Marokkaanse ontvoerd uit huis van pleegouders Raad Katwijk wil invloed op beleid politiekorps Gratis popfestival in Noordwijk Vader wil dochter uithuwelijken in eigen land| Fietspubliek is erg fijn PAGINA 10 W III DINSDAG 11 AUGUSTUS 1987 TER AAR - De 21-jarige Farida Bourdim is 26 juli door haar vader meegenomen uit de woning van haar pleegoud ers in Ter Aar om te worden uitgehuwelijkt in Marokko. Haar pleegouders waren op dat moment met vakantie. "Je gaat er van uit dat je je 21-jarige dochter kunt thuislaten, maar zo iets hangt je boven het hoofd vanaf het moment dat je haar in huis neemt", vertelt haar Ter Aarse pleegmoeder, E. Kraak. De politie in Ter Aar wil echter niet van een ontvoering spreken omdat het meisje vrijwillig zou zijn meege gaan. Zij heeft het onderzoek in handen gegeven van de Rotter damse recherche. Farida, die al vanaf haar elfde jaai in Nederland is, zou die dag met haar Marokkaanse zusje naai vrienden in Begië gaan. Haar eigen vader zou haar ophalen en eersl naar Rotterdam rijden. De meisjes belandden echter niet in Rotter dam of België, maar in Marokko. "We kwamen de 31ste thuis en vonden daar de post op de mat", vertelt Kraak. "Op zich was dat niet zo verontrustend, want ze kon ei net zo goed nog een paar dagen op zichzelf op uit zijn. Toen ik naar de buurvrouw ging, vertelde die me dat ze met haar vader was meege gaan. Bij de vrienden in België was ze nooit aangekomen. Die waren de dag erop naar Ter Aar gekomen en hebben meteen aangifte gedaan. De papieren en een briefje met uit leg daarover lagen op tafel". Al in december 1984 liep de toen 18-jarige Farida van het ouderlijk KATWIJK - De Katwijkse raads commissie voor algemeen bestuur lijke zaken wil nauwer worden be trokken bij het beleid van de poli- tie. De raadsleden zullen op korte termijn spreken over de prioritei ten die bij het optreden van het plaatselijke korps moeten worden gesteld. In dit verband wordt ook bekeken of de politie voldoende geld en mankracht heeft om haar taken naar behoren uit te voeren. Het voorstel de raadscomissie nauwer bij het politiebeleid te be trekken werd gistermiddag gedaan door burgemeester C.A. Bos. Hij reageerde hiermee tijdens de com- missievergadering op de kritische kanttekeningen die de fractievoor zitters van CDA en WD bij het po- litie-optreden plaatsten. Ook commissaris P.B.N. de Jong van het Katwijkse korps deed gis termiddag een voorstel om de in vloed van de raadscommissie op het politie-optreden te vergroten. Hij zegde de raadsleden toe dat er een halfjaarlijkse rapportage komt waaruit onder meer valt af te leiden hoe bepaalde vormen van crimina liteit zich in Katwijk ontwikkelen. "Het bespreken van deze trends met de raadscommissie zou een goed alternatief ziin voor een poli- tie-beleidsplan", aldus De Jong. De halfjaarlijkse rapportage wordt voornamelijk opgesteld voor het geregelde overleg tussen de politie, de burgemeester en de officier van justitie in dit district. Begrip De Katwijkse raadsleden noem den het gisteren verontrustend dat de inwoners van de kustplaats zo weinig activiteiten van de politie zien. "Als je alleen maar agenten in een auto voorbij ziet rijden, geeft dat de indruk dat er helemaal niets gebeurt", aldus WD-fractievoor- zitter J.G. van Paridon-van Tol. Ze verweet de politie verder dat er in een aantal gevallen niet conse quent wordt opgetreden. CDA-fractievoorzitter A.C. Berk- heij was het voor een deel eens met de kritiek van mevrouw Van Pa ridon, maar meende dat het politie optreden vooral beter moest wor den verkocht. "Alle acties van de politie kunnen in principe juist zijn, maar dan nog willen de bur gers 'zien' hoe er in een bepaalde si tuatie wordt opgetreden. Als het beleid beter wordt uitgelegd aan de burgers ontstaat automatisch ook meer begrip". Berkheij zei dat de gemeenteraad en de politieke par tijen mede-verantwoordelijkheid moeten dragen voor het optreden van de politie. Fractievoorzitter J.H. ten Hove noemde het belangrijk dat de poli tie bij haar optreden het rechtvaar digheidsgevoel van de burgers niet aantast. "In het afgelopen jaar is er bijvoorbeeld een enorme stijging geweest van het aantal mini-pro- cessenverbaal, voor parkeer- en verkeersovertredingen. Aan de an dere kant is de criminaliteit weer verder gestegen. De burger moet niet de indruk krijgen dat hij bij een kleine overtreding voor de bijl gaat en er niet wordt opgetreden te gen veel ernstiger zaken zoals bij voorbeeld autodiefstallen". Commissaris De Jong weerlegde gisteren een deel van de kritiek van de raadsleden door er op te wijzén dat Katwijk bij vergelijkingen van de criminaliteitscijfers en oplos singspercentages in de regio Zuid- Holland-midden een uitstekende indruk'maakt. "Dat" geeft toch wel genoegdoening", aldus De Jong. In een reactie op de opmerking dat de burgers de politie voornamelijk in de auto voorbij zien rijden, zei de commissaris: "Die mensen weten natuurlijk nooit waar die auto naar toe gaat". De commissaris noemde verder het bestrijden van bijvoorbeeld het aantal autokraken, het vandalisme en andere vormen van overlast in het centrum van Katwijk aan Zee bijzonder moeilijk. De Jong:"Het oplossen van een serie autokraken is maar al te vaak een kwestie van toeval. Door een tip van een oplet tende burger worden soms acht tien zaken opgelost, terwijl het in zetten van een groot aantal surveil lerende agenten helemaal niets kan opleveren". Het PvdA-raadslid H.J. Telkamp zei gistermiddag dat er ook voor het gemeentebestuurk een belang rijke taak ligt in het voorkomen van conflicten in het dorp. Tel kamp: "Ik denk dan bijvoorbeeld aan de manier waarop straten wor den ingericht en het voeren van een goed jeugdbeleid. Dat zijn alle maal zaken waarmee kan worden voorkomen dat mensen met elkaar botsen. Dat totaal-beleid kan dan ook niet los worden gezien van "het optreden van de politie". huis in Rotterdam weg om aan een gedwongen huwelijk te ontkomen. Ze werd door de politie opgevan gen en ondergebracht in een kin dertehuis. "Om haar te bescher men tegen haar vader, die zei dat ze was ontvoerd, werd ze bij ons on dergebracht", vertelt haar pleeg moeder. "Daarna werden wij me disch pleeggezin. Haar vader werd onder toezicht geplaatst. Ze heeft nog een tijdje op zichzelf gewoond in Rotterdam, maar is maart vorig jaar weer bij ons in Ter Aar komen wonen. Ze ging nog wel regelmatig op bezoek bij haar ouders". De familie Kraak ondernam na haar vermissing enkele weken ge leden direct actie. "Ik kwam via mijn advocaat aan een telefoon nummer in Marokko. De vierde dag pas kreeg ik haar vader aan de lijn die me zijn dochter niet wilde geven. Pas enkele dagen later kreeg ik Farida aan de lijn. Ze liet weten niet uit vrije wil te zijn mee gegaan naar Marokko maar in feite gewoon te zijn ontvoerd". "Ik schrok niet eens echt, toen ik het ontdekte", merkt Kraak ver baasd op. "Wel vond ik het jammer dat we haar paspoort, dat ze voor een reisje naar België toch niet no dig had, niet ergens anders hebben opgeborgen. Ik heb haar vader ge waarschuwd dat ze al min of meer Nederlandse is, maar in november wordt dat pas officieel. Dan kan ze al lang getrouwd zijn. Je moet ten minste van goede huize komen om als Marokkaanse bij je huwelijk 'nee' te zeggen als Marokkaanse". Lie Ter Aarse politie wil niet van een ontvoering spreken. "Ze is in principe vrijwillig meegegaan, ook al werd ze niet gebracht naar de plaats zoals die haar werd voorge spiegeld. Dat is de reden dat we het niet kunnen zien als een ontvoe ring in die zin van het woord", al dus groepskommandant W. van Wijk van Nieuwkoop waaronder de post Ter Aar valt. "In Ter Aar zijn geen strafbare feiten gepleegd. Ze is meegegaan naar Rotterdam. Vanaf daar kun je het dus een ont voering noemen". De recherche in Rotterdam heeft de zaak nog in onderzoek en wil in het belang daarvan weinig loslaten. Rechercheur P. Krommenhoek: "Er is nog niets zeker, we zijn nog bezig. De politie wordt vaker ge confronteerd met gevallen van Ma rokkaanse vaders die hun dochters in eigen land willen uithuwelijken. Meestal vallen die zaken wel mee ei} komt alles weer op zijn pootjes terecht, maar dit is iets anders. Dit meisje is al op jeugdige leeftijd in een pleeggezin terechtgekomen. Bovendien is ze meerderjarig. Of ze Nederlandse is of niet maakt in dat geval niets uit". Farida Bourdim die door haar vader mee naar Marokko is geno men om te worden uitgehuwelijkt. Ruzie in schoenwinkel LEIDEN - Een ruzie in een schoen winkel aan de Hoogstraat tussen vier meisjes uit Leiden liep gister middag dermate uit de hand, dat ze na afloop door de politie ernstig zijn onderhouden. Het ging om twee meisjes van 15 die het aan de stok kregen met twee meisjes van 13 en 14 jaar. Een discussie liep uit op schelden en uiteindelijk hebben de twee meisjes van 15 zelfs hun si garetten uitgedrukt op de armen van de van de meisjes van 13 en 14 jaar. Ze zijn alle vier voor verhoor naar het politiebureau meegeno- Jongen rijdt in auto van pa meisje (8) aan LEIDEN - Een 8-jarig meisje is gis termiddag op de Willem de Zwij gerlaan aangereden door een 17-ja- rige Leidenaar, die zonder rijbe wijs in de auto van zijn vader reed. Het meisje reed op haar fiets op de ventweg van de Willem de Zwijger laan aan de kant van de Groenoord- hallen, toen zij plotseling linksaf de J.P. Coenhof in wilde rijden. De Leidenaar die in tegengestelde richting reed kon haar niet meer ontwijken. Het meisje is met een flinke hoofdwond en hersenschud ding overgebracht naar het AZL. NOORDWIJK Zes bands treden op tijdens een popfestival dat vrij dag 14 augustus wordt gehouden op het Gat van Palace in Noord- j wijk. Het popfestival wordt georga niseerd door de stichting Kulturele Activiteiten Noordwijk (SKAN) en de stichting sociaal cultureel werk Join. De zes groepen die zullen op treden op dit Palace Popfestival behoren volgens de organisatoren tot de 'subtop' van de Nederlandse muziekwereld. Volgens SKAN-medewerker Rick van Schooten vertegenwoor digt elke groep een ander muziek genre. Dat is een bewuste keuze ge weest om het festival voor velen aantrekkelijk te maken. 'We willen zo veel mogelijk mensen aanspre ken", aldus Van Schooten. 'De mu ziek moet daarom bij een groot aantal mensen goed in het gehoor liggen". Dat laatste betekent overigens niet dat de groepen die door de or ganisatoren worden uitgenodigd van tijd tot tijd in de hitlijsten kun nen worden aangetroffen. Van Schooten: "Het is voor de jeugd ook van belang te weten dat er op het gebied van popmuziek meer gebeurt en meer te horen valt dan alleen de hits van Top 40-groepen. Het Trio Cor Witjes bijvoorbeeld, een groep die overigens uit vijf man bestaat, maakt prima muziek maar komt bijna nergens aan de bak en die willen wij dus graag een kans geven". In het Trio Cor Witjes spelen eni ge voormalige straatmuzikanten. Nasst hits van onder anderen Prin ce hebben ze een aantal Nederland stalige en Engelse 'levensliederen' op hun programma staan, zoals 'Ventje waar is je glimlach geble ven?' De andere door de organisatoren gecontracteerde bands zijn de jazz- rockgroep Dream ware, de Noord- wijkse melodieuze rockmuziek spelende gro.ep Backyard, de rock and rollformatie Bad to the Bone, de reggaeformatie Roots Syndicate en het rockabilly-achtige kwartet Jump! Dickie, Jump! Volgens Van Schooten en Join- medewerker Peter Prins moet het 'popgebeuren' worden gezien als een vervolg op de zogenoemde Free Festival, die tot enkele jaren geleden 's zomers in Noordwijk werden gehouden. Ook deze fest- vals (destijds georganiseerd door de stichting SPIN) waren gratis toegankelijk, maar boden in het programma alleen ruimte aan re gionale groepen. Uitgangspunt voor de organisa tie van het komende Palace Festi val was dat het ook n'u gratis toe gankelijk moest zyn. Van Schooten: "Dank zij sponso ring door een veertigtal Noord- wijkse bedrijven en een kleine bij drage van de gemeente is dat ge- ALPHEN AAN DEN RIJN - Het contrast had nauwelijks groter kunnen zijn. Zondag zwommen de deelnemers aan de 44ste fiets- rally van de Alliance Internatio nale du Tourisme (AIT) in Al phen en omgeving bij wijze van spreken hun tenten in. De geïm proviseerde camping bij het clubgebouw van Avanti in het sportpark Zegersloot leende zich toen meer voor een waterpolo- duel dan voor een overnachting. De andere dag is het 'bassin' dank zij de zon echter in korte tijd al weer bijna leeg. door Jan Preenen Volgens Constance van Os, se cretaresse van het organisatieco mité, zou het de rijders niet zo veel uitmaken welk type weer het is: "De mensen zijn gewend aan slecht weer. Daarover heeft ook niemand geklaagd. Het zijn doorgewinterde fietsers. Of het nu wel of niet mooi weer is, je hoort altyd heel gezellige verha len". Kleur Aan het begin van de fietsweek denken veel rijders daar anders over. "Ik ben blij dat ik na drie weken eindelijk weer mijn be nen kan laten zien en in m'n kor te broek kan rijden", zo bekent de Katwijker Huig Ouwehand kleur na de openingsetappe. "Als nou de zon tot en met vrijdag schijnt, kunnen ze thuis tenmin ste ook zien dat ik heb meege daan". Ed Breek heeft nog geen tijd voor het weerpraatje van Ouwe hand. Bepakt en bezakt is de 50- jarige Schiedammer op zoek naar een goede plek voor zijn eenpersoonstentje. Hij is net te rug uit Frankrijk en heeft daar om de eerste rit evenals de pro loog op zondag (een kennisma- kingstocht in en rond Alphen) maar laten schieten. De herinne ringsmedaille heeft hij echter al op zak. "Die krijg je als je je meldt. Of je wilt fietsen moet je zelf weten. Dat spreekt me wel aan. Tijdens de Laura is het ver plicht fietsen. Daar heb ik vroe ger vaak aan meegedaan. Vier maal honderd kilometer. Prima hoor, daar zeg ik niets van, maar ik doe het nu wat rustiger aan". Gemakzucht De vijftien jaar oudere Cilia Koeleman-Brand moet niets hebben van dergelijke 'gemak zucht'. De Alphense vindt het ei genlijk maar niets dat ze nu tij dens de AIT-rally 'maar honderd kilometer per dag' kan afleggen. club Le Champion met 35.880 ki lometer per seizoen. Iemand als Breek heeft daar acht jaar over moeten doen. Voor Cilia Koeleman is de AIT- rally dan ook niet meer dan een 'leuk verzetje', dat haar vandaag voert naar de bollen-duinstreek, donderdag naar Gouda en omge ving en vrijdag naar Leiden: "Het is hartstikke gezellig. Com plimenten voor Avanti. Ik heb aan verschrikkelijk veel tochten meegedaan, maar de organisatie hier is werkelijk af. De route is heel goed aangegeven. Ook zon der beschrijving kun je die zon der problemen rijden". De Alphense komt echter pas in haar element als ze zo'n twee honderd kilometer kan afleggen. Vorige week maandag ging ze 'even' op en neer naar Apel doorn. Afstand: 225 kilometer. Afgelopen vrijdag maakte ze een dagtocht van 240 kilometer dwars door Zuid-Holland. "Ach, anders zitje maar thuis. Nee, een record zit er dit jaar niet in. Tij dens de Laura heb ik niet zo veel kunnen rijden. In onze groep zat een vrouw met een zieke moe der. Die kon niet zo lang wegblij ven. Daarom hebben we maar honderd in plaats van honderd- vijftig kilometer gereden". "Ook de eerste week van juli, heb ik niet zo veel als anders ge fietst. Ik ben naar Griekenland geweest. Daar heb ik op een huis-tuin-en-keukenfiets gere den. Met een goede fiets had ik honderdvijftig kilometer kunnen afwerken. Nu kwam ik niet bo ven de honderdveertig uit. Dat stelt dus niet zo veel voor. Maar dat geeft niet. Er komt toch nie mand aan mijn record. Dat is voor anderen veel te scherp". Overwerk Terwijl Cilia Koeleman de AIT-rally als een serie rustdagen in haar overladen programma beschouwt, heeft Hans de Bruin overwerk. De Alphenaar repa reert de fietsen, die tijdens de openingsrit langs vaarten en plassen voor een extra handicap hebben gezorgd. "Veel mensen s de B-ruin (rechts) wordt tijdens zijn werk gepolst door rijden op materiaal de weg niet op durf. Ik heb twee tandems gehad waarop je eigen lijk niet meer kunt fietsen. Voor al de fietsen van de Oosteuropea nen laten erg veel te wensen over. Zij rijden op materiaal waarop wij 25 jaar geleden zaten. Dat merk je dan ook wel". De Bruin zou het wellicht nog veel drukker hebben gehad als alle driehonderd Polen, die door comité-voorzitter Hans Warde naar waren aangekondigd, inder daad waren gekomen. Het aantal Polen komt echter niet boven de honderd uit. Wardenaar schrijft dat toe aan problemen met visa, 'of ze hebben zich vergist in de kosten'. Reünie Huig Ouwehand opmerkt: "Je ziet steeds weer dezelfde mensen terug. Het zijn gewoon goede kennissen van je geworden. Fietspubliek is erg fijn publiek. Je hoeft je fiets echt niet op slot te zetten. Iedereen kent ieder een". Even later zwakt hij dat enigszins af: "Vooral als je in het noorden en het oosten van het land bent, kun je iedereen ver trouwen". lukt. Omdat de gemeente de orga nisatoren verbiedt om tijdens het festival alcohol te verkopen, valt er voor ons wel een inkomstenbron weg". Van Schooten en Prins verwach ten dat het muziekfestijn, dat om 14.30 uur met een optreden van Dreamware begint en tot in de avonduren doorgaat, bij goed weer 4 tot 5000 bezoekers zal trekken. Het staat overigens niet vast dat er, wanneer het festival een succes is, ook volgend jaar weer een der gelijk evenement wordt gehouden. Dat hangt onder meer af van de be schikbaarheid van het Gat van Palace, dat mogelijk zal worden be bouwd. Onwel in sportzaak LEIDEN - Een 32-jarige vrouw is gistermiddag in een sportzaak aan de Haarlemmerstraat onwel ge worden in een pashokje. Door haar ^al w^rd zij gewond aan haar lin keroog. Die is ter plaatse door de EHD verbonden. Vermoedelijk is de omslag van het weer en de daar mee gepaard gaande temperatuur- stoename de oorzaak van de flauw te van de vrouw uit Leiden. Discussie over image Nederland LEIDEN - In sociëteit De Burcht discussiëren vanavond vijf journa listen over het onderwerp 'Het ima go van Nederland in het buiten land'. Het debat (aanvang 20.00 uur) wordt georganiseerd door de Leidse studentenvereniging voor internationale betrekkingen. Het debat staat onder leiding van Wili- brord Frequin (KRO-Brandpunt) en deelnemers zijn: Pieter de Vink (NOS, het Capitool), Fons van Wes- terloo (Elseviers Magazine), Hel mut Hetzel (Die Welt) en Maarten Huygen (NRC Handelsblad). Huisraad gestolen LEIDEN - Bij een inbraak aan de Ververstraat zijn gisteravond een kleurentelevisie, video en een klei ne secretaire gestolen. De inbre kers hebben een ruitje aan de ach terkant ingeslagen en kwamen ver volgens in de woning door met een lange stok de ramen te ontgrende len. In één week zes jongeren m cellen Alphen ALPHEN AAN.DEN RIJN - In de cellen van het politiebureau in Al phen hebben de afgelopen week zes minderjarigen gevangen geze ten. Vijf jongeren hebben daar minder dan 24 uur doorgebracht en één twee dagen. Deze gegevens zijn verstrekt aan de Nederlandse afdeling van de internationale or ganisatie voor de rechten van het kind (DCD- DCI heeft alle politiekorpsen in ons land gevraagd om een week lang bij te houden hoeveel minder jarigen in de cel verblijven. Met Alkmaar heeft het korps in Alphen als een van de eerste aan dat ver zoek voldaan. DCI wil nagaan of kinderen niet te lang in de cellen verblijven. Van het zestal dat de afgelopen week in Alphen is opgesloten den er vijf na verhoor op vrije ten gesteld. De zesde was in v< kering gesteld en verbleef in phen omdat de rijkspolitie in Bos koop geen ruimte had. Na twee da gen is deze persoon weer overge bracht naar Boskoop. andrea elly marije michelle irene pauline^^^ anneloes monique brigitte WIJ ZIJN HET PROMOTIE-TEAM VAN UW DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10