Nieuw bouwplan spaart Berbice Felle brand legt Oegstgeester huis volledig in as Petersen winnaar Bloemenmarathon Na felle protesten PAARD TE WATER Voorschotenaren stellen vliegerrecord scherper /genda MAANDAG 10 AUGUSTUS 1987 REGIO LEIOEN PAGINA 9 Vergiftiging door kolendamp NIEUW-VENNEP - Zes perso nen uit Nieuw-Vennep zijn gis termiddag met verschijnselen van kolendampvergiftiging op genomen in een ziekenhuis in Haarlem. De oorzaak van de vergiftiging is waarschijnlijk te wijten aan een slecht functione rende geiser van een keuken in een woning aan de Zichtweg. VOORSCHOTEN - Mevrouw R. Begeer heeft weer eens haar zin gekregen. Het nieuwe landhuis van Amex-topman Advani tast landgoed Berbice niet direct aan, maar komt op de plek van de vijver langs de Van Beethovenlaan. Ook de afmetingen worden wat be scheidener. Het eerste bouwplan werd begin dit jaar ingediend. Het voorzag in een witte woning van 37 bij 27 bij 11 meter, een gastenverblijf en een zwembad aan de rand van de vij ver. Voor de bouw moesten acht waardevolle bomen wijken, vele struiken het veld ruimen en vreest Berbice-bewoner Begeer dat ook de oranjerie en omringende bomen het loodje zullen leggen. De ge meente keurde de plannen goed, maar het ministerie van landbouw en visserij protesteerde heftig. Volgens een officieel bezwaar schrift zou het huis afbreuk doen aan de historische opbouw van de buitenplaats, tasten kapplannen het karakter van Berbice aan en zou het gebied niet langer vallen onder de Natuurschoonwet. Kort en krachtig noemde de minister het plan 'strijdig met het rijks- en provinciale beleid'. Of de hogére overheden het plan echt zouden tegenhouden weet een woordvoerder van de gemeente niet: "We hebben het tot nu toe ge woon niet te hard willen spelen". Persoonlijk heeft hij het idee dat de gevolgen vooral belastingtech nisch zullen zijn: wanneer Berbice niet langer een natuurmonument is, krijgen deel-eigenaren als me vrouw Begeer geen subsidie meer. Vóór het geval de nieuwe plannen het niet halen, overwegen gemeen te en confectiebaas Advani (van de 'zilverfabriek') dan ook om het ou de plan de hele versnelde procedu re te laten doorlopen. Buitenplaats De gemeenteraad heeft daar in feite al toegestemming voor gege ven, met tegenstemmen van de twee D66-fractieleden. Tijdens de gemeenteraadsvergadering in maart wezen zij erop dat Voorscho ten immer benadrukt heeft dat het landelijk karakter van de zeven tiende eeuwse buitenplaats met zijn unieke oranjerie zoveel moge lijk bewaard moet blijven. Volgens de democraten was het plan in strijd met het bestemmingsplan en kon de afhandeling van de aan vraag niet in handen worden ge steld van het college van burge meester en wethouders. Andere raadsleden waren al ge rustgesteld door de mededeling dat protesten in openbare commis sievergaderingen en hoorzittingen worden besproken. Na het eerste bouwplan was dat inderdaad no dig, wat het tweede bouwplan zal losmaken is nog onbekend. Op dit moment bekijkt de plaatselijke welstandscommissie het en weige ren woordvoerders mededelingen te doen. Eind deze maand hopen ze wat mededeelzamer te kunnen zijn. Mevrouw Begeer, die het eerste bouwplan van de hand wees en voorstelde een deel van de vijver te dempen, was niet voor commen taar bereikbaar. Advani wel. Hij prijst het constructieve overleg met zijn buurvrouw en vindt het onterecht dat hem Dynasty-allures worden toegeschreven: "Die villa krijgt een vloeroppervlak van on geveer 350 vierkante meter. Dat is niet ongewoon in gemeenten waar je nog villa's hebt staan, zoals Was senaar en Aerdenhout'. Wieler kampioenschap in polder Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Jongerenver eniging Utopia organiseert in het weekeinde van 28 t/m 30 augustus a.s. voor de tiende keer het Wieler kampioenschap van Zoeterwoude. Het kampioenschap omvat vier onderdelen, wie daaruit de meeste punten behaalt, mag zich kam pioen van Zoeterwoude noemen. De huidige kampioenen zijn bij de heren senioren Koen van der Krogt, Bij de veteranen Kees Jan maat en bij de junioren Lard Koe ken; bij de dames is Astrid van Leeuwen de kampioene. Op vrijdag 28 augustus is om 18.30 uur de start van de tijdrit over 11,4 km. Óp zaterdag 29 augustus is er een wegwedstrijd in de Geerpolder. De dames moeten dan 33,6 km afleg gen, de junioren 42 km, de vetera nen 63 km en de senioren 84 km. Zondag 30 augustus is er in de och tenduren de sprint over 300 meter en later op de dag een criterium. De dames rijden dan 18,7 km, de junioren 25 km, de veteranen 43,7 km en de senioren 56,2 km. Aan dit kampioenschap mogen alleen inwoners van Zoeterwoude deelnemen, met of zonder licentie. Men kan inschrijven voor een of meer onderdelen. Om in de eind klassering opgenomen te worden, dient men in minstens 3 onderde len uit te komen. De kosten zijn voor senioren 10,-- en voor junioren 7,50. In lichtingen kan men verkrijgen bij: Adrie van Diemen, Weipoortseweg 94 en bij Peter Berg Noord Aa 2a. Dit zijn tevens de Inschrijfadres- Het kampioenschap van Zoeter woude telt mee voor het Zoeter- woudse Superprestige-klasse- ment. Voor dit klassement geldt ook de Knakenrace van zaterdag 15 augustus a.s. Inwilliging laatste wens 'unieke zaak' Met groot materieel bestreed de Oegstgeester brandweer het vuur dat na een explosie moet zijn ontstaan, vermoedelijk is er opzet in het Vermoedelijk opzet in het spel OEGSTGEEST Een felle uitslaande brand heeft zondagmorgen vroeg het pand Rozenlaan 12 in Oegstgeest volledig in as gelegd. De aangrenzende huizen konden nog net worden gespaard. Vermoedelijk is een explosie de oorzaak van de brand en is er opzet in het spel. De brand brak rond drie uur 's nachts uit nadat omwonenden een knal hadden gehoord. Zij waarschuwden de brandweer: de bewoners zelf waren op dat moment niet thuis. Toen de brandweer arriveerde, stond het pand al in lichterlaaie. Met groot materieel en achttien man was ze vervolgens uren in de weer om het vuur te bestrijden. Ze kon echter niet voorkomen dat het huis tot de grond toe afbrandde. Even dreigden de twee aangrenzende panden ook in vlammen op te gaan. Op de zolder van het huis stond de brand op een gegeven moment op het punt om door te slaan. Met grote moeite wist de brandweer dat te voorkomen en mede om die reden was men tot rond zeven uur bezig met nablussen. Beide aangrenzende panden liepen wel rook- en lichte waterschade op. De technische recherche heeft lange tijd gezocht naar de oorzaak van de brand, maar men kwam er niet uit. De knal duidt op een explo sie, maar zekerheid hierover is er nog niet. Wel legt de politie een verband tussen de inbraak die in de nacht van vrijdag op zaterdag in hetzelfde huis werd gepleegd en waarbij geld, sieraden en antiek werd ontvreemd. Een politiewoordvoerder zegt het niet uit te sluiten dat de brand is aangestoken, wellicht door dege nen die een dag eerder de inbraak pleegden. Ook die nacht waren de bewoners niet thuis. De totale schade van de brand is (nog) onbekend. OEGSTGEEST - De laatste wens van een Oegstgeestenaar heeft ambtenaren en juristen deze zomer voer voor overleg gegeven. De man wilde zijn as over een bepaald per ceel bosland laten uitstrooien en zijn nabestaanden hadden daar voor toestemming nodig van de Of ficier van Justitie en de gemeente. De gemeente werd het eerst om advies gevraagd, maar verwees door naar de Officier. De Officier had een maandje nodig voor het formuleren van zijn eindoordeel en zond de kwstie terug naar Oegst geest. Daar kreeg het verzoek bin nen enkele dagen een krul van de burgemeenster en waren ook B en W betrekkelijk snel akkoord. Het bewuste perceel ligt ver van de bewoonde wereld en de ge meente-bestuurders verwachtten geen enkel bezwaar van welke Oegstgeestenaar'dan ook. Vandaar dat de nabestaanden ongestoord dè zolang bewaarde as konden op halen en in alle stilte de laatste wens van de geliefde in vervulling konden doen gaan. Op het Oegstgeester gemeente huis spreekt men van een unieke zaak. Een ambtenaar die al 25 jaar op de afdeling burgerlijke stand werkt, heeft nooit eerder meege maakt dat een geliefd perceel be strooid werd met as. In de meeste gevallen gaan de verbrande resten naar urnen, een strooiveld van een crematorium of grootheden als zee of vuur. Tienduizenden guldens gestolen NOORDWIJK - Op het Wantveld in Noordwijk is uit de caravan van een kermisexploitant het afgelo pen weekeinde een bedrag van en kele tienduizenden guldens gesto len. De wagen maakte deel uit van de zomerkermis die in de bad plaats werd gehouden. Het is niet bekend hoe de daders de caravan zijn binnengekomen. Er werden geen sporen van braak aangetroffen. Momentopname tijdens het criterium van de Bloemenmarathonafgelo pen zaterdag aan de Oegstgeester Lange Voort. (foto Henk bouwman) OEGSTGEEST - De Duitse rolstoelatleet Wolfgang Petersen is afgelopen zaterdag win naar geworden van de zevende Internationale Bloemenmarathon. De man die het klasse ment al sinds de proloog vorige week zaterdag in Rijnsburg het klassement aanvoerde, wist zijn eerste plaats ook tijdens de eindronde in Oegstgeest te behouden. Al moest de gele trui drager de overwinning van het criterium na een rondenlange nek-aan-nek race aan de Lan ge Voort wel aan zijn landgenoot Errol Marklein gunnen. Marklein vertelde overigens na afloop dat hij de hele week niet tevreden was geweest over zijn prestaties. De sfeer in Oegstgeest en het grote aantal toeschouwers hadden de rolstoe latleet geïnspireerd om zijn beste kunnen te tonen. Waarbij hij en de andere A-rijders snel heden wist te bereiken van dertig kilometer per uur. In totaal hebben de rolstoelers de afgelopen week 321 kilometer afgelegd. Waarbij de om standigheden soms niet al te best waren. Zo verklaarde de enige vrouwelijke deelnemer aan de A-categorie, Jenet Jansen uit Wester- haar, zaterdag blij te zijn dat het er op zat ("Het was dit jaar de zwaarste van alle bloemepma- rathons). Volgens de atlete kwam dat mede door het slechte weer. Daarnaast had de strijd om het bergklassement veel van de deelne mers geëist. Los van vier bergbeklimmingen in Limburg, telde hiervoor ook nog een crite rium op het zware parcours De Bult van de Leidse wielervereniging Swift mee. Gemid deld moesten de rolstoelrijders dagelijks zo'n dertig kilometer afleggen en zich inspannen voor twee wedstrijden (criteriums en/of tijdrit ten). De deelnemers waren voor deze wedstrijden verdeeld in een A- en B-categorie. In de A-ca tegorie waren de meeste wedstrijdrijders ge plaatst, onder wie ook twee niet-gehandicap- ten. Zij willen met hun deelname aantonen dat het hier wel degelijk om een echte sport gaat en niet om een 'aardige bezigheid'. Karavaan Vijftig deelnemers, ruim veertig medewer kers en twintig auto's. Daaruit bestond de Bloemenmarathon-karavaan dié in Oegstgeest neerstreek. De voorzitter van het organiserend comité, mr. A.J. van Caubergh, toonde zich af gelopen weekeinde vermoeid, maar tevreden. De karavaan was zonder al te grote problemen op het eindpunt aangekomen. Wedstrijdleider W. van Duivenbode verklaarde zijn taak in de loop van de week steeds zwaarder te hebben gevonden. Naarmate het wedstrijdelement in de rolstoelsport toeneemt, worden de deelne mers kritischer als het om de uitslagen gaat. De jury heeft volgens Van Duivenbode dan ook de zware taak om alles zo nauwkeurig mo gelijk te regelen. Reikte de ambassadeur van België, de heer Herpin, de gele-, groene- en bolletjestrui uit, niemand minder dan Joop Zoetemelk kwam zaterdagavond naar het Wassenaars hotel Bij horst om alle prijzen van de Bloemenmara thon te overhandigen. De uitslag: Algemeen klassement. A-categorie: 1. Wolf gang Petersen (gele en groene trui), 2. Kees van Breukelen, 3. Huub Nelisse. B-categorie: 1. Maija Lokker, 2. Bertus Brandhorst, 3. Jan de Haan. Criterium Oegstgeest. A-categorie: 1. Errol Marklein, 2. Wolfgang Petersen, 3. Pol van Winkel. B-categorie: 1. Margit Quell, 2. Theo Duijvesteijn, 3. Bertus Brandhorst. LEIDERDORP - Tien Leider- dorpse agenten en brandweer lieden hadden gisteren aller minst een rustige zondagmor gen. Rond koffietijd hoorden ze dat bij De Bloemerd een paard te water was geraakt, pas na twaalven hadden ze het edele dier op het natte gras getrok ken. Met alle glibberpartijen en Grootste bak voor brandweer WASSENAAR - De Wassenaar- brandweer heeft dit week einde een hypermodern red- voertuig gekregen, met de grootste reddingsbak van Ne derland. Kunnen de andere bakken in Nederland maxi maal twee personen vervoeren, de Wassenaarse bak is bere kend op een team van vier. Bij een brand kan aan deze bak een waterkanon worden bevestigd en bestaat de moge lijkheid een brancard naar be neden te transporteren. De lad der kan, met of zonder bak, een hoogte van 24 meter bereiken. VOORSCHOTEN/VLISSINGEN - Twee Voorschotenaren hebben gisteren hun Nederlands record vlieger-oplaten scherper gesteld. Tij dens een vliegerfeest in Vlissingen lieten ze 1100 vliegers, aan een 770 meter lang touw. De vliegers zijn diamantvormig en meten op de breedste en langste punten 50 en 60 centimeter. Ze zitten op 70 centi- menter van elkaar en geven de oplaters handenvol werk: in Vlissingen moesten gisteren 20 mensen assisteren. De Voorschotenaren, Dick van der Krogt en John Velthuizen, heb ben dan ook een soort vaste begeleidersgroep opgericht, de Sky-train- groep. De leden van die groep zijn immer paraat wanneer er weer een evenement is waarbij de vliegers een kilometer hoog mogen en het Nederlands record wederom verbroken kan worden. Tot nu toe hebben de Voorschotenaren jaarlijks een tot twee keer geprobeerd hun record te verbreken. In de jaren van 1982 tot 1985 luk te dat en groeide het aantal vliegers van 100 naar 1000. In 1986 sloeg de pech toe en ook gisteren waren de marges krap: toen de vliegers een half uurtje in de lucht waren, draaide de wind en viel de trein als een baksteen. De meeste vliegers sloegen kapot op duintoppen en stukken boule vard. Persoonlijke ongelukken deden zich hierbij niet voor, maar het kostte de dames en heren van de Sky-traingroep zeker een half uur om de brokstukken te verzamelen. Het betekent dat de vliegeraars weer heel wat moeten knutselen voordat ze een volgende poging kunnen wagen. De aanschaf van vlieger-materiaal is niet zo duur: 150 gulden aan plastic en wat stokjes. Touw krijgen de heren van een sponsor. Of de Voorschotenaren ooit nog het wereldrecord op hun naam zullen schrijven betwijfelen ze. Op dit moment staat dit record op 5000 vlie gers.. MAANDAG 10 AUGUSTUS Alphen avondconcert beiaardier Rien Ritter op carillon Ad- ventskerk. Noordwijk concert Herfordshire County Youth Wind Band. Grote Kerk, aanvang: 20.00 rondleiding botenhuis KNZHRM, Bosweg. Noord- wük. van 19 00 tot 20.00 uur Voorhout avondwandelvierdaagse, start: jeugdcentrum 'De Spe- leweij' vanaf 18.30 uur. Woubrugge fietstocht vanaf gebouw De Wyk, start: 18.30 uur vakantiespel. verzamelen: parkeerplaats Sportlaan, 9.00 Alkemade open' huis Rijpwetering/ Oud Ade, Dorpdhuis, Pas toor van der Plaatstraat, 's ochtends knutselen, schmink, brooddeeg: 's mid dags schmink en modeshow. Katwijk Station KNZHRM, open huis, van 19.00 tot 21.30 uur. Langeraar vakantiespelen 'dolle dins dag'. in gebouw Wapata en De Schakel. Huttenbouw bij boerderij Open Huis aan de Ringdijk, aanvang 10.00: uur. Leiden spreekuur verkeersveilig heid, Stadsbouwhuis, Lange- gracht 72. van 10.30 tot 12.00 A terwoudsesingel, van 19.00 tot 19.30 uur Kijkhuis, 'The last detail', aanvang 19.30 en 21.45 uur. 'In de ban van de ring', aan vang: 19.30 en 22.15 uur Nieuwkoop vakantiespelen: creche in Open Huis van 9.00 tot 11.30 timmercursus. tegenover De Steupel, Elleboogvaart, aanvang 10.00 uur. a 9.00 tot 17.00 u Noordwijk Openluchtconcert, Noord- wijkse harmonie De Echo der Duinen, Gat van palace. aanvang 20.15 uur. wandeling door Staatsbos sen, Duindamseslag, aan vang, 10.00 uur. vuurwerk, Wilhelmina- boulevard, aanvang 22.30 Sassenheim viswedstrijden. 4 t/m 8 jaar. Kinderboerderij, aan vang: 10.00 uur. Voorhout avondwandelvierdaagse. 2e avond, start: Speleweij aan de Boekhorstlaan, tus sen 19.00 en 19.30 uur. Woubrugge vakantieweek Woutje Brugge, filmdag, voorstellin gen om: 10.30, 14.00 en 20.00 Zwammerdam vakantiespelen: hutten- bouw bij Hooge Burch, 10.00 spelochtend in Kleine Ba sis. 10.00 tot 12.00 uur ouderavond in huttendorp met verkiezing mooiste hut, kampvuur en overnachting, aanvane 19 00 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9