TAD LEIDEN Kleinere w inkelcentra Leiden in problemen, maar wel levensvatbaar LEIDSCH DAGBLAD Plakkers opgepakt Alcohol Brinkman start restauratie Pesthuis s LEIDEN - Terwijl de super markt van Albert Heijn enkele honderden meters verderop zich door de drukte genood zaakt ziet een derde kassa in gebruik te nemen, is het dood stil bij het winkelcentrum Bea- trixstraat. Het is half twee In de middag en van het dozijn win kels is het merendeel wegens vakantie of middagpauze ge sloten. Eén winkel staat leeg, al een jaar zoals later blijkt. door Gert Visser De betreffende kruidenier kon het niet bolwerken. De schijn is ge wekt dat het kleine winkelcentrum in Noord de concurrentie met de grote supermarkt nauwelijks óf niet aan kan. "Maar schijn be driegt, de buurtwinkel heeft wel degelijk bestaansrecht", zegt de voorzitter van de voormalige win keliersvereniging: "Wij hebben wat extra's te bieden. Maar het is wel zaak wakker te blijven". En daarom wordt het winkelcentrum Beatrixstraat binnenkort opge knapt. Een luifel over de stoep en wat vers groen om het aanzicht te verbeteren. Voor een winkelcentrum enkele kilometers zuidelijker in de stad, stond ook zo'n opknapbeurt op sta pel. Concentratie van winkels en geheel overdekt boodschappen doen, was het concept waarmee het winkelcentrum op het Wagner- plein in Zuid-West nieuw leven zou worden ingeblazen. Eigenaar Aegon-verzekeringen heeft zijn huurders inmiddels schriftelijk la ten weten dat de opknapbeurt niet door gaat. Maar eind van de maand volgt nog een gesprek. Volgens Aegon is het financieel niet mogelijk aan alle eisen van de betrokkenen te voldoen. Het blijft bij een verfbeurt. Ondertussen staat een derde van de winkels op het Wagnerplein leeg. Sommige al bijna vijf jaar. Het gaat niet best in Zuid-West en "als er nog een win kelier vertrekt, is het assortiment incompleet en stort de zaak in el kaar", verzucht de secretaris van de winkeliersvereniging Eradus. Rijk worden was voor de onderne mer in het winkelcentrum toch al niet weggelegd "maar de opknap beurt had de teruggang tot staan kunnen brengen". De bloemen handelaar heeft reeds bij Aegon ge ïnformeerd of hij in geval van nood zijn huurcontract tussentijds op kan zeggen. Ook dat bleek niet mo gelijk. Waakzaam Kunnen de kleine winkelcentra 'in de buurt' de concurrentieslag met de grote supermarkten overle ven? "Ja", wordt zonder eén spoor van twijfel in Noord en Zuid geant woord. Sterker nog, op het Wag- nerplein zou men juist graag zien dat zich zo'n grote supermarkt in het winkelcentrum vestigt. Om nog meer mensen te lokken. Niet ontkend wordt dat een deel van de koopkracht afvloeit naar de Albert Heijns, de Digrossen, de Codi- markten en al wat er de laatste ja ren nog meer aan de grenzen van de binnenstad is neergezet. "Wanneer de klant iets extra's wil, komt hij toch bij de kleine mid denstander terecht. Waar anders wordt nog persoonlijke service ge boden", zeggen de buurt-onderne- mers. Op de Beatrixstraat speelt o©k het sociale contact een grote rol. De winkelier kent de meeste klanten persoonlijk en noemt hen bij de voornaam. In Zuid-West lijkt dat minder het geval hetgeen uit de verschillen in aard van beide buurten verklaarbaar is. Maar volgens betrokkenen is waakzaamheid geboden: het is van het grootste belang dat het aange boden assortiment in de buurtcen tra de klant geen reden geeft om uit te wijken naar een supermarkt. De klant dient in zijn buurtcentrum al les van zijn gading te kunnen vin den. En zo toog de slager aan de Beatrixstraat 's ochtends vroeg op weg om brood voor zijn klanten in te slaan toen de bakker voor drie I weken op vakantie was. Wanneer je je klanten dwingt om een keer naar de supermarkt te gaan, komen ze misschien nooit meer terug, is de filosofie achter deze tijdelijke uitbreiding van het assortiment fij ne vleeswaren. "Daarbij: het zijn met name de ouderen die afhanke lijk zijn van de buurtwinkel. En die I oudjes laat je nu eenmaal niet een paar honderd meter extra lopen voor een halfje wit". Peetvader De Beatrixstraat is maar net aan een winkelcentrum. Zes winkels ter linker- en zes ter rechterzijde van de straat maken het geheel dat in gemeentelijke brieven als Bea trix-boulevard wordt aangeduid. De winkeliersvereniging werd er twee jaar geleden opgeheven. Ver schillen in zakelijke opvatting of gewoon desinteresse waren er de oorzaak van. "Hardstikke jam mer", oordeelt de toenmalige voor zitter Holverda die bij gebrek aan officiële functie nu tot 'peetvader van de Beatrixstraat' is gebombar deerd. Samenwerking is in de klei ne centra van levensbelang. "Dit straatje heeft altijd hardstik ke leuk gedraaid. Tot twee jaar te rug organiseerden we jaarlijks een braderie waar wel zo'n 8000 men sen op afkwamen. Dat leverde mis schien niet zo gek veel op, maar die mensen waren er toch maar. En kwamen de volgende dag terug om wat te kopen". Die samenwerking is de laatste jaren danig op de proef gesteld. Holverda: "Je ziet dat er in de vakantieperiode veel winkels gelijktijdig sluiten. Dat is niet rTOeiWaSje over. Het resultaat is dat de klant aan de ene zijde van de straat over enkele maanden droog kan winke len terwijl aan de overzijde bij een regenbuitje enkele malen een sprintje getrokken moet worden om het gemis van een luifel te com penseren. Holverda's grootste zorg op dit moment is de leegstand op de hoek, de voormalige winkel van de kruidenier. De woningbouwvere niging heeft plannen er een chi nees restaurant in onder te bren gen, maar dat is tegen het zere been van de winkeliers. Holverda: "Zo'n restaurant gaat pas open als wij de winkels sluiten. Daar heb je als winkelcentrum niets aan.". Liever zag hij een kruidenier op die plaats terugkomen en bij zijn weten zijn daar ook gegadigden voor. Een postagentschap in de Beatrixstraat zou nog mooier zijn maar de zorg van de PTT gaat niet in de eerste plaats uit naar het assortiment van de buurtcentra, zo is hem geble ken. goed. Daar moet je met elkaar af- spraken over maken". Een gezamenlijke krachtsin spanning ontbrak ook toen in over leg met de gemeente besloten werd de winkelstraat te voorzien van lui fels. Het zou de winkeliers 60 gul den per maand gaan kosten maar een paar hadden dat er niet voor Holverda: "De buurtwinkel on derscheidt zich in service en per soonlijke aandacht. Als ik een was machine verkoop aan een oudere dame dan wordt het ding daar door ons niet alleen geplaatst, maar ook uitgebreid gedemonstreerd. Dan blijft er van ons iemand een uurtje bij om een proefwasje te draaien. r Eén zijde van het winkelcentrum aan de Beatrixstraat. Binnenkort Voor de kinderen die hier in de winkel komen, heb ik een ballon, een pakje kauwgom of een lolly klaar liggen. Ook uit zakelijke overwegingen hoor. Anders gaan die kinderen hier lopen dollen en gaat er al gauw wat om en kapot. Dan ben ik goedkoper uit wanneer ik zo'n kind een ballon geef waar mee die een tijdje zoet is". In de loop der jaren is de klandi zie in de Betrixstraat merkbaar achteruit gegaan. Door de stads vernieuwing in Noord nam het aantal woningen af en verminder de het aantal klanten. De span kracht van het centrum werd op de proef gesteld. De stadsvernieu wing bleek echter ook voordelen op te leveren. Zo kwamen er weer jonge gezinnen in de vergrijzende wijk wonen. Drogist Kramp merkt het aan de stijgende verkoop van de luiers, overigens een artikel waarvan je zou verwachten dat het juist in de supermarkt aangeschaft zou worden. "Het verhaal dat de supermarkt altijd goedkoper is, klopt allang niet meer", zegt Kramp. "Wie gaat er nu in de super markt groente kopen, iedereen staat daar maar in die bakken te graaien", zegt Holverda. Maar los van alle persoonlijke service en dienstverlening is één van de belangrijkst overwegingen om de Beatrixstraat te bezoeken, dat je er je auto voor de deur kwijt kan. Dat is een luxe waarop veel grootgrutters elders in de stad ja loers kunnen zijn. "En dat moeten we zo houden", zegt Holverda: "Dan zie ik me nog wel een tijdje hier zitten". In vergelijking met de Beatrix straat vormen de winkels op het Wagnerplein een echt centrum. In een vierkant gegroepeerd, kunnen de klanten alle winkels aflopen zonder maar eenmaal dezelfde eta lage tegen te komen. De bezoeker valt echter onmiddellijk de grote leegstand op. Zeker een derde van de beschikbare winkelruimte staat leeg. De eerste leegstand dateert al van vijf jaar geleden. Het slagveld van een verloren concurrentiestrijd met de groot grutters elders in de stad? Het on dernemersklimaat aan het Wagner plein is somber. Donkere wolken pakken zich samen nu de aange kondigde renovatie door Aegon is afgelast. Drogist Vissers is voorzit ter van de winkeliersvereniging: "Het winkelcentrum heeft wel de gelijk bestaansrecht. Als het ten minste vol zit. Bij de opening in '66 moesten de winkeliers vechten om een plaatsje". Het noodlijdende be staan van het centrum wijt Vissers mede aan de prioriteit die de ge meente door de jaren heen aan het winkelcentrum aan de Vijf Meilaan heeft gegeven. Tegen zijn zin werd daar de weekmarkt onder ge bracht. Dat heeft veel potentiële klanten er toe verleid hun bood schappen voortaan aan de Vijf Mei laan te doen. "Het lijkt er op dat wij een soort tweederangs-winkeliers zijn geworden", zegt Vissers. Bloemenhandelaar Eradus (se cretaris van de vereniging) beves tigt de slechte berichten. "Het ging en het gaat hier steeds slechter. Het winkelcentrum was bedoeld voor een wijk met 7700 inwoners. Dat aantal is nooit gehaald, het is blij ven steken op 6500. Maar in de pe riode '70-'80 was hier toch een goeie boterham te verdienen". Er- daus heeft zijn hoop gevestigd op de nieuwbouwplannetjes in de Fortuinwijk van het gemeentebe stuur. Nieuwe huizen met jonge mensen moeten het centrum kans op overleving bieden. Het renovatieplan stond concen tratie van de nog aanwezige win kels, uitbreiding van de Spar-su- permarkt en overkapping van de winkel-promenade voor. Een groot aantal winkels moest binnen het centrum verhuizen en Aegon had er ruim een miljoen gulden voor beschikbaar gsteld. In dat bedrag was echter geen geld begrepen voor de verhuiskosten van de win keliers en zakelijke ontwikkelin gen bij de Spar stonden een uit breiding van deze supermarkt (voorlopig) in de weg. Verwezenlijking van het renova tieplan had de teruggang gestopt, daarvan is Eradus overtuigd. Uit breiding van de Spar of het aan trekken van een Digros- of Hoog vliet-supermarkt had het centrum zelfs een florissante toekomst kun nen bieden, meent hij. "Het was hier natuurlijk nooit werelds ge worden, daarvoor is het een buurt centrum. Maar we hadden er van kunnen bestaan", zegt Eradus: "Natuurlijk gaan er veel mensen naar de supermarkten maar wil je iets extra's, iets speciaals, kom je toch bij de kleine ondernemer te recht". De malaise is inmiddels ook doorgedrongen tot de winkeliers vereniging. Van de 22 winkels zijn slechts 7 ondernemers lid van de vereniging. Toen vorig jaar concre te plannen voor een renovatie wer den ontvouwd (de eerste gedach ten daarover dateren al van vijfjaar terug) werden de vergaderingen nog druk bezocht. "Maar je weet hoe dat gaat, als er niets gebeurt, ebt het enthousiasme langzaam weg", aldus Eradus. Verpauperen De winkeliers hebben Aegon in middels om huurverlaging ge vraagd. Omdat de eigenaar niet voldoende doet voor het winkel centrum. En omdat de hoogte van de huur was afgestemd op een vol winkelcentrum, zegt Eradus: "Ik weet niet wat Aegon van plan is. Of het centrum laten verpauperen of er wat aan doen. Dat laatste zie ik nog niet zo gauw gebeuren, hoewel je zou zeggen dat die leegstand Aegon ook geld kost. Maar als er niets gebeurt, hou ik er mee op". De volgende winkelier die be sluit te vertrekken of het bijltje er bij neer gooit, doet afbreuk aan het totale assortiment van het winkel centrum. Dat kan de doodsteek be tekenen voor het Wagnerplein. Af gezien van de ellende die dat voor de betreffende winkeliers met zich meebrengt, is dat ook vervelend voor de wijkbewoners die er hun boodschappen doen. Eradus: "Er wonen juist in deze wijk veel oude ren. En vooral voor hen zou het las tig zijn wanneer het buurtcentrum het niet zou redden". MAANDAG 10 AUGUSTUS 1987 Dief nodigt eigenaar uit eigen winkel te plunderen LEIDEN - Een 28-jarige inbreker uit Leiden is in de nacht van zater dag op zondag op bijzondere wijze tegen de lamp gelopen. De man had samen met een vooralsnog on bekende partner een ruit inge gooid van een kledingzaak aan de Haarlemmerstraat en zich daarna uit de voeten gemaakt om te wach ten tot de kust veilig was om zijn slag te slaan. Weer bij de winkel te ruggekeerd, zag hij twee mannen aankomen van wie hij dacht dat zij hem wel bij de diefstal zouden wil len helpen. Met een "Zullen we de zaak leeghalen?" nodigde hij hen daartoe uit. Eén van de twee man nen bleek evenwel de eigenaar van de winkel te zyn. Deze speelde het spelletje mee en stemde toe. De dief rende vervolgens de winkel binnen, de eigenaar belde de poli tie die de dief vervolgens kon aan houden. Drie meisjes bestolen van geldcassette LEIDEN - Drie medewerksters van een kaashandel aan de Haar lemmerstraat zijn zaterdagmiddag rond zes uur beroofd van een geld cassette met daarin de dagop brengst van 6000 gulden. De meis jes, een Leidse van 19 jaar en twee inwoonsters van Hazerswoude van 16 en 20 jaar, brachten het geld naar een bankkluis in de Bree- straat. Vlak voordat ze het geld in de kluis wilden stoppen, gritste een man de cassette uit de handen van de 20-jarige Hazerswoudse en rende ermee weg. Het drietal zette de achtervolging in maar verloor de dief uit het oog. LEIDEN - De politie heeft afgelo pen nacht in totaal zes mensen be trapt op het plakken van affiches ten behoeve van verschillende stu dentenverenigingen als Quintus, Njord, Augustinus en SSR. Op de Hoogstraat werden een man en een vrouw van 27 jaar betrapt. Zij ga ven in eerste instantie valse namen op en deden zich als echtpaar voor. De affiches en het plaksel dat ze by zich hadden, zijn in beslag geno- Op de Oude Singel trof de politie nog eens vier plakkers en plaksters aan, twee van 20 en twee van 23 jaar. Ook de 25 affiches die zij bij zich hadden, zijn in beslag geno- LEIDEN - Vermoedelijk als gevolg van alcoholgebruik is een 40-jarige automobilist uit Leiden in de nacht van zaterdag op zondag op de Kooizicht met zijn auto tegen een lantaarnpaal gereden. Hij is met een hechtwond aan het hoofd over gebracht naar het AZL. De politie heeft afgelopen nacht rond kwart over één op de Lage Rijndijk een 38-jarige Leidenaar aangehouden wegens rijden onder invloed. De man was er met zyn auto als een speer vandoor gegaan op het moment dat hij op de Lage Rijndijk twee agenten zag lopen. Hij reed in de richting van de Spanjaardsbrug, verloor de macht over het stuur en draaide met de auto, toen hij de Sumatrastaat wil de inrijden, een keer om de as heen. De politie heeft hem, nadat proeven uitwezen dat hij gedron ken had, ingesloten. Museum pas in 1992 voor publiek open LEIDEN - Minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cul tuur geeft op donderdag 27 augus tus het startsein voor de restauratie van het Pesthuis in Leiden. In het gebouw zal na de restauratie de na tionale natuurhistorische presenta tie worden gehuisvest. Het Pesthuis, gebouwd in 1658, staat sinds het vertrek van het Le germuseum in 1984 leeg en is drin gend aan herstel toe. In 1985 werd het gebouw nog wel enkele dagen gebruikt voor de proefpresentatie natuurlijke historie. Leiden was op dat moment samen met de ge meente Amsterdam in de race als vestigingsplaats voor de nationale presentatie. Het voorproefje was bedoeld om het aanbod van het Leidse gemeentebestuur het casco van het Pesthuis te restaureren en ter beschikking te stellen van de nationale natuurhistorische pre sentatie kracht bij te zetten. Vorig jaar besloot de minister de nationale presentatie inderdaad in Leiden te huisvesten. Vanaf dat moment is voortvarend gewerkt aan de voorbereiding van het cas co-herstel. Het restauratieplan is van de hand van de Warmondse ar chitect B.C. van Beek. De kosten van het karwei worden geschat op zes miljoen gulden. Het werk zal naar verwachting twee en een kwart jaar in beslag nemen. Na de restauratie zal het gebouw worden overgedragen aan het rijk. De inrichting tot natuurhistorisch museum zal vervolgens ook nog enkele jaren in beslag nemen. Pas in 1992 zal het museum voor het publiek worden opengesteld. Er wordt op gerekend dat het mu seum jaarlijks tenminste 150.000 bezoekers zal trekken. Met de totstandkoming van de nationale natuurhistorische pre sentatie heeft Leiden straks een kwartet rijks-wetenschapsmusea 'in huis'. De andere drie zijn Oud heden, Volkenkunde en Natuur wetenschappen. Het volmaken van het kwartet zal volgens het ge meentebestuur de reputatie van Leiden als museumstad verder versterken. Duivensport De Rijnklievers, uitslag van de wedvlucht vanuit Bergerac: 1,8 J. en R. van Leyden; 2,3,5.7 J. Ze venhoven; 4,6 J. v.d. Wal; 9 J. Kok; 10 H. v.d. Star. Uitslag van een wedvlucht vanuit Soissons: 1,6 C. Kop; 2,5 J. Kok; 3,4 J. Zevenhoven; 7,9 J. en R. van Leyden; 8 A. Honders; 10 J. Akerboom. LPC vloog vanuit Bergerac: 1,3,4,6,7,8 J. Staffleu; 2 C.J. v.d. Horst; 5 K. v.d. Broek; 9 J. v.d. Meijden; 10 J. Boelee. De wed vlucht vanuit Soissons: 1,4,5 J. Siera; 2 J. Staffleu; 3 P. Schlag- wein; 6 P. de Haas: 7 J. v.d. Meij den; 8,9 F. Gijsman; 10 A. Singe- ling. De Snelvlieger vloog vanaf Ber gerac: 1 B. Vlekke; 2,3,4,5,7,8,10 F. Janssen; 6,9 J. Groenendijk. De wedvlucht vanuit Soissons: 1,3,4,8,10 J. Hollander: 2 B. Vlek ke; 5,9 F. Janssen; 6 J. Groenen dijk; 7 combinatie J en N. De Reisduif vloog eveneens van uit Bergerac: 1,2,5,6,8,9,10 W. v.d. Hoogt; 3 G. van Stein; 4 F. Pen seel; 7 N. de Groot en zn. De wed vlucht vanuit Soissons: 1 N. de Groot en zn; 2 W. Fokker3 W. Ou- wersloot; 4,5,8 S. v.d. Hoven; 6 W. Kop; 7,10 A. v.d. Dop en zn; 9 W. Harteveld-Schoenmaker. Postduivenvereniging Leider dorp vloog vanaf Bergerac: 1,3 N. Flippo; 2,7,8 P. Sloos; 4 F. Heusden; 5,6,10 G. Hendrikse; 9 R. Kappetein. De vlucht vanuit Soissons: 1 J.C. Konijnenburg; 2,8 G. Hendrikse; 3 W. Jacobs; 4 J. Sloos; 5 J. Mourits; 6 J. Laar en zn; 7 W. van Ooosten; 9 W. van Seggelen; 10 Combinatie B en G. De Vriendenclub vloog vanuit Chantilly. De uitslag: 1 F. La- dan; 2,3 W. Siera jr. Wz.; 4,5 com binatie Kooy/Werkhoven; 6 P.C. Hansen; 7 I.M. Doornik; 8 Gebr. Van der Voorn; 9 W. Ravensber- gen; 10 F.J. Compier. LPV vloog vanuit Chantilly: 1 P. de Haas; 2 P. Schlagwein; 3.4,5,6,7,8.10 J. Staffeleu; 9 J. de Wolf. Het Oosten vloog eveneens van uit Chantilly: 1,3,6,9,10 combina tie Van Putten van Weeren; 2,4 T. van As en zn; 5 R. v.d. Nieuwen- dijk; 7,8 P. Juffermans. De Blauwkras vloog eveneens vanuit Chantilly: 1,7 A. Houwe- ling; 2 J. Schouten; 3 Combinatie De Mooy; 4,8,10 A. Witteveen; 5 F. v.d. Wetering; 6 N. Nievaart; 9 Combinatie v.d. Blom. De Zwaluw vloog vanaf St. Quentin: 1,8 J. Hoogervorst; 2,3 M. Heijne en zn.; 4,9 J. v.d. Kooij; 5 combinatie Aertssen; 6 P. van Leeuwen; 7 WilmaNagtegaal; 10. A. Thierry. Verlegenheid De landelijke werkgroep Verle genheid wil bij voldoende be langstelling bijeenkomsten in Leiden organiseren. Doel van de ze bijeenkomsten is mensen zo veel mogelijk van hun verlegen heid af te helpen. Geleerd wordt hoe mensen zich het beste kan kunnen gedragen in situaties waarin verlegenheid optreedt en hoe ze negatieve gedachten over zichzelf kunnen voorkomen. Voorts wordt in de praktijk geoe fend. De bijeenkomsten zijn eens in de veertien dagen. Deelnemers worden ingedeeld in groepen met mensen van hun eigen leeftijd. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij: Werkgroep Verle genheid, postbus 97726, 2509 GC, Den Haag, telefoon 070-245250. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7