensdagavondzang, N.H. Kerk, Hoofdstraat, aanvang: 20.30 uur. Noord wijkerhout bridgen. Wapen van Noordwijkerhout, Dorps straat, aanvang: 19.45 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11