Boek moet imago van Nederland als modeland gaan verbeteren EXTRA op maandag- Infocentrum bruidsparen Tussen de sterren Wim Polane overleden Hamburgers PAGINA 6 MAANDAG 10 AUGUSTUS 1987 FENECON GEEFT EXPORTCATALOGUS IN VIER TALEN UIT Mode is al sinds mensenheugenis het visitekaartje van Frankrijk. Maar ook West-Duitsland en Engeland pronken al geruime tijd in het buitenland met kleding van vaderlandse bodem. Nederland daarentegen heeft zich tot nu toe altijd een beetje op de achtergrond gehouden. En dat terwijl deskundigen toch steeds beweren, dat juist Nederland op internationaal modegebied een aardig partijtje meeblaast. door Kitty van Gerven Om het imago van Nederland als modeland eens op te krikken ver scheen onlangs het "Holland Fas hion Book", een dikke, fraai ogen de exportcatalogus van de Neder landse kledingindustrie, uitgege ven door de Fenecon, Vereniging van Confectie- en Tricotage- On dernemingen. Deze catalogus beoogt enerzijds het imago van ons land te verbeteren en anderzijds de afzet van Nederlandse kleding in het buitenland te bevorderen. De catalogus is in de afgelopen weken in een oplage van 15.000 stuks, in vier talen, verspreid onder de be langrijkste kledinginkopers in bin nen- en buitenland. In het boek wordt duidelijk ge wezen op de kracht van Nederland als modeland, niet alleen in een al gemeen redactioneel katern, maar ook door het reserveren van ruimte voor uitspraken van Nederlandse ontwerpers en stylisten, die inter nationale bekendheid genieten. Talent genoeg Zo merkt de stylist Frans Anko- né in het boek onder meer op: "Als de overheid, fabrikanten en ont werpers eens rond de tafel ginnen zitten, kunnen we tot een dijk van een Nederlands export-produkt komen. Talent genoeg. Dan kun nen we net zo goed als andere mo- delanden een eigen gezicht uitdra gen. Beter zelfs, want we zijn ei genzinniger en origineler dan wie ook". Een uitspraak, die, zij het in an dere bewoordingen, nog eens wordt onderstreept door de in ons Voor de jonge garde de Soap Studio. land werkende Franse ontwerpster Colombine, die opmerkt: "Wat je in Nederland mist is de onderlinge samenwerking tussen de ontwer pers, door bijvoorbeeld gezamen lijk op beurzen te gaan staan. Want zonder ruggespraak geen rugge- graat. Overdrachtelijk gezien dus. Wat zou het leuk zijn als de Ameri kanen van ons bestaan wisten en niet steeds hoefden te vragen waar Nederland ligt. Het potentieel is Het zwaartepunt van de catalo gus ligt echter duidelijk by de col lectiepresentatie van 35 kledingon- dernemingen met een uiterst re presentatief aanbod. Tevens wordt in het boek aandacht geschonken aan de functie van instanties als de Modam en het Confectiecentrum, het Nederlands Mode Instituut en - uiteraard - de Fenecon. Mode-onderwijs Bij de presentatie op het congres wees Fenecon-voorzitter mr. A.C.Heintges er nog eens op, dat de groei van de creativiteit in de Nederlandse modebranche van de laatste jaren alom wordt erkend. Deze groei is met name te danken aan het verbeterde mode-onder wijs. "Nederland is hard op weg een eigen modehandschrift te ontwik kelen, hetgeen ook nodig is, als wordt gekeken naar wat zich op dit vlak in andere landen afspeelt, waar men volop aandacht besteedt aan promotie van eigen mode en modetalent", aldus Heintges. Dat het in ons land echter niet meevalt om de gelederen te sluiten en gezamenlijk een gezicht te to nen aan de buitenwereld, bleek wel, toen Heintges inging op de problemen bij de totstandkoming van de exportcatalogus. Hij liet we ten, dat het project moeizaam van start is gegaan. „Met de mond belij den, dat Nederland voldoende po tentie heeft om internationaal als modeland erkend te worden, is één ding. Maar het omzetten hiervan in concrete activiteiten, is een ander, waarbij initiatieven vaak in de kiem gesmoord worden door het sterk individualistische karakter van ons Nederlanders", zo liet de Fenecon-voorzitter weten. Hij toonde zich dan ook verheugd, dat er nu een eerste project van de grond is gekomen in samenwer king met het uitvoerend bureau Van de Nederlandse fabrikant Laroque een mantelpakje. Deze knipoog naar de jaren vijftig bestaat uit een flockprimt-rok (88 cm lengte) in grijs-zwart, met een kort, getailleerd jasje met een knoop in grijs. Groot van 't Veer en sprak de hoop uit, dat deze campagne op langere termijn zal kunnen worden gecon tinueerd. Kledinguitvoer Heintges deed bovendien een be roep op de modebranche in ons land om meer collectief en minder individualistisch te denken en de handen ineen te slaan om het beeld van het Nederlandse modeprodukt over de landsgrenzen daadwerke lijk te verbeteren. Hoewel het tot nu toe aan een ge richte campagne in het buitenland heeft ontbroken, maakte de Neder landse kledinguitvoer de laatste ja ren toch een positieve ontwikke ling door. In 1986 werd voor onge veer 2,5 miljard aan kleding uitge voerd, tegenover 1,7 miljard in 1983. Een stijging met 43 procent, ofwel gemiddeld 14 procent per jaar. Belangrijkste afnemers van Nederlandse kleding zijn België en West-Duitsland, die samen bijna 80 procent van de export voor hun re kening nemen. Aanstaande bruidsparen kunnen zich vanaf 1 oktober onder één dak laten informeren over alles wat er geregeld moet worden voor de trouwdag. Aan het Arnhemse Nieuwe Plein wordt dan een Bruidsinformatiecentrum ge opend. Overigens kunnen niet al leen aanstaande paren er terecht, ook kan men er zijn licht opsteken over de viering van huwelijksjubi lea. Opzet is om in een periode van twee jaar verdeeld over Nederland 30 van dergelijke centra te openen. In het toekomstige infocentrum zullen zich meer dan 30 bedrijven presenteren: bloemisten, autover huurders, fotografen, juweliers, bruidskledingzaken, zalenver- huurders. De bedrijven krijgen al leen de gelegenheid zichzelf te pro moten, er wordt in het infocentrum niets verkocht. Meer informatie tel. 08303-141000. Wat ik me afvraag is dit: waar zijn de snottebellen gebleven? Zijn de kinderen van tegenwoordig minder vaak verkouden of worden ze door hun moeder beter verzorgd? Niet dat ik ze echt mis, die smottebellen, maar toch blijft het raar. Aan de andere kant: er zijn voor die snottebellen ook weer een hoop kwijlebabbels in de plaats gekomen. Zo blijft alles toch een beetje in evenwicht. Laatst zag ik een oude film waarin een vrouw in een portiek haar kousen ophaalde en daarna haar jarretelles vasthaakte. Niemand kon het zien, alleen de camera en ik. Ik vond het zo'n mooi en geheimzinnig gebaar dat ik voor het eerst echt begreep waarom mannen ons zo graag weer willen terugzien in de gevangenschap van die ouderwetse lingerie. Het intrigeerde mij bijna net zo hevig als dit gebaar: vrouwen, die - terwijl ze hun haar kammen - de haarspelden met hun lippen vasthouden. Ik denk dat ik - als ik dood ben - een zerk van piepschuim wil. In een Leids pizza-restaurant vierden enkele Engelsen een veijaardag. Plotseling stonden zij op en begonnen zij het lied 'Happy Birthday' te zingen. Naast hen zaten een meisje en een vrouw. Het meisje zei: "Ik ken al Engels. 'Happy Birthday' - dat betekent 'Gelukkige Vogeldag". Materiaal zoekend voor een artikel, stuitte ik op een merkwaardig boekje. De titel ervan: 'Voor U, Majesteit. Vijfentwintig jaar geschenken voor onze vorstin' In het werkje stond keurig geregistreerd wat koningin Juliana in een kwart eeuw aan cadeaus had gekregen ter gelegenheid van haar veijaardag en bij officiële openingen en zo. Een rietsnijder, een fles met zand, een gouden avondtasje, een beeldje van een rund - je kon het zo gek niet bedenken. Alles was erbij. Alleen een zoen heb ik in de verzameling niet aangetroffen. Hierbij. Al vaak heb ik het gemerkt: als ik 's morgens wakker word en naar mijn man kijk, slaat hij zijn ogen nog geen seconde daarna ook op. Hij heeft zo'n scherp gehoor dat hij mijn oogleden en wimpers hoort bewegen of gaat er tijdens zijn slaap een soort waarschuwing door hem heen die zegt dat hij mij in het leven niet alleen moet laten? Zingt uw man onder de douche ook namaak-Italiaans? Een meisje loopt met haar moeder op een Oorlogskerkhof. Op de kleine stenen zijn de namen van gevallenen in gouden letters aangebracht. 'Mam, wat is dat voor reclame?', vraagt ze wijzend op Onlangs was er een groep Amerikanen in het Van Gogh-museum. Uit die groep maakte zich een wat oudere dame los om een inlichting te gaan vragen aan een suppoost die naast een vlammend korenveld verveeld voor zich uit stond te kijken. Ze raakten aan de praat. Of beter gezegd: aan het gebaren. Ineens haalde de man zijn portefeuille tevoorschijn en liet hij de vrouw een foto zien. De vrouw keek er naar en glimlachte. Hier had ze misschien wel duizenden kilometers voor gereisd. Ik dacht: wat zijn schilderijen toch eenzaam. Foto's mogen tenminste op ons hart. ANGELA PINNEBERG Na het lezen van het artikel over McDonalds (LD-Extra, 01-08-'87), lijkt het me nuttig om de desa- streuse gevolgen van deze fast- food-keten voor het tropisch re genwoud in Latijns-Amerika aan een nadere beschouwing te onder werpen. Ongeveer de helft van de tropi sche regenwouden op aarde liggen in Latijns-Amerika, zo'n 5 miljoen km2. Hiervan ligt zo'n 4,7 miljoen km2 op het Zuidamerikaanse con tinent. Het Amazonewoud vormt het grootste stuk aaneengesloten regenwoud op aarde. Men schat dat ongeveer éénvijfde van alle soorten planten en dieren op aarde in het Latijnsamerikaanse regen woud voorkomen. Door de uitzon derlijk hoge verscheidenheid zijn de bossen een ene soorten. Dit allés is hard op weg te ver dwijnen. Hiervoor zijn vele oorza ken aan te geven: ontbossing voor traditionele landbouw, de brand houtcrisis, commerciële houtex ploitatie en grootschalige kaalkap voor veeteelt. Vooral in Brazilië en Midden-Amerika is veeteelt de be langrijkste oorzaak voor het ver dwijnen van het regenwoud. Maar ook in de andere Latijnsameri kaanse landen speelt veeteelt een dominante rol. Ontbossing door veeteelt ge beurt op verschillende manieren. Vaak is er eerst een fase van zwerf- landbouw. Als de grond minder gaat opbrengen wordt er vee op ge laten (traditioneel). Ook is het mo gelijk dat grote stukken bos in één keer in grasland worden omgezet (commercieel, grootschalig). Zo wel kleine boeren, grootgrondbe zitters en multinationale onderne mingen kunnen er in meespelen. Door bestaande handelsrelaties tussen Noord en Zuid worden de beste gronden van Latijnsameri kaanse landen gebruikt voor ex portgewassen (bijv. katoen en soja) en vee ("hamburgerkoeien"). De vleesproduktie van Latijns-Ameri ka is sinds 1960 enorm toegeno men. In Midden-Amerika nam het oppervlak grasland en het aantal koeien beide met zo'n 70% toe in die periode. De vleesproduktie nam met 160% toe, door betere ras sen en veeverzorging. Tegelijker tijd nam de export toe met zo'n 700%. De vleesconsumptie daalde echter per hoofd van de bevolking De groei in vleesproduktie is het antwoord op een snel groeiende vraag Vanuit de Verenigde Staten. De VS importeerden nog helemaal geen vlees in 1960. In 1980 was 800.000 ton per jaar: zo'n 20% uit Midden-Amerika, 5% uit Brazilië Argentinië en 70% uit Australië en Nieuw-Zeeland. Latijnsameri kaans vlees is maar éénderde van de prijs van Noordamerikaans vlees. Het grootste deel wordt in de 'fastfood'-sector gebruikt: hambur gers, frankfurters, TV-diners, die- renvoedsel, enz. De Amerikanen spendeerden in 1980 ongeveer 5 miljard dollar aan "fast food". Door goedkope vleesimporten uit Latijns-Amerika wordt 500 miljoen dollar bespaard. Zodoende kan op iedere hamburger vijf dollarcent bespaard worden. In plaats van zelfvoorzienend worden de ont wikkelingslanden door deze ex portgerichte veeteelten steeds meer afhankelijk van de wereld markt. De omzetting van oerwoud in weidegebieden voor "hambur gerkoeien" ligt precies in het ver lengde van deze ontwikkeling. Het gevolg is dat de toch al on rechtvaardige landbezitverhoudin- gen nog eens worden verscherpt. De vlijtige eters in het fastfood-res- taurant van McDonalds, Kentucky Fried Chicken of Burger King slik ken daardoor met de hamburger ook de sociale gerechtigheid naar binnen. De vraatzucht van de ham burger is groot. Nu is reeds meer dan 60% van de tropische regen wouden tussen Mexico en Panama verwoest. Als de vernietiging met de huidige snelheid doorgaat, zal ook de rest binnen de komende 20 jaar verdwenen zijn. Gronden wor den gebruikt als wegwerpartikel om de westerling aan een. iets goedkopere snack te helpen. Boy cot die (snelle) hap dus!! Henk van der Keur themagroep Milieu Ontwikke ling van de jeugdbonden voor natuurstudie NJN/ACJN Rijndijk 239, Leiden LEIDEN - Wim Polane, oud-secre taris van UVS, is gisteravond on verwacht op 69-jarige leeftijd overleden. Polane was een beken de figuur in de Leidse sportwereld. Liefst 17 jaar vervulde hij de functie van secretaris bij UVS, waar Polane ook actief is geweest als voetballer. Vijfjaar geleden leg de hij zijn functie als secretaris neer, maar Polane vervulde bij thuiswedstrijden van de hoofd klasser nog diverse werkzaamhe den. GOLF - De Brit Howard Clarke heeft zondag het open golfkam- pioenschap van Zweden gewon nen. In Malmö maakte hij een ach terstand van vijf slagen goed op de Australiër Ossie Moore door onder andere vijf birdies. De laatste ron de langs de achttien holes deed hij in 63 slagen. SCHAATSEN - Drié en een hal ve maand voor de eerste wedstrij den heeft de Oostenrijkse schaats ploeg als eerste Westeuropese for matie weer op het ijs gestaan. Dat gebeurde tijdens enige korte trai ningsstage in de Weense ijshal. Een voorgenomen zomertrainings- kamp van de Oostenrijkers in Le ningrad - waar ook kan worden ge schaatst - moest worden geschrapt. WATERPOLO - De Westduitse waterpoloploeg heeft zondag met 12-9 van Hongarije, tienvoudig Eu ropees kampioen, gewonnen. De periodestanden waren 3-1, 2-2, 4-2, 3-4'. Stamm, Theismann en Otto scoorden drie keer. Vorige week verloor Nederland de. twee inter landwedstrijden tegen de Honga ren met klein verschil. Het laatste duel eindigde in Boedapest in 9-10. TRIATHLON - De Nederlander Henri Kiens is bij een triathlon in de Franse Alpenplaats Embrun tweede geworden in 10 uur, 41 mi nuten en 22 seconden. De Frans man Yves Cordier was ruim twin tig minuten sneller. Cordier liet 10.19.16 noteren voor de de proef, die 5 km zwemmen, 180 km fietsen en 42 km lopen behelsde. Beurs Amsterdam Noteringen van maandag 10 augustus 1987 (tot 12:30 AANDELEN binnenland 10.00-16.30 VERKLARING DER TEKENS begemann b»yd wi» 12250 127.00 gist-brc hoogovensc 196 00 466 00 grolsch c gli holding hagemeyer OBLIGATIES staatsleningen rt 7% 62-93 104.70 nl V/a 85-00 106.70 nl V/2 631-90 102.65 nl V/z 84-00 104.80 nl V/2 85-95 104.30 nl V/2 8511-95 104.55 bng 74 82-07 12060 120.70 bg 6te 87-12 91 bedrijfsleven abn 7V4 86-96 103.70 ro 9 85-93 101.50 bmh V/6 85-93 104.00 105.30 10200 10230 104.00 104X10 cc rabo 6% 87 ccrb 6'<k 87-95 rabo 6 07p9O men 6% 87-02 8070 nmb9V« 83-93 10700 106 00 10900 104.80 10Z00 nmb 6'* 8646 9550 102.80 102.80 rabh 5Vfe 86 rabh fl.r.86 tilb hyp.b 10200 100.75 nmb 14lte 87 10200 niet officieel genoteerd berghuizer cvggbc kim kleding managmni sh Indices (e.n.p.-c.b.s) algemwfl 327.5 obl.lndex/eff.rend.fc.b.s.) Goud en zilver goud onbewerkt 31.250-31.750. (31.600-32.100) zilver onbewerkt 500-570 (530-600) Buitenlands geld k (100) 110.50 114.50 Zweedse kr (100) 31.00 34.00 Spaanse pes (100) k (100) 44.75 47.75 Veemarkt Leiden 10 aug: Slachtrunderen: (gulden per kg gesl.gew.). Aanvoer 854 waarvan 140 stieren. Dikbillen. extra kw. 8,25-13,50 per kg, stieren 1e kw. 7,00-7,90, 2e kw. 6,25-7,00, vaarzen 1e kw 7,20-8,20, 2e kw. 6,15-7,15, koeien 1e kw 6,85-8,00,2e kw. 6,25-6,80,3e kw. 5,65-6,25, worstkoeien 5,30-5,75. Handel en prijzen: stieren redelijk - gelijk; koeien goed - hoger. Slachtschapen- en lammeren: (gulden per kg gesl.gew.). Aanvoer 99. Schapen 4,25-5,50, "lammeren (rammen) 9,50-10,00 en lammeren (ooien) 9,00-9,50. (gulden per stuk) schapen 125-180, lammeren (rammen) 180-200 en lammeren (ooien) 160-180. Handel en prij- schapen rustig - gelijk; lammeren rustig - gelijk. Totale a ir 953 stuks. AMSTERDAM (TD) - Op de Amsterdamse ef fectenbeurs ontstond maandagmorgen we derom eem grote vraag naar stukken Else- De koers van de Amsterdamse uitgever trok liefst 5 aan op 69, hetgeen grotendeels valt toe te schrijven aan de niet aflatende stroom publicaties rondom de overnemings plannen van mediagigant Robert Maxwell. De Britse ondernemer heeft reeds 8,5 procent van de certificaten Elsevier in zijn bezit. On getwijfeld schaarde hij zich ook maandag on der de kopers, aangezien Elsevier's chairman Pieter Vinken reeds te kennen heeft gegeven dat hij vooralsnog geen bezwaar heeft tegen uitbreiding van Maxwell's belang in de Neder landse uitgever. Wanneer de eerste bespreking tussen Else vier en BBCP plaats heeft, is onbekend. Else vier sprak aanvankelijk over 10 augustus - vandaag. Op een redelijk geanimeerde beurs was ook Nedlloyd gevraagd. De Rotterdamse reder klom liefst 12.80 op 199, hetgeen beslist opmerkelijk mag heten. Nedlloyd is over de eerste helft van dit jaar in de rode cijfers be land, zo maakte de directie recentelijk be kend. Op deze publicatie volgde een scherpe koersréactie tot een dieptepunt van 128 op

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 6